Kültür-sanat, magazin-yaşam, eğitim haberleri (20.11.2023)

Deniz tutkunu Atatürk’ü gemileriyle andılar

Rahmi M. Koç Müzesi, 10 Kasım’daki “Atatürk’ü Anma” etkinliğinde Ulu Önder’in deniz sevgisini ve Türk denizciliğine verdiği önemi ele aldı. Etkinlik kapsamında Atatürk’ün bindiği 36 deniz aracının bir araya getirilmesiyle oluşturulan “Atatürk’ün Gemileri” isimli belgesel gösterildi. Yağlı boya tablolardan oluşan “Atatürk’ün Gemileri” isimli sergi de katılımcılara eşlik etti

Rahmi M. Koç Müzesi, Ulu Önder Atatürk’ün ebediyete intikalinin 85’inci yıl dönümünde anlamlı bir etkinliğe ev sahipliği yaptı. Koç Üniversitesi Denizcilik Forumu (KÜDENFOR) ve İstanbul Rahmi M. Koç Müzesi iş birliğinde düzenlenen “Atatürk’ü Anma” etkinliğinde, Ulu Önder’in denizciliğe verdiği önem ele alındı.

Müzenin konferans salonunda düzenlenen etkinlik, 10 Kasım’da saat 14.00’te saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. İstanbul Rahmi M. Koç Müzesi Genel Müdürü Mine Sofuoğlu ile emekli Tümamiral ve yazar, KÜDENFOR Kurucu Direktörü Cem Gürdeniz açış konuşmalarında Atatürk’ü saygı, özlem ve minnetle andıklarını dile getirdi. Konuşmaların ardından gazeteci Gökhan Karakaş ve deniz tarihçisi Ali Bozoğlu tarafından hazırlanan “Atatürk’ün Gemileri” isimli belgesel katılımcılara gösterildi.

Belgesel, Karakaş ile Bozoğlu’nun yazdığı “Anadolu Mavisi” isimli kitapta yer alan ve Atatürk’ün 1918-1938 tarihleri arasında bindiği 36 deniz aracının Türkiye’de ilk kez uygulanan bir yöntemle bir araya getirilmesiyle oluştu. Cumhuriyetin 100’üncü yılına özel hazırlanan belgeselde, 29 deniz insanı Atatürk’ün bindiği gemileri anlatıyor. Üç bölümlük belgesel Anadolu Mavisi ve Deniz Kartalı isimli YouTube hesaplarından da izlenebiliyor.

Müzedeki anma etkinliğin kapanışı ise koleksiyoner Erdem Cever tarafından hazırlanan “Atatürk’ün Gemileri” isimli sergiyle yapıldı. Sergiyi gezen katılımcılar, Atatürk’ün bindiği Savarona, Ertuğrul, Söğütlü ve Gülcemal’in de aralarında olduğu deniz araçlarının aslına uygun olarak resmedildiği yağlı boya tabloları yakından görme fırsatı buldu.

NNYÜ’de “Diş Hekimleri İçin Sağlıklı Yaşam Rehberi” sempozyumu

Nuh Naci Yazgan Üniversitesi (NNYÜ) Diş Hekimliği Fakültesi ile TDB Kayseri Diş Hekimleri Odası iş birliğinde, 22 Kasım Diş Hekimleri Günü ve Ağız ve Diş Sağlığı Haftası sebebiyle “Diş Hekimleri İçin Sağlıklı Yaşam Rehberi” konulu sempozyum düzenlenecektir.

TÜRK EĞİTİM VAKFI’NDA ÜSTÜN BAŞARI SANAT BURSU İÇİN SON BAŞVURU TARİHİ 25 KASIM! 

Konservatuvarların ve güzel sanatlar fakültelerinin piyano, arp, gitar, yaylı çalgılar, üflemeli ve vurmalı çalgılar, şan, plastik sanatlar ve dijital sanatlar bölümlerinde öğrenim gören öğrenciler için Türk Eğitim Vakfı’nın üstün başarı sanat bursuna başvurular devam ediyor! Üstün başarı sanat bursu kapsamında, ilgili bölümlerde okuyan ve not ortalaması 4,00 üzerinden en az 3,00 olan 2. sınıf öğrencilerine, 9 ay boyunca aylık 5.000 TL burs ödemesi yapılacak. tev.org.tr adresinden çevrimiçi olarak başvurulabilen TEV’in üstün başarı sanat bursu için son başvuru tarihi 25 Kasım Cumartesi akşamı saat 23.59’a kadar uzatıldı.

56 yıldır eğitimde fırsat eşitliği için çalışan Türk Eğitim Vakfı (TEV), cumhuriyetimizin 100. yılında da, bir önceki yıla göre %100’e yakın bir oranda artırdığı burslarla gençlerin eğitim yolculuğunu aydınlatmaya devam ediyor. Geçtiğimiz yıl yaklaşık 40 bin burs başvurusu alan TEV’e eylül ayı başından bu yana, ağırlıklı olarak lisans öğrencileri tarafından olmak üzere toplamda 107 bini aşkın başvuru geldi. 2023-24 akademik yılı için meslek lisesi, lisans, yüksek lisans, doktora ve üstün başarı burslarıyla ilgili başvuru süreçlerini tamamlayan TEV’in üstün başarı sanat bursuna ise 25 Kasım 2023 tarihine kadar başvurulabiliyor.

2023-2024 öğretim yılında TEV’in üstün başarı sanat bursu bursiyerlerine 9 ay boyunca aylık 5.000 TL burs ödemesi yapılırken, başarı koşullarını sağlamaları durumunda öğrencilerin bursları mezuniyetlerine kadar devam edecek. Üstün başarı sanat bursu başvuru kriterleri arasında; öğrencilerin konservatuvarların ve güzel sanatlar fakültelerinin piyano, arp, gitar, yaylı çalgılar, üflemeli ve vurmalı çalgılar, şan, tasarım, dijital sanatlar, plastik sanatlar (resim, heykel, grafik, yazı sanatı, seramik) bölümlerinde öğrenim görmesi, 2. sınıfta olması ve 4,00 üzerinden en az 3,00 not ortalamasına sahip olması yer alıyor. Öğrencilerin KYK’dan ya da farklı kurumlardan da burs almaları, TEV’in üstün başarı sanat bursunu almalarına bir engel teşkil etmiyor.

Türk Eğitim Vakfı’nın, tamamı çevrimiçi olarak gerçekleştirilen burs başvuru süreçleri ve başvuru koşulları hakkında detaylı bilgiler tev.org.tr adresinden öğrenilebilir.

2023-24 BURS KARARLARI

TEV’in yeni dönemde vereceği aylık burs destekleri meslek lisesi için 1.100 TL, eğitim-yükseköğretim için 2.500 TL olarak belirlendi. 2023-24 akademik yılında ayrıca TEV’in yüksek lisans bursu 3.750 TL, üstün başarı bursu 5.000 TL, doktora bursu 5.000 TL oldu. Önceki yılın iki katına çıkarılan ek burs ödemeleri ise yemek ek bursu için 700 TL, erişim-ulaşım ek bursu için 300 TL, kitap-kırtasiye ek bursu için 200 TL olarak belirlendi.

Yeni dönemde Türk Eğitim Vakfı İnanç Türkeş Özel Lisesi (TEVİTÖL) ve yurt bursiyerleri de dahil olmak üzere TEV’in toplam bursiyer sayısı ise 13.300’den 15.500’e yükseldi.

6 Şubat depremleri sonrasında dört aylık bir periyotta destek verilen afetzede öğrencilerin burslarının 2023-24 akademik yılında da sürdürüleceğini açıklayan TEV ayrıca, önceki akademik yılın sonunda bursu kesilme durumunda olan tüm bursiyerlerinin burslarının yeni dönemde de devam ettirilmesine karar verdi.

İzlenilmesi gereken 5 biyografi belgeseli

Hayatları merak edilen insanların hikâyeleri belgesellerle yaşamları, başarıları, zorlukları ve tutkularını anlatılır. Dünyanın önemli insanlarının hikâyeleri hakkında yapılan belgesellerle, onların başarılarını, zorluklarını ve tutkularını öğrenilir. Türk iş insanı Hakkı Akdeniz’in de yer aldığı en iyi biyografi belgeselleri izleyenlerin ufkunu açacak.

Biyografi belgeselleri, izleyicilere başka hayatlara kapı aralayarak, ilham veren, etkileyici veya sarsıcı hikâyeler sunarlar. Bu tür belgeseller, hem sanat hem de tarih açısından önemli bir kaynak oluştururlar. Dünyanın farklı noktalarında yaşadığı zorluklara göğüs gererek harika hikâyeler kuran kişilerin hayata bakış açısını deneyimleyen biyografi belgeselleri

İzlenildiğinde hayata bakış açınızı değiştirecek belgesel listesi şöyle;

·         Jim & Andy: The Great Beyond:

Jim Carrey, Andy Kaufman rolüne hazırlanırken yaşadığı dönüşümü anlatan bu belgesel, oyunculuk sanatının sınırlarını zorlayan bir performansın perde arkasını gösteriyor. Oyuncunun role girmesinin ardından yaptığı aşırı davranışlar rolle kendini kaptırması ve normal hayata dönme çabaları da belgeselin en dikkat çekici dakikaları oldu.

  • What Happened, Miss Simone?:

Nina Simone, efsanevi bir caz sanatçısıydı, ama aynı zamanda bir sivil haklar savunucusu ve karmaşık bir kişilikti. Bu belgesel, onun kendi sesinden, ailesinden ve arkadaşlarından alınan tanıklıklarla, onun sanatını, siyasetini ve ruh halini ortaya koyuyor.

  • Pele:

Pele, futbol tarihinin en büyük isimlerinden biriydi, ama onun hayatı sadece gollerden ibaret değildi. Bu belgesel, Pele’nin kariyerinin en parlak dönemi olan 1958-1970 yılları arasında, Brezilya’nın siyasi ve sosyal durumuyla nasıl etkileşimde bulunduğunu ve onun futbolu nasıl değiştirdiğini gösteriyor.

  •  Merhaba, Ben Hakkı Akdeniz

Amerika’nın en ünlü pizzacıları arasına yerleşen Champion Pizza’nın sahibi Hakkı Akdeniz’in filmlere konu olacak hayat hikâyesi Amerika’da belgesele konu oldu. Discovery Plus’ta yayınlanan “Merhaba, Ben Hakkı Akdeniz” belgeseli, 21 yaşında ABD’ye göç eden Hakkı Akdeniz’in zorlu yaşam mücadelesi, başarı basamaklarını nasıl tek tek çıktığı ve ABD’de evsizlere nasıl ilham olduğu anlatılıyor.

Akdeniz’in, New York’ta evsizlerin kaldığı barınakta geçirdiği 96 günden pizzacıda işe girmesiyle başlayan belgesel, evsizlere yardım çalışmalarına başlamasına kadar süren süreçteki iniş ve yükselişleri ele alıyor. “Merhaba Ben Hakkı Akdeniz” belgeselinin başarısı 2023 Toronto Belgesel Uzun Metrajlı ve Kısa Film Festivali’nde de ödüllendirilmeye layık da görülmesi uzun süre ABD basınında da da yer almıştı. Belgesel ilk gösterimini ABD’de Discovery Plus’ta yaparken ikinci durağı olan Türkiye’de de Blu TV, Gain gibi popüler platformlarda yer alıyor. Ayrıca Cumhuriyet’in 100’ncü yılına özel olarak da D-Max TV’de yayınlandı.

  • A Life of Speed: The Juan Manuel Fangio Story:

Juan Manuel Fangio, Formula 1’in ilk efsanelerinden biriydi. Beş kez dünya şampiyonu olan Arjantinli sürücü, hem rakipleri hem de hayranları tarafından saygı duyulan bir kişiydi. Bu belgesel, onun hayatını, başarılarını ve zorluklarını anlatırken, aynı zamanda motor sporlarının tarihine de bir bakış atıyor.

14.İSTANBUL İTALYAN KÜLTÜR MERKEZİ ARKEOLOJİ SEMPOZYUMU, “ESKİ ANADOLU’DA ARKEOLOJİ ve TOPLUM” BAŞLIĞIYLA GERÇEKLEŞTİ!

İtalyan Kültür Merkezi’nin (İstanbul) bu yıl “Eski Anadolu’da Arkeoloji ve Toplum: Türkiye’deki Arkeolojik Çalışmalara Eğitim, Araştırma ve Kazıda İtalya Katkısı” başlığıyla 14.’sünü düzenlediği İstanbul İtalyan Kültür Merkezi Arkeoloji Sempozyumu, Türkiye’deki çeşitli antik kentlerde kazı çalışmaları yürüten 18 İtalyan arkeoloji misyonunu bir araya getirdi. 17-18 Kasım’da İtalyan Kültür Merkezi’nde gerçekleşen sempozyumda, tarihi mirasa katkı sunmak için Türk kurumlarıyla işbirliği hâlinde çalışan İtalyan ekipler Türkiye’nin batısından doğusuna neredeyse tüm tarihi dönemleri kapsayacak şekilde sürdürülen kazılar hakkındaki yeni bulguları ve gelişmeleri kamuoyuyla paylaştılar. İtalya Büyükelçisi Giorgio Marrapodi ve İstanbul İtalyan Kültür Merkezi Müdürü Salvatore Schirmo’nun da katıldığı sempozyumda paylaşılan bulgular, önümüzdeki günlerde ayrıca kitap haline getirilecek ve sempozyumun kaydı da İtalyan Kültür Merkezi’nin YouTube sayfasında yayınlanacak.

Prehistoryadan Bizans dönemine ve Hitit çağına kadar insanlık tarihinin en temel dönemleri üzerinde çalışmalar yürüten toplam 18 İtalyan arkeoloji misyonu, Anadolu’daki arkeolojik kazılara çok değerli katkılarda bulunuyor. İstanbul İtalyan Kültür Merkezi Müdürü Salvatore Schirmo’nun girişimiyle, Ankara İtalyan Büyükelçiliği himayesinde düzenlenen İstanbul İtalyan Kültür Merkezi Arkeoloji Sempozyumu, Türk topraklarına dağılmış muazzam bir miras üzerinde Türk meslektaşlarıyla birlikte çalışan İtalyan arkeologlara, sahada yürütülen kazı ve araştırmaların sonuçlarını karşılaştırma olanağı sağlıyor. İtalya ve Türkiye arasındaki kültürel diplomasi açısından büyük öneme sahip olan ve uluslararası bilim, akademi ve kültür dünyası tarafından geniş çapta tanınan bu köklü buluşma, bu yıl 14. kez Türkiye’de çalışmalarını sürdüren İtalyan arkeologları İtalyan Kültür Merkezi’nde ağırladı.

14İstanbul İtalyan Kültür Merkezi Arkeoloji Sempozyumu, 17-18 Kasım 2023 tarihleri arasında “Eski Anadolu’da Arkeoloji ve Toplum: Türkiye’deki Arkeolojik Çalışmalara Eğitim, Araştırma ve Kazıda İtalya Katkısı” başlığıyla gerçekleşti. İtalya Büyükelçisi Giorgio Marrapodi ve İstanbul İtalyan Kültür Merkezi Müdürü Salvatore Schirmo’nun açılış konuşmalarıyla başlayan sempozyum, iki gün boyunca Türkiye’nin ve İtalya’nın önemli üniversitelerinden akademisyenlerin farklı konu başlıklarıyla ağırladı. Malatya-Arslantepe, Gaziantep-Karkamış, Yozgat-Uşaklı Höyük, Niğde-Kınık Höyük, Mersin-Yumuktepe, Kayseri-Kültepe, Mersin-Elaiussa, Denizli-Hierapolis gibi birçok önemli antik kentte çalışmalarını sürdüren ekipler, sempozyumda çalışmalarına dair yeni bulguları paylaştılar. 14. İstanbul İtalyan Kültür Merkezi Arkeoloji Sempozyumu, 18 Kasım Cumartesi akşamı, dönemin müzik aletlerinin yeniden üretilerek seslendirildiği ve eski uygarlıkların tarihinin şarkılar aracılığıyla yayıldığını anlatan dikkat çekici Hitit müzikleri konseriyle sona erdi.

“Eski Anadolu’da Arkeoloji ve Toplum: Türkiye’deki Arkeolojik Çalışmalara Eğitim, Araştırma ve Kazıda İtalya Katkısı” başlıklı 14. İstanbul İtalyan Kültür Merkezi Arkeoloji Sempozyumu’nda paylaşılan bulgular, önümüzdeki günlerde ayrıca kitap haline getirilecek ve sempozyumun kaydı da İtalyan Kültür Merkezi’nin YouTube sayfasında yayınlanacak.

FİLİSTİNLİ ŞAİR NECVAN DERVİŞ’İN SEÇİLMİŞ ŞİİRLERİNDEN OLUŞAN KUDÜS’ÜN KAPISINDA KELİMELER, AYRINTI’DAN ÇIKTI!

Ayrıntı Yayınları, Çağdaş Arapça şiirin günümüzdeki en önemli temsilcilerinden sayılan Necvan Derviş’in seçilmiş şiirlerini Kudüs’ün Kapısında Kelimeler kitabında bir araya getirdi! Derviş’in şiirleri, Filistin deneyiminin somut gerçekliklerinin yetkin bir “sözcü”sü olmanın ötesinde “insanlık” olarak adlandırmakta ısrar ettiğimiz olgunun trajik yenilgisinin evrensel bir duvar resmi niteliğini taşıyor.

 Eserleri yirmiden fazla dile çevrilen Filistinli şair Necvan Derviş’in Ayrıntı Yayınları’ndan çıkan Kudüs’ün Kapısında Kelimeler adlı şiir kitabını Arapçadan dilimize Mehmet Hakkı Suçin kazandırdı.

Zamansallığa ya da mekâna bağlı olmayan şiirlerinde Necvan Derviş, haksız, eşitsiz ve orantısız bir şiddet dünyasıyla kuşatılmış birey ve toplulukların öfke ve umutsuzluğunu bütünüyle kendine özgü güçlü şiirsel araçlarla somut, umutlu bir mücadele evrenine dönüştürüyor. 2000 yılında yayımlanan, adıyla müsemma Bir Kez Cennette Uyanmıştık kitabından bu yana aşkın, tutkunun, adil ve ebedî barışın o “ilksel sahne”sini yeniden üretebilmeyi arzulayan, “şiir ile toplumsal ve siyasî gerçeklik arasındaki dayanıksız, sahte ikiliğe” karşı tarihsel itirazı dikkat çekici bir sinematografik yapı ve imge coşkunluğuyla sahiplenen “yıkıcı” şiirler… “Çünkü” sadece ‘adı şarkı olan o ülke’nin yurttaşı olan şairin dediği gibi artık “kaybedecek bir şey kalmamıştır.”

Kudüs’ün Kapısında Kelimeler – Seçilmiş Şiirler, raflarda ve internet satış sitelerinde!

Niloya ve Arkadaşları Hafta Sonu Keyfini İkiye Katlıyor

Yeni sezona yepyeni bir müzikal ile “Merhaba” diyen ekranların sevilen çizgi film kahramanı Niloya, İstanbul’da minik dostları ile buluşmak için gün sayıyor. Çizgi kahraman en yakın arkadaşları Mete ve Tospik’le beraber hafızalara kazınan şarkıları ve eşsiz sahne gösterileri eşliğinde sahneleyecekleri yeni müzikali “Müzik Kutusu” ile sevenlerine unutulmaz bir deneyim yaşatmaya hazırlanıyor. Çizgi kahramanlar, minikleri 25 Kasım Cumartesi günü 13.00 ve 15.00 saatlerinde Hiltown Seyirlik Sahne’deki gizemli bir sesin peşine düştükleri maceraya davet ediyor.

YouTube’da 5 buçuk milyona yaklaşan abone sayısı ile 7’den 70’e herkesin ilgisini çeken Niloya, TRT Çocuk ekranlarında her gün yayınlanan bölümleriyle büyük beğeni topluyor. Ekranların sevilen yerli çizgi kahramanı, şimdilerde bambaşka bir maceraya çıkmaya hazırlanıyor. Çizgi Kahraman, özel bir kadro tarafından hazırlanan eğlenceli şarkıları ve göz alıcı dekoruyla çocuklara muhteşem bir zaman dilimi vadeden yeni müzikali “Müzik Kutusu” ile şehrine geliyor.

Türkiye’nin birçok iline konuk olan Niloya ve arkadaşları; doğru beslenme, kişisel bakım, çevre ve hayvan sevgisi konularında çocuklara eğitici ve öğretici mesajlar verirken, eğlenceli bir zaman dilimi sunuyor. Bu kapsamda çizgi kahramanlar, minik dostlarını 25 Kasım Cumartesi günü 13.00 ve 15.00 saatlerinde Hiltown Seyirlik Sahne’ye unutulmaz bir deneyim yaşamaya çağırıyor.

Ses Nereden Geliyor?

Çocukların psikolojik gelişimini olumlu yönde etkilemek ve katkıda bulunmak amacı ile senaryosu psikologlar ve pedagogların görüşleri ile hazırlanan Niloya, müzikaliyle hayranlarını keyif dolu bir hikâyeye çıkarıyor. Arkadaşı Mete ile gizemli bir ses duyan Niloya sesin nasıl ve nerden geldiğinin peşine düşer. Buldukları eski bir radyodur. Sonrasında babasına ait olduğunu öğrendiği radyoyu bıraktığı yerde bulamaz. Niloya karşılaştığı meraklı kargalardan yardım ister; kukla oynatıcısında gördüğü başka bir radyo kafasını karıştırır. Uzun ve sürprizli bu serüvende Mete, Murat, baba, Tospik ,Bay vakvak ve Kargalar Niloya’nın yol arkadaşları olacaktır.

Yazar - Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi, Halkla İlişkiler Tanıtım, Adalet, Kamu Yönetimi mezunu -----Davut Güleç Kimdir ? -----

İlginizi Çekebilir

TALAS BELEDİYESİNDEN KAYSERİ’DE BİR İLK ANTİKA FUARI

Talas Belediyesi tarafından Kayseri’de bir ilk olarak düzenlenen ve merakla beklenen Talas Antika, Retro, Vintage …


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/swtdavut/public_html/wp-includes/functions.php on line 5420