Ekonomi-eğitim-teknoloji haberleri (19.09.2020)

Tam kapasite hijyenle okula dönüş Kademeli eğitimde öncelik sağlık

Uzun süren online eğitim süreci okullarda yüz yüze eğitim 21 Eylül itibariyle kadameli olarak başlıyor. Covid-19 günlerinde üst düzey hijyen tedbirleriyle açılacak olan okullardaki yeni düzene ilişkin yönetmelikler tek tek açıklanırken Millî Eğitim Bakanlığı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı arasında ‘Eğitim Kurumlarında Hijyen Şartlarının Geliştirilmesi ve Enfeksiyonu Önleme İş Birliği Protokolü’ imzalanarak ‘Hijyen Şartlarının Geliştirilmesi ve Enfeksiyon Önleme Kontrol Kılavuzu’ yayımlandı. Türk Standartları Enstitüsü tarafından hazırlanan klavuzda Sağlık Bakanlığının ticari-genel mekanlara yönelik tavsiyelerine benzer şekilde okul tuvaletlerinde de yüzey temasını sıfırlayan armatürler başta olmak üzere hijyenik ekipmanların kullanımının bulaşma riskini azaltacağı yönünde görüş bildirildi. Okula dönüşe az bir zaman kala gözler bir kez daha vitrifiye ve seramik sağlık gereçleri sektörünün hijyen niteliği taşıyan ürünlerine çevrildi.

“Hijyenik nitelikli ürünlerimizi optimize ediyoruz”

Elmor A.Ş. Genel Müdürü Enver Öz, SEREL Seramik Sağlık Gereçleri ürünlerinde hijyenik yüzey kaplamasını fiyat farkı gözetmeksizin uygulayan ilk Türk kuruluşu olan Elmor’un E.C.A. ve SEREL markalarıyla insan faktörünü ön planda tutarak toplumsal koşullarla gelişen ihtiyaçlara özel çözümler ürettiklerini ifade etti. Enver Öz, “Yüz yüze eğitimin başlamasına çok az bir zaman kala, konu çocuklar olunca, mikroorganizmaların üreme ve yayılması açısından en riski alanlar olan tuvaletler için geliştirilen hijyen esaslı ürünlere yönelik farkındalık düzeyinin arttığını söyledi. Öz, “Covid-19 pandemisiyle birlikte olağanüstü bir dönemden geçiriyoruz. İnsan sağlığını direkt tehdit eden bu süreçte bakanlıkların ve diğer yetkili birimlerin açıklamaları ile tavsiyeleri elbette alışkanlıklara ve tercihlere yön veriyor.  Vitrifiye ve seramik sağlık gereçleri sektöründe 69 yıldır faaliyet gösteren bir kuruluş olarak ürün geliştirme özelinde temizlik ve hijyen kavramlarına daha büyük hassasiyet gösteriyoruz. Bu dönemde mevcut ürünlerimizde halihazırda var olan söz konusu nitelikleri optimize etmek yönünde çalışıyoruz. Çocuklar için geliştirdiğimiz özel fonksiyonlu ürünlerimizde de bu yönde bir faaliyetin içine girmiş bulunmaktayız. Özel güvenlik sitemlerini içeren montaj tekniği ve Hygiene Plus olarak isimlendirdiğimiz hijyenik yüzey uygulamasıyla ürettiğimiz SEREL Paleimon Çocuk Banyo Serisi bu anlamda iyi bir örnektir.” dedi.

Nano teknoloji ve gümüş iyonlar ile kir barındırmayan yüzeyler

Hijyen odağında geliştirilen yeni nesil ürünleri hakkında bilgi veren Enver Öz, şu  sözleri kaydetti: “SEREL markamızla 2015 yılında başlattığımız Hygiene Plus teknolojisini geliştiren mühendis ve tasarımcılarımız, Türk insanının temizlik anlayışından esinlenerek bu teknolojiye odaklandı. Sektör de bu ihtiyaca cevap verdi ve zamanla farklı oyuncular tarafından  benzer çalışmalar başlatıldı. SEREL’in geliştirdiği Hygiene Plus teknolojisi ile nano teknolojik  gümüş iyonlar sayesinde vitrifiyelerde kir barındırmayan yüzeyler elde ediyoruz. SEREL’in tüm segmentlerdeki ürünlerinde, gümüş iyonları teknolojisini kullanıyoruz.Yani tüm segmentledeki SEREL’ler  Hijyen Plus özelliği sayesinde maksimum temizlik ve maksimum tasarrufu bir arada sunuyor. Nano teknoloji ile üretilen özel hijyen kaplaması sayesinde, armatürlerde de hijyen güvenliğini yaşatıyoruz. E.C.A. armatürlerine uygulanan Hygiene Plus kaplama teknolojisi,  E.C.A. Icon, E.C.A. Purity, E.C.A. Novita, E.C.A. Myra, E.C.A. Mina, E.C.A. Mix Hijyen serileri ve E.C.A. Myra üst takımlarda mevcut.  E.C.A. ve SEREL klozet armatürlerinde de standart olarak bu teknolojiyi uyguluyoruz.

E.C.A. SEREL ile temizlik her yerde

Enver Öz, hijyen nitelikli diğer ürünleri hakkında da şu bilgileri verdi:  Banyo ve tuvaletlerde hijyen esasıyla geliştirilen diğer ürünlerimiz ise SEREL Pure Wash olarak tanımladığımız, klozet iç yüzeyinin kolay temizlenmesini sağlayan ve pazarda kanalsız klozet olarak bilinen vitrifiye ürünlerimiz ve sektöre yine markamızın kazandırdığı SEREL Easy Wash kendi kendini temizleyebilen lavabolarımız. Öte yandan temas gerektirmeyen E.C.A. fotoselli lavabo armatürleri,  fotoselli pisuvar, duş ve taharet muslukları da içinde bulunduğumuz kritik dönemde tercih edilebilecek önemli ürünlerimizden. Kullanıcının dokunmadan temassız çalıştırmasını sağlayan fotoselli ürünler eli tanıyor, dokunmadan önce açılıyor, el uzaklaştırıldığında ise otomatik olarak kapanıyor ve ortak alanlarda maksimum hijyen sağlanıyor. Fotoselli sistemler insan sağlığı için gerekli olan temassız işlevi ve otomatik kapanma sistemiyle tonlarca suyun boşa akmadan tasarruf edilmesini sağlayarak ekolojik dengeye de katkıda bulunuyor. Fotoselli armatürlerde yerli üretimi gerçekleştiren ilk marka olarak bu ürünlere 5 yıl garanti veriyoruz.”

TOYOTA GAZOO Racing’den Seyircisiz Le Mans 24’te 360 Derecelik İnteraktif Görsel Şölen

TOYOTA GAZOO Racing bu hafta sonu gerçekleştirilecek Le Mans 24 Saat yarışlarında 360 derecelik interaktif bir motorsporları deneyimine imza atacak. 88’inci kez gerçekleştirilecek Le Mans 24 Saat dayanıklılık yarışlarında Toyota, motorsporları tutkunlarının bu heyecanı yakından yaşayabilmeleri adına “24H United & Responsible” dijital platformunu açtı.

TOYOTA GAZOO Racing, 250 binin üzerinde tutkulu izleyicinin yarattığı eşsiz atmosfer olmadan ve seyircisiz bir biçimde yapılacak yarışa rağmen, sıra dışı bir deneyim yaşatacak. TOYOTA GAZOO Racing, bu yeni deneyim için Automobile Club de l’Ouest otomotiv kulübü ile işbirliği yaptı. Bu işbirliği ile yeni geliştirilen www.24h-united.com dijital platformu daha önce görülmemiş zengin içeriklerle kullanıcılara açıldı. Böylelikle tutkulu fanatikler Le Mans 24 Saat deneyimini dünyanın her yerinden yaşayabilecekler.

Platformun “Legends/Efsaneler” bölümünde motorsporlarına gönül verenler Toyota ve Le Mans arasındaki 35 yıllık tutkuyu; 1985’te Toyota 85C’nin öncü olduğu günleri ve 2012’den bu yana hibrit inovasyonuna imza ikonik TS020 “GT-One” yarış aracını anlatan dört bölümlü mini-belgeseli izleyebilecekler. Taraftarlar aynı zamanda arşivden daha önce görülmemiş videolara ve nadir tarihi görüntülere de ilk kez ulaşma fırsatı elde edecekler. Platforma 19 Eylül’e kadar yeni bölümler de yüklenecek.

Bu yeni platform sayesinde yarış tutkunları, 360 derece video teknolojisini kullanarak Le Mans 24 Saat’teki TOYOTA GAZOO Racing WEC Takımı’nın bir parçası olabilecekler. Taraftarlar ilk kez takımın Le Mans’daki operasyonlarını, takımın ve pilotun efanevi yarış için hazırlıklarını takip edebilecekler.

Yeni 360 derece video turlarıyla taraftarlar kendilerini tam olarak aksiyonun ortasında hissedecekler. Takipçiler platform üzerindeki “Paddock/Padok” bölümünde ise yarışın sona ereceği 20 Eylül tarihine kadar her gün aksiyonu istedikleri açıdan izleyebilecekler. Aynı zamanda yarış kontrol odası gibi özel alanları dolaşmak da mümkün olacak.

Güvenlik uzmanlarının şirket yöneticilerini mutlaka uyarması gerekiyor
BugBounter, CIO ve CISO’ları pandemi döneminde yaşanacak siber saldırılardan dolayı üst düzey yöneticilerin dikkatlerini siber güvenliğe daha fazla çekmeleri konusunda uyarıyor.
Şirketlerin güvenlik açıklarını bulma ihtiyacını platforma kayıtlı bağımsız araştırmacı topluluğuyla hızlı ve etkin bir şekilde gideren BugBounter, COVID-19’da gözle görülür derecede artan siber saldırıları göz önünde bulundurarak CIO ve CISO’ların siber güvenlik yaklaşımını yakından incelenmesi gerektiğinin altını çiziyor.
Küresel pandemiyle birlikte evden çalışan, internetten alışveriş yapan ve interneti geçmişe göre çok daha fazla kullanan kişi sayısında çok büyük bir artış gözlemleniyor. Evlerde olmak birçok avantajı beraberinde getirse de bazı risklere karşı çalışanların ve şirket yöneticilerinin dikkatli olması gerekiyor.
Kaspersky’ın yaptığı araştırma, pandemi döneminde DDoS saldırılarının 2020’nin ikinci çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 217 arttığını belirtirken, FBI da Siber Birimi’ne gelen siber saldırı şikayetinin yüzde 400 arttığını açıkladı. Microsoft’un paylaştığı verilere göre siber saldırganların oltalama ve sosyal mühendislik denemeleriyle sistemlere sızdığı COVID-19 temalı saldırıların sayısı sadece Amerika’da günde 20.000 ile 30.000 seviyesine yükseldi.
Konuyla ilgili görüşlerini belirten BugBounter Kurucu Ortağı Murat Lostar, şunları söyledi: “COVID-19 salgını, 2020’de birçok alanda dönüştürücü etki yaratıyor. Bu etkilerin hissedildiği alanlardan birisi olan siber saldırılar da yeni normalde siber güvenliğin ne kadar önemli olduğunu bizlere gösteriyor. Şirketler açısından baktığımızda siber güvenlik profesyonelleri, şirketlerin itibarlarına büyük hasar verebilecek bu saldırılara karşı en büyük kozu haline geliyor. Bu saldırılara maruz kalmadan önce klasikleşmiş ve düşük verimliliğe sahip yöntemlerin biraz dışına çıkmak, konfor alanını genişleterek daha etkili yöntemleri erken uyarı mekanizmalarına dahil etmek akıllı bir seçim olarak öne çıkıyor. Şirketler bağımsız araştırmacı topluluğundan faydalanarak çok daha uygun bir maliyetle, çok daha hızlı ve sonuç odaklı bir yaklaşımla sistemlerindeki kritik açıkları beyaz şapkalı hackerlar sayesinde keşfedebilir ve savunmalarını buna göre zamanında iyileştirebilir.”

THBB 6. Çevre Ödülleri Yarışması’nı düzenliyor

Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB), yeşil bir gelecek için altıncı kez düğmeye bastı. THBB, üyesi olan beton üreticilerinin çevreye uyumlu olarak çalışmasını teşvik etmek amacıyla 6. Çevre Ödülleri Yarışması’nı düzenliyor.

Türkiye’de standartlara uygun beton üretilmesi ve inşaatlarda doğru beton uygulamalarının sağlanması için 32 yıldır çalışan THBB, kalite, çevre, sürdürülebilirlik ve iş güvenliği uygulamalarıyla inşaat, hazır beton ve ilgili sektörlerin gelişimine büyük katkı sağlıyor. THBB, üyesi olan beton üreticilerinin çevreye uyumlu olarak çalışmasını teşvik etmek amacıyla geleneksel hâle gelmiş olan Çevre Ödülleri Yarışması’nı 1998 yılından bu yana düzenliyor.

Yarışmaya başvuran hazır beton tesislerinde çevre mevzuatının yanı sıra tesislerde çevreyle ilgili iyi uygulamalar, estetik vb. kriterler göz önünde bulunduruluyor. THBB’ye üye tesislerin başvurabileceği yarışmada adaylar, çevreye duyarlı üretim konusunda A’dan Z’ye denetleniyor. THBB Çevre Yarışması’nda, hava kalitesinin korunması, gürültü, atık su kontrolü; akaryakıt, yağ ve kimyasal madde yönetimi; katı atık yönetimi ve trafik yönetimi gibi ayrıntılı çevre kontrolü unsurları denetleniyor. Tesis denetimlerinde ayrıca toz emisyon izni, geri dönüşüm sistemleri gibi hususlar da dikkate alınıyor.

Başvurular 30 Eylül’de sona eriyor

Yarışmaya katılmak için belirlenen son başvuru tarihi 30 Eylül 2020. THBB üyesi her firmanın en fazla 4 tesis ile katılabileceği yarışmaya, daha önceki yarışmalarda ödül alan tesisler de başvurabilecek. Denetimler, 1 Kasım – 31 Aralık 2020 tarihleri arasında “Yarışma Komitesinin” THBB Çevre ve İSG Komitesi üyeleri arasından belirlediği “Denetçiler” tarafından yapılacak. Hazırlanan raporlar ise 1 – 31 Ocak 2021 tarihlerinde THBB Çevre ve İş Güvenliği Komitesi Başkanlık Divanından oluşan “Yarışma Komitesi” tarafından değerlendirilerek kazanan tesisler belirlenecek.

İlk 3 tesis Avrupa Hazır Beton Birliğine (ERMCO) bildirilecek

Yarışmaya katılan tesislerden hazırlanan soru listesine göre en yüksek puan alan ilk beş tesise “THBB Çevre Ödülü” verilecek ve ödül alan tesisler arasından en fazla puan alan üç tesis Avrupa Hazır Beton Birliğine (ERMCO) bildirilecek. Bugüne kadar, 1998, 2001, 2007, 2012 ve 2015 yıllarında düzenlenen yarışmalarda, Uluslararası Çevre Temsil Ödülü alan tesisler, ERMCO tarafından 1998 yılında Lizbon’da, 2001 yılında Berlin’de, 2007 yılında Sevila’da, 2012 yılında Verona’da ve 2015 yılında İstanbul’da ödüllendirildi.

THBB, çevreye duyarlı üretim konusunda sektörü geliştirmeye devam ediyor

Kurulduğu günden bu yana Türkiye Hazır Beton Birliğinin (THBB) en önem verdiği konulardan biri çevre oldu. THBB, Çevre ve İş Güvenliği Komitesi ile 30 binin üzerinde çalışanı bulunan hazır beton sektörüne yön veriyor. Sektördeki üreticilerin çevreye uyumlu üretim yapmalarını sağlamak amacıyla THBB Çevre Yarışmaları düzenliyor. Çevre dengesi ile ekonomik büyümeyi birlikte ele alan ve bu süreçte doğal kaynakların etkin, sorumlu ve limitli kullanımını sağlayan bir model olan “sürdürülebilirlik” konusunda çalışmalarına devam ediyor, beton ve onun en önemli iki bileşeni olan çimento ve agrega üreticilerini İsviçre merkezli Uluslararası Beton Sürdürülebilirlik Konseyi (CSC) Kaynakların Sorumlu Kullanımı Sistemi kapsamında belgelendiriyor.

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin Kapadokya Üniversitesini Ziyaret Etti

Çeşitli ziyaretler ve etkinlikler için Nevşehir’e gelen Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Kapadokya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Ali Karasar’ı ziyaret etti.

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ve heyetini makamında ağırlayan Rektör Prof. Dr. Hasan Ali Karasar ziyaretten duyduğu memnuniyetini dile getirerek, teşekkürlerini sundu. Rektör Karasar, Başkan Şahin’e salgın sürecinde Kapadokya Üniversitesinin eğitim işleyişi hakkında bilgiler verdi. Kapadokya ve Gaziantep turizm destinasyonları arasındaki işleyiş ve ilişkinin sağlamlaştırılması için atılabilecek adımlar üzerinde detaylı görüş alışverişinde bulunuldu.

Fatma Şahin görüşme sonrası Rektör Karasar’a hediyelerini takdim etti.

Ahilik Haftası Etkinlikleri Kapsamında UNİKOP Rektörleri Kırşehir’de Buluştu

Kapadokya Üniversitesi (KÜN) Rektörü Prof. Dr. Hasan Ali Karasar, 2020 Dönem Başkanlığını üstlenen Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen “33. Ahilik Haftası Kapsamında UNİKOP Rektörler Buluşması”na katıldı.

KOP Bölgesi Üniversiteler Birliği Rektörleri “Ahilik Haftası” kutlamaları kapsamında Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi (KAEÜ)  Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya’nın davetiyle Kırşehir’de buluştu. Ağalar Konağı Kültür Evinde gerçekleşen buluşmaya Kırşehir Valisi İbrahim Akın, Esnaf, Sanatkârlar ve Kooperatifçilik Genel Müdürü Necmettin Erkan, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, Nevşehir Hacıbektaş Veli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Semih Aktekin, Aksaray Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Şahin, Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Karadağ, Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Akgül, Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muhsin Kar, Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Aksoy, Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Zekeriya Mızrak, Kapadokya Üniversitesi (KÜN) Rektörü Prof. Dr. Hasan Ali Karasar ile KOP Başkan Vekili Halil İbrahim Tongur katıldı.

Hakkında Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi, Halkla İlişkiler Tanıtım, Adalet, Kamu Yönetimi mezunu Davut Güleç Kimdir ?

Göz Atabilirsiniz.

Dünya Zeytin Koleksiyonu: Türkiye, İspanya ve Fas’dan sonra üçüncü

“Son 10 Yılda 8 Yeni Zeytin Çeşidi Geliştirildi” Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli …