19 MAYIS 1919                                                                                                                 YENİDEN MİLLİ MÜCADELE    

Mustafa TEMİZER                                        19 Mayıs 1919’da Milletim Uyan! Varlığın, birliğin, geleceğin tehlikede. Hep birlikte Yeniden Milli Mücadele çağrısı yapıldı. Millet bu çağrıyı duydu. Verilen Milli Mücadelenin ardından Türkiye Cumhuriyeti devleti kuruldu. Ancak milletimizi yok etmek isteyen emperyalist ülkeler, ülkemiz ve bölgemiz üzerindeki amaçlarından asla vaz geçmediler.
Milletimizi milli mücadele ruhundan, devletimizi milli mücadelenin hedeflerinden uzaklaştırmaya çalıştılar. umhuriyetin ilk yıllarından itibaren her alanda ülkeyi kendi kontrollerinde tutmanın yollarını aradılar. Ve kısa sürede başardılar. Yöneticileri kendilerine mahkum, devleti dışa bağımlı bir ülke haline getirdiler.
O günden bu güne, yöneticiler dahil her alanda dışa olan bağımlılığımız artarak devam etti. İçerde ve dışarda kendi politikalarımızı belirleyemez, kendimiz proje üretemez olduk. Proje üretemeyenler başkalarının projesini uygulamak zorunda kaldığı için emperyalist ülkelerin projelerini uygulamaya mahkum olduk.
Neden hava alanları yaptığımız halde kendi uçağımızı yapamadığımızın, neden otoyollar yaptığımız halde kendi otomobilimizi yapamadığımızın sebebi budur. Neden üretime yönelik ekonomik gelişmeler sağlayamadığımızın, sürekli tüketime yönelik yatırımlar yaptığımızın sebebi budur. Eğitimde yerimizde saydığımızın nedeni budur.
Amerika’ya, Avrupa Birliğine, Rusya’ya, İsrail’e kafa tuttuğumuzu zannettiğimiz halde bunlardan vazgeçemeyişimizin sebebi budur. Bunlardan habersiz anlaşmalar yapamadığımız, yeni birlikler oluşturamadığımızın sebebi budur. İç ve sınır güvenliğimizi sağlayamayışımızın sebebi budur.
“ 2 Mart 2012’de Türkiye İlerleme Raporu’nu açıklayan Avrupa Parlamentosu’nun yeni Anayasa konusunda vurgularına dikkat çekerek, oylamadan sonra konuşan Hollandalı raportör, “Eğer Türkiye için bir şey gerekli ise o şey kesinlikle yeni anayasadır” diyor.
CIA eski Türkiye şefi, Paul Bernard Henze 2006’da Beyaz Saray’a sunduğu Türkiye raporunda. “Türkiye’nin bu şekliyle, Amerikan politikalarının yanında olacağından emin olamayız.
Ülkeyi kuranlar, denetim mekanizmasını çok sıkı tutmuşlar. Hükümeti ikna ettiğimizde Meclis; Meclis’i ikna ettiğimizde, ordu; orduyu ikna ettiğimizde yargı karşımıza geçebiliyor.  Eğer Amerika’nın çıkarı Türkiye’de bir federal devlet kurulması ise mutlaka ve öncelikle yargı, ordu, Meclis ve hükümeti tek elde toplayan başkanlık rejimine geçilmelidir. Bir kişiyi ikna etmek, birbirini denetleyen yapıyı ikna etmekten çok daha kolay olacaktır. Eğer o bir kişi Amerikan çıkarlarını yardım etmek konusunda tereddüt ederse, bir kişi üzerine kurulmuş yapıyı yıkmak Amerika için sorun olmaz.” diyor. Türkiye’de başkanlık sistemine geçiş için sözde referandum yapılıyor şaibeli olarak  % 51 evet çıkıyor. Ve başkanlık sistemine geçiliyor.
Zamanın ABD Dışişleri Bakanlığı Danışmanlarından John Sitilides.              “Türk toplumunda uzun zamandır zaten var olan bölünme, referandumdan sonra artık daha da büyüdü. Türkiye bir daha bir araya gelemeyecek kadar bölündü” diyor. Ama Allah’ın izniyle milletimiz bölünmeyecek, onların hevesleri kursaklarında kalacak.
Bugün uyanmaz gerçekleri görmezsek millet olarak çok ağır bir fatura ödeyeceğimiz kesin.                                    Hiçbir zaman politik sürtüşmelerin içinde olmayan. Politikacılara alet olmayan. Dünyalık peşinde koşmayan. Hep Hak’tan hakikatten yana olan. Millettin yanında yer alan. Doğruların savunucusu, yanlışların karşısında olan. Milletim Uyan! Varlığın, birliğin, geleceğin tehlikede çağrısıyla sürekli milletimizi ve siyasileri uyaran. Tehlikeleri haber veren.  Cumhuriyet sonrası gelişmelerin, Türk milletini yeni bir Milli Mücadele vermek zorunda bıraktığını elli yıldan beri anlatan ve sürekli haklı çıkan Millet Partili, Yeniden Milli Mücadele kadrolarının çağrısına kulak vermek zorundayız.
Zaman parti-cemat, soy-sop, din- mezhep farlılıklarımızı bir kenara bırakıp hep birlikte Yeniden bir Milli Mücadele verme zamanıdır. Hepimiz aynı gemideyiz. Kamara kavgasının manası yok. Gemi batarsa hep birlikte batacağız. Önce gemiyi birlikte kurtarmalıyız. Ülke tehlikedeyken parti, cemaat hesabı yapmanın kimseye faydası yoktur. Söz konusu vatansa gerisi teferruattır deme zamanıdır.
Elli yıldan beri yapılan çağrıya duymak zorundayız. Zaman hep birlikte yeni bir Milli Mücadele zamanıdır. Birlikte rahmet vardır buyruluyor. Birlikle Allah’ın rahmetine mazhar olalım.  Emperyalizmin oyununu birlikte bozalım. 19 Mayısı 1919’da olduğu gibi tüm mazlum milletlerin umudu olan milletimizin yeniden şahlanışını birlikte sağlayalım.
Unutmayalım.” İştirak etmediğimiz çilesini çekmediğimiz bir kurtuluş mümkün değildir.” Milletimizin ve yöneticilerimizin uyanması basiretle hareket etmesi (Yanılmadan gerçekleri görebilmesi, gelecekle ilgili sezgi, uyanıklık, anlayış, kavrayış ve vizyon sahibi olması) dilek temenni ve duasıyla…

Yazar - Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi, Halkla İlişkiler Tanıtım, Adalet, Kamu Yönetimi mezunu -----Davut Güleç Kimdir ? -----

İlginizi Çekebilir

Avrupa Birliği Değişime Gebe  

Prof. Dr. Ata Atun (İnş. Müh.), Doç. Dr. (UA. İliş.) KKTC Cumhurbaşkanı Danışma Kurulu Üyesi …


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/swtdavut/public_html/wp-includes/functions.php on line 5420