19 Eylül Gaziler günü proğramı ve mesajlar

Vali Gökmen Çiçek’in “19 Eylül Gaziler Günü” Mesajı

Aziz milletimizin kahraman evlatları tüm imkansızlıklara rağmen, vatan aşkıyla vatanımız, milletimiz ve mukaddes değerlerimiz için büyük mücadeleler vermiş ve rütbelerin en yücesi olan şehitlik ve gazilik mertebesine ulaşmışlardır.

Kahraman gazilerimize devletimizin verdiği önemin ifadesi olarak, Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından 19 Eylül 1921’de Mustafa Kemal Atatürk’e “Gazi” unvanının verildiği günün yıl dönümünü “Gaziler Günü” olarak kutlamaktayız.

Ülkemizin her karış toprağında, vatanını bayrağını ve kutsal değerlerini korumak ve savunmak için her türlü imkansızlıklara karşı canını ortaya koymaktan çekinmeyen gazilerimiz, milletimizin gurur kaynağı olmuştur.

Bu toprakları bizlere vatan kılan aziz şehitlerimizin ve kahraman gazilerimizin üstün fedakârlıklarını ve mukaddes hatıralarını asla unutmayacak, millî varlığımızın güvencesi olan gazilerimize vefa ve minnet duygusuyla her zaman sahip çıkarak lâyık oldukları hürmeti göstereceğiz.

Bu duygu ve düşüncelerle, başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, bütün şehitlerimizi ve ebediyete intikal eden kahraman gazilerimizi rahmetle ve minnetle yad ediyor, hayatta olan kahraman gazilerimize ve değerli ailelerine sağlıklı ve huzurlu bir ömür diliyorum.

BAŞKAN BÜYÜKKILIÇ’TAN “GAZİLER GÜNÜ” MESAJI

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, 19 Eylül Gaziler Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Başkan Büyükkılıç, “Vatan için, millet için, bağımsızlık için, bütün bu milli manevi değerler uğrunda şehit olmayı göze alarak cepheye giden, gazi olan ecdadımıza minnet duyuyorum” dedi.

Türkiye’nin bugünlerini borçlu olduğu aziz şehitler ile birlikte kahraman gazilerin de olduğunu ifade eden Başkan Büyükkılıç, Gaziler Günü’nü tebrik etti.

Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, şehit olmak için cepheye giden, vatan için millet için bağımsızlık gibi milli manevi değerleri uğruna şehadeti göze alan gazilere minnet duyduğunu ifade etti.

“VATAN İÇİN, MİLLET İÇİN, BAĞIMSIZLIK İÇİN”

Başkan Büyükkılıç, ‘Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır, toprak, eğer uğrunda ölen varsa vatandır’ şeklinde Türkiye’nin tarihini anlatan meşhur beyitleri hatırlatarak, mesajında şunları söyledi:

“Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır, toprak, eğer uğrunda ölen varsa vatandır. Bu uğurda kahraman ecdadımız gözünü budaktan esirgemeden, adeta canını dişine takarak, dişiyle tırnağı ile vatan müdafaasını yapmış, mücadelesinde Allah’ın yardımı ile muvaffak olmuş ve şükürler olsun ülkemiz bu günlere gelmiştir. Vatan için, millet için, bağımsızlık için, bütün bu milli manevi değerleri uğrunda şehit olmayı göze alarak cepheye giden, gazi olan ecdadımıza minnet duyuyorum, tüm vefat eden gazilerimize Cenab-ı Allah’tan rahmet diliyor, yaşayan gazilerimize de hayırlı sağlıklı uzun ömürler diliyorum. Allah hepsinden razı olsun.”

Bir ülkenin en önemli, en kıymeti ve en kutsal miraslarından birisinin de bugünlere gelmesinde canını ortaya koyan şehit ve gaziler olduğunu vurgulayan Başkan Büyükkılıç, “Bir ülkenin varoluş ve egemen oluş gayreti en hayati görevidir. Bir ülke var olsa ki, egemen olsa ki ardından diğer unsurlar gerçekleşebilsin. Bu yüzden bu süreçteki mücadelede en önemli ve en etkili kuvvet, ülkesi, vatanı ve milli manevi değerleri için canını feda etmeye hazır olan, idarecisinden vatandaşına kadar topyekûn canını veren şehitleridir, kalan gazileridir, sonra topudur, tüfeğidir, cephanesidir. Şükürler olsun bizim ecdadımız da evvelden bugüne bu düşüncede ve eylemde olmuş bizlere bu vatanı emanet etmiştir” diye konuştu.

Tüm kahraman gazilerin Gaziler Günü’nü kutlayan Büyükkılıç, “Bizler de aynı anlayışta el üstünde tutacağımız vatanımızı geliştireceğiz, güzelleştireceğiz, muhafaza ve müdafaa edeceğiz. Bu duygu, düşünce ve kaygıyla Gaziler Günü’nü kutluyor, ezelden ebede tüm şehit ve gazilerimize minnet duyduğumu da duyacağımı da belirtmek istiyorum” dedi.

BAŞKAN YALÇIN’DAN GAZİLER GÜNÜ MESAJI

Talas Belediye Başkanı Mustafa Yalçın, şanlı Türk tarihinin yazılmasında büyük katkıları olan, bu vatan uğruna gözünü kırpmadan şehit ya da gazi olmayı göze alan kahramanları minnetle andıklarını söyledi.

Başkan Yalçın, 19 Eylül Gaziler Günü dolayısıyla yayımladığı mesajında gazilerin, fedakarlığın ve kahramanlığın simgesi olduğuna işaret ederek, “Unutmamalıyız ki bu cennet vatan bizlere şehitlerimizin ve gazilerimizin emanetidir. Bu kutsal emanete kararlılıkla sahip çıkarak, kahraman gazilerimize ve aziz şehitlerimize layık olmak ve tüm gücümüzle ülkemizi en güçlü şekilde geleceğe taşımak için el birliğiyle çalışmalıyız. Cumhuriyetin 100. yılını yaşadığımız şu günlerde, gözlerini kırpmadan canlarını ortaya koyan kahraman gazilerimizden aramızdan ayrılanları rahmetle, hayatta olanları minnetle anıyorum.” ifadelerini kullandı.

MMO Kayseri Şube Başkanı Süleyman Varol’un 19 Eylül Gaziler Günü mesajı

Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından 19 Eylül 1921’de Mustafa Kemal Atatürk’e “Gazi” unvanının verildiği günün yıl dönümünü “Gaziler Günü” olarak kutlamaktayız.

Türk ulusunun şanlı tarihi; bizlere gurur veren, her zaman övün­düğümüz eşsiz destanlar ve zaferlerle doludur.  Bu zaferleri bize vatanını, bayrağını canı pahasına koruyan gazilerimiz ve şehitlerimiz yaşatmıştır. Her Türk; vatanı, milleti, bayrağı ve kutsal değerleri için savaşır. Türk Milleti bunun en güzel örneğini Atatürk’ün önderliğinde verilen Kurtuluş Savaşı’nda yaşamıştır. “Ya istiklal, ya ölüm!” demiştir. Türk tarihi böylesine “kahramanlık günleri” ile doludur. Vatanımızı bizlere kazandıranlar, bu toprakları vatan yapanlar, bu uğurda şehit ve gazi olanlardır.

Bu duygu ve düşüncelerle başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere ebediyete intikal etmiş gazilerimiz ve şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyor, hayatta kalan gazilerimizin Gaziler Gününü kutluyorum.

BAŞKAN PALANCIOĞLU’NDAN 19 EYLÜL GAZİLER GÜNÜ MESAJI

Melikgazi Belediye Başkanı Doç. Dr. Mustafa Palancıoğlu, 19 Eylül Gaziler Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

 Başkan Palancıoğlu, mesajında şu ifadelere yer verdi:

“Mustafa Kemal Atatürk’e, Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından ‘Gazi’ ünvanı verildiği tarih olan 19 Eylül 1921’in yıl dönümünü Gaziler Günü olarak kutluyoruz. Gazilerimiz, temsil ettikleri değerlerin bilinciyle vatan sevgileri ve kahramanlıklarıyla yeni nesillere rehberlik etmektedir. Aziz vatanımızın bölünmez bütünlüğünü korumak, topraklarımızda huzur içerisinde yaşamamızı sağlamak için gözlerini kırpmadan, şehit olmayı göze alan gazilerimiz, bizler için her zaman gurur kaynağı olmuştur. Tarih boyunca hür ve bağımsız yaşamış Türk milleti işgal ve esarete alışık olmayan asil ve büyük bir millettir. Bu millet hiçbir zaman bağımsızlığından taviz vermemiştir. Bu uğurda çok savaş yapmış, birçok insanını şehit ve gazi vermiştir. Bu vesileyle her karesini kanlarıyla vatan yapılmış bu topraklarda geçmişten bugüne milletimizin bağımsızlığı için mücadele etmiş, kahramanlıklarıyla tarihin gidişatını değiştiren tüm şehit ve ebediyete intikal eden gazilerimizi rahmet ve şükranla anıyor, hayatta olan gazilerimize ise minnet ve saygılarımı sunuyorum.”

Başkan Odakır’dan Gaziler Günü mesajı

Kayseri Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (KESOB) Başkanı Şeyhi Odakır, 19 Eylül Gaziler Günü dolayısıyla yaptığı açıklamasında, “Bu topraklara vatan diyebiliyor, huzur ve güven içinde yaşayabiliyorsak eğer aziz şehitlerimiz ve kahraman gazilerimiz sayesindedir” dedi.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından ‘Gazilik’ unvanı ve ‘Mareşallik’ rütbesinin verilişinin 102. yıl dönümünde, 19 Eylül Gaziler Günü dolayısıyla KESOB Başkanı Şeyhi Odakır bir açıklama yaptı.

“TÜRK MİLLETİ BAĞIMSIZLIĞINA DÜŞKÜNDÜR”

Başkan Şeyhi Odakır açıklamasında Türk milletinin bağımsızlığına, vatanına düşkün olduğuna vurgu yaparak, bu uğurda Türk milletinin canlarını seve seve verdiklerini halen de vermeye hazır olduklarını hatırlattı. Başkan Odakır, “Türk milleti tarih sahnesinde hep var olmuştur. Bağımsızlık denince, vatan denince akla ilk Türk milleti gelir. Nice kahramanlık destanı da bu uğurda yazılmıştır. Yaşadığımız toprakları kanlarıyla sulayan, bizlere bir vatan bırakıp emanet eden aziz şehitlerimizin, kahraman gazilerimizin hakkını ödememiz zor. Bu emanete canımız pahasına sahip çıkmak için elimizden ne gelirse yapmalıyız, yapmak da zorundayız. Böylesi anlamlı bir günde, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, silah arkadaşlarını, aziz şehitlerimizi ve ebediyete intikal eden gazilerimizi rahmetle anıyor, hayatta olan gazilerimize ve ailelerine sağlıklı ve huzur dolu bir ömür diliyorum” açıklamalarında bulundu.

BELEDİYEDEN“BODRUM’UN ŞEHİTLERİ VE GAZİLERİ” KİTABI

19 Eylül Gaziler Günü, Bodrum’da bir dizi etkinlikle kutlandı. Belediye Meydanı’nda düzenlenen tören ile başlayan etkinlikler, makam ziyareti ve öğle yemeği ile devam etti.

Bodrum Kaymakamlığı tarafından Belediye Meydanında düzenlenen törene Bodrum Kaymakamı Mustafa Çit, Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Bodrum Garnizon Komutanı Personel Albay Ertan Benli, Cumhuriyet Başsavcısı Hasan Dalak, belediye başkan yardımcıları, birim müdürleri, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Bodrum Şube Başkanı Hasan Külcü, gaziler, şehit ve gazi yakınları, siyasi parti, STK temsilcileri, Bodrum’daki okullardan müdürler, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Saygı duruşu, İstiklal Marşı ile başlayan ve Atatürk heykeline çelenk takdimi ile devam eden törende Kanuni Sultan Süleyman Lisesi öğrencisi Tuğçe Sarı “Gazilerimiz” adlı şiiri seslendirirken Muharip Gaziler Derneği Bodrum Şube Başkanı Hasan Külcü ise günün anlam ve önemini belirten konuşmasını yaptı.

Muharip Gaziler Derneği Bodrum Şube Başkanı Hasan Külcü konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“Milli bağımsızlığımızı vatanın milleti ile bölünmez bütünlüğünü muhafaza etmek maksadıyla vatanımızın her karış toprağına kanlarını akıtan Türk tarihine altın sayfalar yazdıran gazilerimizin, can veren şehitlerimizin hatıralarını yüceltmek, onlara olan minnet ve şükran duygularımızı ifade etmek milli görevimizdir.”

Hasan Külcü’nün konuşmasının ardından Gaziler Anıtı’na çiçek sunulurken Bodrum Belediyesi’nin kültür yayınlarından olan ve bugüne özel olarak Bodrum Kent Müzesi ve Arşivi personeli Cezmi Çoban tarafından kaleme alınan, Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğünce tasarımı yapılarak basılan “Bodrum’un Şehitleri ve Gazileri” kitabı gazilere ve vatandaşlara takdim edildi.

Törenden sonra Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, gaziler ve dernek üyelerini makamında ağırlarken Bodrum Belediyesi’nin organizasyonuyla Trafo Kafe’de hep birlikte öğle yemeği yenildi.

                  Başkan Ahmet Aras, gazilerin ve yakınların bu anlamlı gününü kutladığını belirttiği konuşmasında, “Ebediyete intikal etmiş tüm gazilerimize Allah’tan rahmet ailelerine başsağlığı dileklerimi iletiyorum. Sizler, canınızı ortaya koyarak vatanımızı milletimizi savundunuz ve bunun için kan döktünüz. Bu vatan sizler sayesinde ayakta durmaktadır. Malazgirt’ten bugüne kadar yüzbinlerce şehit verdiğimiz Anadolu’yu vatan yapan, sizlerin feraseti, sizlerin cesaretidir. O yüzden sizlere çok büyük şükran ve minnet duyuyoruz.” dedi.

Yazar - Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi, Halkla İlişkiler Tanıtım, Adalet, Kamu Yönetimi mezunu ----- Davut Güleç Kimdir ? -----

İlginizi Çekebilir

“65 yaş üstüne ücretsiz taşıma kalkmasın, sınırlandırılsın”

Tüm Özel Halk Otobüsleri Birliği’nin 65 yaş üstü vatandaşları ücretsiz taşımama kararını değerlendiren Dünya Yaşlılık …