Mars’ta Solunabilir Oksijen Üretildi

Perseverance Mars Aracı, Mars’ta Solunabilir Oksijen Üretmeyi Başardı

NASA’nın Perseverance yüzey araştırma aracı, sahip olduğu MOXIE cihazının yardımıyla küçük bir miktar Mars havasını solunabilir oksijene dönüştürmeyi başardı.

Her ne kadar NASA’nın Mars’a yolladığı yüzey araştırma aracı Perseverance’ın hedefi Mars’ta yaşamın izlerini aramak olsa da, başka bilimsel çalışmalar da gerçekleştiriyor. Perseverance, son deneyinde gezegenin atmosferinden karbondioksiti başarıyla çekti ve onu oksijene dönüştürdü. NASA, Perseverance’a bu deneyi gerçekleştirmeyi hedefleyen MOXIE (Mars Oxygen In-Situ Resource Utilization Experiment) adlı bir cihaz eklemişti.

Perseverance üzerinde bulunan bu cihaz karbondioksit moleküllerini ısıtarak oksijen molekülleri ve karbon monoksit çıkartıyor. İlk denemede, yaklaşık beş gram oksijen üretildi. Bu miktar, bir astronota 10 dakikalık solunacak hava sağlamaya yeterli.

NASA’ya göre bu deney gelecekteki görevler için bir kilometre taşı oluşturuyor. Verilen bilgiye göre, dört astronot taşıyan bir uzay aracı yerden kalkmak için yaklaşık 25.000 kilogram oksijene ihtiyaç duyuyor. Bu kadar çok oksijeni Mars’a taşımak hiç kolay ve ucuz değil. Bu yüzden, oksijeni Mars’ta üretmek Kızıl Gezegen’i araştırmayı kolaylaştıracak. (chip)

Hakkında Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi, Halkla İlişkiler Tanıtım, Adalet, Kamu Yönetimi mezunu Davut Güleç Kimdir ?

Göz Atabilirsiniz.

AB’den cezaevinde annelerinin yanında kalan çocuklar projesine fon desteği

AB, ANNELERİNİN YANINDA KALAN ÇOCUKLAR ÜZERİNDE CEZAEVİ ORTAMININ YARATTIĞI OLUMSUZ ETKİLERİ EN AZA İNDİRMEYİ AMAÇLAYAN …