Öğrencinin başrolde olduğu eğitim sistemi…(Köşe yazısı)

Mert Can Aslantaş

Kişisel gelişim-psikoloji-yazar (Erciyes Üniversitesi İktisat bölümü, Anadolu Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu yönetimi bölümü, Atatürk Üniversitesi Yerel yönetimler bölümü öğrencisi)

“Öğrencinin başrolde olduğu bir eğitim sisteminde öğrenciyi düşünmemek gariplik göstergesidir.”

Görüntü kaydı yapılacağı söylenen bir ortamda sınav yapılması Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’nun 4. ve 9. maddesi gereği hukuku çiğnemektir. Yurtdışındaki sunucuların Zoom gibi çeşitli yurtdışı platformlarının kullanılmasının kanunun ihlali olacağına ilişkin Kişisel Verileri Koruma Kurumu’nun bu konuda ki duyurusu da mevcut. Zoom platformu üzerinden kayıt yapılması aynı zamanda Cumhurbaşkanlığı genelgesine de aykırı bir olaydır.
Öğrencilere bu zor günlerde sunulan iki seçenek vardır; ilki gözetimli (kamera) sınavı kabul etmek, etmeyenler için ikinci bir seçenek ise sınavı yüz yüze gerçekleştirmek. Pandemi süreci eğitim açısından bir şekilde ilerlese de bu süreçte sadece cep telefonundan ders dinleme gayreti gösteren öğrencilerimiz vardır. Gözetim nedeniyle kamera açma zorunluluğunun güçlüğü yanı sıra sınav senkronize sorulara cevap vermekte imksansızdır. Ayrıca ev mahremiyetinin sınav esnasında yansıtılması hukuki bir hadise değildir. Başka şehirlerde yaşayıp sınav nedeni ile şehir değiştirecek öğrenciler için de maddi külfeti ve sağlık sorumluluğu vardır. Öğrencinin başrolde olduğu bir eğitim sisteminde öğrenciyi düşünmemek gariplik göstergesidir.
Öğrencilerin talepleri ve fikirlerini dinlemeden verilen kararlar eğitime darbe vurmaktadır. Eğitim öğrenci, öğrenci ise bu milletin geleceği, vazgeçilmez dayanağıdır. Gazi Mustafa Kemal’in “bütün ümidim” dediği ve vatanı emanet ettiği gençliğe güvenmeyen bir eğitim camiasının geleceği yoktur ve öğrenciler açısından da unutulmayacak bir hadisedir.
Öğrenciler hayallerindeki okula türlü zorluklar ile gelmişken, öğrenci karşıtı tavırlar eğitim camiasına yakışmamaktadır. Bu süreçte teknolojik erişimi olan öğrenciler saatlerce ekrana kilitlenmişken, erişimi olmayanlar ise tek başlarına kitap kurcalayarak bir adım öne geçme çabasındadır. Pandemik durumda çevrimiçi sınav kolaylığı ile gündeme gelen üniversitelerin kameralı sınav gibi “özel hayatın gizliliği ve kişisel verileri” yoksayacak kararlar ile tepki almaları doğaldır. Ülkemizin eğitim alanında bir ileri adım atmasına engel, öğrenciyi ise eğitimden uzaklaştıracak bir ideolojidir ve acilen terk edilmesi icap etmektedir

Hakkında Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi, Halkla İlişkiler Tanıtım, Adalet, Kamu Yönetimi mezunu Davut Güleç Kimdir ?

Göz Atabilirsiniz.

Okunmaz hale gelen gazetelerin acı hikayesi (Köşe yazısı )

SORUN İNTERNETTE DEĞİL, YAPILMAYAN GAZETECİLİKTE… İlhan Karaçay yazdı.. Ne acı değil mi değerli dostlar ve …