Ekonomi-teknoloji, magazin-yaşam haberleri (11.03.2023)

EMD İzmir’de üçüncü Demircan dönemi: ‘Birlikte Güçlüyüz’ mottosuyla yola çıktı

Ekonomi Muhabirleri Derneği İzmir Şubesi’nin 7’inci olağan genel kurulu yapıldı. Mevcut Başkan Murat Demircan’ın oluşturduğu tek liste ile seçime gidildi. Seçimde güven tazeleyen Demircan’ın listesi 75 üyenin oyunu aldı

İzmir Gazeteciler Cemiyeti (İGC) Uluslararası Basın Merkezi’nde yapılan genel kurula, 165 üyenin 77’si katıldı. Mevcut Başkan Murat Demircan’ın üçüncü kez aday olduğu genel kurula İGC Başkanı Dilek Gappi, Ekonomi Muhabirleri Derneği (EMD) Genel Başkanı Turgay Türker, EMD İzmir Şubesinin önceki dönem başkanları ile üyeleri katıldı. ‘Birlikte Güçlüyüz’ vurgusunun yapıldığı genel kurulda konuşma yapan Murat Demircan, yeni dönemde ülkemizde meydana gelen ve on binlerce vatandaşımızın hayatını kaybettiği yüz binlercesinin evsiz kaldığı depremlerde bölgedeki yerel basının yaşaması için başlattıkları Yerel Basın Yaşasın kampanyasına dikkati çekerek, “EMD İzmir Şubesi öncülüğünde, İzmir merkezli 9 günlük gazetemizin destekleriyle ‘Yerel Basın Yaşasın!’ isimli özel bir gazete çıkarmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu özel gazeteye firmalardan, kurumlardan, belediyelerden önemli destekler aldık. Ayrıca, yaşanan dönüşüm sürecinde bizlerin, dijitalleşen dünyaya adapte olarak mesleğimizin devamı adına sürdürülebilir projelere yoğunlaşmamız gerekiyor. Umudumuzu kaybetmeden, enseyi karartmadan dünyadaki değişimi doğru okuyarak, mesleğimizi gelişim ve değişimle uyumlu bir şekilde yapmaya devam etmek zorundayız” dedi.

EMD İZMİR’İN 3 YILLIK ÖZETİ

EMD İzmir Şubesi Yönetim Kurulu’na üst üste üçüncü kez seçilen Murat Demircan, geçmiş 3 yıllık dönemde yaptıkları faaliyetleri anlatarak, “Basın meslek örgütleri içinde saygın bir yeri olan Ekonomi Muhabirleri Derneği (EMD) İzmir Şubesi’nde 3 yıllık görev süremiz bugün sona eriyor. Yeni bir dönemin kapıları aralanırken, yönetim kurulu olarak 2020-23 arası sürdürdüğümüz yolculuğumuz ile ilgili kısa değerlendirmelerde bulunmak istiyorum. Bu yıl 33 yaşına giren derneğimizde Yönetim görevine 15 Şubat 2020 tarihinde gelmiştik. Göreve geldikten sonra 1 ay bile geçmeden pandemi ortaya çıktı. Pandemi ortamında pandeminin izin verdiği ölçüde çalışmalarımızı sürdürdük. Pandemi döneminde dijitalleşmenin nimetlerini ilk kullanan meslek örgütlerinden biri olduk. Online basın toplantılarıyla haber kaynağı ve haberci üyelerimiz arasında bir köprü görevi üstlendik. 20’den fazla basın toplantısı yaparken, EMD Medya Okulu’nun eğitimlerini online olarak verdik. Kendi aramızdaki toplantıları da dijital ortamda sürdürdük. Sanal ortam hiçbir zaman fiziki birlikteliklerin tadını vermese de çalışmalarımızı sürdürdük. Öyle ki, anma programlarımızı, deneyim paylaşım toplantılarımızı, İzmir ekonomi basını için bir okul niteliğindeki Ticaret Gazetesi’nin kuruluş yıldönümü kutlamalarını sanal ortamda gerçekleştirdik. Pandeminin ilk dönemlerinde maskeye erişimin mümkün olmadığı dönemde; maske, siperlik, kolonya, dezenfektandan oluşan hijyen kitlerini üç farklı dönemde üyelerimize ve gazeteci meslektaşlarımıza ulaştırdık. Bu dönem sadece İzmirli meslektaşlarımıza değil, İstanbullu meslektaşlarımıza da maske temini konusunda yardımcı olduk. Hijyen kitlerinin dağıtımı bizleri en çok mutlu eden çalışmalarımızdan biri oldu. Sanal ortamda düzenlediğimiz online basın toplantıları ekonomi ile ilgili STK’larla var olan bağlarımızı güçlendirdi. Sizlerle paylaştığımız faaliyet raporumuzda da göreceğiniz gibi 3 yıllık dönemde 50’den fazla önemli etkinlik gerçekleştirdik. Üyelerimiz arasındaki bağların güçlenmesi öncelik verdiğimiz başlıklardan biri oldu. Üyelerimizin aileleriyle katılabildikleri 2 tanesi konaklamalı çok sayıda buluşma organize ettik. Özetle, 3 yıllık dönemi 2 yılı pandemi şartlarında geçse de verimli geçirdiğimize inanıyor ve takdirinize bırakıyoruz” dedi.

DEMİRCAN YENİ DÖNEM YOL HARİTASINI PAYLAŞTI

Yeni dönemiyle ilgili yönetim kurlu olarak yol haritasını paylaşan Demircan, “Bugün binlerce gazetecinin işsiz olduğu, basın özgürlüğü liginde 180 ülke arasında 153.sırada yer alan Türkiye’de son derece zorlu bir süreç yaşıyoruz. EMD İzmir Şubesi’nde 165 üyemizin yarıdan daha azı gazetecilik mesleğini sürdürebiliyor. 40 civarı üyemiz kurumsal iletişim sektöründe çalışırken, 65 üyemiz başka meslek kollarında çalışmak durumunda ya da işsiz. Yaşanan dönüşüm sürecinde bizlerin, dijitalleşen dünyaya adapte olarak mesleğimizin devamı adına sürdürülebilir projelere yoğunlaşmamız gerekiyor. Umudumuzu kaybetmeden, enseyi karartmadan dünyadaki değişimi doğru okuyarak, mesleğimizi gelişim ve değişimle uyumlu bir şekilde yapmaya devam etmek zorundayız. Önümüzdeki dönem eğitim bu nedenle önem vereceğimiz başlıklardan birisi olacak. Gelişim ve değişime inanan bir ekibiz. ‘Birlikte Güçlüyüz’ mottosuyla hareket edeceğiz. Daha çoğulcu bir yönetim hedefliyoruz. Geçen dönem Yönetim ve Denetim Kurulu 10 kişilik bir ekip olmuştuk. 2023-26 döneminde Yönetim Kurulu ve Denetim Kurulu yedek listelerindeki arkadaşlarımızla 20 kişilik bir ekiple toplantılarımızı yapmayı hedefliyoruz. Üyelerimizle daha sık bir araya gelmek istiyoruz. Deprem ile ilgili projeler en azından 1 yıl öncelikli başlığımız olacak. Şu anda ‘Yerel Basın Yaşasın!’ isimli bir kampanya yürütüyoruz. Burada bir yandan meslektaşlarımızdan ve kurumlardan bilgisayar, laptop, tablet, fotoğraf makinesi, kamera vb. ekipman desteklerini toplarken, bir yandan da deprem bölgesindeki meslektaşlarımızın ihtiyaçlarını karşılamak için EMD İzmir Şubesi’ne bağışları kabul ediyoruz. EMD İzmir Şubesi öncülüğünde, İzmir merkezli 9 günlük gazetemizin destekleriyle ‘Yerel Basın Yaşasın!’ isimli özel bir gazete çıkarmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu özel gazeteye firmalardan, kurumlardan, belediyelerden önemli destekler aldık. Değerli Arkadaşlarım, geçen dönem EMD Genel Merkezimizin, EMD Medya Okulu isimli bir AB Projesi vardı. En başarılı ayağını EMD İzmir Şubesi olarak gerçekleştirdiğimizi düşünüyorum. EMD Medya Okulu’ndan aldığımız güçle ‘Ekonomi Haberciliği Atölyesi’ açmak istiyoruz. Genç EMD; Sürdürülebilirlik esaslı projeler, EMD üyeleriyle İzmir kanaat önderleriyle arasında iletişimi güçlendirecek Fikir Kulübü, Sektör Buluşmaları, Hobi Kulübü, Mesleki Eğitim başlıkları 3 yıllık ev ödevimiz ana başlıkları olacak. EMD İzmir Şubesi’nin 2020-23 dönemi Yönetim Kurulu’nca EMD İzmir Şubesi’nin Geçmiş dönem başkanlarından Hicran Özdamar Yalçınkaya’nın başlattığı ve halihazırda devam eden İzmir Ekonomi Gazeteciliği’nin Tarihi isimli kitabın tamamlanması da ana hedeflerimizden biri olacak” dedi.

7’İNCİ GENEL KURUL’UN 7’İNCİ BAŞKANI DEMİRCAN

Konuşmasının sonunda Demircan, “Ekonomi Muhabirleri Derneği İzmir Şubesi’nde benden önce 6 meslektaşımız başkanlık yapmışlar. Ben 7. Başkanım. Bugün 7. Genel Kurulumuzu yapıyoruz. Türkiye mozaiği 7 coğrafi bölgeyle temsil ediliyor. Yönetim Kurulumuz 7 kişi, Dünyanın 7 harikası çok önemli. Biz de 7 sayısında bir keramet vardır düşüncesiyle, EMD İzmir Şubesi üyeleri arasında 7 harika meslektaşımızdan oluşan bir Onur Kurulu kurguladık” değerlendirmesinde bulundu.

EMD, TÜRK BASINININ SAYGINLIĞINI TEMSİL EDİYOR

Türk basınının içinde bulunduğu durumu anlatan ve EMD’nin yaptığı çalışmaları takdir ettiğini ifade eden İzmir Gazeteciler Cemiyeti (İGC) Yönetim Kurulu Başkanı Dilek Gappi ise genel kurulda yaptığı konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Türk basınının yaşadığı sıkıntıları biliyoruz ve İzmir basını olarak bizler bundan katmerli olarak etkileniyoruz. Hepimiz içindeyiz. Ama çözüm yolları mesele. Yani biz bu işi nasıl çözeceğiz? Türk basını ve özellikle de İzmir basınına Hasan Tahsin’in mirasını taşıyan İzmir basını olarak artık bazı şeyleri değiştirelim, mesleğin ne kadar yıprandığını çok yakın tanıkları olan bizler; bu gidişata artık ‘Dur’ deme zamanının geldiğini düşünüyoruz. Bu nedenle öyle ya da böyle bir sistemin gelmesi gerekiyor. Bu sistemde belki bugün biraz daha ucundan çözümler üretebilir ama yarın farklı çözümler üretilecek. Gerçekten de bu mesleği hakkıyla yapanların önünü açacağız. İşte bu önünü açma konusunda ben EMD İzmir Şubesi’nde aktif görev alan tüm arkadaşlarıma yürekten teşekkür ediyorum. Çünkü her şeyden önce Türk basınının saygınlığını temsil ettiler. Bunun için sadece işi bilmek ve vizyon sahibi olmak yetmiyor. İki şey daha gerekiyor; birincisi dinamik olmak, ikincisi çalışkan olmak… Eğer iyi çalışmıyorsanız, çok iyi planlama yapmıyorsanız sıkıntı başlar. Zira bizim sektörün özü dinamizme dayanır. Dinamik değilseniz, nabzı iyi tutamıyorsanız sizin yerinize başkaları nabız tutar ve sektör küçülür küçülür bugünlere gelir. Ancak EMD’deki arkadaşlarımın verdiği katkılarla artık son zamanlarda bu gidişatın değiştiğini-değişmeye başladığını görüyorum. Umarım çok daha olumlu yönde çok şey değişir… Bu mesleğe hakları geçmiş, gece gündüz çalışmış, hakikatleri ayakta tutmak için çok çabalamış, kaç para kazanacağını hiç düşünmemiş ama bu sektör nereye gelecek diye çok düşünmüş olanların sorumlulukları ve vebalinin üzerimizde diye düşünüyorum.”

EMD’YE HER YERDE BÜYÜK BİR SAYGINLIK VAR

EMD Genel Başkanı Turgay Türker da EMD’ye Türkiye’nin dört bir yanında duyulan saygınlığa dikkati çekerek, “Gazetecilikte emekli olunmaz ama kıdemin en son noktasına çıkıldığında bilgilerini, tecrübelerini aktaracak, onu paylaşacak genç nesilleri hesaplar. Bizden önce derneği kuran büyüklerimiz belki de bugünleri görmüşler. Zamanın nereye evrileceğini hissetmişler. Demişler ki; ‘Bizim kurallarımız var.’ Meslekte etik kural varsa bu işin daha doğru yapılması gerekir. Ankara’da mesleğimizin büyükleri ve kurucularıyla ara ara istişare toplantıları yapıyoruz.  Görüş alışverişinde bulunuyoruz. ‘Yanlışımız var mı?’ diye soruyoruz. Sonuçta biz de insanız ve yanlış yapmak hakkımız var ama en azından uyarılırsak veya o noktada bir dikkat çekilirse ona göre kendimize güncelleme atıyoruz. EMD üyeleriyle ilgili şunu özellikle ifade etmek isterim ki; her yerde büyük bir heyecanları var. Gerçekten burada da bu heyecanı görüyorum. Hem yazılı kurallara hem de yazılı olmayan kurallara hep birlikte riayet ediyoruz. Ve EMD’nin belki de her kesimden, beraber olduğu medya kuruluşlarındaki dayanışma gruplarında saygınlığının artarak devam ettiğine tanıklık ediyoruz. Bu da beni-bizi mutlu ediyor. Sonuçta biz bir görev alıyoruz ve zamanla bu görevleri başka arkadaşlarımıza devrediyoruz. Devrettiğimiz her görevde sizin süreç içinde eser bıraktığınız her şey bir sonrakinin daha da fazla ileriye taşıması için de bir ışık oluyor. Dolayısıyla EMD olarak sadece İzmir’de değil Ankara’da, Anadolu’da, İstanbul’da ve farklı kesimlerde karşılaştığımız ve bize duyulan saygının, bizimle yapılan temas, yapılan girişimler, üye olmak için duyulan arzu ve istekler bizi oldukça memnun etmektedir” dedi.

İZMİR’İN ÇALIŞMALARI ANKARA’YA İNANILMAZ YANSIYOR

Konuşmasının devamında Türker, “Bugün burada sayın EMD İzmir Şubesi Başkanımın, arkadaşlarının yeni yönetime giren arkadaşlarımızın mutlaka aynı heyecanla yapacakları çalışmalarla Ankara’ya inanılmaz yansıyor. Biz de bundan keyif alıyoruz. Biz de buna daha fazla nasıl katkı sağlayabiliriz? Diye kendi aramızda her daim görüşüyor, konuşuyoruz” diye konuştu.

YÖNETİMDE KAN DEĞİŞİKLİĞİ

Konuşmaların ardından oy verme işlemine geçildi. Oylama sonucu EMD İzmir Şubesinin yeni yönetim kurulu şu isimlerden oluştu:

Murat Demircan (Ege İhracatçı Birlikleri Basın Müşaviri)

Kadir Kemaloğlu (Ege Bölgesi Sanayi Odası Basın Müşaviri)

Mete Tamer Omur (Hürriyet Gazetesi Ekonomi Editörü)

Nihal Özken (İzmir İnovasyon ve Teknoloji A.Ş. Kurumsal İletişim Danışmanı)

Seda Gök (Ticaret Gazetesi Sorumlu Yazıişleri Müdür)

Duygu Göksu (Nasıl Bir Ekonomi Muhabiri)

Nurettin Baki (İLKSES Gazetesi Ekonomi Muhabiri)

İşgücü İstatistikleri, Ocak 2023 Mevsim etkisinden arındırılmış işsizlik oranı %9,7 seviyesinde gerçekleşti
Hanehalkı İşgücü Araştırması sonuçlarına göre; 15 ve daha yukarı yaştaki kişilerde işsiz sayısı 2023 yılı Ocak ayında bir önceki aya göre 166 bin kişi azalarak 3 milyon 424 bin kişi oldu. İşsizlik oranı ise 0,5 puan azalarak %9,7 seviyesinde gerçekleşti. İşsizlik oranı erkeklerde %7,7 iken kadınlarda %13,7 olarak tahmin edildi.
Mevsim etkisinden arındırılmış istihdam oranı %48,9 oldu
İstihdam edilenlerin sayısı 2023 yılı Ocak ayında bir önceki aya göre 354 bin kişi artarak 31 milyon 837 bin kişi, istihdam oranı ise 0,5 puan artarak %48,9 oldu. Bu oran erkeklerde %66,9 iken kadınlarda %31,2 olarak gerçekleşti.
Mevsim etkisinden arındırılmış işgücüne katılma oranı %54,1 olarak gerçekleşti
İşgücü 2023 yılı Ocak ayında bir önceki aya göre 188 bin kişi artarak 35 milyon 260 bin kişi, işgücüne katılma oranı ise 0,2 puanlık artış ile %54,1 olarak gerçekleşti. İşgücüne katılma oranı erkeklerde %72,5 iken kadınlarda %36,1 oldu.
Genç nüfusta mevsim etkisinden arındırılmış işsizlik oranı %20,2 oldu
15-24 yaş grubunu kapsayan genç nüfusta işsizlik oranı bir önceki aya göre 0,5 puanlık artış ile %20,2 oldu. Bu yaş grubunda işsizlik oranı; erkeklerde %16,5, kadınlarda ise %26,6 olarak tahmin edildi.
Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış haftalık ortalama fiili çalışma süresi 44,9 saat oldu
İstihdam edilenlerden referans döneminde işbaşında olanların, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış haftalık ortalama fiili çalışma süresi 2023 yılı Ocak ayında bir önceki aya göre 0,7 saat artarak 44,9 saat olarak gerçekleşti.
Mevsim etkisinden arındırılmış atıl işgücü oranı %21,9 oldu
Zamana bağlı eksik istihdam, potansiyel işgücü ve işsizlerden oluşan atıl işgücü oranı 2023 yılı Ocak ayında bir önceki aya göre 0,6 puanlık artış ile %21,9 oldu. Zamana bağlı eksik istihdam ve işsizlerin bütünleşik oranı %15,3 iken potansiyel işgücü ve işsizlerin bütünleşik oranı %16,7 olarak tahmin edildi.
İnşaat Maliyet Endeksi, Ocak 2023 İnşaat maliyet endeksi yıllık %78,52, aylık %15,32 arttı
İnşaat maliyet endeksi, 2023 yılı Ocak ayında bir önceki aya göre %15,32, bir önceki yılın aynı ayına göre %78,52 arttı. Bir önceki aya göre malzeme endeksi %5,79, işçilik endeksi %47,79 arttı. Ayrıca bir önceki yılın aynı ayına göre malzeme endeksi %69,01, işçilik endeksi %106,95 arttı.
Bina inşaatı maliyet endeksi yıllık %79,49, aylık %15,58 arttı
Bina inşaatı maliyet endeksi, bir önceki aya göre %15,58, bir önceki yılın aynı ayına göre %79,49 arttı. Bir önceki aya göre malzeme endeksi %5,61, işçilik endeksi %48,48 arttı. Ayrıca bir önceki yılın aynı ayına göre malzeme endeksi %69,87, işçilik endeksi %107,04 arttı.
Bina dışı yapılar için inşaat maliyet endeksi yıllık %75,36, aylık %14,45 arttı
Bina dışı yapılar için inşaat maliyet endeksi, bir önceki aya göre %14,45, bir önceki yılın aynı ayına göre %75,36 arttı. Bir önceki aya göre malzeme endeksi %6,37, işçilik endeksi %45,26 arttı. Ayrıca bir önceki yılın aynı ayına göre malzeme endeksi %66,34, işçilik endeksi %106,63 arttı.
Sanayi Üretim Endeksi, Ocak 2023

Depremler: Avrupa Komisyonu ve İsveç Konsey Başkanlığı Türkiye ve Suriye halklarına destek amacıyla 20 Mart günü Brüksel’de bir Uluslararası Bağışçılar Konferansı düzenliyorAB ve Üye Devletleri, Türkiye’de acil yardım, iyileştirme ve yeniden inşa ve Suriye’de acil yardım, iyileştirme ve rehabilitasyon çalışmalarını arttırmak üzere önemli bir taahhütte bulunma hazırlığındadır. AB, diğer uluslararası ortakları ve küresel bağışçıları, hasarın ölçeği ve büyüklüğüne uygun taahhütleri seferber ederek bu zor koşullarda Türkiye ve Suriye’deki halklarla dayanışma göstermeye davet ediyor.Bu amaçla, Avrupa Komisyonu ve İsveç’in AB Konseyi Dönem Başkanlığı, yakın zamanda meydana gelen yıkıcı depremlerden etkilenen Türkiye ve Suriye’deki insanları desteklemek üzere 20 Mart’ta Brüksel’de, bir Uluslararası Bağışçılar Konferansı’na ev sahipliği yapacak.Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ve İsveç Konsey Başkanlığı adına İsveç Başbakanı Ulf Kristersson’un ev sahipliğinde Türk makamlarının koordinasyonunda düzenlenecek olan Bağışçılar Konferansı, AB Üye Devletleri, aday ülkeler ve aday adayı ülkeler, komşu ve ortak ülkeler, Rusya hariç G20 üyeleri ve Körfez İşbirliği Üye Devletlerinin yanı sıra BM, uluslararası kuruluşlar, insani yardım aktörleri ve uluslararası ve Avrupa finans kuruluşlarına açık olacak.“Türkiye ve Suriye’de meydana gelen yıkıcı depremlerden sadece altı hafta sonra, bu felaketten kurtulanlara destek olmak üzere bir araya geliyoruz. Dayanışmamız deprem sonrasındaki ilk saatlerde olduğu gibi güçlü bir şekilde devam edecek. Türkiye ve Suriye halkları uzun vadede de yanlarında olacağımızı bilmeliler. Tüm ülkeleri ve kamu ve özel tüm bağışçıları, katkıda bulunarak, kaybedilen hayatların anısını ve ilk müdahale ekiplerinin kahramanlığını onurlandırmaya, ve en önemlisi hayatta kalanlar için birlikte daha iyi bir gelecek inşa etmeye davet ediyorum.”Başkan Ursula von der Leyen“Türkiye ve Suriye’de meydana gelen depremler tarihi boyutlarda bir felakettir. Yaşanan can kayıpları, yıkılan evler ve insanların çektiği acılardan derin üzüntü duyuyorum. Felaketin sonuçları tam anlamıyla korkunç. Avrupa Birliği Konseyi Başkanı olarak İsveç, AB ve uluslararası ortaklarla birlikte bir sonraki rehabilitasyon ve erken toparlanma aşamalarında, depremden etkilenenlere yardım etmek için elinden gelen tüm çabayı gösterecektir.”Ulf Kristersson, İsveç Başbakanı  Komşuluk ve Genişlemeden Sorumlu Komisyon Üyesi Olivér Várhelyi ile İsveç Uluslararası Kalkınma İşbirliği ve Dış Ticaret Bakanı Johan Forssell’in Ankara’ya kısa süre önce gerçekleştirdikleri ziyaret kapsamında Türk makamlarıyla yürüttükleri ilk görüşmeler sonrasında Uluslararası Bağışçılar Konferansı hazırlıkları sürüyor.Davetiyelerin kısa süre içinde gönderilmesi bekleniyor.6 Şubat depremlerinin ardından AB, AB Sivil Koruma Mekanizması aracılığıyla derhal arama kurtarma ve sağlık ekipleri, barınak, ilaç gibi destek malzemeleri gönderdi. Ayrıca, Avrupa İnsani Müdahale Kapasitesi ve RescEU aracılığıyla AB acil durum stoklarını  seferber etmenin yanı sıra, her iki ülkede de depremden etkilenen insanlara hızlı bir şekilde insani yardımlar gönderildi.Toplamda, Türkiye’deki halkın acil ihtiyaçlarına yanıt vermek için 12 milyon avroya yakın AB insani yardımı tahsis edilmiş ve Suriye’deki depremin acil sonuçlarına müdahale etmek amacıyla yaklaşık 10 milyon avro acilen harekete geçirilmiştir.Türkiye’deki arama kurtarma operasyonlarına destek olmak için AB Sivil Koruma Mekanizması (UCPM) aracılığıyla 1.750 kurtarma görevlisi ve 111 arama köpeği gönderilmiştir. Mekanizma aracılığıyla konuşlandırılan arama kurtarma ekipleri tarafından birçok hayat kurtarılmıştır. İsveç dahil, 20 AB Üye Devleti ve Karadağ, Türkiye’deki halka barınak ekipmanı, ısıtıcı, jeneratör, mobilya, tıbbi ekipman, hijyen setleri, gıda ve sıcak tutan giysiler dahil, milyonlarca ürün yardımında bulunmuştur. Ayrıca Belçika, Fransa, İtalya, İspanya ve Arnavutluk sağlık ekipleri göndermiş ve Hollanda da Mekanizma aracılığıyla bir tıbbi tahliye uçağı sağlamıştır. Romanya’da bulunan rescEU rezerv stoklarından gönderilen 2 bin çadır ve 8.000 yatak ülkeye ulaşmış, İsveç’te bulunan stoklardan da 2.500 yatakla donatılmış 500 yardım-konut birimi gönderilmiştir.AB, hem hükümet kontrolündeki hem de hükümet kontrolü dışındaki bölgelerde depremden etkilenen Suriye halkına destek sağlamaktadır. Avrupa İnsani Müdahale Kapasitesi (EHRC) aracılığıyla düzenlenen 6 sefer, büyük ihtiyaç duyulan yardımları Dubai ve Brindisi’deki AB stoklarından Kuzeybatı Suriye’ye ve hükümet kontrolündeki bölgelere taşımıştır. Kışlık çadır, ısıtıcı, battaniye ve sıcak tutan giysiler, hijyen kitleri, tıbbi sarf malzemeleri ile tıbbi üniteler, sahra yatakları ve depremden etkilenenlere yönelik diğer acil durum malzemeleri ihtiyaç sahibi Suriyelilere ulaştırılmaktadır. Bunların yanı sıra 16 Avrupa ülkesi AB Sivil Koruma Mekanizması aracılığıyla Suriye halkına ayni yardımda bulunmuştur. Yardım, AB sivil koruma uzmanlarının gelen bağışların koordinasyonuna destek olduğu, Beyrut ve Gaziantep’teki bölgesel merkezler aracılığıyla yönlendirilmektedir. Süreç ilerledikçe ilgili tüm aktörlerin tam koordinasyonu büyük önem taşıyacaktır.20 ve 21 Mart 2023 tarihlerinde Avrupa Komisyonu ve İsveç Konsey Başkanlığı tarafından ortaklaşa düzenlenen Uluslararası Bağışçılar Konferansı, Avrupa İnsani Forumu ile art arda yapılacaktır. Forum, süratle artan insani ihtiyaçlar, değişen jeopolitik gerçekler ve daralan insani alan bağlamında gerçekleşecektir. Ayrıca Avrupalı aktörlere ve uluslararası topluma, insani [yardım] finansman açığı ve bağışçı tabanını genişletme ihtiyacı da dâhil olmak üzere, süregelen insani zorlukları tartışmak için bir platform sağlayacaktır.Uluslararası Bağışçılar Konferansına ek olarak, 14-15 Haziran tarihlerinde AB, Suriye ve Bölgenin Geleceğine dair 7. Brüksel konferansına ev sahipliği yapacaktır. Haziran konferansı, çatışmaya siyasi bir çözüm bulunmasına yönelik uluslararası çabalara odaklanmayı ve Suriye ile daha geniş coğrafyadaki Suriyeli mültecilere ve ev sahibi topluluklara insani yardım için bağış taahhüdü almayı amaçlamaktadır. AB ve Üye Devletleri, krizin ortaya çıktığı 2011 yılından bu yana, Suriye ve bölgedeki insanları destekleyen en büyük bağışçılar olmaya devam etmektedir.

Oyunuz önce İstanbul’u sonra deprem bölgesini kurtaracak

İstanbul halkına seslenen Araştırmacı yazar Hüseyin Demir, İstanbul’da 1.5 milyon riskli konutu, depreme dayanıklı hale kim dönüştürecek ise oyunuzu o partiye vermelisiniz çağrısında bulundu.

‘Reklam belediyeciliği, İstanbul halkını ölüme terk ediyor’

İstanbul’da yaşayan her ferttin, deprem kaygısını hat safhada yaşadığını, İstanbul’da yaşayan bir birey olarak yakinen şahitlik ettiğini belirten Araştırmacı yazar Hüseyin Demir, ’Kimseye iftira atma ve kimseyi karalama gibi bir derdimiz ve çabamız yok, gerçek şu ki rakamlar ayan beyan ortada. Uzmanlar olası büyük İstanbul deprem ile alakalı her gün uyarılarda bulunuyor ve bunu yetkililer dışında herkes görüyor. En son yapılan 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde vaatlerini sıralayan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun ‘Deprem İstanbul’un için en öncelikli tehdittir. İstanbul’un kentsel dönüşüm sorununu çözeceğim. Beş yılda 100 bin deprem konutu yapacağım’ sözlerinin üzerinden yaklaşık 4 yıl geçti ve kaç konut yapıldı diye bakınca, kocaman bir (0) sıfır görüyorsunuz. Ülkemizin herhangi bir ilinde bir deprem gerçekleşince, hemen İstanbul güçleniyor reklamları ile karşılaşıyor ve ilgili siteye girince yapılacak, edilecek, bakacağız, araştırıyoruz, proje aşamasında gibi ne kadar yuvarlak kelime var ise onu içeren yazıların dışında tek bir icraatı göremiyoruz ve elbette ki sanki bir şey yapılıyormuş gibi lanse etmek içinde bolca reklam ile karşılaşıyoruz. Bundan dolayıdır ki reklam bütçesi, depreme ayrılan bütçeden dolayısıyla fazla olmaktadır. Resmi rakamlarda, reklama ayrılan bütçenin deprem bütçesinden fazla olduğunu zaten göstermektedir. Gerçekler böyle iken Allah korusun, olası bir depremde İstanbul’da 1.5 milyon riskli konutta oturan, vatandaşlarımız için reklam belediyeciliğinin söyleyeceği, onlar ölmedi kalbimizde yaşıyor reklamı olacaktır. İstanbul halkı 4 yıldır reklamdan başka bir iş yapmayan bu zata gereken dersi genel seçimlerde vermelidir. ’dedi.

‘Oyunuz önce İstanbul’u sonra deprem bölgesini kurtaracak’

 İstanbul’da 1.5 milyon riskli konutun 5 yılda depreme dayanıklı hale getirileceğinin taahhüdünü açıklayan Bakan sn. Murat Kurum ve finansmanı noktasında önümüzdeki günlerde açıklama yapacak Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayip Erdoğan’ın liderliğine İstanbul’un hiç olmadığı kadar ihtiyacının olduğunun altını çizen Araştırmacı yazar Hüseyin Demir,’10 ilimizi etkileyen asrın en büyük felaketinin yaralarını sarmak için ilk günden itibaren tüm belediyeleri, milletvekilleri, bakanları, teşkilat mensupları ile sahada, yaraları sarma derdinde olan ve şehirleri bir yılda ayağa kaldırmak için var gücüyle çalışan, deprem konutlarını 1 yılda teslim etme adına çalışmaları TOKİ eliyle başlatan Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayip Erdoğan, tamamen deprem bölgesine odaklanırken, İstanbul’u reklam belediyeciliğiyle yönettiğini zanneden ve çok iyi bir şey yapmış gibi Türkiye gündemini adaylık tartışmaları ile işgal eden, 6’lı masanın SSK’yı batıran, onca seçim kaybetmiş, yıpranmasın diye son anda kişisel pazarlıkların döndüğü masanın, açıklanan cumhurbaşkanı adayının, yardımcısı olarak açıklanan reklam belediyeciliği başkanı zat’ın, genel seçimlerde kazanması durumunda,  İstanbul’a nasıl sıfır (0) tane deprem konutu yaptıysa, deprem bölgesine de o kadar konut yapacağı ayan beyan ortadadır. Aklı selim tüm insanlar, İzmir depreminde, Elâzığ depreminde nasıl hemen deprem konutlarını inşa ederek teslim eden ve söylediğini yapan Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayip Erdoğan  ile söylediğini yapmadığı halde yapmış gibi gösteren İstanbul’u reklam belediyeciliği ile yöneten zat ve malum aday arasında, bir ayrım yapacağını düşünüyor  ve bu ayrım ile hem İstanbul’u hem de depremden etkilenen 10 ilimizi, bu reklamcılardan kurtaracaktır.’ dedi.

‘İBB Başkanı, Deprem konutu inşa etti de! Biz mi yazmadık’

Sözlerine söyle devam eden yazar Demir,’ Herşey çok güzel olacak diye milletin oyunu alan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun 4 yıl boyunca deprem konusunda, sorulan sorularda İstanbul güçleniyor sitesine bakınız sözlerine istinaden oraya da baktığımızda bir şey görmüyor ve reklam bütçesinin, deprem bütçesinden fazla olduğunu görmemizden dolayı bir haksızlık yaptığımızı düşünen insanlar var ise Süleyman Demirel’in benzin vardı da ağzımızı bidona dayayıp biz mi içtik sözlerini hatırlatmakta fayda görüyorum. İBB Başkanı, Deprem konutu inşa etti de! Biz mi yazmadık. Keşke yapsaydı da yazsaydık.’dedi.

ULAŞTIRMA VE ALTYAPI BAKANLIĞI:UÇAK TRAFİĞİNDE COVİD DÖNEMİ AŞILDI
İKİ AYDA 25 MİLYONDAN FAZLA YOLCU HAVAYOLUNU TERCİH ETTİ
Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, şubatta üst geçişler ile birlikte toplam 139 bin 771 uçak trafiği gerçekleştiğini, böylece covid döneminin aşıldığını bildirdi ve “Şubatta 11 milyon 750 bin, iki aylık dönemde de 25 milyondan fazla yolcu havayolunu tercih etti” dedi.
Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü, şubat ayına ait hava yolu uçak, yolcu ve yük istatistiklerini açıkladı. Uçak trafiği Şubat’ta geçen yılın aynı ayına göre iç hatlarda yüzde 28,3 artarak 65 bin 457’ya, dış hatlarda yüzde 32,1 artışla 42 bin 788’e ulaştığı kaydedilen açıklamada, üst geçişler ile birlikte toplam uçak trafiğinin yüzde 31,9 artarak 139 bin 771’e yükseldiği belirtildi.
Açıklamada, “Aynı ayda, Türkiye genelinde hizmet veren havalimanlarında iç hat yolcu trafiği 5 milyon 613 bin, dış hat yolcu trafiği 6 milyon 132 bin oldu. Direkt transit yolcular ile birlikte toplam yolcu trafiği yüzde 25 artışla 11 milyon 750 bin yolcuya çıktı. Koronavirüs (covid-19) salgını sürecinde dünya genelinde ve ülkemizde büyük ölçüde azalan yolcu trafiği, 2023 yılı şubat ayında, 2020 yılının aynı ayına göre eski seviyesine oldukça yaklaştı. Havalimanlarımız direkt transit dâhil toplam yolcu trafiğinde 2023 yılı şubat ayında 2020 yolcu trafiğinin yüzde 95’i gerçekleşti. Ayrıca, aynı ayda üst geçişler dahil toplam uçak trafiği ise aşılmış oldu” ifadeleri kullanıldı.
İSTANBUL’DA HAVALİMANLARI 7 MİLYON 523 BİN YOLCU AĞIRLADI
İstanbul Havalimanı’na şubat ayında uçak trafiğinin iç hatlarda 9 bin 556, dış hatlarda 26 bin 5 olmak üzere toplamda 35 bin 561’e ulaştığı kaydedilen açıklamada, 5 milyon 114 bin yolcunun İstanbul Havalimanı’nı tercih ettiği bildirildi. İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’nda 15 bin 445 uçak trafiği gerçekleştiği, 2 milyon 409 bin yolcuya da hizmet verildiği vurgulandı.
İKİ AYLIK DÖNEMDE YOLCU TRAFİĞİ YÜZDE 36 ARTTI
Uçak trafiği Ocak-Şubat döneminde geçen yılın aynı dönemine göre; iç hatlarda 129 bin 281, dış hatlarda 90 bin 666 olarak gerçekleştiği bildirilen açıklamaya şöyle devam edildi:
“Üst geçişler ile birlikte toplam 286 bin 814 uçak trafiğine ulaşıldı. İç hat uçak trafiği yüzde 27,5, dış hat uçak trafiği yüzde 33,2 ve üst geçişler dahil toplam uçak trafiği yüzde 31,5 artış gösterdi. Havalimanlarında iç hat yolcu trafiği yüzde 20,7 artarak 12 milyon 372 bine, dış hat yolcu trafiği yüzde 54,8 artışla 12 milyon 998 bine çıktı. Aynı dönemde direkt transit yolcular ile birlikte toplam yolcu trafiği yüzde 36 artarak 25 milyon 382 bine çıktı. Havalimanları yük (kargo, posta ve bagaj) trafiği de 550 bin 802 tona ulaştı. İstanbul Havalimanı’nda iki aylık dönemde 74 bin 449 uçak trafiği gerçekleşirken, 10 milyon 768 bin yolcuya da hizmet verildi. İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’nda da uçak trafiği 33 bin 46 oldu. 5 milyon 204 bin yolcu da İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’nı tercih etti.”

Depremden etkilenen çocuklara ücretsiz özel dersÖzel ders vermek isteyen eğitmenler ile ders almak isteyen öğrencileri bir araya getiren Tıkladers platformu, depremden etkilenen çocukların eğitimi için gönüllülük projesi başlattı. Proje kapsamında gönüllü eğitmenler, online derslerle Türkiye’nin dört bir yanındaki çocukların eğitimine destek oluyor.

Tıkladers platformu, depremden etkilenen çocukların eğitimi için başlattığı gönüllülük projesi kapsamında gönüllü öğretmenler ile ders almak isteyen öğrencileri buluşturuyor. Tüm branşlar için geçerli derslerden 1. sınıftan 12. sınıfa kadar tüm öğrenciler ücretsiz bir şekilde faydalanabiliyor. Ders almak isteyen öğrenciler, kendilerinin seçtiği eğitmene https://www.tikladers.com/gonullu-ogretmenler sayfası üzerinden e-posta adresleri üzerinden ulaşarak direkt olarak iletişim kurabiliyor.Yaşanan zor günlerde bilgi birikimini paylaşarak çocukların geleceğine katkıda bulunmak isteyen eğitmenler, https://www.tikladers.com/gonulluluk-ilan-yayini sayfası üzerinden ücretsiz bir şekilde profilini oluşturarak ders vermeye başlayabiliyor. Gönüllülük profili açan psikolojik danışmanlık ve rehberlik öğretmenleri sayesinde çocuklara psikolojik destek de sağlanıyor.Çocukların eğitimlerine katkı sağlamak amacıyla kurulan platform, çocuklar için oyunların iyileştirici ve geliştirici gücüne inanarak evde herkesin kolaylıkla ulaşabileceği malzemelerden oluşan oyun videolarını sosyal medya hesaplarından paylaşarak eğlenerek öğrenme misyonunu benimsiyor. İnternet sitesinde çocuk gelişimi üzerine düzenli olarak yayınladığı blog yazılarıyla ebeveynlere rehberlik ediyor.

Škoda “Sihirli Göz” Kamera Sistemi ile Üretim Verimliliğini Artırıyor

Škoda, yeni teknolojilerle üretim verimliliğini artırmaya ve üretim sürecini geliştirmeye devam ediyor. Yapay Zeka entegre edilerek Škoda FabLab tarafından üretim hatlarına yerleştirilen “Magic Eye-Sihirli Göz” kamera sistemi, sürekli olarak üretimi takip ederek olası sorunları tespit etmeye odaklanıyor.

Montaj hattındaki havai konveyörlerin üzerine konumlandırılan Sihirli Göz kameraları, yüksek hassasiyetle tüm parçaların fotoğraflarını çekerek binlerce görseli anında karşılaştırıyor. Tüm hareketli parçaları ve arıza yaşanabilecek noktaları gözlemleyen sistem, gerçek zamanlı olarak aşınan noktaların ekranlarda tespit edilmesini sağlıyor.  Bu sayede üretim hattının her zaman kusursuz kalmasını garanti ederken üretim aksaklıklarının yaşanmasının önüne geçiyor. Aşınan noktaları anında bildiren sistem, böylece bakım zamanlamalarının da önceden bilinmesini sağlayarak planlama yapmayı kolaylaştırıyor. Bununla birlikte sistem yapay zeka sayesinde her geçen gün daha fazla görselle birlikte kendisini geliştirerek daha çabuk tespit imkanı getiriyor.

Magic Eye’ı ana fabrika olan Mladá Boleslav’da kullanan Škoda, ilk etapta tam elektrikli modeli Enyaq iV ve Octavia üretim hatlarında bu sisteme yer verdi. Bunu diğer üretim hatlarına ve tesislerine adapte etmeyi planlayan Škoda, yeni teknolojilerle birlikte tüm fabrikalarında üretim verimliliğini ve kapasitesini en yükseğe çıkarmayı hedefliyor.

2023 Kadın-Erkek Eşitliği Proje Çağrısı

2023 Dünya Kadın Hakları Günü, Türkiye’de çok özel bir bağlamda baş gösteriyor. Ülke, 6 Şubat’ta benzeri görülmemiş büyüklükteki iki depremle sarsıldıktan sonra yasta. Fransa, ilk günden itibaren kurtarma ekiplerinin sevk edilmesi ve özellikle de Adıyaman Gölbaşı’na sahra hastanesinin konuşlandırılması yoluyla Türk halkının yanında yer almıştır.Bu nedenle, Türkiye’deki Fransa Büyükelçiliği, STK’na yönelik geleneksel kadın-erkek eşitliği projeleri çağrısı vesilesiyle ve bir dayanışma göstergesi olarak, bu yıl doğrudan etkilenen kadınlara yardım etmeyi amaçlayan bir veya daha fazla proje seçecektir.Feminist diplomasi çerçevesinde, Fransa, tüm dünyada kadınların özgürleşmelerini teşvik etmek için tamamen seferberdir. Nitekim ülkemiz, 2021’de, BM Kadın ve sivil toplumla ortaklaşa, Nesiller Boyu Eşitlik Forumunun Meksika’nın yanında eş başkanlığını yürütmüştür. Bu Forum, 40 milyar dolarlık yeni finansmanın kabul edilmesi ve Kadın-Erkek Eşitliği için Küresel Hızlandırma Planının başlatılması gibi somut taahhütlerle sonuçlandı.Türkiye’de kadın-erkek eşitliğine desteğimiz, sivil toplum projelerine finansman sağlama, Ankara Fransız Kültür Merkezinde 8 Mart’ta Büyükelçi Hervé Magro tarafından depreme müdahalede yer alan kadınların katıldığı bir tartışma panelinin düzenlenmesi ve profesyonel alanda eşitliği desteklemek için AFD finansmanları şeklinde tezahür etmektedir.Bu nedenle, yeni 2023 « kadın-erkek eşitliği » proje çağrısı için, Türkiye’deki Fransa Büyükelçiliği aşağıdaki alanlarda çalışan kuruluşlara desteğini yineliyor:– cinsiyetçi ve cinsel şiddetle mücadele;– ekonomik özerklik ve sosyal haklara ve eğitime evrensel erişim;– bedensel bütünlüğün ve cinsel sağlık ve üreme sağlığı haklarının desteklenmesi;– kadınların siyasi hayata liderlik etmesi ve katılımı;– savunmasız toplulukların güçlendirilmesi (mülteci kadınlar, yoksulluk, engellilik).Ancak, 6 Şubat depremleri karşısında Türk halkı ile dayanışma göstergesi olarak, bu yıl bir istisnai madde ekliyoruz: felaket bölgelerindeki kadınlara doğrudan yardım etmeyi amaçlayan bir veya daha fazla proje seçilecektir.Seçilen tüm projeler, bu hususlarda kamuoyu farkındalığı ve bu meselelerin savunuculuğu hedeflenerek, sivil toplum kuruluşlarının teknik kapasitelerini güçlendirerek veya kadın-erkek eşitliği açısından stratejiler üzerinde çalışarak bu hedeflere ulaşmak için somut eylemler yürütecektir.Sübvansiyonun toplam tutarı 36.000 €‘dur. En geç Haziran 2023 ortasında açıklanacak olan jüri kararına göre üç ila altı proje seçilecektir ve proje başına 12.000 €‘ya kadar sübvansiyon sağlanacaktır.

Dosyanın son teslim tarihi: 15 Nisan 2023.Başvuru için konu satırına EŞİTLİK_(STK adı) yazılı bir e-postayı [email protected] adresine ileterek iletişime geçebilirsiniz, sorularınızı da aynı adrese yöneltebilirsiniz.Proje önerisi için mevzuat ve doldurulacak form için : https://www.ifturquie.org/haber/2023-kadin-erkek-esitligi-icin-proje-cagrisi/

Yetim Vakfı ‘Bu Ramazan Kardeşliğe Tutun’ sloganıyla yol çıkıyor

500 bini aşkın insana ‘Ramazan’ yardımı

Dünyanın dört bir yanında yetim çocukların hamiliğini üstlenen Yetim Vakfı, “Bu Ramazan Kardeşliğe Tutun” sloganıyla Türkiye’de ve kardeş coğrafyalarda yardım faaliyetleri yürütecek. 500 bini aşkın insana yardım ulaştırmayı hedefleyen Yetim Vakfı’nın çalışmalarının odağında ise deprem bölgesindeki 11 şehir yer alacak.

Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinin merkez üs olduğu 7,7 ve 7,6’lık depremin yaşanmasının ardından 43 tırlık insani yardımla sahada depremzedelerin yardımına koşan Yetim Vakfı, Ramazan ayında da yardım faaliyetlerini bu bölgedeki 11 şehirde yoğunlaştıracak. “Bu Ramazan Kardeşliğe Tutun” sloganı ile Ramazan çalışmalarına başlayan Yetim Vakfı, başta Türkiye olmak üzere insani krizlerin yaşandığı ülkelerde yetim kalan çocuklar ve ailelerinin kapılarını çalacak. İçinde bulundukları zor şartlarda kedilerine uzanacak bir şefkat eli bekleyen ailelere gıda kumanyaları, zekat, fitre dağıtımlarının yanı sıra iftariyelikler ikram edilecek. Yetim Vakfı ihtisas alanı olan yetim çocuklara yönelik psikososyal destek faaliyetlerinin yanı sıra gıda, sağlık, eğitim ve sosyal aktivitelerin yer aldığı sponsorluk desteklerini daha da artıracak. Bütün bunların yanı sıra ramazanda binlerce çocuğa bayramlık giysiler hediye edilecek.

100 BİN KİŞİYE KUMANYA

Yetim Vakfı, bir aile için kumanya paketi fiyatını 550 TL olarak belirledi. Yardımseverlerin katkılarıyla hazırlanan kumanyaların, depremden olumsuz etkilenen 11 şehir öncelikli olmak üzere yurt genelinde toplam 100 bin kişiye ulaştırılması hedefleniyor.

YETİM ÇOCUKLARA BAYRAMLIK

Zor şartlarda hayat mücadelesi veren insanların elinden tutmak isteyen bağışçılar, 70 TL katkıda bulunarak bir kişiye iftar yaptırma imkânı bulacak. Böylece bir birini tanımayan insanların arasında kardeşlik köprüleri kuracak olan Yetim Vakfı ayrıca, ramazan çalışmaları sayesinde binlerce yetim çocuğun başucuna da bayramlık sevinçlerini bırakacak. Bağışçılar istedikleri takdirde yapacakları 600 TL’lik yardımlarıyla bir çocuğu baştan ayağa giydirerek onlara bayramlık kıyafetlerini hediye etmiş olacaklar. Yetim Vakfı, aynı çalışmalar kapsamında yerli ve yabancı bağışçılardan gelen zekat ve fitreleri de Ramazan ayı içinde binlerce ihtiyaç sahibine takdim etmeyi planlıyor.

Geçen sene neler yapıldı? -Yetim Vakfı’nın, 2022 yılı Ramazan çalışmaları kapsamında yurtiçi ve yurtdışında 20 ülkede 205,979 kişiye ulaşıldı.-7.877 kişi fitre, fidye ve zekât dağıtımından– 58,729 kişi gıda kumanyası desteklerinden-44.065 çocuk Ramazan Çocuk Paketlerinden faydalandı. -23.943 kişiye iftariyelik ikram edildi. -17.439 yetim ve ihtiyaç sahibi çocuğa bayramlık kıyafet hediye edildi.– 5.426 kişi Ramazan döneminde kesilen adak, akika ve şükür kurbanlarından-46.500 çocuk ise dağıtılan kitap ve başkaca eğitim materyallerinden faydalandı. -2.000 yetim çocuğa ise üniversite tahsilleri sonuna kadar devam edecek olan aylık sponsorluk desteği başlatıldı.  Bir iyilik de sen yap! Yetim Vakfı’nın gerçekleştireceği Ramazan çalışmalarına katkı sunmak isteyen herkes, başta Türkiye’de deprem bölgelerinde olmak üzere dünyanın farklı bölgelerindeki ihtiyaç sahibi Müslümanlara ulaştırılmak üzere zekât, fitre, sadaka ve kumanyalarını bağışlayabilir. Bağışçılar FITRE yazıp 8868’e SMS göndererek 70 TL, IFTAR yazıp 8868’e SMS göndererek 70 TL, KUMANYA, BAYRAMLIK veyahut IFTAR,  kelimelerinden birini yazıp 9868’e SMS göndererek 10 TL katkıda bulunabilecekler. Bunların dışında daha yüksek meblağlarda bağış yapmak isteyen yardımseverler ise Yetim Vakfı’nın banka hesaplarından, internet sitesinden online olarak başvurarak yardımda bulunabilecek.

Yazar - Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi, Halkla İlişkiler Tanıtım, Adalet, Kamu Yönetimi mezunu -----Davut Güleç Kimdir ? -----

İlginizi Çekebilir

KUSMALL AVM SAHNESİ BU KEZ ANNELERİN VE DİĞER ANNELER GÜNÜ HABERLERİ

KUSMALL AVM SAHNESİ BU KEZ ANNELERİN Türkiye ve Avrupa’nın en büyük mobilya AVM’si olmasının yanı …


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/swtdavut/public_html/wp-includes/functions.php on line 5420