Ekonomi-teknoloji haberleri, TUİK verileri (21.11.2023)

OİB, Futuremotive Expo-Talks’da mobilitenin geleceğini ele aldı

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB), İtalya’nın Bolonya şehrinde 16-18 Kasım tarihleri arasında düzenlenen Futurmotive Expo-Talks etkinliğine info stand ile katılım sağladı. Bolonya Fuar Merkezinde tedarik sanayinde inovasyon, mobilite ve enerji dönüşümünün geleceğinin ele alındığı Futuremotive Expo-Talks etkinliğine OİB Yönetim Kurulu Başkanı Baran Çelik liderliğinde OİB yetkilileri de katıldı. OİB Yönetim Kurulu Başkanı Baran Çelik, yılda 50 milyar dolar otomotiv ithalatı gerçekleştiren İtalya pazarına yönelik yerli firmalar başta olmak üzere uluslararası firmalarla verimli görüşmelerde bulundu.

Türkiye, İtalya’nın en önemli tedarikçileri arasında

Yılda yaklaşık 50 milyar dolar otomotiv ithalatı gerçekleştiren İtalya pazarında öne çıkan ülkeler arasında Almanya, İspanya, Fransa, Türkiye ve Polonya bulunuyor. Geçen yıl binek otomobillerde 26 milyar dolar ithalat yapan İtalya, tedarik sanayinde ise 9 milyar dolar, traktörler ve çekiciler alanında ise 3 milyar dolar ithalat gerçekleştirdi.

Türkiye’nin önemli pazarları arasında yer alan İtalya’ya geçen yıl ülkemizden 2 milyar 585 milyon dolar otomotiv ihracatı yapıldı. Türkiye’nin İtalya’ya Binek otomobiller ihracatı 899 milyon dolar, Tedarik endüstrisi ihracatı 792 milyon dolar oldu. Diğer ürün gruplarından Eşya Taşımaya Mahsus Motorlu Taşıtlar ihracatı 590 milyon dolar, Çekiciler ihracatı 152 milyon dolar oldu.

Çipli kimlik kartlar ve parmak izi doğrulama ile SGK’da başkaları adına yapılan işlemlerin önüne geçilebilecek SGK ile anlaşmalı hastanelerde ve diğer kurumlarda, başkaları adına sahte kimlik ile yapılan işlemler, yeni çipli kimlik kartları ve parmak izi doğrulama ile tarih olacak.2000’li yılların başında sahte kimliklerle yapılan işlemlerin önlenmesi için TÜBİTAK ile başlatılan sağlık kartı projesi, daha sonrasında yeni vatandaşlık kimlik kartları olarak Nüfus Vatandaşlık İşleri tarafından devam ettirilmişti. Bu sayede parmak izi içeren çipli kimlik kartlarıyla sadece SGK’da değil, tüm kurumlarda sahtecilik işlemlerinin önlenmesi hedeflendi.Sahte kimlikle alınan sağlık hizmetleri önlenebilecekSGK’da sahte kimlikle alınan sağlık hizmetleri, ilaçlar ve çıkarılan raporlar, bu yeni uygulama sayesinde önlenebilecek. Üstelik eskiden kullanılan sistemler gibi SGK veri merkezinde vatandaş biyometrik verileri depolanmayacak. KVKK’nın da desteklediği bu yeni uygulama sayesinde SGK anlaşmalı kurumlarda güvenle hizmet alınabilecek.KVK uyumlu yeni çipli kimlik kartlarıyla kart sahibinin parmak izi çip ile eşleştirilebiliyor. Bu sayede çipli kimliğin sahte olup olmadığının yanı sıra kart sahibi vatandaşın fiziken hizmet noktasında bulunduğu ispat ediliyor. Parmak izi kimlik doğrulama 15-30 saniye gibi kısa bir sürede tamamlanıyor. Parmak izi TSE onaylı ve NVİ denetimindeki cihazlarla doğrulanıyor. Cihaz üzerinde kişisel veri ve parmak izi tutulmadığı gibi, cihaz dışına çıkarılmıyor.“Uygulamanın pek çok kurumda kullanılması bekleniyor”Konuyla ilgili açıklama yapan EGA iştiraki olan biOnay’ın Kurucu Ortağı Ümit Yaşar Usta, “2020 yılının sonunda İçişleri Bakanlığı tarafından çıkarılan Elektronik Kimlik Doğrulama Sistemi Yönetmeliğiyle ilk olarak Ziraat Bankası ve Tapu Müdürlüklerinde kullanımına başlanan çipli kimlik kartı ile parmak izi doğrulama uygulaması, daha sonra noterler, İş Bankası, Halkbank ile bazı belediyeler, sınav merkezleri ve ziyaretçi kabul noktalarında kullanılmaya başlandı. Önümüzdeki süreçte ÖSYM, Milli Eğitim, kolluk kuvvetleri gibi pek çok kurumda kullanılması beklenen bu uygulamanın SGK’daki sahte kimlikten yaşanan mağduriyetleri ortadan kaldırması ve kayıp kaçakların önlenmesi bekleniyor” dedi.

Türkiye Yeşil Fonu Sayesinde Çatı GES’ler Tabana Yayılacak

GENSED-Güneş Enerjisi Sanayicileri ve Endüstrisi Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Tolga Murat Özdemir, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in kurulacağını açıkladığı Türkiye Yeşil Fonu’nun, sektörün beklediği seferberliğin öncüsü olduğunu söyledi. Özdemir, TSKB tarafından yönetilecek 155 milyar dolarlık fonun, Çatı GES’lerde kullanmak üzere KOBİ’lere verilmesi ve yeşil dönüşümdeki projelerin desteklenmesini de pozitif bir haber olarak değerlendirdi. Bu gelişmeden çok memnun olduklarını dile getiren Özdemir,“GENSED olarak bir an evvel Türkiye Yeşil Fonu’nun sanayiciye ve KOBİ’lere nasıl ulaştırılacağının şeffaf bir şekilde anlatılmasını ve fonun nasıl kullanılacağı ile ilgili bir yönetmelik açıklanmasını bekliyoruz” dedi.

250’ye yakın üyesi ile güneş enerjisi sektöründe en yaygın üye profiline sahip dernek olan GENSED’in Yönetim Kurulu Başkanı Tolga Murat Özdemir, Türkiye Yeşil Fonu’nu değerlendirdi. Bugün güneş enerjisinin gelişimi ile ilgili ‘finansmana erişmek’ ve ‘kapasite’ olmak üzere iki önemli sorunları olduğunu belirten Özdemir,“Finansman ayağındaki olumlu gelişmeyle birlikte; teknik bir konu olan kapasitenin de bir an evvel ilgili kurumlar tarafından ele alınacağına ve açılım yapılacağına inanıyorum” dedi.

“KOBİ’lere Çatı GES desteği sağlanması çok güzel bir başlangıç”

Özdemir, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in açıkladığı Yeşil Finans Projesi için TKSB’ye aktarılacak 155 milyon dolar kredinin, Dünya Bankası’nın sağlayacağı 850 milyon dolar fonun ilk paketi olduğunu ifade etti. Özdemir şöyle devam etti: “Dünya Bankası’nın şartı bunun KOBİ’lere Çatı GES’lerde kullanmak üzere verilmesi ve yeşil dönüşüm projelerinin desteklenmesi. Türkiye Yeşil Fonu’nun sağlıklı, adil ve şeffaf bir şekilde doğru projelere aktarılacağını ümit ediyoruz ki; sanayici ve KOBİ’ler özellikle bundan faydalansın ve bu dönüşüm hızlandırılsın. Dolayısıyla biz bu gelişimden çok memnunuz. Güzel bir başlangıç. Bir fon yaratılması ve bunun adının yeşil olması. Bunun önemini idarenin de otoritenin de tam olarak anladığı anlamına geliyor. Öncelikle bu fırsatı sanayicilerimize yönlendirebilmek için bir an evvel fonun sanayiciye nasıl ulaştırılacağının şeffaf bir şekilde anlatılmasını ve fonun nasıl kullanılacağı ile ilgili bir yönetmelik bekliyoruz”.

“Tüzel ve özel kişilerde Türkiye Yeşil Fonu’na yatırım yapıp gelir elde edebilecek”

Türkiye Yeşil Fonu’nun bir girişim sermayesi yatırım fonu olduğuna dikkat çeken Özdemir, ”Böyle olması da güzel, çünkü tüzel kişiler ve özel kişiler de tabii Dünya Bankası’nın kriterlerine uymak kaydıyla; Türkiye Yeşil Fonu’na para yatırabilecek ve buradan gelir de elde edebilecek. Güneş gibi, rüzgar gibi yenilenebilir ve sürdürülebilir enerjiye dönüşüm sadece bankaların fonlamasıyla veya öz kaynaklarla yapılabilecek projeler değil. Avrupa’da ve dünyada bu ölçekteki projeler fonlarla hayata geçiriliyor. Örneğin Avrupa’da böyle fonlara daha iyi getiri sağlıyor diye yatırım yapanlar, yeşil sertifikasından da faydalananlar var. Ama Türkiye Yeşil Fonu’ndaki en güzel nokta tabana yayılıyor olması, yani büyük lisans üreticiler, büyük projeler için değil, KOBİ seviyesindeki çatılarına GES yapmak isteyenleri ve yeşil dönüşüme inovasyon getirmek isteyenleri destekleyecek bir fon olması” şeklinde konuştu.

“Türkiye Yeşil Fonu GES’lere dair hedeflerimizi yakalamamıza da fayda sağlayacak”

Özdemir, GENSED olarak Eylül ayında Solis Fuarcılık ve TEHAD ile birlikte Türkiye’de ilk kez güneş enerji sistemleri, depolama sistemleri ve elektrikli araçları aynı çatı altında bir araya getiren Solar+Storage NX ve NextGen E-Mobility + Charge Expo & Summit fuarlarını İstanbul’da Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlediklerine dikkat çekti. Türkiye’de her geçen gün daha fazla elektrikli aracın yollarda olduğunu ve bunların şarj istasyonlarını besleyecek olan güneş enerjisi santralleri konusunda Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın da önemli agresif hedeflerinin olduğunu hatırlatan Özdemir, bu hedefleri yakalayabilmek için finansmana erişimin önemli unsurlardan birisi olduğunu kaydetti ve Türkiye Yeşil Fonu’nun bu konuda da fayda sağlayacağını kaydetti.

ÖĞRETMENLERE YÜZDE 50 İNDİRİM

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, 24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle 24-30 Kasım tarihleri arasında öğretmenlere yüzde 50 indirim uygulanacağını açıkladı.

Uraloğlu, öğretmenlerimizin haklarının ödenemeyeceğini belirterek, “Öğretmenler Günü Haftasında kıymetli öğretmenlerimize hediye vermek istedik. Yıl boyunca TCDD Taşımacılık tarafından öğretmenlerimize tüm tren seyahatlerinde normalde yüzde 15 oranında indirim yapılıyordu. 24-30 Kasım tarihleri arasında da yüksek hızlı trenlerimiz (YHT) ile anahat trenlerimizde öğretmenlerimize bu indirim oranı yüzde 50 olarak uygulanacak” dedi.

ÖZEL OKULLARDAKİ ÖĞRETMENLERİ DE KAPSIYOR

Uraloğlu, “Bu uygulamadan Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı veya Bakanlık tarafından onaylanmış her derece ve türdeki resmi ve özel okullarda halen çalışan müdür ve müdür yardımcıları dahil tüm öğretmenler, uygulama ve araştırma merkezleri dahil tüm yükseköğretim kuruluşlarında çalışan öğretim elemanları ve Türk uyruklu olup yabancı ülkelerde çalışan öğretmenler faydalanacak” diye konuştu.

Uraloğlu, indirim uygulamasından faydalanabilmek için öğretmen kimlik kartlarının ibraz edilmesinin yeterli olacağını bildirdi.

Türkiye genelinde Ekim ayında 184 bin 767 adet taşıtın trafiğe kaydı yapıldı, Kayseri’de toplam taşıt sayısı 444 bin 916 oldu

Ekim ayında trafiğe kaydı yapılan taşıtların %44,0’ını motosiklet, %40,9’unu otomobil, %8,4’ünü kamyonet, %3,8’ini traktör, %1,8’ini kamyon, %0,7’sini minibüs, %0,3’ünü otobüs ve %0,1’ini özel amaçlı taşıtlar oluşturdu.

Trafiğe kaydı yapılan taşıt sayısı bir önceki aya göre %7,0 azaldı
Ekim ayında trafiğe kaydı yapılan taşıt sayısı bir önceki aya göre minibüste %4,1, otomobilde %2,5 artarken motosiklette %14,1, kamyonette %11,1, özel amaçlı taşıtta %11,1, traktörde %6,0, otobüste %2,2 ve kamyonda %1,1 azaldı.

Trafiğe kaydı yapılan taşıt sayısı geçen yılın aynı ayına göre %80,4 arttı
Ekim ayında geçen yılın aynı ayına göre trafiğe kaydı yapılan taşıt sayısı minibüste %196,4, motosiklette %158,8, otomobilde %72,3, otobüste %28,7, kamyonda %17,3, özel amaçlı taşıtta %3,0, traktörde %2,3 artarken kamyonette %5,3 azaldı.

Trafiğe kayıtlı toplam taşıt sayısı Ekim ayı sonu itibarıyla 28 milyon 365 bin 819 oldu
Ekim ayı sonu itibarıyla trafiğe kayıtlı taşıtların %53,0’ını otomobil, %17,4’ünü motosiklet, %15,7’sini kamyonet, %7,7’sini traktör, %3,4’ünü kamyon, %1,8’ini minibüs, %0,7’sini otobüs ve %0,3’ünü özel amaçlı taşıtlar oluşturdu.
Ekim ayında 723 bin 1 adet taşıtın devri yapıldı
Ekim ayında devri(1) yapılan taşıtların %62,1’ini otomobil, %16,1’ini kamyonet, %12,9’unu motosiklet, %3,7’sini traktör, %2,4’ünü kamyon, %2,0’ını minibüs, %0,6’sını otobüs ve %0,2’sini özel amaçlı taşıtlar oluşturdu.
Ekim ayında 75 bin 494 adet otomobilin trafiğe kaydı yapıldı
Ekim ayında trafiğe kaydı yapılan otomobillerin %13,1’i Fiat, %12,6’sı Renault, %6,5’i Toyota, %5,6’sı Hyundai, %5,2’si Opel, %4,8’i Peugeot, %4,7’si Volkswagen, %4,6’sı Chery, %4,0’ı Citroen, %3,6’sı Ford, %3,4’ü Mercedes-Benz, %3,2’si Skoda, %2,9’u Dacia, %2,8’i Nissan, %2,6’sı Kia, %2,3’ü Honda, %2,3’ü Audi, %2,2’si MG, %2,1’i BMW, %1,2’si Volvo ve %10,4’ü diğer markalardan oluştu.
Ocak-Ekim döneminde 1 milyon 908 bin 720 adet taşıtın trafiğe kaydı yapıldı
Ocak-Ekim döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre trafiğe kaydı yapılan taşıt sayısı %89,0 artarak 1 milyon 908 bin 720 adet olurken, trafikten kaydı silinen taşıt sayısı %15,2 azalarak 25 bin 80 adet oldu. Böylece Ocak-Ekim döneminde trafikteki toplam taşıt sayısında 1 milyon 883 bin 640 adet artış gerçekleşti.
Ocak-Ekim döneminde trafiğe kaydı yapılan otomobillerin %66,0’ı benzin yakıtlıdır
Ocak-Ekim döneminde trafiğe kaydı yapılan 769 bin 650 adet otomobilin %66,0’ı benzinli, %17,6’sı dizel, %9,1’i hibrit, %5,9’u elektrikli ve %1,4’ü LPG’lidir. Ekim ayı sonu itibarıyla trafiğe kayıtlı 15 milyon 44 bin 117 adet otomobilin ise %35,9’u dizel, %33,7’si LPG’li, %28,4’ü benzinli, %1,4’ü hibrit ve %0,4’ü elektriklidir. Yakıt türü bilinmeyen(2)  otomobillerin oranı ise %0,2’dir.

Ocak-Ekim döneminde en fazla 1300 ve altı silindir hacimli otomobil kaydı yapıldı
Ocak-Ekim döneminde trafiğe kaydı yapılan 769 bin 650 adet otomobilin %33,8’i 1300 ve altı, %23,4’ü 1401-1500, %19,8’i 1301-1400, %10,6’sı 1501-1600, %5,9’u 1601-2000, %0,8’i 2001 ve üstü motor silindir hacmine sahiptir.
Ocak-Ekim döneminde kaydı yapılan otomobillerin 272 bin 608’i gri renklidir
Ocak-Ekim döneminde trafiğe kaydı yapılan 769 bin 650 adet otomobilin %35,4’ü gri, %27,4’ü beyaz, %12,3’ü mavi, %11,1’i siyah, %7,4’ü kırmızı, %2,8’i yeşil, %2,1’i turuncu, %0,6’sı sarı ve %0,5’i kahverengi renklidir.

Toyota, Şehirli SUV’u Yaris Cross’u Daha Fazla Güç ve Teknolojiyle Sunacak

Toyota, kısa zamanda çok popüler bir model haline gelen B-SUV modeli Yaris Cross’un yenilenen versiyonunu tanıttı. “2022 Dünya’da Yılın Şehir Otomobili” unvanına sahip Yaris Cross, yenilenerek her detayıyla daha iddialı hale geldi. Toyota, Yenilenen Yaris Cross’u 2024’ün ikinci yarısından itibaren Türkiye’de de satışa sunmayı planlıyor.

İlk kez 2021 yılında tanıtılan ve hızla büyüyen B-SUV pazarının önemli bir modeli haline gelen Yaris Cross, Avupa’da bu yıl segmentinde liderlik konumuna yerleşti. Türkiye’de 2024’ün ikinci yarısında satışa sunulması planlanan Yeni Yaris Cross ise, daha güçlü tam hibrit teknolojisi, daha yüksek performansı, en gelişmiş Toyota T-Mate güvenlik ve sürücü destek sistemleri, arttırılmış dijital kullanıcı deneyimi ve modern şehir stilini ileriye taşıyan tasarımıyla dikkat çekecek.

Yaris Cross’un kendine has tasarımı, yenilenen modelde sunulacak Premiere Edition ile daha da çekici hale getirilecek. Siyah tavan ile birlikte sunulacak yeni Haki rengi ve 17” ve 18” jant seçenekleri iletamamlanan Premiere Edition, kabinde gövde rengiyle uyumlu gösterge paneli, döşemeler ve detaylarla öne çıkıyor. Bununla birlikte Galaksi Beyazı ve Parlak Gümüş Gri renkleri de Yaris Cross’un daha dinamik görünmesine katkı sağlayacak. Yaris Cross’un yeni gövde renklerinden biri de Pasifik Mavi seçeneği olacak.

Yeni Yaris Cross “Hybrid 130” ile geliyor

Toyota’nın zengin SUV geçmişini ve fonksiyonel otomobiller konusundaki deneyimini bir araya getiren Yaris Cross, yenilenen versiyonunda 116 HP’lik tam hibrit versiyonun yanı sıra Hybrid 130 tam hibrit motor seçeneğiyle de sunulacak. 1.5 litrelik yeni tam hibrit sistem, daha büyük ve daha güçlü bir elektrik motoruyla kombine ediliyor. Yüzde 14 güç artışıyla 132 HP güç sunacak Yaris Cross Hybrid 130, aynı zamanda yüzde 30 artışla birlikte 185 Nm tork değerine sahip olacak. Yüksek performans rakamlarıyla birlikte 103-122 g/km aralığında sınıfının en düşük CO2 emisyon değerlerine sahip olacak Yaris Cross Hybrid 130, 0-100 km/s hızlanmasını da 10.7 saniyede tamamlayacak.

Yaris Cross’un çevik ve güven veren performansı, GA-B platformunun alçak ağırlık merkezi ve yüksek rijitlik sağlayan gövdesiyle destekleniyor. Bununla birlikte Yeni Yaris Cross modelinde, gürültü ve titreşimi daha da azaltmak adına bir dizi güncellemeler yapıldı. Motor gürültüsünü düşürecek güncellemelerin yanı sıra rüzgar ve yol gürültüsünü engellemek adına daha kalın ön cam, ön ve arka yan camlara yer verildi.

Kabinde eksiksiz bir dijital kullanıcı deneyimi

Toyota Yaris Cross, tamamen yeni bir dijital kullanıcı deneyimi sunacak şekilde geliştirildi. Yenilenen modelde, sürücünün tercihine göre özelleştirilebilen 7 veya 12.3 inç dijital göstergelerin yanı sıra daha sezgisel tepkiler veren 9 veya 10.5 inç multimedya ekranı yer alacak. Sınıfında öne çıkan ölçülerdeki ekranlar, her koşulda en iyi görüntüyü sağlayacak şekilde konumlandırılırken, sürücünün tercihine bağlı olarak Smart, Casual, Sportif ve Arazi olmak üzere farklı modlarla ekran temasını değiştirebileceği şekilde tasarlandı.

Toyota gelişmiş multimedya sistemi, artırılmış işlemci gücü sayesinde komutlara daha hızlı yanıt vererek kolay ve sezgisel kullanım için tasarlandı. Sistemde; geliştirilmiş, daha duyarlı bir ses tanıma sistemi ve doğal konuşma dilini tanıyabilen yerleşik bir “Hey Toyota” sesli asistan da yer alacak. Hem Apple CarPlay hem de Android Auto için kablosuz akıllı telefon entegrasyonu ile kolay bağlantı sağlayan sistem her zaman pratik bir kullanım sunacak.

Yaris Hatchback modelini dünyada sınıfının en güvenli otomobili yapma hedefiyle yola çıkan Toyota, aynı vizyonu geniş kapsamlı Toyota T-Mate paketiyle donatılan Yaris Cross’a da uyarladı. Toyota T-Mate, bir otomobili daha güvenli hale getirmesinin yanı sıra sürüşü kolaylaştıran gelişmiş sürücü destek sistemlerini de içeriyor. Yeni Yaris Cross’ta bu özellikler her zamankinden daha etkili olacak şekilde geliştirildi ve en yeni nesil Toyota Safety Sense sistemleriyle donatıldı. Böylece Yaris Cross segmentinde ilk kez sunulan birçok özelliği ile fark yaratmaya devam edecek.

Yapı ruhsatı verilen yapıların yüzölçümü %21,7 arttı
Bir önceki yılın aynı çeyreğine göre, 2023 yılı III. çeyreğinde belediyeler tarafından yapı ruhsatı verilen yapıların bina sayısı %24,9, daire sayısı %35,0 ve yüzölçümü %21,7 arttı.
Toplam yüzölçümün %53,8’i konut alanı olarak gerçekleşti
Belediyeler tarafından 2023 yılı III. çeyreğinde yapı ruhsatı verilen yapıların toplam yüzölçümü 39,1 milyon m² iken; bunun 21,0 milyon m²’si konut, 10,0 milyon m²’si konut dışı ve 8,1 milyon m²’si ise ortak kullanım alanı olarak gerçekleşti.
En yüksek yüzölçüm payı %64,7 ile iki ve daha fazla daireli binaların oldu

Belediyeler tarafından 2023 yılı III. çeyreğinde yapı ruhsatı verilen yapıların kullanma amacına göre en yüksek yüzölçüm payına 25,3 milyon m² ile iki ve daha fazla daireli ikamet amaçlı binalar sahip oldu. Bunu 3,5 milyon m² ile bir daireli binalar izledi.

Yapı kullanma izin belgesi verilen yapıların yüzölçümü %14,0 azaldı

Bir önceki yılın aynı çeyreğine göre, 2023 yılı III. çeyreğinde belediyeler tarafından yapı kullanma izin belgesi verilen yapıların bina sayısı %13,7, daire sayısı %14,9 ve yüzölçümü %14,0 azaldı.
Toplam yüzölçümün %57,0’ı konut alanı olarak gerçekleşti
Belediyeler tarafından 2023 yılı III. çeyreğinde yapı kullanma izin belgesi verilen yapıların toplam yüzölçümü 23,7 milyon m² iken; bunun 13,5 milyon m²’si konut, 5,1 milyon m²’si konut dışı ve 5,1 milyon m²’si ise ortak kullanım alanı olarak gerçekleşti.

En yüksek yüzölçüm payı %72,2 ile iki ve daha fazla daireli binaların oldu
Belediyeler tarafından 2023 yılı III. çeyreğinde yapı kullanma izin belgesi verilen yapıların kullanma amacına göre en yüksek yüzölçüm payına 17,1 milyon m² ile iki ve daha fazla daireli ikamet amaçlı binalar sahip oldu. Bunu 1,5 milyon m² ile bir daireli binalar izledi.

Tarımsal girdi fiyat endeksi (Tarım-GFE) yıllık %40,97, aylık %2,63 arttı
Tarım-GFE’de (2015=100), 2023 yılı Eylül ayında bir önceki aya göre %2,63, bir önceki yılın Aralık ayına göre %33,13, bir önceki yılın aynı ayına göre %40,97 ve on iki aylık ortalamalara göre %56,87 artış gerçekleşti.
Ana gruplarda bir önceki aya göre, tarımda kullanılan mal ve hizmet endeksinde %2,36, tarımsal yatırıma katkı sağlayan mal ve hizmet endeksinde %4,31 artış gerçekleşti. Bir önceki yılın aynı ayına göre göre tarımda kullanılan mal ve hizmet endeksinde %35,80, tarımsal yatırıma katkı sağlayan mal ve hizmet endeksinde %81,65 artış gerçekleşti.
Yıllık Tarım-GFE’ye göre 4 alt grup daha düşük, 7 alt grup daha yüksek değişim gösterdi
Bir önceki yılın aynı ayına göre artışın düşük olduğu alt gruplar %14,35 ile gübre ve toprak geliştiriciler ve %26,44 ile hayvan yemi oldu. Yıllık artışın yüksek olduğu alt gruplar ise sırasıyla, %106,79 ile veteriner harcamaları ve %91,34 ile malzemeler oldu.
Aylık Tarım-GFE’ye göre 6 alt grup daha düşük, 5 alt grup daha yüksek değişim gösterdi

Bir önceki aya göre artışın düşük olduğu alt gruplar sırasıyla, %0,91 ile hayvan yemi ve %1,24 ile tarımsal ilaçlar oldu. Buna karşılık, aylık artışın yüksek olduğu alt gruplar ise sırasıyla, %7,75 ile tohum ve dikim materyali ve %5,21 ile malzemeler oldu.

Sage ile yaşamınızda sağlık ve lezzete daha fazla yer açın

Kış aylarının bir gerçeği olan hastalıklardan korunmanın yolu, bol sebze ve meyve tüketerek bağışıklık sistemini desteklemekten geçiyor. Multi brand mağaza zinciri Enplus ise satışa sunduğu Sage 800CP The Citrus Press Pro Narenciye Sıkacağı ile kış hastalıklarına meydan okuyarak sağlıklı yaşama rehberlik ediyor. Quadra-Fin sıkma konisi ile her boyuttaki narenciye meyvesini rahatlıkla sıkabilen ürün; damla durdurucu meyve suyu çıkışı, kolay temizlik ve kullanım avantajı sunan ergonomik tasarımı, aside dirençli paslanmaz döküm konisi ve çift taraflı kullanımıyla dikkat çekiyor.

Kış aylarıyla birlikte soğuk algınlığı, grip gibi hastalıklardan korunmak için bol bol meyve ve sebze tüketmenin zamanı da geldi. C vitamini açısından önemli yere sahip meyvelerin lezzet dansı ise narenciye sıkacakları ile öne çıkıyor. Premium mutfak gereçlerini, yüksek kaliteli küçük ev aletlerini ve aksesuarları kullanıcılarıyla buluşturan Enplus mağazalarında satışa sunulan Sage 800CP The Citrus Press Pro Narenciye Sıkacağı, ergonomik tasarımı ile mutfakların baş köşesinde yerini alıyor. Pek çok özelliği ile farklılaşan bu ürün hem pratik hem de sağlıklı ve lezzetli meyve sularını günün her anında tüketebilme kolaylığı sağlıyor.

Yüksek verim ile mutfakların vazgeçilmezi

Sage 800CP The Citrus Press Pro Narenciye Sıkacağı,özel olarak tasarlanan Quadra-Fin sıkma konisi ile greyfurttan portakala, turunçtan limona kadar her boyuttaki narenciye meyvesinden en yüksek verimi elde etmeye imkan tanıyor. İsrafa geçit vermeyen Sage 800CP The Citrus Press Pro Narenciye Sıkacağı, üç menteşeli koluyla çift taraflı kullanım sağlarken uyguladığı basınçla da sıkma işlemini kolaylaştırıyor. Ayrıca paslanmaz çelik meyve suyu sıkma konisi ve aşındırıcı sitrik aside dirençli dayanıklı kalıp döküm gövdesi ile aşınmalara karşı uzun ömürlü kullanım avantajı sunuyor.

Arkasında iz bırakmayan ergonomik tasarım

Sage 800CP The Citrus Press Pro Narenciye Sıkacağı, ergonomik tasarımı ve damla durdurma sistemi ile hazırlık sürecinde istenmeyen sürprizleri ortadan kaldırıyor. Meyve suyunun tezgâha dökülmesini önleyen damla durdurma sistemi ve kolay temizlenebilir meyve kubbesi ile arkasında iz bırakmayan Sage 800CP The Citrus Press Pro Narenciye Sıkacağı, bu üstün özellikleriyle de birbirinden lezzetli ve sağlık deposu içecekler hazırlamayı kolaylaştırıyor.

Sage 800CP The Citrus Press Pro Narenciye Sıkacağı’nın Teknik Özellikleri

  • 110 watt döküm çelik dizayn
  • Paslanmaz çelik posa filtresi
  • Her boyuttaki narenciye meyvesinden maksimum su çıkaran Quadra-Fin Sıkma Konisi
  • Damla durdurma sistemi
  • Türlü narenciye çeşitleriyle uyumlu döküm paslanmaz çelik başlık
  • Yumuşak tutum, ergonomik kol
  • Kolay temizlenebilme ve parçalarının bulaşık makinesinde yıkanabilmesi özelliği

25 FARKLI LOKASYONDA 5G ŞEBEKESİ DENENİYOR

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, “Teknolojiyi sadece kullanan değil, yerli ve milli çözümlerimizle aynı zamanda üreten bir ülke olacağız” dedi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK)’da 5. Nesil (5G) Mobil Haberleşme Altyapısının Geliştirme Projelerinin Lansman Töreni’ne katıldı. Törende, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Araştırmaları Merkezi (UDHAM), Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), Harita Genel Müdürlüğü (HGM) ve GSM operatörleri ile proje izleme iş birliği protokolü imzalandı.

Törende konuşan Bakan Uraloğlu, “Türkiye’nin dijital ekonomideki başarısı, sadece ülke içinde değil, küresel arenada da dikkat çekecek ve Türkiye’yi dijital bir lider olarak konumlandıracaktır” dedi. Uraloğlu, Türkiye Yüzyılı’na “Sanayisi güçlü, teknolojisi milli bir Türkiye” vizyonu ve “Yüksek teknolojiye dayalı, rekabetçi, sürdürülebilir, yerli ve milli bir sanayi yapısı” oluşturma misyonuyla başladık” dedi. Türkiye’nin geleceğini; yerli üretim, yüksek teknoloji ve küresel marka olmak üzere 3 ana başlık altında ele aldıklarını ifade eden Bakan Uraloğlu, bu kapsamda hayata geçen haberleşme sektörü yatırımlarını şu şekilde anlattı:

GENİŞBANT İNTERNET HİZMETİNİ HER EVE ULAŞTIRILACAĞIZ

“2002’de 23 milyon olan mobil abone sayısı yaklaşık 91,36 milyon seviyesine ulaştı. 2002’de neredeyse sıfır olan geniş bant abone sayısının bugün 93,06 milyonu bulduğunu görüyoruz. Önümüzdeki dönemde genişbant internet hizmetini her eve ulaştırılacağız. Genişbant abone sayımızın 2028 yılında 111,7 milyona, mobil abone sayımızın ise 101,8 milyona ulaşmasını hedefliyoruz. Fiber altyapı uzunluğumuz ise 536 bin kilometreyi aşmıştır. Dünya’da ilk defa bir haberleşme kulesinden aynı anda 100 adet FM radyo yayını yapabilen Çamlıca Kulemiz sayesinde; bölgede ölçülen elektromanyetik alan değerinin 39 Volt/metre seviyesinden Avrupa Birliği için kabul edilebilir eşik değer olan 6 Volt/metre seviyesinden de aşağı çekerek 2,5 Volt/metre ye indirdik. Bu da yaklaşık 15 kat iyileşme sağladı.”

E-DEVLET KAPISI’NI KULLANAN KİŞİ SAYISI 64 MİLYONA YAKLAŞTI

Bakan Uraloğlu, Bakanlık koordinesinde 2008 yılında başlatılan ve TÜRKSAT tarafından işletilmeye devam eden e-Devlet Kapısı’nı kullanan kişi sayısının ise 64 milyona yaklaştığını ve bugün 1001 kurumun 7 bin 410 hizmetinin vatandaşlara elektronik ortamda sunulduğunu bildirdi.

5G ALTYAPISINDA İHTİYAÇ DUYULAN TÜM ÜRÜNLERİ YERLİ VE MİLLİ İMKANLARLA GELİŞTİRİYORUZ

Bakan Uraloğlu, hem mevcut 4.5G sistemlerine yönelik hem de 5G ve ötesi teknolojilere yönelik çalışmaların sürdürüldüğünü ifade etti. Konuşmasında 5G’nin önemine dikkati çeken Bakan Uraloğlu, “Teknoloji dünyasında bir çığır açacak olan 5G ağlarının, ekonomik değerde trilyonlarca dolar ve milyonlarca iş fırsatı yaratacağı aşikâr.  5G altyapısında ihtiyaç duyulan, anteninden çekirdek şebekesine kadar tüm ürünlerin, yerli ve millî imkânlarla geliştirilmesine çalışıyoruz.” dedi.

‘UÇTAN UCA YERLİ VE MİLLİ 5G HABERLEŞME ŞEBEKESİ PROJESİ’ İLE ALTYAPIDA DIŞA BAĞIMLILIK ORTADAN KALKACAK

Bakan Uraloğlu, “Elektronik haberleşme sektöründe yerli ve milli bir üretim ekosisteminin geliştirilmesine yönelik Bakanlığımız ve BTK koordinasyonunda OSTİM bünyesinde 2017 yılında Haberleşme Teknolojileri Kümelenmesi’ni (HTK) kurduk. HTK üyesi firmalar tarafından, 5G’ye giden yolda donanım ve yazılım ihtiyaçlarına yerli ve milli imkânlar ile cevap verebilmek amacıyla “Uçtan Uca Yerli ve Milli 5G Haberleşme Şebekesi Projesi” (UUYM5G Projesi) geliştirildi. Projemizle; elektronik haberleşme altyapısında dışa bağımlılığımızı ortadan kaldırmak istiyoruz” açıklamalarında bulundu.

5G ŞEBEKESİ 25 FARKLI LOKASYONDA DENENİYOR

İstanbul Havalimanı’nda cihazları 5G’ye uyumlu olan vatandaşlar için ve uluslararası yolcuların 5G’yi deneyimleyebilmesi için altyapı kurduklarını ifade eden Bakan Uraloğlu, “5G’ye hazırlık çalışmaları kapsamında mobil şebeke işletmecilerimize ve yerli üreticilerimize deneme izinleri vererek teknolojik olarak 5G’ye hazırlanmalarını sağlıyoruz. Aralarında İstanbul, Ankara, İzmir, Edirne ve Kocaeli’nin de bulunduğu 25 farklı lokasyonda 5G şebekesi verilen izinler çerçevesinde denenmektedir” diye konuştu.

5G İLE İNTERNET HIZIMIZ ADETA UÇUYOR

İstanbul havalimanında 5G hizmetinin sunulması için BTK tarafından 3 mobil işletmeciye izin verildiği bilgisini de paylaşan Bakan Eroğlu, işletmecilerden aldığı raporları şu şekilde paylaştı:

“Abonelerin ortalama veri indirme hızları saniyede 1gigabit (cigabit) ve gönderme hızları ise saniyede 90 megabit. Yani internet hızımız adeta uçuyor. 5G ile ülkemize, dünyayla rekabet edecek hızı sunmak ve yüksek oranda yerli ve milli ürünleri kullanarak geçişi sağlamak öncelikli hedefimiz. Ülkemiz, dijitalleşme konusunda attığı adımlarla geleceğin lider ekonomilerinden biri olmaya doğru emin adımlarla ilerliyor.”

14 FİRMA İLE AR-GE DESTEĞİ ÇAĞRIMIZA İLİŞKİN TÜM SÜREÇLERİ TAMAMLADIK

Bakan Uraloğlu, 2022 yılı içerisinde BTK, HGM mobil operatörler ve 5G üzerine çalışan firmaların da katkılarıyla 5G destek çağrısı başlıkları belirlediklerini ifade etti. Bakan Uraloğlu, “Yaptığımız çalışmalar sonucunda 5 Ocak 2023 tarihinde ‘5. Nesil (5G) Mobil Haberleşme Altyapısının Geliştirme Projelerinin Desteklenmesi Amacıyla Çağrı Programı’ adı altında 5G çağrısı yaptık. Bu çağrı ile AR-GE desteği verilecek projeler ile yerli ve milli üretimin teşvik edilmesi, ileri teknoloji ürünlerde dışa bağlılığın azaltılması ve haberleşme alanındaki AR-GE faaliyetlerinin desteklenmesini amaçladıklarına dikkati çekti.

Bakan Uraloğlu, “Çağrı programı ile toplam 200 milyon TL’lik destek verilmesini planladık. Farklı çağrı alt başlıklarında birden fazla başlığa başvuruda bulunan her firma başına üst sınır 20 milyon TL olarak belirledik. Tam 14 firma ile Ar-Ge desteği çağrımıza ilişkin tüm süreçleri tamamladık ve projelerimize 01 Ekim 2023 tarihinde başladık” diye konuştu.

UDHAM, BTK, HGM VE GSM OPERATÖRLERİ İLE PROJE İZLEME İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALANDI

Yerli ve milli ürün tedariki hususlarında tüm ilgili paydaşları bir araya getiren bu süreçte BTK, HGM ve mobil operatörler Vodafone, Turkcell, Türk Telekom ile proje izleme ve değerlendirme hususlarında iş birliği yaptıklarını belirten Bakan Uraloğlu, “Bugün de burada olmamıza vesile olan UDHAM, BTK, HGM ve GSM operatörleri ile proje izleme iş birliği protokolü imza törenini gerçekleştireceğiz. İş birliğimizin ülkemiz için hayırlı ve uğurlu olmasını temenni ediyorum” ifadeleri ile sözlerini bitirdi.

Mobilya sektörü küresel varlığını güçlendiriyor

 Mobilya Kağıt ve Orman Ürünleri Sektör Kurulu, Ege Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği koordinasyonunda, İstanbul Mobilya Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği, Orta Anadolu Mobilya Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği ve Akdeniz Mobilya Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği’nin katılımı ile 20-24 Kasım 2023 tarihlerinde Moskova’da Mebel 2023 Fuarına ortak info stant organizasyonu gerçekleştiriyor.

İhracatçı Birlik ortak standında fuar süresi boyunca sürecek tanıtımlar ile “Turkish Furniture” markasının en iyi şekilde temsil edilmesi hedefleniyor.

Ege Mobilya Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Başkanı Ali Fuat Gürle, “Sektörümüz için oldukça önemli olan Mebel Fuarı, Rusya ve Doğu Avrupa’daki en büyük mobilya fuarlarından biri. Türk ihracatçılarımız tarafından da yoğun ilgi gösterilen bir fuar. Türkiye’den bu sene 60 firma katıldı. Fuar özellikle bu pazara odaklanan firmalarımıza tanıtım ve iş birlikleri için önemli fırsatlar sunuyor. Bizim için de sektörümüzün yurtdışı tanıtım faaliyetleri çerçevesinde, sektörel motivasyon, iş birliği ve dayanışmaya katkı sağlayacağına inandığımız ortak bir organizasyon olma özelliği taşıyor.” dedi.

Rusya’ya mobilya ihracatı hedefi 100 milyon dolar

Ege Mobilya Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Başkan Yardımcısı Hikmet Güngör, “Rusya pazarı sektörümüz için 2023 yılı Ocak-Ekim döneminde yüzde 13 artışla 55,6 milyon dolarlık ihracatla potansiyelini koruyan bir pazar olma özelliğini sürdürüyor. Yakın vadede Rusya’ya 100 milyon dolar mobilya ihracatı hedefliyoruz. Mebel Fuarını mobilya endüstrisinin başarılarının bir yansıması olarak görüyorum. Mobilya sektöründeki kapasitemizin ve potansiyelimizin tanıtılması amacıyla; “Turkish Furniture” markasına vurgu yaparak bu sene 4 İhracatçı Birliğimizi temsilen fuarda yerimizi aldık.” diye konuştu.

Aynı zamanda Türkiye Moskova Ticaret Müşaviri Mustafa Gökçeoğlu, Türkiye standını ziyaret ederek katılımcı firmalarla görüştü ve başarı dileklerini iletti.

450 MİLYON DOLARLIK FİNANSMAN, DEPREMZEDE KOBİLERİN HESAPLARINA YATIRILMAYA BAŞLANDISanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, 31 Ekim’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın deprem bölgesindeki KOBİ’ler için açıkladığı 450 milyon dolarlık finansmanın KOSGEB tarafından işletmecilerin hesaplarına yatırılmaya başlandığını açıkladı. Bakanlık olarak deprem bölgesini önceliklerinin baş sıralarına koyduklarını anlatana Kacır; “Sayın Cumhurbaşkanımızın ‘Deprem bölgesi önceliğimiz’ mesajıyla harekete geçip bir an önce bölgedeki büyük-küçük sanayi sitelerindeki yıkımın etkilerini en aza indirmek için çalışmalarımıza başlamıştık. Bununla birlikte bölgede bulunan küçük ve orta ölçekli işletmelerimizi kapsayacak çalışmalar da yaptık. 31 Ekim tarihinde Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamış olduğu Dünya Bankası ve KOSGEB iş birliği ile yürüttüğümüz Türkiye Deprem Sonrası Mikro, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerin Canlanması Projesi kapsamında başvurusu onaylanan işletmelerimize ödemeleri yapmaya başladık. İşletmelerimizin hesaplarına destek tutarları yatırılmaya başlandı. 11 ilimizden başvurusu onaylanan 2 bin 800 işletmeye 925 milyon TL’lik finansmanı aktarmış olduk.” İfadelerini kullandı. YENİ FONLAR DA GELECEK Programa başvurularda yoğun bir talep olduğunu belirten Bakan Kacır, “Şu an başvuran işletme sayımız 50 bine erişti. 450 milyon doların tamamını bölge işletmelerine aktaracağız. Bütçenin tamamı bitinceye kadar programa başvuruları almaya devam edeceğiz. Deprem bölgesinde canlanma sağlayacak bu desteğe yeni fonlar eklemek için çalışmalarımız da ayrıca devam ediyor.” dedi. İŞLETME BAŞINA 750 BİN LİRAYA KADAR DESTEK Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından bölgedeki işletmelerde meydana gelen zararın karşılanması ve ekonomik canlanmanın sağlanması için “Türkiye: Deprem Sonrası Mikro, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerin Canlanması Projesi” hayata geçirildi.

Proje kapsamında, Dünya Bankasından 450 milyon dolarlık finansman ile sağlanan destek; KOSGEB aracılığıyla az, orta ve ağır hasarlı işletmeler için farklı kademelerde kullandırılacak. İşletme başına 200 bin lira ile 750 bin lira arasında finansman sağlayacak.

Tamamen faizsiz olan program için işletmelerden teminat istenmeyecek. KOSGEB desteği, 36 ay süreyle uygulanacak. İlk 24 ayında KOBİ’ler ödeme yapmayacak. Sonraki 12 ayda ödemeler 3 taksit olarak gerçekleşecek.

PARAM’DAN BLACK FRIDAY’E ÖZEL KAMPANYAParamKartlılara tek seferde 175 TL’ye varan nakit iade fırsatıTürkiye’nin öncü finteki Param, 20-26 Kasım tarihleri arasında ParamKart kullanıcılarına farklı alışverişlerde 75 TL, 125 TL ve 175 TL kazanma fırsatı sunuyor.Bütünleşik finans sağlayıcısı Param, ParamKart kullanıcılarına Black Friday’de harcadıkça kazanma fırsatı sunuyor.

20-26 Kasım tarihleri arasında geçerli olacak kampanya kapsamında ParamKartlılar 1000 TL – 3000 TL arası alışverişlerinde 75 TL, 3000 TL – 5000 TL arası alışverişlerinde 125 TL, 5000 TL üstü alışverişlerinde ise 175 TL olmak üzere toplamda 375 TL nakit iade imkanı kazanacak.

Kartını kişiselleştiren ParamClassic ve ParamKart sahiplerinin yararlanabileceği kampanya giyim, ayakkabı, kozmetik ve teknoloji sektörlerinde geçerli olacak. Param’ın avantajlarla dolu dünyasını https://param.com.tr/tum-avantajlar adresine tıklayarak keşfedebilirsiniz.

Kale Kilit Avrasya Kapı Pencere Fuarı’nda inovasyon rüzgârı estirdi

Kale Kilit, Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen Avrasya Kapı Pencere Fuarı’nda kapı ve pencere sistemleri, kilit ve silindir, kartlı kilit, çelik kapı ve çelik kasa ürünlerinden oluşan geniş ürün portföyü ile Kale Alarm’ın yeni nesil inovatif ürünlerini sergiledi. “İnovasyon ve Güvenin Muhteşem Buluşması” mottolu standıyla fuarda inovasyonun temsilciliğini üstlenen şirket, yakın zamanda satışa sunacağı cep telefonu uygulaması ile kontrol edilebilen kilit ve silindir modelleriyle de katılımcılardan yoğun ilgi gördü.

Kaliteli ürünleri ile tüketicilere güvenlik çözümleri sunan Kale Kilit; 11-14 Kasım tarihlerinde Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen, kapı ve pencere endüstrisinin dev buluşması olan Avrasya Kapı Pencere Fuarı’nda her zamanki yerini aldı. “İnovasyon ve Güvenin Muhteşem Buluşması” mottolu standı ile fuara katılan Kale Kilit, fuar süresince sergilediği kapı ve pencere sistemleri, kilit ve silindir, kartlı kilit, çelik kapı ve çelik kasa ürünlerinin yanı sıra sürme sistemler grubunun oyuncularından katlanır, kaldırmalı, devirmeli sürme sistemleri ile katılımcıların ilgi odağı oldu. Şirket, mekatronik veya elektronik kilit modelleri ve yakında satışa sunacağı cep telefonu uygulamasıyla kontrol edilebilen kilit ve silindir modelleri başta olmak üzere temassız teknoloji ile çalışan kilit sistemleriyle de büyük beğeni topladı.

“Fuar ulusal ve uluslararası faaliyetlerimize büyük bir açılım getirecek”

Fuara ilişkin değerlendirmede bulunan Kale Kilit Yurt İçi Satış ve Pazarlama Direktörü Semih Teker,“Tüm sektörel fuarlarda olduğu gibi Avrasya Kapı Pencere Fuarı da iş süreçlerimize olumlu yönde katkı sunarken, yeni müşterilerle tanışma ve mevcut müşterilerimizle ilişkilerimizi güçlendirme fırsatı yaratıyor. Yeni nesil ürün ve hizmetlerimizi sergilediğimiz fuarın satış ve pazarlama faaliyetlerimize katkıda bulunacağına, fuar sırasında kurduğumuz bağlantıların kısa sürede verimli iş birliklerine dönüşeceğine inanıyoruz. Diğer yandan bu tür fuarlar yarattığı iş birliği fırsatları ile iş geliştirme süreçlerimizi doğrudan desteklerken, pazardaki yeni trendleri inceleme imkanı da sunuyor. Tüm bunları bir arada değerlendirdiğimizde Avrasya Kapı Pencere Fuarı’nın ulusal ve uluslararası faaliyetlerimize yeni bir açılım getireceğini düşünüyoruz. Fuar sırasında ulusal ve uluslararası firmalar ile gerçekleştirdiğimiz iletişim trafiği de bunun çok açık bir göstergesini oluşturuyor” dedi.

İsotlar Grup, Aykan Gebze ile Showroom Yeniliklerine İmza Atıyor

Türkiye’nin önde gelen sektör liderlerinden biri olan İsotlar Grup,  Gebze’de faaliyete başlamanın gururunu yaşıyor. Bu yeni girişim, otomotiv sektöründeki liderliğini daha da pekiştirirken, VW ve Skoda markalarının Gebze’deki satış ve servis hizmetlerini bir araya getiriyor.

Aykan Gebze, mevcut VW satış ve servis hizmetleri sunarak otomobil severlere mükemmel bir deneyim sunuyor. Heyecan verici bir gelişme olarak, yakın gelecekte Aykan Gebze bünyesinde Skoda showroom da hizmet vermeye başlayacak. Otomobil tutkunlarına daha geniş bir ürün yelpazesi sunacak.

Aykan Gebze Volkswagen ve Skoda Servis Merkezi: Kaliteli ve Profesyonel Hizmet

Aykan Gebze bünyesinde aktif olan Skoda servis hizmeti, müşterilere kapsamlı bakım ve onarım hizmetleri sunuyor. Skoda’nın dünya çapında ün kazanan kalitesi ile Aykan Gebze’nin deneyimli teknisyenleri, araçlarınızı en iyi şekilde bakım yapmak ve onarmak için sizleri bekliyor.

İsotlar Grup, Aykan Gebze ile otomotiv sektöründe müşteri memnuniyetini en üst düzeyde tutmaya devam ediyor. Bu yeni girişim, grubun otomobil markaları ve hizmetlerindeki kalite taahhüdünü yansıtmaktadır. Aykan Gebze, VW ve Skoda markalarının Gebze’deki yetkili temsilcisi olarak müşterilere mükemmel bir hizmet sunmayı amaçlamaktadır.

Aykan Gebze ile ilgili olarak; İsotlar Grup Genel Müdürü Muammer Kavas “İsotlar Grup olarak uzun yıllardır otomotiv sektöründe öncü bir rol üstleniyoruz. Skoda markasını da Aykan Gebze bünyemize katmak, müşterilere daha geniş bir seçenek sunma ve kalite standartlarımızı daha da yükseltme hedefimizi yansıtmaktadır” dedi.

İsotlar Grup otomotiv sektöründeki kararlılığının ve başarısının bir yansıması olarak otomobil tutkunlarına hizmet sunmaya devam ediyor. VW ve Skoda tutkunlarını, Aykan Gebze’nin müşteri odaklı hizmetlerinden yararlanmaya davet ediyoruz.

Tekstil sektörün girişimci fabrikası TechXtile Start-Up Challenge yeni girişimcileri bekliyor

Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB) öncülüğünde tekstil sektöründe Ar-Ge ve girişimciliği desteklemek amacıyla hayata geçirilen TechXtile Start-Up Challenge’a katılanlar, yatırım almaya devam ediyor. 2020 yılında ileri teknoloji ısıtıcı kumaş projesiyle finalist olan ve günümüzde 10 milyon dolarlık değerlemeye ulaşan İltema firması, aldığı yatırım ve iş birlikleri ile büyümeye devam ederken, hedefi 100 milyon dolara çıkardı.

TechXtile Program Koordinatörü Ufuk Batum moderatörlüğünde gerçekleştirilen Akıl Fikir Buluşmaları etkinliğinin konusu “Bir Yatırımın Anatomisi” konukları ise 2020 yılında finale kalan İltema’nın kurucu ortağı Ayhan Prepol ve İltema’ya yatırım yapan Aksa Akrilik A.Ş CFO’su Erdinç Kazak oldu. Online olarak gerçekleştirilen ve çok sayıda girişimci ve yatırımcının takip ettiği programda; Türkiye’de start up ekosisteminin geliştirilmesi için öneriler sıralanırken, başarılı örneklere de yer verildi.

Isıtma sorununa çözüm getiren ısıtıcı kumaş projesiyle 2020 yılının finalistlerinden olan İltema’nın kurucu ortağı Ayhan Prepol girişimi hakkında bilgi verirken, TechXtile Start Up Challenge’a katılmanın sağladığı faydaları aktardı.

İltema’yı ortağı Akademisyen Mustafa Erol ile İzmir’de kurduklarını belirten Ayhan Prepol “İltema, ısıtma sorununa çözüm üreten bir firma. Yaptığımız Ar-Ge çalışmaları sonucu pek çok alanda ısıtma ürünleri üretiyoruz. İlk patent başvurumuzu 2014 yılında yaptık ve ancak 2016 yılında şirketleşebildik. Çünkü üretime, sanayiye dayalı bir start-up’ın oyun, finans gibi alanlara göre yükselişi hızlı olamıyor. Bunun üretim aşaması, OEM aşaması çok zaman alıyor. Aksa ile yatırım görüşmelerine başladığımız 2020 yılında yani pandemi zamanında Techxtile Start-Up Challenge programına da katıldık ve finalist olduk. 2012 yılından bu yana hammadde tedarik ettiğimiz Aksa Akrilik A.Ş., 2021 yılında girişimimize yatırım yaptı büyümemize katkı sağladı” dedi.

 Prepol : Hedefimiz 100 milyon dolarlık değerlemeye ulaşmak

Techxtile Start-Up Challenge’a katıldıktan sonra geniş bir kitleye ulaştıklarını kaydeden Prepol, sözlerini şöyle sürdürdü:

“TechXtile çok faydalı işler yapıyor. Eğitimlerle ufuk açıyor. Otomotiv sektöründe faaliyet gösteren ve yurt dışına ürün ihraç eden bir otomotiv firması bizim Techxtile Start-Up Challenge’da yaptığımız sunum üzerine bize ulaştı ve halen kendisiyle çalışıyoruz. Diğer sektörlerden birkaç müşterimiz ile de bu yolla bağlantı kurduk. Bu nedenle genç girişimcilere tavsiyem, ekosistem içerisinde ne kadar fazla etkinliğine katılır, kendinizi anlatırsanız faydasını görüyorsunuz. Güçlü bir şirketin arkamızda olması, idarecilerin bize inanması, çok önemliydi. Aksa, bizim için stratejik açıdan çok önemli bir partner. Birlikte güçlü firmalarla projeler yaptık.

Buna ek olarak, Türkiye’de bulunan güçlü bir kuruluşla küçük ev aletleri alanında yeni bir projeye başlıyoruz. Önümüzdeki yıl ticarileşme konusunda aksiyon alacağız. İlk başladığımızda elimizde sadece bir kumaşımız vardı. Bu kumaşı kullanarak ısıtmalı ürünler yapabiliyorduk ancak, yüksek voltajlarda ve yüksek sıcaklıklarda ürün hazırlayamıyorduk. Maksimum 40-50 dereceye çıkabiliyorduk. Daha sonra küçük ev aletleri firması ile çalışmamızda 150 dereceye kadar ulaştık. Ayrıca kablo ile ilgili üretim hattını kurduk. Yeni projeler geliyor. İrili ufaklı pek çok firma ile proje aşamasındayız. Yola çıkarken milyon dolarlık hedefimiz yoktu. Büyüyebildiğimiz kadar büyümekti amacımız. Şimdi 100 milyon dolar değerlemeye ulaşmayı hedefliyoruz. Bir girişimci elindeki fikre düşünceye inanıyorsa ve etrafından olumlu yorumlar alıyorsa fikrinin peşinden mutlaka gitsin. Eninde sonunda başarıya ulaşacaktır.”

Kazak: Start-up dünyası adeta bir hazine

Ağırlıklı olarak tekstil sektöründe yünün muadili olan akrilik elyaf üretimiyle tanınan Aksa Akrilik CFO’su Erdinç Kazak, özellikle iklim değişikliği, küresel ısınma gibi nedenlerden ötürü insanların tercihlerinin değişmesi nedeniyle 2008 yılında akrilik elyaflarda büyümek yerine biraz daha ileri malzemelere yöneldiklerini söyledi. Kazak, “Yaptığımız Ar-Ge çalışmaları sonucu 2010 yılında da karbon elyafı bulduk ve ağırlıklı olarak havacılık, rüzgar, otomotiv sektörlerinde kullanılan ileri kompozit malzeme bir ürünü üretmeye başladık ve Türkiye’de 450 milyon dolar sermaye ile üretir hale geldik. Devamında teknik elyaflar alanında birçok ürün geliştirdik. Kendi Ar-Ge merkezimizde insan saçına en yakın yapay saçı ürettik. 2018 yılında ise biraz dışarda Ar-Ge yapan var mı diye araştırarak Start-up dünyasına girdik. O dünyaya girince de bir hazine olduğunu fark ettik. İltema ilk başlarda bizden hammadde alıyordu, müşterimizdi. Sonra birlikte ürün geliştirmeye başladık ve sonunda onlara iki aşamalı yatırım teklifinde bulunduk. İlki 2021 yılında ikincisi 2023 yılı başında oldu” diye konuştu.

Türk iş dünyasının geleneksel ürünler üretmeye daha fazla zaman harcamaması ve daha katma değere odaklanması gerektiğini savunan Kazak, “Çok geleneksel ürünler üretiyoruz ve maliyetlerimiz Hindistan, Vietnam, Bangladeş gibi ülkelerin yüzde 40 üzerinde. Bu ülkeler yakın zamanda AB ile Serbest Ticaret Anlaşması imzaladı. Artık, sadece üretim maliyetlerinde değil, gümrük vergilerinde de avantajlı hale gelecekler. Vizyonu çok tepeye koymamız lazım. Bunu yaptığımızda ülkemiz biraz daha kalkınabilecek” dedi.

 Son başvuru tarihi 15 Aralık

TechXtile Start-up Challenge programı süresince çok başarılı girişimlere tanık olduklarını hatırlatan Program Koordinatörü Ufuk Batum da TechXtile’a başvuruların 15 Aralık tarihine kadar devam ettiğine dikkat çekerek, yazılımından süreç iyileştirmeye, malzemeden doğal elyaflara, dijitalleşmeden koruyucu malzemelere kadar tekstilin herhangi bir noktasına yönelik fikir veya projesi olan Türkiye genelindeki girişimcileri programa katılmaya çağırdı.

MİB ile Uyumsoft stratejik iş birliği yaptı

Makina İmalatçıları Birliği (MİB) ile Uyumsoft arasında stratejik iş birliği yapıldı. İki kurum arasında yapılan iş birliğiyle, makine sektörünün teknolojik dönüşümü ve ekosisteminin de dijital dönüşüm sürecine katkı sağlanması hedefleniyor. Böylece iş süreçlerini daha etkin ve verimli yönetecek olan MİB üyesi yerli makine sektöründeki firmalar, ihracatta atağa geçerek ülke ekonomisine katma değer sağlamaya devam edecektir.

Uyumsoft ile Birliğimiz arasındaki işbirliğinin üyelerimiz için faydalı olacağını düşünüyorum

İş birliğini değerlendiren Makina İmalatçıları Birliği (MİB) Genel Sekreteri Zülfikar Kılıç, şunları söyledi:

“Dijitalleşmenin, makine sektöründe ne kadar önemli bir yere geldiğini gün geçtikçe daha fazla görüyoruz. Artık sadece makineyi yerli olarak üretmek yeterli olmayıp, yazılım ve bilgisayar programları konusunda da yerli olmak gerekmektedir. Ayrıca dijital çağın gerekliliği olan tüm verilerin bilgisayar ortamına aktarılması, verilere ulaşmayı kolaylaştıracaktır. Bu sayede ürünler ile ilgili daha detaylı bilgilere en kısa zamanda ulaşılarak, üretimdeki verimliliğin ve kalitenin de artması sağlanacaktır. Uyumsoft ile Birliğimiz arasındaki bu işbirliğinin kısa vadede tüm üyelerimiz için çok faydalı olacağını düşünüyorum. Ayrıca Uyumsoft tarafından verilecek eğitimlerle de gelişen teknolojiden tüm üyelerimizin anında haberdar olması ve yararlanması sağlanacaktır. Bu işbirliğinin Birliğimiz üyeleri ve Uyumsoft açısından yararlı ve uzun ömürlü olmasını umuyorum.” dedi.

Firmaları birlikte dijitalleştireceğiz

 İş birliği ile MİB üyesi firmaların dijital dönüşümüne rehberlik edeceklerini kaydeden Uyumsoft Ankara Bölge Müdürü Serkan Balcı, şunları anlattı:

“İş birliği protokolü çerçevesinde, Uyumsoft olarak, MİB’in üyelerine özel olarak; üretim, maliyet, ihracat, cari, stok, satış ve pazarlama işlerini daha verimli ve kolay yönetebilecekleri ve aynı zamanda yurt dışıyla entegre olabilmelerini sağlayacak LioXERP, LioXCRM, LioXHR ürün ailemizi özel fiyatlar ile sunacağız. Ayrıca, Uyumsoft’un sahibi olduğu Uyum Akademi platformuyla; MİB ekosistemine dijital dönüşüm odağında webinar eğitimleri ve ‘Farkındalık Seminerleri’ ile süreci destekliyor olacağız. MİB ile güç birliği yapmaktan çok mutluyuz ve anlaşmamızın makine sektörüne hayırlı olmasını diliyoruz. Sektördeki firmaların uçtan uca dijital dönüşüm süreçlerine rehberlik etmeyi sürdüreceğiz.” dedi.

 Sektörel iş birliktelikleri önemsiyoruz

Sektörel iş birlikteliği ve entegrasyonları son derece önemsediklerinin altını çizen Uyumsoft İş Geliştirme Yöneticisi Zehra Atamer, şunları belirtti:

Küçükten büyüğe her ölçekteki ve her sektördeki firmaya uçtan uca dijital dönüşüm hizmeti veriyoruz. Uyumsoft olarak; işletmelerin her alandaki ihtiyaçlarına yazılım çözümleri üretirken, mevzuatlardaki değişikliklere hızlı adaptasyon sağlıyoruz ve müşteri memnuniyeti odaklı 7-24 online destek sunuyoruz. MİB ile yaptığımız iş birliği ile sektörün dijital dönüşümüne rehberlik edeceğiz. İş birliğinin iki kuruma hayırlı olmasını dileriz.” dedi.

Sandoz Türkiye Ülke Başkanı Cengiz Zaim aynı zamanda Sandoz Rusya’ya da liderlik edecek Sektörde farklı coğrafyalarda edindiği 20 yıllık deneyime sahip Sandoz Türkiye Ülke Başkanı Cengiz Zaim, mevcut görevine ek olarak, Sandoz Rusya yönetiminde de görev alacak.  1 Ekim 2023 tarihinden itibaren Sandoz Türkiye Ülke Başkanı Cengiz Zaim, bugüne kadar yerel ve uluslararası pazarlarda kazandığı deneyimlerini, Sandoz Rusya’yı desteklemek üzere kullanmaya başlayacak. Strateji, portföy yönetimi, iş geliştirme ve ticari operasyonlar kapsamında geniş deneyime sahip olan Cengiz Zaim, aynı zamanda kilit paydaşlarla güçlü ilişkiler kurmak ve sürdürmek alanında sergilediği başarılar da göz önünde bulundurularak, mevcut görevine ek olarak Sandoz Rusya operasyonlarına fonksiyonel olarak liderlik edecek.  Sektörde hem Türkiye’de hem de uluslararası pazarlarda 20 yılı aşkın tecrübesi bulunan Cengiz Zaim, Sandoz firmasındaki global ve bölgesel yurtdışı görevlerinin ardından yaklaşık iki yıldır da Sandoz Türkiye Ülke Başkanı olarak çalışıyor. Bundan sonraki dönemde ise Cengiz Zaim hem Türkiye hem de Rusya bölgesinde Sandoz’un hastalar için sürdürülebilir, erişilebilir ve güvenli ilaç sağlama amacı doğrultusunda çalışmalarını sürdürmeye devam edecek.

Türkiye Hazır Beton Birliğinden Hükûmetimizin İndirim Kampanyasına Destek

Türkiye’de standartlara uygun beton üretilmesi ve inşaatlarda doğru beton uygulamalarının sağlanması için 35 yıldır çalışan Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB), “Cumhuriyetimizin 100. yılında halkımızın ve devletimizin yanındayız” başlıklı fiyat indirme kampanyasına desteğini açıkladı. Kampanya kapsamında Türkiye Hazır Beton Birliğine üye kuruluşlar %5 indirim yaparak kampanyaya destek olacak.

Ticaret Bakanı Prof. Dr. Ömer Bolat ve Bakan Yardımcılarımız THBB Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Işık ve Yönetim Kurulu Üyelerini 13 Kasım 2023 tarihinde Haliç Kongre Merkezi’nde kabul etti. Yapılan istişare sonunda Türkiye Hazır Beton Birliği, Sayın Cumhurbaşkanımızın enflasyonla mücadele ve fiyat istikrarının sağlanmasına yönelik “Cumhuriyetimizin 100. Yılında Halkımızın ve Devletimizin Yanındayız” kampanyasını desteklediklerini açıkladı.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Türkiye Hazır Beton Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Işık, “Ülkemiz ekonomisini lokomotifi inşaat sektörünün en temel kolu olan hazır beton sektörünün temsilcisi olarak Hükûmetimizin ‘Cumhuriyetimizin 100. yılında halkımızın ve devletimizin yanındayız’ başlıklı fiyat indirme kampanyasını destekliyoruz. Aldığımız son karar doğrultusunda, Türkiye çapında Türkiye Hazır Beton Birliği üyesi firmalar, hazır beton satış fiyatına %5 indirim yaparak kampanyaya katkı sağlayacak. Ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını temenni ediyoruz.” diye konuştu.

Türkiye’de nakliye pazarı ilk 10 ayda %17 daraldı

Türkiye’de bu yılın ilk 10 ayında üretimde %15’e yakın azalma oldu ve bu nakliyeye %17 civarında daralma olarak yansıdı. Türkiye’de yüklü bir kamyon Ekim 2023 itibariyle 460 km yapmaya başladı. Ortalama navlun ücreti 14 bin TL civarına çıktı. Geçtiğimiz yıl yüklü bir kamyonun yaptığı kilometre, 2022 sonunda 430 km civarındaydı. Kamyonlar artık boşa gitmek yerine, dönüş yükü için beklemeyi tercih ediyorlar.

Ülkemizde günlük ödenen navlun ücreti 150 milyon Dolar seviyesinde seyrediyor. Türkiye’de bir günde nakliyede dönen paranın, e-Ticarette dönen paradan daha fazla olduğunu kaydeden Tırport Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Akın Arslan, “e-Ticaretin = Lojistik” olduğunun altını çiziyor.

En fazla yük Kocaeli’den çıkıyor

 Türkiye’de her gün 400 bine yakın 16 ton ve yukarısı tonajda Kamyon/Tır, yurdun dört bir yanından yük alıyor. Bunların yaklaşık 300 bini yükü 100 km’nin üzerinde bir mesafe taşıyor. Tırport Insights’ın 10 aylık verilerine göre, en fazla yükün çıktığı yerlerin başında Kocaeli bölgesi geliyor. Onu İstanbul, Sakarya, Bursa, Tekirdağ, Adana, Mersin, İzmir, Balıkesir, Ankara, Manisa ve Bilecik bölgeleri takip ediyor. Diğer taraftan, 100 km altındaki mesafelerde en yoğun hatları ise, Gebze-İstanbul, Bursa-Gemlik, Esenyurt-Ambarlı, Aliağa-İzmir, Gebze-Körfez, Adana-Mersin, Eskişehir-Bozüyük, Kocaeli-Hendek oluşturuyor. Ayrıca, 6 Şubat depremi sonrasında, Antakya-İskenderun bölgesindeki nakliye hacminde %40’ın üzerinde daralma gözleniyor.

Lojistik firmaları, özmal kamyon yatırımlarını artırıyor

2021 yılında yollarda ticari yük taşıması yapan kamyonların %90’ı şahıslara ait iken, bu oranın 2023’ün 3.çeyreğinde %84’e indiğini anlatan Tırport Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Akın Arslan, konjonktürel gereksinimler nedeniyle lojistik firmalarının özmal kamyona olan yatırımlarını artırdığını söyledi.

Ülkemizdeki kamyon pazarını değerlendiren Dr. Akın Arslan, konuşmasına şöyle devam etti: “Türkiye’de, günlük 420 bin kamyonu bulan FTL yük trafiğinin %30’nu lojistik firmaları kontratlı taşıma olarak yaparken, geriye kalan 300 bine yakın taşıma tamamen spotta gerçekleşiyor. Spottaki taşımaların yaklaşık %40’ı ise, LTL, Parsiyel ve kargo transferlerinde kullanılan ambarlar, nakliye siteleri, motorlu taşıyıcı kooperatifleri ve bağımsız simsarlar tarafından yönlendirilen kamyonlardır. Ayrıca, ülkemizde sayıları 600’ü bulan motorlu taşıyıcı kooperatifi var ve buralarda 100 binin üzerinde mal sahibi bireysel kamyoncular bulunuyor. Hepsinin tek derdi “dönüş yükü” bulmaktır, çünkü mazot maliyeti artık navlun bedelinin neredeyse yarısına gelmiştir. Bu nedenle, yük çıkışının yoğunluk haritasına göre, daha az yükün olduğu bölgelere giden bir kamyon, daha çok yükün olduğu bölgeye oranla, kilometre başına daha fazla navlun ücreti talep etmektedir. Nitekim, artık dönüş yükü bulmada teknolojiden faydalanma dönemi başlamıştır. Lojistik sektörünü gerçek-zamanlı ve konum-tabanlı olarak uçtan uca dijitalleştiren Tırport, 14 ülkede ve 8 dilde global ölçekte hizmet vererek, kamyoncuların dönüş yükü bulmasına katkı sağlamaktadır. Bir diğer konu da, dövize bağlı sürekli artan girdi maliyetleri ve yaşanan reel enflasyonun psikolojik etkileri nedeniyle, üretimin yüksek olduğu bölgelerde depolama talebi artmaktadır. 2023’ün ilk 10 ayında, 5 bin m2 üstü depolama alanlarında, m2’nin maliyeti %70’lerin üzerinde artış göstermiştir. 20 bin m2 üstü tek parça depolama alanı bulabilmek ise, neredeyse imkansız hale gelmiştir. Ayrıca, günümüzde klasik depolar konvansiyonel kontrat yönetimiyle %85-90 doluluğa ulaştıklarında “tam dolu” statüsüne geçebiliyorlar. Oysa, binlerce depoyu dijital olarak birbirine bağlayan DepOrtak sayesinde, gelecek talepler gerçek-zamanlı ve konum-tabanlı yönetiliyor olursa, bu boşluk alanlardan yüzbinlerce m2 ilave depolama alanı kullanılıyor olabilecektir.” şeklinde konuştu.

9 GÜNLÜK ARA TATİLDE VATANDAŞ, YÜKSEK HIZLI TRENLERİ TERCİH ETTİ

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, yaptığı yazılı açıklama ile 10 Kasım Cuma günü başlayan ve 9 gün süren ara tatil sonrası; seyahatlerinde yüksek hızlı trenleri tercih eden yolcu sayısı verilerini açıkladı. Bakan Uraloğlu, yüksek hızlı tren ve yanı sıra Marmaray ile Başkentray’a olan yolcu talebinin rekor sayıda arttığını ifade etti.

9 GÜNLÜK ARA TATİLDE VATANDAŞ; ‘YÜKSEK HIZLI TREN’LERİ TERCİH ETTİ

Bakan Uraloğlu, TCDD Taşımacılık Genel Müdürlüğü eliyle, Ankara-Eskişehir, Ankara-İstanbul, Ankara-Konya, Ankara-Sivas, Ankara-Karaman, Konya-İstanbul, Karaman-İstanbul, Eskişehir-İstanbul hatlarında doğrudan ve  YHT otobüs, YHT tren bağlantılı kombine taşımacılıkla birçok şehre ulaşan yüksek hızlı trenlerle bugüne kadar 80 milyon 130 bin 856 yolcu ve günde ortalama 40 bin yolcuya hizmet verildiğini bildirdi. Bakan Uraloğlu, yaptığı açıklamada, bu sayının ara tatil nedeniyle arttığını ve yüksek hızlı trenlerin bazı hatlarında yeni rekorlar kırıldığını ifade etti.

ESKİŞEHİR-İSTANBUL YHT SEFERLERİNDE GÜNLÜK YOLCU 1.189’A ULAŞTI

Bakan Uraloğlu, Eskişehir-İstanbul Ekspres YHT seferlerinin 10 Eylül 2022 tarihinde başlamasından bu yana; yaklaşık 371 bin yolcu taşındığını söyleyerek,

9 günlük ara tatil sonrası ise ortalama yolcu sayısının 881 kişiden, artarak 1.189’a ulaştığını ifade etti.

YÜKSEK HIZLI TREN HATLARINDA YENİ REKORLAR KIRILDI

Bakan Uraloğlu açıklamasında yolcu sayısının ara tatilde, Ankara-Karaman hattında 1.969’dan 2 bin 372’ye, Konya-İstanbul hattında 4 bin 852’den 6 bin 301’e, Ankara-İstanbul güzergâhında 16 bin 11‘den 17 bin 777’ye yükseldiğini ve aynı artışların Marmaray ve Başkentray’da da gerçekleştiğini açıkladı.

MARMARAY REKOR TAZELEDİ; MARMARAY’DA BİR GÜNDE 712 BİN ÜZERİNDE YOLCU

Bakan Uraloğlu, İstanbul ulaşımının ana omurgası Marmaray’ın bugüne kadar 1 milyar 2 milyon 617 bin 736 kişiyi ulaştırdığını belirtti. Uraloğlu, ara tatil nedeni ile Marmaray ile bir günde 712 bin 766 yolcunun taşındığını ve Marmaray’ın rekor tazelediğini bildirdi.

BAŞKENTRAY’DA GÜNLÜK YOLCU SAYISI 78’BİNE ULAŞTI

Bakan Uraloğlu, Ankara’da diğer ulaşım modlarıyla entegre Başkentray’da ise hizmete başladığı günden bugüne kadar toplamda 78 milyon 588 bin 658 kişi taşındığını kaydetti. Başkentray’da ortalama günlük yolcu sayısının ara tatil nedeniyle de arttığına dikkati çeken Bakan Uraloğlu, günlük yolcu sayısının 57 bin 721’den artarak 78 bin 177’ye ulaştığını açıkladı.

Pazarlama ölçüm stratejinizi 2024 ve sonrası için optimize edin.

Dünyanın dört bir yanındaki büyüme odaklı pazarlamacılara kullanıcı verilerini koruma, kampanya optimizasyonu ve ölçümlemesi çözümleri sunan lider mobil pazarlama ve analitik platformu Adjust’ın Ortadoğu, Türkiye ve Afrika Satış Direktörü Başak Zerman’dan 2024 yılı pazarlama ölçüm taktikleri.

Kampanya ölçümünde ekibinizin yetkinliğini artırmak, genel pazarlama başarısının merkezinde yer alıyor. Bu durum 2024 için çok daha kritik bir değere sahip.

Günümüz pazarlamacılarının yalnızca %54‘ü dijital kanallarda yatırım getirisi (ROI) ölçümüne güvendiğini belirtiyor. Aramadan çevrimiçine, bağlantılı TV’den (CTV), sosyal medyadan mobile ve daha fazlasına kadar pazarlama ekibiniz bu kanallardaki çalışmaların yatırım getirisini kanıtlayabilir mi? Kampanyalarınızın sonuçlarını en üst düzeye çıkarmak amacıyla ekibinizin bilgi ve becerilerini artırmak için en iyi 6 ölçüm taktiğini Adjust’ın Ortadoğu, Türkiye ve Afrika Satış Direktörü Başak Zerman’dan derledik.

1.Uygulamanız için anlamlı hedefler belirleyin

Her sektör için belirli uygulama KPI’ları olsa da hiçbir uygulama aynı değildir. Hangi KPI’leri izlemeniz gerektiğini görmek için uygulamanızın kullanıcı yolculuğunu yakından inceleyin. Bazıları diğerlerinden daha işletmeye özgü olabilir ve izlemeniz gereken benzersiz metrikleri daraltmak, uygulamanızın kullanıcı kazanımını artırmanın anahtarı olabilir.

Örnek: Özel eventlerinizi izleyin

Dev boya üreticisi Jazeera Paints‘in, uygulama kullanımını daha iyi anlamak için belirli eventleri izlemek istediği bir mobil uygulaması vardı. Bu belirli eventler arasında kullanıcının bir boya rengi seçmesi veya satın alması, belirli bir markayı ziyaret etmesi veya bir hizmet talep etmesi yer alıyordu. Jazeera Paints, bu etkinlikleri Correct ile takip ederek uygulama içi işlemlerde %86, reklam harcamalarından elde edilen gelirde (ROAS) %28 artış elde etti.

2.Manuel izlemeden otomatik akıllı uyarılara geçin

Büyümeye yönelik bir pazarlamacı olarak, kampanya verilerini bir saat veya daha uzun süre tarayarak kampanyalarınızı ve en önemli temel performans göstergelerini (KPI’ler) izlemek gibi genellikle zaman alan bir işe şüphesiz aşinasınız. Ancak günümüzün Kampanya Otomasyonu araçlarıyla pazarlamacılar bu süreci otomatikleştirebilir ve önemli KPI’ları ve bütçeleri takip etmek için akıllı uyarılar oluşturabilir.

Pazarlamacılar için akıllı uyarıların faydaları:

* Birden fazla kampanyayı aynı anda izleyerek size zaman kazandırır

* Önemli bilgileri kaçırmamanız için insan hatasını ortadan kaldırır

* Veri anormalliklerini tespit eder

* Kampanyaları daha hızlı optimize etmenize yardımcı olmak için TPG’leri izler

Adjust’ın akıllı uyarı çözümü Pulse ile seviye atlayın

Adjust’ın zamandan ve maliyetten tasarruf sağlayan akıllı uyarı çözümü Pulse, pazarlamacılara yukarıdaki tüm avantajların yanı sıra bazılarını da sağlar. Örneğin, Pulse ile pazarlamacılar kolayca özelleştirilebilir uyarılar ayarlayabilir ve bunların Slack veya e-posta yoluyla gönderilmesini sağlayabilir. Ayrıca herhangi bir zaman dilimi karşılaştırmasına (bu Pazartesi’yi önceki Pazartesi ile veya Ekim 2023’ün Ekim 2022 ile karşılaştırılması vb.) dayalı uyarılar da oluşturabilirler.

Pazarlamacılar ayrıca, uyarıların daha da hızlı oluşturulabilmesi için yaygın uyarı kullanım senaryoları şablonları arasından seçim yapabilir. Ek olarak, Pulse’un en benzersiz özelliklerinden biri, potansiyel bir uyarının kullanışlılığını görselleştirmek amacıyla bir uyarının geçmişte ne sıklıkta tetiklendiğini göstermek için pazarlamacıların geçmiş verilerini kullanma yeteneğidir.

Akıllı uyarı kullanım örnekleri

Pazarlamacıların pazarlama ölçüm stratejilerini geliştirmek için Pulse’u nasıl kullandıklarına ilişkin aşağıdaki gerçek hayattaki kullanım örneklerini inceleyin.

Farklı ekiplerin akıllı uyarıları nasıl kullanabileceğine dair örnekler

Farklı ekiplerin Pulse’un akıllı uyarılarından nasıl yararlanabileceğini gösteren bu gerçek hayattaki örneklere göz atın.

Geliştirme : Güncellemeleri test edin ve olası hataları tespit edin.

* Uygulama B’nin 24 saatlik süre içinde 10’dan az yüklemesi varsa bildirim alın.

Ürün : Kullanıcı deneyimi sorunlarını tespit edin.

* 7. Gün elde tutma oranının önceki haftaya göre %10 azalması durumunda bir ping alın.

* Kayıt tamamlanma oranı bir hafta önceki aynı güne göre %50 azalırsa bildirim alın.

* Bir oyun uygulaması için özel metrik oluşturun: “Seviye 3″e ulaşan kullanıcı sayısı günde 100’den azsa.

Kullanıcı Edinimi : Elde tutmayı, bütçeyi ve sahtekarlığı izleyin.

* LATAM’da 7. Gün elde tutma oranı önceki haftaya göre %30 arttığında ve yükleme sayısı 1.000’in üzerine çıktığında bir uyarı alın.

* Reddedilen yükleme oranı önceki güne göre %30 arttığında uyarı alın.

* Kayıt başına maliyet 1,00 ABD Dolarının üzerine çıktığında bildirim alın.

Pazarlama : KPI’ları takip edin ve kampanyaların sorunsuz bir şekilde yürütüldüğünden emin olun.

* Yaratıcı X, 5.000 veya 10.000 gibi önemli tıklama oranı ( TO ) hedeflerine ulaştığında bir ping alın .

* “Sepete Ekle” özel metriği geçen haftaya göre %30 arttığında bildirim alın.

* Kanal Y’den yapılan yüklemelerde bir anormallik tespit edildiğinde uyarı alın.

Tüm şirketiniz için pazarlama otomasyonunun gücünden yararlanın. Her zaman pazarlamaya ve iş ortağı ekiplerinize ortaklaşa yardımcı olabilecek araçlar arayışında olun. Erişiminiz olan araçlardan şirket genelinde daha fazla değer elde edin.

3.Reklam harcamalarını incelemeyi unutmayın

Elde tutma oranları , oturum uzunlukları ve etkileşim önemli KPI’lardır. Ancak reklam harcamalarına da dikkat etmeyi unutmayın. Uygulama pazarlamacıları, muhtemelen daha küçük ekipler ve bütçelerle uğraşarak mevcut ekonomik krizle uğraşırken, reklam harcamalarına daha az para ayrılıyor ve bu da her doların daha da önemli olmasını sağlıyor.

Hangi kampanyalarınızın iyi performans göstermediğini anında bilmek ve reklam harcamalarını bunlardan iyi performans gösteren kampanyalara yeniden dağıtabilmek, ekibinizin yatırım getirisini artırma becerisinde önemli bir fark yaratacaktır.

Örnek: Bütçe verimliliğine odaklanma

Astroloji uygulaması GaneshaSpeaks’in, negatif yatırım getirisi olan kampanyaları azaltması ve pozitif yatırım getirisi olan kampanyaları ölçeklendirmesi gerekiyordu. Uygulama, reklam kampanyalarını etkili bir şekilde optimize etmek amacıyla reklam grubuna göre 90 günlük yatırım getirisi verilerini analiz etmek için Adjust’dan yararlandı. Sonuç olarak GaneshaSpeaks, ROAS’ını %25 artırdı ve bütçe verimliliğini %20 artırdı.

4.Ölçüm araçlarınızı birleştirin

Pazarlama verilerinizi merkezileştirmek, Adjust’ın Baş Ürün Sorumlusu Katie Madding’in, Uygulama kampanyalarınızdan nasıl haberdar olursunuz başlıklı makalesinde paylaştığı beş noktadan biriydi. Nielsen’in araştırması ayrıca birden fazla ölçüm aracının, pazarlamacıların aldıkları analizlere göre hareket etme konusundaki güvenlerini zedeleyebileceğini bildiriyor.

Pazarlama ekiplerinin yürüttüğü kanal ve kampanyaların sayısı arttıkça, pazarlama verilerini cihazlar arasında ölçmek, analiz etmek ve bunlara göre hareket etmek için tek bir yere sahip olma ihtiyaçları da artıyor. Markaların, birden fazla kampanyayı aynı anda yönetebilmeleri için onlara tüm pazarlama kaynaklarından temiz, doğru veriler sağlayan bir analiz platformuna ihtiyacı var.

Örnek: Pazarlama verilerinizi ve ölçüm araçlarınızı birleştirin

Mobil oyun geliştiricisi ve yayıncısı Widogame’in, reklam harcamasını nerede artıracağını ve neyi optimize edeceğini anlamak için tüm ilişkilendirme kampanyalarını tek bir yerden incelemesi gerekiyordu. Şirket , tüm kullanıcı edinme verilerini tek bir yerde görüntülemek üzere özel gösterge tabloları oluşturmak için Adjust’ın analiz çözümü Datascape’e başvurdu. Bunu yapmak, Widogame’in birden 10 reklam kanalına çıkmasına ve gelirini %2.200 oranında artırmasına olanak tanıdı.

5.SKAN ilişkilendirmesini incelemekten korkmayın

SKAdNetwork (SKAN) ilişkilendirme verilerini anlamak ve bunlara göre hareket edebilmek, günümüz iOS pazarlamacıları için bir zorunluluktur. Apple, Uygulama İzleme Şeffaflığı (ATT) çerçevesini sunduğundan beri birçok pazarlama ekibi, iOS kampanyaları için SKAN verilerini anlamlandırmakta zorlandı. SKAN’ın sizi korkutmasına izin vermeyin; Toplu SKAN verilerinin toplanması ve analiz edilmesinde destek sağlayarak ve esnek ve şeffaf dönüşüm değeri eşlemesinden yararlanarak SKAN’da gezinmenize yardımcı olabilecek bir mobil ölçüm iş ortağıyla (MMP) ortak olun.

Bir SKAdNetwork uzmanına mı ihtiyacınız var? Ayar sizin için burada!

Correct’in SKAN 4 SDK’sının piyasaya ilk çıktığını biliyor muydunuz ? Bu doğru; Adjust, SKAN için MMP’ler arasında liderdir. Müşterilerimizin bu alandaki her türlü değişikliğe kolayca uyum sağlayabilmesi için SKAN eğrisinin ilerisinde kalmak için çok çalışıyoruz.

İster SKAN 3’ten SKAN 4’e geçiş yapıyor olun , ister Adjust’ın Dönüşüm Merkezi aracılığıyla sunulan uygulaması kolay bir dönüşüm değeri stratejisi kurulumu istiyor olun – Akıllı kurulum veya Gelişmiş kurulum – Adjust, pazarlamacıların iOS kampanyalarının performansını ölçmede ve iyileştirmede başarılı olmasına yardımcı olmak için burada.

6.Medya karması modellemesini düşünün

Medya karması modelleme (MMM), pazarlamacılara pazarlama performansının makro düzeyde bir görünümünü sağlar; bu sayede pazarlamacılar mevsimsellik, basın ve ev dışı pazarlama çabaları gibi faktörlerin bir şirketin toplam gelirini etkileyip etkilemediğini tespit edebilir. Ek olarak, MMM çerçevesini kullanmanın en büyük çekiciliği, satışları tahmin edebilmesi ve farklı pazarlama çabaları kombinasyonlarının ne kadar başarılı olacağını tahmin edebilmesidir.

Kısacası, pazarlamacılar bir MMM’den pazarlama faaliyetlerine ilişkin genel bir bakış elde edebilir ve ardından kampanyaların kanal veya yaratıcı düzeyde nasıl performans gösterdiğini görmek için yakınlaştırmak için Adjust gibi bir mobil ölçüm ve analiz paketi kullanabilir. Adjust’ın, pazarlamacıların ihtiyaç duydukları her şeye tek bir platformda sahip olabilmeleri için yeni nesil çözümlerimizin bir parçası olarak bir MMM çözümü geliştirdiğini unutmayın. Medya karması modellemenin ne olduğunu daha iyi anlamak için MMM kılavuzumuza göz atın.

Yurt Dışı Üretici Fiyat Endeksi (YD-ÜFE) yıllık %57,25, aylık %1,35 arttı
YD-ÜFE (2010=100) 2023 yılı Ekim ayında bir önceki aya göre %1,35, bir önceki yılın Aralık ayına göre %49,61, bir önceki yılın aynı ayına göre %57,25 ve on iki aylık ortalamalara göre %51,04 artış gerçekleşti.
İmalat yıllık %57,30 arttı
Sanayinin iki sektörünün yıllık değişimleri; madencilik ve taş ocakçılığında %54,78, imalatta %57,30 artış olarak gerçekleşti.
Ana sanayi gruplarının yıllık değişimleri; ara malında %49,77, dayanıklı tüketim malında %62,19, dayanıksız tüketim malında %61,27, enerjide %43,75, sermaye malında %65,49 artış olarak gerçekleşti.
İmalat aylık %1,33 arttı
Sanayinin iki sektörünün aylık değişimleri; madencilik ve taş ocakçılığında %2,79, imalatta %1,33 artış olarak gerçekleşti.
Ana sanayi gruplarının aylık değişimleri; ara malında %1,72 artış, dayanıklı tüketim malında %2,27 artış, dayanıksız tüketim malında %3,39 artış, enerjide %6,91 azalış, sermaye malında %1,30 artış olarak gerçekleşti.
Yıllık YD-ÜFE’ye göre 9 alt sektör daha düşük, 16 alt sektör daha yüksek değişim gösterdi
YD-ÜFE sektörlerinden ana metaller %40,91, kağıt ve kağıt ürünleri %40,94, kok ve rafine petrol ürünleri %43,75 ile endekslerin en az arttığı alt sektörler oldu. Buna karşılık tütün ürünleri %89,25, bilgisayarlar ile elektronik ve optik ürünler %72,53, b.y.s. makine ve ekipmanlar %72,29 ile endekslerin en fazla arttığı alt sektörler oldu.
Aylık YD-ÜFE’ye göre 5 alt sektör daha düşük, 20 alt sektör daha yüksek değişim gösterdi
YD-ÜFE sektörlerinden kok ve rafine petrol ürünleri %6,91, motorlu kara taşıtları, römork ve yarı römork %0,11 ile endekslerin azalış gösterdiği alt sektörler oldu. Buna karşılık tütün ürünleri %8,09, basım ve kayıt hizmetleri %5,14, bilgisayarlar ile elektronik ve optik ürünler %4,78 ile endekslerin en fazla arttığı alt sektörler oldu.

Yazar - Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi, Halkla İlişkiler Tanıtım, Adalet, Kamu Yönetimi mezunu -----Davut Güleç Kimdir ? -----

İlginizi Çekebilir

Türkiye’nin Yeni Akıllı Cep Telefonu OVION, Kayseri OSB ve KTO Yönetimine Tanıtıldı, Kayseri OSB’de İkinci Nizamiye

Türkiye’nin Yeni Akıllı Cep Telefonu OVION, Kayseri OSB Yönetimine Tanıtıldı Birçok alanda öncü konumda bulunan …


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/swtdavut/public_html/wp-includes/functions.php on line 5420