BAKAN MEHMET ÖZHASEKİ: “AKILLI ŞEHİRLER KONSEPTİNDE ŞEHİRLER İNŞA ETMEYE GAYRET EDİYORUZ”

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, ABD’ de düzenlenen “Dünya Şehirler Günü ve Sıfır Atık Girişimi Programı Basın Bilgilendirme Toplantısında konuştu. Deprem bölgesinde inşa edilen konutların 2 ay sonra teslim edileceğini ifade eden Özhaseki, “Biz afetten zarar gören şehirlerimizi güvenli, mahalle kültürüne uygun ve iklim dostu yapılar olarak yeniden inşa ediyoruz. Yeni konut ve iş yerlerimizi Sıfır Atık uyumlu olarak hazırlarken aynı zamanda akıllı şehirler konseptine uygun bir şekilde tasarlıyoruz.” dedi

Birleşmiş Milletler’in 78. Genel Kurulu’na katılmak üzere Amerika Birleşik Devletleri’ne giden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın heyetinde yer alan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, BM Habitat İcra Direktörü Maimunah Mohd Sharif ve Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen ile bir araya gelerek “Dünya Şehirler Günü ve Sıfır Atık Girişimi Programı Basın Bilgilendirme Toplantısı”na katıldı. BM Genel Merkezi Sekretarya Binası’nda düzenlenen toplantıda konuşan Bakan Özhaseki, “Dünya Şehirler Günü” etkinliklerinin 31 Ekim’de İstanbul’un Üsküdar ilçesinde düzenleneceğini belirtti. Özhaseki, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayesinde düzenlenecek olan etkinliğin “Herkes için Sürdürülebilir Kentsel Gelişimin Finansmanı” temasıyla gerçekleşeceğini söyledi.

Bakan Özhaseki, konuşmasında şehirleri inşa etmenin önemine vurgu yaparak, “Şehirlerdeki hayat standardını artırabilmek ve sürdürülebilirliği sağlamak için finansman meselesi önemli bir noktada yer alıyor. Özellikle dünya genelinde yaşanan afetler nedeniyle şehirlerin büyük kayıplar verdiği bir dönemde bu yılki ‘Dünya Şehirler Günü’ temasının herkes için sürdürülebilir kentsel geleceğin finansmanı olarak belirlenmesi oldukça yerinde ve önemli olmuştur. Biz kadim medeniyet birikimimizi yansıtan ve dünya şehirleriyle yarışan şehirler hazırlarken sürdürülebilirliği merkeze alıyoruz.” dedi.

“DEPREM KONUTLARINI İKİ AY İÇERİSİNDE TESLİM ETMEYE BAŞLAYACAĞIZ”

Bakan Özhaseki, Türkiye’nin en fazla deprem riski taşıyan 5 ülkeden birisi olduğunu hatırlatarak, geçen yüzyıl içerisinde ana kara üzerinde 60’tan fazla yıkıcı deprem meydana geldiğini aktardı. 6 Şubat’ta Kahramanmaraş’ta meydana gelen iki büyük deprem hakkında konuşan Bakan Özhaseki, “50 binden fazla vatandaşımızı kaybettiğimiz üst üste iki büyük depremi yaşadık. O depremlerde hasara uğrayan şehirlerimiz, ilçelerimiz ve köylerimiz çok eski ve tarihi yerleşim yerleriydi. İçlerinde yüzlerce yıllık eserlerin bulunduğu şehirlerdi. Yaşanan depremler sebebiyle 680 binden fazla konut ve 170 bin civarında da ticari alanımız yerle bir oldu. 11 şehrimizde, 14 milyon vatandaşımız bundan etkilendi. Bizim birinci işimiz depremzede vatandaşlarımızı bir an önce güvenli konutlarına kavuşturmak. Şu anda 200 binden fazla konutun inşaatına devam ediyoruz. İnşası biten konutları iki ay sonra teslim etmeye başlayacağız. Diğer taraftan da evini güvenli zeminlerde dönüştürmek isteyen vatandaşlarımız için başlattığımız Yerinde Dönüşüm projesini sürdürüyoruz. Şu anda 210 bin başvuru gerçekleşti. Yerinde Dönüşüm sürecine hükümet olarak hibe ve kredi desteği veriyoruz. 4 kırmızı çizgimizden taviz vermeden, her bir safhasını Bakanlığımızın denetlediği bir inşa süreci devam ediyor. Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde en kısa sürede vatandaşlarımızı güvenli, iklim dostu ve Sıfır Atık uyumlu konutlarına taşımakta kararlıyız.” şeklinde konuştu.

“SIFIR ATIK İLKELERİNE GÖRE ŞEHİRLERİ İNŞA EDİYORUZ”

Kahramanmaraş merkezli depremlerin Anadolu coğrafyasında son bin yılda yaşanan en büyük felaket olduğunu söyleyen Bakan Özhaseki, “Biz afetten zarar gören şehirlerimizi güvenli, mahalle kültürüne uygun ve iklim dostu yapılar olarak yeniden inşa ediyoruz. Yeni konut ve iş yerlerimizi Sıfır Atık uyumlu olarak hazırlarken aynı zamanda akıllı şehirler konseptine uygun bir şekilde tasarlıyoruz. Birleşmiş Milletler 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Hedefi’ne ulaşabilmek için kaynak için ham madde, kullanılan atık oluşumunun engellenmesi, geri dönüşüm, israfın son bulması gibi konuları da gündemimize alarak İstanbul’da tartışmak istiyoruz.” dedi.

İstanbul’da çalışmalarının yürütüldüğü ‘Birleşmiş Milletler Habitat Ofisi’nin Sıfır Atık Danışma Kurulu’nun çalışmalarına da destek olmasını temenni eden Bakan Özhaseki, 31 Ekim’de İstanbul’da gerçekleşecek olan “Dünya Şehirler Günü” etkinliğine davette bulundu. Bakan Özhaseki, “Türkiye’ye gelecek onlarca ülkeden misafirlerimiz inşallah Asya’nın en batı ucunda bulunacaklar. Ama Avrupa’yı da seyredecekler. Bir taraftan dünyanın en kadim şehrini görecekler. Bir taraftan da Üsküdar Belediyemizin Türk misafirperverliğiyle ağırlanacaklar. İklim değişikliğini dert edinen ve şehirlerin geleceğini gündem haline getiren herkesi ve ilgili arkadaşlarımızı İstanbul’umuza davet ediyoruz” diye konuştu.

Bakan Mehmet Özhaseki, toplantının ardından BM Habitat İcra Direktörü Maimunah Mohd Sharif ile ikili görüşme gerçekleştirdi. Özhaseki, “31 Ekim’de Üsküdar’da gerçekleştireceğimiz ‘Dünya Şehirler Günü’ etkinliği ve Saygıdeğer Emine Erdoğan Hanımefendi’nin himayelerinde dünya markası haline gelen Sıfır Atık hareketimizle ilgili çalışmalarımıza dair istişarelerde bulunduk.” dedi.

BAKAN MEHMET ÖZHASEKİ:“GÜVENLİ ŞEHİRLER İNŞA ETMENİN TEK YOLU KENTSEL DÖNÜŞÜM”

 Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, şehirlerin güvenli inşasında tek çözümün kentsel dönüşüm olduğunu söyledi. Özhaseki, “Madem deprem ülkesiyiz ve her senede 2-3 yıkıcı deprem oluyor, o zaman biz şehirlerimizi niye güvenli inşa etmeyelim? Güvenli inşa edersek emin olun bir şey olmayacak. Bunun da tek yolu var; kentsel dönüşüm. Kentsel dönüşüm bizim için olmazsa olmaz ve vazgeçilmez. Bu kentsel dönüşümü yapmazsak biz her deprem olduğunda dizimize vururuz ve çok ağlarız.” dedi.

Birleşmiş Milletler’in 78. Genel Kurulu’na katılmak üzere Amerika Birleşik Devletleri’ne giden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın heyetinde yer alan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, New York şehrinde bulunan Türkevi’nde,  A Haber yayınında soruları cevapladı. Türkiye’nin deprem ülkesi olduğunun altını çizen Özhaseki, depreme karşı güvenli konutlar inşa etmek gerektiğini, bunun tek yolunun da kentsel dönüşüm olduğunu vurguladı. Bakan Özhaseki, 2012’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın atılımlarıyla çıkan yasadan sonra Türkiye’de 2 milyondan fazla konutun değişip, dönüştüğünü ifade etti. Süreci hızlandıracak çalışmalardan bahseden Özhaseki, “Kentsel dönüşüm yapmak istediğinizde, karşımıza çıkan o kadar çok problem var ki bunları 11-12 yıl içerisinde biz gördük, bir kenara not ettik. Hepsini aşacak vaziyette tedbir alıyoruz, kanuni düzenleme yapıyoruz. Bir taraftan İstanbul için özel bir birim kuruyoruz. Bir taraftan kaynak geliştirmeyle ilgili bir özel birim kuruyoruz. Kentsel dönüşüm sürecini öz kaynakları etkin ve verimli kullanarak daha da hızlandırmak istiyoruz. Kamulaştırma gibi seçenekler var ama bunlar hem yeni bir mali yük demek hem de yargıya taşınması halinde zaman kaybı demek. Bizim kaybedecek bir saniyemiz bile yok. Kuracağımız yeni genel müdürlük; hazine arazilerini tarayacak, sağlam, mahalle kültürünü yansıtan ve iklim dostu konutlarımızın inşa sürecinde bize hem rezerv alan olarak hem de kamuya arz noktasında fayda sağlayacak. Böylelikle konut arzını artırarak konut ve kira fiyatlarını da düşürmüş olacağız.” diye konuştu.

“YENİ YASAYI AYIN BAŞINDA MECLİSE TESLİM EDECEĞİM”

“İstanbul’daki 6 milyon konutun 1,5 milyonu riskli. 600 bininin ise acilen yenilenmesi gerekiyor.” diyen Özhaseki, “Bizim ilk hedefimiz o 600 bin konut. Hızlı bir şekilde kentsel dönüşüm çalışmalarıyla önce 600 bini, sonra 1.5 milyon sağlıksız konutu dönüştüreceğiz.” diye konuştu. Yeni Kentsel Dönüşüm ve Deprem Yasası’nın Ekim ayı başında netleşeceğini ifade eden Özhaseki, “Biz kendi içimizde, Cumhurbaşkanlığımızla çalıştık. AK Parti Grup Başkanı Abdullah Güler, hukukçular, değişik bakanlıklar katıldı. Herkes görüşlerini söyledi orada. İki gün önce İstanbul’da başlayan bir Şûramız vardı.  Şûra’daki hocalarımıza da ‘Özellikle bizim çalışmalarımızı dağıtın.’ dedim. Görsünler, orada ne murat ediyoruz, nasıl bir yasa çıkarmak istiyoruz, onu da eleştirsinler. Onun üzerine ekleyecekleri bir şey varsa onu da söylesinler, biz ondan sonra yola çıkalım diye hareket ediyoruz. Türkiye’ye döner dönmez yine o komisyonların başına geçip en son ne hale geldi göreceğim. Sonra da Meclise gidip teslim edeceğim. Takdir tabii ki yüce Meclisimizin. Orada da eleştirileri, katkıları bekleyeceğiz. Belki bazı şeyleri değiştireceğiz. Doğrusunu yapmak istiyoruz.  Özellikle de bir çağrıda bulunacağım. Çünkü bu kentsel dönüşüm bizim için olmazsa olmaz ve vazgeçilmez. Bu kentsel dönüşümü yapmazsak biz her deprem olduğunda dizimize vururuz ve çok ağlarız.” ifadelerini kullandı.

AKILLI ŞEHİRLER KONSEPTİNDE “BİZİM MAHALLE” PROJESİ

İstanbul’da yapılacak kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamındaki yeni rezerv alanlarına akıllı şehirler konseptinde ‘Bizim Mahalle’ adını verdikleri projeler yapacaklarını dile getiren Bakan Özhaseki, “Bulduğumuz yerlerde o kadar güzel projeler uygulayacağız ki, ‘Bizim Mahalle’ adını veriyoruz.  En fazla beş kattan oluşacak. Meydanı olan, sokakları olan bir yapıda olacak, yani insan o mahallede yaşamaktan keyif alacak. Biz, daha çok toprağa yakın, ufak bir bahçesi olan, insanların birbirini tanıdığı, komşuluk ilişkilerini sürdürdükleri bir ortama doğru çekmeye çalışıyoruz. Emin olun hazırladığımız proje ortaya çıktığında, uygulanmaya başladığında herkes gönüllü olarak mahalleye gitmek isteyecek. Bir meydanı olacak o mahallenin, açılan ara sokakları. Kendine has esnafı ve toplanma, sohbet yerleri, parkları, yeşil alanları, sosyal donatıları, otoparkları olacak. Akıllı şehirler konseptine uygun yapmaya çalışacağız. Yağmur yağmışsa, dışarıya çok akıp gidip de seller basmayacak bir yeri. Beklettiğimiz yerde daha sonra onu arıtma tesislerinden geçerek gri su olarak evlerimizde kullanım suyu olarak kullanacağız. Oradaki ulaşım biraz daha akıllı şehirler konseptine uygun olacak. Uygulayacağımız bu projeyle ortaya çıkacak mahalle belki de Türkiye’nin önümüzdeki günlerde, aylarda, yıllarda uygulayacağı şehircilik projesi olacak. Böyle bir ortamda herkes o mahalleye gelmek isteyecek.” şeklinde konuştu.

Yazar - Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi, Halkla İlişkiler Tanıtım, Adalet, Kamu Yönetimi mezunu ----- Davut Güleç Kimdir ? -----

İlginizi Çekebilir

BAKAN MEHMET ÖZHASEKİ:  “21 YILLIK İKTİDARIMIZDA TERÖR ÖRGÜTLERİYLE MÜCADELE EDİYORUZ”

Üreten ve gelişen güçlü Kayseri’nin değerli çiftçileriyle  Kayseri Şeker Fabrikası’nın düzenlediği 69. Kampanya Dönemi Açılış …