Talas, Bünyan, Hacılar, Kocasinan, Melikgazi belediye haberleri

SINIR TANIMAYAN TEKNOLOJİ FESTİVALİ’NDE GENÇLERİN HAYALLERİ GERÇEKLEŞİYOR

-GELECEĞİN MUCİTLERİNİN BİLİM VE TEKNOLOJİ ÜRÜNLERİ MEST ETTİ

Kocasinan Belediyesi, Kocasinan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle düzenlenen Kocasinan Teknoloji Festivali (KOCAFEST) ile gençlerin hayalleri gerçekleşiyor. Bilim ve teknoloji alanında yaptıkları birbirinden ilginç ve farklı projelerini KOCAFEST’te hem yarışan hem de ürünlerini sergileyen mucitler, büyük beğeni topluyor. KOCAFEST ’ten TEKNOFEST’e uzanan festival ile gençleri geleceğin Türkiye’sine hazırladıklarını belirten Kocasinan Belediyesi Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, gençlerin hayallerini gerçekleştirmeleri ve daha güçlü bir alt yapıyla yetişmeleri için projeler geliştirmeye devam edeceklerini söyledi.

Bilimsel projelerle fark oluşturduklarını belirten Başkan Çolakbayrakdar, “Gençlerin daha iyi ve daha güçlü bir alt yapıyla yetişmeleri için yoğun gayret sarf ediyoruz. Özellikle yaptığımız hizmetlerle fikir üreten, ufku geniş nesillerin yetişmesine katkı sunuyoruz. Bu yıl üçüncüsünü yaptığımız KOCAFEST ile gençlerimizin hayallerini gerçekleştiriyoruz. Büyüyen, gelişen Türkiye’nin gelecekte daha neler yapabileceğinin örneklerini gençlerimiz KOCAFEST’te en güzel şekilde ortaya koyuyor. Geleceğin teknolojisi olan ve Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın da desteklemiş olduğu uzay ve havacılık alanında, gençlerimiz yerli ve milli olarak teknolojik ürünler üretiyor. Artık şehirlerin akıllı şehir diye tabir ettikleri döneme doğru gidiyoruz. Akıllı şehirlerin kurgulanmasının temelinde burası başlıyor. Gençlerimizin ve çocuklarımızın bu şehir donanımını kurgulayacak şekilde yetişmeleri gerekiyor. O zaman bizim yapmamız gereken çocuklarımıza daha fazla imkânlar sağlamak ve fırsat vermektir. Bu noktada gençlerle birlikte hem akıllı şehri kurgulamak hem de Türkiye’yi geleceğe taşıyacak teknolojik donanımlı inşa edeceği yeni bir Türkiye’yi inşa etmektir. Bugün gençlerimizin yazılımını kendilerinin yaptığı ve model olarak ürettiği İHA’lar ile robotlar, yarın ülkemizin yerli ve milli üretimine katkı sağlayacak. Hedefimiz; yerli ve milli sanayinin temelini oluşturabilecek mühendis ve bilim adamları yetiştirmek. Bilim ve teknoloji atölyelerini kurarak, dünya ile rekabet edebilecek çocuklarımızı yetiştireceğiz. Yapmış olduğumuz atölyeleri daha kapsamlı yaparak, milli ve yerli üretim sağlayacağız. Yavrularımızın geleceği için, yarınları için, huzurlu ve mutlu olmaları için çalışmalarımızı artırarak devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

KOCAFEST’e katılan öğrenciler de Kocasinan Belediyesi’nin bilim ve teknoloji alanında vermiş olduğu eğitimler sayesinde birbirinden farklı projeler geliştirdiklerini belirterek, böyle imkanlar tanıyan Başkan Çolakbayrakdar’ a teşekkür etti.

KOCAFEST’i gezen katılımcılar ise insansız hava araçları çalışmalarına hayran kaldıklarını belirterek, gençlerin becerilerini ve yeteneklerini geliştirmesine katkı sunan Başkan Çolakbayrakdar’a teşekkürlerini iletti.

Öte yandan  235 takım, 12 farklı kategoride yarışmaya başladığı ve 3 gün boyunca sürecek olan KOCAFEST’e dereceye giren öğrencilere 25 Mayıs Cumartesi Günü ödülleri verilecek. KOCAFEST’e katılan takımlar;  Çizgi İzleyen (Temel Seviye), Çizgi İzleyen (İleri Seviye), Hızlı Çizgi İzleyen, Tasarla- Çalıştır, Yumurta Toplama (Caretta Caretta), Labirent Çözen (Temel Seviye), Labirent Çözen (İleri Seviye, Tozkoparan Robot (Temel  Seviye), Hackhaton, LEGO, Mini Sumo, İHA (Ortaokul ve Lise) olmak üzere toplam 12 kategoride yarışıyor.

TALAS’TA STRATEJİK PLAN EĞİTİMİ DÜZENLENDİ

Talas Belediyesi’nde 2025-2029 stratejik plan çalışmaları hazırlık programı kapsamında “Stratejik Plan Hazırlama Süreci Eğitimi” düzenledi

Talas’ın gelecek beş yıldaki faaliyetlerinin yer alacağı yol haritası belirlenecek çalışmayla ilgili Talas Belediyesi Konferans Salonu’nda düzenlenen stratejik plan hazırlama eğitimine Talas Belediye Başkan Yardımcısı Koray Kök, birim müdürleri ve personel katıldı.

Toplantıda konuşan Talas Belediye Başkan Yardımcısı Koray Kök, sözlerine Talas Belediye Başkanı Mustafa Yalçın’ın selamıyla ve konuya gösterdiği önemi anlatarak başladı.

Kök, stratejik planın Talas Belediyesinin önümüzdeki yıllarda yapacağı faaliyetler açısından önemine dikkat çekerek, “Bu çalışma belediyemizin yol haritası açısından büyük önem arz ediyor. 5 yıllık süreçteki stratejik planı hazırlarken, tasarruf tedbirleri konulu Cumhurbaşkanlığı genelgesi dikkate alarak yapılacak. Bunun için bütün birimlerdeki arkadaşlarımıza büyük görev düşüyor. Buradaki hedefimiz en kısa sürede en iyi şekilde yol haritamızı belirleyip çalışmalarımızı yürütmek.” dedi.

Emekli Mülkiye Müfettişi Mehmet Çoban ise, stratejik planlamanın önemini, hazırlık sürecinde yapılacak işlemler ve kullanılacak yöntemler, kamudaki yerini, kamudaki stratejik planlamanın hukuki dayanağı ve sürecin aşamaları gibi konularda bilgiler verdi.

SAĞANAK YAĞMUR SONRASI BÜNYAN’DA  BELEDİYE EKİPLERİ HAREKETE GEÇTİ
Belediye ekiplerimiz ilçemizde sağanak yağışın başlaması ile harekete geçti.
Ekiplerimiz bugün ilçemizde başlayan sağanak yağış nedeniyle mağduriyet yaşanmaması için Bünyan genelinde mazgal temizliği yaparak tıkanan giderleri açtı. Yağmurun arkasında bıraktığı çamur ve birikintiler temizlendi.
Konu ile ilgili açıklama yapan Belediye Başkanımız Selahattin Metin, “Erken müdahale ile tıkanmalar nedeniyle oluşabilecek su taşınması engellendi. Yolların temizlenmesi ile yaşanabilecek görünmez kazaların önüne geçildi. Yollarda oluşabilecek su birikintileri engellendi ve bu nedenlerle hemşehrilerimizin yaşayabileceği sorun ve mağduriyetlerin önüne geçildi” dedi.

HACILAR’DA ORTAOKULLAR ARASI BİLGİ YARIŞMASI YAPILDI

Hacılar ilçesinde Milli Eğitim İlçe Müdürlüğü ve Şaşoğlu İmam Hatip Ortaokulu tarafından ortaokullar arası bilgi yarışması düzenlendi. Bilgi yarışmalarıyla sınavlar öncesinde öğrencilerin kendilerini değerlendiklerini belirten Hacılar Belediye Başkanı Bilal Özdoğan, “keyifli ve bir o kadar da çekişmeli yarışmalarda öğrencilerimiz bilgileriyle yarıştılar” dedi. 

Hacılar Şehit Ahmet Cihan Kilci Kültür Merkezi’ndeki yarışmaya Hacılar Kaymakamı Burak Dertlioğlu, İlçe Milli Eğitim Müdürü Hacı Erdoğan, okul müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve veliler katıldı. Hacılar Belediye Başkanı Bilal Özdoğan yarışmanın öğrenciler tarafında keyifli bir atmosferde gerçekleştiğini belirterek, “Öğrencilerimiz açısından güzel bir etkinlik oldu. En azından sınavlar öncesinde kendi bilgilerini de ölçmüş oldular. Bu ortamı hazırlayan arkadaşlarımıza teşekkür ederim. Yarışmada öğrencilerimiz bilgilerini yarıştırarak keyifli anlar yaşadılar. Bu gibi etkinliklerle gençlerimizin yanında her zaman olmaya devam edeceğiz” dedi.

Kaymakam Burak Dertlioğlu da, “Burada bir müsabaka yok aslında. Burada herkes birinci. Buraya çıkmakla, bu masalara oturmakla, bu cevapları vermekle hepiniz birincisiniz. Toplum önünde hitabet, konuşma, kendi bildiğini ifade edebilme, doğruları kendi bildiğin doğruları söyleyebilme becerilerini burada kazandığınızı gördük.  Bunu burada gayet güzel ve hatta çekişmeli bir biçimde yaptınız. Sizlere ve bu yarışmanın hazırlanmasında emek veren öğretmenlerimize, jüri heyetimize, öğrencilerimize, Milli Eğitim Müdürümüze ve ekibine çok teşekkür ediyorum” dedi.

Beş okulun kıyasıya yarıştığı yarışmanın sonunda Tevfik İleri İmam Hatip Ortaokulu birinci, Demokrasi Şehitleri Ortaokulu ikinci, Ali Atay Şaşoğlu Ortaokulu ise üçüncü oldu. Yarışma sonunda dereceye giren okul temsilcisi öğrencilere ödüllerini Kaymakam Burak Dertlioğlu ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Hacı Erdoğan verdi.

Program, katılımcıların toplu fotoğraf çekimi ile son buldu.

BAŞKAN METİN’İN TALİMATİ İLE TESPİT VE BAKIM ONARIM ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR
Bünyan Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü ekiplerimizce yaşanan yağışlar, kış şartları, eskime, yıpranma gibi çeşitli nedenlerle bozulan yolların bakım, onarım ve yenilenmesi için çalışmalar devam ediyor.
Belediye Başkanımız Selahattin Metin’in talimatı ile ilçemiz genelinde bozulan yollar ekiplerimizce taranıp yerinde tespiti yapılarak zaman kaybetmeden gerekli çalışmalar gerçekleştiriliyor.
İlçe genelinde vatandaşların sorun yaşamaması için bozulan yolların tamir ve tadilatına başlandığını belirten Başkan Metin, “Hemşehrilerimizin mağduriyet ve sorun yaşamaması için ilçemiz genelinde başlattığımız çalışmaları aralıksız olarak sürdüreceğiz. Tespit ve çalışmalarımız hava koşulları uygun olduğu sürece devam edecek” dedi.

MELİKGAZİ BELEDİYESİ TASARRUFLA GELECEĞE YATIRIM SAĞLIYOR

Melikgazi Belediyesi 2023 yılında toplam 5 milyon lira değerindeki yazılımı kendi kaynakları ile geliştirerek tasarruf sağladı.

Melikgazi Belediyesi, ARGE Müdürlüğü ekiplerinin kendi kaynakları ile geliştirdikleri Kentsel Dönüşüm, Kariyer Melikgazi İş Başvurusu Yazılımı, Coğrafi Bilgi Sistemleri Yazılımı ve Entegrasyonu, 4 adet kurumsal web sayfası ve 16 adet web sitesi ve web portalı yazılımları ile 5 milyon lira tutarında tasarruf sağladı.

İnovatif projeleriyle ilçeye sayısız katkı sağlayan Melikgazi Belediye Başkanı Doç. Dr. Mustafa Palancıoğlu, eldeki imkanları geleceğe taşımak ve geliştirici çalışmalar yapmak adına girişimlerinin devam ettiğini ifade ederek şunları söyledi:

“Melikgazi Belediyesi olarak ilçemize hizmet ederken kaynaklarımızı en verimli şekilde kullanmaya özen gösteriyoruz. Tasarruf ederken vatandaşlarımıza da kolaylık sağlayacak fikirleri hayata geçiriyoruz. Bu kapsamda GES, coğrafi bilgi sistemleri uygulamamız, damla sulama sistemlerimiz, led aydınlatma sistemlerimiz ve daha birçok projemiz gibi hayata geçirdiğimiz çalışmaların yanı sıra yeni fikirlerimizle devamlılık sağlıyoruz. Enerji kaynaklarımızı verimli kullanmak ve gelecek nesillere daha yaşanabilir bir dünya bırakmak için de tasarrufun kıymetini biliyoruz. İsrafın önüne geçmek için elimizdeki imkanları en iyi şekilde kullanmaya özen gösteriyoruz. Yenilikçi tasarruf anlayışımız doğrultusunda belediyemiz gider ve harcamalarımızda da kaynaklarımızı etkili, verimli ve ekonomik kullanıyoruz. Bu kapsamda ARGE Müdürlüğü ekiplerimizin kendi kaynaklarımız ile geliştirdiği Kentsel Dönüşüm, Kariyer Melikgazi İş Başvurusu Yazılımı, Coğrafi Bilgi Sistemleri Yazılımı ve Entegrasyonu, 4 adet kurumsal web sayfası ve 16 adet web sitesi ve web portalı yazılımları ile 5 milyon lira tutarında tasarruf sağladık. Emeği geçen mesai arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Geleceğe yatırım sağlayacak yeni projelerimizle Melikgazi’mize en iyi şekilde hizmet etmeye devam edeceğiz. ”

BAŞKAN PALANCIOĞLU İLDEM’E MÜJDEYİ VERDİ! 

Melikgazi Belediyesi tarafından İldem Gesi Fatih Mahallesi’nde yapımı devam eden ikinci Akıl Küpü Kütüphanesinin çalışmalarında sona geliniyor.

“Akıl Küplerimiz gençlerimiz arasında popüler olmuş durumda.”

İldem’e kazandırılan ikinci Akıl Küpü Kütüphanesini gençlerle bir an evvel buluşturmak için gayretle çalışmalarına devam ettiklerini belirten Melikgazi Belediye Başkanı Doç. Dr. Mustafa Palancıoğlu, “ Akıl Küplerimiz gençlerimizin artık hayatlarına değer katan, ders çalışabildikleri gibi sosyalleşebildikleri, günlük uğrak yerleri haline gelmiş mekanlar olarak popüler olmuş durumda. Bilindiği gibi 5 yıl içerisinde Melikgazi Belediyesi olarak ilçemizin birçok yerinde hizmet veren kütüphanelerimizin sayısını 15’e çıkardık. Akıl Küplerimizden hizmet alan öğrenci sayımız 40 bini aşmış durumda. Aşırı ilgi söz konusu. Çalışma saatlerini uzattığımız kütüphanelerimiz oluyor. Dolayısıyla nitelikli hizmetleri, donanımı ile gençlerimize konfor sağlayan kütüphanemizin sayısında artışa gidiyoruz. İldem Bölgemizde “İldem Cumhuriyet Mahallesi Akıl Küpü Kütüphane”miz hem gençlerimize hem de yetişkinlere hizmet sağlamaya devam ediyor. Nüfus yoğunluğunun fazla olması ve kütüphanelerimize rağbetin fazla olması nedeniyle İldem Bölgemize bir kütüphane daha kazandırıyoruz. Gençlerimiz açılış için sabırsızlanıyorlar. Bizler de onlar için çalışmalarımızı gayretle ve hızlı bir şekilde devam ettiriyoruz. Özel okuma salonları, bilgisayar odaları, dinlenme alanları ile ayrıcalıklı hizmet sağlayacak kütüphanemizin inşaatı hızla yükseliyor. İnşallah kısa zaman içerisinde tamamlanacak ve gençlerimizle buluşturacağız. İldem Bölgemize ve Melikgazi’mize hayırlı olsun. Eğitim yatırımlarımız bu dönemimizde de artarak devam edecek ve rekorumuzu koruyacağız.“ dedi.

KOCASİNAN’DA VERGİ MESAİSİ

Kocasinan Belediyesi, Emlak, Çevre Temizlik ve İlan Reklam Vergi Ödemelerinin 1.Taksitinin 31 Mayıs Cuma günü sona erecek olmasından dolayı vatandaşların vergi ödemelerini rahatlıkla yapabilmesi için çalışma saatlerinde düzenleme yaptı.

Vergi ödemelerinde her türlü ödeme kolaylığı sunan Kocasinan Belediyesi; Emlak, Çevre Temizlik ve İlan Reklam vergilerini ödemek isteyen mükellefler için hafta sonu  25 Mayıs Cumartesi ve 26 Mayıs Pazar günü saat 09:00 ile 16:00 saatleri arası, hafta içi ise 27- 31 Mayıs tarihler arası saat 08:30 ile 19:00 saatleri arası veznelerin açık olacağı duyuruldu.

Vatandaşların işlerini kolaylaştırmak ve daha yaşanabilir bir ilçe sunmak için çalıştıklarını belirten Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, “Vatandaşlarımıza e-belediye uygulamaları, internetten ödeme, posta çeki ile kredi kartına taksit ödeme gibi kolaylıklar sunuyoruz. İnternet vasıtasıyla vergi ödemeleri hem belediye hem de vatandaşa büyük kolaylık sağlıyor. Ödenen vergileri daha iyi kaliteli hizmetler olarak vatandaşlarımıza sunuyoruz. Yatırılan her kuruş Kocasinan’ın, aynı zamanda ülke ekonomisinin büyümesine katkı sunmaktadır. Bu sebeple unutmayalım ki; vergiler geleceğimizin teminatını oluşturmaktadır” ifadelerini kullandı.

Başkan Çolakbayrakdar sözlerini, “Şimdiden vergi ödeme konusunda hassasiyet gösteren hemşerilerime teşekkür ediyorum” diye noktaladı.

KOCASİNAN’DA SINIR TANIMAYAN TEKNOLOJİ FESTİVALİ BAŞLADI

Kocasinan Belediyesi, Kocasinan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle ortaokul ve liseli öğrencilerine yönelik düzenlenen ve toplam 235 takımın, 12 farklı kategoride yarışacağı Kocasinan Teknoloji Festivali (KOCAFEST) başladı. Büyük ve Güçlü Türkiye için gençlerin büyük ümit vadettiğini vurgulayan Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar. KOCAFEST sayesinde gençlerle birlikte hem akıllı şehirler kurgulayacaklarını hem de Türkiye’yi geleceğe taşıyacak teknolojik donanımlı yeni bir Türkiye inşa edeceklerini söyledi.

Kayseri Dünya Ticaret Merkezi Fuar Alanı’nda düzenlenen KOCAFEST Festivali programına; Kayseri Valisi Gökmen Çiçek, Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, Kocasinan Kaymakamı İlhan Abay, Kayseri İl Emniyet Müdürü Atanur Aydın, AK Parti İl Başkanı Fatih  Üzüm, AK Parti Kadın Kolları Başkanı Meral Koşar, sivil toplum kuruluşları, il müdürleri, oda başkanları, meclis üyeleri, muhtarlar, kamu kurum ve kuruluşların temsilcileri, meclis üyeleri, öğretmenler, öğrenci ve aileleri ile vatandaşlar katıldı.

Kocasinan Belediyesi olarak hayatın her alanında yer aldıklarını vurgulayan Başkan Çolakbayrakdar, “Sınır tanımayan teknoloji festivalimiz KOCAFEST’in bu yıl üçüncüsünü gerçekleştiriyoruz. Üç yıl önce başlamış olduğumuz bir etkinlikte bugün üçüncüsünü gerçekleştirmiş olmak hakikaten farklı bir keyif. Karşımızda ülkemizin, şehrimizin ve istikbalimiz evlatlarımızı görüyor olmak, onlarla birlikte aynı atmosferi paylaşmak, aynı heyecanı ve duyguları paylaşmak bambaşka bir şey. Buradaki amacımız, pırıl pırıl gençlerin eğlenerek teknolojiyle buluşması ve neler yapabileceklerini tabiri caizse yedi düvele göstermeleriydi. Geldiğimiz noktada çocuklarımızın neler yaptığını görüyoruz. Biz bir belediyeyiz. Belediye olarak rutin kendi alanımızda yaptığımız işlerin her alanında en iyisini yapmanın gayreti içerisindeyiz. Hayatı kolaylaştırmak için ne yapılması gerekiyorsa hepsini en iyi şekilde yapmanın gayretindeyiz. Ama en büyük kaygımız, gençlerimizdir. Gelecekte emanet edeceğimiz çocuklarımızdır. Onların daha donanımlı yetişmelerini sağlamak için imkânlar sağlayabilmektir. Bunun için bu festivalleri yapıyoruz ve gençlerimize fırsat verebilmenin önünü açıyoruz. Eğitimde fırsat eşitliği sağlıyoruz. Önceliğimiz, istikbalimiz olan gençlerimiz, çocuklarımızdır. Gençlerimize hangi alanda imkan tanıdıysak yüzümüzü ak çıkarttılar ve başımızı dik ettiler. Geleceğin Türkiye’si için en iyisini biz yaparız dediler ve yapıyorlar. Biz istiyoruz ki teknoloji artık hayatın bir parçası. Gündelik hayatın her alanında olan teknoloji bağımlı değil de teknoloji hayatı kolaylaştıracak şekilde kullanılsın diye kaygısı içerisindeyiz. Artık şehirlerin akıllı şehir diye tabir ettikleri döneme doğru gidiyoruz. Akıllı şehirlerin kurgulanmasının temelinde burası başlıyor. Gençlerimizin ve çocuklarımızın bu şehir donanımını kurgulayacak şekilde yetişmeleri gerekiyor. O zaman bizim yapmamız gereken çocuklarımıza daha fazla imkânlar sağlamak ve fırsat vermektir. Bu noktada gençlerle birlikte hem akıllı şehri kurgulamak hem de Türkiye’yi geleceğe taşıyacak teknolojik donanımlı inşa edeceği yeni bir Türkiye’yi inşa etmektir” ifadelerini kullandı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç ise TEKNOFEST’in yolu Kocasinan Belediyesi’nin yapmış olduğu KOCAFEST’ ten geçtiğini vurgulayarak, “Öncelikle bu anlamlı çalışmayı yaptığından dolayı başkanımızı tebrik ediyorum. Bilim ve teknoloji ışığında geleceğin ışığı olan TEKNOFEST’e taşıyan KOCAFEST’e katılan gençlerimizi tebrike diyorum. Kayseri’ye yakışan bu tur etkinliklerin bilim ve teknoloji ışığında geleceğin gençlerini daha iyi noktalara taşımak için el ele gönül gönülle vermek suretiyle çalışmalarımızı sürdüreceğiz” diye konuştu.

Kayseri Valisi Gökmen Çiçek de Kocasinan Belediyesi’nin dinamik bir belediyecilik hizmeti verdiğini ifade ederek, “Kocasinan’da Ahmet Çolakbayrakdar’ın büyük destekleri, çalışması ve projesiyle KOCAFEST gibi bir gerçek var. Artık Kocasinan’da teknolojiyle yarışan, üreten ve bir an önce o gün gelsin diye beklenen KOCAFEST var. Kayseri Valisi olarak KOCAFEST’in burada olmasından dolayı çok büyük mutluluk duyuyorum. Çünkü Kayseri’nin çalışan vatansever gençleri, teknoloji yarışmalarına çok yakışıyor ve buradan çok başarılı çalışmalara imza atacak gençlerin çıkacağına inanıyorum. Yarışma başlasın diyorum” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından yarışmaya katılan 235 takımın proje masaları gezilmesiyle program sona erdi.  235 takım, 12 farklı kategoride yarışacağı ve 3 gün boyunca sürecek olan KOCAFEST’e dereceye giren öğrencilere 25 Mayıs Cumartesi Günü ödüller verilecek. KOCAFEST’e katılan takımlar;  Çizgi İzleyen (Temel Seviye), Çizgi İzleyen (İleri Seviye), Hızlı Çizgi İzleyen, Tasarla- Çalıştır, Yumurta Toplama (Caretta Caretta), Labirent Çözen (Temel Seviye), Labirent Çözen (İleri Seviye, Tozkoparan Robot (Temel  Seviye), Hackhaton, LEGO, Mini Sumo, İHA (Ortaokul ve Lise) olmak üzere toplam 12 kategoride yarışacak.

ÖZDOĞAN, “KAYSERİ’DE BİZ BİR BÜTÜNÜZ”

MÜSİAD Kayseri Şube Başkanı Ferhat Akmermer ve yönetim kurulu üyeleri Hacılar Belediye Başkanı Bilal Özdoğan’ı makamında ziyaret ederek başarı dileklerinde bulundular.

MÜSİAD (Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği) Kayseri Şube Başkanı Ferhat Akmermer ve yönetim kurulu üyeleri, Hacılar Belediye Başkanı Bilal Özdoğan’ı ziyaret ederek yeniden seçilmeleri dolayısıyla başarı dileklerini ilettiler.

Milli değerlerimizi ticaretin merkezine koyan tüm sanayicilerimize çalışmalarında başarılar diliyor, kendilerine ziyaret ve destekleri için teşekkür ediyorum” diyen Hacılar Belediye Başkanı Bilal Özdoğan, “MÜSİAD, Kayseri’mizin önemli sivil toplum kuruluşlarından biri. İşadamlarımızın ve sanayicilerimizin buluştuğu bir derneğimiz. Bizi yakından takip eden ve sürekli iş birliği içinde olduğumuz, bir araya gelmekten her zaman mutluluk duyduğumuz bir kuruluş. Dün olduğu gibi bugün de MÜSİAD ile birlikte ilimize ve vatanımıza değer katmaya, katkı vermeye devam edeceğiz inşallah. Hacılar girişimci ruhuyla, çalışkanlığıyla Kayseri’nin önemli ilçelerinden biri. Kayseri’de biz bir bütünüz. Bu noktada da MÜSİAD ile çalışmalarımız yeni döneminde de inşallah devam edecek” şeklinde konuştu.

MÜSİAD Kayseri Şube Başkanı Ferhat Akmermer ise, “31 Mart’ta gerçekleştirilen yerel seçimlerde yeniden Hacılar Belediye Başkanı seçilmenizden dolayı MÜSİAD Kayseri ailesi olarak sizlere bugün bir hayırlı olsun ziyaretinde bulunmak istedik. Rabbim inşallah önümüzdeki 5 yıllık süreçte, daha önce yapılan işlerin hem tamamlanmasını hem de daha güzel yeni projelere, hayırlı işlere imza atmanızı nasip eylesin. Bizler özellikle Kayseri’nin girişimci insanlarının bulunduğu bir ilçedeyiz. Bazen de kendi aramızda takılıyoruz; Kayseri’nin en zengin ilçesindeyiz diye veya en zengin ilçesi olarak tarif ediyoruz Hacılar’ı. Bu noktada, buradaki dinamikleri sizler de çok iyi biliyorsunuz. İnşallah Allah güzel işler yapmayı nasip eylesin. Biz tekrar size görevinizde başarılar diliyoruz. Hayırlı olsun dileklerimizi iletiyoruz,” dedi.

Konuşmaların ardından, MÜSİAD Kayseri Şube Başkanı Ferhat Akmermer tarafından Başkan Özdoğan’a günün anısına bir hediye takdim edildi.

MELİKGAZİ BELEDİYESİ’NDEN TEKNOFEST’E İMZA ATACAK 36 PROJEYE DEV DESTEK

Melikgazi Belediyesi, Havacılık ve Uzay Teknoloji Festivali TEKNOFEST’e katılacak 36 takıma toplam 2.500.000 lira destek verecek.

Melikgazi Belediye Başkanı Doç. Dr. Mustafa Palancıoğlu, Türkiye’nin milli teknolojilerini geliştirmeyi hedefleyen TEKNOFEST’e katılacak olup Melikgazi Belediyesi’nden destek almak için başvuru yapan 81 proje arasından 36 projeye destek olacaklarını açıkladı.

Proje üreten gençlere eğitim alanında verdiği destekleri sürdüren Melikgazi Belediye Başkanı Doç. Dr. Mustafa Palancıoğlu, “ Türkiye’nin geleceğini şekillendirecek olan, kendini geliştiren, proje üreten gençlerimizi Melikgazi Belediyesi olarak her zaman destekliyoruz. TEKNOFEST’e proje üreten gençlerimize rekor desteklerimizi sürdürüyoruz. 2022 yılında 33 takıma 1 milyon TL, 2023’te tam 20 projeye 1,5 milyon TL destek sağlamıştık. 2024 yılında ise rekor bir rakamla 2,5 milyon TL teknolojik desteğimiz gençlerimiz için hazır. Bu kapsamda bu sene Adana’da düzenlenecek olan Havacılık ve Uzay Teknoloji Festivali TEKNOFEST’e katılacak takımlardan destek talep edenler için Belediyemiz Tiyatro Salonu’nda düzenlediğimiz proje değerlendirme toplantısında toplam 81 proje jüri karşısına çıkmıştı. Bu projelerin her biri jüri tarafından ayrı ayrı değerlendirildi. Birbirinden başarılı projeler arasından 36 projeye karar verildi ve belirlenen projeler belediyemizden malzeme desteği almaya hak kazandı. Kazanan takımlarımızı tebrik ediyor; başarılar diliyorum. İnşallah bu sene de güzel sonuçlara imzamızı atacağız. Melikgazi Belediyesi olarak toplam 2.500.000 TL değerinde malzeme desteği sağlayacağız. Birbirinden güzel fikir ve projeleriyle başvuru yapan tüm gençlerimize teşekkür ediyor; başarılarının devamını diliyorum. “ dedi.

Seçilen projelerin TEKNOFEST’te güzel başarılara imza atacağına inandığını belirten Başkan Palancıoğlu, destek almaya hak kazanan takımlardan 20 tanesinin üniversite, 7 tanesinin lise ve 9 tanesinin ilkokul düzeyinde olduğunu belirterek destek almaya hak kazanan takımların listesine Melikgazi Belediyesi Teknofest sayfasından (https://www.melikgazi.bel.tr/teknofest/) ulaşılabileceğini söyledi.

BAŞKAN PALANCIOĞLU’NDAN ÇOCUKLARA TEKNOLOJİ ATÖLYESİ HİZMETİ 

Melikgazi Belediye Başkanı Doç. Dr. Mustafa Palancıoğlu, belediye bünyesinde bulunan sosyal tesislerde teknoloji atölyeleri derslerinin devam ettiğini açıkladı.

Çocukların eğitimi için her türlü hizmetin aralıksız süreceğini belirten Başkan Palancıoğlu, sosyal tesislerde devam eden teknoloji atölyeleri derslerinin yaz aylarında artarak devam edeceğinin müjdesini verdi.

Melikgazi Belediye Başkanı Doç. Dr. Mustafa Palancıoğlu, ‘’Belediyemizin sosyal tesisleri bünyesinde bulunan teknoloji atölyelerimiz tüm imkanlarıyla çocuklarımıza seferber olmuş durumda. Burada 8-12 yaş aralığındaki çocuklarımıza, 15 kişilik sınıflarda hizmet veriyoruz. Teknoloji atölyelerimizde temel algoritma işlemleri, arduino uygulamaları, üç boyutlu yazıcı uygulamaları, mikrobit ile temel programlama gibi birçok robotik ve kodlama dersleri veriyoruz. Necip Fazıl Kısakürek, Danışmentgazi ve Tınaztepe sosyal tesislerimizde bulunan teknoloji atölyelerimizdeki derslerimiz hafta içi ve hafta sonu devam ediyor. Okullar yaz tatiline girdiğinde ise derslerimizi hafta içine daha fazla yayacak, ders sayımızı arttırarak daha fazla öğrenciye ulaşma imkanı sağlayacağız. Bizim buradaki temel hedefimiz çocuklarımızın hem eğlenerek, hem de üreterek kendilerine birtakım bilgi birikim katmalarıdır. Temel Robotik ve Kodlama Kursu’nda kendini geliştirip, ilerde bu konuda ülkemize hizmet etmek isteyen tüm öğrencilerimizi teknoloji atölyelerimize bekliyorum.’’ dedi.

ARGINCIK’DA DA KENTSEL YENİLEME TÜM HIZIYLA DEVAM EDİYOR

Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, Argıncık bölgesinde kentsel yenileme çalışmalarının tüm hızıyla devam ettiğini belirterek, “Bölgede eski imarsız yapıları, gecekonduları tek tek dönüştürerek, imarlı hale getiriyor ve daha modern bir yapılaşmayla taçlandırılıyoruz” dedi.

Yeni ‘ARGINCIK’ için büyük bir dönüşüme imza atan Başkan Çolakbayrakdar, atılan her yeni bir adımın Kocasinan’ın değişmesi, dönüşmesi, güzelleşmesi ve geleceğe emin adımlarla inşası anlamına geldiğini belirterek,  dönüşümle birlikte şehri geleceğe hazırlayıp, yeni bir Kocasinan inşa ettiklerini söyledi.

Bölgenin kaderini değiştirmek için yoğun gayret ettiklerini vurgulayan Başkan Çolakbayrakdar, “Argıncık denildiği zaman bölge insanın ilk akla gelen Argıncık’ın yenilenmesi ve Argıncık kentsel dönüşümüdür. Sıklıkla dediğim gibi tabiri caizse iğne ile kuyu kazar gibi çalışmalar yürütüyoruz. Yapmış olduğumuz bu kentsel yenileme blokları ile Argıncık bölgesindeki eski imarsız yapıları, gecekonduları tek tek dönüştürerek, imarlı hale getiriyoruz. Kentsel dönüşüm modeli bire bir sahada yoğun emek harcayarak devam ediyor. Anlaşmış olduğumuz birkaç daha blok var. Nasipse hukuki süreç tamamlandığında modern binayla taçlandıracağız. Çok emek harcıyoruz ama maalesef ilerleyemiyoruz. Karşılığında bir blok çıkıyor bu şekilde de hızlıca ilerlemiyor. Bu noktada 1,5 yıldır uğraştığımız, İlçe Jandarmanın yerini rezerv alanı yapacağız. Argıncık’ ta rıza gösteren hakkına razı olan vatandaşlarımızın arsasını alıp, rezerv alandan dairesini teslim edeceğiz. Bu şekilde hızla Argıncık’ ta kentsel dönüşümü hızlandıracağız. Devletimiz ve belediyemiz adım atıyor yoğunca çalışıyor.  O kadar kentsel dönüşüm yapan bir belediye başkanı, Argıncık’ı rahatlıkla çözüme kavuşturur. Çünkü burada bir tecrübe var. Bizimkisi gibi bu kadar tecrübesi olan ikinci bir belediye yoktur. İnşallah yaptığımız dönüşümle vatandaşlarımız özellikle çocuklarımız ve gençlerimiz, daha güzel şartlarda yaşayacaklar ve geleceğe daha iyi hazırlanmış olacaklar” ifadelerine yer verdi.

Başkan Çolakbayrakdar, dönüşüm projeleriyle ‘Yeni Kocasinan’a yakışır mahalleler kurarak, ilçeye yeni bir hüviyet kazandıracaklarını sözlerine ekledi.

BAŞKAN ÖZDOĞAN’DAN 2.KADIN KOOPERATİFLERİ FUARI’NA DAVET

Hacılar’ın üreten kadınlarının oluşturduğu kısa adı HEKKOP olan Hacılar Erciyes Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi’nin de içinde bulunduğu toplam 44 kooperatifi bünyesinde barındıran 2. Kayseri Kadın Kooperatifleri Fuarı açıldı. Hacılar Belediye Başkanı Bilal Özdoğan, tüm vatandaşları 21-27 Mayıs tarihleri arasında Recep Tayyip Erdoğan Millet Bahçesi’ne davet etti.

Kayseri Valisi Gökmen Çiçek öncülüğünde başlatılan ve kısa sürede Kayseri’nin tüm ilçelerinde kurulan, aralarında Hacılar Erciyes Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi’nin (HEKKOP) de bulunduğu kooperatifler çalışmalarını sürdürüyor.

Recep Tayyip Erdoğan Millet Bahçesi’nde açılan fuarı ziyaret eden ve tüm stantları gezen Hacılar Belediye Başkanı Bilal Özdoğan, “Kooperatiflerde çalışan kadınlar hem keyifli zaman geçiriyor hem de ev ekonomisine katkıda bulunuyor,” dedi.

HEKKOP standına da tüm vatandaşları davet eden Başkan Özdoğan burada yaptığı açıklamada, “Recep Tayyip Erdoğan Millet Bahçesi’nde kooperatiflerimiz stantlarını açtılar. Bütün ilçelerimizde faaliyet gösteren kooperatiflerimiz yöresel ürünler başta olmak üzere ürünlerini burada sergiliyorlar. Bu yöresel tatları ve ürünleri burada görmek, tatmak ve almak herkesin isteyeceği bir şeydir. Her yaş grubuna hitap eden ve el sanatlarından gıdaya kadar birçok stant mevcut. Vatandaşlarımız gelsinler, burada güzellikleri görsünler, alışverişlerini yapsınlar ve millet bahçemizde de bu işin keyfini sürsünler diyorum. Emeği geçen başta valiliğimiz olmak üzere Büyükşehir Belediye Başkanımıza, ilçe belediye başkanlarımıza, kaymakamlarımıza ve burada gönülden çalışan bütün kadın kooperatifi üyelerimize teşekkür ediyorum. Hayırlı olsun,” şeklinde konuştu.

Toplam 44 kooperatifi bünyesinde barındıran 2. Kayseri Kadın Kooperatifleri Fuarı, 21-27 Mayıs tarihleri arasında Recep Tayyip Erdoğan Millet Bahçesi’nde gezilebilecek.

MELİKGAZİ BELEDİYESİ GÜLTEPE’YE 3 PROJEYİ BİRDEN KAZANDIRIYOR

Melikgazi Belediyesi’nin Gültepe Mahallesi’nde hayata geçireceği aile sağlığı merkezi, cami ve Diyanet Eğitim ve Kültür Merkezi çalışmaları hızla devam ediyor.

Melikgazi’nin her mahallesinde ihtiyaç doğrultusunda yatırım ve hizmetlerini hayata geçirmeye gayret ettiklerini belirten Melikgazi Belediye Başkanı Doç. Dr. Mustafa Palancıoğlu, Gültepe Mahallesi’nde yapımı devam 3 projenin hızlı bir şekilde ilerlediğini belirtti. 5 yıl içerisinde ilçeye birbirinden nitelikli hizmetler kazandıran Başkan Palancıoğlu sözlerine şu şekilde devam etti:

“Gültepe Mahallemizde Melikgazi Belediyemiz ve hayırsever iş birliği ile hayata geçireceğimiz Ali Başyazıcıoğlu Aile Sağlığı Merkezi, Cami ve Diyanet Eğitim ve Kültür Merkezimizin yapım çalışmaları hızlı bir şekilde ilerliyor. Mahallelerimizin ve vatandaşlarımızın ihtiyaçları doğrultusunda en nitelikli hizmetleri ivedi bir şekilde ilçemize kazandırıyoruz. Melikgazi, Türkiye’nin en çok nüfus yoğunluğuna sahip olan ilçelerinden bir tanesi. Nüfus artışı yeni gereksinimleri beraberinde getiriyor. Bu kapsamda Gültepe Mahallemize kazandıracağımız kompleks tesisimizin inşaatları hızla ilerliyor. Melikgazi’mizi ileriye taşıyacak projelerimizi hayata geçirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Bölgede birçok ihtiyacı karşılayacak olan tesisimizde hem çocuklar hem yetişkinler için ayrı olarak planlanan Diyanet Eğitim ve Kültür Merkezimiz 15’er kişilik 4 derslik, 2 adet çok amaçlı salon, öğretmen odasından oluşuyor. Aile sağlığı merkezimiz ise 7 hekim kapasiteye sahip olup muayenehaneler, 1 adet tıbbı müdahale odası, 1 adet aşı ve bebek izlem, 1 adet gebe takip odası ve 1 adet laboratuvardan oluşuyor. Camimiz ise zemin ve mahfil katından oluşuyor. Ali Başyazıcıoğlu Cami, Aile Sağlığı Merkezi ve Diyanet Eğitim ve Kültür Merkezi’mizin inşaatı bittikten sonra tefrişatı ve peyzaj çalışmaları başlayacak. İnşaatları hızla yükselen kompleks tesisimiz inşallah kısa sürede tamamlanıp hemşehrilerimize hizmet verecek. Melikgazi’ye değer hizmetlerimizle, Türkiye’ye örnek olan belediyecilik anlayışıyla çalışmalarımıza devam ediyoruz. Şimdiden Melikgazi’mize hayırlı olsun.“ dedi.

Yazar - Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi, Halkla İlişkiler Tanıtım, Adalet, Kamu Yönetimi mezunu -----Davut Güleç Kimdir ? -----

İlginizi Çekebilir

Talas, Bünyan, Kocasinan,Melikgazi, MBB belediye haberleri

TALAS’TA STRATEJİK PLANLAMA İÇİN ANKET Şeffaf ve katılımcı bir yönetim anlayışıyla hizmet üreten Talas Belediyesi, …


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/swtdavut/public_html/wp-includes/functions.php on line 5420