KÜN’de “Edebiyat ve Çevre Sempozyumu” yapıldı

Kapadokya Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü ev sahipliğinde düzenlenen “Edebiyat ve Çevre Sempozyumu” tamamlandı.

27-28 Mayıs 2022 tarihlerinde çevrim içi olarak yapılan sempozyum, Türkiye’de Türk edebiyatı ekseninde çevreci düşünce üzerine çalışan araştırmacıları bir araya getirerek disipller arası bir paylaşım ve tartışma ortamı sağladı.

Kapadokya Üniversitesi Beşeri Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nuran Tezcan’ın ve çağdaş Türk edebiyatının önemli yazarlarından Gürsel Korat’ın açılış konuşmalarını yaptığı yedi oturumdan oluşan sempozyumda, Türkiye’de ekoeleştiri, çevrebilimsel dilbilim, çevre etiği ve edebiyat, eleştirel hayvan çalışmaları ve edebiyat, eleştirel bitki çalışmaları ve edebiyat, çevre felsefesi ve edebiyat gibi konu başlıklarına yönelik sunumlar yapıldı, çevreci düşünce alanındaki birikim değerlendirilip yeni çalışmalara yönelik iş birliğinin önemi vurgulandı.

Sunumların ardından, Orta Asya’dan Anadolu’ya, Balkanlar’dan Sibirya’ya çevrenin her tür rengini, dokusunu ve görüntüsünü kelimelerine nakşeden, çevreden binlerce yıl boyunca beslenerek bu alandaki hafızayı koruyan ve aktaran, çevre-insan odaklı köklü ve zengin bir külliyata sahip Türk edebiyatının, çevreci düşünce alanının tanınırlığına katkı sağlayacak niteliklere fazlasıyla sahip olması, sempozyumda öne çıkan bir diğer önemli konulardan oldu.

Kapadokya Üniversitesinin sempozyumun gerçekleşmesindeki katkıları dolayısıyla yayımladığı teşekkür metninde şu ifadeler yer aldı:

“Sempozyumun başarıyla gerçekleşmesini sağlayan Düzenleme Kurulu üyeleri Prof. Dr. Beyhan Kanter, Doç. Dr. Sinan Akıllı, Doç. Dr. Bahtiyar Aslan, Dr. Öğr. Üyesi Nükhet Okutan Davletov, Dr. Öğr. Üyesi Duygu Oylubaş Katfar, Dr. Öğr. Üyesi Halil İbrahim Ünser ve Arş. Gör. Duran Can Gazioğlu’na teşekkürlerimizi sunarız. Yine sempozyum oturumlarına başkanlık yaparak sempozyumun hedeflerine sundukları değerli katkılar için Prof. Dr. Gonca Gökalp Alpaslan, Prof. Dr. Beyhan Kanter, Prof. Dr. İbrahim Kavaz, Prof. Dr. Nuran Tezcan, Doç. Dr. Bahtiyar Aslan, Doç. Dr. Fatih Şayhan, Dr. Öğr. Üyesi Duygu Oylubaş Katfar’a ayrıca teşekkür ederiz.”

Yazar - Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi, Halkla İlişkiler Tanıtım, Adalet, Kamu Yönetimi mezunu -----Davut Güleç Kimdir ? -----

İlginizi Çekebilir

Sanayicilerden Meslek Lisesi’ne Kayıt Yaptıran Öğrencilere Burs İmkanı

Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) Kayseri Valiliği ve Kayseri İl Milli Eğitim Müdürlüğü arasında mesleki ve …


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/swtdavut/public_html/wp-includes/functions.php on line 5427