KAYÜ ile SGK arasında protokol, ERÜ: Kan, Sadece Acil Değil, Sürekli Bir İhtiyaç, Eğitim Fakültesi Yeni Mezunları, Tıp Fakültesi Hastaneleri Çamaşırhane Tesisi, Prof. Dr. Joana Carvalho ziyareti, ‘Mübadele, Mekân ve Kimlik’ Başlıklı Arama Konferansı

Kayseri Üniversitesi ile Kayseri Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü Arasında İş Birliği Protokolü İmzalandı

Kayseri Üniversitesi (KAYÜ) ile Kayseri Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü arasında “2024 Emekliler Yılı” kapsamında emeklilere yönelik yapılacak faaliyetlerde iş birliğinde bulunulmasına yönelik protokol imzalandı.

Rektörlük Senato Salonu’nda gerçekleştirilen iş birliği protokolü imza töreninde konuşan Rektör Prof. Dr. Kurtuluş Karamustafa, “2024 yılının Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından Emekliler Yılı olarak ilan edilmesinin ardından Yükseköğretim Kurulumuz (YÖK) ile Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) arasında protokol imzalandı. Biz de bu protokol çerçevesinde il bazında Kayseri Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü ile iş birliği yapmaya yönelik girişimlerde bulunuyoruz. Günümüz dünyasında artık öğrenmenin ve üretmenin yaşı yok. Mezara kadar üreten, öğrenen birey ve toplum olmak zorundayız. Önceden üniversiteler sadece belirli yaş grubundaki gençlerin eğitim aldığı, kariyer yaptığı yerler olarak algılanırdı. Artık günümüzde öğrenmenin yaşı yok. Bugün üniversitelerde çok farklı yaş grubundan emekliler karşımıza çıkmaktadır. Emeklilerin üniversitemiz kütüphanelerinden faydalanmaları, üniversitemizde emeklilere yönelik seminerlerin ve çeşitli akademik etkinliklerin düzenlenmesi Sürekli Eğitim Merkezimizde SGK ile işbirliği içerisinde belki oluşturulacak programlarla, onların daha nitelikli, hayatlarının üçüncü yaş dönemini daha konforlu, üretkenliği daha nitelikli olacak edecek şekilde sürdürmeleri sağlanabilir. İmzalanan bu iş birliği protokolünün hayırlı olmasını dilerim” dedi.

Kayseri Sosyal Güvenlik İl Müdürü Mustafa Türkoğlu da yaptığı konuşmada, “2024 Emekli Yılı kapsamında emeklilerimizin yaşam kalitesinin yükseltilmesi adına Kayseri Üniversitemiz ile üçüncü yaş üniversitesi protokolü imzalamak için bir araya geldik. Hem ülkemiz hem de şehrimiz adına imzalanan bu protokolün hayırlı olmasını diliyoruz. Kayseri Üniversitemizden emeklilerin faydalanması adına özel bir çalışma olacağına inanıyorum” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Rektör Prof. Dr. Kurtuluş Karamustafa ile Kayseri Sosyal Güvenlik İl Müdürü Mustafa Türkoğlu iş birliği protokolüne imza attı.

Kan, Sadece Acil Değil, Sürekli Bir İhtiyaç

Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Tıp Fakültesi Kan Merkezi Sorumlusu ve İç Hastalıkları AD. Hematoloji Bilim Dalı Dr. Öğretim Üyesi Neslihan Mandacı Şanlı, “14 Haziran Dünya Kan Bağışçıları Günü” dolayısıyla açıklamada, “Dünyada her yıl yüzlerce kişi, kaza sonrası veya bazı hastalıkların sonucunda kan kaybına bağlı hayatını kaybetmektedir. Bu kayıpların önüne geçmenin tek yolu düzenli kan bağışıdır.” diye konuştu. 

Kan, tek kaynağı insan olan ve yaşam için zorunlu bir sıvıdır. Bundan dolayıdır ki kan bağışı hayati önem taşımaktadır.

ERÜ Kan Merkezi Sorumlusu Dr. Öğretim Üyesi Neslihan Mandacı Şanlı, “Kan, tek kaynağı insan olan ve yaşam için zorunlu bir sıvıdır. Bundan dolayıdır ki kan bağışı hayati önem taşımaktadır. Kan, sadece acil değil, sürekli bir ihtiyaçtır. Her yıl 14 Haziran, tüm dünyada “Dünya Gönüllü Kan Bağışçıları Günü” olarak kutlanmaktadır. Bugün, ABO kan grubu sistemini bulan Nobel ödülü sahibi bilim insanı Karl Landsteiner’ın doğum günüdür. Bu günün amacı düzenli kan bağışında bulunan gönüllüleri kutlamak ve kan bağışına dikkat çekmektir.” İfadelerini kullandı.

Dr. Öğretim Üyesi Neslihan Mandacı Şanlı, “Biz de Erciyes Üniversitesi Hastaneleri Kan Merkezi olarak kendi birimimizde çok geniş çaplı bir alanda kan ve kan ürünleri hizmetinde bulunmaktayız. Düzenli kan bağışı gönüllülerine sahip nadir merkezlerden bir tanesiyiz. Ben kan merkezi birim sorumlusu olarak aynı zamanda erişkin hematoloji ve kök hücre nakli öğretim üyesi olarak çalışmaktayım. Kendi ünitemizde kan hastalıkları, kemik iliği nakil hastaları, talesemi hastaları, kan kanserleri gibi sürekli kan naklinin gerekli olduğu bir hasta popülasyonunu tedavi etmekteyiz. Bu nedenle kan ve kan ürünlerinin ne kadar hayati olduğuna bizzat birebir şahit olmaktayız.” şeklinde konuştu.

Dr. Öğretim Üyesi Neslihan Mandacı, “Halkımızı bilinçlendirmek, doğru bilinen yanlışları düzeltmek ve gönüllü kan bağışını benimsetmek adına gerek seminerler, gerek etkinlikler yaparak halkımızı bilgilendirmeyi amaçlıyoruz. Kan bağışı, bir sosyal sorumluluktur, dayanışmayı arttırır. Kan bağışının ücretsiz gönüllülük esasına dayandığının ve bir gün kişinin kendisinin veya sevdiklerinin de kan nakline ihtiyacı olabileceğinin unutulmaması ve bu bilinç ile hareket edilmesi gerekmektedir.” dedi.

ERÜ Eğitim Fakültesi Yeni Mezunlarını Verdi

 Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Eğitim Fakültesi tarafından 19. dönem mezuniyet töreni düzenlendi. Program kapsamında 450 öğrenci mezun oldu.

Erciyes Kültür Merkezi’nde düzenlenen mezuniyet törenine; Rektörümüz Prof. Dr. Fatih Altun ile öğretim üyeleri, aileler ve öğrenciler katıldı.

Törenin açılışında konuşan ERÜ Rektörü Prof. Dr. Fatih Altun, Erciyes Üniversitesi’nin başarıları hakkında bilgi verdi.

Erciyes Üniversitesi’nin yapay zeka ve savunma sanayi alanında yaptığı çalışmalar ile adından söz ettiren bir üniversite olduğunun altını çizen Rektör Prof. Dr. Altun, mezun olan öğrencileri ve ailelerini tebrik etti.

 Rektör Prof. Dr. Altun, “Çok önemli bir mesleğe sahipsiniz. Ömür boyu öğrenme ve kendinizi sürekli geliştirme süreçleri çok önemlidir. Mesleğinizi sevmeyi hiçbir zaman unutmayın” dedi.

Rektör Prof. Dr. Altun’un konuşmasının ardından öğrencilere diplomaları verildi. Tören, öğrencilerin keplerini hep birlikte fırlatmalarının ardından sona erdi. 

Porto Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Joana Carvalho Kapadokya Üniversitesini Ziyaret Etti

Porto Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Joana Carvalho, Kapadokya Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İlhan Öztürk ve Uluslararası İlişkiler ve Değişim Programları Koordinatörü Doç. Dr. Sinan Akıllı ile bir araya geldi.

Ziyaret kapsamında gerçekleştirilen toplantıya, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İlhan Öztürk ve Uluslararası İlişkiler ve Değişim Programları Koordinatörü Doç. Dr. Sinan Akıllı, Uluslararası İlişkiler ve Değişim Programları Koordinatörlüğünden Öğr. Gör. Alperen Özen ve Arş. Gör. Aslıhan Babacan da katıldı. Toplantıda, Erasmus+ KA131 Projesi kapsamında devam eden anlaşmalar ve iş birlikleri konuşuldu.

Ziyaret, Kapadokya Üniversitesi Mustafapaşa Yerleşkesi gezisi ardından son buldu.

‘Mübadele, Mekân ve Kimlik’ Başlıklı Arama Konferansında Mübadelenin İzleri Konuşuldu

8-9 Haziran tarihlerinde “Mübadele, Mekân ve Kimlik” başlıklı bir arama konferansı yapıldı. Kapadokya Araştırmaları Merkezi tarafından, Mimarlık, Tasarım ve Güzel Sanatlar fakültemizin desteğiyle gerçekleştirilen bilimsel toplantı, farklı alanlardan akademisyen, uzman, öğrenci ve ayrıca çeşitli sektörden temsilcilerin katılımıyla gerçekleşti. Kapadokya Üniversitesi Mimarlık, Tasarım ve Güzel Sanatlara Fakültesi (MTGSF) Dekanı Prof. Dr. Müge Artar’ın açılış konuşmasıyla başlayan program, KAM Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Şükran Ünser moderatörlüğündeki çalışma gruplarıyla iki gün boyunca devam etti.

Kapadokya Üniversitesi tarafından desteklenen bilimsel araştırma projesinin önemli bir parçasını oluşturan toplantı boyunca, bölgede 1924’te gerçekleşen Nüfus Mübadelesi ve “Mübadele ile bölgede yaşanan dönüşüm” olgusu, kentleşme, sosyoloji, psikoloji, sanat tarihi, mimarlık, turizm, halk bilimi ve etnoloji gibi farklı pencerelerden incelendi. Mübadelenin 100. yılında, özellikle üniversitemizin bulunduğu Kapadokya bölgesine odaklanarak nüfus değişiminin bilimsel bir araştırma projesi kapsamında çok boyutlu bir şekilde ele alınması ve ayrıca çalışmanın çıktılarının Kapadokya Üniversiteis tarafından düzenlenen “Mübadelenin 100. Yılında Türk – Yunan Nüfus Mübadelesini Yeniden Düşünmek” (https://mubadele.kapadokya.edu.tr/) başlıklı uluslararası kongredeki bir panele taşınması da projenin hedefleri arasında önemli bir yer teşkil etmektedir.

Toplantıya katkı sağlayan değerli katılımcılar ve tartışılan konu başlıkları

Seminer Programı:

Açış Konuşması: Prof. Dr. Ruşen Keleş, “Göç, Mekan ve Kimlik”

Seminer: Dr. Öğr. Gör. Serhat Ulubay, “Mübadele’nin Türkiye ve Yunanistan’daki Mekânsal Yansımaları”

Çalışma Grupları:

Grup  Tema Alt BaşlıklarKatılımcı Bilgileri
 

 

 

1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

“Göçün Yerleşime Etkileri”

 

 

 

 

-Mübadeleyle değişen sosyal yapının mekâna etkileri

 

-Göç olgusunun kentleşme dinamiklerine etkileri

 

– Sinasoslu Rumların göç ve yeni bir yerleşim kurma öyküsü

 

 

• Doç. Leila Akbarishahibi, KÜN ŞBP Program Koordinatörü

 

Sunum: “Mübadele Sonrasında Mustafapaşa Yerleşiminin Gelişimi”

 

 

• Prof. Dr. Ruşen Keleş, KÜN

Şehir ve Bölge Planlama (ŞBP) Bölümü

 

• Dr. Öğr. Üyesi Hikmet Kuran, KÜN Mimarlık, Tasarım ve Güzel Sanatlar Fakültesi (MTGSF) Dekan Yardımcısı

 

• Prof. Dr. Muhammed Sarı, Aksaray Üniversitesi, Sosyal Bilgiler Eğitimi Anabilim Dalı

 

• Öğr. Gör. Dr. Serhat Ulubay, Yıldız Teknik Üniversitesi, Mimarlık Bölümü

 

• Sudenur Baburcan (Görevli Öğrenci)

 

 

 

 

2

 

 

 

 

 

“Mübadele’nin İzini Taşıyan Kültürel Emanetler”

 

 

 

-Kapadokya bölgesinde Mübadele ile beraber yaşanan dönüşümü temsil eden önemli taşınmaz anıtsal varlıklar

– Mübadele süreci ile beraber değişime uğrayan taşınmaz anıtsal varlıkların yaşadığı değişimde sivil, dini ya da eğitim kurumu olmalarının etkili olup olmadığı

 

 

• Dr. Öğr. Üyesi Şükran Ünser

KÜN Kapadokya Araştırmaları Merkezi

 

Sunum: “Mustafapaşa’da Mübadele Sonrası Bizlere Kalan Bazı Kültürel Emanetler”

 

• Öğr. Gör. Aytülü Dırık, KÜN Mimari Restorasyon Programı

 

• Dr. Öğr. Üyesi Banu Parlak Uğurlu, KÜN MTGSF

 

• Dr. Öğr. Üyesi Seda Özcan Özden, KÜN Grafik Tasarım Bölümü

 

• Öğr. Gör. Gamze Uray, Aksaray Üniversitesi Güzelyurt Meslek Yüksekokulu El Sanatları Bölümü

 

• Gülnihan Akyağ (Görevli Öğrenci)

 

 

 

 

3

 

 

“Mübadelenin Mekansal İzlerine Kolektif Hafızayla Bakmak”

 

 

-Mübadelenin psikolojik etkileri ve bunların mekânsal pratiklere yansımaları

 

-Mübadelenin sosyolojik etkileri ve bunların mekânsal pratiklere yansımaları

 

 

-Mustafapaşa kolektif belleğinin Mübalade’ye dair söyledikleri

 

• Prof. Dr. Müge Artar, KÜN MTGSF Dekanı

Sunum: “Toplumsal Bellek”

 

• Dr. Öğr. Üyesi Bülent Özçelik KÜN Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi

 

• Elif Gamze Çakar, KÜN Kültürel Çalışmalar Yüksek Lisans Programı Öğrencisi

 

• Hatice Temur Yıldız, Nevşehir Restorasyon ve Konservasyon Bölge Laboratuvarı Müdürlüğü

 

• Derya Canpolat (Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Doktora Adayı)

 

• Beliz Dağılgan (Görevli Öğrenci)

 

 

 

4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

“Sürdürülebilir Kültürel Miras”

 

– Bir topluluğun kültürel kodlarının yaşanan mekâna yansımaları

 

-Kapadokya, Mübadele ve sürdürülebilir kültürel miras kavramı

 

-Mustafapaşa’daki değişen toplumsal yapı ve mekansal kimlik

 

-Mübadele öncesi ve sonrası kutlanan ritüeller, bayramlar ve geleneklerin dönüşümü (Örneğin Hıdırellez geleneği)

 

• Prof. Dr. Mehmet Tunçer, Çankaya Üniversitesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü

 

Sunum: “Kapadokya’da Mekânsal Kimlik, Kültürel Miras ve Koruma”

 

•  Aslı Özbay, Restoratör Mimar

 

• Selim Tuna, Araştırmacı, KÜN Turist Rehberliği Yüksek Lisans Programı Öğrencisi

 

 

• Ar. Gör. Hacer Özyanıkoğlu, KÜN Grafik Tasarım Bölümü

 

 

• Selin Müge Türk (Görevli Öğrenci)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

“Mübadele ve Turizm İlişkisi”

 

 

 

-Turizm-mübadele ve mekân-kimlik ilişkisi

 

 

-Turizm destinasyonunda mübadele tarihinin ele alınış biçimi

 

 

-Mübadele tarihi ve kültürünün turistik faaliyetlerdeki rolü

 

 

 

• İdil Üçbaşaran, KÜN Kent, Çevre ve Yerel Yönetimler Yüksek Lisans Programı Öğrencisi

 

Sunum: “Osmanlı Dönemi Hıristiyan Kültür Mirasının Alternatif Turizmdeki Yeri”

 

• Prof. Dr. Gül Güneş, KÜN MTGSF Öğretim Üyesi

 

• Süreyya Aytaş, Jerveni Cave Hotel, Mustafapaşa

 

• Gamze Toybıyık, Fresco Cave Suites, Ürgüp

 

• Emel Bidav, Güzelyurt Belediyesi

 

• Selinay Kılınç (Görevli Öğrenci)

 

 

 

Yazar - Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi, Halkla İlişkiler Tanıtım, Adalet, Kamu Yönetimi mezunu -----Davut Güleç Kimdir ? -----

İlginizi Çekebilir

Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Mustafa Çalışkan, ERÜ’de 15 Temmuz üzerine Konferans Verdi

Erciyes Üniversitesi (ERÜ) tarafından “15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü” etkinlikleri kapsamında “15 Temmuz …


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/swtdavut/public_html/wp-includes/functions.php on line 5427