Talas, Kocasinan, Melikgazi Belediye haberleri (17.05.2022)

MELİKGAZİ’DEN ‘HİKÂYELERİYLE BİR ÖMÜRLÜK ŞARKILAR’ ETKİNLİĞİ

Melikgazi Belediye Başkanı Dr. Mustafa Palancıoğlu, Edebiyat dünyasının usta ismi Hayati İnanç Yazar Hayati İnanç ile sohbet, muhabbet ve müzik dolu bir gece düzenleyeceklerini söyledi.

Program 21 Mayıs Cumartesi günü saat 20.00’de Erciyes Üniversitesi Sabancı Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek.

Etkinlik hakkında bilgi veren Başkan Dr. Palancıoğlu, “Melikgazi Belediyesi olarak hizmetlerimizi yapmaya devam ediyoruz. Bir taraftan da kültür sanat etkinliklerimizi vatandaşlarımızla buluşturmaya devam ediyoruz. ‘Hikâyeleriyle Bir Ömürlük Şarkılar’ programımızda Ben Gamlı Hazan, Sen Hep Beni Mazideki Halimle Tanırsın, Kimseye Etmem Şikayet, Ömrüm Seni Sevmekle Nihayet Bulacaktır, Gecenin Matemini Aşkıma Örtüp Sarayım, Geçti Sevdalarla Ömrüm şarkılarını hikayeleri ile beraber dinleyebilirsiniz. Şair-Yazar Prof. Dr. Ömür Ceylan her şarkının hikâyesini anlatacak, Edebiyatçı-Yazar Hayati İnanç şarkıların güftesini okuyacak, Türk Sanat Müziği Ses Sanatçısı Yıldırım Bekçi ise şarkıları seslendirecek. Şarkıların hikâyelerini öğrenmek yaşanmışlıkları öğrenmek oldukça ilginç olacak. 21 Mayıs Cumartesi günü saat 20.00’de Erciyes Üniversitesi Sabancı Kültür Merkezinde gerçekleştireceğimiz programa tüm hemşehrilerimizi bekleriz. Melikgazi Belediyesi olarak sosyal ve kültürel etkinliklerimiz hızla devam edecek.”

MELİKGAZİ’NİN TENİS KURSU EĞLENDİRİCİ, ÖĞRETİCİ VE KEYİF DOLU

Melikgazi Belediyesi’nin ilçede yaşayan çocukların sosyalleşmesi ve fiziksel gelişimlerine katkı sağlaması amacıyla başlattığı tenis kursları devam ediyor.

Melikgazi Belediye Başkanı Dr. Mustafa Palancıoğlu, belediyenin tenis kurslarına katılan çocukların, spor yaparak hem sosyalleştiklerini hem de eğlenceli vakit geçirdiklerini söyledi.

Eğitsel oyunlarla çocukların okul derslerinde daha başarılı olduğunu dile getiren Başkan Dr. Palancıoğlu, “Çocuklar evde bilgisayar ve tabletle çok uğraştılar bu sebeple beyinleri köreliyor.  Çocuklar burada eğitsel oyunlar sayesinde hem eğleniyor hem öğreniyor hem de çok motive oluyor. Spor yapan çocukların, spor yapmayan çocuklardan daha başarılı olduğunu görüyoruz.  Tenis, birçok kasımızı çalıştırır, aynı zamanda dikkat eksikliğini de giderir. Çocukların psikomotor becerilerinin gelişmesinde de yardımcı olur. Çocuklar tenise sıfırdan başlayıp karşılıklı tenis oynayabilecek düzeyde eğitim görüyorlar. Tenis kursumuz pazartesi, çarşamba ve cuma günleri Eşref Bitlis Parkında saat 15.00 ile 22.00 arasında, salı ve perşembe ise Alpaslan Parkı’nda yapılıyor. Kursa katılmak isteyenler online başvuru için https://www.melikgazi.bel.tr adresini ziyaret edebilir.” dedi.

KOCASİNAN’DAN ÇOCUKLAR İÇİN 4 YENİ PARK

Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, Argıncık ve Hoca Ahmet Yesevi Mahallesi’nde vatandaşların hizmetine sunulan yeni ve oyun gruplarıyla farklılık oluşturan parkları yerinde inceledi. Geleceğin teminatı çocuklara daha güzel bir Kocasinan bırakmak için parklara büyük önem verdiklerini belirten Başkan Çolakbayrakdar, “Çocuklarımızın hayalini süsleyen yeni, farklı ve çok fonksiyonlu parklar inşa ediyoruz” dedi.

Argıncık Alsancak ve Hoca Ahmet Yesevi Mahallesi’nde saha çalışması gerçekleştiren Başkan Çolakbayrakdar, daha yeşil Kocasinan için güzel bir park projesini daha hayata geçirdiklerini söyledi. Başkan Çolakbayrakdar, ilçeye yeni park ve yeşil alanlar kazandırarak, vatandaşların hoş vakit geçirebilecekleri sosyal alanların sayısını artırdıklarına dikkat çekerek, “Yeni ve farklı parklar yapıyoruz. Bunlardan biri olan Hoca Ahmet Yesevi Mahalle’mizdeki parkları tamamlayıp, vatandaşların hizmetine sunduk. Parklarla birlikte çevre düzenlemesi ve yolların asfalt serimi de tamamlanmış oldu. Kocasinan’ın her bir bölgesinde gerek parkların yapılmasıyla çevrenin güzelleştirilmesi gerekse mevcut parkları yenileyerek, farklı fonksiyonlar ve güzellikler kazandırıyoruz. Sahada yoğun bir şekilde çalışmalarımız devam ediyor. Planladığımız çalışmalarla yaz mevsiminde verimli bir sezon geçireceğiz. Özellikle mahallelerimize çocuk ve yetişkinlerin vakit geçirebilecekleri renkli alanlar yapıyoruz. Geleceği umut dolu çocuklarımızın parklarda özgürce oyunlarını oynayacakları, hayallerini yeşertecekleri ve gönüllerince eğlenecekleri konforlu bir ortam sunuyoruz. Parklarımızı ailelerin çocukları ile birlikte gelebileceği ve iyi vakit geçirebilecekleri şekilde hazırlıyoruz. Amacımız; yenilediğimiz ve yeni yaptığımız parklarda, 7’den 70’e herkesin daha keyifli vakit geçirmelerini sağlamaktır” ifadelerine yer verdi.

Çalışmalardan memnun kalan vatandaş ve çocuklar ise parklarda daha mutlu bir şekilde keyifli vakit geçirdiklerini belirterek, bu hizmetten dolayı Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar’a ve Kocasinan Belediyesi’ne teşekkür etti.

KOCASİNAN’IN SPOR FESTİVALİ’NDE FİNAL HEYECANI

Kocasinan Belediyesi tarafından sporu sevdirmek ve dostlukları pekiştirmek amacıyla liseler arası düzenlenen ‘Spor Festivali’nde voleybol ve futbol alanında final heyecanı yaşanıyor. Takımlara başarılar dileyen Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, spor çatısı altında kardeşlik ve dostluğu pekiştirmeyi hedeflediklerini söyledi.

Kocasinan Belediyesi olarak her zaman spora ve sporcuya destek verdiklerini vurgulayan Başkan Çolakbayrakdar, “Öncelikle turnuvaya katılan bütün takımlarımızı ve öğrencilerimizi tebrik ediyorum. Bu turnuvada kazanan Türkiye’nin geleceği gençlerdir. Amacımız, sporun çatısı altında birlik ve beraberliği kuvvetlendirmek ve sporcu nesiller yetiştirmektir. Özellikle geleceğimizin teminatı çocuklarımıza ve gençlerimize yönelik sosyal, kültürel, sanatsal ve sportif etkinlikler düzenliyoruz. Büyük ve Güçlü Türkiye’nin geleceğini yetiştirmek için bu tur organizasyonları artırarak, devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Başkan Çolakbayrakdar, spor çatısı altında kardeşlik ve dostluğu paylaşmanın mutluluğunu yaşadıklarını sözlerine ekledi.

Kocasinan Belediyesi Kültür İşleri Müdürlüğü, Kocasinan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Kocasinan İlçe Gençlik ve Spor Müdürlüğü işbirliğiyle düzenlenen ‘Spor Festivali’nde voleybol ile futbol alanında final heyecanı yaşanıyor.  Kocasinan’daki liseler arası dart, masa tenisi, satranç, futbol ve voleybol olmak üzere toplam 5 farklı branşta 92 takım ile 690 öğrencinin katıldığı Spor Festivali’nde heyecan gittikçe yükseliyor. Eleme usulüyle oynanan turnuva sonucunda dereceye giren takımlara ve öğrencilere kupa ve çeşitli ödüller verilecek.

KOCASİNAN’DAN HUZURLU BİR YAZ İÇİN HAŞERE İLE MÜCADELE

Kış döneminde başarılı bir ilaçlama çalışması yapan Kocasinan Belediyesi, yaz döneminin yaklaşmasıyla birlikte ilaçlama çalışmalarına hız verdi. Gelecek nesillere sağlıklı ve daha temiz bir Kocasinan bırakmak için çalıştıklarını vurgulayan Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, vatandaşların sağlığını ilgilendiren konularda daha titiz davrandıklarını söyledi.

Halk sağlığını ön planda tutan bir anlayıştan hareketle ‘Sağlığınız Bizim İçin Önemli’ sloganıyla bu alanda projeler ve yatırımlar yaptıklarını belirten Başkan Çolakbayrakdar, “Vatandaşların daha sağlıklı ve daha hijyenik ortamlarda yaşamını sürdürmesi için çevre temizliğinin yanı sıra periyodik olarak yaptığımız ilaçlama ve hijyen temizliğinin sıklığını genişlettik ve bu alanda etkin bir şekilde çalışmalar yürütüyoruz. Veteriner İşleri Müdürlüğü’ne bağlı ekiplerimiz, ilçe genelinde tüm açık alanları düzenli bir şekilde ilaçlıyor. Ekiplerimizin çalışmaları, bölgede kronomid denilen zararlı canlıların üremesini engelleyip, çevreye rahatsızlık vermesinin de önüne geçiyor” ifadelerini kullandı.

Kocasinan Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü’ne bağlı ekipler, bölgeyi sivrisinek ve karasinek gibi haşerelerden arındırmak için yoğun gayret gösteriyor. Haşerelere karşı mücadele kapsamında en etkin ve çevreci yöntemi uygulayan ekipler; parklar, bahçeler, havuzlar, fosseptikler, kanallar, mazgallar, durgun sular, kapalı alanlar başta olmak üzere haşere üretebilecek her noktada ilaçlama çalışmalarını sürdürüyor. Uzman personel, U.L.V. ilaçlama sistemi ve donanımlı araçlarla yapılan ilaçlama çalışmaları sayesinde ilçe sakinlerinin rahat bir yaz geçirmesi hedefleniyor.

TALAS’IN YOLLARINA GÜVEN VE KONFOR ÇİZGİLERİ

Talas Belediyesi ekipleri ilçe genelindeki yolların çizgilerini yenileyerek güvenli ve konforlu ulaşım ortamı sağlıyor.

Trafik güvenliğinin artırılması için yapılan çalışmada yol çizgileri için 11 ton sentetik yol boyası ve cam tozu kullanıldı.

Trafiğin daha sakin olduğu gece saatlerinde yapılan çalışmayla ilçe merkezinde cadde ve sokaklar dâhil toplam 33 kilometre yolun çizgisi tamamlandı. Yol genişliğine göre eksen çizgisi (orta), banket şeridi (sağ-sol) ve kavşak çizgilerinin (kama) yapıldığı çalışmada toplam 100 kilometre şeritle yollar adeta beyaza boyandı.

8 ton sentetik boya ve 3 ton cam tozunun kullanıldığı yol çizgisi çalışmasının yanı sıra ilçe merkezinde 250 yaya yolunun boyanmaya başlamasıyla hem araçların hem de yayaların trafik güvenliği sağlanmış oldu.

KONTEYNERLER GELİYOR “TARIM ANNELERİ EV’LENİYOR”

Talas Belediyesi tarafından ilçenin kırsal mahallelerinde çalışan mevsimlik işçilerin barınma ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla planlanan “Tarım Anneleri Ev’leniyor” projesinde son adımlar atılıyor. Proje kapsamında yer alan 30 konteynerden 18’i yerine monte edildi.

Talas Belediye Başkanı Mustafa Yalçın’ın başlattığı ve Orta Anadolu Kalkınma Ajansı ile birlikte gerçekleştirilen toplam 1 milyon 500 bin lira bedelli proje ile Alaybeyli Mahallesi’ne kurulacak konteyner kentte sona yaklaşıldı.

Mevsimlik işçi olarak çalışmak için Talas’a gelen tarım işçilerinin barınma ihtiyacını karşılamak amacıyla toplam 3 bin 500 metrekare alanda gerçekleştirilecek proje tamamlandığında her biri 21 metrekare olan 30 yaşam konteyneri, 1 eğitim konteyneri ve 1 çamaşırhane konteyneri ile çocuk oyun alanından oluşan bir konteyner kent kurulacak. Şu ana kadar 18 konteynerin yerleştirildiği projede geri kalanın kısa zaman içinde konuşlandırılması planlanıyor.

HER TÜRLÜ TEMEL İHTİYAÇ DÜŞÜNÜLDÜ

Her bir yaşam konteynerinde buzdolabı, set üstü ocak, tuvalet ve duş gibi temel ihtiyaçların bulunacağı projede çocuklar için de okul öncesi eğitim çalışmaları yapılacak. Ayrıca konulacak oyun grubu ile çocukların keyifli vakit geçirmesi sağlanacak.

“SAĞLIKLI VE YAŞANABİLİR ORTAMLAR AMAÇLIYORUZ”

Konuyla ilgili kısa bir değerlendirmede bulunan Talas Belediye Başkanı Mustafa Yalçın, ilçedeki mevsimlik işçilerin aileleriyle barınma ve sosyal hayata uyumunun sağlanmasını amaçladıklarını belirterek, “Talas’ın kırsal mahallelerine çalışmak için gelenlerin daha iyi şartlarda konaklayacağı mekânlar oluşturuyoruz. Böylece başta anneler olmak üzere zor şartlarda barınmak zorunda kalan ailelerin yüklerini hafifletmiş olacağız. Bu proje ile ayrıca tarım işçilerinin daha sağlıklı ve yaşanabilir bir ortamda kalmalarını sağlamayı hedefliyoruz.” dedi.

Başkan Yalçın, mevsimlik işçiler için yılda birkaç ay kullanılacak olan konteynerlerin, geri kalan zaman diliminde şehir merkezinde uygun yerlerde Acil Yardım Konteyneri olarak yerleştirileceğini de sözlerine ekledi.

Yazar - Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi, Halkla İlişkiler Tanıtım, Adalet, Kamu Yönetimi mezunu -----Davut Güleç Kimdir ? -----

İlginizi Çekebilir

Valilikte Üç Protokol Birden İmzalandı

Valilikte üç Aile Sağlığı Merkezi protokolü imzalandı Develi İlçesi İzmirli Mahallesi’nde bulunan taşınmaz üzerine hayırsever …


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/swtdavut/public_html/wp-includes/functions.php on line 5420