Kayseri’de üç aktif faydan ikisi kırıldı Boğazköprü kaldı, Erciyes’te Hörgüç tepe çöktü, uzmanlar depremi değerlendirdi

Kayseri’de aralıklarla devam eden, halk arasında korku, panik ve endişe yaratan depremlere  yenileri ekleniyor. TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası Kayseri İl Temsilcisi Mustafa Umut Özdemir, Kayseri’nin batısındaki  son dönemde hareketli olan 3 faydan özellikle  İncesu-Boğazköprü-Hacılar-Hörmetçi-Karpuzsekisi arasında aralıklarla devam eden depremlere çok sayıda  kırılmamış fay hattının  neden olduğuna dikkat çekti.

Özdemir, Kahramanmaraş merkezli depremden sonra Ecemiş fay hattına bağlı olarak meydana gelen son depremde İncesu Saraycık arasındaki aktif iki fay hattının kırıldığını, Boğazköprü bölgesindeki üçüncü aktif fay hattının ise  kırılmadığını açıkladı. Boğazköprü fayındada kırılma beklediklerini belirten  Özdemir, sorum üzerine Erciyes’in zirvesinde bulunan  ve dağcıların Hörgüç olarak isimlendirdiği kırık yapışkan kayalardan oluşan tepenin büyük bölümünün Kahramanmaraş’taki iki büyük deprem sonrası yıkıldığını, yer yer kaymalar olduğunu söyledi, birkaç gün içinde belediye başkanları ile toplantı yaparak basın toplantısı ile bilgiler vereceklerini kaydetti.  Özdemir ‘verimli, sulak, bataklık arazilerin yerleşime açılmamasını, sıvalaşma konularını ve deprem gerçeğini bir kez  daha dile getirerek bu konudaki yanlıştan dönülmesini isteyeceğiz’ dedi.

Özdemir bir başka sorum üzerine ‘vahşi sulamanın ve yetersiz yağışların yeraltında boşluk oluşturduğu, bununda depremlere neden olup olmayacağı söylentilerine ise ‘Bunun  depremle bir ilgisi yok. Kayseri’de son büyük depremden sonra Ecemiş ve diğer aktif faylarda volkanik hareketlilik ve kaya kırılması var. Kayseri’de kırılmasını beklediğimiz fay hatları var. Kayseri’de çok sayıda aktif ve kırılmamış fay hattı var. Depreme uygun zeminler ve yapılaşmalar önemli’ dedi.

Deprem uzmanı ve yer bilimci Prof.Dr. Naci Görür’de son depremleri “Saraycık-İncesu/Kayseri’de 4.9 ve 4.2 artçı deprem oldu. Bu deprem düşük aktiviteli Ecemiş Fay zonu içerisinde. Bu zon KAF’dan ayrılıp Mersin’e kadar uzanır 730 km uzunluktadır. Geçmişte büyük depremler üretmiştir. 1414, 1717 ve 1835’de depremlerin şiddeti yer yer VIII olmuştur. 1717 depreminde 8 binden fazla insan ölmüştür. 1835’de 1000’den fazla insanın öldüğü söylenir (Anadolu Gaz.). Aletsel dönemde 1940, 1960, 2021 yıllarında genellikle 4-5 mertebelerinde depremler olmuştur. Son Maraş ve Gaziantep depremleri Anadolu Levhasının bölgeye yakın aktif fay sistemlerinde stres alanı değişimlerine neden oldu ve muhtemelen kimi fay parçalarının kırılmasına neden oluyor. Bu nedenle Erzincan-Karlıova, Malatya, Adana, Kayseri ve Sivas yörelerinde bu tür depremler beklenebilir. Sevgiyle” diyerek paylaşım yaptı.

Yazar - Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi, Halkla İlişkiler Tanıtım, Adalet, Kamu Yönetimi mezunu -----Davut Güleç Kimdir ? -----

İlginizi Çekebilir

Erciyes’e lapa lapa kar yağdı

Türkiye’nin önemli dağ, kayak ve kış  turizm merkezlerinden biri olan Erciyes’e lapa lapa kar yağdı. …


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/swtdavut/public_html/wp-includes/functions.php on line 5420