‘Sıfır Atık’ Projesi ile önemli kazanımlar elde edildi, depremden en çok etkilenen Hatay, Kahramanmaraş, Malatya ve Adıyaman’da alkt ve üst yapı çalışmaları

BAKAN MEHMET ÖZHASEKİ: “ÇEVRE PROJELERİNİN ÖNCÜSÜ SIFIR ATIK HAREKETİ İLE GERİ DÖNÜŞÜMÜ YAYGINLAŞTIRIYORUZ”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan Hanımefendi’nin himayelerinde, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı öncülüğünde başlatılan ve bir dünya markası haline gelen ‘Sıfır Atık’ Projesi ile önemli kazanımlar elde edildi. Sıfır Atık Hareketi ile 2017 yılında yüzde 13 olan atıklardan geri kazanım oranı, 2023 yılında yüzde 35’e yükseldi. Daha yaşanabilir, daha temiz ve daha yeşil bir dünya hedefiyle atıkları dönüştürdüklerini kaydeden Bakan Mehmet Özhaseki, “Saygıdeğer Emine Erdoğan Hanımefendi’nin himayelerinde bir dünya markası hâline gelen, çevre projelerinin öncüsü Sıfır Atık Hareketi ile geri dönüşümü yaygınlaştırıyoruz. Dünya ortak evimiz, evimizi evlatlarımız için tertemiz tutacağız.” dedi.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2053 Net Sıfır Emisyon ve Yeşil Kalkınma hedefleri doğrultusunda daha temiz ve daha yeşil bir dünya için çalışmalarını sürdürüyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan Hanımefendi’nin himayelerinde başlatılan, küresel bir çevre hareketi ve dünya markası haline gelen Sıfır Atık Projesi ile bugüne kadar 59,9 milyon ton geri kazanılabilir atık ekonomiye kazandırıldı. Geri dönüşüm ile atıklardan 185 milyar lira kazanç sağlandı.

5,9 MİLYON TON SERA GAZI SALIMI ÖNLENDİ

Proje kapsamında 188 bin binada Sıfır Atık Yönetim Sistemi’ne geçildi. Ülke genelinde 21 milyon kişiye de Sıfır Atık eğitimi verildi. Türkiye’de şu ana kadar yapılan çalışmalar ile 498 milyon ağaç kesilmekten kurtarılırken; 5,9 milyon ton sera gazı salımı önlendi. Sıfır Atık Projesi kapsamında yürütülen çalışmalarla 2017 yılında yüzde 13 olan atıklardan geri kazanım oranı, 2023 yılında yüzde 35’e yükseldi. Hedef, 2035’te geri kazanım oranını yüzde 60’a çıkarmak.

“DÜNYA ORTAK EVİMİZ, EVİMİZİ EVLATLARIMIZ İÇİN TERTEMİZ TUTACAĞIZ”

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki konuya ilişkin yaptığı açıklamada daha yaşanabilir, daha temiz ve daha yeşil bir dünya hedefiyle atıkları dönüştürdüklerini ifade etti. Bakan Özhaseki, “Saygıdeğer Emine Erdoğan Hanımefendi’nin himayelerinde bir dünya markası hâline gelen, çevre projelerinin öncüsü Sıfır Atık Hareketi ile geri dönüşümü yaygınlaştırıyoruz. Dünya ortak evimiz, evimizi evlatlarımız için tertemiz tutacağız.” ifadelerini kullandı.

“PROJEYİ HAYATA GEÇİRENLERE TEŞEKKÜRLERİMİZİ SUNUYORUZ”

Vatandaşlar da Sıfır Atık Projesi’nin kazanımlarından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Sıfır Atık Projesi’nin geri dönüşüm için çok güzel bir uygulama olduğunu belirten bir vatandaş, “Harika bir uygulama. Yapılan uygulamalardan da çok memnunuz. Gelecek nesillerimize olan faydalarından dolayı çok teşekkür ederiz.” dedi. Başka bir vatandaş da projenin faydalı olduğunu ifade ederek, “Artık atıklarımız değerlendiriliyor. Projeyi hayata geçirenlere teşekkürlerimizi sunuyoruz.” şeklinde konuştu.

BAKAN MEHMET ÖZHASEKİ: “HATAY, KAHRAMANMARAŞ, MALATYA VE ADIYAMAN’DA ŞEHİR MEYDANLARIMIZI ALTYAPISI VE ÜSTYAPISIYLA YENİDEN YAPIYORUZ”

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı; 6 Şubat Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Depremden etkilenen şehirlerde yapılan 76 bin afet konutu ve köy evi, geçtiğimiz şubat ayında hak sahiplerine teslim edilmişti. Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, bu yılın sonuna kadar 200 bin konutun teslim edileceğinin ve 2025 yılının son aylarına doğru da tüm depremzedelerin yeni yuvalarına kavuşacağının müjdesini vermişti.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı afet konutları ve köy evlerinin yanı sıra depremden en çok etkilenen Hatay, Kahramanmaraş, Malatya ve Adıyaman’da şehir meydanlarının yapımını da sürdürüyor. Yapımı devam eden şehir meydanlarına ilişkin bir açıklama yapan Bakan Mehmet Özhaseki, “Hatay, Kahramanmaraş, Malatya ve Adıyaman’da şehir meydanlarımızı altyapısı ve üstyapısıyla yeniden yapıyoruz. Depremden etkilenen illerimizde sadece konut üretmiyoruz. Şehirlerimizi eski canlılığına kavuşturacak, ticari hayata güç katacak olan, şehirlerimizin kalbi şehir meydanlarımızı da tarihî ve kültürel dokusuna uygun olarak inşa ediyoruz.” dedi.

6 Şubat Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından, depremden etkilenen şehirlerde inşa ve ihya çalışmalarını sürdüren Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı; Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatları doğrultusunda Hatay, Kahramanmaraş, Malatya ve Adıyaman’ın şehir meydanlarını da altyapısı ve üstyapısıyla yeniden inşa ediyor. Konuya ilişkin bir açıklama yapan Bakan Mehmet Özhaseki, “Hatay, Kahramanmaraş, Malatya ve Adıyaman’da şehir meydanlarımızı altyapısı ve üstyapısıyla yeniden yapıyoruz. Depremden etkilenen illerimizde sadece konut üretmiyoruz. Şehirlerimizi eski canlılığına kavuşturacak, ticari hayata güç katacak olan, şehirlerimizin kalbi şehir meydanlarımızı da tarihî ve kültürel dokusuna uygun olarak inşa ediyoruz.” dedi.

“ŞEHİR MEYDANLARIMIZI ORTAK AKILLA GELECEĞE TAŞIYACAĞIZ”

Bakan Mehmet Özhaseki yazılı açıklamasında, şehirlerin simge mekânı olan şehir meydanlarının yapımını hızla sürdürdüklerini, meydanlara açılan caddeleri de inşa ettiklerini belirtti. Deprem bölgesine yaptıkları ziyaretlerde il koordinasyon toplantıları gerçekleştirdiklerini vurgulayan Bakan Özhaseki; toplantılara katılan il milletvekilleri, valiler, belediye başkanları, bilim insanları, mimar ve mühendislik odaları, sivil toplum kuruluşları, sosyologlar, psikologlar, muhtarlar, vatandaşlar, öğretmenler ve öğrencilerle bir araya geldiklerini belirtti. Bakan Mehmet Özhaseki; gelen talepleri, önerilen fikirleri dinlediklerini ve not aldıklarını vurguladı. Fay hatlarının / fay kırıklarının olduğu yerlerde, sıvılaşmanın olduğu zeminlerde yapılaşmaya izin verilmeyeceğinin, dere yataklarının asla imara açılmayacağının ve mimarlık / mühendislik hizmetlerinde sıfır tolerans uyguladıklarının altını çizen Bakan Özhaseki, Bakanlıkça belirlenen dört kırmızı çizgiyi temel alarak hareket ettiklerini dile getirdi. Bakan Özhaseki, “Şehirlerimize ilişkin söyleyecek sözü olan herkesi dinledik, kimseyi ötekileştirmedik, önerileri not aldık. Böylece şehir meydanlarımızı ortak akılla geleceğe taşıyacağız. İllerimizde ihtiyaç duyulan okul, sağlık ocağı, sosyal donatı alanı gibi yapılarımızın da bir listesini çıkararak harekete geçtik. Yapımlarını aralıksız sürdürdüğümüz şehir meydanlarımız hızla yükseliyor.” dedi.

 “YEŞİL VE ÇEVRE DOSTU ŞEHİR MEYDANLARIMIZ BUGÜNDEN YARINA BİR KÖPRÜ OLACAK”

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki; tüm çalışmalarında olduğu gibi şehir meydanlarının yapımında da çevre hassasiyetini merkeze aldıklarını belirtti. Hatay, Kahramanmaraş, Malatya ve Adıyaman’da yaptıkları şehir meydanlarını yatay ve yöresel mimariye uygun olarak, mahalle kültürünün yaşatılacağı, güvenli, çevreci, enerji verimli ve Sıfır Atık uyumlu inşa ettiklerini vurgulayan Bakan Özhaseki; “Yeşil ve çevre dostu olacak şekilde planladığımız şehir meydanlarımız, vatandaşlarımız için hem yeni bir yaşam alanı hem de bugünden yarına bir köprü olacak. Dört şehrimiz de güzel, güvenli, yeşil ve çevre dostu şehir meydanlarına sahip olacak.” dedi.

“ŞEHİR MEYDANLARINDA YIKILAN VEYA ZARAR GÖREN TARİHÎ YAPILARI DA İHYA EDİYORUZ”

Depremden etkilenen şehirlerin inşasıyla birlikte ihya çalışmalarına da hız kesmeden devam ettiklerini söyleyen Bakan Özhaseki, “Yıkılan veya zarar gören tarihî yapıları da ihya ediyoruz. Medeniyetimizin izlerini koruyor, kültür varlığımızı istikbale taşıyoruz.” dedi.

Yazar - Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi, Halkla İlişkiler Tanıtım, Adalet, Kamu Yönetimi mezunu -----Davut Güleç Kimdir ? -----

İlginizi Çekebilir

KABLO SEKTÖRÜNÜN LİDERİ HES KABLO VE ERCİYES ÇELİK HALAT İLE BİZİM MENKUL DEĞERLER SATIŞA ÇIKTI!

KABLO SEKTÖRÜNÜN LİDERİ HES KABLO VE ERCİYES ÇELİK HALAT SATIŞA ÇIKIYOR! Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu, …


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/swtdavut/public_html/wp-includes/functions.php on line 5427