“ÇETİNSAYA’NIN AÇIKLAMALARI KABUL EDİLEMEZ…”

Alpaslan Mahallesi’nde bulunan ve 2014 yılında hizmete açılan Kayseri Park Alışveriş Merkezi ortaklarından Artaş Grubu Yönetim Kurulu Başkan Vekili Serhan Çetinsaya’nin katıldığı tv programında Kayserililere ve Kayseri basınına kullandığı ifadeler asla kabul edilemez.

Şımarık, küçük görme, haddini aşan bir üslupla üst perdeden konuşan gazetecilerin yetiştiği Erciyes Üniversitesi Süleyman Çetinsaya İletişim Fakültesi’ne adını veren Çetinsaya ailesinden bir ferdin Kayseri basınına hakarete varan sözlerini kınıyoruz.

Ayrıca; “…Kayserililer yürüyen merdivene bismillah çekerek Kayseri Park’ta binmeyi öğrendi… İstanbul’a mı geldiler, nerede binecekler…” aşağılaması da kabul edilir bir durum değildir.

STK ve ilgililerin bu haddini aşan şahsa gereken tepkiyi göstermelerini bekliyoruz.

Beklentimiz; Artaş Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Çetinsaya’nın çıkıp kamuoyu önünde hem Kayserililerden hem de Kayseri basınından “Küçük Çetinsaya” adına özür dilemesidir.

KAYSERİ GAZETECİLER CEMİYETİ YÖNETİM KURULU

CHP eski milletvekili Dr. M. Şevki Kulkuloğlu’da bu konuda şu paylaşımı yaptı.

Kayseri Park AVM de yaşananlar hakkında ;
Konu aslında mevcut yapı da yapılacak tadilat konusu.
Benzer durum Optimall AVM de de geçerli.
Konuya yapı kaçak mı, tadilat ruhsatı aldı mı açısından yaklaşmak hukuken doğru olsa bile konuya toplumun ihtiyaçları, yaşama etkisi açısından da bu tür yapılarda bakmak gerekir diye düşünüyorum.
Önce Optimall Avm den başlayalım.
Burası yapılırken, projesi çizilip ilgili belediye tarafından onaylanırken orada çatı katına sonradan açılan devasa gerektiğinde tek gerektiğinde 2 kompartmana dönüşen düğün ve toplantı salonu yoktu ve orası çalışanların ihtiyacını karşılayacak yeme içme alanı olarak yani insan yoğunluğu az olan, oluşacak insan ve araç trafiğine katkısı olmayacak, otopark ihtiyacı doğurmayacak bir alan olarak projelendirilip onaylanmış ve yapılmış.
Dolayısı ile insan yoğunluğu çatı katta olmayacağı için asansör, merdiven, yangın merdiven ve kaçış alanları da ona göre planlanmış.
Sonradan oraya 2000 kişinin aynı anda yer alacağı düğün salonu eklenince binanın eskiden çatı katı olan şimdi 3. Katı durumuna dönüşmüş bu alanına ne girmek, ne çıkmak nede kaçmak için yapılabilecek yeni ve ek bir çözüm geliştirebilmek mümkün değil anlayacağınız. Yukarıda bir organizasyon olduğunda tüm AVN park alanları doluyor hatta etraf binalar, tarlalar, yollar, ara yollar, ikinci sıra üçüncü sıra adeta yürüyecek yer kalmıyor park edilen araçlarda .
Gerek normal planla hareket edip oraya yatırım yapmış işletmelerin müşterileri o firmalara gelemiyor alış verişin önü kesiliyor gerekse giriş çıkış yapılamaz hale gelince çevre tüm binalar ve ticarethaneler bundan etkileniyor.
Allah korusun da; Hani bşr sabah hiç beklemediğimiz deprem felaketiyle uyandığımız gibi düşünün,
bir hafta sonu, AVM nin tüm mağazaları müşteri dolu, düğün salonunda 2000 misafir, otoparklar çevre yollar hatta yürüme yolları bile dolu olduğu bir anda geçtim olası terör saldırısı ihtimallerini düğün salonu mutfağı da tüp patladı ve yangın çıktı! Allah korusun diyeyim de düşünmek bile istemiyorum sonucunu. Asansör yetmiyor, merdiven dar, kaçış ve yangın merdivenleri yetersiz, otoparklar çevre yollar park edilmiş arabalarla kilitlenmiş.
Aynı ve benzer riskler zaten doluluk oranı arttığında otopark alanları yetmeyen Kayseri Park AVM için de geçerli değil mi?
Otopark alanını yok ederek, var olan kapasiteyi azaltarak hem o avm de bulunacakların can ve mal güvenliği, erişim kolaylığı riske edilirken hem de bu yolla çevre evlerin artacak araç otopark ihtiyacı yüzünden yaşamları çekilmez hale gelmeyecek mi?
Neden o avm çevresinde ki binalar, yaşayan yurttaşlar buna engel olmaya çalışmazlar ?
Kayseri Park Avm sahibinin Kayseri ve Kayseri’liyi aşağılamasına cevap vermek bile istemiyorum.
Seviyesiz, düşüncesiz, şehri ve hemşehrilerimi aşağılayan sözlere cevap vermek onu muhatap almak olur.
Okuyan, yorum yapan ve özellikle PAYLAŞAN , bu konu da duyarlılık ve hassasiyet oluşmasına katkı verecek tüm arkdaşlarıma , hemşehrilerime şükran duygularım ve saygılarımla…

Yazar - Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi, Halkla İlişkiler Tanıtım, Adalet, Kamu Yönetimi mezunu ----- Davut Güleç Kimdir ? -----

İlginizi Çekebilir

Gazeteci Şaban Arslan’ı da kaybettik…

Milliyet Haberler Ajansı (MİL-Ha)’dan emekli olduktan sonra  2003 yılında  Show Tv ve Akşam Gazetesi Kayseri …