DR. EMRE YURDAKUL: DİZ AĞRILARINDA KALÇA VE AYAK BİLEĞİ ÖNEMLİ FAKTÖR

Kayseri System Hospital doktorlarından Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Emre Yurdakul, en yaygın ortopedik sorunlardan biri olan diz rahatsızlıklarının sebepleri arasında ayak bileği ve kalça problemlerinin önemli oranda yer tuttuğunu dile getirdi.

Kendilerine diz şikâyetiyle müracaat eden hastaların büyük bölümünde alt ve üst eklemden kaynaklı rahatsızlıklar olduğunu ifade eden Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Emre Yurdakul, topuk ve kalça problemlerinin dize büyük oranda olumsuz baskı uyguladığını, bunun sonucunda da diz bölgesinde ağrıya neden olan deformeler oluştuğunun altını çizdi.

DÜZTABANLIK DA DİZ AĞRISI YAPIYOR

Vücudun kompleks bir yapıya sahip olmasından dolayı sadece ağrıyan bölgeye odaklanmanın yanlış olduğunu, bir alt ve bir üst eklemin de dikkate alınması gerektiğini söyleyen Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Emre Yurdakul: “Düztabanlarda taban çöktüğü için dizin iç tarafına aşırı yük biniyor, bunun için de dizin iç taraflarında ağrılar ve aşınma oluşuyor. Biz, birçok diz ağrısını ameliyata lüzum görmeden tabanlık, yürüyüş eğitimi, kalça egzersizleri ve kilo kontrolü gibi kolay ve pratik metotlarla çözebiliyoruz, sonuçta ortopedik rahatsızlıkların büyük bölümü duruş bozukluklarıyla ilgili; insanlarımız, duruş bozukluğuna meydan vermemek için düzenli spor yapmaya özen göstermeli.” dedi.

Yazar - Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi, Halkla İlişkiler Tanıtım, Adalet, Kamu Yönetimi mezunu ----- Davut Güleç Kimdir ? -----

İlginizi Çekebilir

Sağlıklı Yaşam İçin Uyku Esastır

Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Tıp Fakültesi Nöroloji AD. Başkanı, Türk Uyku Tıbbı Derneği Yönetim Kurulu Üyesi …