ŞAMPİYONLAR TENZOR INTERNATIONAL CUP’TA BULUŞUYOR, SPORCULAR, MARATON HAZIRLIKLARI

ŞAMPİYONLAR TENZOR INTERNATIONAL CUP’TA BULUŞUYOR

 “Tenzor International Cup” Olimpiyat Oyunları düzeyinde uluslararası bir yelken yarışı. Deneyimli yelken sporu organizatörleri, deniz ve adrenalin tutkusu taşıyanları bu yarışa çekmek için gece gündüz hazırlık yapıyor. Bu düzeyde bir yarışın Türkiye’nin en popüler tatil merkezlerinden Bodrum’da yapılacak olması organizasyonu yabancı katılımcılar için daha da cazip hale getiriyor. Tenzor International Cup 7 Aralık’ta Bodrum’da başlıyor!

Uluslararası yelken yarışlarının şampiyon isimleri, J/70 tipi yelkenlilerin yarışacağı bu organizasyon ile bundan sonra Türkiye’de yelken açacaklar. Dünya denizlerine 2012 yılında çıkan ve o günden bugüne hızla gelişen J/70 sınıfı tekneler için Amerika’da ve Avrupa’da 20’ye yakın ülke özel yarışlar düzenliyor. Türkiye’de de yelken tutkunları Yelken Federasyonu’na bağlı olarak J/70 Birliği’ni oluşturmuş bulunuyorlar. İstanbul merkezli AP Tesis Yönetimi şirketi de Türkiye J/70 Birliği ile işbirliği içinde J70’ler için beş aşamalı bir kış serisi organizasyonu planlayarak “Denizlerin En Hızlısı”nı belirleyecek bu yarışlara ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor.

“Tenzor International Cup Open Winter Series 2023/2024” adı altında hazırlanan organizasyonun en önemli hedefi en üst düzeyde bir yarış sunmak. Organizasyonun adresi Bodrum’un prestijli tesislerinden Radisson Collection Hotel. Uygun lojistik ve tam hizmet yelpazesi, yarışmacılara bu yarış öncesinde ve sonrasında maksimum konfor sağlayacak.

TIC (Tenzor International Cup), Aralık 2023’ten Nisan 2024’e kadar her ay Dünya’nın üst düzey takımlarını ve sporcularını Bodrum’da buluşturmayı hedefliyor.

Yarışmalar, filo yarışı formatında ve su üzerinde doğrudan değerlendirme ile gerçekleşecek. Her aşamanın programı, üç yarış gününü ve bir antrenman gününü içeriyor. Takımlar, kendi tekneleriyle veya ev sahibi organizatör firma tarafından kiralanan teknelerle yarışmaya katılabilme imkânına sahipler.

Projenin sportif ve idari direktörlüğünü Burak Zengin yapıyor. Profesyonel bir yelkenci olan Burak Zengin, çeşitli regattalar ve serilerde uzun yıllardır Türkiye’yi ve yarıştığı takımları büyük başarılarla temsil etti. Deneyimli yelkenci, EKER takımının bir parçası olarak, J/70 sınıfında Türkiye şampiyonalarını, 2022 Avrupa Şampiyonası’nda bronz madalyayı, 2021’de Monaco Kış Serisi’nin ilk etabında “gümüş” madalyayı kazandı. İsviçre’de Star Sailing League Gold Cup eleme turunda dördüncü oldu. Ayrıca J/70 sınıfındaki ABD şampiyonalarında (Midwinter Championship, North American Championship) üst sıralarda yer aldı.

SPORCULAR, MARATON HAZIRLIKLARINI SÜRATLE TAMAMLIYOR MARATON KOŞACAK SPORCULAR ANTRENMANLARINI  DARISEKİSİ ÖRNEK KÖYÜ’NDE YAPTI

 Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl 5.’si düzenlenen ve 10 Aralık’ta koşulacak olan ‘Uluslararası Mersin Maratonu’ kapsamında 42 kilometrede koşacak olan yabancı sporcular, Darısekisi Örnek Köyü’nde antrenman yaptı. Maraton için antrenmanlarını sıkı bir şekilde tamamlayan sporcular, hedeflerine tam odaklı bir şekilde çalışarak iddialarını sürdürüyor.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Hizmetleri Dairesi Başkanlığı tarafından bu yıl 5.’si düzenlenen ve 10 Aralık’ta koşulacak olan ‘Uluslararası Mersin Maratonu’ kapsamında 42 kilometrede koşacak olan yabancı sporcular, Darısekisi Örnek Köyü’nde antrenman yaptı. Isınma, açma germe hareketleri ile vücutlarını koşu öncesi hazırlayan sporcular, Darısekisi Örnek Köyü etrafında koşu yaptı. Yüksek rakımlara çıktıkça egzersiz performansını artıran sporcular, maratona hazırlıklarını ve iddialarını tam gaz sürdürüyor.

 Maraton öncesi sporcular antrenmanlarla koşu performansını artırdı

Mersin’e ilk defa gelen Bahreynli sporcu Ruth Kenet, “Burası, kendi ülkemde spor yaptığım yerlere benziyor. O yüzden çok memnun kaldım. Hedefim kendi en iyi zamanımın üzerine çıkmak. Çok sıkı çalışıyor ve antrenman yapıyorum. Bugün de çok güzel, yüksek bir yerde antrenmanımızı gerçekleştirdik” ifadelerini kullandı.

Kenyalı sporcu Hillary Kipchumba, 8 yıldır sporun içinde olduğunu ve 2018 yılında düzenlenen Uluslararası Mersin Maratonu’nda 2. olduğunu belirterek, “2018 yılında en iyi derecemi 2 saat 10 dakika ile yapmıştım. Bu maratonda, bunu aşmayı hedefliyorum.  Maratonu bu sene çok daha iyi organize gördüm. Düz bir parkur var ve sporcular için çok iyi. Çok rekabetçi bir yarışma olacak. Umuyorum ki yarışı kazanacağım” sözlerine yer verdi.

Yüksek rakım antrenmanları hakkında kısa bilgi

Yüksek rakım antrenmanları ve performans ilişkisine göre; yüksek rakımda havadaki oksijen miktarı deniz seviyesine göre daha düşük olduğu için, vücut bu düşük oksijenli ortama uyum sağlayabilmek için daha fazla kan hücre yapımını uyaran hormon salgılar. Bu hormon da kandaki alyuvar sayısını, yani kandaki oksijen miktarını artırır. Egzersiz sırasında kaslara daha fazla oksijen temini sağlanır. Bu da hem fizyolojik gelişimi, hem de egzersiz performansını daha çok artırır.

Yazar - Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi, Halkla İlişkiler Tanıtım, Adalet, Kamu Yönetimi mezunu -----Davut Güleç Kimdir ? -----

İlginizi Çekebilir

Kayserispor’a “Transfer Tahtası” Müjdesi

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, Mondihome Kayserispor Başkanı Ali Çamlı ile bir araya …