ÖNCELERİ TENKİT, ŞİMDİLERDE TAKDİR EDİLEN BİR KURULUŞ: HOLLANDA TÜRK İŞADAMLARI DERNEĞİ: HOTİAD

İlhan KARAÇAY yazdı:

Başlangıçta ciddiye alınmayan, ehil ellere geçtikten sonra ciddileşen ve güçlenen HOTİAD, bugün Avrupa’nın en yararlı Türk kuruluşlarından biri oldu.
Başlangıçta, kurucusu ve saymanı olan kişinin, sosyal yardım ödeneğine tenezzül ettiği için, şahsım tarafından yok edilmeye hedeflenen HOTİAD, şimdilerde, depremzedelere yarım milyon euro bağışlayacak bir zenginliğe ve ciddiyete ulaştı.
Türkiye ile Hollanda arasındaki ticari ilişkilerin zenginleşmesinde büyük rol oynayan HOTİAD, iki ülkedeki karşılıklı yatırımlarda da büyük rol oynuyor.
HOTİAD’a bağlı kuruluşları sunuyoruz.
Bir kişiyi ele alırken veya bir konuya giriş yaparken, bazen ‘Neredeeeeen nereyeeee!’ diye başlarız ya? İşte ben de şimdi önemli hem de çok önemli bir kuruluşu tanıtmadan önce ‘Neredeeeen nereyeeee!’ diye sesleneceğim.
Aslında, bu ‘Neredeeeen nereyeeeee! sözcüğü, olumsuzluktan olumluluğa geçişi veya aksini işaret eden bir deyimdir. Benim şimdi anlatacağım konunun başlangıcı ile bu günkü durumunu, aynı deyim vurgular mı, pek emim değilim. Zira, ‘Neredeeeen’ dediğim günkü ortam ile, ‘nereyeeee’ dediğim bugünkü ortamı kıyaslamak ne derece doğrudur bilemiyorum.
Konu, ‘Hollanda Türk İşadamları Derneği HOTİAD’ konusudur.
Aslında, Hollanda’da irili ufaklı olarak birkaç ‘İşadamı Derneği’ vardı. Aralarında kasap, manav, exportçu gibi esnafların bulunduğu dernekler.
2004 Yılında, Mehmet Soytürk önderliğindeki büyük ve orta ölçekli firmaların sahipleri, yeni ve değişik bir oluşumu gerçekleştirmek için harekete geçmişlerdi.
Mehmet Soyturk
Mehmet Soytürk ve arkadaşları, Büyük ve orta büyüklükte firmalarının sahiplerini bir çatı altında toplamayı amaçlamışlardı. Üye olma şartnamesine, ‘Şu kadar işçi çalıştıracak ve şu kadar omzeti olacak’ maddesi bile konulan bu oluşum için yüksek bir meblağda aidat da konmuştu.
Böyle bir durumda üye sayısının yüksek olmayacağı düşüncesiyle, bu kuruluş için ‘Elit işadamları’ damgası vurulmuştu bile…
Naçizane şahsım, bu yeni oluşumun, diğer işadamları derneklerini de aynı çatı altında ‘Aspirant Üye’ olarak barındırabileceği teklifini yapmış ve HOTİAD’ın, Hollanda’daki tüm Türk esnafını çatısı altında barındıran bir kuruluş olacağını belirtmiştim.
Ne var ki, bu tartışmalar sürerken, kurucu üyelerden biri olan ve saymanlık koltuğunda oturan (adını açıklamayacağım) kişinin, Hollanda devletinden fakirlik yardımı (sosyal ödenek) almakta olduğunu öğrenmiştim.
O günlerde bu konuyu homurdanırken, Merkezi Den Bosch şehrinde bulunan Edelstaal Grubu’nun başkanı Turgut Torunoğulları’nı ziyaret etmiştim. O gün o görüşmede bu konu gündeme geldi. Bu konuyu haber yapacağımı ve, ‘Hollanda Türk İşadamaları Derneği’nin saymanı, sosyal yardım ödeneği alıyor’ başlığı ile yayınlayacağımı söylemiştim.
Böylesi bir haberin, hem Türkiye’de ve hem de Hollanda’da bomba etkisi yapacağını ve HOTİAD’ın sonunun geleceğini tahmin etmek zor değildi tabii…
Sözlerimin ardından Torunoğulları bana şu teklifi yaptı: “Gel sen bu haberi yayınlama. Benim HOTİAD’a başkan olmam için bazı teklifler var. Beni destekleyin, başkan olduğum zaman tüm pislikleri temizleyeceğim.”
Turgut Torunogullari
Torunoğulları’nın söyledikleri içime su serpmişti. Zira ben, amacı iyi olan böylesi güzelim bir kuruluşun yok olmasından yana değildim. Haberi yayınlamadım ve Torunoğulları da ilk Genel Kurul’da ‘Başkan’ seçildi.
Eski Başkan Mehmet Soytürk’ü tenzih ederim ama, yeni Başkan ve yeni yönetim, HOTİAD’ a yeni bir çehre kazandırdı. HOTİAD’ın kasasından yapılan harcamaların yanında, Torunoğulları’nın özel harcamalarıyla, Hollanda’da olduğu gibi, Ankara’da da tanınmaya başlanan HOTİAD, Hollanda iş dünyasında popüler olmaya başladı.
HOTİAD’ın, ‘Avrupa Birliği Maastricht Toplantısı’ndan ilham alarak yaptığı, Birinci, İkinci ve Üçüncü Maastriht Görüşmeleri, kendilerine önemli ve ciddi bir popülarite kazandırmıştı.
Türkiye’deki yatırımlarının yanında, Dünya Türk İşadamları Konseyi DTİK’in Avrupa Başkanlığına seçilen Torunoğulları’ndan boşalan Başkanlık koltuğu, bu defa, et mamülleri imalatçılığı yapan Hikmet Gürcüoğlu tarafından dolduruldu.
Koc Et Maulleri Hikmet Gurcuoglu
1960 yılında Sivas’ta doğan, Üniversite birinci sınıf ögrencisi iken, Eylül 1980’de Hollanda’ya gelen, burada Delft Teknik Üniversitesi’nde Petrol Mühendisliği egitimi alan, aynı üniversitede mastır programını da yaparak eğitimini tamamlayan, evli ve iki çocuk babası olan Gürcüoğlu, 1978 yılında Koç Vleeswaren adındaki aile şirketini kurdu. Avrupa’daki Türk tüketiciye yönelik, gelişmiş teknik donanım, yüksek üretim teknolojisi ve çağdaş yönetim anlayışı ile Anadolu’ya has et mamulleri üretiyor. Sektöründe öncü olan Koç Vleeswaren, Avrupa Türk gıda pazarının bilinen büyük markalarının hemen hemen tamamını bu merkezde üretiyor. Bu girişimin dışında, Hollanda ve Türkiye’de, üretim, inşaat, turizm, perakendecilik ve hayvancılık dallarında iştirakleri olan Gürcüoğlu, sosyal sahada sorumluluk bilinci ile hareket etmeyi şiar edinmiştir. HOTİAD’taki başkanlığından önce, iki dönem Denetleme Kurulu üyeliği yapan Gürcüoğlu, bir çok kuruluşta da yönetim görevlisi olarak yer almaktadır.
Gürcüoğlu başkanlığındaki HOTİAD, mevcut üyelerin yeterliliği ve niteliği konusunu konrtol altında tutmayı başardı. Öyle ya, madem ki HOTİAD elit bir kuruluştu, üyelerin elitliği de koruma altına alınmalıydı.
HOTİAD, sadece ticaret yapan bir kuruluş olma özelliğinden sıyrılıp, toplumu teşvik edici ödüllendirmeler ve mağdurlara yardım yapmayı da kendine şiar edinmişti.
Hollanda’daki öğrencileri, sanatçıları ve sporcuları destekleme amacıyla ödül törenleri düzenledi.
2013’te, Türk ve Hollandalı Bakanların da konuk olduğu bir etkinlikte, Yılın Öğrencisi Ödülünü Semra Abas’a, Yılın Kültür Sanat Ödülünü Yavuz Nüfel’e, Yılın Başarılı Sporcu Ödülünü Göksel Şahinbaş’a verildi. Dereceye girenlere 2500 euro para ödülü de verildi.
2014’teki ödül töreninde de, “Yılın Öğrencisi” ödülünü Mete Erdurcan, “Yılın Kültür ve Sanat” ödülünü ses sanatçısı Karsu Dönmez, “Yılın sporcusu” ödülünü binici Ceylan Avinal ve “Yılın Genç Girişimcisi” ödülünü ise Evren Mahir Bal ile Sedat Altuntaş aldılar.
HOTİAD’ın en isabetli ve en büyük yardım planı, 6 şubat depremlerinin mağdurları için bağışlanan 102 adet konteyner konut planıydı. Geçtiğimiz ay içinde, naçizane şahsımın da bulunduğu bir ekip ile Hatay’a gidildi ve 102 konutun açılışı yapıldı.
HOTİAD üyelerinin yarım milyon euroyu bulan bu bonkörlüğü de takdirle karşılandı.
Bu konudaki haberi okumak için, google’de https://www.ilhankaracay.com/hollandada-yasayan-yurttaslarimiz-hatayda-sukranla-yadedildiler/ linkini tıklayınız.
HOTİAD, Hollanda’ya Türk işçi göçünün 60’ıncı yılı olan bu yıl, Hollanda’ya gelmiş olan özellikle birinci nesil Türkler arasındaki, en faal ve en yararlı isimleri arıyor ve seçiyor. Yakında tamamlanacak ola bu araştırmanın sonunda bir etkinlik düzenlenecek ve hak edenlere ödülleri verilecek.
GÜRCÜOĞLU YENİDEN BAŞKAN
HOTİAD’ın yoğun üye katılımıyla gerçekleşen 10’uncu Olağan Genel Kurulu’nda, Hikmet Gürcüoğlu, oy birliğiyle tekrar başkanlığa seçildi.
Yeniden seçilmesinin ardından duygularını ifade eden Gürcüoğlu, “Bu göreve layık görülmek büyük bir onurdur. Sorumluluklarımın farkındayım ve bu görevi gururla yerine getireceğim, HOTİAD için elimden gelenin en iyisini yapacağım” dedi.
Ayrıca, Hikmet Gürcüoğlu, girişimcilik ruhunu desteklediklerini ve iş dünyasına rehberlik ettiklerini vurgulayarak, “Derneğimizin gücü, iş birliği ve dayanışma ruhumuzda yatıyor. Üyelerimizin oy birliği ile verdiği destek bizim için son derece önemli; birlikte hareket etmek, temel ilke ve değerimizdir. Gelecek dönemde birlikte daha büyük başarılara imza atmayı hedefliyoruz” diye konuştu.
Gürcüoğlu sözlerine şöyle devam etti:
“Türkiye’de ekonomik gelişmelerin olumlu olmasından dolayı bir trendin devam ettiğini görüyoruz. Giderek daha fazla Türk firması gözünü Hollanda’ya çeviriyor. Bunda Türk girişimcilerin ve Türk bankalarının Hollanda’daki varlığı önemli rol oynuyor. Hollanda, Türk iş dünyası tarafından yakından takip ediliyor.
Hollanda’da hızla büyüyen sandviç zinciri Simit Sarayı ve dondurma zinciri Mado gibi Türk firmalarının yanı sıra Türk firmaları da Hollandalı firmaları satın almakla ilgileniyor. Örneğin Türk Yıldız Holding, Verkade ve Sultana ile tanınan bisküvi üreticisi United Biscuits’i, Türk Eroğlu Holding ise Hollandalı moda markası Mexx’i devraldı. Ballast Nedam inşaat firması için de Türkiye’den teklif geldi.
Daha önce ağırlıklı olarak Hollandalı şirketlerin Türkiye’ye yöneldiğini görüyorduk ama şimdi tam tersini görüyoruz. Sonuç olarak iki ülke arasındaki ticaret artacak. Hollanda’daki Türk iş dünyası son derece iyi gelişti. Bağlantıları var ve Türk firmalarını Hollanda’ya getirebiliyorlar.”
Hollandalı-Türk girişimciler de Hollanda’da oldukça aktif. Ticaret Odası’nın rakamlarına göre, 2013 yılında 3.100’den fazla Türk Hollandalı kendi işini kurdu. 2014 yılında 3000 kişi vardı.
Hollanda’daki Türk-Hollandalı orta ve büyük şirketlerin iş birliği olan HOTIAD, Türk girişimcilerin Hollanda’daki ana sözcüsüdür. 35 üyesi bulunan ve çoğunluğu süt ürünleri şirketleri, yatırım şirketleri, nakliye şirketleri ve noterlerden oluşan girişimci kulüp, güçlerini birleştirerek düzenli olarak yeni ortak yatırımlara ve strateji oluşturmaya yol açıyor. Bu şirketlerde toplam 2.000 kişi istihdam ediliyor. Hollanda-Türk şirketlerinin şu anda yıllık cirosu 1,5 milyar avro.
Hollanda ve Türkiye’nin 400 yılı aşkın süredir diplomatik ilişkileri var ve birbirlerinin önemli ticaret ortakları.”
Yeni Yönetim Kurulunda Gürcüoğlu’nun yanı sıra şu isimler yer aldı:
Başkan: Hikmet Gürcüoğlu
Başkan Vekili: Faruk Halıcı
Başkan Yardımcıları: Veysel Hut, İlhan Döne, Ahmet Kaya
Genel Sekreter: Arzu Şenel
Sayman: Abdullah Altay
Yönetim Kurulu Üyeleri: Abdurrahman Çalışkan, Güven Kurum
Denetleme Kurulu / Disiplin Kurulu ve görevleri:
Başkan: Behzat Eren
Denetleme Kurulu Üyeleri: Dursun Kılıç, Zülküf Yılmaz
HOTİAD’I TANIYALIM
Hollanda – Türk İşadamları Derneği
2004 yılında örgütlenmesini tamamlayıp faaliyetlerine başlayan Hollanda-Türk İş Adamları Derneği, hızlı bir gelişme göstermek suretiyle politik, ekonomik ve sosyal platformda hak ettiği saygınlığa önemli bir ölçüde kavuşmuştur. Bununla beraber yapısında taşıdığı dinamizm, misyonunda üstlendiği değerler ve vizyonunda ulaşmak istediği amaçlar nedeniyle bünyesinde daha güçlü bir kurumsal yapılanmayı sürdürmeye devam etmektedir.
HOTİAD’ın kurulum süreci, gelişimi, kurumsal yapılanması, vizyonu, misyonu, faaliyetleri ve üyelerinin profilleri hakkında detaylı bilgileri aşağıda bulabilirsiniz:
I- TARİHÇE
Gün geçtikçe Hollanda pazarındaki etkinlikleri ve nicelikleri artan Türk iş adamları, bu gücün ortak çatı altında birleştirilerek daha kalıcı amaçlara hizmet etmesini arzu etmişler ve bu doğrultuda uzun ön görüşmelerin ardından 2004 yılında kısa adı HOTİAD olarak bilinen Hollanda-Türk İş Adamları Derneği’nin temellerini atmışlardır.
13 asil üye ile yoluna başlayan HOTİAD, günümüzde mevcut 39 üyesi ile kendinden emin adımlarla ilerlemeye devam etmektedir.
Kuruluşundan bugüne amaçları, vizyonu ve misyonunda küçük çaplı değişiklikler geçiren HOTİAD, mevcut statüsüne 2006 yılında gerçekleştirilen kongre ile kavuşmuştur.
HOTİAD gerek her yıl geleneksel olarak gerçekleştirdiği “Maastricht Türk İş Adamları Ekonomi Zirvesi” ve “Yatırım Cenneti Türkiye” konulu konferansları, gerek ise Avrupa’daki Türk toplumunu yakından ilgilendiren sosyo- ekonomik ve politik alanlardaki söz getiren demeçleri ve Hollanda resmi makamları karşısındaki Türk ekonomisini temsil eden etkin rolü ile hergeçen gün adından fazlasıyla söz ettirmeye devam etmektedir.
HOTİAD sadece Hollanda içerisindeki Türk girişimcisini temsil etme rolü ile yetinmemekte, Türkiye-Hollanda ekonomik ilişkilerinde köprü görevini üstlenmeyi ve daha ileriki aşamada tüm Avrupa’daki Türk iş adamlarını ortak bir çatı altında toplayan organizasyonun içerisinde de aktif bir rol almayı hedeflemektedir.
II- VİZYON
Hak ve sorumlulukların öneminin bilincinde olan bir sivil toplum kuruluşu olarak politik, ekonomik ve sosyal konularda tüm tarafları anlar, yanılgı ve yanlış anlaşılma durumlarında düzeltici, uzlaşmacı ve yapıcı bir bakış açısı çizer.
Ortak değerlerin toplum içerisinde korunması ve yaşatılması için gerekli girişimleri destekler.
Türkiye ve Hollanda arasındaki dostluğun ekonomik, sosyal, politik ve kültürel alanlarda başta olmak üzere her türlü alanda korunması, geliştirilmesi ve pekiştirilmesine öncülük eder.
İnsan hak ve özgürlüklerine saygıyı ilke edinir.
Aktif ve katılımcı girişimcilik anlayışı ile sürdürülebilir ve kaliteli bir sosyal yaşamanın oluşmasına katkı sağlar.
Demokratik değerlerin her türlü platformda korunmasına özen gösterir.
III- MİSYON
Hollanda – Türkiye- Avrupa Birliği ilişkilerinde birleştirici, uzlaştırıcı ve ortak paydalarda bütünleştirici rol oynamak;
Organizasyon içerisindeki şeffaf yönetim tarzını korumak; bu kapsamda yapılacak her türlü çalışmalardan üyelerimizi haberdar etmek ve etkin katılımlarını sağlamak;
Türkiye’nin dünya ekonomisine entegrasyonu ve genişleme sürecinde Avrupa Birliği’ne tam üyeliği noktasında çaba sarfetmek;
İç piyasada rekabet gücünü artırmaya yönelik olarak genç girişimcileri teşvik etmek ve bu amaca yönelik olarak mesleki eğitim programlarını özendirmek;
Akademisyen, öğrenci, serbest meslek sahibi, sanatçı, yazar ve benzeri toplumunun kültürel değerlerini yukarı taşıyabilecek kişilere sahip çıkmak, onları gelişim süreçlerinde desteklemek;
Dernek üyeleri başta olmak üzere Avrupa’daki diğer Türk iş adamlarının örgütlenme ve kurumsallaşma sırasında yaşadıkları sorunların aşılmasına yardımcı olmak ve bu bağlamda Türk iş adamları imajının iyi bir noktaya gelmesine katkı sağlamak, menfaatlerini Türk-Hollanda ve Avrupa makamları nezdinde savunmak.
HOTİAD ÜYELERİ
Bugün 27 üyesi bulunan HOTİAD’a, 10 kadar yeni üyenin katılması bekleniyor. HOTİAD yönetimi, üyelik başvurusu yapanları ince eliyor ve sık dokuyor.
ACB Consultants B.V.
Abdullah Akın Altay
Adres
Keurenplein 33
1069 CD Amsterdam
İleti
aaltay@acbconsultants.nl
Web
www.acbconsultants.nl
Telefon
+31(0)20 613 97 57
Mobiel
+31(0)6 294 00 411

Yazar - Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi, Halkla İlişkiler Tanıtım, Adalet, Kamu Yönetimi mezunu -----Davut Güleç Kimdir ? -----

İlginizi Çekebilir

Cumhurbaşkanı Erdoğan Macaristan’da resmi törenle karşılandı

Erdoğan ve Orban, Ortak Siyasi Bildiri’ye imza attı. Türk Macar ilişkileri “geliştirilmiş stratejik ortaklık” seviyesine …