YRP-HÜDA-PAR buluşması, iktidar beklenktisi, Zafer Partisi’nden Soylu eleştirisi

Erbakan, HÜDA PAR Genel Başkanı Yapıcıoğlu’nu ziyaret etti

Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan,  Hür Dava Partisi Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu’na iade-i ziyaret  gerçekleştirdi.

Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Dr. Fatih Erbakan ve Genel Başkan Yardımcıları Suat Pamukçu, Doğan Bekin ve Avukat Bayram Sakartepe’den oluşan heyet, Hür Dava Partisi Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu’nu, Hür Dava Partisi Genel Merkez binasında ziyaret etti.

Erbakan: Halkın gündemini konuştuk

Yaklaşık 1 saat süren görüşmenin ardından iki lider ortak basın açıklaması için gazetecilerin karşısına geçti.

Ziyarete ilişkin Yeniden Refah lideri Erbakan,” Bu iade-i ziyaretimizde Türkiye’nin genel meseleleri, halkın gündemi ve sorunları ile ilgili karşılık fikir alışverişinde, istişare bulunduk. Kendilerine Yeniden Refah Partimizin özellikle ekonomik sorunlarla ilgili çözüm önerilerini içeren proje kitaplarımızı takdim ettik. Yine bu ziyaretimizde özellikle Doğu ve Güneydoğu bölgesindeki vatandaşlarımızın problemleri ve bölgenin meseleleri hakkında bilgi aldık. İnşallah bu ziyaretimizin hem HÜDA Par hem Yeniden Refah Partimiz açısından hem de ülkemiz ve milletimiz açısından hayırlara vesile olmasını Cenabı Allah’tan diliyorum” ifadelerini kullandı.

Yapıcıoğlu: Siyasetin kavgacı üslubundan şikayetçiyiz

Siyasi partilerin arasındaki kavgacı üsluptan şikayetçi olduğunu ifade eden Yapıcıoğlu,” Elbette siyasi partiler arasında bazı konularda görüş farklılıkları olabilir. Bunlardan birisi veya birkaçı memleketin idaresinde de olabilir. Muhalefet partileri iktidarın yaptığını yeri geldiğinde eleştirebilir ama bu eleştirilerin, görüş farklılıklarının kavgaya ya da kırıcı bir üsluba neden olmaması gerektiğini mütemadiyen söyledik. Memleketin ciddi sorunları var. Bu sorunlara ilişkin farklı farklı çözüm önerileri farklı siyasi partiler tarafıdan dile getirilebilir. Uygulamadan eleştirilebilir, bu eleştiriler bazen sert olabilir ama kırıcı olmaması lazım partiler arası diyalog kanallarının açık olması gerekiyor. Bizim inancımız şudur ki memleketin sorunlarının çok büyük bir kısmı yüzeysel olarak tartışılıyor. Genel anlamda sonuçlar üzerinden tartışılıyor. Biz istiyoruz ki memleketin sorunlarının derinlerine inilsin, bu nedenler masaya yatırılsın farklı görüşteki insanlar kendi görüşlerini ortaya koysunlar. Kavgacı olmayan bir üslup ve memleket için en hayırlı nokta ne ise biz orada buluşabilelim” değerlendirmesini yaptı.

‘Görüşmede 3. İttifak konusu gündeme gelmedi’

Bir gazetecinin 3.İttifak ile ilgili sorusuna Erbakan “Seçmenin sağ partiler olarak gördüğü partilerin bir 3.ittifak oluşturması halinde bir sinerji oluşturabileceğini ve ciddi bir blok oluşturabileceğini ifade etmiştik. Bununla ilgili çeşitli vesilelerle görüşlerimizi bildirdik. Bugün HÜDA Par ziyaretimizde biraz önce dediğimiz gibi memleket meseleleri, çözüm önerilerimiz, bakış açılarımız ve aynı zamanda da HÜDA Par’ın bugüne kadar yaptığı çalışmalar edindiği tecrübeler Yeniden Refah Partisi’nin Anadolu’daki Türkiye genelindeki çalışmalar ile ilgili bilgi vermek şeklinde oldu. Bu ziyaret içeriğinde herhangi bir ittifak görüşme olmadı” şeklinde konuştu.

Bugünkü seçim kanunları ittifakı zorunlu kılıyor

Bugün ki siyasi sistemin, bugün ki seçim kanunlarının partilerin ittifak yapmaya zorladığını ifade eden Yapıcıoğlu, ” Bu görüşmemizin konusu ittifak değildi ama şu partiden isim zikretmeksizin bağımsız olarak söylüyorum, şu anda evet 2 ittifak var. Bunların dışında ittifakların herhangi birinde yer almamış pek çok parti var. Seçime katılmaya yeterliliğine sahip 27 parti olduğu Yüksek Seçim Kurulu ( YSK) tarafından açıklandı. Bunlarla birlikte aralarında üçüncü ve dördüncü ittifak oluşturmaları mümkündür, ihtimal dahilindedir. Şu an bizim bir ittifak oluşturma çabamız an itibariyle yoktur” dedi.

Yaptırdığımızı anketlerde oy oranımız yüzde 9 civarında

‘Anketlerde Yeniden Refah Partisi’nin Doğu ve Güneydoğu’daki oy oranı nedir” sorusuna Erbakan “İstanbul’un 20 ilçesinde, Türkiye’nin 69 ilinde, Doğu ve Güneydoğu’da ise 15 ili kapsayan anketlerimiz oldu. Katılımcı sayısı da gayet yeterliydi. Doğu ve Güneydoğu’daki 15 ilde yüzde 9 oy, İstanbul’da yüzde 9,5 bir oy oranı aldığımızı gördük. Tabii çalışmalarımızı mümkün olduğunca objektif yapmaya çalışıyoruz aksi zaten kendimizi kandırmak olur” şeklinde konuştu.

Bu yasaklar dış güçlerin ekmeğine yağ sürer

Bir gazetecinin, Derince Belediyesi’nin konser iptaline ilişkin sorusuna ise Erbakan, “Adaletten yana olan bir görüşün temsilcileriyiz. ‘Gardiyan devlet’ anlayışı yerine ‘garson devlet’; yani vatandaşına hizmetkar olan devlet anlayışından yanayız. Böyle bir yasağın uygun olmadığı görüşünden yanayız. Oradaki insanlarımızın bu gibi yasaklarla devletten soğutulması, merkezden kopartılması ve kutuplaşmaya yol açılması, karşılıklı acıların yaşanmasına vesile olması manasına geleceğini düşünüyoruz. Ve bu gibi davranışlarla aslında o bölgede birtakım emelleri olan dış güçlerin ekmeğine yağ sürülüyor.” yanıtını verdi.

“SOYLU PİMİ ÇEKİLMİŞ BİR EL BOMBASI GİBİDİR”

Zafer Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Ümit Özdağ, yaptığı basın toplantısında önemli açıklamalarda bulundu.

“SOYLU PİMİ ÇEKİLMİŞ BİR EL BOMBASI GİBİDİR.”Zafer Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Ümit Özdağ, bugün yaptığı basın açıklamasında “Türkiye’nin en büyük sorunu sığınmacı meselesidir. 7 milyon 730 bin kayıtlı yabancı yaşamaktadır. Kayıt dışı olanlarla birlikte rakamlar 10 milyonu geçmiştir. Şimdi çok tehlikeli bir oyun oynuyor Süleyman Soylu ve ekibi. Süleyman Soylu basın toplantısında ‘15 Temmuz’da yarım bıraktıklarımızı tamamlayacağız’ dedi. Buradan soruyoruz 15 Temmuz‘da neyi yarım bıraktınız? Devletin bütün imkânları Süleyman Soylu’nun elinde eğer bir suç varsa bu suça hazırlık yapan unsurlara karşı neden hala adım atarak harekete geçmiyorsunuz. Yoksa ekonomiyi kurtaramadık. Kurtarma ihtimalimiz de yok onun için bir seçim mühendisliği yaparak Haziran-Kasım 2015 arasında olduğu gibi kamuoyunu manipüleye yönelik bir sürece mi hazırlanıyorsunuz? Süleyman Soylu Türkiye’nin milli güvenliği için tehdit haline gelmiştir. Süleyman Soylu pimi çekilmiş bir el bombası gibidir. Yapmış olduğu açıklamalar Türkiye’nin güvenliğini sağlamaya yönelik değil aksine Türkiye’de politik istikrarı tahrip edici açıklamalardır.” ifadesinde bulundu.AHMET DAVUTOĞLU’NA SÜLEYMAN SOYLU ÇAĞRISI

“Ahmet Davutoğlu’nun sokağa çıkamazlar diye vermiş olduğu 4 isimden birisi Haziran-Kasım 2015 arasındaki süreçte Süleyman Soylu’dur. Ahmet Davutoğlu’na tekrar çağrıda bulunuyoruz. Ne oldu bu tarihler arasında? Gerçekten ne oldu? Bırakın parti oyunlarını onlardan bahsetmiyoruz. Daha büyük bir şeyler oldu. Ankara’da otogarın önüne bomba nasıl geldi? Nasıl orada 100’den fazla insanımız öldü? Bundan bahsediyoruz Sayın Davutoğlu. Siz cevabı biliyorsunuz. Artık bu cevapları Türk halkına vermek zorundasınız. Eğer siyasi parti genel başkanıyım diyor ve Türkiye’yi yönetme iddiası taşıyorsanız bunu söyleyebilecek yüreğe sahip olmanız lazım! Yoksa evinize dönün Türk halkı bu soruların cevaplarını 2023 seçimlerine kadar önüne çıkacak şeyleri görmek için de bilmek istiyor. Ve bu cevabı verebilecek kişilerden birisi de sizsiniz.” dedi.

Zafer Partisi Genel Başkan Başdanışmanı Prof. Dr. Şükrü Sina Gürel düzenlenen gündemi değerlendirdi.

‘’İKTİDARI DOĞRU BİR YOLDA TUTABİLMEK AYNI ZAMANDA MUHALEFETİN DE DOĞRU BİR YOLDA OLDUĞUNU BAŞKALARINA GÖSTERMEKTEN GEÇER.’’
Şükrü Sina Gürel düzenlediği basın toplantısında ‘’NATO’nun doğuya doğru genişlemesi çerçevesinde İsveç ve Finlandiya’nın üyelik başvuruları gündeme geliyor ve bu konuda iktidardaki partinin tepkilerini şimdilik olumlu buluyoruz. Çünkü gerçekten Türkiye’nin ulusal çıkarlarını öne çeken bundan sonra da müttefiklik ilişkilerimizde hangi duyarlılıkları göstereceğimizi belirten açıklamalar geliyor o tarafta. Bakıyoruz muhalefetten ya kafa karıştıran açıklamalar geliyor ya da büyük bir sessizlik hüküm sürüyor. Muhalefetten bu konuda anlaşılır tepkiyi gösteren şimdiye kadar bizim partimiz yani Zafer Partisi oldu. Burada açıkça şunu ifade ettik. Türkiye’nin Tehdit algılamalarıyla farklı tehdit algılamaları içerisinde olanlar bizim müttefikimiz olamaz. Yani Türkiye’nin tehdit algıladığı terör örgütü olmakla işaret etmeyip aynı zamanda da destekleyen, besleyen devletler bizim müttefikimiz olamaz dedik ve İsveç ve Finlandiya’yı bu bağlamda değerlendirmek gerektiğini söyledik.’’ İfadesinde bulundu.

‘’MUHALEFETTEN YA KAFA KARIŞTIRAN AÇIKLAMALAR GELİYOR YA DA BÜYÜK BİR SESSİZLİK HÜKÜM SÜRÜYOR.’’

‘’Türkiye’nin Tehdit algılamalarıyla farklı tehdit algılamaları içerisinde olanlar bizim müttefikimiz olamaz. Yani Türkiye’nin tehdit algıladığı terör örgütü olmakla işaret etmeyip aynı zamanda da destekleyen, besleyen devletler bizim müttefikimiz olamaz dedik ve İsveç ve Finlandiya’yı bu bağlamda değerlendirmek gerektiğini söyledik.’’ dedi

Fatih Erbakan: ‘Bizi iktidara dış güçler değil halkımız taşıyacak’

Yeniden Refah Partisi lideri Erbakan, “Bizim bazı partiler gibi televizyon kanallarımız, gazetelerimiz yok. Yüzlerce belediye baskanımız, mecliste milletvekillerimiz yok. Ama arkamızda bu ülke insanının desteği var. Bizi iktidara dış güçler, küresel sermaye değil halkımızın desteği taşıyacak. Yeniden Refah Partisi halkın iktidarını kuracak.” dedi.

Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Dr. Fatih Erbakan partisinin 2. Olağan İl Kongresi için Kocaeli’ye geldi. Ayağının tozuyla sabah saatlerinde katıldığı Zonguldak Ereğli ilçe Başkanlığı kongresi sonrası Kocaeli Büyüksehir Belediyesi’nin gerçeklestirdigi 12. Kitap Fuarı’nı ziyaret eden Fatih Erbakan, daha sonra kongrenin düzenlendiği Atatürk Kapalı Spor Salonuna geldi.

Bizi iktidara halkımız taşıyacak

Yeniden Refah Partisi’nin bu ay itibariyle en çok üye kaydeden siyasi parti olduğunu hatırlatan Erbakan, salondaki coşkulu kalabalığa şöyle seslendi:

“Millî Görüş’ün ikinci kırk yılında, milletimizin görüşü Milli Görüş yanardağ gibi patlıyor. Geçen ay Yargıtay verilerine göre, en çok üye kaydı yapan siyasi parti biziz. Bizim televizyon kanallarımız, kuvvetli propaganda araçlarımız yok. Devletten hazine yardımı almıyoruz. Dış güçlerin desteğini almıyoruz. Mecliste siyasi parti grubumuz,  milletvekillerimiz yok. Ama arkamızda bu ülke insanının desteği var. Bizi iktidara dış güçler, küresel sermaye değil halkımızın desteği taşıyacak. Yeniden Refah Partisi halkın iktidarını kuracak.”

‘Bu hızla giderse borcumuzun faizi milli gelirimizi aşacak’

Toplam borcumuzun faizle birlikte milli gelire oranının yüzde 70’e çıktığını söyleyen Erbakan, bu hızla giderse geleceğimizin de ipotek altına gireceği uyarısında bulunarak, “Bugün Türkiye’de faiz ödemelerinin toplamının milli gelire oranı yüzde 31’e çıkmıştır. 4 ay önce yüzde 19 iken bugün yüzde 31’e gelmiştir. 4 ay önce toplam borcun ana para ve faizle birlikte milli gelire oranı yüzde 57 iken bugün geldiğimiz nokta da yüzde 70’e çıkmıştır. Ne demek bu: Toplam borcumuz ana para ve faizle birlikte mili gelirimizin yüzde 70’ini oluşturuyor. Bu sadece bugünün değil, geleceğimizin dahi ipotek altına alındığının çok acı bir göstergesidir. Eğer bu hızla giderse çok kısa bir süre içerisinde borcumuz milli gelirimizi aşacak. Hatta daha da felaket bir nokta belki de bir 10 sene içerisinde eğer bu tempoyla gidersek borcumuzun faizi yıllık milli gelirimizin üstüne çıkacak” değerlendirmesini yaptı.

 ‘Çağırmadık kendisi geldi’ diyen Suudiler’in peşinde koşuyorlar

 İktidarın tam bir sıkışmışlık içinde olduğunu söyleyen Erbakan, iktidar için 1 milyar doların bile hayati öneme sahip olduğunu belirterek, “Bu nedenle sayın Cumhurbaşkanı Suudi Arabistan Devlet televizyonunda ‘Çağırmadık kendisi geldi’ demelerine rağmen tekrardan Prens Selman’ı aramak zorunda kalıyor. Hazine ve Maliye Bakanı koşa koşa Fas’a gidiyor oradan Londra’ya geçiyor tam bir çaresizlik hali. Merkez Bankası başkanı değiştirerek, Hazine Bakanı değiştirerek, faiz düşürüp faiz artırarak, Fas’ta Londra’da dolaşarak, Kral Selman’ın peşinden giderek bu ekonomik buhrandan çıkabilmemiz mümkün değil!” şeklinde konuştu.

Aras: Biz ekmeğin büyüğünü milletimize yedireceğiz

 Kongreye tek aday olarak giren mevcut il başkanı ve genel başkan baş danışmanı Mehmet Aras konuşmasında şu sözleri kaydetti;

“Yapılan kamuoyu yoklamalarına göre partimizin şu anki oyu yüzde %13,4. Halk her yerde bize sevgisini gösteriyor. Bu sevgi Dr. Fatih Erbakan’ ı cumhurbaşkanı yapacak. İktidar yolun sonuna geldi. Sonları anavatan gibi olacak.  Sözlerinin devamında sizinle bir belge paylaşacağım diyerek dikkatleri üzerine çeken Aras eline aldığı biri küçük, diğeri çok büyük iki ekmeği halka gösterdi. Şu anda bu küçük ekmek sizin diyen Aras, biz size işte bu ekmeği vereceğiz diyerek büyük ekmeği dinleyenlere gösterdi.

Yazar - Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi, Halkla İlişkiler Tanıtım, Adalet, Kamu Yönetimi mezunu -----Davut Güleç Kimdir ? -----

İlginizi Çekebilir

Gürer:Silinen borçların miktarı ve mükellef sayısı açıklandı: 4 milyar TL’yi aştı. Borç silinse de borçlu sayısı azalmıyor

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, 1 Ocak 2023 tarihi öncesi asli ve feri toplamı …


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/swtdavut/public_html/wp-includes/functions.php on line 5427