Gelecek’ten; gençlik buluşması,dış ilişkiler toplantısı, anadil konusu

Davutoğlu Gençlik Buluşmasında Göz Yaşlarına Hakim Olamadı

Gelecek Partisi 19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik Spor Bayramı nedeniyle parti genel merkezinde ‘’Gençlik Buluşması’’ adıyla bir etkinlik düzenledi. Gelecek Partisi Gençlik Kolları Başkanları ve parti yöneticilerinin katıldığı bu etkinlikte bir konuşma yapan Genel Başkan Ahmet Davutoğlu, Kurtuluş Savaşında gençlerin rolüne dikkat çekti. Özellikle İzmir’de düşmana ilk kurşunu sıkan gazeteci Hasan Tahsin’in 31 yaşında bir genç olduğunu ve Mustafa Kemal Paşa’nın Samsun’a ayak basmasından 4 gün önce bu eylemi nedeniyle şehadete yürüdüğünü anlatırken sesinin titremesine ve gözlerinin yaşarmasına engel olamayan Davutoğlu katılımcılar tarafından dakikalarca alkışlandı.

Yoğun katılımla gerçekleştirilen toplantıda gençlere sonsuz güvenini dile getiren Davutoğlu, kindar değil sevgi dolu ve donanımlı bir gençlik arzuladıklarını vurgulayarak gençlere çok güvendiğini ve sorumluluk almaktan asla kaçınmamaları gerektiğini söyledi. Mustafa Kemal’in Samsun’a 38 yaşında bir general olarak milli mücadeleyi örgütlemek üzere çıktığını ve esasen toplum dinamiklerinin de bu mücadeleye ruhen hazır olduklarını belirtti.

Katılımcıların farklı duygular yaşadığı ve kimi zaman hüzün dolu kimi zaman şenlik havasında geçen Gençlik Buluşması, Davutoğlu’nun gençlerle toplu resim çektirmesinin ardından sona erdi.

Gelecek Partisi Dış İlişkiler Başkanlığı 2. Toplantısını Gerçekleştirdi

Gelecek Partisi Dış ilişkiler Başkanlığı 2. Toplantısını dün-19 Mayıs 2022 – itibariyle geçekleştirdi. Dış İlişkiler Başkanı  Emekli Büyükelçi Ümit Yardım moderatörlüğünde  bir araya gelen katılımcılara ilk olarak  Seçim ve Hukuk İşleri Başkanı Ayhan Sefer Üstün yurtdışı seçmenlerin oy kullanımı  ve sandık kurullarının oluşumu üzerine detaylı bir sunum yaptı.

Ardından Gelecek Partisi Kurucular Kurulu üyesi Alptekin Hocaoğlu Suriyeli sığınmacılar meselesi üzerine kapsamlı bir brifing verdi soruları cevaplandırdı. Emekli Büyükelçi Hüseyin A. Karslıoğlu’nun Almanya özelinde Avrupa’da yayılan Irkçılık ve İslamofobi konusunda verdiği önemli bilgiler ardından, Rusya ve Ukrayna savaşının seyri ve mevcut durum hakkında katılımcılar ve akadaemisyenler görüş alışverişinde bulundular.

İstanbul İl İletişim Başkanı Dr. Furkan Övündür’ün Gelecek Partisi Yurtdışı faaliyetleri konusunda yaptığı slayt gösterisi ardından  serbest söz alışlarla program sona erdi. Son derece verimli geçtiği katılımcılarla belirtilen toplantıya ilişkin Dış İlişkiler Başkanı Ümit Yardım’ın yakın zamanda bir rapor hazırlayacağı gelen bilgiler arasında yer alıyor.

Davutoğlu: Anadilde Konuşma ve Eğitim Hakkı tartışma Konusu Yapılamaz

Şırnak programı çerçevesinde STK ve kanaat önderleri ile bir araya gelen Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, anadilin önemini vurgulayarak, “Anadilde konuşma, eğitim yapma insanlara verilen bir lütuf değil, Allah tarafından verilen bir haktır ve bu hak tartışma konusu yapılamaz” dedi.

DEMOKRASİLERDE YÖNETİCİLERİN RESİMLERİ HER YERE ASILMAZ

 Davutoğlu temasları kapsamında Şırnak sivil toplum örgütleri kanaat önderlerine hitabında, “Ortadoğu otoriter düzenlerine benzer şekilde, ülkeyi yönetenlerin resimlerinin, isimleri her yere yazılıyor, gerçekten hicap duydum bugün Şırnak’ta, daha önce Diyarbakır’da, Samsun’da, birçok yerde gördüm” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı’nın resimlerinin her yerde sokaklarda, sürekli ve daimi olarak bulunmasının demokratik sistemlerde görülen bir uygulama olmadığını söyleyen Davutoğlu, “Biz bunu Suriye’de, Mısır’da başka yerlerde gördük. 12 Eylül döneminde de gördük. Nedir bu merak? Ne zaman çıkar bu merak biliyor musunuz? Sistem otoriterleşmişse, milletin özünden, ruhunda kopulmuşsa, milletin kalbine ismini yazdıramayanlar dağa, taşa, binaya, çevreye isimlerini, resimlerini asmaya başlarlar” ifadelerini kullandı.

“Tek tipçiliğe karşı çoğulcu, tek adama karşı ortak akılla davranan bir kültür, ötekileştirmeye, dışlamaya karşı kapsayıcı bir demokrasi anlayışı, yolsuzluklara karşı siyasi ahlak, dünyaya kapalılığa karşı özgürlükçü, demokrat yeni bir Türkiye” idealinden bahseden Davutoğlu, gelecek seçimlerde oyların sadece partilere verilmeyeceğini belirterek, şöyle dedi:

“Özellikle bunu Doğuda ve Güneydoğuda zikrediyorum, çünkü Türkiye’de otoriterleşmeyi tahrik edenler, kökleştirmek isteyenler önce Doğuda, Güneydoğuda gerginliği tırmandırmayı tercih ettiler geçmişte de, şimdi de.”

“GELECEK PARTİSİ’NİN VİZYONU AÇIK VE BEN BU DİYARLARA AŞIĞIM

Gelecek Partisi’nin vizyonunun açık olduğunu söyleyen Davutoğlu, “Vatandaşların eşit vatandaşlık ilkesi etrafında bir araya geldiği, insan hak özgürlüklerinin teminat altına alındığı, kültürel hakların hiçbir ayrımcılık olmadan yaşandığı, yolsuzlukların engellendiği bir yeni Türkiye vizyonu. Bir taraftan bugün çok sevindim, İdil’de, Şırnak’ta ve şimdi Cizre’de, büyük bir muhabbet ortamı gördüm. Bu diyarlara aşık birisi olarak gördüğüm muhabbetten, sevgiden büyük bir mutluluk duydum. Buralara ilim adamı olarak geldim, Dışişleri Bakanı olarak geldim, Başbakan olarak geldim, Başbakanlığı bıraktıktan sonra konferanslar için geldim ve şimdi Gelecek Partisi lideri olarak geldim. Her seferinde bu yöre insanının misafirperverliğini, asaletini gördüm. Üzüntü duyduğum husus ise şu; her yere sirayet etmiş bir karamsarlık gördüm. ‘Nerede okuyorsun’ dediğim gençlerde, ‘Sonra ne olacağımız önemli’ diyen soru işaretleriyle karşılaştım. İdil’de esnaf Abdullah bey, öğlen 3’e kadar tek bir siftah yapmadım dedi” dedi.

“BEKAMIZI ORTAK AİDİYET BİLİNCİ KORUR’’

“Türkiye’de, Ankara’da öyle çevreler var ki, sanki devletin sahibi onlar, bu ülkenin geleceğinin ne olacağını tayin etme hakkına sahip onlarmış gibi hepimize parmak sallıyorlar. Parmak sallayarak vatandaşlardan üstün bir yerde olduğunu iddia etmeye çalışıyorlar” diyen Davutoğlu, “Sayın Erdoğan’a ve Sayın Bahçeli’ye buradan sesleniyorum, sizler bu ülkenin sahibi değilsiniz, sizler 84 milyonun kaderine tek başına hükmetme hakkına da sahip değilsiniz. Sizin bu ülkedeki hakkınız 84 milyonda birdir. Her şeyi tekleştirmeye çalışanlara karşı, biz herkesi birleşmeye çağırıyoruz. Birinci ilke, eşit vatandaşlık bilinciyle buluşmamız. ‘Milli beka’, ‘Beka tehdidi’ dedikleri hususta da şunu zikredelim; evet, zor coğrafyalarda askeri gücün olması lazım, ama bekamızı koruyacak olan sadece askeri güç değildir, ortak aidiyet bilincidir, hepimizin bu ülkeye kendimizi ait hissetmemizdir” dedi. Davutoğlu, “Bu ülkede barış olacaksa -ki olacak- kalıcı olacaksa -ki kalıcı olacak- Kürtlerin haklarını Türkler, Alevilerin haklarını Sünniler korumaya ve savunmaya başladıkları zaman olacak” dedi.

Konuşmasında anadilin önemine vurgu yapan Davutoğlu, “İlk defa bir partinin programına- Gelecek Partisi- anadilde eğitim başlığını koyduğunu ve bu hakkın tartışma konusu yapılamayacağını ve bunun bir lütuf değil Allah tarafından verilmiş bir hak olduğunu ifade ederek sözlerine son verdi.

Yazar - Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi, Halkla İlişkiler Tanıtım, Adalet, Kamu Yönetimi mezunu -----Davut Güleç Kimdir ? -----

İlginizi Çekebilir

Gürer:Silinen borçların miktarı ve mükellef sayısı açıklandı: 4 milyar TL’yi aştı. Borç silinse de borçlu sayısı azalmıyor

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, 1 Ocak 2023 tarihi öncesi asli ve feri toplamı …


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/swtdavut/public_html/wp-includes/functions.php on line 5427