Sağlık turizmine ağır eleştiri (Köşe yazısı)

HOLLANDA’NIN DE TELEGRAAF GAZETESİ SAĞLIK TURİZMİNİ YERDEN YERE VURDU:

İlhan KARAÇAY

Kozmetik ameliyatlar için yabancı ülkelere gidenlerin, Hollanda’ya komplikasyonlar ile geri dönmeleri doktorları endişelendiriyor.
Karbeyazı bir gülümseme için Türkiye’ye, popo büyütme için Güney Amerika’ya veya yeni bir burun için Portekiz’e…
Amsterdam’da Türkiye’nin Sağlık Turizmi Fuarı’nı izleyen Arianne Mantel ve Koen Nederhof isimli gazeteciler, özellikle Türkiye’de meydana gelen komplikasyonları allandıra ballandıra anlattılar.
İki sayfalık haberde, Türkiye’de hayatlarını kaybeden Hollandalı genç kızlardan da söz ediliyor.
Hollanda’nın en büyük gazetesi De Telegraaf, Türkiye ve Türkler aleyhindeki yayın politikasını sürdürmeye devam ediyor.
De Telegraaf’ın, Türkiye aleyhindeki son haberi 28 Mayıs Cumartesi günü iki sayfa olarak yayınlandı.
metin, gazete içeren bir resim Açıklama otomatik olarak oluşturulduAmsterdam’da Türkiye’nin Sağlık Turizmi Fuarı’nı izleyen Arianne Mantel ve Koen Nederhof isimli gazeteciler, özellikle Türkiye’de meydana gelen komplikasyonları allandıra ballandıra anlattılar.
“Kar beyazı bir gülümseme için Türkiye’ye, popo büyütme için Güney Amerika’ya veya yeni bir burun için Portekiz’e gidip gelmenin, Hollandalılar için cazip bir kozmetik seyahat oluşu, doktorları endişelendiriyor” şeklinde başlayan haber, çok hızlı bir şekilde gelişen sağlık turizminin, milyarlarca Euro kazandırdığı iddiasıyla devam ediyor.
De Telegraaf’taki haberde Türkiye’yi öven ifadeler de var ama, bu iki muhabir derslerine iyi çalışmamışlar. Zira, Türkiye büyükelçisi olarak bildirdikleri Sadin Ayyıldız, büyükelçi değil, Rotterdam Başkonsolosumuzdu ve fuara hiç gelmedi. Fuara katılan büyükelçimiz Şaban Dişli ise, “Benimle hiçbir Hollandalı gazeteci görüşmedi” diyor.
metin, iç mekan, pazar içeren bir resim Açıklama otomatik olarak oluşturuldu
De Telegraaf’taki haber şöyle devam ediyor:
İstanbul’daki Glow Up adlı aracı büronun temsilcisi Lorriane Bruijn, Amsterdam’da açılan Türk Sağlık Turizmi Fuarı’nda bizi bilgilendirirken hiç zorluk çıkarmadı ve her şeyi dürüstçe anlattı: Dudaklar, göğüsler, dişler ve burun… Bunların hepsi bir ameliyat masasında işlem gördü. Tabii ki, çok popüler olan Brezilyan işi Butt Lift’ten de söz etti.
(Brezilyan Buttock Lift de denilen bu ameliyat, kalça hacmini ve şeklini inplant gerekmezsizin yeniden hacimlendiren, yağ enjeksiyon ve transfer işlemidir. Liposuction yöntemi ile karın, kalça, bel ya da uyluk bölgesinden fazla yağ alınır ve elde edilen yağ, popoya enjekte edilir.)
“Daha büyük bir popo çok hoşuma gidiyor. Ama geniş bir kalçadan hiç hoşlanmıyorum. Bu nedenle fazla yağları da aldırdım ve yeni bir trend olan Skinny BBL poposuna sahip oldum.” diyor Lorriane Bruijn.
Sağlık turizmi fuarındaki Türk göz doktorları, cerrahlar, diş doktorları ve saç ekiciler, dolaşmakta olan ziyaretçilere bilgi vermeye çalışıyorlardı. Hemen orada, bir cerrahi müdahale için, uçak ve otel rezervasyonu da dahil olmak üzere anlaşma yapılabiliyordu.
Fuardaki tek Hollandalı stand sahibi olan Bruijn, ortağı olan Nilgün Coşkun ile birlikte, Afganistanlı bir kadın ile, karın ve dudak yağını çekme için, haziran ayı için bir anlaşma yaptılar. Kadının eşi de, bir Hollywood gülüşü için dişlerini yaptırmaya birlikte gidecek.
Sağlık turizmi branşının dünyadaki büyüklüğü tam olarak bilinmiyor. Bu seyahatlar kayıt altına alınmıyor. Market Data Forecast verilerine göre, bu pazarın Avrupa’daki büyüklüğü 7 milyar eurodur. 5 yıl sonra bu meblağın 16 milyar Euro olması bekleniyor.
Ronde billen, zoals die van Kim Kardashian, zijn populair. De hoeveelheid Brazilian Butt Lifts die plastisch chirurgen wereldwijd uitvoeren, nam in de periode 2015 tot en met 2019 met 77,6 procent toe. Beeld REUTERSKadınların çoğu, Kim Kardashian’ın poposuna özen göstererek Brazilian Butt Lifts operasyonu yaptırıyorlar. 2015-2020 yılları arasında bu tür operasyonlar yüzde 80 artış gösterdi.
Türkiye, her yıl iki milyon sağlık turisti çektiğini söylüyor. Bunun getirisisinin de 600 milyon Euro olduğu kabulleniliyor. Türkiye, sağlık turisti sayısını artırmak için, aralarında Hollanda’nın da bulunduğu pek çok ülkede büyük uğraş veriyor.
Bu nedenle Türk Sağlık Turizmi Fuarı’nda Büyükelçi Sadin Ayyıldız da vardı. (Muhabirler isim yanlışlığı yapmışlar, Büyükelçi Şaban Dişli olacak. Ayyıldız Rotterdam Başkonsolosumuzdur ve fuara hiç gelmedi.) Zira bu ticaret dalı, hükümetin resmi bir yönetimi haline geldi.
Portekiz de bu konuda öncelikli kararlar almış.
Hollandalı cerrahlara göre, bu konularda dünyada en çok ameliyat Kolombiya, Brezilya ve Dominik Cumhuriyeti gibi Güney Amerika ülkelerinde yapılıyor. Oralarda daha çok popo büyümesi işlemi yapılıyor. Hollandalılar ise daha ziyade diş, göğüs ve saç ekimi için Türkiye’yi tercih ediyor. Portekiz ise, burun estetiği, lazer ile daha iyi görebilme ve star ameliyatları için ilginç geliyor.
Alegria Health’ın patronu Margaret Krijnen saç ekimi hakkında çok değişik girişimler anlatıyor. “Bu konuda Portekiz daha ucuz. Orada sağlık dalında çok para kazanılıyor.” diyor.
Macaristan ve Polonya da, dolu beyazlığında diş için yarışa katılmış durumda. Tayland ise yıllardır kosmetik girişim ve ağız bakımı konusunda ilanlar yayınlıyor.
Şimdiki bahar aylarında veya önümüzdeki yaz aylarında bu ülkelere gidecek olanları, dönüşleri sırasında, havalimanı kuyruklarında, yüzlerinin ve başlarının bandajlı bir şekilde görürseniz hiç şaşırmayın. Zira ya bir tarafları yanmıştır veya saç kökleri yaralanmıştır.
Sert Data sınırlı olabilir. Hollanda Seyahat Acentaları Birliği’nin başkanı olan Frank Oostdam da bu trendi görüyor: ”Bu yılın başında Türkiye’de bir kongreye katılmış ve konuşma yapmıştım. Konuşmadan sonra, Hollanda’ya kapağı atmak isteyen sağlıkçılar etrafımı sarmış ve bilgi almaya çalışmışlardı” diyor Oostdam.
Hollanda’daki plastik cerrahlar bu konuda çok endişeli. Hollanda Estetik ve Plastik Cerrahi Derneği NVPC’nin başkanı Ali Pirayesh şunları diyor: “Yurt dışındaki düşük fiyat kartları, meydana gelen komplikasyonlar nedeniyle çok pahalıya mal olabilir. Yapılan yanlışlıkları çoğu zaman biz burada düzeltiyoruz”.
Amsterdam’daki OLVG Hastanesi Plastik Cerrahı Annekatrien van de Kar, sadece kendi hastanelerine son 2,5 yılda tam 80 hastanın geldiğini ve hepsinin yurt dışındaki ameliyatlardan komplikasyonlu çıktıklarını belirtiyor. Van de Kar şöyle devam ediyor:
“Hollanda Estetik ve Plastik Cerrahisi Derneği NVPC, yurt dışındaki ameliyatlarda komplikasyona uğrayan hastaları kayıt altına almaya başladı. Bu komplikasyonları son yıllarda daha çok görür olduk. Özellikle Türkiye’den gelen hastalarda…”
Brezilyan Butt
Yurt dışında yapılan kozmetik cerrahilerin rizikosuz olmadığını, geçtiğimiz ocak ayında Türkiye’de yaşanan bir olayda, acı bir şekilde ve açıkça gördük. Zira, Hollandalı bir kadın Brezilyan Butt Lift yapıldıktan sonra ölmüştü. (Brezilyan Buttock Lift de denilen bu ameliyat, kalça boyunu ve şeklini inplant gerekmezsizin yeniden hacimlendiren, yağ enjeksiyon ve transfer işlemidir. Liposuction yöntemi ile karın, kalça, bel ya da uyluk bölgesinden fazla yağ alınır ve elde edilen yağ, popoya enjekte edilir.) Bu konudaki haberi, en altta bulacaksınız.
Ali Pirayesh, hastaları, ‘İki kuruşa ön sırada oturma’ illüzyonundan kurtarmaya çalışırken şunları söylüyor: ”Bir operasyonun fiyatı, Hollanda’daki fiyatın yarısı kadar ise, bu konuda çok düşünmelisiniz. Ama operasyon için ille de yurt dışına gitmek istiyorsanız, oradaki doktorun ISAPS’a üye olup olmadığına bakın.”
(ISAPS, İnternational Society of Aesthetic Plastic Sürgery açılımı ile tanınmaktadır.)
Plastik cerrahı Van de Kar, yurt dışından döndükten sonra hastanelerine gelen hastalarda genellikle enfeksiyon ve ölmüş deri şikâyetleri ile karşılaştığını söylüyor.
Van de Kar, genellikle karın germe ameliyatlarında, derinin çok gerilmesinden sonra, derinin öldüğünü ve iyileştirmek için de ikinci bir ameliyat yaptıklarını anlatıyor. Van de Kar, kendi hastanelerindeki müdahalelerden önce, gerektiği takdirde hastalarını önceden zayıflattıklarını ve sigarayı bıraktırdıklarını da anlatıyor.
Yurt dışında yaşananların kontrolunun mümkün olmadığını, hastaları taşıyan seyahat aracılarının da sorumlu tutulamayacağını belirten Van de Kar, yurt dışında yapılan hataların, kendileri tarafından düzeltildiğini söylüyor.
Lorraine Bruijn, Türkiye’de yaptırdığı kozmetik müdahalelerden o kadar çok memnun kaldı ki, İstanbul’da hemen bir aracı bürosu açtı. Amsterdam’daki Sağlık Fuarı’nda yer aldığı standına gelen anne adaylarına, Mommy Makeover denilen annelik estetiğini tavsiye eden Bruijn, müşteri adaylarına doğum sonrasında göğüslerinin tekrar dikleşeceğini ve büzülen karınlarının da gerginleşeceğini anlatıyor.
Türk hükümeti, sağlık turizmini teşvik etme amacıyla, Hastalık Sigortası Demir’i devreye sokarak, komplikasyona uğrayanlara tazminat ödenmesini amaçladı. Büyükelçi Ayyıldız bu girişimden çok umutlu olduklarını söylüyor.
Demir sigortadan Berker Yurtbulmuş şunları söylüyor: “Hastalar altı ay içinde komplikasyon yaşarlarsa, sigortamız tarafından yeniden Türkiye’ye götürülecek ve gerekli müdahale yeniden yapılacaktır.”
Ama, plastik cerrah Ali Pirayesh de şöyle konuşuyor: “Komplikasyonlardan sonra hasta seyahat etmemeli ve iyileşmesi için istirahat etmeli. Ben birisini ameliyat edersem, haftalık olarak kontrola gelmeli. Daha sonra aylık kontrollar başlar. Bu işlem tam iyileşene kadar devam eder.”
Breda’da yaşayan 50 yaşındaki Elif, yurt dışındaki operasyonlara çok ilgi duyuyor. Bu nedenle arkadaşı Vildan ve oğlu Mert ile fuara gelmiş. Türkiye’de göz lazeri yaptırmak isteyen Elif, “Türkiye’ye gittiğim zaman, ameliyattan sonra annemi de ziyaret etmiş olurum. Hollanda’da bekleme süreleri çok uzun” diyor.
Girişimci Lorraine Bruijn, Hollandalılar’ın plastik müdahaleler için yurt dışını boşuna seçmediklerini belirtirken şöyle diyor: “Operasyonlar, Hollanda’daki fiyatların yarısı ve hatta üçte biri. Yurt dışındaki doktorlar yağ çekimi veya takviyesi yaparken çok cömert davranıyorlar. Hollanda’da karından çekilen yağ iki litreyi geçmiyor. Bu tabii ki çok az. İki litre için bir hafta yemesen de olur. Geçen yıl ben kollarımdan ve karnımdan 6 litre yağ aldırdım.”
Bruijn daha sonra bir çok göbekli Norveçli adamın fotoğrafını gösterdi. “Bu fotoğraf operasyon öncesi. Doktorlar göbekteki yağları çektiler. Şimdi bu genç yaza hazır vaziyette” dedi Bruijn.
Gazetedeki iki sayfalık haberin sonunda, “Yanaklarımın bir bölümünde hiç bir şey hissetmiyorum” başlığı ile şöyle yazılmış:
45 yaşındaki Hester (isim hayali), nisan ayında, plastik bir operasyon için Türkiye’ye gittiğine pişman oldu. “Hollanda’da yüz gerdirme için tam üç kliniğe baş vurdum. Çok zayıfladığım için deri fazlalığım vardı. Ama buradaki fiyatlar çok pahalıydı!
Bir Hollanda seyahat bürosu aracılığı ile 6500 euro karşılığında Türkiye’ye gittim. Bu operasyon Hollanda’da 20.000 euroydu.” diyor Hester.
Ama Hester şimdi, çok salakça hareket ettiğini kabul ediyor. Kendisine anlatıldığı gibi bir hastaneye değil, hijyen olmayan bir yerde ameliyat edildiğini ve çok ağrı çektiğini anlatan Hester şöyle devam ediyor: “Operasyonun iyi yapılamdığı kesin. Zira, çenemin altında beş santimetre boyunda bir yara izi kaldı. Çene altındaki kaslar çok gergin. Yüzümde ve kulaklarımın altında çöküntüler meydana geldi. Yanaklarımın bir bölümünde hiç bir şey hissetmiyorum. Burada herkesi uyarıyorum: Tasarruf edin ve Hollanda’yı seçin. Benim şimdi her şeyi düzeltmem gerekecek.”
kişi içeren bir resim Açıklama otomatik olarak oluşturuldu
HABERDE SÖZÜ EDİLEN ÖLÜM OLAYLARI
Haberde sözü edilen ölüm olayları, yaşandığı günlerde Hollanda medyasında kıyametler koparılmıştı.
Bu yılın başında İstanbul’da Brezilyan Butt Lift yaptırdıktan sonra öldüğü belirtilen Hollandalı kadın hakkında, 26 Ocak tarihli gazetelerde kıyamet koparılmıştı.
Brezilyan Butt Lift operasyonunda karıdan alınan yağların, kalçaya enjekte edildiği belirtilen haberlerde, bu operasyonun çok tehlikeli olduğunu, Hollanda Estetik Plastik Cerrahlar Derneği’nin 2018 yılında uyarı yaptığını, her 3000 operasyonda bir kişinin öldüğü duyurulmuştu.
kişi, kadın, iç mekan, kapat içeren bir resim Açıklama otomatik olarak oluşturuldu10 Nisan 2021 tarihli gazetelerde de, 39 yaşındaki Sharida Tuinfort isimli bir kadının Türkiye’de yaptırdığı aynı operasyon sonrasında öldüğü haberleri yer almıştı.
Şubat ayında gerçekleşen operasyondan sonra uzun süre acı çektiği belirtilen
Sharida için hak arayışına geçen ailesinin yaşadıklarını, dramatik bir şekilde yazan gazeteler, o zaman da ‘Türkiye’ye gitmeyin’ uyarılarını yapmışlardı.
Bir başka operasyon hatası haberi de 28 yaşındaki Chelsey için yayınlanmıştı.
Karnından 7 litre yağ alındığı belirtilen Chelsey’in yaşamını yitirmediğini ama çok acı çektiğini anlatan gazetelerden AD (Algemeen Dagblad), “Türkiye’de kozmetik dram: Dört Hollandalı kadın ağır komplikasyon kurbanı oldu” başlığını atmıştı.

Yazar - Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi, Halkla İlişkiler Tanıtım, Adalet, Kamu Yönetimi mezunu -----Davut Güleç Kimdir ? -----

İlginizi Çekebilir

Türkiye’de işe alım beklentilerinde olumlu hava hâkim

DAVUT GÜLEÇ GAZETECİ [email protected] ManpowerGroup’un İstihdama Genel Bakış Araştırması’na göre, 2024 yılının 3. çeyreğinde Türkiye’de …


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/swtdavut/public_html/wp-includes/functions.php on line 5420