HOLLANDA’DA FORTUNA SİTTARD KULÜBÜNÜN TÜRK SAHİPLERİ ZOR DURUMDA

Burak Yılmaz ve Oğuzhan Özyakup’u kadrosunda bulunduran Fortuna Sittard’ın sahiplerinden Atilla Aytekin, finans takibine takılınca istifa etti.

İlhan KARAÇAY’ın haberi:

Hollanda Finansal Piyasalar Kurumu AFM’in takibe aldığı Azerion firması, Fortuna Sittard’ı zor durumda bıraktı.

Hisse alım satımında usulsüzlükler yaptığı iddia edilen Azerion’un en büyük hissedarı Principion Holding de takibe alındı.

Kulübün en büyük hissedarı Işıtan Gün, ortaklarının usulsüzlüğünden rahatsız olan taraftarlarını sakinleştirmekte zorlanıyor.

Tüm hisselerinin, Türklerin sahipliğinde olan, Hollanda’nın Süper Lig kulüplerinden Fortuna Sittard’ın taraftarları, hissedarlar içinde yaşanan usulsüzlük nedeniyle isyan bayrağını çektiler.

Galatasaray’ın eski yöneticilerinden Işıtan Gün’ün, en büyük hissedar olduğu Fortuna Sittard takımında, ünlü futbolcularımız Burak Yılmaz ve Oğuzhan Özyakup da yer alıyor.

Galatasaray Spor Kulübü’nde Stratejik Planlama ve İş Geliştirmeden Sorumlu İcra Kurulu Başkanı olarak görev yapmış olan ve 2017 Yılında Fortuna Sittard kulübünü satın alan Işıtan Gün, 2021 yılında Atilla Aytekin ve Umut Akpınar’ın sahibi olduğu Azerion şirketine, kulüp hisselerinin yüzde 20’sini satmıştı.

2015 Yılında kurulmuş olan, uluslararası bir oyun şirketi olan Azerion’un CEO’su Atilla Aytekin, “Habbo Hotel ve Hotel Hideaway gibi oyunlarımız vesilesiyle, böyle ilişkiler kurmanın ne kadar değerli olduğunu biliyoruz. Bu ortaklığın, dijital futbolun geleceği için atılan çok önemli bir adım olduğuna inanıyoruz. Azerion, Fortune Sittard’a sadece sermaye değil, teknoloji alanında da tecrübeler aktaracak ve teknoloji deneyimleriyle de Fortune Sittard’ın Hollanda 1. Ligi’nde istikrarlı bir oyuncu olması için çalışacak. Şu ana dek 50’den fazla organizasyona yatırım yaparak işlerini büyütmelerini sağladık ve aynısını Fortına Sittard’la da başaracağımıza inanıyoruz. Kulübün taraftarlarıyla olan etkileşimini oyun teknolojileri gibi eğlenceli ve kişiselleştirilmiş araçlar kullanarak güçlendirmek için çalışacağız” demişti.

Ne var ki, aynı Atilla Aytekin, hisse senetleri alım satımında usulsüzlük yaptığı iddiasıyla, Hollanda Finansal Piyasalar Kurumu AFM tarafından istifaya zorlandı.
Azerion’un en büyük hissedarı Principion Holding de takibe alındı.
Hollanda Kadın Futbolu birinci liginin isim sponsoru da olan Azerion, satın aldığı hisseler nedeniyle hızla büyüyordu. Merkezi Amsterdam’da bulunan şirket, Governor of Poker 3 ve Hotel Hideaway oyunlarını, cep telefonlarında geliştiriyordu.

Hollanda Finansal Piyasalar Kurumu AFM’in sözcüsü, bir soruşturma olduğunu doğrularken, “Denetleyici gizliliğimizle bağlantılı olarak, bununla ilgili başka duyuru yapmayacağız.” dedi.

Geçen yılın eylül ayında, kulübün en büyük hissedarı olmak istediklerini açıklayan Umut Akpınar, Hollanda Futbol Faderasyonu KNVB’nin bu konudaki onayını beklerken, şimdi yaşananların bir talihsizlik olduğunu söylüyor.
Umut Akpınar, Principion’daki pozisyonuna rağmen istifaya zorlanmadı ve Azerion yönetiminde kaldı.
Geçtiğimiz Pazartesi günü Azerion’un hisse değeri yüzde 30 düştü.

Ünlü futbolcularımızdan Burak Yılmaz ve Oğuzhan Özyakup’un da yer aldığı Fortuna Sittard’ın taraftarları, meydana gelen son gelişmeler karşısında isyan bayrağını çektiler ve kulübü boykot edeceklerini ilan ettiler.

Yazar - Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi, Halkla İlişkiler Tanıtım, Adalet, Kamu Yönetimi mezunu -----Davut Güleç Kimdir ? -----

İlginizi Çekebilir

Kayserispor genel kurulu 9 Haziran’a kaldı

Kayseri’yi Süper Ligde temsil eden Kayserispor’un Olağan Genel Kurulu çoğunluk sağlanamaması nedeniyle 9 Haziran’a ertelendi. …


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/swtdavut/public_html/wp-includes/functions.php on line 5420