Talas, Kocasinan, Melikgazi belediye haberleri (07.12.2023)

“KAYSERİ-GİRNE HATTI’YLA BİZLERİ ONORE ETTİNİZ”

Muharip Gaziler Derneği Kayseri Şube Başkanı Osman Balcı, Talas Belediye Başkanı Mustafa Yalçın’a belediye tarafından yayımlanan Kayseri-Girne Hattı adlı kitaptan dolayı teşekkür ederek, “Başkanım sağ olun bizleri bu kitapla onore ettiniz.” dedi.

Muharip Gaziler Derneği Kayseri Şube Başkanı Osman Balcı ve yönetim kurulu üyeleri, Başkan Yalçın’a ziyarette bulundu.

Makamda gerçekleşen ziyarette konuşan Osman Balcı, Kıbrıs Barış Harekatına katılan Kayserili askerlerin hatıralarının ve fotoğraflarının yer aldığı Kayseri-Girne Hattı kitabının kendilerini yeniden o günlere götürdüğünü söyledi.

“MÜKEMMEL BİR ESER OLMUŞ”

Balcı, “Bu kitapta bizlerin isimlerine ve hatıralarına yer verdiğiniz için çok mutlu olduk. Allah razı olsun. Bizi onurlandırdınız. Mükemmel bir eser olmuş. Biz bu ince düşüncenizden dolayı sizlerle bir araya gelip teşekkür etmek istedik. Başka hiçbir belediye böyle bir çalışma yapmadı. Bir de siz genel sekreter iken Büyükşehir Belediye Başkanımız Mehmet Özhaseki, Kore Gazileri için bir kitap yaptırmıştı. Bizi her zaman düşünen başkanlarsınız.” diye konuştu.

“BELGESEL NİTELİĞİNDE ESER”

Talas Belediye Başkanı Mustafa Yalçın da, Kayseri-Girne Hattı kitabının yayına hazırlanma aşamalarından bahsederek, “Genelkurmay Başkanlığımızdan uzunca bir görüşmeler sonucu bu kitap hazırlandı. Kayserili gazilerimizin Kıbrıs Barış Harekatı sırasında yaşadıklarını içeren albüm niteliğinde bir belgesel ortaya çıktı. Allah devlete zeval vermesin. Allah bir daha öyle günleri ülkemize yaşatmasın.” şeklinde konuştu.

Ziyarete katılan diğer gaziler de kitabın yayımlanmasından duydukları memnuniyeti dile getirerek, “Bizim için çok anlamlı ve önemli bir eser oldu. Çok mutlu olduk, onore olduk. Allah sizlerden razı olsun” ifadelerini kullandı.

Ziyaret Başkan Yalçın ile gazilerin birlikte çekindikleri hatıra fotoğrafıyla sona erdi.

KOCASİNAN’IN ÖZEL SPORCUSU, TÜRKİYE ÜÇÜNCÜSÜ OLDU

Kocasinan Belediyesi Spor Kulübü Down Atletizm Takımı Sporcusu Betül Solmaz, Türkiye Özel Sporcular Spor Federasyonunun (TÖSSFED) organize ettiği Özel Sporcular Atmalar Atletizm Türkiye Şampiyonası’nda Gülle Atma kategorisinde Türkiye üçüncüsü oldu. Bronz madalya kazanan Betül Solmaz’ı tebrik eden Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, özel çocukların başaramayacağı hiçbir şeyin olmadığını belirterek, Kocasinan sporcularının buna büyük bir örnek teşkil ettiğini söyledi.

Ankara’da düzenlenen Özel Sporcular Atmalar Atletizm Türkiye Şampiyonası’nda Kocasinan’ın ‘Özel’ gururu olan sporcunun örnek teşkil ettiğine dikkat çeken Başkan Çolakbayrakdar, “Öncelikle Türkiye Down Sendromlu Futsal Milli Takım ve Antrenörümüz Uğur Arı ile bütün teknik ekibi tebrik ediyorum. Böyle bir özel gururu yaşattıkları için emeği geçen herkes teşekkür ediyorum. Kocasinan Spor Kulübü’nde özel çocuklarımızın sahip oldukları yetenekleri ortaya çıkarma konusunda da onlara önderlik ediyoruz. Hizmetlerimizle özel çocuklarımız, büyük bir başarı hikayesi yazıyor. Özel çocukların başaramayacağı hiçbir şey yok. Onların hayatını kolaylaştırmak için desteklerimizi artırarak devam ettireceğiz. Kocasinan Belediyesi olarak elimizden geldiğince sporun farklı branşlarında destekler veriyoruz. Bireysel spor, atletizm, futbol ve diğer alanlarda destekler devam ediyor. Özel kardeşlerimizin, hayatlarını renklendirmek ve spora yönlendirebilme noktasında katkılarımız devam ediyor. Sadece bu alanda değil, birçok alanda onların her zaman yanlarındayız” ifadelerini kullandı.

Türkiye Down Sendromlu Futsal Milli Takım ve Kocasinan Spor Kulübü Antrenörü Uğur Arı ise spora ve sporcuya verdiği destekten dolayı Başkan Çolakbayrakdar’a teşekkür etti.

BAŞKAN YALÇIN, GENÇLERLE GELECEĞİ KONUŞTU

Talas Belediye Başkanı Mustafa Yalçın, Kariyer Günleri kapsamında Bahçeşehir Koleji öğrencileriyle bir araya geldi. Gençlere hayatından kesitler anlatan Başkan Yalçın, “Kendinizi iyi yetiştirin. Bir spor dalı, bir enstrüman ve iyi seviyede bir yabancı dil öğrenin” tavsiyesinde bulundu.

Talas Belediyesi tarafından düzenlenerek Talas Sanat Galerisi’ne dönüştürülen tarihi Ali Saip Paşa Sokaktaki merkezde yapılan programa okul yöneticileri, öğretmenler, öğrenciler ve veliler katıldı.

Salona girişte çiçeklerle ve alkışlarla karşılanan Başkan Yalçın, öğrencilerle tek tek selamlaştı.

Gençlerin her biriyle tanışan Başkan Yalçın, sohbet havasında gerçekleşen söyleşiye hayatının önemli kesitlerini anlatarak başladı.

Başkan Yalçın, Bahçeşehir Koleji Müdür Yardımcısı Gül Aydoğan moderatörlüğündeki programda sorulan sorulara samimi ve içtenlikle cevaplar verdi.

Öğretmenliğin hayatında çok farklı bir öneminin olduğunu belirten Başkan Yalçın, “Gençlerimizle birlikte olmaktan çok memnun oldum. Sizler ülkemizin geleceğisiniz. Sizlerin en iyi şekilde yetişmesi ve ülkemize faydalı olması çok önemli. Geleceğin büyükleri olarak kendinizi en iyi şekilde yetiştirmeye gayret etmelisiniz. Bir spor branşını lisans düzeyince öğrenmeli, bir müzik aletine yönelmeli ve bir yabancı dili iyi seviyede bilmelisiniz. Çünkü artık günümüzde yarış büyük balık ile küçük balık arasında değil, hızlı balık ile daha hızlı balık arasındadır. Buna göre kendinizi yetiştirmek önemli bir konudur. Hepinizi gözlerinizden öpüyor, eğitim hayatınızda başarılar diliyorum.” dedi.

Programın sonunda gençler tarafından Başkan Yalçın’a plaket takdim edildi.

BAŞKAN PALANCIOĞLU, HAVACILIK TARİHİNİN YENİDEN YAZILACAĞI LİSEDE İNCELEME YAPTI

Melikgazi Belediye Başkanı Doç. Dr. Mustafa Palancıoğlu, tamamlanmasıyla Kayseri’de havacılık tarihinin yeniden yazılacağı Mehmet Altun Havacılık ve Uzay Bilimleri Lisesi’nin yapım çalışmalarını yerinde inceledi.

“Bu Lise, Havacılık Alanında Büyük Bir Katma Değer ve Büyük Bir Yatırım”

Türkiye’ye örnek olacak Mehmet Altun Havacılık ve Uzay Bilimleri Lisesi’nin inşaatının tüm hızıyla ilerlediğini hatırlatan Başkan Palancıoğlu, “Okulumuzun temelinin atılmasının üzerinden daha çok geçmeden kaba inşaatı bitme aşamasına geldi. Burası Kayseri’nin en önemli liselerinden biri olacak. Burayı sadece meslek lisesi olarak düşünmeyin. Burası bir Fen Lisesi gibi, yabancı dilde eğitim verecek. 11 atölyesi olan İHA’ların, SİHA’ların, roketlerin, füzelerin üretiminin yapılacağı başarılı gençlerin yetişeceği güzel bir okul olacak. Burası uygulamalı eğitimlerin de olduğu ayrıca öğrencilerin staj yerlerinin de ayarlanacağı bir lise. Bu okuldan mezun olanlar Allah nasip ederse Türkiye’nin en nadide üniversitelerinin en güzel bölümlerine, farklı farklı mühendislik dallarına gidebilecek. Üniversiteye devam etmek istemeyenlere de iş garantisi sunacağız. İlçemizde 21 okul yapıyoruz ama bu okullar içerisinde bizi en çok mutlu eden ve Türkiye’ye örnek olacak meslek liselimiz Havacılık ve Uzay Bilimleri Lisemiz. İnşallah bu lisemiz bittiğinde en başarılı öğrenciler buraya gelecek ve Kayseri’nin geleceğine tekrar imza atılacak.” dedi.

Başkan Palancıoğlu konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Burası 1926-28 yılları arasında kurulan Uçak Fabrikası’nın olduğu yerdi. Dolayısıyla 100 yıl sonra havacılık tarihi Kayseri’de tekrar canlanıyor. Kayseri’nin evlatları havacılık sektörüne bu şekilde girmiş olacak. Kayseri’nin istihdamı, uçak sanayisi ve teknolojisi yönünden önünü açacağını düşünüyorum. Türkiye’nin en nadide fakültelerine öğrenci yetiştirecek, onlara iş garantisi sağlayacak lisemiz Kayseri’mize ve Melikgazi’mize hayırlı olsun.”

YAPILAN ÇALIŞMALARLA KOCASİNAN’IN HEM ALTYAPISI HEM ÇEHRESİ DEĞİŞTİ!

Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, Hoca Ahmet Yesevi Mahallesi’nde asfalt ve yol çalışması inceledi. Kayseri ve Kocasinan’ın çehresini değiştiren çalışmalar yaptıklarını vurgulayan Başkan Çolakbayrakdar, Kocasinan Belediyesi’nin ‘Yol Medeniyettir’ anlayışıyla hizmet atağını sürdürdüğünü ve 9 yıl içinde 2 bin 823 noktada çalışma gerçekleştirdiğini söyledi.

Saha çalışmalarının kesintisiz devam ettiğine dikkat çeken Başkan Çolakbayrakdar, “Hava şartları elverdiği ölçüde ekiplerimiz, çalışmalarına devam ediyor. Bu noktada Kocasinan Belediyemizin Hoca Ahmet Yesevi Mahallesi’nde asfalt, yol ve kaldırım çalışması tüm hızıyla devam ediyor. Sezonun başından beri takip ettiğimiz ve altyapısının tamamlandığımız tüm yerlerde asfaltlama çalışması yürütüyoruz. Özellikle altyapı çalışmaları zaman gerektiren işlerdir ama sezonun başından beri açmış olduğumuz yollarda neredeyse asfaltlamadığımız yer kalmadı. 9 yıl içinde ise Fen İşleri Müdürlüğü’müzün yol, kaldırım ve çevre düzenlemesi olarak başlamış olduğu ve nihayetlendirdiği çalışmaların 2 bin 823’ncü noktasındayız. Hoca Ahmet Yesevi’nin özelinde yapmış olduğumuz yolların çevre düzenlemesi ve park yapımının mülkiyet sorunları çözüldü. Ağaçlandırma çalışmasıyla park yapımına başlamış olacağız. Kocasinan’ın her bir köşesinde güzelleştirme, yenileştirme çalışmalarımızla vatandaşlarımıza daha güzel hizmet sunuyoruz. İnsanımızın yüzünü gülümsetecek her bir çalışmamız aralıksız devam ediyor. Mahallelerimizi daha da güzelleştiren bu çalışmalarımızın hayırlı olmasını ve hemşehrilerimizin sağlık, sıhhat içerisinde iyi günlerde kullanmasını diliyorum” ifadelerini kullandı.

Başkan Çolakbayrakdar, Kocasinan’ı daha modern ve daha yaşanılabilir şehir haline getirmeye gayret gösterdiklerini sözlerine ekledi.

Yazar - Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi, Halkla İlişkiler Tanıtım, Adalet, Kamu Yönetimi mezunu -----Davut Güleç Kimdir ? -----

İlginizi Çekebilir

Göremeli kadınlar Erciyes’te, Başkan Osman Süslü’ye Uçhisar halkından destek, Göreme Belediye Başkan Durmaz Gazetecilerle buluştu, Kadınlara özel konser, eğlence, okullarda spor etkinliği,

ORUÇ BİLEN/NEVŞEHİR Göremeli kadınlar Erciyes’te Göreme Belediye Başkanı Ömer Eren, sosyal ve kültürel etkinlikler kapsamında …