YRP: TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ HAK DEĞİL GASP’TIR

Uzun uğraşların ardından 02.06.2022 Tarihinde Erciyes Üniversitesi ile Koop-İş Sendikası arasında Toplu İş Sözleşmesi imzalandı. Sözleşme metninin yayınlanmasından sonra bir değerlendirmede bulunan Yeniden Refah Partisi Kayseri İl Başkanı Önder Narin, ‘’Bu sözleşme bir hak değil, gasptır’’ dedi.

Kamu kurumlarında taşeron firma aracılığı ile çalışan işçiler 696 sayılı KHK ile kadroya alındı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 2020 yılında yapılacak ilk toplu sözleşmede kadroya alınan işçilere toplu sözleşmeye katılma sözü verdi. Kamu kurumları bu kapsamda sözleşme tarihlerine göre işçiler ile sözleşme imzaladı. Ancak Erciyes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çalış ile Koop-İş sendikası arasında sorunlar yaşandı, süreç yaklaşık 19 ay uzadı.  Erciyes Üniversitesinde çalışan ve daha iyi bir yaşam hayali kuran işçilerin ümidi 02.06.2022 tarihinde imzalanan toplu sözleşme ile yerle bir oldu.

Yaklaşık 19 ay sabırla bekleyen işçilere verilen haklar enflasyon ve ekonomide ki kötü gidişat nedeni ile beklenin altında kaldı. Bu kapsamda açıklama yapan Yeniden Refah Partisi Kayseri İl Başkanı Önder Narin, ‘’19 aydır sabırla bekleyen işçi kardeşlerimiz maalesef büyük bir hayal kırıklığına uğramış ve 19 aydır yürüttükleri mücadeleyi kaybetmiştir. Dün, Erciyes Üniversitesi ile Kamu işçi sendikası arasında imzalanan toplu iş sözleşmesi bir hak değil gasptır. İşçi sadaka değil hakkını istiyor. Son bir yılda gerçek enflasyonun %300’lere ulaştığını görmüyor musunuz?

İşçiler kurban kesmesinler mi? Çocuklarına bayramlık almasınlar mı? Bayram harçlığı vermesinler mi? Çok yazık…

Yazar - Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi, Halkla İlişkiler Tanıtım, Adalet, Kamu Yönetimi mezunu -----Davut Güleç Kimdir ? -----

İlginizi Çekebilir

Kayseri’deki Kooperatif Mağdurları AK Parti Genel Başkan Vekili Mustafa Elitaş ile buluştu

AK Parti Kayseri İl Başkanlığı tarafından düzenlenen İl Danışma Meclisi Toplantısına katılmak üzere Kayseri’ye gelen …


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/swtdavut/public_html/wp-includes/functions.php on line 5420