Faruk Kaymakçı ve büyük elçiler toplantı ve ziyaretler yaptı, Avrupa hareketlilik haftası etkinlikleri

Dışişleri Bakan Yardımcısı ve AB Başkanı Büyükelçi Faruk Kaymakcı, ERÜ’de Akademisyenler ve Öğrenciler İle Buluştu

Dışişleri Bakan Yardımcısı ve AB Başkanı Büyükelçi Faruk Kaymakcı Erciyes Üniversitesi’nde (ERÜ)“AB Sürecimiz ve Gençler için Fırsatlar” konulu konferans verdi.

ERÜ Rektörlük Senato Salonu’nda düzenlenen etkinliğe; Dışişleri Bakan Yardımcısı ve AB Başkanı Büyükelçi Faruk Kaymakcı’nın yanı sıra ERÜ Rektörü Prof. Dr. Fatih Altun, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Oktay Özkan ile akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Etkinliğin açılışında konuşan ERÜ Rektörü Prof. Dr. Fatih Altun, Erciyes Üniversitesi’nin kurulduğu günden bu güne kadar uluslararasılaşmayı ilke edinmiş ve bu doğrultuda akademik çıktılar oluşturarak ülkemizin ve dünyanın bilim, sanat ve kültür coğrafyasına katkılar sunduğunu söyledi.

Bir araştırma üniversitesi olarak Erciyes Üniversitesi sağlık, fen, mühendislik ve yaşam bilimlerinin yanı sıra sosyal ve beşeri bilimler alanında öncül çıktılar vermeye devam ettiğinin altını çizen Rektör Altun, “Avrupa Birliği fonları ve ulusal fonlar akademilerde bu nitelikli çıktıların oluşmasında en önemli araçlardan biridir. Bilindiği üzere Avrupa Birliği Fonları; çerçeve programları, Erasmus Plus hareketlilik aksiyonları ve 2023 yılı itibariyle ülke olarak Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi koordinatörlüğünde dahil olmak istediğimiz Dijital Avrupa Programı üniversitemiz için büyük önem arz etmektedir. Bunlara ek olarak TÜBİTAK tarafından koordine edilen Uluslararası İkili ve Çoklu İş Birliği Programları ve araştırmacılarımızı akademik ağlarını geliştirmesini teşvik etmek için COST aksiyonlarının Avrupa Merkezli akademik ağın oluşması bakımından oldukça önemli olduğunun farkındayız. Bu bağlamda üniversitemizde Avrupa Birliği fonlarıyla ilgili olarak farkındalığın artırılması için son 3 yılda 60’dan fazla etkinlik yaparak 1500 civarı katılımcıya ulaştık.” dedi.

Erciyes Üniversitesi olarak son beş yılda toplam 175 adet Avrupa ortaklı proje başvurusunun yapıldığını ve 32 tanesi kabul edildiğini belirten Rektör Altun, “TÜBİTAK tarafından eş finansman desteği verilen ve Avrupa’ya nitelikli insan kaynağını çekmek için kurgulanan Marie Curie Aksiyonlarından Co-Fund programı çerçevesinde son iki yıldır ciddi hazırlıklar yapmaktayız. Biyomedikal ve Nanoteknoloji alanından başvurulan projemiz 84 puan alarak eşik üstünü geçmiş ve kritik sınırda kalmıştır. Yine benzer bir şekilde geçen sene başvurusunu yapmış olduğumuz Ufuk Avrupa Bilimsel Mükemmeliyet Fonlarından olan iki adet ERC projesi B puan almıştır. Bu projelerinde revizyon çalışmaları araştırmacılarımız tarafından devam etmektedir” diye konuştu.

Avrupa Birliğinin öncelik verdiği alanlardan ve tüm dünyanın gündeminde olan gıda arzı ve yeşil mutabakat konularında ise ERÜ’nün çalışmalar yürüttüğüne dikkat çeken Altun şunları kaydetti: “ Avrupa Birliği tarafından desteklenen Avrupa İşletmeler Ağı projemiz kapsamında, Erciyes Teknopark olarak, 2024 yılına kadar, yeni nitelikli istihdam potansiyeli oluşturan, TR72 bölgesindeki KOBİ ve üniversitelerimizin projelerine ortaklar bulunması ve yeni işbirliklerinin oluşması için hizmet vermeye devam edeceğiz. Bir diğer konu ise Avrupa Birliğinin öncelik verdiği alanlardan ve tüm dünyanın gündeminde olan gıda arzı ve yeşil mutabakat konularında ise üniversitemiz çalışmalarını sürdürmektedir. En son yapılan Araştırma İnovasyon Çalıştayında bu konu üzerine durulmuş olup Türkiye’de ki en büyük bütçeli proje fon mekanizması olan TÜBİTAK 1004 kapsamında ise Yeşil Mutabakat Ekseninde Sürdürülebilir Tarım İş Birlikleri konusu çalışılmıştır. Türkiye’nin önde gelen sanayi ve kamu kuruluşlarıyla işbirliği içerisinde tasarlanan 1004 projesi ülkemizin gıda arzı ve güvenliği konusunda rekabetçi olmasını sağlayacaktır. Bu projemizin başarıyla tamamlanması durumunda; Avrupa Birliğinin yeşil mutabakat kapsamında uygulanacak gümrük uygulamalarında ülkemizin ciddi bir rekabet gücü kazanacağı aynı zamanda da tarımda çevreci ve sürdürülebilir teknolojiler geliştirilerek avantaj sağlayacağını öngörmekteyiz. Her ne kadar tam üyelik almamış olsak bile Avrupa Birliği araştırma ve inovasyon süreçlerinde, araştırma kapasitemizin yüksek olması ve geleceğe dair ortak kaygılar gütmemiz münasebetiyle bu alanda aşılması gereken tüm basamaklarda Erciyes Üniversitesi olarak üzerimize düşen görevleri büyük bir özveri ile yapmaya çalışacağız.”

Rektör Altun’un konuşmasının ardından Dışişleri Bakan Yardımcısı ve AB Başkanı Büyükelçi Faruk Kaymakcı “AB Sürecimiz ve Gençler için Fırsatlar” konulu konferansında gençlerimizin AB sürecimizin çok önemli bir parçası olduğunu söyledi.

AB burs olanakları hakkında da bilgiler veren Kaymakcı şöyle devam etti: “Bilindiği üzere Türkiye’nin AB üyelik süreci karmaşık bir süreç. Dolayısıyla bu süreçte iletişim çok önemli. Hem Türkiye’nin AB’ye üyeliğinin getirisi, götürüsü ne olur. Hem de Türkiye’nin AB’ye üyeliğinin Türkiye, vatandaşlarımıza şehirlerimize ne getirir ve ne götürür bunun anlatılması gerekiyor. Bu anlayışla on yıl önce tüm sivil toplum kuruluşlarının katılımları ile hazırlamış olduğumuz bir strateji var. Bu stratejiyi uyguluyoruz. AB iletişim stratejisi AB Başkanlığı’mızın web sitesinde yer almakta. Öğrencilerimi AB Türkiye ilişkileri konusunda araştırma yapmak isterse AB stratejisi kapsamında destek olabiliriz.”

Konuşmasının ardından Büyükelçi Kaymakcı,  katılımcıların sorularına cevap verdi.

Etkinlik, Rektör Altun’un Büyükelçi Kaymakcı’ya plaket takdiminin ardından sona erdi.

BÜYÜKKILIÇ, İL İL AB BULUŞMALARI PROGRAMI’NA KATILDI

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, Dışişleri Bakan Yardımcısı Faruk Kaymakcı’nın konferans verdiği İl İl AB Buluşmaları 9: Kayseri Seminer Programı’na katıldı.

Kayseri Valiliği Konferans Salonu’nda düzenlenen İl İl AB Buluşmaları 9: Kayseri Seminer Programı’na Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç’ın yanı sıra Kayseri Valisi Gökmen Çiçek, Dışişleri Bakan Yardımcısı ve AB Başkanı Faruk Kaymakcı, AK Parti Kayseri Milletvekili İsmail Emrah Karayel ve il protokolü katıldı.

Dışişleri Bakan Yardımcısı Faruk Kaymakcı, gerçekleştirilen toplantıda Türkiye AB İlişkileri, Kayseri’de Uygulanan AB Projeleri ve Kayseri İçin AB Fırsatları konularında değerlendirmelerde bulundu.

Dışişleri Bakan Yardımcısı Faruk Kaymakcı, seminerde yaptığı konuşmada, “Türkiye Avrupa Birliği’ne üye olmuş olsaydı sanıyorum bugün çok daha güçlü bir Avrupa Birliği, çok daha güçlü bir NATO’dan söz ediyor olacaktık ve muhtemelen NATO ve Avrupa Birliği birlikte hareket edecekti” diye konuştu.

Başkan Büyükkılıç seminer programı ile ilgili yaptığı açıklamada, “Valimiz Sayın Gökmen Çiçek ve Milletvekilimiz İsmail Emrah Karayel ile birlikte İl İl AB Buluşmaları – 9 Kayseri konulu seminere katılarak, Dışişleri Bakan Yardımcısı ve AB Başkanı Büyükelçi Sayın Faruk Kaymakcı’dan Kayseri’de uygulanan AB Projelerini dinledik” dedi.

BÜYÜKELÇİLERDEN KAYSERİ’YE VE BAŞKAN BÜYÜKKILIÇ’A ÖVGÜLER

Kayseri Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde düzenlenen Avrupa Hareketlilik Haftası kutlamalarına katılan Dışişleri Bakan Yardımcısı Faruk Kaymakcı, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nicolaus Meyer Landrut, Çek Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Pavel Vacek ve Moldova Büyükelçisi Dmitri Croitor, Kayseri’ye ve Büyükşehir Belediyesi’nin çalışmalarına övgüler yağdırdı.

Avrupa Birliği Parlamentosu tarafından 2002 yılından itibaren yürütülmekte olan ve dünya genelinde her yıl 16- 22 Eylül tarihleri arasında kutlanan Avrupa Hareketlilik Haftası, Kayseri’de Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde çeşitli etkinlerle kutlandı.

Büyükşehir Belediyesi önünde başlayan etkinliğe Başkan Büyükkılıç’ın yanı sıra, Dışişleri Bakan Yardımcısı Faruk Kaymakcı ile Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nicolaus Meyer Landrut, Çek Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Pavel Vacek, Moldova Büyükelçisi Dmitri Croitor, Türkiye-Avrupa Birliği (AB) Karma Parlamento Komisyonu Başkanı ve AK Parti Kayseri Milletvekili İsmail Emrah Karayel, Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, Hacılar Belediye Başkanı Bilal Özdoğan, İl Kültür ve Turizm Müdürü Şükrü Dursun, İl Milli Eğitim Müdürü Ayhan Teltik, Gençlik ve Spor İl Müdürü Ali İhsan Kabakcı, Yukatel Kayserispor Başkanı Berna Gözbaşı ve Kayserililer katıldı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, 16-22 Eylül arası Avrupa Hareketlilik Haftası nedeniyle Türkiye’de farklı şehirlerde Belediyeler Birliği ile işbirliği halinde etkinlikler yapıldığını belirterek, “Avrupa Haraketlilik Haftası’na katılan şehirlerden bir önemlisi de Kayseri’miz. Dolayısıyla yıllardır bu konuda gerekli çalışmaları yapıyoruz” dedi.

Başkan Büyükkılıç, Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı çalışmalarla farklı zamanlarda ödüller aldığını hatırlatarak, “Değişik zamanlarda da ödüller aldığımız söz konusu oldu. Bu senede sağ olsunlar Avrupa’nın değişik ülkelerinden Büyükelçilerin ve Delegasyon Başkanımızın teşrifleriyle, aynı zamanda Dışişleri Bakan Yardımcımız Faruk Bey’in katılımlarıyla bu haftayı daha canlı daha katılımlı yaşıyoruz, yaşatıyoruz” ifadelerini kullandı.

BÜYÜKŞEHİR, 650 BİSİKLETLE SIFIR EMİSYONLU HAREKETLİLİĞE KATKI SAĞLIYOR

Kayseri Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilen ve Türkiye’nin ilk bisiklet paylaşım sistemi olan KAYBİS, Avrupa Haraketlilik Haftası’nda dikkatleri üzerine çekiyor. 51 noktada 650 adet bisiklet, sağlıklı ve sıfır emisyonlu hareketliliğe katkı sağlıyor.

Avrupa Haraketlilik Haftası, Avrupa Birliği Parlamentosu tarafından 2002 yılından itibaren yürütülmekte ve dünya genelinde her yıl 16 – 22 Eylül tarihleri arasında kutlanırken, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç’ın özel önem verdiği bisikletli ulaşımın en gelişmiş adresi olan Kayseri Bisiklet Paylaşım Sistemi (KAYBİS), sağlıklı ve sıfır emisyonlu hareketliliğe büyük destek oluyor.

Avrupa Hareketlilik Haftası kutlamaları ve etkinliklerinin amacı kamu idarelerini ve ilgili tarafları sürdürülebilir ulaşım politikaları geliştirmeye, çevreci yaklaşımları benimsemeye teşvik etmenin yanı sıra halkta da farkındalık oluşturarak çevreci ve sağlıklı ulaşım modlarına yönlendirmek olurken, bu anlayışla Kayseri’de Büyükşehir Belediyesi’nin pek çok uygulaması bulunuyor.

55 istasyon, 34 kilometrelik raylı sistem hattı ile günde yaklaşık 120 bin yolcuya hizmet veren Kayseri Ulaşım A.Ş., yeni eklenecek 2 hat ile hizmet kapsamını genişletecek ve şehirdeki hareketliliği düşük emisyonlu modlarla sağlamaya büyük bir adım daha atmış olacak.

Büyükşehir Belediyesi kuruluşu olan Kayseri Ulaşım A.Ş. Kayseri Bisiklet Paylaşım Sistemi KAYBİS ile de kentte 51 noktada 650 adet bisikleti vatandaşların hizmetine sunuyor ve hareketlilik için sıfır emisyon politikasını pekiştiriyor.

Kayserililerin büyük ilgi gösterdiği KAYBİS, ayrıca 8 şehirde daha sağlıklı ve sıfır emisyonlu hareketliliğe katkı sağlıyor. KAYBİS sistemi, Kayseri’nin dışında Muğla, Mersin, Malatya, Yozgat, Aksaray, Kilis, Kırklareli ve Gaziantep’te Kayseri Ulaşım A.Ş tarafından kurulup, hizmet veriyor.

Kayseri Büyükşehir Belediyesi, insanların sağlığı ve şehirlerin yaşanabilir/sürdürülebilir şehirler olarak gelecek nesillere bırakılabilmesi için düşük karbonlu hareketliliğe çok büyük önem veriyor ve çalışmaları bu bilinçle yürütüyor.

BÜYÜKKILIÇ’TAN HAREKETLİLİK TAVSİYELERİ

Amaçlarının hareketliliği sağlamak olduğunu dile getiren Büyükkılıç, “Sağlıklı bir şekilde yaşamımızı sürdürmek bizim için önemsediğimiz alanlarda. Bunun için yerel yönetimler olarak bizler de ulaşım konusunda gerekli desteği vermek suretiyle bisiklet yönünde teşvik ediyoruz. Tramvay konusunda çevreci anlayış ile yine toplu taşımayı önemsiyoruz. Tabi ki çevreci anlayış denilince yeşili de önemseyen bir anlayış içerisinde şehrimizi dünya standartlarını üzerine çıkartmaya çalışıyoruz. Bugün de burada bir farkındalık oluşturmak amacıyla çok değerli Delegasyon Başkanı ve Meyer, kendileri tramvayla bize eşlik ettiler. Bakan yardımcımız ve elçilerimiz bisikletlerle alanımıza katıldılar. Hatırlanacağı üzere geçen sene de Sivas Caddesi’nde farkındalık oluşturmak suretiyle yürüyüşü teşvik edici çalışmalar yapmıştık. Bu sene de değişik farkındalıklar uygulamalarıyla çalışmalarımızı sürdürüyoruz” şeklinde konuştu.

“GENÇLERİMİZİ SEVİYORUZ”

Başkan Büyükkılıç, açıklamasında gençlere de tavsiyelerde bulunarak, şunları söyledi:

“Biz gençlerimizi seviyoruz. Alışkanlıklarını gözden geçirsinler diyoruz. Beslenme kültürünü gözden geçirsinler diyoruz. Dolayısıyla organik ve sağlıklı beslenme yönünde özen göstersinler diye de buradan gerekli önerilerde bulunuyoruz. En azından yürüyüş konusunda mümkün olduğu kadar gayret gösterelim. Yakın mesafeleri mutlaka yürüyüş yollarından yararlanarak sağlayalım. Sonuçta sağlık yönünde kazanan, çevrecilik yönünde kazanan, trafik kaosuna sebep olmama yönünde kazanan olacak, kazan kazan politikasıyla çok kazanımlar elde edeceğimizi hepimiz fark edeceğiz.”

Avrupa Hareketlilik Haftası kutlamalarına katılmak üzere şehre gelen Bakan Yardımcısı ve Büyükelçilerden Kayseri’ye ve Dr. Memduh Büyükkılıç başkanlığındaki Büyükşehir Belediyesi’nin çalışmalarına övgüler yağdırarak, Başkan Büyükkılıç’a teşekkür ettiler.

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nicolaus Meyer Landrut açıklamasında Kayseri’de olmaktan duyduğu mutluluğu dile getirerek, “Avrupa mobilite hareketlilik haftası sebebiyle Sayın Başkanla Kayseri’de olmaktan çok mutluyum. Ben şehrin aslında farklı ulaşım şekillerini tanıtma açısından yaptığı etkinliklerden çok etkilendim. Biraz önce biz toplu taşımayı kullandık. Tramvaya bindim, çok modern bir tramvay. Aynı zamanda yürüme, bisiklete binmede teşvik ediliyor. Dolayısıyla hem karbondioksit emisyonlarını azaltmak hem de sağlık açısından gerçekten önemli şeyler. Burada bulunmaktan dolayı çok mutluyum” diye konuştu.

“KAYSERİMİZİ KUTLUYORUZ”

Avrupa Haraketlilik Haftası’nın Avrupa’nın farklı ülkelerinde ve şehirlerinde kutlandığına değinen Dışişleri Bakan Yardımcısı Faruk Kaymakcı ise şunları kaydetti:

“Bugün biz de Kayseri’de olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Biliyorsunuz Avrupa Haraketlilik Haftası. Avrupa’nın farklı ülkelerinde ve şehirlerinde kutlanıyor. Dün ve önceki gün Ankara’da bazı etkinliklerimiz vardı. Bugün Kayseri’ye geldik. Kentsel ulaşımda hareketliliğe dikkat çekmek istiyoruz. Avrupa Hareketlilik Haftası kutlu olsun. Bugüne kadar yaptığımız etkinliklere baktığımız zaman Avrupa’nın en hareketli şehirlerinin Türk şehirleri olduğunu görüyoruz. Avrupa’nın en hareketli ülkesinin de yine Türkiye olduğunu görüyoruz. Konuk severliğinden dolayı Büyükşehir Belediye Başkanımıza ve tüm Kayserililere teşekkür etmek istiyorum. Kayseri bisiklet dostu şehir. Türkiye’de bisiklet kullanım oranı ve trafikte bisiklet kullanım oranının en yüksek olduğu şehirlerden biri. Onun için Kayserimizi kutluyoruz.”

Çek Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Pavel Vacek de etkinliği desteklemek için Kayseri’de olduğunu ifade ederek “Buradaki etkinliği desteklemek için buradayım. Erciyes’te yaptıkları çalışmaları yakından takip ediyorum. Ben de kaykayımla buradaki etkinliğe katıldım ve Erciyes’i görmeye herkesi davet ediyorum” dedi.

Moldova Büyükelçisi Dmitri Croitor da Kayseri de olmaktan mutluluk duyduğunu söyleyerek, Başkan Büyükkılıç’ı tebrik etti ve Kayserililerin Avrupa Haraketlilik Haftası’nı kutladı.

Dışişleri Bakan Yardımcı KAYSO’da Sanayicilerle Bir Araya Geldi
Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Avrupa Birliği (AB) Başkanı Büyükelçi Faruk Kaymakcı, Kayseri Sanayi Odası’nı ziyaret ederek, KAYSO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Büyüksimitci ve Yönetim Kurulu Üyeleri ile görüş alış verişinde bulundu.
Bakan Kaymakcı daha sonra “AB Üyelik Süreci, Avrupa Yeşil Mutabakatı ve İş Dünyasının Rolü” konulu toplantıda sanayici ve iş insanları ile bir araya geldi.
Türkiye – AB ilişkilerinin ekonomik boyutu ve Yeşil Mutabakat uygulamaları ile ilgili üyelerimize bilgiler veren Kaymakcı, Kayseri’nin bir sanayi şehri olduğunu ve AB projelerinden daha fazla yararlanması gerektiğini söyledi.
Ülke olarak Yeşil Mutabakat’ın dışında kalmamızın mümkün olmadığını ifade den Kaymakcı, “Karbon düzenlemesine 2026 yılından itibaren başlanacak. Bu düzenlemeden en çok etkilenecek illerin başında Kayseri geliyor. Çünkü Kayseri bir sanayi şehri ve düzenlemeye dahil olacak firma sayısı fazla. Bu yüzden firmalarımızı yavaş yavaş bu sürece hazırlamalıyız” diye konuştu.
KAYSO Başkanı Mehmet Büyüksimitci ise, verdiği bilgilerden dolayı Dışişleri Bakan Yardımcısı Faruk Kaymakcı’ya teşekkür ederek, “Oda olarak üyelerimizi bu sürece hazırlamak için Yeşil Dönüşüm ve Dijital Dönüşüm Ofislerini kurduk. Yeşil uyum sürecinin sanayicilerimize etkileri, AB ihracatında yeni dönem gibi konuları araştırırarak hareket ve eylem planlarımızı belirledik. Diğer taraftan teşvik ve hibe desteklerini araştırarak, firmalarımızın dijitalleşme ve e-ticaret süreçlerine hızlıca adapte olabilmeleri için yol haritamızı belirledik. İnşallah tüm bu konularda hızlıca hareket ederek, üyelerimizi 2026’ya hazırlamak için gayret ediyoruz” dedi.
Yürüttükleri AB projeleri hakkında da bilgiler veren Başkan Büyüksimitci, “Odamızca bugüne kadar 4 AB/Uluslararası kaynaklı proje yürütülmüş, 4 projeye de ortak olunarak toplam 1 Milyon 300 bin Euro’luk hibe alınmıştır” şeklinde konuştu.
KAYSERİ’DE BÜYÜKŞEHİR İLE “HAREKETLİ” BİR GÜN

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç ev sahipliğinde, Dışişleri Bakan Yardımcısı Faruk Kaymakcı ile Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nicolaus Meyer Landrut, Çek Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Pavel Vacek ve Moldova Büyükelçisi Dmitri Croitor’un katılımlarıyla Avrupa Hareketlilik Haftası kutlandı.

Avrupa Birliği Parlamentosu tarafından 2002 yılından itibaren yürütülen ve dünya genelinde her yıl 16- 22 Eylül tarihleri arasında kutlanan Avrupa Hareketlilik Haftası, Kayseri’de bir dizi etkinliklerle kutlanıyor.

Büyükşehir Belediyesi önünde başlayan etkinliğe Başkan Büyükkılıç’ın yanı sıra, Dışişleri Bakan Yardımcısı Faruk Kaymakcı ile Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nicolaus Meyer Landrut, Çek Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Pavel Vacek, Moldova Büyükelçisi Dmitri Croitor, Türkiye-Avrupa Birliği (AB) Karma Parlamento Komisyonu Başkanı ve AK Parti Kayseri Milletvekili İsmail Emrah Karayel, Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, Hacılar Belediye Başkanı Bilal Özdoğan, İl Kültür ve Turizm Müdürü Şükrü Dursun, İl Milli Eğitim Müdürü Ayhan Teltik, Gençlik ve Spor İl Müdürü Ali İhsan Kabakcı, Yukatel Kayserispor Başkanı Berna Gözbaşı ve Kayserililer katıldı.

Protokol üyelerinin bir kısmı belediye binası önünden tramvay durağına geçerek, tramvay kullanırken diğer kısmı da bisikletle ve de yürüyerek Cumhuriyet Meydanı’na ulaştı ve sıfır emisyona farkındalık etkinlikleri gerçekleştirildi.

Bu kapsamda, Kayseri Kart takdimi yapıldıktan sonra, Başkan Büyükkılıç ve Büyükelçi Meyer-Landrut ile tramvaya binerken, Büyükelçi Vacek ve Bakan Yardımcısı Kaymakcı bisiklete bindi

“KAYSERİ HAREKETLİ HAFTAYA HAZIR DİYORUZ”

Cumhuriyet Meydanı’nda devam eden etkinlikte konuşan Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, “Kayseri’miz için farkındalık oluşturmak, 16-22 Eylül Avrupa Hareketlilik Haftası’nda yerimizi alarak, Kayseri hareketli haftaya hazır diyoruz. Bu hareketli haftada etkinliklerimizle gündem oluşturmaya, vatandaşlarımızı bilinçlendirmeye çalışıyoruz” dedi.

Başkan Büyükkılıç, Kayseri’nin fiziki olarak bisiklet kullanımında en uygun şehirlerden birisi olarak anıldığını ifade ederek, “Bisiklet yollarımız mevcutta var ama yeni yapılan, yeni açılacak yolların tamamında bisiklet yolu bizim olmazsa olmazımız olarak projeye ilk yerleştirdiğimiz boyut söz konusudur. KAYBİS marifetiyle hem toplu ulaşımda bisikletlerin kullanılmasını sağlamak, hem vatandaşı teşvik etmek amacıyla yaptığımız çalışmaları Kayseri Ulaşım A.Ş. marifetiyle Türkiye’mizdeki 7 değişik şehirde bu hizmet verdiğimizi paylaşmak istiyorum” diye konuştu.

Sporda, eğitimde, kültürde, sanatta, bilimde ve sağlıkta hemen her kulvarda Kayseri’yi geliştirmeye, donanımını artırmaya devam ettiklerinin altını çizen Büyükkılıç, “Nerede hareket, orada bereket, sözünü hepimiz biliriz, hareketli olmayı çok önemser, enerjimizi sağlığımız için kullanma yönünde gayret göstermekteyiz. Erciyes Kayak Merkezi’mizin turizmdeki amiral gemi mantığı yaklaşımına 1800-2000 metre yükseklikte Yüksek İrtifa Kam Merkezimizi hayata geçirmek suretiyle, gerek bireysel gerekse grup sporlarında ulusal ve uluslararası takımların kamp yapmasına fırsat vermekteyiz” ifadelerini kullandı.

Başkan Büyükkılıç, çevreci ulaşım için yaptıkları çalışmaları şu şekilde anlattı:

“Toplu taşıma konusunda sürdürülebilir gelişme ödülünü kazanan Ulaşım A.Ş.’miz bu yaptığı çalışmalar ile şehrin hem doğusunda hem batısında ulaşım ağını genişletmekte, tramvay konusundaki çalışmalarımızı hızla sürdürmekteyiz. Şehrimizde, 51 noktada 650 adet bisiklet, sağlıklı ve sıfır emisyonlu hareketliliğe katkı sağlıyoruz. Amacımız karbon salınımının önlenmesi için ne gerekiyorsa yapma konusunda irade göstermektir. Karbon salınımını önlemek amacıyla yeşil enerji mantığı içerisindeki otobüslerimizin de sayısını her geçen gün artırmaktayız.”

Gençlere yönelik spor alanında önemli çalışmalar yaptıklarını vurgulayan Büyükkılıç, “Gençlerimize fırsat vermek suretiyle, Sayın Cumhurbaşkanımızın elinden ödül almış şehir olarak bu konuda gençlerimizi yüreklendirmekte, ulaşımı en uygun şekliyle toplu ulaşıma yönlendirecek çalışmalar yapmaktayız. Spor konusunda çeşitliliğimiz Spor A.Ş. marifetiyle, Kayserispor’umuzun önderliğiyle, spor tesislerimizin hayata geçirilmesiyle bu yöndeki çalışmalarımızı hızla sürdürmekteyiz” şeklinde konuştu.

Başkan Büyükkılıç, kent geneli 7 parkta 14 spor eğitmeni tarafından, haftanın 6 günü sabah saat 07.00’de bir saat boyunca kadın/erkek yaklaşık 3 bin 500 kişiye sabah sporları yaptırıldığını, ‘Doğa Seni Çağıyor’ sloganıyla doğa ile vatandaşları buluşturduklarını belirtti. Büyükkılıç, Spor A.Ş.’nin bu yaz tam 15 bin kişiye kurs verdiğini ifade ederek, “Kısacası, Kayseri sporun, sporcunun, Avrupa Hareketlilik Haftası’ndaki beklenen etkinliklerin bir merkezi konumuna gelme yolunda çalışmalarını sürdürmektedir” dedi.

“KAYSERİ GERÇEKTEN TÜRKİYE’DE BİSİKLET KÜLTÜRÜNÜN EN YAYGIN OLDUĞU İLLERİMİZDEN BİRİSİ”

Etkinlikte konuşan Dışişleri Bakan Yardımcısı Faruk Kaymakcı ise Avrupa Hareketlilik Haftası’na Kayseri’den katkı bulunmak için geldiklerini ifade ederek, “Bisikletin trafikte bir araç, bisikletlinin de trafikte resmi bir sürücü olduğunu vurgulamak istiyorum. Dolayısıyla bu kültürü Kayseri’nin ötesinde tüm Türkiye’de benimsetmemiz çok çok önemli. Kayseri gerçekten Türkiye’de bisiklet kültürünün en yaygın olduğu, bisikletin en fazla kullanıldığı illerimizden bir tanesi. Bundan dolayı yerel yöneticilerimiz kutluyorum” dedi. Kaymakcı, hem iklim değişikliklerinin olumsuz sonuçlarının üstesinden gelebilmek, hem de daha sağlıklı yaşam ve artan enerji fiyatları için bisiklet kullanımını yaygınlaştırmak gerektiğini vurguladı.

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nicolaus Meyer Landrut da etkinlikte yaptığı konuşmada, “Biz buraya sayın başkanla birlikte belediye binasından tramvayla geldik. Bence bu da aslında hareket etme şeklimizin değişmesi ve evrilmesi gerektiğinin önemli bir sembolü oldu. Neden Avrupa Hareketlilik Haftası’nı tüm Avrupa’da birçok şehirde ve Türkiye’de 400’den fazla yerde kutluyoruz. Çünkü bizim hareketlilik açısından alışkanlıklarımızın değişmesi gerek” dedi.

“KAYSERİ’NİN GERÇEKTEN BU ANLAMDA YAPTIKLARINDAN ÇOK ETKİLENDİM”

Kayseri’deki çalışmalardan etkilendiğini ifade eden Landrut, “Kayseri’nin gerçekten bu anlamda yaptıklarından çok etkilendim. Modern bir tramvay var. Bisikletlileri görüyoruz. Aynı zamanda belediyenin ulaşım konusunda sağladığı destek var. Böyle daha sağlıklı ve güvenli bir çevre için katkıda bulunan Kayseri’ye ve tüm şehirlere çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

AK Parti Kayseri Milletvekili İsmail Emrah Karayel ise konuşmasında Hareketlilik Haftası’nda çok farklı aktiviteler yapıldığını belirterek, “Tabi Kayseri’miz, Büyükşehir Belediye Başkanımızın da ifade ettiği gibi hareketlilik anlamında alternatif ulaşımlara son derece fazla imkân sağlayan bir şehrimiz. Kayseri, bisiklet imkânı Anadolu’muzda en fazla olan şehirlerden bir tanesi. Çevreye katkısı anlamında son derece önemli bir haftadan bahsediyoruz. Büyükşehir Belediye Başkanımız ifade etti, özellikle spor kurslarına ve sabah spor yapmak isteyen insanlarımıza parklarda sunulan imkânlar açısından son derece aktif bir belediye. Bizim de iftihar ettiğimiz, belediyecilik anlamında, başta Büyükşehir Belediye Başkanımız şahsında bütün belediyelerimiz bizim iftihar ettiğimiz belediyelerimiz. Çünkü her biri milletimiz için daha fazla ne yapabiliriz, onun hesabındalar. Şöyle etrafımıza baktığımızda Kayseri Cumhuriyet Meydanımızın Avrupa meydanlarından fazlası var eksiği yok diye çok rahat ifade edebiliriz” ifadelerini kullandı.

BAŞKAN BÜYÜKKILIÇ, 1 BAKAN YARDIMCISI VE 3 BÜYÜKELÇİYİ MAKAMINDA AĞIRLADI

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, Dışişleri Bakan Yardımcısı Faruk Kaymakcı ile Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nicolaus Meyer Landrut, Çek Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Pavel Vacek ve Moldova Büyükelçisi Dmitri Croitor’u makamında ağırladı.

Başkan Büyükkılıç, Avrupa Birliği Parlamentosu tarafından 2002 yılından itibaren yürütülmekte olan ve dünya genelinde her yıl 16 – 22 Eylül tarihleri arasında kutlanan Avrupa Hareketlilik Haftası Kutlamaları için kente gelen 1 bakan yardımcısı ve 3 büyükelçiyi misafir etti.

Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, ilk olarak Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nicolaus Meyer Landrut’u daha sonra Dışişleri Bakan Yardımcısı Faruk Kaymakcı, Çek Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Pavel Vacek ile Moldova Büyükelçisi Dmitri Croitor ve beraberindeki heyeti, başkanlık girişinde karşıladı.

Başkan Büyükkılıç, çiçeklerle karşılanan misafirlerle bir süre belediye bahçesinde sohbet edip, hatıra fotoğrafı çektirdi.

Daha sonra başkanlık makamına geçen heyet, buradaki sıcak ve samimi ortamda ziyaret gerçekleştirdi.

Nezaket ziyaretinde konuşan Başkan Büyükkılıç, “Sizleri tekrar şehrimizde ve özellikle belediyemizde görmekten onur duyuyoruz. Geçmişten beri dostluğumuzun pekişmeye yönelik gayretlerinin olduğunun farkındayız” dedi.

“TURİZMDE KAYSERİ’MİZİ ÖN PLANA ÇIKARMAYA BAŞLADIK”

6 bin yıllık geçmişiyle Kayseri’nin ticaret ve endüstri merkezi olduğunu belirten Büyükkılıç, “Son süreçte Erciyes Kayak Merkezimiz başta olmak üzere turizm alanındaki yapılan çalışmalarla Kayseri’mizi ön plana çıkarmaya başladık. Avrupa Birliği ile olan ticaret hacmimizin bilincindeyiz, bunu daha da geliştirme yönünde gayret göstermeye çalışıyoruz. Geçtiğimiz sene Kayseri’mizin ihracatı 3 milyar 609 milyon dolar, bu sene umarız 4 milyar doları geçecek, 5 milyar dolara yönelim gözüküyor. Pandemi sürecinde krizi fırsata çevirme yaklaşımı sergileyen bir şehir olduk. Bunun da çok büyük kazanımını elde ettik” diye konuştu.

“AVRUPA HAREKETLİLİK HAFTASI’NA EN BÜYÜK DESTEĞİ VEREN ŞEHİRİZ”

Başkan Büyükkılıç, Avrupa Hareketlilik Haftası’na en büyük desteği veren şehir olduklarını ifade ederek, şunları söyledi:

“Kayseri gerek tramvay boyutuyla, gerekse çevreci otobüslerle, bisiklet konusundaki çalışmalarıyla, spor alanındaki yapmış olduğu etkinliklerle Avrupa Hareketlilik Haftası’na en büyük desteği veren ya da bu yönde çalışmalar yapan bir şehir olarak anılır. Tramvay hattımızı şehrimizin hem doğusunda hem batısında geliştirme yönündeki çalışmalarımız son aşamaya gelmiştir. 34 kilometre olan tramvay hattımız 48 kilometreye ulaşacak. KAYBİS diye bilinen Kayseri Büyükşehir Belediyemizin bisikletle yapmış olduğu çalışmalar da takdir toplamakta ve bu sistemi 7 değişik şehirlerde Ulaşım A.Ş. marifetiyle uyguluyoruz. Aynı zamanda yeni yapmış olduğumuz yollarda mutlaka bisiklet ile ilgili ayrı bir hat oluşturduğumuzu buradan paylaşmak isterim. Çevreci bir yaklaşım ve yeşile verdiğimiz önem ile Kayseri’mizdeki yeşil alan oranı oldukça iyi bir seviyeye gelmiş, dünya standartlarının üzerine çıkmıştır.”

BAŞKAN BÜYÜKKILIÇ, GENÇLERE YÖNELİK PROJELERİ ANLATTI

Kayseri’nin genç ve öğrenci dostu bir şehir olarak anıldığını vurgulayan Büyükkılıç, “Bu alanda Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın elinden ödül almış bulunuyoruz. 5 üniversitesi, 80 bin civarında üniversite öğrencisi, 320 bin civarında ilkokul, ortaokul ve lise öğrencimiz söz konusudur. Gençlerimize daha cazip hale getirecek yaşam alanı sağlamak adına onlara değişik imkânlar sunuyoruz, bütçelerine katkı sağlıyoruz, bu yöndeki projelerimiz de gençler tarafından takdir toplamaktadır. Bütçelerine karşılıksız eğitim yardımı desteği, ulaşıma yüzde 50 indirim desteği, imkânı olmayanlara ulaşım desteği, üniversite öğrencilerimizin hem harcadıkları suyun yarısının bedelini biz ödüyoruz, çamaşırlarını ücretsiz olarak yıkıyoruz. Şehir merkezinde 10 kütüphanemiz var, değişik ikramlarda bulunurken, ücretsiz internet sağlayarak, çalışmalarına sınırsız destek veriyoruz. Kısacası gençlerimizi çok seviyoruz, gerek sosyal gerekse spor tesislerimizde ayrıca yüzde 25 indirim yaparak, onları sahiplenmeye çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

Başkan Büyükkılıç, Kayseri’nin büyükşehirlerin imkânlarını sunan ama büyükşehirlerin sıkıntısını yaşatmayan bir şehir olarak kamuoyunda anılmaya başlandığını sözlerine ekledi.

“NE KADAR DİNAMİK BİR ŞEHİR OLDUĞUNUZU BİLİYORUM”

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı, Büyükelçi Nicolaus Meyer Landrut ise Kayseri’de tekrar bulunduğu için çok mutlu olduğunu belirterek, “1 yıldan uzun süre önce gelmiştim Kayseri’ye ve o zamandan beri ne kadar dinamik bir şehir olduğunu hatırlıyorum. O zaman da ticaret odasını ziyaret etmiştim, üniversiteye gitmiştim, bazı sanayi bölgelerini gezmiştim. Dolayısıyla hem ekonomik, hem de sosyal açıdan ne kadar dinamik bir şehir olduğunuzu biliyorum” dedi.

Avrupa Hareketlilik Haftası ile ilgili konuşan Landrut, “Bugün Avrupa Hareketlilik Haftası kapsamında buradayım. Avrupa Hareketlilik Haftası tüm Avrupa’da binlerce şehirde kutladığımız bir hafta. Türkiye’den de birçok şehir katılıyor bu haftaya. Hepimiz aslında küresel ısınmanın ve iklim değişikliği etkilerinin farkındayız. Negatif olumsuz etkilerinin farkındayız. Sıcak hava dalgaları, yangınlar, kuraklık şeklinde görüyoruz. Hem Avrupa Birliği hem de Türkiye Paris İklim Antlaşması’nı imzaladı ve onayladı. Gerçekten iddialı hedefler ortaya koydular. Bu yüzyılın ortası ihtimaliyle karbon-nötr olmayı hedefliyorlar” şeklinde konuştu.

“TRAMVAYA BİNMEK İÇİN SABIRSIZLANIYORUM”

Büyükelçi Nicolaus Meyer Landrut, ulaşım konusundaki alışkanlıkları değiştirmenin önemine vurgu yaparak, şunları söyledi:

“Bu hedeflere ulaşmak için ne gerekiyorsa onu yapmamız gerekiyor. İşin zor kısmı da asıl burası. Kentsel ulaşım zaten enerji tüketiminde emisyona katkıda bulunan en önemli faktörlerden biri. Avrupa’ya bakarsak karbon emisyonlarının yaklaşık yüzde 25’i tüm Avrupa’da ulaşım kaynaklı. Özellikle de kentsel ulaşım kaynaklı olduğunu görüyoruz. Dolayısıyla ulaşım konusundaki alışkanlıklarımızı değiştirmenin önemini vurguluyoruz. Daha fazla yürümek, daha fazla toplu taşıma kullanmak. Daha fazla bisiklete binmek. Ancak kent yönetimlerinin desteği ile belediyelerin desteği ile bu dönüşümü sağlayabiliriz. Bu dönüşüm konusunda vatandaşlar arasında da farkındalığın arttırılmasına ancak kent yönetimleri, belediyeler katkıda bulunabilir. Ancak bu farkındalık artışıyla bu bahsettiğimiz alışkanlıklar değiştirilebilir. Dolayısıyla sizin anlattıklarınızdan da çok memnun kaldım. Otobüsler, tramvaylar, bisiklet yollarından bahsettiniz. Tramvaya binmek için sabırsızlanıyorum.”

Başkan Büyükkılıç, ayrıca 9 Ekim’de yaklaşık 10 bin kişinin katılacağı ulusal çapta Yarı Maratonu düzenleyeceklerini hatırlatarak, büyükelçiyi maratona davet etti.

Konuşmaların ardından günün anısına hediye takdimi yapılarak, hatıra fotoğrafı çektirildi.

AVRUPALI MİSAFİRLER, BÜYÜKŞEHİR’İN ERCİYES KADAR GÖRKEMLİ SERGİSİNE HAYRAN KALDILAR

Avrupa Hareketlilik Haftası kapsamında Kayseri’ye gelen Avrupalı büyükelçiler, Kayseri Mesleki Eğitim ve Kültür A.Ş. (KAYMEK) eğitmenleri ve kursiyerleri tarafından hazırlanan 3 bin 917 eserle “Erciyes’in İhtişamından Sanatın Zirvesine” Yıl Sonu Sergisi’ni gezdi. El emeği eserleri inceleyen büyükelçiler, sergiye hayranlıklarını dile getirdiler.

Başkan Dr. Memduh Büyükkılıç liderliğinde kültür sanat alanında birbirinden önemli hizmetleri hayata geçiren Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nin mesleki eğitim ve kurslarda lider kuruluşu KAYMEK’in, eğitimi verilen sanat dallarında kurs alan kursiyerlerin ve eğitmenlerin el emeği göz nuru yaptığı ürünlerden oluşan “Erciyes’in İhtişamından Sanatın Zirvesine” KAYMEK Yıl Sonu Sergisi, hayran bırakmaya devam ediyor.

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, Avrupa Hareketlilik Haftası kapsamında kente gelen Dışişleri Bakan Yardımcısı Faruk Kaymakcı ile Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nicolaus Meyer Landrut, Çek Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Pavel Vacek ve Moldova Büyükelçisi Dmitri Croitor’a sergiyi gezdirdi.

Her ürünü tek tek inceleyen Avrupalı misafirler, birbirinden değerli el emeği göz nuru eserlere ‘muhteşem’ yorumu yaparak, adeta hayran kaldılar.

“SERGİ, 3 BİN 917 ADET ESERE EV SAHİPLİĞİ YAPIYOR”

Sanatseverlerin yoğun ilgisinin yanı sıra büyükelçilerin de beğenisiyle karşılaşan sergi, Akrilik Boya Resim, Alüminyum Kabartma Yapımı, Cam El Dekoru, Cam Mozaik (Mozaik), Çeyiz Ürünleri Hazırlama, Dekoratif Örtü Dikimi, Çini İşlemeci/Çinici, Tahrirci/Çinici, Çocuk Üst Giysileri Dikimi, Dantel Anglez Yapımı, Davul Derisinden Aksesuar Yapımı, Kösele Çanta Yapımı, Saraciye Kesimci, Dekoratif Ahşap Süsleme, Dekoratif Sepet Örücülüğü, Sepet Örücülüğü, Dekoratif Tablo Yapımı, Dolgu Oyuncak Bebek Yapımı, Drapaj Tekniği İle Kadın Etek Dikimi, Hazır Giyim, Kadın Düz Dar Etek Dikimi, Kadın Elbise Dikimi, Kadın Giysileri Kalıp Hazırlama, Kadın Model Uygulamalı Etek Dikimi, Kadın Üst Giysileri Dikimi, Drapaj Tekniğiyle Etek Bluz Elbise, Makinede Düz Dikiş, Mekinede Overlok, Ebru, Elde Antep İşi, Elde Kurdele İşi, Elde Maraş İşi, Makinede Maraş İşi, Elde Tel Sarma, Tel Kırma Yapımı, Elde Türk İşi Yapımı, Filografi, Gümüş Takı İşlemeciliği, Hüsn-i Hat, Oya, İğne Oyası Yapımı, İpek Kozası El Ürünleri Yapımı, Kâğıt Çiçek Yapımı, Kâğıt Rölyef Yapımı, Keçe Yapımı, Kırkyama, Kumaş Boyama, Makrome Örgü Yapımı, Takı Tasarımı, Misinalı Takı Yapımı, Özel Gün ve Organizasyon Tasarımı, Seramik Biçimlendirme (Hava Yolu İle Kuruyan), Şiş Örücülüğü, Şiş ve Tığ Örücülüğü ile Oyuncak Bebek Yapımı (Amigurumi), Tabii Kumaş Çiçek Yapımı, Tezhip ve Yağlı Boya Resim gibi 56 el sanatı branşında toplam, Erciyes Dağı’nın rakımından ilhamla hazırlanan, 3 bin 917 adet esere ev sahipliği yapıyor.

Sergi, KAYMEK Göznuru Tesisi’nde 09.00-22.00 saatleri arasında sanatseverleri bekliyor.

ULAŞTIRMA VE ALTYAPI BAKANI KARAİSMAİLOĞLU’NDAN GENÇLERE “KURALLARA UYALIM” UYARISI
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, şehirlerde toplu taşımanın ve bisiklet kullanımının yaygınlaştırılması ve yayalaştırma projelerine dair genel konsepti oluşturduklarını belirterek, sürdürülebilir çevrenin oluşturulması ve ulaşım alanında temiz enerjiye geçilmesine yönelik olarak yerli ve milli teknolojilerin gelişmesini teşvik ettiklerini söyledi. Gençlere çağrıda da bulunan Karaismailoğlu, “Mikro mobilite araçlarını kullanırken kendinize, yayalara ve araçlara karşı dikkatli olun. Ne kendinizi ne de karşı tarafı tehlikeye atacak davranışlardan kaçının” uyarısında bulundu.
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Avrupa Hareketlilik Haftası kapsamında düzenlenen Mobilite Maratonu’nda üniversite öğrencileri ile Sirkeci Garı’nda bir araya geldi. Açıklama yapan Karaismailoğlu, “Günümüzde, özellikle kent içi ulaşımda; mikro-mobiliteye önem veren, temiz enerjili ve akıllı ulaşım çözümlerini kent için hareketlilikte önceliklendiren yaklaşımlar, yarının kentleri için bir yenilik değil, mecburiyettir. Bugün, tüm dünyayı ilgilendiren temel sorunların başında; iklim değişikliği, ülkelerin sınırlarını aşan su ve hava kirliliği gibi çevre sorunları geliyor. Bu noktada, Avrupa Birliği ülkeleri başta olmak üzere birçok ülke 2030-2050 yılları arasında trafik nedeniyle kaynaklanan karbon emisyonunu sıfırlamayı hedeflemektedir. Şu an Avrupa’da birçok belediye trafik sıkışıklığı ve kirliliğini azaltmak ve yaşam kalitesini artırmak için hareketlilikte zaman kazandıran, çevreci, pratik uygulamaları hayata geçirmek için yoğun bir çaba içerisinde. Günlük ihtiyaçların önemli bir kısmının 15 dakikalık bir zaman dilimi çerçevesinde gerçekleştirilmesi; bu sürecin yürüyerek, bisiklet ya da elektrikli scooter gibi çevreye duyarlı ve mikro-mobilite araçlarıyla ya da toplu taşıma ile kat edilmesine dönük ulaşım planlamaları hedeflenmektedir. Bu kapsamda biz de gerçekleştirdiğimiz tüm proje ve yatırımlarımızı, mobilite, lojistik ve dijitalleşme odağında çevre hassasiyetiyle kurguluyoruz” diye konuştu.
KARAİSMAİLOĞLU’NDAN GENÇLERE; MİKRO MOBİLİTE ARAÇLARINI KULLANIRKEN DİKKATLİ OLUN UYARISI
Türkiye’yi dünyaya bağlayacak bütünsel kalkınma odaklı vizyonun, Avrupa Yeşil Mutabakatı, Paris İklim Anlaşması ve Avrupa İklim Yasası gibi Avrupa Birliği’nin temel yaklaşımları ile de birçok ortak paydaya sahip olduğunu vurgulayan Karaismailoğlu, proje çalışma alanlarında çevre temizliği için her türlü önlemin alındığını, çevresel hasarın en aza indirildiğini, olası kayıpları da fazlasıyla ve daha özenli bir şekilde telafi edecek her türlü çalışmayı büyük bir titizlikle hayata geçirdiklerini söyledi. Böylece doğanın kendini yenilemesine ve korunmasına yardımcı olduklarını aktaran Karaismailoğlu, konuşmasına şöyle devam etti:
“Raylı sistemlerin yaygınlaştırılmasının yanı sıra, yine karbon emisyonunu azaltıcı politikalar çerçevesinde yeni nesil yöntemler ile de karbon emisyonunu azaltmayı hedefliyoruz. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı olarak, gerek şehirlerarası mobilite ve lojistik faaliyetlerimiz için nasıl elektrikli tren kullanımına, Milli Elektrikli Tren Seti üretimi ve yaygınlaştırılmasına çalışıyorsak, kent içi ulaşımda da benzer bir hassasiyeti güçlü bir biçimde sergiliyoruz. Önümüzdeki günlerde Gaziantep’te açılışını gerçekleştireceğimiz Gaziray projesi, bu yaklaşımımızın en güncel örneklerdendir. Yine İstanbul’da hali hazırda 7 farklı hatta toplamda 103.3 kilometre uzunluğunda sürdürdüğümüz, 3 hattımızı bu yıl içerisinde İstanbulluların hizmetine sunacağımız raylı sistem çalışmalarımızı da bu kapsamda değerlendiriliyoruz. Yeni nesil yakıt politikaları, elektrikli araçlar, şehir içi yürüme ve bisiklet kullanımının artırılması da planlamalarımız arasında yer alıyor. Bu konuda etkin, verimli ve çözüm odaklı bir mikro hareketlilik sistemi oluşturuyoruz. Yine bildiğiniz gibi mikromobilite araçları konusunda bakanlık olarak önemli bir atılım yaptık ve uygun olan yerlerde PTT teslimatlarını E-scooter araçları ile yapmaya başladık.  Bu girişimin özellikle İstanbul gibi bir metropolde dağıtım hızını olumlu anlamda etkileyecek bir girişim olduğunu görüyoruz. Ancak bir konuda siz sevgili gençlerimize çağrıda bulunmak istiyorum; mikro mobilite araçlarını kullanırken kendinize, yayalara ve araçlara karşı dikkatli olun. Ne kendinizi ne de karşı tarafı tehlikeye atacak davranışlardan kaçının.”
BİSİKLET KULLANIMININ YAYGINLAŞTIRILMASINA VE YAYALAŞTIRMA PROJELERİNE ÖNEM VERİYORUZ
Şehirlerde bisiklet kullanımının yaygınlaştırılması ve yayalaştırma projelerine de büyük önem verdiklerine vurgu yapan Karaismailoğlu, özellikle, bisiklet yollarının oluşturulması hususunda çok ciddi çalışmaların olduğunu söyledi. “Bu yolları daha da arttırmaya devam edeceğimizden kimsenin şüphesi olmasın” diyen Karaismailoğlu, mikro hareketlilik araçlarının yollarını metro ve tren hatlarına entegre ettiklerini kaydetti.
Ulaştırma Bakanı Karaismailoğlu, “Şehirlerde toplu taşımanın ve bisiklet kullanımının yaygınlaştırılması ve yayalaştırma projelerine dair genel konsepti oluşturuyoruz. Kazlıçeşme-Sirkeci Kentsel Ulaşım ve Rekreasyon Odaklı Dönüşüm Projemiz de bunun en güzel örneklerinden biridir. Bu proje sadece bir raylı sistem projesi değil, aynı zamanda yaya odaklı yeni nesil bir ulaşım projesidir. Mevcutta Sirkeci-Kazlıçeşme arasında 8,3 kilometrelik hatta gerekli iyileştirmeler ve değişimler yapılarak, hattı tekrardan kullanıma açacağız. Bu proje bir raylı sistem projesi olması ile birlikte kapsamında; 7,5  kilometre bisiklet yolu, 7,5 kilometre yaya yolu, 10 bin metrekare meydan ve rekreasyon alanları, 6 bin metrekare kapalı sosyal kültürel alan, 74 bin metrekare yeni yeşil alan, 3 adet yaya üst geçidi, 22 adet karayolu ve yaya alt geçidi, Yedikule, Kocamustafapaşa, Yenikapı, Kumkapı olmak üzere 4 adet Tescilli İstasyonu, Sirkeci ve Cankurtaran olmak üzere 2 adet yenilenecek istasyon ve Kazlıçeşme ile Cerrahpaşa’daki 2 yeni istasyonu yer alıyor” değerlendirmesinde bulundu.
İSTANBULLULARIN HAYATINA KALICI OLARAK DOKUNAN BİR BÜYÜK BİR ESER OLACAK
Projenin; İstanbul halkının ulaşım ihtiyacının yanı sıra; sosyokültürel, turizm, ekonomik, ekolojik, rekreasyon, spor, gezinti, bisiklet, scooter gibi yeni imkanlar sunan karma karakterde, yeni nesil bir ulaşım projesi de olacağını aktaran Karaismailoğlu, “Ayrıca, Samatya ve Cerrahpaşa sahil yolu ile Samatya ve Cerrahpaşa hastanelerini bağlayan kavşak modernize edilerek, alt geçit gabarisi yükseltilerek ambulans ve yaya ulaşımına uygun hale getirilecek. Sirkeci Liman Bölgesi’nde yapılacak yeni demiryolu hattı ile birlikte Sirkeci ve Haydarpaşa limanları arasında ulaşım ve koordinasyon sağlanacak. Bu projemiz, sadece Avrupa Hareketlilik Haftası kapsamında zikrettiğimiz bir etkinlik vesilesi gibi düşünülmesin. İstanbulluların hayatına kalıcı olarak dokunan bir büyük bir eser olacak. Projemizi, 2023 Mayıs tarihinden önce açmayı hedefledik ve çalışmalarımız da devam ediyor” dedi.
EKİM AYI İTİBARİYLE HER AY 1 METRO HATTININ AÇILIŞINI GERÇEKLEŞTİRECEĞİZ
Özellikle büyük şehirlerde artan nüfusa ve araç sayısına paralel olarak yaşanan trafik sorununu ortadan kaldırmanın en önemli yolunun da raylı sistemleri yaygınlaştırmaktan geçtiğini dile getiren Karaismailoğlu, “Bu noktada Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı olarak, özellikle büyük şehirlerde çok önemli kent içi raylı sistem projelerini hayata geçirdik ve yenilerini yapmaya da devam ediyoruz. Şu anda da Bakanlığımızca yapımı devam eden 13 projede toplam 161 kilometre uzunluğunda raylı sistem hattı inşaatı devam etmektedir. 13 projeden 7’sini İstanbul’da gerçekleştiriyoruz. İstanbul’u bir baştan diğer başa modern raylı sistem ağlarıyla donatıyoruz. Bunlardan biri sizlerle bir araya geldiğimiz Kazlıçeşme-Sirkeci Raylı Sistem ve Yaya Odaklı Yeni Nesil Ulaşım Projesi olmak üzere Pendik(Tavşantepe)-Sabiha Gökçen Havalimanı Metro Hattı, Başakşehir-Çam Sakura-Kayaşehir Metro hattı, Halkalı-Başakşehir-lstanbul Havalimanı Metro hattı, Altunizade-Ferah Mahallesi-Çamlıca Camii-Bosna Bulvarı Raylı Sistem Projesi, Bakırköy-Kirazlı Metro Hattı ve Gayrettepe-Kağıthane-İstanbul Havalimanı Metro Hattı ile 103,3 kilometre uzunluğunda 7 ayrı güzergahta 7 gün 24 saat yapım çalışmalarına devam ediyoruz. Bu kadar yoğun çalışmamızın en büyük gerekçesi, İstanbulluları metro hatlarımız ile bir an evvel kavuşturmaktır. Hedefimiz, şehir içi hareketliliği metro hatları ekseninde artırarak trafiği azami ölçüde azaltmak. Ekim ayı itibariyle her ay 1 metro hattının açılışını gerçekleştireceğimizi geçtiğimiz günlerde müjdelemiştik. Ekim ayında, Kadıköy – Pendik Metro Hattı’nın devamı niteliğindeki, Pendik – Sabiha Gökçen Havalimanı Metro Hattını, Kasım ayında, Gayrettepe – İstanbul Havalimanı metro hattımızın Kağıthane – İstanbul Havalimanı kısmını milletimizin hizmetine sunacağız. Aralık ayında ise Çam ve Sakura Hastanesi’nden de geçen, Başakşehir – Kayaşehir Metro Hattı’mızın açılışını gerçekleştireceğiz. Diğer 4 hattımızı ise 2023 yılı içerisinde hizmete alacağız” şeklinde konuştu.
MODERN ULAŞIM SİSTEMLERİNİ YAYGINLAŞTIRMAK İÇİN YENİ YATIRIM VE TEŞVİKLERİMİZE DEVAM EDECEĞİZ
Şehirlerin içerisinde araç trafiğinin yoğunlaşmasını engellemek adına bu tür çevreye duyarlı modern ulaşım sistemlerini yaygınlaştırmak için yeni yatırım ve teşviklere de devam edeceklerini belirten Karaismailoğlu, “Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı olarak, yatırımlarımızı insan, yük ve veri hareketliliğini sağlayacak şekilde mobilite, lojistik, dijitalleşme odağında planlıyoruz. Bu kapsamda çevreci, sürdürülebilir ulaşımı geniş bir perspektiften ele alarak ‘Ulaştırma ve Lojistik Ana Planı, Ulusal Akıllı Ulaşım Sistemleri Stratejisi ve Eylem Planı ve Erişilebilir Ulaşım Statejisi ve Eylem Planı’ gibi plan ve stratejilerimizi hazırladık. Bu eylem planlarının hayata geçirilmesini sağlayacak mevzuat ve standartları oluştururken, bunun yanında da yatırım ve projelerimizi bu doğrultuda hayata geçiriyoruz. Bu çalışmalarımız ile ulaşım odaklı karbon emisyonunun azaltılarak sürdürülebilir, çevreci ulaşım türlerinin teşvik edilmesini teminen strateji ve politikalar oluşturacağız” ifadelerini kullandı.
“MOBİLTY HUB- HAREKETLİLİK MERKEZLERİ” PROJELERİNİ GELİŞTİRECEĞİZ
Yakın zamanda sahada uygulamaları görülecek “mobilty hub- hareketlilik merkezleri” projelerini geliştireceklerini vurgulayan Karaismailoğlu, sürdürülebilir çevrenin oluşturulması ve ulaşım alanında temiz enerjiye geçilmesine yönelik olarak yerli ve milli teknolojilerin gelişmesini teşvik ettiklerini söyledi. Ulaştırma Bakanı Karaismailoğlu, “Elektrikli araçların kullanımının artırılması için gerekli olan teknik ve idari alt yapıya yönelik çalışmaları ve elektrikli araçlar için şarj istasyonların kurulumlarını gerçekleştiriyoruz. Kentlerimizde kısa, orta mesafe yolculukların yürüme, scooter, bisiklet ve toplu taşıma, uzun mesafe yolculukların paylaşımlı, elektrikli araçlar ve raylı sistemlerle yapılabileceği bir ulaşım ağı tesis ediyoruz. Daha iyi bağlantılar, daha yeşil yarınlar mottosuyla bu yıl kutlanan Avrupa Hareketlik haftasında; bize inanan, yürekleri bizle çarpan, ‘Birlikte İleriye’ diyen kardeşlerimizle Avrupa’nın en çevreci raylı sistem projesinde olmaktan mutluluk duyuyoruz” diye konuştu.

Yazar - Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi, Halkla İlişkiler Tanıtım, Adalet, Kamu Yönetimi mezunu -----Davut Güleç Kimdir ? -----

İlginizi Çekebilir

TÜRKİYE’YE DEPREM YARDIMLARININ EN İYİ VE EN KONTROLLU YAPILDIĞI ÜLKE: HOLLANDA

İlhan KARAÇAY araştırdı: Türkevi Araştırmalar Merkezi, yardım raporunu kitap olarak yayınladı. Hollanda yardım kuruluşları, yapılan …


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/swtdavut/public_html/wp-includes/functions.php on line 5427