Ekonomi-teknoloji, spor, magazin-yaşam haberleri (06.10.2022)

Schaeffler e-mobilite geliştirme ve üretim kampüsünü genişletiyor

Otomotiv ve endüstri sektörlerinin küresel çapta lider tedarikçilerinden Schaeffler, 50 milyon euroluk yeni yatırımla elektromobilite stratejisini hayata geçirmeye hazırlanıyor. Almanya’da yer alacak yeni tesis, çevre dostu ve sürdürülebilir bir tasarıma sahip olacak. Ultra verimlilik kriterlerini karşılayan elektrikli motor tesisi, büyük projeler için son teknoloji çalışma ortamı sunacak.

Otomotiv ve endüstri sektörlerinin küresel çapta lider tedarikçilerinden Schaeffler, yeni bir bina kompleksiyle Almanya’nın Bühl şehrindeki elektromobilite geliştirme ve üretim kampüsünü genişletiyor. Yaklaşık 8.000 metrekarelik bir alanı kaplayacak olan tesis, Schaeffler’in Otomotiv Teknolojileri ana merkezinde elektrikli mobilite için yeni bir mükemmellik merkezi olacak. Proje yaklaşık 50 milyon euroluk bir yatırımla hayata geçiyor. Konuyla ilgili açıklama yapan Schaeffler AG Otomotiv Teknolojileri Bölümü CEO’su Matthias Zink, “Elektromobilite alanındaki faaliyetlerimizi önemli ölçüde artırıyor ve büyük projeler üstleniyoruz. Bu alandaki yeniliklerimiz için yepyeni ve son teknoloji çalışma alanları yaratıyoruz.” dedi. Schaeffler’in 2021 yılında elektrikli aktarma organı çözümlerinin satışlarından elde ettiği gelir 1 milyar euroyu geçti. Schaeffler aynı zamanda otomotiv ve endüstri sektörlerinin tedarikçisi olarak dünya çapında toplam 3,2 milyar euroluk yatırımla yeni elektromobilite projelerini hayata geçirdi. Devamında ise toplam değeri 3,2 milyar euroya ulaşan yeni siparişler alarak 2022 hedeflerine yılın ilk yarısında ulaşmış oldu.

Projelerin büyük bir kısmı, genişletilmiş elektromobilite kampüsünden geçecek. Schaeffler’in 2025 Yol Haritası stratejik programı kapsamında yapılan yeni tesis, şirketin e-mobilite imkanlarının artırılması açısından önemli bir kilometre taşını temsil ediyor. Eylül 2022’de başlanılan inşaatın 2024 yılının sonbahar aylarında tamamlanması planlanıyor. Bühl Belediye Başkanı Hubert Schnurr ise konuyla ilgili şöyle konuştu; “Geliştirme merkezinin inşası, işletmenin niteliği ve özellikle de bölgedeki iş gücünün geleceği açısından Bühl için önemli bir gelişme.” Hubert Schnurr, 2018 yılında Bühl’deki Schaeffler Otomotiv bölümünün global genel merkezinin duyurusunun ardından geliştirme merkezinin inşasıyla birlikte şirketin hem Bühl’deki konumunu güçlendireceğini hem de “geleceğin mobilitesindeki” yerini alacağını öngörüyor.

Yüksek sürdürülebilirlik performansı sunan ultra modern çalışma alanları

Almanya’nın Bühl şehrindeki Bussmatten sanayi bölgesinde yer alacak olan yeni kompleks, bir köprüyle birbirine bağlanacağı iki binadan oluşacak. Toplamda 15.000 metrekarelik bir alanı kaplayacak olan tesis, yaklaşık 400 çalışan ile üstlenilen projeleri iş birliği içerisinde yürütmesine ve elektrikli aktarma organları için yeni sistemler geliştirilmesine olanak tanıyacak. Schaeffler E-Mobilite Bölüm Müdürü Dr. Jochen Schröder, “Schaeffler ileride entegre mekanik, elektronik ve yazılım sistemlerinde daha fazla proje üstlenmek istiyor. Ortaya çıkabilecek karmaşıklıkları en iyi şekilde yönetmek amacıyla güçlü proje ekipleri ve geleceğe yönelik bir çalışma ortamı oluşturuyoruz.” şeklinde konuştu. Tesiste farklı disiplinlerdeki ekipler için çalışma alanları, kapsamlı iş birliği ve networking bölgeleri, laboratuvarlar ve atölyeler yer alacak. Konferans merkezi yapılması da planlar arasında. Yeni kompleks, Schaeffler’in Bussmatten parkında elektromobilite için bileşen ve sistemler geliştirdiği üç binasına ek olarak yapılacak. Bağlantıyı sağlayacak köprü de sahada bulunan farklı ekipler arasındaki iletişimi ve diyaloğu güçlendirecek. Schaeffler’in E-Mobilite Bölümünün genel merkezi, Bussmatten’de yer alıyor.

Çevre koşulları ve sürdürülebilirlik, sürecin en başından itibaren önemli bir rol oynayacak. Kompleks, enerjisinin büyük bir kısmını çatı ve cephe üzeri güneş panellerinden alacak. Sürdürülebilir soğutma ve ısı üretimi ısı pompaları tarafından sağlanırken, sahada bulunacak toplama deposu da sulama ve sıhhi tesisat gibi çeşitli uygulamalarda kullanılmak üzere yağmur suyunu toplayacak. Yeni kompleks, DGNB’nin (Alman Sürdürülebilir Binalar Konseyi) Altın Standardına uygun olarak inşa edilecek.

Ultra verimli elektrikli motor üretimi

Schaeffler şu anda şanzıman bileşenlerinin üretiminin yapıldığı Bussmatten bölgesindeki binalardan birinde UltraELab elektrikli motorları için ultra modern bir tesis inşa ediyor. Bu amiral gemisi global tesis, Baden-Württemberg eyaleti tarafından Schaeffler ve diğer şirketlerle birlikte geliştirilen “ultra verimli fabrika” konseptinin ilkelerine uygun olarak inşa ediliyor. Jochen Schröder, “UltraELab ile verimlilikte ve üretkenlikte çıtayı yükseltmeyi ve sürdürülebilirliğe anlamlı bir katkıda bulunmayı hedefliyoruz.” dedi. Bu hedeflerin büyük bir kısmına, her aktarma organının kalbi olan elektrikli motorların çevik ve esnek üretimiyle ulaşılacak. Şirket, motorların üretiminde sabit üretim hatları yerine yeniden düzenlenebilen ve ölçeklendirilebilen esnek dijital teknoloji modüllerini kullanacak. Standartlaştırılmış arayüzler ve son teknoloji BT entegrasyonu sayesinde modüllerin kurulumu ve yapılandırılması, geleneksel sistemlere kıyasla çok daha basit ve hızlı olacak. Bu yenilikçi üretim konsepti, Alman Federal Ekonomi ve İklim Koruma Bakanlığı’nın (BMWK) finansman desteği ve 17 farklı konsorsiyum ortağıyla birlikte Schaeffler tarafından yönetilen AgiloDrive2 projesi kapsamında geliştiriliyor. Schröder, “Amacımız, yenilikçi elektrikli motorların esnek ve verimli üretimini sağlamak.” diye ekledi. Uzmanların çevik üretim tesisini test edebileceği bir pilot tesis şimdiden oluşturulmuş durumda. Bu tesis, dijital ikiziyle birlikte endüstriyel ölçekli üretim tesisi için bir yol haritası niteliğinde olacak. Schröder, “Elektrikli motor geliştirme ve üretim faaliyetlerini tek bir yerde entegre ederek, sürekli ürün iyileştirmeye yönelik önemli sinerjilerden faydalanıyoruz.” şeklinde sözlerini noktaladı.

Payten, Türkiye’nin ilk 500 bilişim şirketi arasında ilk 10’da“Türkiye’nin İlk 500 Bilişim Şirketi – Bilişim 500 Araştırması”nda, Sektörel Yazılım ve Hizmet kategorilerinde ilk 10’da yer alan Payten, 7 alt kategoride de listede yer alarak sektördeki konumunu daha da üste taşıdı.Türkiye’de online ödeme sistemleri ekosisteminin kurucularından Payten Türkiye, “Türkiye’nin İlk 500 Bilişim Şirketi – Bilişim 500 Araştırması”nda, sektördeki konumunu daha da üste taşıdı. Ülkemizdeki bilişim pazarının eğilimleri ve beklentileri ile ilgili bilgilerin de yer aldığı araştırmaya göre, Payten 2021 yılında Uluslararası Merkezli Üretici Hizmet kategorisinde 8. sırada, Uluslararası Merkezli Üretici Sektörel Yazılım kategorisinde ise 10. sırada yer aldı. Tüm firmalar Sektörel Yazılım/Finans ve Bankacılık kategorisinde ise 24. sırada yer alan ödeme sistemleri şirketi genel sıralamada 6 basamak birden ilerleyerek 129’uncu sıraya yükseldi.Konuyla ilgili açıklamada bulunan Payten Türkiye Ülke Lideri Burak Kutlu, “23 yıllık yerel tecrübemiz ve Asseco Grup global desteği ile farklı platformlar ve sektörler için bütünsel bir yaklaşım ile kartlı ve kartsız işlemleri destekleyen kapsamlı ödeme sektörü çözümleri sunuyoruz. Bu çözümlerimizi sunarken DNA’mızdaki dayanışma alışkanlığımızdan güç alıyor, bu yaklaşımımızla emek verdiğimiz özel projelerimizi hem ulusal hem de uluslararası arenada kazandığımız ödüllerle taçlandırıyoruz. Sektörün en köklü araştırması olan Bilişim 500’de de hem kendi alanımızda ilk 10’da hem de 7 kategoride sıralamada yer almaktan dolayı mutlu ve gururluyuz. Payten olarak müşterilerimize en yeni teknolojileri hızlı ve güvenli bir şekilde sunmaya, Ar-Ge gücümüz ve güçlü iş birliklerimiz ile tüketicilere maksimum fayda sağlayacak yeni çözümler sunarak ekosistemi geliştirmeye ve başarılarımızı yeni ödüllerle taçlandırmaya devam edeceğiz.” dedi.Payten’in listede yer aldığı alt kategoriler ve sıralamaları ise şu şekilde:

“Uluslararası Merkezli Üretici / Üreticinin Temsilcisi – Hizmet” kategorisinde 8’inci,

“Uluslararası Merkezli Üretici / Üreticinin Temsilcisi – Yazılım – Sektörel Yazılım” kategorisinde 10’uncu,

“Uluslararası Merkezli Üretici / Üreticinin Temsilcisi – Hizmet – Kurulum Bakım Destek Hizmeti” kategorisinde 15’inci,

“Uluslararası Merkezli Üretici / Üreticinin Temsilcisi” kategorisinde 22’inci,

“Sektörel Yazılım – Finans ve Bankacılık” kategorisinde 24’üncü,

“Uluslararası Merkezli Üretici / Üreticinin Temsilcisi – Yazılım” kategorisinde 34’üncü,

İstanbul Şirketleri kategorisinde ise 97’inci.

ULAŞTIRMA VE ALTYAPI BAKANLIĞI: KRUVAZİYER TURİZMİNİN YENİ GÖZDESİ AMASRA

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Batı Karadeniz’in turizmiyle öne çıkan şehirlerinden Amasra’nın dördüncü kruvaziyer gemisini ağırladığını duyurdu ve toplamda 2 bin 745 Rus turistin Amasra’ya geldiğini açıkladı.
Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, “Liman Yolcu İskelesi ve Yat Limanı” projesi kapsamında Amasra’da kruvaziyer turizminin hızla gelişmeye başladığı kaydedildi. Bu yılın Ağustos ayında ilk kruvaziyer gemisinin limana yanaştığı anımsatılan açıklamada, “Şu ana kadar Amasra Limanı’na Ağustos’ta 1 gemi, Eylül’de 2 ve Ekim’de 1 adet olmak üzere toplamda 4 adet kruvaziyer gemi geldi. ASTORIA GRANDE gemisinde ilk ziyarette 327 kruvaziyer yolcu taşındı. Geminin ikinci ziyaretinde 779, üçüncü ziyaretinde 843 ve Ekim ayında gerçekleştirilen dördüncü ziyaretinde 796 kruvaziyer yolcu Amasra Limanı’nı ziyaret etti” dedi.
RUS TURİSTLERİN TERCİHİ KRUVAZİYER GEMİ
Geminin Rusya’nın Soçi Limanı’ndan hareket ederek önce İstanbul Galataport’a uğradığı, sonra Amasra Limanı’na geldiğine işaret edilen açıklamada, Rus turistlerin tercihinin kruvaziyer turizmi olduğu vurgulandı. Amasra Limanı’ndan ayrılan gemilerin daha sonra ise Sinop Limanı’na gittiği belirtilen açıklamada, toplamda 2 bin 745 kruvaziyer yolcuya ev sahipliği yapan geminin Ekim ayının tamamında 2, Kasım ayında da 3 kez daha sefer yapmasının planlandığı duyuruldu.

Akdeniz’in en büyük yelken festivaline Bodrum Engelliler Sağlık Vakfı’ndan renkli dokunuş Bu yıl 34’üncüsü gerçekleştirilecek olan uluslararası deniz festivali American Hospital The Bodrum Cup’ta yarışacak yatların bayrakları bir kez daha Bodrum Engelliler Sağlık Vakfı Tarafından renklendirildi. 4 Ekim Salı günü 11:00’da başlayan bayrak boyama etkinliği, Bodrum Engelliler Sağlık Vakfı, The Bodrum Cup Organizasyon Komitesi Başkanı Süleyman Uysal ve The Bodrum Cup Onursal Başkanı Erman Aras’ın katılımıyla gerçekleşti. Her yıl ekim ayının üçüncü haftasında yelken tutkunlarını birleştiren American Hospital The Bodrum Cup kapsamında yarışacak yatların bayrakları, 2016 yılından beri olduğu gibi bu yıl da Bodrum Engelliler Sağlık Vakfı’nın katılımıyla gerçekleştirilen bayrak boyama etkinliğinde renklendirildi. Etkinlik kapsamında boyanan yarış bayrakları, yarışçılara özel bir not ile birlikte armağan edilecek ve yarışlar başladığında rengarenk bayraklar yelkenlerde dalgalanacak. American Hospital The Bodrum Cup, sosyal sorumluluk projeleriyle zenginleştiriliyor Her yıl farklı bir sosyal sorumluluk teması çerçevesinde organize edilen American Hospital The Bodrum Cup, 34’üncü yılında mavi ekonomiye işaret etmek üzere “Maviye Güç Katıyoruz” mottosuyla başlayacak. The Bodrum Cup Sosyal Sorumluluk Komitesi iş birliği ile gerçekleştirilen Bodrum Engelliler Sağlık Vakfı Bayrak Boyama Etkinliği de organizasyonun değerli sosyal sorumluluk projelerinden birisi olarak bu yıl yedinci defa hayata geçirildi. “Bodrum Engelliler Sağlık Vakfı ile el ele vermekten büyük bir gurur duyuyoruz” The Bodrum Cup Organizasyon Komitesi Başkanı Süleyman Uysal, “2016 yılından beri American Hospital The Bodrum Cup’ta yarışan yelkenlerin bayraklarına renk veren Bodrum Engelliler Sağlık Vakfı, bu sene de hayal ve mutlulukla bayraklarımızı boyadı. Büyük önem verdiğimiz sosyal sorumluluk alanında bu birlikteliğin bizim için önemi çok büyük olmakla birlikte, değerli Bodrum Engelliler Sağlık Vakfı’nın organizasyonumuzun bir parçası olmasından büyük gurur duyuyoruz. 15 Ekim’de başlayacak olan yarışlar, etkinlikler ve konserlerde de Bodrum Engelliler Sağlık Vakfı’nın keyifli vakit geçirmesini sağlayacağız.” dedi. “Öğrenciler denizcilere umutlarını ve şans dileklerini ilettiler” Bodrum Engelliler Sağlık Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Numan Balaban, “Öğrencilerimiz, velilerimiz, gönüllülerimiz, personellerimiz her yıl bu etkinliği büyük bir heyecan ile bekliyor. Her yıl olduğu gibi bu yıl da misafirlerimizin ve destekçilerimizin katkıları ile festival tadında bir etkinliğin ilk gününü tamamladık. Öğrencilerimizin sosyalleşme sürecine katkısı yadsınamaz derecede büyük olan bu etkinlik bizler için çok değerli. Öğrencilerimize her yıl çevre okullardan gelen misafir öğrencilerimiz destek veriyor ve bayrakları hep birlikte keyifle boyuyorlar. Bu yıl da Marmara Koleji bizlere desteğini sundu. Marmara Koleji’nin 20 kıymetli öğrencisi ve vakfımızın 30 özel öğrencisi, kendi hayal güçleriyle renklendirdikleri bayraklar ile denizcilere umutlarını ve şans dileklerini ilettiler. Gerek fiziksel koşulları gerekse profesyonel kadrosu ile bugün dünya standartlarında hizmet vermekte olan vakfımız, özel gereksinimli bireylerimizin bağımsız olarak yaşamlarını sürdürmelerini sağlamak için kamu kurum ve kuruluşları, özel sektör firmaları ve American Hospital The Bodrum Cup gibi Bodrum markası organizasyonları ile iş birliği halinde çalışmalarını sürdürüyor. Toplumdaki farkındalığı artırma yolunda bizden desteğini esirgemeyen ve vakfımızın sesini duyurabilmesine vesile olan The Bodrum Cup kurucularına, yönetimine, sosyal sorumluluk komitesine, gönüllülerimize, destekçilerimize emekleri ve katkıları için çok teşekkür ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

EİB’ten Eylül ayında 1 milyar 507 milyon dolarlık ihracat

 Ege İhracatçı Birlikleri, Eylül ayında ihracatını yüzde 1,6 artırarak 1 milyar 507 milyon dolar ihracat gerçekleştirdi.

Ocak-Eylül döneminde ihracatını yüzde 15,9 yükselterek 13 milyar 698 milyon dolar rakamına ulaşan EİB, son 1 yıllık dönemde yüzde 17 ivmeyle 18 milyar 188 milyon dolarlık ihracata imza attı.

Sektörler arasında her ay en fazla ihracat rakamına ulaşan Ege Demir ve Demirdışı Metaller İhracatçıları Birliği, Eylül ayında 193 milyon dolar ihracatla zirvedeki sağlamlaştırdı.

Ege Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği yüzde 40 artışla 81 milyon doları Türkiye’ye kazandırarak Eylül ayında ihracatını en fazla artıran Birlik oldu.

Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği yüzde 22 artışla 141 milyon dolar ihracatla ikinci sıradaki yerini korudu.

Ege İhracatçı Birlikleri çatısı altında ihracatçı birliği bulunmayan kimya sektörü Eylül ayında gerçekleştirdiği 131 milyon dolarlık ihracatla en çok ihracat yapan dördüncü sektör oldu.

Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği 114 milyon dolar ihracatla, Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği 110 milyon dolar ihracatla Eylül ayını geride bıraktı.

Ege Maden İhracatçıları Birliği yüzde 11 artışla 107 milyon dolar ihracat yapma başarısı gösterdi.

Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği ve Ege Tütün İhracatçıları Birliği 80 milyon dolar ihracata imza attı.

Ege Mobilya Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Eylül ihracatını yüzde 1,5 artışla 71 milyon dolara taşıdı. Ege Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği yüzde 29 ilerleterek 30 milyon dolara çıkardı.

Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği yüzde 33 ivmeyle 24 milyon dolar, Ege Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği yüzde 22 artışla 19 milyon dolar ihracat gerçekleştirdi.

EİB’te İhracatçı Birliği olmayan diğer sektörlere bakıldığında; taşıt araçları ve yan sanayi yüzde 11 artışla 91 milyon dolar, elektrik elektronik sektörü yüzde 3,7 artışla 68 milyon dolar, makine ve aksamları 48 milyon dolar, iklimlendirme sanayi yüzde 3,8 artışla 47 milyon dolar, çimento cam seramik ve toprak ürünleri 27 milyon dolar, gemi ve yat sektörü yüzde 308 artışla 21 milyon dolar, savunma ve havacılık sanayi yüzde 53 artışla 6,9 milyon dolar, halı sektörü 5,9 milyon dolar, fındık ve mamulleri sektörü ise 1,8 milyon dolar ihracat gerçekleştirdi. Kimya sektörü de dahil edildiğinde EİB’te İhracatçı Birliği bulunmayan sektörlerin Eylül ayında ihracatı 450 milyon dolara ulaştı.

Eylül ayında 7 Birliğin ihracatını artırdığını 5 Birliğin ise geçen seneki performansının gerisinde kaldığını açıklayan Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, sözlerine şöyle devam etti:

“Tarım sektörlerimizin ihracatı yüzde 4 artarak 593 milyon dolara yükselirken, sanayi sektörlerimizin ihracatı 806 milyon dolar, madencilik sektörümüzün ihracatı ise yüzde 11 artışla 107 milyon dolar oldu. Son bir yıllık dönemde demir demirdışı metaller sektörümüz yüzde 33 artışla 2,6 milyar dolar, hazırgiyim konfeksiyon ve su ürünleri hayvansal mamuller ihracatçılarımız da 1,5 milyar dolar barajını aştı. Yaş meyve sebze mamul ve maden ihracatçılarımız 1,2 milyar doları ülkemize kazandırdı. Hububat bakliyat ve yağlı tohumlar sektörümüz de 1 milyar dolar bandına yaklaştı.”

Birleşik Krallık’ın hızlı çöküşü, Avrupa’nın eşiğinde olduğu krizin hızlandırılmış versiyonu

Eskinazi, “Finansman erişimindeki zorlukların ihracata etkisini önümüzdeki aylarda göreceğiz. Türkiye, Avrupa’nın yeni karşılaştığı enflasyonun neredeyse 10 kat daha yükseğiyle uzun süredir mücadele ediyor. Enflasyonist bir dünyada cari açıklar, bütçe açıkları, dış ticaret açıkları artık daha da çok tehlikeli. Bu yeni normali anlamayan ülkeleri, tıpkı son Birleşik Krallık örneğinde olduğu gibi piyasalar ağır cezalandırıyor. Ekonomistlere göre Birleşik Krallık’ın karşı karşıya olduğu hızlı ekonomik çöküş, aslında tüm Avrupa’nın girmek üzere olduğu krizin hızlandırılmış bir versiyonu.. 1930’lardaki büyük buhranı hatırlamakta fayda var. Avrupa’nın o zamanlar ekonomisi çöktüğünde dünyanın geri kalanıyla yaptığı ticarette de yıkıcı sonuçları oldu.” dedi.

Küresel ekonomide kelebek etkisi

Eskinazi, “Avrupa’da resesyon ihtimaline artık kesin gözüyle bakılıyor ve dalgalanmanın etkileri her yerde hissedilecek. Fransa, Almanya, Polonya ve Birleşik Krallık’ta yapılan yeni bir ankete göre, birçok Avrupalı mevcut enerji krizinden kaynaklanan yüksek enflasyonun toplumsal huzursuzluğu, protestoları ve grevleri körükleyebileceğinden endişeli. Ankete katılan her üç kişiden biri krizin hiç sona ermeyeceğin düşünüyor. ABD-Çin rekabetine saplanmış bir dünyada, Avrupa’nın küresel ekonomik hiyerarşideki yerini, ekonomik ağırlığını gözden kaçırmamalıyız.” diye konuştu.

Trans-Pasifik’te yükselen ticari ittifaklar: RCEP ve BRICS ticari bağlarını sağlamlaştırıyor

BRICS ülkeleri ve RCEP ülkeleriyle oluşan yeni ticaret bloklarına dikkat çeken Jak Eskinazi’ye göre küresel ticarette her anlamda yeni bir dönemin başlangıcı.

“Dünyadaki güç dengeleri, rekabet her geçen gün değişiyor. Mevcut pazarlarımızı korumak ve büyütmek için gelişmelere adapte olmanın yollarını bulmak zorundayız. Dünya toplam milli gelirinin yüzde 30’una sahip, dünya ticaretinin yüzde 40’ını temsil eden RCEP ülkeleri ve dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 40’ını, dünya gayri safi yurt içi hasılasının ise yüzde 25’ini oluşturan BRICS ülkeleri ticari bağlarını her geçen gün sağlamlaştırıyor ve aralarına yeni üyeler ekliyor. Trans-Pasifik’te yükselen yeni ticari ittifaklar bize şunu net bir şekilde gösteriyor; Amaç, aslında Batı’dan mümkün olduğunca ayrışmak. Bunu yapmakta başarılı olurlarsa dengeler kökten değişir.”

Ege Bölgesi’nin Eylül ayı ihracatı 2 milyar 659 milyon dolar

 Ege Bölgesi, 2022 yılının Eylül ayında ihracatını yüzde 4 artışla 2 milyar 659 milyon dolara taşıdı.

 İzmir, Eylül ayında 1 milyar 442 milyon doları Türkiye’ye kazandırdı. Ege Serbest Bölgesi ve İzmir Serbest Bölgesi İzmir’in ihracatına 286 milyon dolarlık katkı sağladı.

 2022 yılı Eylül ayında Manisa, 466 milyon dolarlık performans ortaya koyarken, Denizli 383 milyon dolarlık ihracatla üçüncü sırada yer aldı. Ege Bölgesi ihracatına Muğla 91 milyon dolar, Balıkesir 78 milyon dolar, Aydın 81 milyon dolar, Uşak 41 milyon dolar, Kütahya 39 milyon dolar, Afyonkarahisar 35 milyon dolar katkı sağladı.

FUT Ventures Flank Esportsu Bünyesine Dahil EttiEspor dünyasının en güncel haber ve içeriklerinin yer aldığı Flank Esports, FUT Ventures bünyesine dahil edilerek FUT’un bir parçası oldu.

Flank Esports, tüm espor turnuvalarının, takımların ve detaylı istatistiklerinin bulunabileceği bir içerik platformudur. 2017 yılında ilk espor medyası olarak kurulan platform, TÜBİTAK’tan Ar-Ge desteği alan ilk espor projesi olmuş, başarılarıyla adından yurt dışında da söz ettirmeye devam etmiştir. İki sene Startup Dergisi tarafından açıklanan En Başarılı 100 Startup listesinde yer almış ve 2018 yılında Forbes 50 Startup listesinde de yer alan Flank Esports, ayrıca Cannes Lions ve DLD Tel-Aviv’e kabul almıştır.  2018 Yılında ACT Ventures, Sina Afra, Fethi Kamışlı ve Hakan Sabancıdan yatırım alan Flank Esports, espor ekosistemini bir araya getirmeye ve geliştirmeye yönelik çalışmalar yapmış, ana akım medya iş birlikleri ile daha geniş kitlelere ulaştırmaya çalışmıştır. 2019 yılında geliştirdikleri Fantezi Espor Ligi ile ilk espor fantezi oyununu geliştirip yaptığı partnerlikler ile espor ve oyun severleri bir araya getirmiştir.  2022 Yılı itibari ile Fut Ventures bünyesine dahil olan Flank, yoluna çok daha güçlü ve emin adımlarla devam etmektedir.

2014 yılında günlük sporlar uygulaması olarak ortaya çıkan, aradan geçen yıllarda rotasını espora çevirerek bu alanda VALORANT partnerliği, VRL Şampiyonluğu, FIFA Türkiye Şampiyonluğu ve Dünya Üçüncülüğü, PUBG Mobile Avrupa Şampiyonluğu ve PUBG Mobile West Dünya Şampiyonluğu başta olmak üzere önemli başarılara ulaşan FUT en yeni oluşumu FUT Ventures projesi ile yatırım ve stratejik ortaklıklar konusunda da önemli çalışmalara imza atıyor.

Yapılan anlaşma ile birlikte FUT Ventures bünyesine dahil olan son isim ise espor dünyasından haber ve içeriklerin yer aldığı Flank oldu. “Yeni nesil espor medyası” sloganı ile yayın hayatını sürdüren ve espor alanındaki en yeni gelişmelere yer veren Flank bu satın alım ile birlikte FUT Ventures bünyesinde yayın hayatını sürdürecek ve takipçilerine en güncel haberleri aktaracak.

Oyun, medya ve prodüksiyon alanlarında yatırımlar ve stratejik ortaklıklar hedefleyen FUT Ventures ile birlikte FUT, daha önce FUT Esports, FUT Talent, FUT Academyve FUT Wear ile ulaştığı başarıları bu alanda da göstermeyi hedefliyor.

UİB’İN EYLÜL İHRACATI 2,9 MİLYAR DOLAR

Türkiye’nin Genel Sekreterlik bazında en fazla ihracat yapan ikinci birliği olan Uludağ İhracatçı Birlikleri’nin (UİB) 2022 yılı eylül ayı ihracatı,  2 milyar 868 milyon 704 bin dolar olarak gerçekleşti.

UİB’in 2022 Eylül ayı ihracat rakamları açıklandı. Eylül ayındaki ihracatı %11 artarak 2 milyar 868 milyon 704 bin dolar olan UİB’in, geriye dönük 12 aylık dönemdeki ihracat tutarı ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 2 artışla 31 milyar 753 milyon 529 bin dolar olarak gerçekleşti.

UİB Koordinatör Başkanı Baran Çelik, yılın son çeyreğine girildiğini belirterek, ihracattaki artış trendinin devam ettiğini, bu yılı en iyi şekilde kapatmayı hedeflerini söyledi.

Rakamları değerlendiren UİB Koordinatör Başkanı Baran Çelik, “Son yıllarda pandemi, çip ve enerji krizi, Rusya-Ukrayna savaşı gibi yaşanan birçok olumsuzluğa rağmen üretmeye ve ihracata devam ediyoruz. İhracatçılarımız ortaya koydukları performansla hem kent hem de ülke ekonomisine katkı sağlıyor. Ayrıca Birliklerimiz yurt dışı ve yurt içi fuarlar başta olmak üzere birçok etkinlikle paydaşlarına dokunuyor. Her zaman daha iyisini ve ilerisini hedeflediğimiz vizyonumuzla yolumuza devam ediyoruz. Üretimimize ve ihracatımıza katkı koyan Birliklerimizi kutluyorum” dedi.

 OİB’in ihracatı eylül ayında 2,3 milyar dolar

Eylül ayında %11,5 artışla 2 milyar 342 milyon 767 bin dolar ihracat gerçekleştiren Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği’nin (OİB), geriye dönük 12 aylık performansı ise 25 milyar 865 milyon 58 bin dolar olarak açıklandı.

 UTİB’in ihracatı eylülde 121 milyon dolar oldu

Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB), eylül ayında 121 milyon 53 bin dolar ihracata imza attı. UTİB’in geriye dönük 12 aylık dönemdeki ihracatı ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 12 artışla 1 milyar 422 milyon 697 bin dolar olarak gerçekleşti.

 UHKİB’ten eylülde 97 milyon dolar ihracat

Eylül ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 2 artışla 97 milyon 169 bin dolar ihracat gerçekleştiren Uludağ Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği’nin (UHKİB), geriye dönük 12 aylık ihracatı ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 23 artışla 1 milyar 129 milyon 156 bin dolar seviyelerinde gerçekleşti.

UMSMİB’in ihracatı eylül ayında 30 milyon dolar

Eylül ayında bir önceki yılın eylül ayına göre yüzde 37 artışla 29 milyon 764 bin dolar ihracat yapan Uludağ Meyve Sebze Mamulleri İhracatçıları Birliği (UMSMİB), geriye dönük 12 aylık dönemde ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 19 artışla 269 milyon 697 bin dolar ihracat gerçekleştirmiş oldu.

Lazika’dan Türkiye’nin çay tüketimi analizi   Türk çay markası Lazika, son beş yıllık çay satış verilerini analiz etti. Veriler, poşet çayların kullanım kolaylığının çay tiryakisi tüketicilerin kalbini kazanmaya başladığını gösteriyor. 2022’in ilk dokuz ayında tüm segmentler içinde poşet çayların satış oranı yüzde 30’lara yaklaştı. En çok poşet çay tüketimi gerçekleşen beş il ise Rize, Samsun, Çorum, Aydın ve Batman oldu. Çaya hak ettiği değeri vermek ve Anadolu’dan bir dünya markası çıkarmak üzere yola çıkan Türk çay markası Lazika, son beş yıllık çay satış verilerini analiz etti. Lazika’nın verilerine göre 2022’in ilk dokuz ayında tüm segmentler içinde poşet çayların satış oranı yüzde 30’lara yaklaştı. En çok poşet çay tüketimi ise sırasıyla Rize, Samsun, Çorum, Aydın ve Batman illerinde gerçekleşti. Dünyada yükselişte olan bir diğer trend bitki ve yeşil çay kategorisinin Türkiye’de de hızla büyüdüğü görüldü. Lazika’nın verilerine göre bu segment toplam pazarın yüzde 20’sini geçti. En fazla bitki çayı tüketilen iller ise Sakarya, Malatya ve Zonguldak oldu. Ayda 6 milyon adet doğa dostu piramit poşet üretiyoruzLazika olarak bu değişimi çok önemsediklerini belirten Lazika Kurucu Ortağı Emre Erçin, “Poşet çaylar getirdikleri kullanım kolaylıklarıyla koyu tiryaki tüketicilerin bile kalbini kazanmaya başladı. Modern hayatın koşturmacası içinde hiçbir şeye zaman bulamayan insanlar çayı demleyeme de eskiden olduğundan daha az zaman ayırabiliyor. Burada tüketicilere lezzetten ödün vermeden onlar için en doğal poşetleri sunabilmek, yani poşet çayın malzemesi önem kazanıyor. Doğada çözülebilen PLA bazlı (biodegradable) poşet çaylar dünyamız için bir kirlilik yaratmazken insan sağlığı açısından bir risk taşımıyor. Lazika olarak bunun ülkemizde öncüsüyüz. Çaylarımızın geleneksel lezzetini doğa dostu piramit poşetlerle tüm dünyaya yaymak için yeni çaylar geliştiriyoruz. Ayda 6 milyon adet doğa dostu piramit poşet üretiyoruz. İçlerine Türk çayı koyup tüm dünyaya gönderiyoruz” dedi.

Ekspertiz Sektörü Büyümeye Devam Ediyor

Türkiye’de 19 ilde, 24 lokasyonda, tarafsızlık ve bağımsızlık ilkesiyle hizmet veren TÜV SÜD D-Expert, Tekirdağ Çorlu’daki yeni şubesini ikinci el araç alıcı ve satıcılarıyla buluşturdu.

Gözettiği tarafsızlık ve bağımsızlık ilkesi ile ikinci el araç ticaretinde alım satım yapan taraflar nezdinde bir güven sembolü haline gelen TÜV SÜD D-Expert, Tekirdağ Çorlu’daki ilk şubesinde misafirlerini ağırlıyor.

Son teknoloji ürünü ekipmanları sayesinde profesyonel ekspertiz hizmetini Çorlu, Tekirdağ’da da sunmaya başlayan TÜV SÜD D-Expert, müşteri ihtiyaçlarına yönelik oluşturduğu farklı içerikteki ekspertiz paketleri ile ikinci el araç alım satım yapmak isteyen tüm tarafların taleplerine geniş bir yelpazede yanıt vermeye devam ediyor. Ekspertiz hizmetinin yanı sıra TÜV SÜD D-Expert Garanti Programı kapsamında, diğer şubelerinde olduğu gibi Tekirdağ Çorlu şubesinde de müşterilerine sunacağı 3 ay, 6 ay ve 12 aylık garanti uzatım paketleri ile ekspertiz hizmeti sonrasında araçlarda oluşabilecek arızaları, aracın kasko bedeli kadar güvence altına da alıyor.

Şirket tarafından yapılan açıklamada, “TÜV SÜD D-Expert, her geçen gün büyüyen ikinci el araç pazarının ihtiyaç duyduğu güven ortamını farklı şehirlerde yaptığı yeni yatırımlarla temin etmeye devam edecek.” ifadeleri kullanıldı.

Devlet Hesapları, 2021

Yazar - Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi, Halkla İlişkiler Tanıtım, Adalet, Kamu Yönetimi mezunu ----- Davut Güleç Kimdir ? -----

İlginizi Çekebilir

Ekonomi-teknoloji haberleri (24.09.2023)

“İnternet üzerinden satılan taklit ve tağşiş ürünler sağlığımızı tehdit ediyor” Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) …