PAZAR NEŞENİZE İKİ HABER İLE KATKI VERİYORUZ…

İlhan Karaçay’ın haberleri..
Birinci haber:
CEZAYİR BÜYÜKELÇİSİ ‘YUNAN YEMEĞİ’ DİYE YUTTURULAN YİYECEKLERİ ÖVDÜ. ‘BUNLAR TÜRK YEMEĞİDİR’ TEPKİSİNİ ALINCA, MESAJINI TWİTTERDEN ÇEKTİ.
İkinci haber:
HOLLANDA’DAN TÜRKİYE’YE İNANILMAZ DAYANIŞMA…
BAYRAKLARI YARIYA İNDİREN BELEDİYE SAYISI ÇOĞALIYOR. AMSTERDAM BELEDİYE BAŞKANI HALSEMA’DAN İMAMOĞLU’NA DESTEK VE TAZİYE MEKTUBU
Neşe ile okuyunuz:
CEZAYİR BÜYÜKELÇİSİ ‘YUNAN YEMEĞİ’ DİYE YUTTURULAN YİYECEKLERİ ÖVDÜ. ‘BUNLAR TÜRK YEMEĞİDİR’ TEPKİSİNİ ALINCA, MESAJINI TWİTTERDEN ÇEKTİ.
İlhan KARAÇAY
Hollanda’nın Cezayir Büyükelçisi bayan Salima Abdelhak ve birkaç diğer büyükelçi, Yunan büyükelçisi bayan Catarina Ghini’nin daveti üzerine, ‘Gastronomik Yunan Lezzetleri Festivali’ne katılarak, yunan yiyeceklerini tattılar.
Cezayir büyükelçisinin twitter hesabında yemekleri Yunan menşeli zannedip övmesine kızan Mehmet Tütüncü derhal bir cevap yazdı ve yediklerinin Türk yemeği olduğunu belirtti.
Araştırmacı Mehmet Tütüncü, twitter hesabından şunları yazdı:
“Yunanlılar baklava, dolma, sarma çoban salatası ve Türk kahvesini ‘Yunan yiyecegi’ diye tanıtıyorlar.
‘Grek’ (Yunanlı) kelimesinin ne anlama geldiğini biliyor musunuz?
‘Hırsız ve dilenci’ anlamına gelir. Sizin bu hırsızların propagandasına kanıp övgüde bulunmanız yakışıksız olmuştur.”
Üstteki fotoğrafta, Cezayir Büyükelçisinin soldaki twiti ile Mehmet Tütüncü’nün sağdaki twitini görüyorsunuz.
Cezayir Büyükelçisi, Mehmet Tütüncü’nün bu tepkisinden etkilenmiş olacak ki, iki dakika içinde mesajını twitterden geri çekti.
Büyük bir tesadüf olacak ki, araştırmacı Mehmet Tütüncü, önceki gün, tarihi bir kitabının tanıtımı için bir resepsiyon düzenlemişti. Bu haberi önceki gün ben yayınlamıştım. O resepsiyona katılanlar arasında büyükelçiler de vardı. Konuklara sunulan Türk lezzetleri arasında sarma, dolma, baklava gibi yiyecekler vardı.
Ne yazık ki Cezayir büyükelçisi davetli olduğu halde bu resepsiyona gelmemiş ve Yunan büyükelçinin davetine gitmişti. Recepsiyona gelmiş olsaydı, Yunanlılar’ın ‘Yunan yemeği’ olarak yutturmaya çalıştıkları lezzetlerin, Türk yemeği olduğunu anlardı. Ayrıca, Cezayir büyükelçisi şu tarihi gerçeği de bilmeliydi:
Cezayir gemileri, Navarin savaşında Yunan ve müttefikleri tarafından batırılmış ve Cezayir devleti adeta korumasız ve savunmasız kalmıştı. Bunu fırsat bilen Fransa, Cezayir’i işgal ederekmsömürgeleştirmişti. Yani, geçmişte Yunanlılar tarafından mahvedilen Cezayir’in büyükelçisi, şimdi Yunan yemeklerini övüyor.
Neyse ki bu büyükelçi, bir tepki üzerine övgüsünü twitterden hemen kaldırma akılılığını yaptı.

Tütüncü’nün kitap tanıtım resepsiyonu na, ülkenin en büyük gazetesi De Telegraaf da geniş yer verdi. De Telegraaf, Amsterdam ve taşra baskılarında iki değişik baskı yaptı.
****************
HOLLANDA’DAN TÜRKİYE’YE İNANILMAZ DAYANIŞMA
Rotterdam Belediyesi’nin İstanbul şehitlerine saygı amacıyla, göndere Türk Bayrağı çekip yarıya indirmesi, diğer Belediyelere de örnek oldu.
Arnhem, Deventer, Bergen op Zoom, Zaanstad, Utrecht ve Helmond belediyeleri de hafta içerisinde belediye binalarına Türk Bayrağı asarak yarıya indirdi.
Amsterdam Belediye Başkanı Halsema, İstanbul Belediye Başkanı İmamoğlu’na taziye mektubu gönderdi.
İlhan KARAÇAY
Birkaç gün önce yayınlamış olduğum, ‘Rotterdam Belediyesi, İstanbul şehitlerine saygı amacıyla göndere Türk bayrağı çekti ve yarıya indirdi’ başlıklı haberimin ardından, Rotterdam Blediyesi’nin davranışı, diğer belediyelere de örnek oldu.
Şehitlerimizi saygıyla anmak ve teröristleri lanetlemek için bayrağımızı göndere çeken ve yarıya indiren Belediye sayısı her geçen gün artıyor.
Şehitlere saygı ve terörü lanetleme sadece bayrak çekmekle kalmadı. Amsterdam Belediye Başkanı Halsema, İstanbul belediye Başkanı İmamoğlu’na taziye metubu yayınladı.
İsterseniz gelin sizlere bu konuda Sonhaber. Eu’nun haberlerini sunayım:
Amsterdam Belediye Başkanı Halsema’dan İmamoğlu’na destek ve taziye mektubu
Amsterdam Belediye Başkanı Halsema’dan İmamoğlu’na destek ve taziye mektubu
Amsterdam Belediye Başkanı Femke Halsema, İstanbul’da gerçekleşen patlama nedeniyle mevkidaşı İmamoğlu’na destek ve taziye mektubu gönderdi.
Hollanda‘da belediyeler, İstanbul‘daki terör saldırısında hayatını kaybedenler için binalarına astıkları Türk bayrakları ile destek vermeye devam ediyor.
Hollanda’da belediyeler, İstanbul’daki terör saldırısında hayatını kaybedenler için binalarına astıkları Türk bayrakları ile destek vermeye devam ederken, başkent Amsterdam Belediye Başkanı Femke Halsema, İstanbul Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’na destek ve taziye mektubu gönderdi.
İstanbul Beyoğlu’nda İstiklal Caddesi’nde meydana gelen bombalı terör saldırısı sonrasında Rotterdam, Arnhem, Bergen op Zoom, Deventer, Zaanstad ve Helmond belediye binalarına Türk bayrakları asılarak yarıya çekildi.
Türk asıllı belediye meclis üyelerinin belediye başkanlarına bulundukları talepler sonucunda asılan Türk bayraklarının yanı sıra bazı belediyeler ve başkanları da sosyal medya hesaplarından, destek ve taziye mesajlarını paylaşarak Türkiye’nin yanında olduklarını dile getirdi.
Amsterdam Belediye Başkanı Femke Halsema sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, İstanbul Büyükşehir Belediyesine gönderdiği destek ve taziye mektubunu paylaştı.
Halsema paylaşımında “Geçen pazar günü İstanbul’da meydana gelen vahşi saldırı, bizi derinden sarstı. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’na ve bu faciadan etkilenen herkese başsağlığı diliyorum. Belediye adına başsağlığı dileklerimi iletmek için bu mektubu gönderdim.” ifadesini kullandı.
“Bu durum takdirle karşılandı”
Rotterdam kentinde Türk bayrağının asılması için pazartesi günü Belediye Başkanına talepte bulunan ve asılmasına vesile olan Denk Partisi Rotterdam Belediye Meclis Üyesi Serkan Soytekin, AA muhabirine, Rotterdam’dan sonra diğer belediyelerin de Türk bayrağını asıp yarıya indirmesinin çok değerli olduğunu söyledi.
Soytekin, “İstanbul’daki terör saldırısı nedeniyle Rotterdam Belediyesinin Türk bayrağını asıp yarıya indirmesi, İstanbul halkının yanında olduğumuzu gösterdi. Bu saldırının büyük yankı uyandırdığı Rotterdam’da büyük bir Türk topluluğu var. Bu durum takdirle karşılandı.” dedi.
Çevresinde birçok kişinin yaşanan terör saldırısından etkilendiğini vurgulayan Soytekin, “Hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet ve yaralılara acil şifalar diliyorum. Daha iki hafta önce İstanbul’da Taksim Meydanı’ndaydım. Bu tabloyu görmek hepimizi çok üzdü, acımız büyük.” diye konuştu.
Belediyelerden destek ve dayanışma mesajları
Rotterdam Belediyesinin, geçen pazartesi günü sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, İstiklal Caddesi’nde meydana gelen bombalı terör saldırısı nedeniyle Türkiye’ye destek ve dayanışma için Belediye binasına asılan Türk bayrağının yarıya indirildiği belirtilerek, “Rotterdam Belediye binasına asılan Türk bayrağı yarıya indirildi. Kalbimiz İstanbul saldırısında hayatını kaybedenler ve aileleriyle birlikte.” ifadesi kullanılmıştı.
Arnhem, Deventer, Bergen op Zoom, Zaanstad ve Helmond belediyeleri de hafta içerisinde belediye binalarına Türk Bayrağı asarak yarıya indirdi. Belediyelerin sosyal medya platformları aracılığıyla yaptığı açıklamalarda saldırıda hayatını kaybedenler ve ailelerine yönelik mesajlar yayınlandı.
Belediyelerden yapılan bu anlamlı hareket Hollanda’da yaşayan Türk toplumunun da takdirini aldı.
Hollanda’da Arnhem Belediyesi de Türkiye’ye destek için bayrak astı
Rotterdam Belediyesinin ardından, Arnhem Belediyesi de İstanbul’da yaşanan terör saldırısında hayatını kaybedenler için Türk bayrağı astı.
Pazar günü İstanbul Beyoğlu semti İstiklal Caddesinde meydana gelen bombalı terör saldırısı nedeniyle Türkiye’ye destek ve dayanışma içinde olduklarını göstermek isteyen Denk Partisi Arnhem Grup Başkanı Yıldırım Usta’nın girişimi, kısa sürede yanıt buldu.
Yıldırım Usta’nın, Arnhem Belediye Başkanı Ahmed Marcouch’a dün yapmış olduğu Türk bayrağının yarıya indirilmesi çağrısına, Belediye Başkanından yanıt gecikmedi.
Salı günü sabah saat 08:00’de belediyenin önünde bir araya gelen Belediye Başkanı Ahmed Marcouch, DENK Partisi Belediye Meclis Grubu Üyeleri ve Arnhemli 7 Türk sivil toplum kuruluşunun oluşturduğu Arnhem Türk Platformu (TPA) yöneticileri Türk bayrağını göndere çekti.
İstanbul’da meydana gelen terör saldırısında hayatını kaybedenleri anmak ve Arnhem Türk Toplumu ile dayanışma içerisinde olduklarını göstermek için düzenlenen günde Türk bayrağı daha sonra yarıya indirildi.
Yıldırım Usta, Arnhem Belediye Başkanı Marcouch’a teşekkür etti
Arnhem Belediye Meclisi DENK Grup Başkanı Yıldırım Usta, Arnhem Belediye Başkanı Ahmed Marcouch’un kısa sürede çağrısına yanıt verdiği ve Türk bayrağını göndere çektiği için teşekkür etti. Usta “Belediye Başkanı Marcouch’a, alicenaplığından ötürü teşekkür ederiz.” dedi.
Denk Meclis Üyesi Usta yaptığı açıklamada, Arnhem Türk toplumunun İstanbul’da gerçekleşen terör vahşetinden dolayı oldukça sarsılmış vaziyette olduğunu belirtirken “Arnhem’de anavatanlarıyla kuvvetli bir gönül bağı olan büyük bir Türk toplumu yaşamakta. Bu güzelliği yaparak, yüreklerine az da olsa bir ferahlık getirdiniz. Türk toplumu adına ziyadesiyle memnun olduğumu ifade etmek isterim” dedi.
Böylelikle DENK Partisinin çabaları neticesinde Arnhem kenti, Rotterdam’dan sonra Türk bayrağını yarıya çeken ikinci Hollanda belediyesi oldu.

Yazar - Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi, Halkla İlişkiler Tanıtım, Adalet, Kamu Yönetimi mezunu ----- Davut Güleç Kimdir ? -----

İlginizi Çekebilir

İtalyan siyasetçi Valdegamberi: “Avrupa Birliği’ni Türkiye için bir katma değer olarak görmüyorum”

İtalya Veneto (Venedik) Bölge Parlamento Üyesi Stefano Valdegamberi ilk kez gerçekleştirdiği Türkiye ziyareti sırasında Türkiye’nin …