ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ersoy, ERÜ’de, Sayit Yusuf Konferansta, NNYÜ’de önlük giyme ve ışık alma,Türk Mutfağı Paneli,

TÜRKSOY Genel Sekreter Yardımcısı Sayit Yusuf ERÜ’de Konferans Verdi

 Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Stratejik Araştırmalar Merkezi (ERUSAM) tarafından “Türk Dünyasının Kültürel Bütünleşmesi ve TÜRKSOY” konulu konferans düzenlendi. Konferansa konuşmacı olarak TÜRKSOY Genel Sekreter Yardımcısı Sayit Yusuf katıldı.

Sabancı Kültür Sitesi’nde düzenlenen etkinliğe; ERÜ Rektörü Prof. Dr. Fatih Altun, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Oktay Özkan, Prof. Dr. M. Hakan Poyrazoğlu, Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) Genel Sekreter Yardımcısı Sayit Yusuf, TÜRKSOY Kültür Sanat Daire Başkanı Başvekili Güler Fedai, Erciyes Üniversitesi Stratejik Araştırmalar Merkezi (ERUSAM) Müdürü Doç. Dr. Can Deveci, Müdür Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Tekin Aycan Taşcı ile akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Ekinlik kapsamında ilk olarak, “TÜRKSOY Objektifinden Türk Dünyası Kültür Başkentleri Fotoğraf Sergisi”nin açılışı ERÜ Rektörü Prof. Dr. Fatih Altun ve TÜRKSOY Genel Sekreter Yardımcısı Sayit Yusuf tarafından gerçekleştirilerek, gezildi.

ERÜ Rektörü Prof. Dr. Fatih Altun, etkinlikte yaptığı konuşmada TÜRKSOY Genel Sekreter Yardımcısı Sayit Yusuf’a katılımlarından dolayı teşekkür etti.

Rektör Prof. Dr. Altun, “TÜRKSOY ile ortak çalışmalar yürüterek, Türk Dünyasına katkı sağlamaya Erciyes Üniversitesi olarak önem verdiklerine dikkat çekti.

Türk Dünyası ile Üniversite olarak iş birliklerine her zaman önem verdiklerinin altını çizen Rektör Prof. Dr. Altun, “Erciyes Üniversitesi olarak Türk Dünyası’nda ki üniversiteler ile bir araya gelerek birçok projelerde eğitim amaçlı, araştırma amaçlı, toplumsal katkı amaçlı ortak iş birliği protokolleri ile katkı sağlamaya gayret ediyoruz ve her geçen bu iş birliklerinin sayısını da artırmaya çalışıyoruz. Bunları yaparken de bizlerin yegâne bir amacı var. Biz daha çok Türk Dünyası’ndaki öğrencilerimize ulaşmak istiyoruz. Onların eğitimine katkı sağlamak ve onlara sahip olduğumuz ortak kültürü daha zenginleştirerek ve daha da yukarıya çekmek için gayret ediyoruz” dedi.

ERUSAM Müdür Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Tekin Aycan Taşcı ise konuşmasında etkinliğin düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür etti.

Açılış konuşmalarının ardından TÜRKSOY Genel Sekreter Yardımcısı Sayit Yusuf tarafından “Türk Dünyasının Kültürel Bütünleşmesi ve TÜRKSOY” konulu konferansa verildi.

Konuşmasında TÜRKSOY hakkında katılımcılara bilgi veren Genel Sekreter Yardımcısı Sayit Yusuf, Rektör Prof. Dr. Fatih Altun’a ev sahipliğinden dolayı teşekkür etti.

TÜRKSOY’un Türk Dünyasında şöhretli bir kuruluş olduğunu belirten Genel Sekreter Yardımcısı Sayit Yusuf, “Bugün Erciyes Üniversitesi sayesinde Kayseri’deki gençlere TÜRKSOY’u anlatma fırsatı bulduk. Türkler arasında kültürel manada güç birliği yapmayı sağlayacak, Türk kültürü ve medeniyetini dünyaya tanıtacak bir ortak teşkilat var. Biz güçlerimizi birleştirmezsek zenginliğimiz çoğaltamayız. Bizim büyük bir hazinemiz var, dilimiz. Bugün ki çok şöhretli milletler ve devletler hiç ortaya çıkmadığı dönemlerde yüzyıllar önce bu millet dünyanın her konuda liderliğini yapıyordu. Yine yapar ve yine yapacak” diye konuşurken Etkinlik, soru-cevapların ardından sona erdi. 

NNYÜ SAĞLIK BİLİMLERİ FAKÜLTESİ’NDE “ÖNLÜK GİYME VE IŞIK ALMA” HEYECANI 

Nuh Naci Yazgan Üniversitesi (NNYÜ) Sağlık Bilimler Fakültesi tarafından Beslenme ve Diyetetik Bölümü, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü ile Hemşirelik Bölümü birinci sınıf öğrencileri için Önlük Giyme ve Işık Alma Töreni düzenlendi.

NNYÜ Süleyman Çetinsaya Kültür Merkezi’nde düzenlenen Önlük Giyme ve Işık Alma Töreni’ne NNYÜ Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Erkan Köse, Prof. Dr. Neriman İnanç dekanlar, öğretim üyeleri, öğrenciler ve veliler katıldı. NNYÜ Rektör Yardımcısı ve Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Neriman İnanç törende yaptığı açılış konuşmasında, 2013-2014 eğitim öğretim döneminde Beslenme ve Diyetetik, Hemşirelik, bir yıl sonra da Fizyoterapi ve Rehabilitasyon bölümlerine öğrenci alarak eğitime başladıklarını hatırlattı. Öğrencilerinin sağlık mesleğine ilk adımı attığını kaydeden İnanç, konuşmasında şu ifadelere yer verdi: Topluma yeterli ve dengeli beslenme alışkanlıklarını kazandırarak sağlığı koruyan, hastalıklara göre diyet tedavilerini planlayıp uygulayan diyetisyenler, sağlıklılarda, engellilerde, kas-iskelet sisteminde oluşan   ağrı ve fonksiyon kayıplarında tedavi programını planlayıp, yürüten fizyoterapistler, hastanın bakımını planlayıp, uygulayan ve izleyen hemşireler yetiştirilmektedir. Bu üç mesleğin de ortak amacı fedakar, insancıl, sorunlara duyarlı, hasta haklarına saygılı bir yaklaşımla, toplumun sağlığını korumak, geliştirmek ve yaşam kalitesini artırmaktır. Ülkelerin gelişim sürecinde aktif rol alan üniversitelerin sağlık bilimleri fakülteleri, ürettikleri bilimsel bilgi ile sağlık alanının vazgeçilmez paydaşlarıdır.  Bizler; sizleri, sadece meslek sahibi olarak değil, kaliteden ödün vermeyen, sorgulayan, ulusal ve uluslararası düzeyde rekabet edebilen, çevreye duyarlı, kültürel değerlerinin farkında olan ve bunları koruma bilinci taşıyan bireyler olarak görmek istiyoruz.

Konuşmalardan sonra sırayla kürsüye davet edilen Sağlık Bilimler Fakültesi Beslenme Diyetetik Bölümü, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü birinci sınıf öğrencilerine beyaz önlükleri bölümlerinde görevli öğretim üyeleri tarafından giydirildi. Hemşirelik Bölümü öğrencileri de öğretim üyelerinin ellerindeki mum şeklindeki lambalardan ışık alarak mesleklerine giden yolda teorik bilgilerini hayata geçirmek için ilk adımı attılar. NNYÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi öğrencilerinin, ailelerine gurur dolu anlar yaşattıkları Beyaz Önlük Giyme ve Işık Alma Töreni coşkuyla sona erdi.

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ersoy, ERÜ’de

 Öğrenci Seçme Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Bayram Ali Ersoy, Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Rektörü Prof. Dr. Fatih Altun’u ziyaret etti. Rektör Prof. Dr. Altun’u ziyaretinin ardından ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ersoy, ayrıca Üniversitedeki ÖSYM İl Sınav Koordinatörlüğü’nü de ziyaret ederek, bilgi aldı.

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Bayram Ali Ersoy, ERÜ ziyaretinde ilk olarak Rektör Prof. Dr. Fatih Altun’u makamında ziyaret etti.

Ziyarette ERÜ hakkında bilgiler alan ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ersoy, ev sahipliğinden dolayı Rektör Prof. Dr. Altun’a teşekkür etti.

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ersoy, Rektör Prof. Dr. Altun Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Oktay Özkan ve ÖSYM yetkilileri ile beraber ERÜ’de bir diğer ziyaretini ise kampüsteki ÖSYM İl Sınav Koordinatörlüğü’ne gerçekleştirdi.

Ziyaretinde ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ersoy, ÖSYM Kayseri İl Sınav Koordinatörü ve ERÜ Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Recep Ekici’den burada yürütülen faaliyetler hakkında bilgi aldı. 

Başkan Prof. Dr. Ersoy’un ERÜ ziyaretine; ÖSYM Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Necip Şimşek ve ÖSYM Bilgi Güvenliği Daire Başkanı Bilal Tırnakçı da eşlik etti. 

NNYÜ’DE TÜRK MUTFAĞI PANELİ 

Cumhurbaşkanlığı himayesinde, Kültür ve Turizm Başkanlığı, Kayseri Valiliği, Büyükşehir Belediyesi ve üniversitelerin desteğiyle organize edilen Türk Mutfağı Haftası etkinlikleri kapsamında Nuh Naci Yazgan Üniversitesi (NNYÜ) Süleyman Çetinsaya Kültür Merkezi’nde Türk Mutfağı Paneli düzenlendi.

NNYÜ Rektör Yardımcısı ve Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Neriman İnanç’ın moderatörlüğünü yaptığı panelde, Kayseri Üniversitesi Develi Hüseyin Şahin Meslek Yüksekokulu Otel Lokanta ve İkram Hizmetleri Bölümü Aşçılık Programı Öğretim Görevlisi Sinan Kılıçkaya, Türk Mutfağının Tarihsel Süreçleri, Erciyes Üniversitesi Turizm Fakültesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü Türkiye Aşçılar Federasyonu Akademik Kurul Başkanı Doç. Dr. Reha Kılıçhan, Türk Mutfağının Uluslararasılaşmasında Kayseri Mutfağının Yeri ve Önemi konularında birer sunum gerçekleştirirken, NNYÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Gizem Şahin, Türk Mutfağı ve Sağlık konusunda katılımcıları bilgilendirdi.

NNYÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü öğrencilerinin takip ettiği panel, NNYÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Erkan Köse ve Kayseri İl Kültür ve Turizm Müdürü Doç. Dr. Şükrü Dursun tarafından panelistlere hediye ve teşekkür belgelerinin takdimi ile sona erdi. Panel sonunda ayrıca katılımcılara, NNYÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü öğrencilerinin hazırladığı glutensiz ürünler ikram edildi.

 

Yazar - Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi, Halkla İlişkiler Tanıtım, Adalet, Kamu Yönetimi mezunu -----Davut Güleç Kimdir ? -----

İlginizi Çekebilir

ERÜ’ye Engelsiz Üniversite Ödülü, ölen Prof. Dr. Tamer Güneş İçin Tören, JGK Çetin ve öğrencilerden Kapadokya Üniversitesini Ziyaret, SUNUM’a proje desteği

ERÜ’de Vefat Eden Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tamer Güneş İçin Tören Düzenledi Geçirdiği rahatsızlık sonucu …


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/swtdavut/public_html/wp-includes/functions.php on line 5420