Türk Kızılayı Kayseri şubesi Kurban bağışı alımlarına devam ediyor

Gelenekselleşen vekâletle kurban kesim kampanyasına devam eden Türk Kızılay Kayseri Şube başkanı  Cafer Beydilli, kurban bedel fiyatının yurt içi ve Gazze için 11 bin 750 lira, yurt dışı için ise 4 bin 300 lira olduğunu, bağış alımlarına belli noktalarda devam ettiğini açıkladı.

Bayramı’nda kesilecek her bir kurbanın toplumun tüm kesimlerine ulaşmasını amaçlayan Türk Kızılay, başlattığı  2024 yılı Kurban Kampanyası’nı “Kurban Bereketini Yıl Boyu Yaşatıyorsan Hilal Olsun Türkiye” sloganıyla  devam ediyor. Beydilli, kurban bedel fiyatının yurt içi ve Gazze için 11 bin 750 lira, yurt dışı için ise 4 bin 300 lira olduğunu, bu yıl 28 bini yurtiçi olmak üzere toplam 128 bin kurban hissesi hedefiyle 3.8 milyon ihtiyaç sahibine ulaşmayı amaçladıklarını, Türkiye’de deprem bölgesindeki afetzedeler ile Gazze’deki çatışma mağdurlarına ulaşmanın Kızılay’ın öncelikleri olduğunu tekrarladı, şunları söyledi.
“Türkiye’de bu sene yine konserve modelimize döndük. Kurban bereketini yıl boyu yaşatmanın yolu bu konserveler. Bu sayede sadece kurban döneminde değil, yıl boyunca ihtiyaç sahiplerine daha kontrollü ve sürekli şekilde kurban payı ulaştırabiliyoruz. Yurtiçinde 81 ilde 1.3 milyon kişiye dağıtımlarımızı gerçekleştireceğiz.  Bir kez daha deprem bölgesini unutmayalım diyorum. Tünelin ucunda ışık görünse de konteyner kentlerdeki afetzedelere 1-1.5 sene daha ‘Sizin yanınızdayız’ dememize ihtiyaç var. Biz Kızılay olarak bölgeden hiç ayrılmadık. Son depremzede yuvasına kavuşuncaya kadar da ayrılmayacağız. Kurban döneminde de sizlerin emanetini deprem bölgesine ulaştırmaya devam edeceğiz.  Bu sene bir de Gazze gerçekliğimiz var. Bildiğiniz gibi İyilik Gemilerimizle yardımlarımızı sürdürüyoruz. Ancak Gazze’ye ulaşımda dönem dönem aksamalar oluyor. 6 Mayıs’tan bu yana maalesef bütün kapılar kapanmış durumda. Dolayısıyla oraya doğru şekilde ulaşabilmek için uzun ömürlü ve sağlıklı bir yönteme ihtiyacımız vardı. Bu nedenle yurtiçinde yaptığımız konservelerin bir kısmının bağışını Gazze özelinde alarak bu operasyonu yurtiçinden gerçekleştirmeye karar verdik. Bağış kanallarımızda yurtiçiyle aynı bedel ve aynı operasyonla yürüyecek şekilde Gazze ve Filistin bağışlarımız olacak ve konservelerimizi İyilik Gemilerimizle gönderiyor olacağız.”
Kızılay, yurtdışı için 100 bin olarak belirlediği kurban hissesiyle de 2.5 milyon ihtiyaç sahibine ulaşmayı hedefliyor. Kampanya kapsamında Balkanlar’da Bosna Hersek, Bulgaristan, Kuzey Makedonya, Kosova, Asya’da Afganistan, Bangladeş, Kırgızistan, Pakistan; Ortadoğu’da Irak, Suriye, Yemen; Afrika’da ise Çad, Nijer, Somali, Kenya, Sudan, Tanzanya, Uganda, Burkina Faso olmak üzere toplam 19 ülkede vekâletle alınan kurbanların kesimlerini yapacak.
“Kızılay Kurban Modeli” olarak da bilinen vekâletle kurban kesimi sayesinde hayırseverler kurban ibadetlerini, amacına ve kuralına uygun olarak yerine getirebiliyor. Kızılay’ın yürüttüğü model sayesinde kurbanlıklar veteriner hekimler tarafından seçilerek, modern kombinalarda, hijyenik şartlarda, vekâlet sahiplerinin isimleri okunarak, Kurban Bayramı’nın ilk üç günü kesiliyor. İslami şartlara uygun şekilde gerçekleştirilecek kesimlere din görevlileri, veteriner hekimler ve noterler de eşlik ediyor.
Hayırseverler kurban vekâletlerini, bankalarda bulunan Kızılay bağış hesapları, internet bankacılığı, www.kizilay.org.tr, mobil uygulama, fast/eft/havale ile hesap numaralarına, 168 Kızılay ücretsiz danışma ve bağış hattı ile ülke genelindeki tüm Kızılay şubelerinden verebiliyorlar. Kayseri’de ise  Cumhuriyet meydanı Ok burcu, merkez şube, ilçe şubeleri ve belirli noktalarda da  bağış alabiliyor.

Yazar - Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi, Halkla İlişkiler Tanıtım, Adalet, Kamu Yönetimi mezunu -----Davut Güleç Kimdir ? -----

İlginizi Çekebilir

Kayseri Vakıflar Bölge Müdürlüğü, Ramazan da katkı sağlayan vakıf temsilcileri ile bir araya geldi

Kayseri Vakıflar Bölge Müdürlüğü hayır hizmetler şubesi, Ramazan ayında iftar programına katkı sağlayan mülhak vakıflarla, …


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/swtdavut/public_html/wp-includes/functions.php on line 5420