TÜSİAD’dan eğitim eleştirisi, Uzay Kampı Türkiye, GEN Koleji: Matematik biraz zorlayıcı, Fen Bilimlerindeki çeldiriciler ise belirleyici oldu

TÜSİAD: Toplumsal ve ekonomik gelişmemiz için “fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür” nesiller yetiştirmeliyiz.

Cumhuriyet değerlerine, bilimselliğe ve çağdaş eğitim normlarına uygun hale getirilmeden uygulamaya alınacak bir müfredat, çocuklarımızın geleceğine ve kalkınma hedeflerimize katkı sağlamayacaktır.

Yeni öğretim programı (müfredat) ile ilgili olarak Talim Terbiye Kurulunca yürütülen iki haftalık değerlendirme sürecinin ardından dün yapılan açıklamada; üçte biri müfredatın ana yaklaşımını içeren ortak metne yönelik olmak üzere toplam 67 bini aşkın görüş ve öneri alındığı ifade edilmiştir. Yapılan açıklamada “öğretim programlarında bazı genel tashihler yapıldığı, görüş ve önerilerin şeffaflık, bilimsellik ve katılımcılık ilkelerinin gereği olarak değerlendirilerek öğretim programlarına yansıtıldığı, yeni müfredatın Kurul onayından geçtiği ve makam onayının ardından Bakanlığın internet sitesi üzerinden erişilebileceği” belirtilmiştir.

Askıda kaldığı süre boyunca Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli’ne yönelik farklı eğitim paydaşlarınca kapsamlı görüş ve öneriler dile getirilmiştir. Geri bildirim süresi içinde, 10 Mayıs’ta TÜSİAD görüş belgesi de Milli Eğitim Bakanlığı’na iletilmiştir. Bu görüş belgesinde, müfredatın askıya çıkarılan hali ile; temel felsefesi ve amaçları açısından akıl ve bilim üzerine inşa edilmiş Cumhuriyet değerlerine, hazırlık süreci açısından demokratik katılımcılık ilkesine, gerekçesi ve içeriği açısından çağdaş eğitim normlarına uygun bir yaklaşım içinde olmadığı ifade edilerek farklı başlıklar altında öneriler sunulmuştur (Ek 1).

Müfredata iletilen geri bildirimler eğitim paydaşlarının ve toplum kesimlerinin konuya verdiği önemin bir göstergesidir. Yeni müfredat askıya çıktığında, özellikle ana yaklaşımını açıklayan ortak metin başta olmak üzere, içeriğine yönelik kapsamlı eleştiriler dile getirilmiştir.

İki haftalık süre içinde bu yöndeki eleştirileri giderecek nitelikte bir değişiklik yapılıp yapılmadığı konusunda eğitim paydaşları ve kamuoyuna bilgi verilmelidir.

Akıl ve bilim üzerine inşa edilmiş Cumhuriyet değerlerine, bilimselliğe ve çağdaş eğitim normlarına uygunluk konusundaki eleştiriler giderilmeden uygulamaya alınacak bir müfredat, çocuklarımızın geleceğine ve kalkınma hedeflerimize katkı sağlamayacaktır. Toplumsal ve ekonomik gelişmemiz için “fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller yetiştirmeliyiz. Geleceğimizin teminatı çocuklarımızın ve gençlerimizin nasıl bir eğitim alacağına dair güven ortamı oluşturulması çok önemlidir.

İZMİR’DEN AYA YOLCULUKTA ULUSLARARASI DOSTLUKLAR KURULACAK

İzmir’de bulunan Uzay Kampı Türkiye’nin yaz tatilinde düzenleyeceği ve İngilizce, Türkçe olmak üzere iki dilde uygulanacak Galaktik Yaz Kampları yurt dışından da büyük ilgi görüyor. NASA’nın 2030’lu yıllarda Ay’a insanlı yolculuklarda kullanacağı Aurora uzay aracı ile Ay’a uçuş simülasyonunun yaşatılacağı kampta Bulgaristan, İngiltere, Polonya, Slovenya, Romanya, ABD, Fransa, Yunanistan ve Çin’den çocukların katılacak olması, İzmir’de uzay teması etrafında bir araya gelen çocuklar arasında küresel dostlukların kurulmasını sağlayacak.

Türkiye’nin ilk ve tek uygulamalı uzay bilimleri ve teknolojileri eğitim merkezi Uzay Kampı Türkiye, 7-16 yaş grubundan çocuklara özel hazırladığı programlarla yaz tatilinde eğitimi ve eğlenceyi bir arada sunacak. Okulların kapanmasıyla birlikte başlayacak yaz programlarında NASA tasarımlı astronot simülatörleriyle eğitim, Hurricane 360 VR ve Riot 3D simülatörüyle sanal gerçeklik ve teleskopla gökyüzü gözlemi gibi eğitsel aktiviteler sunulacak. Kampta ayrıca Türk ve yabancı çocukları kaynaştıracak ve farklı kültürden çocuklar arasında yeni arkadaşlıkların kurulmasını teşvik edecek eğlenceli aktiviteler planlandı.

Aurora Simülasyonu İle Ay’a İnsanlı Uçuş Eğitimleri ve Eğlence

Galaktik Yaz Kamplarıyla devreye alınacak “Aurora Uzay Uçuşu Simülatörü” ile NASA’nın 2030’lu yıllarda yapmayı planladığı Ay’a insanlı uçuş görevlerindeki süreç canlandırılacak. Haziranda başlatılacak ve ağustos sonuna kadar sürecek programlara katılacak çocuklar, aynı zamanda problem çözme, ekip çalışması ve zaman yönetimi gibi becerilerin önemini de interaktif oyunlar ve simülatörlerle öğrenecekler.

Türkiye’den ve yurt dışından gelen çocukların uluslararası programlarda küresel arkadaşlıklar kurabilecekleri, 6 günlük Uluslararası Yaz Kampı programlarında özel barbekü partisi, özel sunumlar gecesi, astronot macera parkurunda yarışmalar ve havuz aktiviteleri gibi eğlenceli etkinlikler düzenlenecek. Türkçe ve İngilizce dil seçenekleriyle sunulacak programlar ağustos sonuna kadar devam edecek.

İndirimli Kayıtlar 31 Mayıs’a Kadar Devam Edecek

6 Günlük programlara 31 Mayıs’a kadar bireysel kayıt yaptıranlar yüzde 10 erken kayıt indiriminden faydalanabilecekler. Yaz döneminde 7-10 yaş arası katılımcıların bir yetişkinle birlikte katılabileceği konaklamasız Yıldızlara Yolculuk Aile Kampı ve 9-15 yaşındaki öğrencilerin bireysel katılabildiği 2 gün süren Yıldızlar ve Gezegenler Macerası programları da sunulacak.

GEN Koleji: Matematik biraz zorlayıcı, Fen Bilimlerindeki çeldiriciler ise belirleyici oldu

1986 yılından bugüne, 100 binlerce öğrenciyi en başarılı lise ve üniversitelere yerleştiren okulların başında gelen GEN Koleji, Ortaokul Bölüm Başkanları ile 2024 LGS sorularının detaylı analizini gerçekleştirdi.

Hem akademik hem de sosyal ve duygusal yönlerden eğitmenleri ile sıkı bir hazırlık dönemi yaşayarak LGS’ye hazırlanan öğrencilerin yıl boyunca büyük bir gayret sergilediğini belirten GEN Koleji Ortaokul Bölüm Başkanları 2024 LGS soruları hakkında yaptığı genel değerlendirmede; “Geçen yıl sadece 1. dönem konularından sorulduğu için tam bir kıyaslama doğru olmayabilir ancak, Matematik sorularının biraz zorlayıcı ve Fen Bilimlerindeki çeldiricilerin ise belirleyici olduğunu söyleyebiliriz. Sınavda bilginin yanı sıra öğrencilerin okuduğunu anlama, sonuç çıkarma, yorumlama, analiz yapma, problem çözme, eleştirel düşünme ve bilimsel süreç gibi becerileri değerlendirilmiştir” açıklamasında bulundu.

GEN Koleji Bölüm Başkanlarının 2024 LGS’ye ilişkin değerlendirmeleri şöyle;

MATEMATİK BÖLÜM BAŞKANI GİZEM ATKABAR

Sorular MEB müfredatına uygun kazanımlardan oluşmaktadır. Yıllık planda yer alan her üniteden sorular bulunmaktadır. Sınav kazanım kavrama soruları ve dikkat isteyen orta zorlukta sorulardan oluşmaktadır. Sınavdaki 7 soru öğrencilerin kolayca cevaplayabileceği sorulardan oluşmuştur. Sınavın %10’u zor ayırıcı sorulardan kalan sorular orta zorlukta hazırlanmıştır. Örnek sorularda olduğu gibi bu sene ilk defa görsel olmayan kazanım kavrama soruları bulunmaktadır. Seçici diyebileceğimiz birkaç soru bulunmaktadır. Düzenli tekrar yapan, konuları pekiştirerek düzenli soru çözme kazanımlarına hakim olan öğrencilerin kolayca üstesinden gelebileceği bir sınavdı.

TÜRKÇE BÖLÜM BAŞKANI METİN KİRAZLI

Ağırlık aynı ama terazinin kefesindekiler farklı; bu seneki sınavda geçtiğimiz seneye göre farkı dil bilgisi soruları olduğu için anlam soruları yerine daha çok beceri temelli sorulara bırakmış.

Sorular MEB müfredatına göre sorulmuştu. Fakat soru dağılımı önceki yıllara göre biraz farklıydı. Soru dağılımları şu şekildeydi: anlatım bozukluğu, 1; yazım kuralları, 1; noktalama işaretleri, 1; fiilimsi, 1; cümle türleri, 1; şiir yorumu, 1; sözcükte anlam, 2; cümlede 3; Parçada anlam diyebileceğimiz soru ise yok denecek türdendi. Parçada anlamla ilişkilendireceğimiz sorulardan biri yardımcı düşüncelerle diğeri ise düşünceyi geliştirme yolları ile ilgiliydi. Diğer paragraf sorularını da beceri temelli sorular çerçevesinde değerlendirebiliriz. Sınav, dil bilgisi bölümünde başarılı olamayan öğrencilerin ortalama netlerinin yüksek olması adına oluşturulmuş bir sınavdı. Yine daha önceki yıllarda MEB’in vazgeçilmezi olan mantık-muhakeme sorusu yoktu. Özetle sınav müfredat kapsamının içinde de olsa önceki yıllara oranla kıyaslanamayacak kadar kolaydı. Belki başarılı öğrenciler arasındaki sıralamayı değiştirecek iki sorudan söz edebiliriz. Bunlardan birisi anlamın sorgulandığı şiir sorusu diğeri ise grafik okuma sorusu.

FEN BİLİMLERİ BÖLÜM BAŞKANI DUYGU REÇBER

Sınavın genel durumuna baktığımızda bilgiyi deney düzenekleri üzerinde yorumlama ile ilgili soruların ağırlıklı olduğunu görmekteyiz. Sorular MEB’in yayınladığı örnek sorulara paralel sorulmuştur. Kazanım, kavrama basamaklarına yönelik soru miktarı daha fazla yorum gerektiren soru miktarı daha azdı. Ancak yorum gerektiren soruların sayısı az olmasına rağmen çeldirici özellikleri yüksek sorulardı. Kazanımları iyi bir şekilde öğrenmiş ve yorumlama kabiliyeti yüksek olan öğrencilerin kolaylıkla yapabilecekleri sorulardır.

SOSYAL BİLGİLER BÖLÜM BAŞKANI MERVE KARIKSIZ

Dönem boyunca sıklıkla üzerinde durulan kavramlar ile ilgili net sorular bulunmaktadır. İnkılap Tarihi, bu sene de öğrencilerin sene boyunca edindikleri bilgileri kullanarak çıkarım yapmalarını ve yorumlama becerilerini ölçümlemeye yönelik sorulara yer vermiştir. Her iki dönemin konularından sorular yer almaktadır. Sınav genel itibari ile kolay ve orta düzey sorulardan oluşmaktadır.

YABANCI DİLLER BÖLÜM BAŞKANI MELTEM METO

Sorular Milli Eğitimin müfredat ve kazanımlarına uygun, öğrencilerin sorumlu olduğu 1. ve 2. döneme ait ünitelerden sorulmuştur. Müfredata göre ağırlıklı olarak “Friendship”, ‘The Internet’ ve ‘Adventures’ ünitelerinden 2şer soru sorulmuştur. ‘Teen Life, In the Kitchen, On the Phone ve Chores’ ünitelerinden 1’er soru gelmiştir. ’Tourism, Science ve Natural Forces’ ünitelerinden hiç soru gelmemiştir. 1 soru da sadece Science ünitesinde bir iki kelimeyi The Internet ünitesi sorusunun içinde sormuşlardır.

Sorular, dilbilgisi veya kelime bilgisini ölçen sorular değil ve ezbere yönelik sorulmamıştır. Soruların geneli okuduğunu anlama ve doğru çıkarım yapma becerisini ölçen sorulardır. Bu sene İngilizce bölümünde olumsuz köklü soru sayısı diğer senelere göre fazla sorulmuştur. Ayrıca neredeyse her yıl görmeye alışkın olduğumuz görsel ve tablo sorularına bu sene sınavda yer verilmemiştir. Sınavda eleyici soru bulunmamaktadır. Öğrencilerin oldukça rahat yapacakları sorular sorulmuştur.

GEN Koleji Yabancı Diller Koordinatörlüğü olarak görüşümüz; sınavda müfredat dışına çıkılmamış, geçmiş yıllara göre daha kolay bir sınav olmasıdır. Soruları dikkatli okuyan, hedef kelimelere çalışan, yönerge ve seçenekleri doğru okuyan öğrencilerin rahat yapabilecekleri sorulardır. LGS 2024’ün ezberci yaklaşım ile çözülmeyecek, dikkatli okuma, okuduğunu anlama ve bağ kurma becerileri gerektiren bir sınav olduğu yönündedir.

DİN KÜLTÜRÜ ve AHLAK BİLGİSİ BÖLÜM BAŞKANI HAVVA KÜÇÜKGÜZEL

2024 LGS Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi soruları MEB müfredatına uygun olarak hazırlanmıştır. Yalnızca, “Caminin Önemi” içerikli soru beşinci sınıf müfredatından olup, paragraf şeklinde sorulmuştur. Tüm ünitelerden sorulara yer verilmiştir. Dört tane soru bilgi yoklayıcı, altı tanesi ise öncüllü ve paragrafa dayalı olacak şekilde hazırlanmıştır. Geçen seneye benzeyen bir sınavdı.

Yazar - Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi, Halkla İlişkiler Tanıtım, Adalet, Kamu Yönetimi mezunu -----Davut Güleç Kimdir ? -----

İlginizi Çekebilir

ERÜ’ye Engelsiz Üniversite Ödülü, ölen Prof. Dr. Tamer Güneş İçin Tören, JGK Çetin ve öğrencilerden Kapadokya Üniversitesini Ziyaret, SUNUM’a proje desteği

ERÜ’de Vefat Eden Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tamer Güneş İçin Tören Düzenledi Geçirdiği rahatsızlık sonucu …


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/swtdavut/public_html/wp-includes/functions.php on line 5420