Ekonomi-teknoloji haberleri

Ev kiralarken kimlik sahteciliğine dikkat
Sahte kimlikle dolandırıcılık, emlak sektöründe de sıkça yaşanmaya başladı. Sahipleri çoğunlukla yurt dışında olan evleri sahte kimlik ve vekaletle kiraya vererek vatandaşları mağdur eden dolandırıcılar, evleri değerinin altında fiyata verecekleri yalanını söyleyerek kaparo ya da paranın yarısını alıp ortadan kayboluyor. biOnay’ın Kurucu Ortağı Ümit Yaşar Usta, elektronik kimlik doğrulama sayesinde, ev kiralarken sahteciliğin önüne geçilerek, hem vatandaşın hem de emlakçının mağduriyetinin önüne geçilebileceğini belirtiyor.
Sahte kimlik kartları ve vekaletlerle konut kiralama/satın alma dolandırıcılıkları giderek artıyor. Özellikle kiralık konutların yer aldığı web sitelerini kullanarak, acil para ihtiyaçları olduğu için evlerini değerinin altında fiyata verecekleri yalanını söyleyen dolandırıcılar, sahte vekalet ve kimlikle işlem yapıp, kapora ya da paranın yarısını alarak kayıplara karışıyor.
biOnay’ın Kurucu Ortağı Ümit Yaşar Usta, hem vatandaşları hem de emlakçıları mağdur eden bu dolandırıcılığın önüne geçmek için emlakçılara, biyometrik kimlik okuyucu kullanmaları için tavsiyede bulunuyor. Usta, “Herkes için hayati bir ihtiyaç olan konut kiralama sektöründe yaşanan bu mağduriyeti önlemek için biOnay olarak bir teknolojimiz var. Çipli kimlik kartı kullanımıyla parmak izi doğrulaması yapılarak olası sahteciliğin önüne geçmek mümkün. Böylelikle emlakçılar hem konutunu kiraya vermek isteyen hem de kiralamak isteyen kişilerin kimliğini doğrulayabilecek ve bu sahteciliğin önüne geçebilecek” diyor.

İç Anadolu Bölgesi’nde işverenler istihdamda olumlu hava bekliyor
ManpowerGroup’un İstihdama Genel Bakış Araştırması’na göre, 2024 yılının 3. çeyreğinde Net İstihdam Görünümünün (NEO) yüzde 17 puan ile olumlu bir seyir izlemesi beklenen Türkiye’de İç Anadolu Bölgesi’ndeki işverenler de olumlu bir seyir bekliyor. ManpowerGroup, 2024 yılının üçüncü çeyreğine ilişkin işe alım beklentilerini ölçmek için 42 ülkede 40 bin 374 işverenle İstihdama Genel Bakış araştırmasını gerçekleştirdi. Ankete göre, önümüzdeki çeyrekte Türkiye’de Net İstihdam Görünümünün (NEO) yüzde 17 puan ile olumlu bir seyir izlemesi bekleniyor. Beklentiler geçen çeyreğe göre 3 puan iyileşse de geçen yılın aynı dönemine göre ise 6 puan zayıfladı.
Araştırmaya göre İç Anadolu Bölgesi’ndeki işverenler de 14 NEO puanı ile istihdamda olumlu bir seyir bekliyor. Türkiye’de en fazla istihdam artışı bekleyen bölge 29 NEO puanı ile Karadeniz Bölgesi olurken ikinci sırada 21 NEO puanı ile Ege Bölgesi yer aldı. Tüm bölgelerin NEO puanları şu şekilde sıralandı: Karadeniz (29), Ege (21), Akdeniz (15), Marmara (15), İç Anadolu (14), Doğu Anadolu (6) ve Güneydoğu Anadolu (-8).
Küresel çapta ise Net İstihdam Görünümü (NEO) 22 puan ile geçen çeyreğe göre değişmeden yatay bir seyir izledi. ABD ve Çin gibi büyük ekonomilerde istihdam beklentileri düştü. ABD’de (30) istihdam beklentileri geçen çeyreğe göre 4 puan düşerek üst üste dördüncü çeyrekte de geriledi. Benzer şekilde, Çin’in işe alım beklentileri (28) bir çeyrek daha gerilerken (-4), Hindistan’da (30) geçen yılın aynı döneminden bu yana ilk büyük düşüş (-6) görüldü. Buna karşılık Avrupa, Orta Doğu ve Afrika (EMEA; 18, +2) ile Güney ve Orta Amerika (22, +3) bölgelerinde geçen çeyreğe göre istihdam beklentilerinde iyileşme yaşandı.
Türkiye’de olumlu seyir bekleniyor
Sonuçlarla ilgili değerlendirmede bulunan ManpowerGroup Türkiye Genel Müdürü Feyza Narlı, “Enflasyon ve yüksek iş gücü maliyetleri nedeniyle büyük ekonomilerin ve sektörlerin önümüzdeki çeyrekte de sıkıntı yaşayacağı tahmin ediliyor. Daha önce resesyon ve uluslararası çatışmalardan ağır darbe alan bölgelerde bazı toparlanma işaretleri görülse de küresel ekonomideki dalgalanmalar ve jeopolitik gelişmeler nedeniyle işverenlerin bekle ve gör modunda olduğu görülüyor. Diğer yandan, Türkiye’deki işverenler de belirsiz bir ekonomik manzarayla karşı karşıya. Sıkı para politikasına rağmen enflasyon yüksek kalmaya devam ediyor. Ancak, beklentilere göre enflasyonun yıl sonuna kadar düşmesi bekleniyor ki bu şirketlere biraz umut veriyor. Bu nedenle şirketler işe alım beklentilerini bir miktar da olsa artırıyor.” dedi.
En güçlü ve en zayıf sektörler
Türkiye’deki en rekabetçi sektör, geçen çeyreğe göre 27 puan ve geçen yılın bu çeyreğine göre 8 puan artarak 30 NEO puana ulaşan ulaştırma, lojistik ve otomotiv sektörü oldu. Böylelikle Türkiye geçtiğimiz çeyrekte ulaştırma, lojistik ve otomotiv sektöründe yaşadığı düşüşü telafi etme başarısını da göstermiş oldu. Hatta Türkiye ulaştırma, lojistik ve otomotiv sektöründeki çeyreklik artışta, sektörün ortalama artışının 22 puan üzerinde 7. sırada yer aldı. Sektörlerin NEO puanları şu şekilde:

 • Ulaştırma ve Lojistik & Otomotiv (30)
 • Bilgi Teknolojileri (27)
 • Tüketim Malları ve Hizmetleri (15)
 • Endüstriyel Ürünler ve Malzemeler (14)
 • Finans ve Gayrimenkul (12)
 • İletişim Hizmetleri (5)
 • Enerji ve Kamu Hizmetleri (3)
 • Sağlık ve Yaşam Bilimleri (-4)
 • Diğer (13)

Organizasyon büyüklüklerine göre
Her altı organizasyonun tamamı da önümüzdeki çeyrekte personel seviyelerinde artış bekliyor. Bir önceki çeyrekten bu yana işe alım beklentileri 6 organizasyon büyüklüğünün 3’ünde güçlendi, 2’sinde değişmedi ve 1’inde azaldı. Ancak geçen yılın aynı çeyreğinden bu yana işe alım beklentileri 6 organizasyon boyutunun tamamında zayıfladı. Organizasyon büyüklüklerine göre NEO puanları şu şekilde:

 • 5000+ (28)
 • 250-999 (20)
 • 10-49 (19)
 • 50-249 (18)
 • 1000-4.999 (16)
 • 10’dan az (15)

OPET, Doğaya Saygı Projesi kapsamında Çökertme Köyü’ndeki çalışmalarını tamamladı

Muğla ve çevresinde 2021 yılında yaşanan orman yangınlarından olumsuz etkilenen köylerin kalkınmasına destek olmak amacıyla Doğaya Saygı Projesi’ni yürüten OPET; Milas’ın Çökertme Köyü’ndeki restorasyon, rehabilitasyon ve eğitim çalışmalarını tamamladı. Çökertme Köyü’nde düzenlenen törende konuşan OPET Yönetim Kurulu Kurucu Üyesi Nurten Öztürk, “Doğaya Saygı Projesi kapsamında bölge halkının orman yangınları, iklim değişikliği ve afetlerle ilgili bilinçlenmesine katkı sağlamanın sürdürülebilir bir gelecek için çok değerli olduğuna inanıyoruz. Artan sıcaklıkla birlikte aynı felaketi tekrar yaşamamak için herkesin üzerine düşen görevi yerine getirmesi ve dikkatli olması gerekiyor” çağrısında bulundu. Proje kapsamında eğitim amaçlı kullanımı için yenilenerek tahsisi Milas Halk Eğitimi Merkezi’ne devredilen Çökertme Ek Hizmet Binası’nın açılışı da gerçekleştirilen törende, bölgenin kalkınmasında eğitimin önemine dikkat çekildi.

“Bilinçli Toplum” yaratma hedefi ve sosyal sorumluluk vizyonu doğrultusunda “Doğaya Saygı Projesi” ile 2021 yılında yaşanan orman yangınlarından olumsuz etkilenen köylerin yeniden kalkınması için hareket geçen OPET, bu yolculukta önemli bir kilometre taşını daha tamamladı. Yangınlarda büyük maddi ve manevi kayba uğrayan Marmaris’e bağlı Bayır ve Osmaniye, Köyceğiz’e bağlı Otmanlar, Milas’a bağlı Gökbel ve Bozalan köylerinde rehabilitasyon, eğitim ve ekonomik kalkınma alanında çalışmalar yürüten OPET, Milas’ın Çökertme Köyü’nü de yeni bir çehreye kavuşturdu.

Doğaya Saygı Projesi kapsamından Çökertme Köyü’nde yapılan yenileme ve rehabilitasyon çalışmalarının devir teslimi ile Yalı Bölgesi’nde bulunan ve eğitim amaçlı kullanılmak üzere tadilatı yapılan Muğla Valiliği’ne ait binanın açılışı nedeniyle 27 Haziran tarihinde bir tören düzenlendi. Tören, Muğla Valisi Dr. İdris Akbıyık, Milas Kaymakamı Mustafa Ünver Böke, Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü İzleme ve Değerlendirme Daire Başkanı Ferhat Davran, Milas Belediye Başkanı Fevzi Topuz, İl Milli Eğitim Müdürü Emre Çay, Muğla İl Tarım ve Orman Müdürü Barış Saylak ile OPET Yönetim Kurulu Kurucu Başkanı Fikret Öztürk, OPET Yönetim Kurulu Kurucu Üyesi Nurten Öztürk, Milas Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Ali Pilavcı, Halk Eğitimi Merkezi müdür yardımcıları, Çökertme Muhtarı Ertan Konar, Gökbel Muhtarı Halil İbrahim Gönül, Bozalan Muhtarı Dursun Kayıhan, OPET Sürdürülebilirlik ve Kurumsal İletişim Grup Müdürü Ayşenur Aydın, Halk Eğitimi Merkezi öğretmenleri, Opet temsilcileri ve köy halkının katılımıyla gerçekleştirildi.

Deprem Konutlarının Doğalgaz Baca Sistemleri, Ekomaxi’ye Emanet!

Ekomaxi, deprem konutlarının doğalgaz baca sistemlerindeki çözüm ortağı oldu.

“Doğalgaz baca sistemleri hem insan sağlığı hem de yapı güvenliği açısından kritik önem taşıyor” diyen Ekomaxi Yönetim Kurulu Başkanı Osman YAĞIZ, deprem konutlarında yaygın olarak kullanılan ‘Ekomaxi doğalgaz baca sistemleri’nin önemine dikkat çekti.

Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından 11 ilde yeniden inşa çalışmaları aralıksız devam ediyor. TOKİ, Emlak Konut ve Yapı İşleri Genel Müdürlükleri tarafından ihale yöntemiyle inşa edilen deprem konutlarının bir kısmı tamamlandı, bir kısmının ise yapımı devam ediyor.

Baykar Grup, EN-EZ İnşaat, Gürtaş Yapı, İntaya İntes İnşaat, İSPA İnşaat, Kalyon inşaat, Kuzu Grup, Maksem Yapı, MAY İnşaat, Nesma Yapı, Pekerler İnşaat, Rönesans Gayrimenkul, Solid Gayrimenkul, Sur Yapı ve Yıldızlar İnşaat’ın ana yüklenicisi olduğu deprem konutlarının doğalgaz baca sistemleri, Ekomaxi’ye emanet edildi.

Ekomaxi, üretim kabiliyeti ve uzman ekibi ile depremin ardından geçen 14 ayda deprem konutları için 2.270 baca takımı üretip, montajını gerçekleştirmeyi başardı.

“Doğalgaz baca sistemleri hem insan sağlığı hem de yapı güvenliği açısından kritik önem taşıyor” diyen Ekomaxi Yönetim Kurulu Başkanı Osman YAĞIZ, deprem konutlarında yaygın olarak kullanılan Ekomaxi doğalgaz baca sistemlerinin önemine dikkat çekti:

“Doğru doğalgaz bacası, ısıtma sisteminin yakıt sarfiyatını düşürüyor”

“Doğalgaz baca sistemleri, yapılardaki; gaz ocaklarının,ısıtma ve sıcak su sistemlerinin yanma sonucu oluşan atık gazlarını atmosfere yönlendiren önemli yapı bileşenleri arasında yer alıyor. Bu nedenle doğal gaz baca sistemlerinin; projelendirme, ürün seçimi ve uygulama çalışmalarının işinin uzmanı firmalar tarafından yapılması insan sağlığı ve yapı güvenliği açısındankritik önem taşıyor. Çünkü yanma sonucu karbonmonoksit gibi zehirli gazlar açığa çıkıyor. Ayrıca doğru doğalgaz bacası, ısıtma sisteminin yüksek verimli bir şekilde çalışmasını sağlayarak,yakıt sarfiyatını düşürüyor.Baca sistemi kurulduktan ve devreye alındıktan sonra ise yüksek verim ve güvenli yaşam için periyodik bakımları aksatmamak gerekiyor” dedi.

Tchibo’dan yaz sıcaklarına buz gibi bir dokunuş

Türkiye’de kahve kültürünün en önemli temsilcilerinden Tchibo, mangodan hindistan cevizine her yudumda yoğun meyve tatlarının öne çıktığı Temmuz ayı içecekleriyle yaza renk, lezzet ve ferahlık katmaya hazır.

Tchibo,mevsime özel tatlara göre dönemsel yenilediği menüsünün Temmuz ayı içecekleri Spicy Go Mango, Yuzu Breeze ve Oat Cocos Latte ile sıcak havalara enfes bir serinlik getiriyor.Mango, çarkıfelek meyvesi ve baharat aromalarının yoğun lezzetini doyasıya hissettiren Spicy Go Mango, Tchibo’nun özel yapım kreması üzerine yakut süt baharatı süslemesiyle servis ediliyor. Yuzu Breeze, özel şurup aroması cloudy lemonade ve üzerinde dondurularak kurutulmuş lime dilimi detayıyla mevsimin en fresh içeceği olmaya aday. Serin bir yaz esintisi hissiyatı yaşatan vegan lezzet Oat Cocos Latte ise yulaf sütü ve yoğun hindistan cevizi aromasının harmonisinden doğuyor.

Tchibo, Temmuz ayı itibarıyla Spicy Go Mango, Yuzu Breeze ve Oat Cocos Latte ile tüm mağazalarında lezzet tutkunlarına hem renkli hem serinletici bir içim deneyimi yaşatmaya hazır.

LÜKS TÜKETİMDE MARKALARIN STRATEJİLERİ DEĞİŞİYOR

2024 yılında küresel lüks tüketim pazarının 1,5 trilyon avroya yaklaşmasıyla birlikte, lüks markalar için dijital pazarlama stratejileri büyük önem taşıyor. Bu alanda dikkat edilmesi gereken en önemli konuların başında marka bilinirliği geliyor. Lüks markalar, dijital platformlarda kendilerini doğru bir şekilde konumlandırarak hedef kitlelerine özel ve prestijli bir imaj sunmak zorundalar.

Lüks Tüketimde Yükselen Trendler

Sirkhet Danışmanlık Kurucusu Efecan Başöz, lüks markaların dijital pazarlama süreçlerinde odaklanmaları gereken noktaları şu sözlerle açıklıyor: “Lüks markalar için dijital pazarlama, sadece geniş kitlelere erişmekten çok daha fazlasını ifade ediyor. Öncelikle marka bilinirliği ve prestij ön planda olmalıdır. Hedef kitleyi doğru belirleyip, özel hissettirmek ve müşteri memnuniyetini sağlamak lüks marka yönetimi açısından kritik öneme sahiptir.”

Özel Hissettirme Stratejileri

Başöz’e göre, lüks markaların dijital reklam stratejileri, yalnızca satış odaklı değil, aynı zamanda marka algısını güçlendirme ve müşteri sadakatini artırma üzerine odaklanmalıdır. Özellikle sosyal medya gibi doğru seçilmiş dijital mecralar aracılığıyla, hedef kitlenin beklentilerine cevap veren içerikler sunmak önem taşır.

Lüks Tüketiciler Çok Spesifik İsteklerde Bulunuyor

Dijital pazarlama, doğru stratejilerle lüks markaların faaliyetlerini kolaylaştırıyor. Başöz’e göre, lüks tüketiciler çok spesifik ve niş isteklerle geliyor ve bu talepleri karşılayacak doğru stratejiler ve hedeflemelerle, son derece yüksek dönüşümler elde edilebiliyor.

Çocuklarda güvenle kullanılabilen ilk ve tek saç kurutma makinesi

Saç kurutma makinelerinin radyasyon yaydığını biliyor muydunuz?

Gündelik hayatın vazgeçilmez elektronik aleti saç kurutma makinesi, kısa süreli kullanılmasına rağmen yüksek derecede elektromanyetik radyasyon yayıyor ve bu da sağlık sorunlarına yol açabiliyor. Üstün Alman kalitesine sahip Fakir Hausgeräte, yeni ürünü Sapphire Luxe Saç Kurutma Makinesi ile bu kalıplaşmış problemin önüne geçiyor. Cihaz, yaydığı “sıfıra yakın” radyasyonla çocuklarda dahil güvenle kullanılabildiği gibi saçlardaki elektriklenmeyi önlüyor, sağlıklı kurutma ve şekillendirme sağlıyor.

Saç kurutma makinesi, insanların günlük hayatta radyasyonu en çok aldığı cihazlardan biri. Özellikle de sık duş alınan kavurucu yaz sıcaklarında… Kimi zaman saç kurutmak kimi zaman da saçları şekillendirmek amacıyla kullanılan cihazlar, beynin doğrudan yoğun elektromanyetik radyasyona maruz kalmasına neden oluyor. Bu da, başta bağışıklık sisteminin bozulması olmak üzere birçok hastalığa sebep olabiliyor. İşte bu nedenle çoğu ebeveyn özellikle çocuklarının saçlarını makineyle kurutmaktan çekiniyor ya da makineyi mümkün olduğunca uzak tutarak radyasyondan ve aşırı sıcaklıktan çocuğunu korumaya çalışıyor. Fakir Hausgeräte ise sıfıra yakın radyasyon özelliğine sahip Sapphire Luxe Saç Kurutma Makinesi ile bu problemlere meydan okuyor. Çocukların ve yetişkinlerin de kullanımına uygun cihaz, evdeki herkesin ihtiyacına yönelik çözümler sunuyor.

Çocuklar için güvenli kullanım

Sapphire Luxe, sıfıra yakın radyasyon özelliği sayesinde diğer cihazlara oranla sadece 0.01 MT değeriyle olası riskleri minimize ediyor. Böylece çocukların saçlarını kurutmak için gönül rahatlığıyla kullanım imkanı sunuyor. Çocukların saçlarının kabarmasını ve elektriklenmesini önleyen iyon teknolojisi ise, havaya yaydığı negatif iyonlar sayesinde kurutma sırasında saçlarda ortaya çıkan statik elektriği etkisiz hale getiriyor.

Her saç tipi için üstün performans

Sapphire Luxe Saç Kurutma Makinesi yüksek verimlilik, hızlı kurutma ve daha az enerji tüketimi sunan yüksek teknolojili BLDC motoru özelliği ile yetişkinlerin kullanımı için de son derece pratik ve becerikli bir cihaz. Manyetik başlık özelliğiyle gövdeye kolayca takılıp çıkarılabilen saç saç kurutma makinesinin soğuk fön tuşu, saçları kuruttuktan sonra soğuk havayla verilen şeklin belirginleşmesini ve kalıcılığını sağlıyor. 3 farklı hız ve 4 farklı ısı kademesi sayesinde her saç tipine uygun kurutma sağlayan Sapphire Luxe aynı zamanda, cihazın filtresi çıkarılabilir olduğu için düzenli olarak kolayca temizlenebiliyor; böylece hem performansı artıyor hem de kullanım ömrü uzuyor.

Lexus Stoklarla Sınırlı Online Rezervasyona Özel Yaz Fırsatlarını Başlattı

Premium otomobil üreticisi Lexus, geçtiğimiz ay LBX ile başlattığı sıra dışı kampanyasını genişletti. Temmuz ayı boyunca devam edecek LBX’in satış kampanyasına ek olarak RX, NX ve RZ SUV modellerinde de kaçırılmayacak yaz fırsatları başladı. Kampanya kapsamında modele göre stoklarla sınırlı olacak şekilde 950 bin TL’ye varan indirimler dikkat çekiyor. Bu kaçırılmayacak indirimler, Lexus’un hayatı kolaylaştıran hizmetlerinden biri olan online rezervasyona özel olarak sunuluyor.

LBX’te fırsatlar Temmuz’da da devam ediyor

Müşteriler, online.lexus.com.tr adresinden istedikleri modeli kredi kartıyla rezerve ederek indirimden faydalanabilecekler. Buna göre markanın sıra dışı B-SUV modeli LBX modelinin herkesin yaşam tarzını yansıtan Cool, Relax, Emotion ve Elegant atmosferleri, önemli indirimlerle satın alınabilecek. Stoklarla sınırlı kampanya kapsamında LBX modellerinde 430 bin TL’ye varan indirimler bulunuyor.

Tasarımı, tam hibrit motoru, yüksek kalitesi ve üstün güvenliğiyle öne çıkan LBX, üst düzey özelliklere sahip son nesil Lexus Safety System + ile GSR II Genel Güvenlik Yönetmeliği’ni de karşılıyor.

RX SUV modellerinde kaçırılmayacak fırsat

Lexus’un segmentinin öncüsü konumunda olan RX SUV modeli de kampanya kapsamında büyük avantajlarla tercih edilebilecek. Lexus’un E SUV premium segmentindeki modeli RX 350h tam hibrit 570 bin TL’ye, RX 500h performans hibrit 320 bin TL’ye ve RX 450h+ plug-in hibrit 950 bin TL’ye varan indirimlerle yeni sahiplerini bekliyor. 1998 yılında dünyanın ilk lüks SUV modeli olarak tanıtılan RX, beşinci nesliyle birlikte sahip olduğu daha heyecan verici tasarım ve sınırları zorlayan teknolojiyle beklentileri aşmaya devam ediyor. RX SUV modeli aynı zamanda GSR II Genel Güvenlik Yönetmeliği’ne de uyumlu kapsamlı aktif güvenlik ve sürücü asistan sistemlerini içeren Lexus Safety System + ile donatıldı.

Toyota Polonya Rallisi’nde Unutulmaz Bir Zafere Daha İmza Attı

Son yıllarda Dünya Ralli Şampiyonası’na başarılarıyla damga vuran TOYOTA GAZOO Racing, Polonya Rallisi’nden unutulmaz bir zaferle ayrıldı. TOYOTA GAZOO Racing Dünya Ralli Takımı’ndan Kalle Rovanperä ve Elfyn Evans ralliyi ilk 2 sırada tamamlayarak bu önemli başarıda başrol oynadılar.

Geçtiğimiz hafta içerisinde Polonya Rallisi için yapılan keşifte Sébastien Ogier ve co-pilotu Vincent Landais trafik kazasına karışmasının ardından Ogier’in yerine Rovanperä’nın yarışması kararı alındı. Gözetim amaçlı olarak bu yarışta yer alamayan Ogier’in koltuğuna oturan şampiyon pilot Rovanperä, daha önce Polonya’da hiç yarışmamış olmasına rağmen deneyimi ve hızıyla yarışı 2 saat 33 dakika 7.6 saniye ile ilk sırada tamamladı. TOYOTA GAZOO Racing’in başarısına, 28.3 saniye farkla ikinci olan Elfyn Evans ve co-pilotu Scott Martin de önemli katkılar sağladı. Bununla birlikte Takamoto Katsuta ve Aaron Johnston ikilisi ise ralliyi sekizinci sırada tamamladılar.

Toyota GR YARIS Rally1 HYBRID ile yarışan takım, yarış aracının üstün performansı, dayanıklılığı ve performansıyla bir kez daha başarılı bir hafta sonunu geride bıraktı.

Kalle Rovanperä etkinlik öncesi herhangi bir test yapamasa da, Çarşamba ve Perşembe günleri boyunca yol notları çıkarmak adına yoğun bir keşif programı uyguladılar. Hafta sonu boyunca temposunu her geçen etap artıran Rovanperä, Cuma gününü liderin sadede 1.8 saniye gerisinde tamamladı. Ardından Cumartesi günü liderliği eline geçiren şampiyon pilot, Pazar günü temposunu devam ettirerek WRC’deki 69. startında 13. galibiyetini aldı.

FYZoo’da Hafta İçi Her Gün %50’ye Varan İndirim Fırsatı!

Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkı, ziyaretçilerine özel bir kampanya sunuyor. Hafta içi her gün FYZoo giriş biletlerinde %50’ye varan indirim fırsatı ile doğayla iç içe unutulmaz bir deneyim ziyaretçilerini bekliyor.

FYZoo, bu yaz ziyaretçilerine özel bir indirim kampanyası düzenliyor. Hafta içi her gün geçerli olan bu kampanya kapsamında, FYZoo’ya gelen ziyaretçiler, park giriş biletlerini %50’ye varan indirimle satın alabilecekler.

FYZoo’da ziyaretçileri bekleyen aktiviteler arasında canlı besleme etkinlikleri, doğa ve tasarım atölyeleri, yakından tanıyalım sunumları ve yüz boyama etkinlikleri gibi birçok eğlenceli ve öğretici etkinlik bulunuyor. Hem yetişkinlerin hem de çocukların ilgisini çekecek bu etkinlikler, FYZoo’da unutulmaz anılar biriktirmenizi sağlayacak.

TCL, iki yeni router cihazını tanıttı
Kullanıcılara gelişmiş deneyimler sunmak için birbirini tamamlayan geniş bir ürün portföyü sunan TCL’in kablosuz router cihazları ile ister yazlık evinizde ister karavanınızda veya çadırlarınızda olun kesintisiz ve hızlı internet deneyiminin keyfini kolaylıkla çıkarabileceksiniz.
Günümüzde teknolojideki hızlı gelişimin de etkisi ile yaz dönemlerinde İnsanlar, yazlık evlerinde, karavanlarında veya çadırlarında router kullanmayı tercih ederek birden fazla cihazı internete bağlamanın keyfini çıkarıyor. Ekran teknolojisi ve uygun fiyatlı, akıllı bağlantılı deneyimler konusunda öncü olan TCL de tüketicilerin bu ihtiyaçlarına yanı vermek için yeni router cihazlarını tanıtmaya devam ediyor. Geçen yıl Türkiye’de de satışa sunduğu LINKZONE MW63VK ile büyük ilgi gören TCL, küresel piyasaya yeni LINKZONE MW12VK ve LINKZONE MW45V modellerini sürdü. Tüm bu cihazlar evde veya dış mekânda yüksek hızlı ve kesintisiz internet bağlantısı sunmak için tasarlandı.

İSTANBUL HAVALİMANI’NDA 268 BİN 275 YOLCU İLE REKOR KIRILDI

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, İstanbul Havalimanı’nın 30 Haziran tarihinde tüm zamanların en yüksek yolcu sayısına ulaşarak rekor kırdığını açıkladı. Bakan Uraloğlu, İstanbul Havalimanı’nda söz konusu tarihte dış hatlarda 205 bin 721, iç hatlarda da 62 bin 554 olmak üzere toplam 268 bin 275 yolcuya hizmet verildiğini ve tüm zamanların en yüksek yolcu sayısına ulaşıldığını açıkladı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, 30 Haziran Pazar günü İstanbul Havalimanı’nda dış hatlarda bin 214, iç hatlarda 378 uçak trafiği olmak üzere toplamda bin 592 uçak trafiği gerçekleştiğini söyledi. Bakan Uraloğlu söz konusu tarihte dış hatlarda 205 bin 721, iç hatlarda da 62 bin 554 olmak üzere tüm zamanların en yüksek yolcu sayısına ulaşılarak toplam 268 bin 275 yolcuya hizmet verildiğini açıkladı.

Bakan Uraloğlu, son olarak geçtiğimiz yıl 2 Temmuz 2023 tarihinde 265 bin 961 yolcunun İstanbul Havalimanı’nı kullandığını anımsatarak, bu tarihten beri ulaşılan en yüksek yolcu sayısının 30 Haziran tarihinde 268 bin 275 yolcu olarak gerçekleştiğini bildirdi. Uraloğlu, “İstanbul Havalimanımız her geçen gün yeni bir rekor kırarak dünyada ne kadar önemli bir marka olduğunu gösteriyor. Hava yolunda Dünya’nın en önemli aktarma merkezi olan İstanbul Havalimanımızın artarak devam eden başarıları bizleri gururlandırıyor.” ifadelerini kullandı.

Türk gıda sektörü ABD pazarında büyüyor

2023 yılında ABD’ye 680 milyon dolarlık ihracat gerçekleştiren hububat bakliyat yağlı tohumlar ve mamulleri sektörü ve ABD’ye ihracatını 123 milyon dolara çıkaran Türk su ürünleri ve hayvansal mamuller sektörü New York Summer Fancy Food Show Fuarı’nda yeni ticari bağlantıların zeminini hazırladı.

 Dünyanın en büyük gıda ürünleri ithalatçısı konumundaki ABD’de payını artırmak isteyen Ege Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği ve Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği 23-25 Haziran 2024 tarihlerinde New York’ta gerçekleşen Summer Fancy Food Show Fuarı’na katılarak Türk gıda ürünlerini Amerikalıların beğenisine sundu.

Ege İhracatçı Birlikleri milli katılım çatısı altında 35 ihracatçı firma iki ihracatçı birliği olmak üzere 37 stant açıldı.

1955 yılından bu yana 68. defa düzenlenen Summer Fancy Food Fuarı’na 60’ı aşkın farklı ülkeden 2000 binden fazla firma stant açmış, 30 bin kişi ziyaret etti.

İzmir Valisi Dr. Süleyman Elban EGİAD’ı Ziyareti Etti

İzmir Valisi Sayın Dr. Süleyman Elban, EGİAD – Ege Genç İş İnsanları Derneği’ni ziyaret ederek, Dernek çalışmaları hakkında bilgi aldı. EGİAD Yönetim Kurulu Üyeleri’nin de hazır bulunduğu ziyarette, İzmir’in ekonomik kalkınmasına yönelik değerlendirmelerde bulunuldu.

Ziyarete ev sahipliği yapan EGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Alp Avni Yelkenbiçer, Sayın Elban’ın Dernek Merkezi’ne gerçekleştirdiği ziyaretten büyük bir onur ve memnuniyet duyduklarını belirterek, EGİAD’ın gerçekleştirdiği çalışmalar hakkında detaylı bilgi verdi. EGİAD’ın İzmir başta olmak üzere Ege Bölgesi’ndeki genç iş insanlarını bir çatı altında toplayan güçlü bir sivil toplum kuruluşu olduğunu ifade eden Yelkenbiçer, dernek olarak Ege Bölgesi’ni ve Türkiye’yi ilgilendiren ekonomik, kültürel ve sosyal konularda fikirler ve projeler ürettiklerini, üye iş insanlarının ticari, mesleki ve sosyal gelişimini sağlamayı amaçladıklarını aktardı. EGİAD’ın son dönemde özellikle Ne Eğitimde Ne İstihdamda Olan (NEET) Gençler konusunu gündeme aldığını ifade eden Yelkenbiçer, “NEET Gençler sorununu çok önemsiyoruz. Gençlerin evde oturmaması gerekir. NEET Gençler sorununa kamuoyunun daha fazla dikkatini çekmek istiyoruz. Ülkemizin genç nüfusuyla övünürken, diğer taraftan bu gençleri üretime kazandıramıyoruz. Bu durum ülkemizin üretken işgücü potansiyelinin değerlendirilememesine ve ekonomik kalkınmamıza katkı sağlanamamasına neden oluyor. Ayrıca ekonomide verimliliğin azalması ve sosyal yardımlara olan bağımlılığın artması sonucunu da doğurmakta. Ayrıca NEET Gençlerin işsizlik ve eğitimsizlik gibi sorunlar yaşamaları, radikalizme veya suça eğilimlerinin artmasını ve sosyal istikrarsızlığı beraberinde getirmekte. OECD ülkeleri ortalaması %12,7 olan NEET Gençler ülke oranında Türkiye ortalaması, %27,9. Her 10 NEET gençten 7’sini kadınlar oluşturuyor. NEET Gençlerde cinsiyetler arası farkın en büyük olduğu ülke ise Türkiye. Bu verilerden yola çıkarak, bu gençlerimizi istihdama kazandırmak için neler yapılabileceğini ortaya koyan, akademik bir zemine ihtiyaç duyduk. Araştırma ve politika önerileri içeren bir rapor hazırlığı yapıyoruz. Türkiye’deki ve İzmir’deki NEET Gençlerin durumunu, dünyadaki örnek çözüm önerilerini inceleyeceğiz. Araştırmada elde edilen bulgular ile İzmir’e özgü koşulları değerlendirilerek, sorunun çözümüne katkı sunabilecek öneriler geliştireceğiz.” dedi.

Yazar - Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi, Halkla İlişkiler Tanıtım, Adalet, Kamu Yönetimi mezunu -----Davut Güleç Kimdir ? -----

İlginizi Çekebilir

Ekonomi-teknoloji, kültür-sanat, magazin-yaşam haberleri

Ekonomik Güven Endeksi, Haziran 2024 Ekonomik güven endeksi 95,8 oldu Ekonomik güven endeksi Mayıs ayında …


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/swtdavut/public_html/wp-includes/functions.php on line 5427