Kayseri’de 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı böyle kutlandı

GENÇLİK HAFTASI KUTLAMALARI

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kapsamında 15-21 Mayıs 2023 tarihleri arasında gerçekleşecek Gençlik Haftası İl Müdürü Ali İhsan Kabakcı’nın Atatürk Anıtına Çelenk Sunması ile başladı.

Talas Gençlik Merkezi Halk Oyunları gösterisi akabinde başlayan Çelenk Sunma Töreni, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı Okunmasıyla son buldu.

Gençlik Haftası’nı dolu dolu etkinliklerle geçireceklerini söyleyen İl Müdürü Ali İhsan Kabakcı, “19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı Haftası münasebetiyle tüm yurtta olduğu gibi Gençlik Haftası’nın da başlangıcını bugün itibariyle başlatmış bulunuyoruz. Milli mücadelemizin çıkış noktası olan ulu önder Atatürk’ün tüm Anadolu’yu kapsayan meşalesi ile birlikte gençlerimize armağan ettiği bu bayramda haftayı da bizler Gençlik ve Spor İl Müdürlükleri organizasyonlarla başlatıyoruz. Bizler bayramlarımızı gençlerimiz ve çocuklarımızla birlikte son yıllarda çok daha dolu çok daha farklı bir şekilde kutluyoruz. Haftaya yaygınlaştırdığımız programlarımız var. Bu programların içerisinde hem tüm sivil toplum kuruluşlarımızla, büyükşehir ve ilçe belediyelerimizle birlikte çok çeşitli organizasyonlar yapıyoruz. Bugün de Talas Belediye Başkanımız Mustafa Yalçın’la beraberiz. Kendilerinin öncülüğünde de başta ilçemizde ve diğer alanlarda da çok güzel gençlik organizasyonları da yapıyoruz. Bu haftanın nihai amacı gençlerimizi dolu dolu etkin bir faaliyetle birlikte bayramın güzelliklerini, farklılıklarını ve aynı zamanda gençlere sağladığımız tüm çalışmaları da sunabilmek. Bu vesile ile başta emeği geçen tüm büyüklerimize ve gençlerimize teşekkür ediyorum. İnşallah 19 Mayıs Cuma günü de tüm kutlama etkinliğini icra edeceğiz. Bu vesile ile de başta etkinliklere katılan sporcularımıza, gençlerimize ve bu etkinlikleri destekleyen belediyelerimize de şükranlarımı iletiyorum” dedi.

ADD KAYSERİ ŞUBESİ MİMARSİNAN PARKINDA KUTLAMA YAPTI

Atatürkçü Düşünce Derneği Kayseri Şube başkanı  Haluk Bilgesay, yönetim kurulu , üyeler ve vatandaşlarla, gençler  Mimarsinan parkında bir araya gelerek 19 Mayıs Atatürk’ü anma, Gençlik ve Spor bayramı nedeniyle anlamlı bir kutlama yaptı, marşlar söyledi, halaylar çekti.

19 MAYIS, TÜRKİYE CUMHURİYETİNİN VE ATATÜRK’ÜN DOĞUM GÜNÜDÜR.

Şube başkanı Haluk Bilgesay  ‘Bu yıl Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor bayramı kutlaması için saat 09:00’da üyelerimizle Derneğimizde buluştuk, 09:15’de Cumhuriyet Meydanındaki Atatürk Anıtı’na yürüdük ve 09:30’da çelengimizi sunduk. 13:00’de ise Gençlerimizin Mimarsinan Parkında kurduğu “Gençlerle Buluşma” standına gittik. Standa uğrayan gençlere sorular sorularak ve alınan yanıtlarla gerçekleşen bilgi yarışmasını izledik. Kazananlara ödüller dağıtıldı, marşlar söylendi, Büyük Önder Atatürk’ün sevdiği şarkı ve türküler ile O’nun için bestelenmiş türküler dinlendi. Gençliğimizle gurur duyuyoruz. Gençlikle Buluşma etkinliği için gençlerimizi kutluyoruz’ dedi ve şunları söyledi.

Ulusal kurtuluş savaşımız, yalnızca Türk tarihinin değil, aynı zamanda dünya tarihinin de çok önemli bir kilometre taşı ve dönüm noktasıdır. 19 Mayıs 1919’da Gazi Mustafa Kemal Paşa’nın Samsun’a ayak basmasıyla birlikte başlayan bu savaş, uzun süren zorlu ve kanlı bir mücadelenin ardından, 9 Eylül 1922 günü İzmir’i teslim almalarıyla son bulmuştur. Bu tarihten sonraki süreç, Cumhuriyet yönetiminin kurulması ve Atatürk Devrimlerinin gerçekleştirilmesi savaşımlarıyla geçen süreçtir.

Ulusal kurtuluş savaşıyla elde edilen zafer sonucunda, Osmanlı Devleti’nin küllerinden yepyeni ve bağımsız bir “Ulus Devlet” yaratılmış, çağdaş bir Cumhuriyet yönetimi kurulmuştur. Bu özelliği nedeniyle, dünyadaki bütün mazlum uluslara örnek, umut ve ışık olmuştur.

Atatürk, 19 Mayıs’ın Türk ve dünya tarihindeki yerini ve önemini ve ülkenin o günlerde içerisinde bulunduğu çaresizliği Büyük Nutkunun girişinde açıklamaktadır. Ulusal mücadeleyi başlattığı 19 Mayıs 1919 tarihini önemi nedeniyle de Türk gençliğine armağan etmiştir. “Gençler! Benim gelecekteki emellerimi gerçekleştirmeyi üstlenen gençler! Bir gün bu memleketi sizin gibi beni anlamış bir gençliğe bırakacağımdan dolayı çok memnun ve mesudum” derken Türk gençliğine olan güvenini de anlatmıştır. Atatürk’ün şu sözleri ise hepimiz için bir rehber olmalıdır: “Beni görmek demek, mutlaka yüzümü görmek değildir. Benim fikirlerimi, benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız, bu kâfidir” demiştir.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasında yaşanan zorlukları daima anımsamalı, 19 Mayısları Atatürk’ün emanetine sahip çıkarak kutlamalıyız. Ancak, ülkemiz bugün, Atatürkçü Düşünce temelinde kurulan cumhuriyet ve devlet anlayışından uzaklaşmıştır. Karşı devrimciler ve toplumumuzdaki kayıtsız, duyarsız kesimlerin desteğiyle, güçlü temel üzerine kurulmuş bu yapı büyük yaralar almıştır. 14 Mayıs seçimleri bu anlamda çok önemliydi. Demokrasiyi mi, otokrasiyi mi istiyoruz tercihinde maalesef istenilen sonuç alınamamış ve 28 Mayıs’ta yapılacak ikinci tur seçim ortamına itilmiştir. Bu nedenle, Derneğimiz, süratli ve etkin bir görev bilinci içerisinde Atatürkçü düşünce sistemini, toplumun her kesiminde yaygınlaştıracak, 19 Mayıs’ın önem ve değerini her koşulda vurgulamaya devam edecektir. Dolayısıyla ikinci tur seçimini, Cumhuriyetimizin 100. Yılında Atatürk Cumhuriyeti yolunda DEMOKRASİ VE GÜÇLENDİRİLMİŞ PARLAMENTER SİSTEM seçimi olarak görmektedir. Çağdaş uygarlık düzeyine ulaşacaksak eğer, Atatürk Cumhuriyeti yolunda ilerlemek zorundayız.

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramımız kutlu olsun. Büyük Atatürk’ün ve yol arkadaşlarının, aziz şehitlerimizin anıları önünde saygı ve şükran duyguları ile eğiliyoruz.

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, Kayseri’de 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı Kutlamalarına Katıldı

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla Kayseri’de Atatürk Spor Kompleksi’nde düzenlenen törene katıldı.

Bakan Akar törendeki konuşmasına tüm gençlerin, milletin bayramını kutlayarak başladı.

19 Mayıs’ın öneminin özellikle gençler tarafından iyi anlaşılması gerektiğini belirten Bakan Akar, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a ayak basmasıyla Millî Mücadele ateşinin alevlendiğini ifade etti.

O günden itibaren büyük bir mücadelenin başladığını, istilacılara karşı milletin ‘Hangi çılgın bana zincir vuracakmış!’ diyerek ayağa kalktığını dile getiren Bakan Akar, “Asil milletimiz bütün imkânlarını seferber ederek derin bir mücadeleye girmiş, yapılması gerekeni yapmış ve hiçbir şekilde bağımsızlığını kaybetmeyeceğini, işgale müsaade etmeyeceğini açık şekilde ortaya koymuştur.” diye konuştu.

Milletin bağımsızlık tutkusu ve vatan sevgisine vurgu yapan Bakan Akar, “Millî Mücadele gerçekleşmiş ve sonunda milletimiz, bu istilacılara büyük bir memnuniyetle yüzmeyi öğretmiştir. Dolayısıyla ülkemize karşı herhangi istilacı bir düşüncesi olan herkesin tarihten ders alması lazım.” ifadesini kullandı.

Tarihin ilham almak ve ders çıkarmak açısından önemli olduğunu belirten Bakan Akar, şunları söyledi:

“Bizim tarihimizden ilham almaya devam etmemiz, hakkımızda olumsuz düşüncesi olanların ise tarihimizden ve tarihlerinden ders almaları lazım. Büyük ve güçlü bir ülkeyiz, tarihi, değerleriyle, coğrafyasıyla, milletiyle, nüfusuyla, etkin, caydırıcı ve saygın ordusuyla büyük ve güçlü Türkiye’yiz. Bunun herkesin farkında olması, bu bilinçle davranması lazım. Ülkemizin refahı ve bekası, büyük ve güçlü Türkiye için yapılması gereken ne varsa yaptık bundan sonra da yapmaya devam edeceğiz. Türkiye’nin geliştiğini görenlerden bazıları sıkıntıda, bazıları ise ibret almıyorlar. Buna çerçevede hâlâ birtakım tehdit ve riskler var. Bunlara karşı da büyük bir inançla ve güvenle, tek yumruk ve tek yürek olarak çalışmalarımızı sürdürdük, sürdüreceğiz.”

Gençlere başta eğitim ve öğretim olmak üzere tüm konularda çok çalışmaları tavsiyesinde bulunan Bakan Akar, Türkiye’nin geleceğinin gençlerin elinde olduğunu, ülkenin teminatı olan gençlere yönelik her türlü yatırımın yapıldığını belirtti.

Sözlerinin sonunda Sultan Alparslan’dan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e kadar bin yıldır vatan olan bu topraklarda bu günlere, seviyelere gelinmesini sağlayan bütün devlet büyüklerine, komutanlarla aziz şehitler ve vefat eden gazileri rahmet, minnet ve saygıyla yâd eden Bakan Akar’a, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla Erciyes Dağı’nın zirvesine tırmanan dağcılar tarafından bayrak takdim edildi.

Törenin ardından Bakan Akar, Atatürk Spor Kompleksi’nde kurulan stantları gezerek yapılan spor faaliyetlerine ilişkin bilgi aldı.

BÜYÜKŞEHİR MÜZELERİNE ZİYARETÇİ AKINI

Kayseri Büyükşehir Belediyesi bünyesinde faaliyet gösteren müzeler, 18 Mayıs Uluslararası Müzeler Günü dolayısıyla ziyaretçi akınına uğradı. Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç’ın talimatlarıyla Müzeler Günü kapsamında ücretsiz ziyaretçi kabul eden Büyükşehir müzelerini bir günde 5 bin 450 kişi ziyaret etti.

Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç’ın birçok medeniyete ev sahipliği yapmış kadim kent Kayseri’yi müzeler şehri yapma yönünde gayreti sürerken Büyükşehir Belediyesi Kent Tarihi ve Tanıtımı Daire Başkanlığı’na bağlı olarak faaliyetlerini sürdüren ve 18 Mayıs Uluslararası Müzeler Günü münasebetiyle 18 Mayıs Perşembe günü ücretsiz şekilde ziyaretçi kabul eden müzeler ziyaretçi akınına uğradı.

1 GÜNDE 5 BİN 450 ZİYARETÇİ

6 bin yıllık tarihi geçmişi olan şehrin kimliğini yansıtan, tarihini ve kültürünü anlatan birbirinden önemli müzeleri, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okul öncesi, ilk, orta ve lise düzeyinde okullar, üniversite öğrencileri, kamu kurum ve kuruluşlarının proje gezileri kapsamında öğrenci grupları da dahil bir günde 5 bin 450 kişi gezdi.

Milli Mücadele Müzesi’ni gezen vatandaşlar, müzenin iki ana bölümünden biri olan ‘Milli Mücadele’de Kayseri’ başlığı altında Milli Mücadele yıllarında Kayseri’de neler yaşandığı hakkında bilgi edindi.  Vatandaşlar, ikinci bölüm olan “Kayseri Lisesi Eğitim Tarihi” başlığı altında ise Kayseri Lisesi’nin tanıklık ettiği tarihi olaylar, eğitim tarihi boyunca kullanılan eşyalar, araç ve gereçler, Kayseri Lisesi’nin mezunlarından bazılarının silikon heykellerini inceledi.

Ziyaretçiler Selçuklu Uygarlığı Müzesi’nde ise; ‘Selçuklu Kenti’, ‘mimarisi’,  ‘sanatı’, ‘bilimi’, ‘giysisi’ gibi unsurlar ile  ”Kayseri’de Selçuklular”, ”Anadolu’da Selçuklular” gibi bölümlerle beraber Selçuklu Dönemi’ndeki  ‘hastalıklar’, ‘tedavi yöntemleri ve aletleri’, ‘bilginler’, ‘ecza’, ‘su ve sağlık’,  ‘müzik ile tedavi’, ‘renk ile tedavi’ gibi bölümleri ilgiyle gezdi.

13’üncü yüzyıl dönemini günümüze taşıyan Ahi Evran Esnaf ve Sanatkârlar Müzesi ise ziyaretçilerin diğer uğrak noktası oldu.

Öte yandan geçtiğimiz ay Büyükşehir Belediye Meclisi’nin aldığı kararla öğretmen ve öğrencilerden oluşan gruplar Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı müzeleri ücretsiz olarak gezebiliyor.

BÜYÜKŞEHİR’DEN GENÇLİK KONSERİ

Kayseri Büyükşehir Belediyesi, kültür sanat etkinlikleri kapsamında sanatçı Ahmet Şafak’ın sahne alacağı Gençlik Konseri düzenliyor.

Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç’ın talimatları ile yaz kış demeden aralıksız olarak düzenlediği zengin içeriklere sahip kültür sanat etkinlikleri ile Kayserililerden tam not alan Kayseri Büyükşehir Belediyesi, Gençlik Konseri ile gençlerin gönlüne taht kurmaya hazırlanıyor.

Her yıl özellikle yaz aylarında düzenlediği konserlerle gençlerin coşkusuna ortak olan Büyükşehir Belediyesi, bu yıl da yaz aylarının gelmesiyle birlikte konserlerde gençlerle buluşacak.

Bu kapsamda Talas Paraşüt Alanı’nda 26 Mayıs Cuma günü düzenlenecek Gençlik Konserinde sanatçı Ahmet Şafak sahne alacak. Sevilen parçalarını gençler için seslendirecek Şafak, Kayserililere unutulmaz bir akşam yaşatacak.

Saat 20.00’de başlayacak Gençlik Konserine katılım ücretsiz olacak.

GENÇ DOSTU BÜYÜKŞEHİR’DEN GENÇLİK HAFTASINA ÖZEL DOĞA YÜRÜYÜŞÜ

Kayseri Büyükşehir Belediyesi bünyesinde kentte spor faaliyetlerini yürüten Spor A.Ş. ‘Doğada buluşalım’ sloganı ile ‘15-21 Mayıs Gençlik Haftasına Özel Doğa Yürüyüşü’ etkinliği düzenliyor. 21 Mayıs Pazar günü düzenlenecek etkinlikte çekilişle belirlenecek 3 kişiye bisiklet hediyesi ve 3 kişiye de Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç ile TOGG turu hediyesi katılımcıları bekliyor.

Başkan Büyükkılıç’ın talimatları doğrultusunda kentte düzenlediği spor faaliyetlerinin yanı sıra yetiştirdiği profesyonel sporcularla elde ettiği başarılar ve tam donanımlı tesislerinde uzman kadrosu ile düzenlediği spor kurslarıyla adından söz ettiren Büyükşehir Belediyesi Spor A.Ş. özel günlerde düzenlediği etkinliklere yenilerini eklemeye devam ediyor.

Spor A.Ş. bu kapsamda 15-21 Mayıs Gençlik Haftasına özel Doğa Yürüyüşü etkinliği düzenliyor. Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nin kentin turizmine kazandırdığı, doğa harikası Koramaz Vadisi’nde 21 Mayıs Pazar günü gerçekleşecek etkinliğe Başkan Büyükkılıç’ın yanı sıra Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar katılacak.

Katılımın ücretsiz olduğu saat 09.00’da başlayacak etkinlik için Büyükşehir Belediyesi tarafından servis aracıyla ulaşım imkânı da sunuluyor. 08.15’te hareket edecek servis için hareket noktaları ise şu şekilde belirlendi:

Sümer Spor Tesisi, Fizyospor Merkezi, Köşk Sosyal Yaşam Merkezi, Talas Sosyal Yaşam Merkezi, Yedi Güzel İnsan Spor Tesisi(Talas Toki), Fuar Sağlıklı Yaşam Merkezi, Beyazşehir Sosyal Yaşam Merkezi, Cumhuriyet Meydanı Valilik önü, Belsin 19 Mayıs Tramvay Durağı(Bim market önü), Kayseri Büyükşehir Belediyesi Erkilet Kütüphanesi önü, Ziya Gökalp Halı Saha önü.

‘15-21 Mayıs Gençlik Haftasına Özel Doğa Yürüyüşü’ etkinliğinde parkur başlangıç noktası Turan, parkur bitiş noktası ise Ağırnas Neslihan Parkı olarak planlandı. Etkinlik sonunda bitiş alanında Büyükşehir Belediyesi tarafından katılımcılara ikramlarda bulunulacak. Etkinliğe katılan çocukları da unutmayan Büyükşehir onlar için de oyun parkları kuracak.

3 KİŞİYE BİSİKLET, 3 KİŞİYE BAŞKAN BÜYÜKKILIÇ İLE TOGG TURU

Ayrıca spor ve eğlence dolu etkinlikte katılımcılar arasından çekilişle belirlenecek 3 kişi bisiklet hediyesi almaya kazanırken ve 3 kişi de Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç ile TOGG turu hediyesi kazanacak.

Kayserililer, herhangi bir yaş sınırlamasının bulunmadığı etkinlikte ailece harika vakit geçirerek, doğanın içerisinde nefes alıp, spor yapma imkânı bulacak.

Doğa yürüyüşü etkinliğine katılmak isteyen vatandaşlar www.sporaskayseri.com.tr internet adresi üzerinden detaylı bilgiye erişerek, kayıt işlemlerini yapabilecek.

BAŞKAN YALÇIN’DAN 19 MAYIS’A ÖZEL İSMAİL HAKKI DURUSU BELGESELİ

Talas Belediye Başkanı Mustafa Yalçın, Kayseri’nin bilinmeyen değeri, Bandırma Vapuru Kaptanı İsmail Hakkı Durusu’yu anlatan bir belgesel hazırlattı.

19 Mayıs 1919’da Atatürk’ü Samsun’a çıkartan Bandırma Vapuru’nun Talas Zincidereli kaptanı İsmail Hakkı Durusu’yu anlatan 22 dakikalık belgesel, Talas Belediyesi tarafından düzenlenen 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı etkinliklerinde ilk kez gösterildi. Tarihi belgelere dayanan belgeselde hem Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün hem de İsmail Hakkı Durusu’nun Samsun’a görevlendirilmeleri ayrıntılı olarak ele alınıyor.

Dönemin belge ve görüntüleriyle birlikte İsmail Hakkı Durusu’nun yakınlarının hatıralarının yer aldığı belgeselde ayrıca konunun uzmanlarının görüşleriyle birlikte ilk kez yayınlanan ses kayıtları da bulunuyor.

BANDIRMA VAPURU’NDAKİ BİR DİĞER KAYSERİLİ

Hazırlanan belgeselde Bandırma Vapuru’nda Atatürk ile birlikte Samsun’a giden bir diğer Kayserili olan Tabip Yüzbaşı Behçet Adil Bey’in (Feyzioğlu) kendi ses kaydıyla İsmail Hakkı Durusu ile tanışma anına da yer veriliyor.

“Karargah kumandanımız Mustafa Kemal Paşa vapur kaptanının yanına gitmiş, kaptanın Kayserili olduğunu haber alınca bana haber yolladı. ‘Doktor gel hemşehrini buldum burada’ diye. Ben de çıktım kaptanın yanına. Kayseriliymiş kaptan. 20 seneden beri bu denizlerde kaptanlık edermiş. ‘Acaba bu dalgalar, fırtına azacak mı daha ileri gittikçe?’ diye sordum. ‘Bunlar efendim, geçmiş bir fırtınanın ulu dalgaları. Artık bundan sonra fırtına olmaz’ diye cevap verdi.” dediğini anlatan Feyzioğlu, İsmail Hakkı Durusu’nun tecrübeli bir kaptan olduğuna işaret ediyor.

“CUMHURİYET’İN 100. YILINDA BİZİM İÇİN GÖREV OLDU”

Belgeselin son bölümünde yapılan çalışmanın önemine dikkat çeken Talas Belediye Başkanı Mustafa Yalçın, İsmail Hakkı Durusu’nun Talas’ın ve Kayseri’nin çok bilinmeyen bir değeri olduğuna işaret ederek, “İsmail Hakkı Durusu, İstiklal Mücadelemizin ilk kahramanlarından birisidir. Atatürk’ü Samsun’a götüren geminin Bandırma olduğu bilinir de kaptanının İsmail Hakkı Durusu olduğu bilinmez. ‘Efendi Kaptan’ın Talas’ın Zincidere’den olduğu ise hiç bilinmez. Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılını yaşadığımız şu günlerde bu kahramanın adını ve mücadelesini duyurmak bizim için bir görev oldu. Güzel ve önemli bir çalışma ortaya çıktı. Emeği geçenleri tebrik ediyorum. Bu vesile ile Gazi Mustafa Kemal başta olmak üzere Zincidere’nin, Talas’ın ve Kayseri’nin gururu İsmail Hakkı Durusu’yu ve bütün milli mücadele kahramanlarını bir kez daha rahmet ve minnetle anıyorum. Ruhları şad, mekanları cennet olsun.” ifadelerine yer verdi.

BAŞKAN YALÇIN’DAN 19 MAYIS MESAJI

Talas Belediye Başkanı Mustafa Yalçın, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı münasebetiyle bir mesaj yayımladı.

Başkan Yalçın mesajında, Allah’tan bir daha o günlerdeki zorlukları yaşatmamasını dileyerek, “19 Mayıs, Türkiye Cumhuriyeti tarihinin önemli köşe taşlarından birisidir. Milli mücadele Samsun’da bundan 104 yıl önce bugün atılan adımla başladı. Milli mücadelede en önemli olaylardan birisi de Atatürk’ün İstanbul’dan Samsun’a Bandırma Vapuru ile gitmesidir. Bandırma Vapuru’nun kaptanı İsmail Hakkı Durusu ise Zincidereli bir hemşehrimizdir. Hazırlamış olduğumuz ‘Efendi Kaptan’ İsmail Hakkı Durusu belgeselini ilk kez bu 19 Mayıs’ta göstereceğiz. Bu vesile ile Gazi Mustafa Kemal başta olmak üzere Zincidere’nin, Talas’ın ve Kayseri’nin gururu İsmail Hakkı Durusu’yu ve bütün milli mücadele kahramanlarını bir kez daha rahmet ve minnetle anıyorum. Ruhları şad, mekanları cennet olsun” ifadelerini kullandı.

İSMAİL HAKKI DURUSU BELGESELİ İZLEYİCİ İLE BULUŞUYOR

Öte yandan Başkan Yalçın hemşehrilerini, Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kapsamında 19 Mayıs Cuma günü düzenlenecek etkinliklere davet etti.

Yamaç Paraşütü İniş Alanında saat 14.00’te başlayacak olan etkinlikler sahne gösterileri, gençlik konseri, sportif aktiveteler düzenlenecek.

Etkinlik kapsamında ayrıca ‘Efendi Kaptan’ İsmail Hakkı Durusu belgeselinin de ilk gösterimi yapılacak.

  HACILARDA 19 MAYIS COŞKUYLA KUTLANDI

          19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı Hacılar’da coşkuyla kutlandı.

Tören ilk olarak Atatürk anıtına çelenk sunulması ile başladı.

          Daha sonra Saygı duruşu ve İstiklal marşı okundu. Etkinlikler Hacılar Spor Salonu’nda devam etti. Programa Hacılar Kaymakamı Burak Dertlioğlu, Hacılar Belediye Başkanı Bilal Özdoğan, İlçe Jandarma Komutanı Esma Sayıcı, İlçe Emniyet Müdürü Maksut Güldaş, İlçe Milli Eğitim Müdürü Hacı Erdoğan, okul ve kurum müdürleri, öğrenciler, veliler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

        Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan programda Baki Ayşe Simitçioğlu Anadolu Lisesi öğrencileri tarafından düzenlenen etkinlik kapsamında günün anlam ve önemine ilişkin konuşma yapıldı. Daha sonra Atatürk’ün gençliğe hitabesi koro halinde okundu. Gençliğin ataya cevabının okunmasının ardından, etkinlikler öğrencilerin hazırladığı step gösterisi, iğne yarışması ve ok atma ile devam etti.

         Programın sonunda protokol üyeleri yarışmalarda dereceye giren öğrencilere madalyalarını takdim etti.

        Kutlamalar kapsamında öğrenciler tarafından hazırlanan resim sergisi de gezildi. Etkinlik hatıra fotoğrafı çekimiyle son buldu.

CHP İL BAŞKANI ADİL DEMİR: MİLLETİMİZ EGEMENLİĞİNİ TEK ADAMA DEVRETMEYECEKTİR!

Düşman gemilerini boğazda gördüğünde, “Geldikleri gibi giderler” diyen Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 16 Mayıs 1919’da İstanbul’dan ayrılarak Samsun’a doğru yola çıktığında; heybesinde halkına olan ve hiçbir koşulda yitirmediği umutlarını taşıyordu.

Ve 19 Mayıs 1919 tarihinde yüreğinde büyüttüğü umudu tüm Anadolu’ya ekti.

O umutla her şeyini kaybetmiş bir halk “Ya istiklal Ya Ölüm” diyerek; dünyanın en büyük ordularını dize getirdi.

O umutla kendi ikbali için milletin evlatlarına idam fermanı yazanlar değil, kelle koltukta halkına koşanlar kazandı.

O umutla bir halk küllerinden doğarak Büyük Türk Milleti oldu.

İşte o umut hiç bitmedi bitmeyecek…

Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Türkiye Cumhuriyeti’ni emanet ettiği her yaştan gencimiz “Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir” diyerek, egemenliğini tek adama devretmeyecektir.

Gençlerimiz 19 Mayıs 1919’daki azim ve kararlılıkla, Cumhuriyetimizi demokrasi ile taçlandıracağımız yarınların da temel taşı olacaktır.

Herkes bilsin ki; Aziz Milletimiz nasıl ki 19 Mayıs 1919’da Mustafa Kemal’e inandı ve onunla yol yürüdü ise 28 Mayıs’ta yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı ikinci tur seçimlerinde yine bir Kemal’le aydınlık yarınlara yürüyecektir.

Bu duygu ve düşüncelerle 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramınızı kutluyor; başta Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bu toprakları bize vatan yapan şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum.

BAŞKAN PALANCIOĞLU, GENÇLİK VE SPOR BAYRAMINI KUTLADI

Melikgazi Belediye Başkanı Dr. Mustafa Palancıoğlu, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla bir açıklama yaparak tüm gençlerin Gençlik ve Spor Bayramını kutladı.

Başkan Dr. Palancıoğlu açıklamasında şunlara yer verdi:

“19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramını kutluyorum. 19 Mayıs 1919 tarihimizdeki en önemli dönüm noktalarından bir tanesi. Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a karaya çıkışı ile başlayan mücadelemiz hız kazanarak ülkenin bağımsızlığına ve yeni Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasına güzel bir şekilde sebebiyet vermiş oldu. Bugün 19 Mayıs 2023 Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. Yılı. Dolayısıyla 100. yılında Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutlamak önemli diye düşünüyorum. Her vatan evladının destek verdiği bu mücadele sayesinde bugün vatanımızda o günkü coşku ve umudu inançla yaşamaya devam ediyoruz. Gazi Mustafa Kemal Cumhuriyeti gençlere emanet etmiştir. Sevgili gençler, bu mukaddes emaneti sonsuza kadar korumak ve gelecek nesillere en iyi şekilde bırakmak en önemli göreviniz olsun. Geçlerimiz kendini gelişmeye, yeniliğe açık, bilgi toplumunun gerektirdiği niteliklere sahip gençler olarak yetiştirmelidir.”

Atamızın emanetini üstlenen fikri hür, vicdanı hür gençlik, Cumhuriyetimizi ve demokrasimizi koruyup güçlendirecektirBağımsızlık mücadelemizin ilk adımı olan 19 Mayıs’ı armağan ederek, gençlere Cumhuriyeti ve değerlerini koruma emanetini bırakan Mustafa Kemal Atatürk’ü ve kurucu kuşakları saygı ve minnetle anıyoruz. Demokratik, laik, hukukun üstünlüğüne, kadın-erkek eşitliğine ve sosyal adalete dayanan Cumhuriyet değerleri tüm gençlerimizin pusulasıdır. Büyük önder Atatürk’ün koyduğu, muasır medeniyetler seviyesini aşma hedefine, gençlerimizin Cumhuriyet değerlerini kararlılıkla geleceğe taşımasıyla ulaşacağız. Cumhuriyetimizin 2. Yüzyılına girerken; kaliteli eğitimi, bilim ve teknolojide yetkinlikleri ve hiçbir gencimizi geride bırakmayacak kurumsal yapıları ve kuralları tam anlamıyla hayata geçirmeliyiz. Gençlerimize aydınlık bir geleceği sağlamak hepimizin sorumluluğudur. Atamızın emanetini üstlenen fikri hür, vicdanı hür gençlik, Cumhuriyetimizi ve demokrasimizi kararlılık ve azimle koruyup güçlendirecektir. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramımız kutlu olsun.

ADALAR ÇOCUK VE GENÇLİK ORKESTRASINDAN DEPREMZEDE KARDEŞLERİMİZE DESTEK KONSERİ

2016 yılında kurulduğu günden bu yana çalışmalarına başarıyla devam eden “Adalar Çocuk ve Gençlik Orkestrası”, Şef Masis Aram Gözbek yönetiminde, müzik direktörleri Özüm Günöz ile birlikte Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda unutulmaz bir konser veriyor.

Konserin harika sürprizi, edindiği sayısız başarı, yürüttüğü ve yer aldığı sıra dışı, yenilikçi projelerle Türkiye’de koro kültürünün yaygınlaşmasında öncü kabul edilen “Dünya Şampiyonu” Boğaziçi Caz Korosu bünyesindeki ödüllü koromuz ‘’Boğaziçi Gençlik Korosu”.

23 Mayıs Salı akşamı saat 20.30’da gerçekleşecek “Depremzede Kardeşlerimize Destek Konseri”nde, Adalar Çocuk ve Gençlik Orkestrası Mozart, Vivaldi, Pachelbel, Piazzolla, Mc Lean, Gardel ve Dede Efendi’nin çok sevilen eserlerini Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nun benzersiz atmosferinde sanatseverlerle buluşturuyor.

Adalar’dan sevgiyle esen müzik rüzgârı, yine şef Masis Aram Gözbek yönetimindeki Boğaziçi Gençlik Korosu’nun pırıl pırıl tınılarıyla harmanlanarak sanatseverlerin kalbine baharın en içten, renkli ve heyecanlı ezgilerini taşıyor.

HDI Sigorta ile Adalar Gelişim Derneği ana sponsorluğunda ve Artisan Organizasyon tarafından düzenlenen konserin biletleri biletix’ten temin edilebilir.

Konserin tüm bilet geliri Adalar Gelişim Derneği tarafından depremden etkilenmiş vatandaşlarımızın ihtiyaçları için kullanılacak.

DEMET TEKİN –“Haber Ver” türküsünü gençlere hediye ediyor

Besteci, solist Demet Tekin’in, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı gününde yayınlanan, sözü İbrahim Açılan’a, müziği kendisine ait olan zeybek türküsünün klibi, Murad Küçük yönetmenliğinde gerçekleşti. “Haber Ver” isimli zeybek türküsünü Türk halkına hediye eden Tekin, klibinin çıkış tarihinin, Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıkış tarihine denk gelmesi bizim için büyük bir mutluluktur” dedi.

“Cumhuriyetimizin 100. Yıl kutlamalarına, Atatürk’ün çok sevdiği zeybek dansına ithafen, zeybek bir türkü ile katılmak istediğini belirten Tekin, bunun için bu türküyü çok yakında tüm digital platformlarda yayınlanacak olan “Türkü Demeti” isimli albümümün içinden seçti.

Klibinde zeybek dansına eşlik eden Tekin, Atatürk fotoğrafları ile süslediği klibini izleyiciye sunuyor.

“Zeybek bir erkek oyunu olarak bilinmesine rağmen, bana göre onları destekleyen Türk kadınının fedakarlığını, birleştirici milli ve manevi yönünü temsil etmektedir” açıklamasında bulunan Tekin Zeybeğin aynı zamanda cesaret demek olduğunu belirtti. “Kadınlar cumhuriyetimizin kuruluşundan bu yana gizli cesur kahramanlardır. Buradan yola çıkarak klibimde ben de zeybek dansına eşlik etmeye çalıştım” dedi. Müziğin bir aşk, bir şifa olduğunu ifade eden sanatçı “geçmişten günümüze en kıymetli, kültürel değerlerimizden olan türkülerimize sahip çıkmalı, bu konularla ilgili yeni çalışmalar yapmalıyız”, dedi. Demet Tekin’in, daha önce kendi bestelerinden oluşan sanat müziği, tango, İngilizce çocuk, Yunanca, İspanyolca   albümleri ve bir de Arapça ilahisi bulunmaktadır.

Gençleri Sevdiğimizi Söylüyoruz da Gençlerin Geleceklerini Kurmaları Konusunda Ne Tür Seçenekler Öneriyoruz

19 Mayıs Gençlik Bayramı’nın yaşamımda birçok anısı vardır. Köyden kente okumaya gelmiş bizler gibi göçebe ailelerin çocukları Cumhuriyetin omuzlara yüklediği önemi o dönemlerde kavramaya başladık. Mustafa Kemal, 1920’li yıllarda birçok Avrupa ülkesinde dahi olmayan demokratik değerleri, gençler tarafından okunarak, anlaşılarak, kıymetinin bilinerek geleceğe daha geliştirilmiş şekilde taşınacağı ve sahiplenileceği gerçeği ile yine gençliğe emanet etmiştir.

Sonraları, 19 Mayıslarda, spor yapın, eğlenin, keyfinize bakın ve bir an önce arkadaşınla rekabete gir ve öne geç denilmeye başlandı. 1926, 1935 yıllarında Atatürk’ü anma günü olarak kutlanan 19 Mayıs Gençlik bayramları. Daha sonraları “Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı” olarak değiştirildi. Zamanla 19 Mayıs anmaları tamamen gençlerin spor yapması noktasına taşındı. Ben halen ilk gençlik yıllarında edindiğim, okuyan, üreten, sorumluluk sahibi olan, vicdanlı ve empati yapan bir gençliği öğütlerim. Dikkat edilirse Cumhuriyetin dayanağı olan TBMM anlayışının emaneti 23 Nisan’da çocuklara armağan edilmişti. 19 Mayıs da aynı duygu ile gençlere emanet edilmiştir. Mustafa Kemal Atatürk gençlere olan güven ve umudunu şöyle belirtmektedir. “Biz her şeyi gençliğe bırakacağız. O gençlik ki, hiçbir şeyi unutmayacaktır. Geleceğe ilişkin umutlarımızın ışık saçan çiçekleri onlardır.”

Gençleri Ne Kadar Tanıyoruz

Avrupa’nın en genç nüfusu ülkemizde. Benim okumam, genç nüfusunuz varsa zenginliğiniz vardır. 2021 yılında genç nüfus oranı Dünya ortalaması %15,4 olurken Türkiye’nin genç nüfus oranı %15,3 idi. Gençlerin enerjisini ancak bilim-bilgi yolu ile yaşama aktarabilirsen zenginliğe ulaşırsın. Oynayın zıplayın, kolay yoldan para kazanın derseniz üreten değil tüketen bir duruma düşersiniz. Sonra da fakirleşme yoluna girersiniz. Günümüzde, içinde 8 milyonu yükseköğretimde olan toplam 25 milyon öğrenciye rağmen halen birçok teknoloji ürününde dışa bağımlı durumdayız.

Genç adı üstünde, canlı, dinamik ve yaşamı daha anlamlı kılacak enerji ile ileriye taşıyacak özelliklere sahiptir. Genç; çalışkan, enerjik, araştıran, merak eden, yeni gelecekleri ve dönüşümleri arayan yapıdır. ‘Atatürk gençliği’ düşüncesini bizlere kazandıran hocalarımız öncelikle sorumluluk sahibi, geleceği için yol inşa eden, çalışan çabalayan, dürüst sözü özü düzgün kişilikli insanlar olmamızı önerirdi.

Sorunun birincisi; acaba genç kimdir? Genç ne istiyor? Dönemin talepleri ile ailenin ve sistemin talepleri ne ölçüde örtüşüyor.

Sorunun ikincisi; gençliği tanıyor muyuz? Gençliğin beklentileri ne ölçüde karşılanıyor?

Sorunun üçüncüsü; gencimiz ile iletişim kurabiliyor muyuz?

Sorunu dördüncüsü; gencimize sorumluluk yükleyebiliyor muyuz? Gencin sorununu kendisi çözmesi konusunda ne denli yardımcı olabiliyoruz.

Sorunun beşincisi; gencin kendini ifade etme isteğini ne kadar anlayışla karşılıyoruz? Gencin kendini yenilemesine ne denli katkı ve ortam sunuyoruz? Genç bireyde meydana gelen değişimlere ne oranda gözleyebiliyoruz?

Genç kavramı için yapılan basit psikolojik tanımlamada ‘18 yaş döneminde ben varım, farklıyım ve kendi kararımı kendim vermek istiyorum’ ifadesiyle, lise son yılları ve üniversite döneminde kendini ispatlama şansı tanınabiliyor. Fakat ne yazık ki bizler bu dönemde daha çok korumacılık mantığı içerisinde otoriter olarak gençleri, baskı altında tutarak kendi istediği yönde değil ailenin veya otoritenin istediği yöne doğru yönlendirmekteyiz. Gencin isteği ile otoritenin isteği çakışmadığı zaman çatışma çıkıyor ve bunun sonucu olarak çoğu zaman genç bunalıma sürüklenebiliyor.

Ülkenin gençliği ailede dinlenilmediği gibi okulda ve üniversitede de dinlenilmez. Sen küçüksün bilmezsin, sen halen gençsin aklın ermez, sen sus büyüklerin var denir. Fakat büyük şirketlerin en etkin merkezlerinin başına gençleri getirdiğini biliyoruz. Fakat kamu ve üniversite yönetimleri gençlere nedense pek sıcak bakmamaktadır. Son dönemlerde bazı üniversite yöneticilerinin gençlerden oluşması sevindirici. Bugün gençliğin en dinamiklerinin ve genç beyinlerin toplandığı yerler, üniversiteler ve askeri kurumlardır. Buralarda da hiçbir zaman gençlik ile ilgili toplantı ve etkinlikler düzenlenmez. Yalnızca gençliğin enerjisinin deşarj edildiği faaliyetler ön plana getirilmektedir. Yalnızca eğlenin, ülkenizin sorunları ile büyükleriniz ilgilenir. Neden gençlerin kendi yeteneklerini tanımasına fırsat verilmez. Yetenekler yalnızca spor alanında değil, sanat, bilim, edebiyat ve politik alanlarda da olabilir. Bunların yapılması durumunda, genç gençliğini hisseder. Aksi halde genç yatar, ihtiyar kalkarız.

Yine son yıllarda uyuşturucu kullanan tinerci gençlerin yarattığı ölümlere varan sorunlar konusunda peş peşe gelen birçok soruda, doğru sorular sorulmadığı için doğru cevap da alınamamaktadır. Gençliğin psikolojisi üzerindeki ailedeki otoriter eğilimler, eğitim sistemimizin çıkmaz sorunları ile toplumsal kültürümüz ve sokağın etkisinin yeterince dikkate alınmadığı görülmektedir.

Ülkenin beka sorunu konuşulacaksa, tam da bu gibi durumlarda Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın yalnızca her biri birer holdinge dönüşmüş spor kulüplerinin maçlarını düzenlemek ve kontrol etmenin ötesinde ülkenin gençliğinin ruhen ve bedenen sağlıklı gelişmesi konusunda ne yapabileceği araştırmalıdır.

Genç Sorumluk Sahibidir ve Kendisinin ve Ülkesinin Geleceğini Düşünendir

Genç aynı zamanda kendi sorumluluğunu bilen ve her olayda sorumluluk duyan genç başarılı olacaktır. Aksi takdirde geleceğinin nasıl olması konusunda şu ana kadar kendisine soru sormamış, ne yapmak istersin dendiğinde hele bakarız diyebilen, herhangi bir soru karşısında ne bilim diyen alternatifi olmayan gençler, genç değil ihtiyar gençlerdir. ‘Sürekli sorundan söz ediyor ve çözüm bulamıyorsan, sen de sorunun bir parçasısın’ diyen bilginin dediği şekilde kimlik sorunu olmayan genç kendini sorumlu tutan kişidir. Her olayda bir yurttaş olarak kendisinin de sorumluluğunu yerine getirmediği için sorumluluğu olduğu bilincini geliştirmiştir. Yetişkin birey ve genç herhangi bir olayda tavır alınması gereken yerde başkasından beklemek yerine tavrını net olarak ortaya koyar.

Bu şekilde yetişen gençler, kimlik bunalımı içerisinde bulunan kişiliklere dönüşmektedir. Bu tür kişiler sürekli şikâyet etmekte, yakınmakta, ağlamakta, sorumluluğun başkası tarafından üstlenmesini beklemekte, sorunların çözümünde sorumluluk almaktan kaçınmakta, fakat kendisinin yapması gerekenleri düşünmemekte ve yapmamaktadır. Bugün her düzeyde birçok yöneticinin benzer davranışları gösterdiğini görebilmekteyiz. Bu tür kurumların gelişmediği, zamanla dinamiklerini kaybettiği için verimsizleştiği ve bir süre sonra da işlemiyor diye elden çıkarıldığı noktasına gelinmektedir. Veya kurum küçültülerek kendi bulunduğu ortamla kıyaslanabilir duruma getirilerek küçük ayak oyunları ile başarılı gösterilerek kişiler ve kurumlar oyalandırılmaktadır. Tersi durumunda yaşı ilerlemiş olmasına rağmen üreten, soran, sorgulayan ve her olayda kendini sorumlu tutanları da hep ihtiyar delikanlılar olarak adlandırırım.

En önemlisi de bütün eğitim birimlerinin isteyip de başaramadığı, kendini yönetme gücünden yoksun bırakılan gençlik. Kendini yönetme gücünün temeli, kendini tanıma, denetleyebilme ve yönetmekten geçer. Kendini denetleme gücü ise nitelikli bir eğitiminden geçmekte olup bu beceri ilköğretimden çok orta öğretim ve üniversite eğitimi yaşlarında soyut düşünme becerilerin geliştiği dönemlerde kazanılır. Erdal Ataberk’e göre kendini yönetme gücü, güçlükleri kendi başına yenme, sorunlarını çözebilme gücüyle belirlenebilir. Kendini yönetme gücüne sahip kişiler aynı zamanda kendi kurallarını koyabilen, kendini yönetebilen, kendini doyumsuzluktan ve yetersizlikten kurtarabilen kişilerdir ki başarının gizini bulmuş kişiler olurlar. Bu bilinci kazanan ve kazandıran kişiler yaşamları boyunca daha rahat etmektedirler.

Mustafa Kemal Atatürk’ün gençliğe hitabesinde; “Gençler, Cesaretimizi güçlendiren ve sürdüren sizlersiniz. Siz, almakta olduğunuz terbiye ve kültür ile insanlık değerinin, vatan sevgisinin en değerli örneği olacaksınız. Ey yükselen yeni nesil, gelecek sizindir. Cumhuriyeti biz kurduk; onu yükseltecek ve sürdürecek sizsiniz… Benim naçiz vücudum elbet bir gün toprak olacaktır, ancak Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır.”

Bu bağlamda 19 Mayıs 1919 tarihinde başlayan cumhuriyeti oluşturma fikri ve girişimi bağımsız bir devlet olmanın varoluş mücadelesidir. 19 Mayıs Gençlik Bayramının temel omurgası olan bağımsızlık ve milli egemenlik düşüncesinin öneminin gençlere anlatılması gerekir. Bağımsız olmayan hiçbir toplum ve bireyin gerçek anlamda mutlu ve üretken olması beklenemez. 19 Mayıs aynı zamanda egemenliğin milletin iradesine bağlı olduğunun işaretidir. Bu bağlamda iradesi, enerjisi, ütopyası ile geleceğe koşan gençlerin başlattığı Kurtuluş Zaferi emaneti gençlik tarafından doğru anlaşılmalı ve sahip çıkılmalıdır.

Gençlerimizin ve kendini genç hissedenlerin Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlu olsun. Ülkemizi yarınlara taşıyacak, damarlarında asil kanı coşan gençlik, kendi yarınını, kendi bilinci ve bilgisinin yanında sorumluluk duygusuyla kuracaktır. Gençlere güveniyorum.

 

 

 

Yazar - Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi, Halkla İlişkiler Tanıtım, Adalet, Kamu Yönetimi mezunu -----Davut Güleç Kimdir ? -----

İlginizi Çekebilir

Erciyes’e lapa lapa kar yağdı

Türkiye’nin önemli dağ, kayak ve kış  turizm merkezlerinden biri olan Erciyes’e lapa lapa kar yağdı. …


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/swtdavut/public_html/wp-includes/functions.php on line 5420