Kütahya’da “Özbekistan’dan Bahar Nefesi” Etkinliği Gerçekleştirildi

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Müzeler Koordinatörlüğü ve Bursa Uludağ Üniversitesi Ali Şir Nevai Özbek Dili ve Kültürü Merkezi Müdürlüğünün iş birliğiyle düzenlenen Özbekistan’dan Bahar Nefesi Çalıştayı başlıklı etkinliğe Özel Ahmet Yakupoğlu Müzesi ev sahipliği yaptı.

Kültürü Merkezi Sorumlusu Surayyo Khodjoeva (Süreyya Hocayeva) koordinatörlüğünde gerçekleşen etkinliğe DPÜ Rektörü Prof. Dr. Süleyman Kızıltoprak, Rektör Danışmanı Prof. Dr. Arif Kolay, etkinliğin Çalıştay bölümüne katılacak olan Özbekistan Sanat Akademisi ve Özbekistan Ulusal Sanat ve Tasarım Enstitüsü sanatçıları ve öğrenciler katıldı.

Etkinliğin açılışında bir konuşma yapan Rektör Prof. Dr. Süleyman Kızıltoprak, Özbek konuklarımızı Özbekçe bir mesajla karşıladı ve kendilerine katılımlarından dolayı teşekkür etti.

Gerçekleştirilen etkinliğin önemine değinen Rektör Prof. Dr. Kızıltoprak; “Kütahya’mızda çok değerli bir ressamın, suyun, çiçeklerin, lalenin, gülün ressamı Ahmet Yakupoğlu’nun vakıf binasında bu önemli faaliyeti gerçekleştiriyoruz. Bizi birleştirecek, bizi dost edecek, baktıkça insanlık tarihindeki hikâyemizi hatırlatacak ve bundan sonra bir olmak, iri olmak ve diri olmak için neler yapmamız gerektiğini bize ilham edecek çok müstesna eserler bugün burada sergileniyor” dedi.

Türklerin dilde, fikirde, sanatta, kültürde birlik olması gerektiğini ekleyen Rektör Prof. Dr. Kızıltoprak, Çalıştayın Özbekistan Sanat Akademisi ve Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından da desteklendiğini aktardı.

Etkinliğin Özbek kültürünün Kütahya’da tanınırlığına önemli bir katkı sunacağına inandığını da kaydeden Prof. Dr. Kızıltoprak, etkinliğin sergi bölümünde yer alan eserlerin her birinin iki ülkenin arasındaki dostluğu simgelediğini ifade etti.
Rektör Kızıltoprak’ın konuşmasının ardından etkinliğe katılan sanatçılardan Özbekistan Ulusal Sanat ve Tasarım Enstitüsü Öğretmenlerinden Jasvant Annazarov ve Rustam Huayberganov da konuşma yaparak düzenlenen etkinlikten dolayı Dumlupınar Üniversitesine teşekkürlerini sundu.
Özbek halk figürlerinden örnekler sunan dans gösterisinin ardından protokol üyeleri tarafından resim ve Özbek kıyafetleri sergisinin açılışı yapıldı. Kültürü Merkezi Sorumlusu Surayyo Khodjoeva (Süreyya Hocayeva) koordinatörlüğünde gerçekleşen serginin 25 Kasım’a kadar sanatseverleri beklediği kaydedildi.

Açılış töreninin ardından Prof. Dr. Süleyman Kızıltoprak başkanlığındaki Özbek sanatçılar heyeti, Kütahya Valisi Musa Işın’ı makamında ziyaret etti.

Yazar - Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi, Halkla İlişkiler Tanıtım, Adalet, Kamu Yönetimi mezunu -----Davut Güleç Kimdir ? -----

İlginizi Çekebilir

TÜRKİYE’NİN GÖZ BEBEĞİ ÖZEL ÇEVRE KORUMA BÖLGELERİ GÜVENCE ALTINDA

ÇEVRE, ŞEHİRCİLİK VE İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ BAKANI MEHMET ÖZHASEKİ: “GÖZ BEBEĞİMİZ ÖZEL ÇEVRE KORUMA BÖLGELERİNİN SAYILARINI …


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/swtdavut/public_html/wp-includes/functions.php on line 5420