Kayseri’de Atatürk anıtına balta ile saldıran dayı ile kadın yeğeni yakalandı

Kayseri’nin Cumhuriyet meydanında bulunan  tören Atatürk Anıtı’na baltayla zarar veren biri kadın 2 kişi yakalandı ve gözaltına alındı. Atatürk anıtına saldıran iki kişiyi görenler ekiplere haber verdi. Bunun üzerine Y.K. ve Z.A. balta ile yakalandı. Yapılan incelemede anıtta 13 darbe izi saptandı.

Olay yerinde yapılan incelemeden sonra Atatürk anıtındaki balta izleri onarıldı.

Kayseri Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada ise ‘İlimiz Cumhuriyet meydanında bulunan  Atatürk Anıtı’na balta ile zarar vermeye çalışan dayı-yeğen oldukları tespit edilen, Tufanbeyli nüfusuna kayıtlı  1965 doğumlu  Y.K. ve Kocasinan  nüfusuna kayıtlı  1993 doğumlu  Z.A. isimli 2 şahıs, ihbar alınması üzerine, Kayseri il Emniyet Müdürlüğü ekiplerimizce derhal müdahele edilerek men edilmiş ve gözaltına alınmışlardır. Konu detaylı olarak araştırılıp kamuoyu ile paylaşılacaktır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur’ denildi.

ADD OLAYI KINADI

Öte yandan olaydan sonra Atatürkçü Düşünce Derneği Kayseri Şube başkanı Haluk Bilgesay ‘kara tablo’ diyerek olayı kınadı, şu açıklama yapıldı.

16 Haziran 2024 Kurban Bayramının 1. günü, Kayseri Cumhuriyet alanında bulunan ulusal ve yerel günlerde saygı duruşu ve İstiklal marşı ile birlikte törenlerin yapıldığı Atatürk Anıtı’na kara çarşaflı bir kadın ve bir erkek saldırganın Anıta balta ile saldırıları biz Atatürkçüleri, yerel halkımızı ve ulusumuzu derinden üzmüş bulunmaktadır. (Saldırı görüntüleri ve videosu yerel basın ve yayın kuruluşlarında ve sosyal medyada yayımlanmıştır.)

Son zamanlarda giderek artan, yaratılan iklimden beslendiği, bazı siyasetçilerin ettikleri yemini yadsıyan açıklamalarından ve kimi kendini bilmez din adamı kılıklı Atatürk ve Laik Cumhuriyet düşmanlarının cezasız, hatta takipsiz kalmasından cesaretlendiği açık olan, değişmez önderimiz, kurtarıcımız ve kurucumuz Büyük Atatürk’e yönelik hakaret ve saldırıların bir örneği, 16 Haziran 2024 Pazar günü (Kurban Bayramının 1. Günü ve Babalar Günü) Kayseri Cumhuriyet Alanındaki Atatürk Anıtı’na balta ile saldırıp Anıt’ın tahrip edilmesiyle ortaya çıkmıştır. Cumhuriyetimizin kuruluş felsefesine, Atatürk ilke ve devrimlerine, özellikle Demokrasinin olmazsa olmaz Laikliğe ve Atatürk’ün manevi kişiliğine yönelik bir saldırıdır bu.

Bu saldırıların beyinleri yıkanmış kiralık faillerinin; keşke “Yunan Kazansaydı” diyecek kadar vatan ve millet bilincinden yoksun meczupları, alternatif tarih yazıcılığına soyunmuş sözde akademisyenleri, 21. Yüzyılda saltanat ve hilafet özlemiyle yanıp tutuşan Üniter Ulus Devlet karşıtı tarih cahillerini baş tacı eden kimi bildik çevrelerden cesaret buldukları ortadadır.

Öte yandan; mobese kameraları ile her yer ve herkes izlenirken, bir yanında Valilik, diğer yanında Kocasinan Emniyet Müdürlüğü bulunurken, şehrin ortasındaki Atatürk Anıtı’na dakikalarca baltalarla yapılan bu saldırının nasıl olup önlenemediği (!) de  ayrıca açıklanmaya muhtaçtır.

Atatürk Anıtları, heykelleri ve büstlerinin birer yontu ve sanat eseri olmalarının ötesinde, Türk Ulusu’nun; Atatürk ve Kuvayı Milliye kahramanlarımız ile Ulusal Bağımsızlık Savaşımızın kazanılması ve 100 yıldır devletimizin bölünmez bütünlüğünün korunması için canlarını veren Aziz Şehitlerimize minnet, şükran ve saygı simgeleri olduğu unutulmamalıdır. Bu değerlere saldırmak kimsenin haddi değildir, cezasız da bırakılamaz.

100 yıldır gölgesinde güvenle yaşadığımız Cumhuriyet Kubbemizin kilit taşı Atatürk ve Laikliktir. Türkiye Cumhuriyeti; bir orta çağ din devleti değil, laik bir hukuk devletidir.

Başta Devleti ve İli yönetenler olmak üzere her makamdaki kamu görevlileri, tüm siyasetçiler ve yurttaşlarımız bu kilit taşına dokunulmasına asla izin vermemelidir. Bu menfur olayı nefretle kınıyor, yakalanan faillerinin ve ardında destekçisi olanların araştırılarak bulunmasını ve cezalandırılmalarını bekliyoruz.

CHP İL BAŞKANLIĞI TEPKİSİ

Basına ve Kamuoyuna,

Birlik ve beraberliğin, huzur ve barışın, sevginin ve saygının, en güzel şekilde paylaşıldığı bu güzel bayram gününde, kendini bilmez iki şahsın Kayseri’nin merkezinde, Cumhuriyet Meydanı’nda bulunan Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, Evrensel Liderimiz Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün büstüne saldırıda bulunduğu öğrenilmiştir.

Şahıslar kolluk kuvvetlerimizce yakalanmış, emniyette işlemleri devam etmektedir.

Din ve vicdan hürriyetinin, herkesin özgürce dinini ve inanışını yaşamasının temellerini silah arkadaşları ile birlikte atan, bu özgürlükleri anayasal teminat altına almış, devletimizin kurucusunun büstüne bayram gününde yapılan saldırı meczup bir saldırı değil, toplumsal huzura, barışa ve birlik beraberliğe yapılan bir saldırı olup yapılan saldırıyı KINIYORUZ.

Gerçekleştirilen saldırı eylemini ve süreci, yakından takip ettiğimizi bildirir, herkese mutlu huzurlu bayramlar dileriz…

BAŞKAN DEMİREZEN ATATÜRK HEYKELİNE SALDIRANLARI LANETLEDİ

Milliyetçi Hareket Partisi İl Başkanı Seyit Demirezen, Cumhuriyet Meydanı’nda bulunan Atatürk heykeline yapılan saldırıyı kınadı.

MHP İl Başkanı Demirezen yaptığı açıklamada, “Büyük Türk Milleti’nin ortak değeri ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün meydanda bulunan heykeline yapılan saldırıyı kınıyorum. Birlik ve beraberliğimizi daha da pekiştirdiğimiz bu bayram gününde kirli zihinler maalesef boş durmamıştır. Yapılan saldırıyı lanetliyorum. Kolluk kuvvetlerimizin failleri yakaladığını öğrendik. Son Türk yurdunun kurtarıcısı, cumhuriyetimizin kurucusu Atatürk’ün manevi hatırasına saldıranlara gerekli cezanın verileceğine inanıyorum.” dedi.

TÜRK KADINLAR BİRLİĞİ BAŞKANI AYŞE UZUNLU’DAN TEPKİ

Devletimizin kurucusu Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün Cumhuriyet Meydanı’ndaki heykeline yapılan saldırıyı kınıyoruz.

“Beni görmek demek, mutlaka yüzümü görmek değildir. Benim fikirlerimi, benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız bu yeterlidir. “

“Benim naçiz vücudum elbet bir gün toprak olacaktır, fakat Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır.” Mustafa Kemal Atatürk

Ne senden geçeriz Atam, ne senin eserinden.

Yazar - Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi, Halkla İlişkiler Tanıtım, Adalet, Kamu Yönetimi mezunu -----Davut Güleç Kimdir ? -----

İlginizi Çekebilir

Kayseri’de jandarma, 2,5 milyon değerinde kaçak sigara ele geçirdi 

Kayseri’de jandarma ekipleri,5607 Sayılı Kaçakçılıkla Mücadele Kanununa Muhalefet kapsamında yaptığı operasyonda, 2,5 milyon değerinde kaçak …


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/swtdavut/public_html/wp-includes/functions.php on line 5427