Ekonomi-teknoloji haberleri, TUİK verileri (24.05.2022)

ASEE Grup 2022 yılının ilk çeyreğinde çift haneli büyüme kaydettiTürkiye’nin en büyük online ödeme ağını yöneten Payten Türkiye’nin bağlı bulunduğu Asseco South Eastern Europe (ASEE) Grup, 2022 yılının ilk çeyreğine ait finansal sonuçlarını açıkladı. Yapılan açıklamaya göre ASEE Grup’un satış gelirleri 2022’nin ilk çeyreğinde 2021 yılının aynı dönemine kıyasla yüzde 21 artarak 67 milyon euro, Payten’in satış gelirleri yüzde 23 artarak 32,6 milyon euroya ulaştı.Avrupa’nın en büyük yazılım şirketleri arasında yer alan Asseco South Eastern Europe (ASEE) 2022 yılının ilk çeyreğine dair finansal sonuçlarını yayınladı. Yayınlanan sonuçlara göre şirketin satış gelirleri 2021 yılının aynı dönemine kıyasla yüzde 21 artarak 67 milyon euro oldu. 2022’nin ilk çeyreğinde en büyük satış geliri artışı ise ödeme çözümleri ve özel çözümlerin gelirlerinde yaşandı. Ödeme çözümlerinin satış gelirleri geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 23 artışla 32,6 milyon euroya, özel çözümlerin satış gelirleri ise yüzde 38 artışla 22,2 milyon euroya yükseldi. ASEE Yönetim Kurulu Başkanı Piotr Jelenski, finansal sonuçlarla ilgili şu açıklamayı yaptı: “ASEE Group’un 2022 yılının ilk çeyreğinde finansal sonuçlarının daha da iyileşmesi, esas olarak ödeme ve özel çözümlerdeki daha büyük ölçekli operasyonlardan kaynaklandı. Daha büyük ölçekli operasyonlar da kısmen ASEE Grup bünyesindeki birkaç yeni şirketin konsolidasyonu sayesinde gerçekleşti. ASEE Grup, 2021 yılının ikinci yarısından bu yana e-ticaret şirketi ContentSpeed, BPM şirketleri IT Sistemi ve eVision, ödeme ağ geçidi şirketi WSPay ve kartlı ödeme sistemleri şirketi Smarttek’in 2022’den itibaren de telekomünikasyon, trafik ve akıllı şehir çözümleri sunan BSTS’in finansal sonuçlarını konsolide ediyor.” Ödeme çözümleri (Payten)Finans sektörü başta olmak üzere tüm şirketler için kartlı ve kartsız işlemleri destekleyen kapsamlı ödeme çözümleri sunan Payten’in satış gelirleri ise 2022’nin ilk çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre 6,1 milyon euro (yüzde 23) artarak 32,6 milyon euroya ulaştı. Birinci çeyrekte satış gelirlerinde önemli artışlar, POS ile ilgili hizmetler (3,5 milyon euro), ardından e-ticaret (1,6 milyon euro) ve ATM ile ilgili hizmetler (0,8 milyon euro) tarafından sağlandı. Bankacılık çözümleriBankacılık çözümlerinin satış gelirleri, 2022’nin ilk çeyreğinde, bir önceki yılın aynı dönemine göre 0,5 milyon euro (yüzde -4) azalarak 12,2 milyon euro oldu. Özel çözümler 2022’nin ilk çeyreğinde özel çözümlerin satış gelirleri, bir önceki yılın aynı dönemine göre 6,1 milyon euro (yüzde 38) artarak 22,2 milyon euroya ulaştı. Bu artış kısmen, 2021 yılında satın alınan şirketlerin sonuçlarının ve trafik yönetimi ile BPM çözümleri sektörlerindeki faaliyetlerin konsolidasyonundan kaynaklandı. Organik büyüme ise Sırbistan ve Türkiye operasyonlarının tescilli çözümler iş kolları ve Romanya operasyonun üçüncü parti çözümler iş kolu tarafından sağlandı.

Çölde Yeniden Türk Esintisi..Mısır, Suudi Arabistan ve Türkiye İlişkilerinde Ekonomik İyileşme

2015 tarihli Mısır Ekonomik Kalkınma Konferansında Arapça vadi kelimesinin çoğulu anlamına gelen Vedian ismi ile duyurulan yeni başkent projesi hızla sona yaklaşıyor. Merkezinde gökdelenler, uzun bir anıt, park, yapay göller, eğitim kurumları, hastaneler ve teknoloji inovasyon parkı bulunduracak olan Vedian aslında bu projelerin inşaatı için de büyük bir ihtiyaç açığı sağlıyor.

Suudi Arabistan ve Mısır ilişkileri bir taraftan hızla normale dönerken Türkiye’nin önde gelen havalandırma firması Cvsair, Mısır ve Suudi Arabistan’da ürünlerinin pazarlama, satış ve satış sonrası hizmetleri için Suudi Arabistan’ın köklü HVAC firması Al Salem Johnson Controls ile uzun dönemli bir stratejik partnerlik anlaşması imzaladı.

Mısır’ın başkenti Kahire’de bu sene altıncısı düzenlenmekte olan Uluslarası Ashrae Mühendislik kongresinde duyurulan anlaşma ile Cvsair ürünlerinin Suudi Arabistan, Mısır, Yemen, Bahreyn ve Lübnan’daki pazarlanma faaliyetlerinde tek yetkinlik hakkı Al Salem Johnson Controls’e verilmiş oldu.

Türkiye ve Suudi Arabistan arasındaki ilişkilerin güçlenmesi, pekiştirilmesi adına önemli bir adım olan anlaşma, ekonomik ticaret hacminin beş milyar doların üzerinde olduğu Suudi Arabistan’da ticaretin normale dönmesi ve ivmelenerek devam etmesi konusunda umut vadediyor.

GEBKİM’DEN DEV PROJEYE BÜYÜK DESTEK! 52 BİN KİŞİYE 52 BİN KİTAP DAĞITILACAK

Okumanın anlam ve değerini ilçenin tamamına kazandırmak amacıyla Dilovası Kaymakamlığı’nın öncülüğünde gerçekleşen “En Çok Dilovası Okuyor” projesinin tanıtım toplantısı GEBKİM OSB Konferans Salonu’nda gerçekleşti. GEBKİM Vakfı’nın büyük bir önemle desteklediği proje kapsamında 52 bin kişiye 52 bin kitap dağıtılacak. Organizasyonda konuşan GEBKİM OSB Yönetim Kurulu Başkanı Vefa İbrahim Aracı, “Kitap okumanın insan gelişimindeki faydalarını çok iyi biliyoruz. Bu nedenle projeyi ilk duyduğumuzda bizler de heyecanlandık. Öğrencilerimizin gözlerindeki ışıltıyı gördükçe eğitime katkımız her geçen gün artmaya devam ediyor. GEBKİM olarak bu projenin başarıya ulaşacağına inanıyoruz” ifadelerini kullandı.

Dilovası Kaymakamlığı koordinasyonunda, GEBKİM ve ilçede faaliyet gösteren organize sanayi bölgelerinin katkılarıyla “En Çok Dilovası Okuyor” projesi başlatıldı. Dilovası genelinde 52 bin kişiye 52 bin kitabın dağıtılacağı projenin tanıtım toplantısı GEBKİM OSB Konferans Salonu’nda gerçekleşti. Toplantıya Dilovası Kaymakamı Dr. Metin Kubilay, GEBKİM OSB Yönetim Başkanı İbrahim Vefa Aracı ve Yönetim Kurulu Üyeleri, İlçe Milli Eğitim Müdürü Murat Balay, GEBKİM MTAL idarecileri ve öğrencileri, bölgenin önde gelen isimleri ile kamu kurum ve kuruluşların temsilcileri katıldı.

ARACI: ÖĞRENCİLERİMİZİ GÖRDÜKÇE EĞİTİME KATKIMIZ HER GEÇEN GÜN ARTIYOR

Törenin açılış konuşmasını yapan GEBKİM Yönetim Kurulu Başkanı Vefa İbrahim Aracı, GEBKİM’in sosyal sorumluluk projelerine verdiği önemi vurguladı. GEBKİM Vakfı’nın kuruluş amacının Atatürk İnkılap ve İlkeleri’ne bağlı, ilerici, insan haklarına saygılı, bilimsel düşünme gücüne ve geniş dünya görüşüne sahip bireyler yetiştirmek olduğunu belirten Başkan Aracı, projenin parçası olmaktan büyük mutluluk duyduklarını belirterek “Kitap okumanın insan gelişimindeki faydalarını çok iyi biliyoruz. Bu nedenle projeyi duyduğumuzda bizler de heyecanlandık. Bizim markamız GEBKİM Mesleki Teknik Anadolu Lisesidir. Üniversite standartlarında imkanları öğrencilerimizle buluşturduğumuz GEBKİM MTAL eğitime verdiğimiz önemin en önemli sembollerindendir. Öğrencilerimizin gözlerindeki ışıltıyı gördükçe de eğitime katkımız her geçen gün artmaya devam ediyor. Eğitimli gelecek için üzerimize düşeni her zaman yapmaya hazırız. Dilovası’ndaki herkesin bu kampanyaya sahip çıkacağını ve kitap okuma alışkanlığını kazanacağını düşünerek GEBKİM olarak bu projenin başarıya ulaşacağına inanıyoruz” dedi.

KUBİLAY: BİZİM EN ESASLI GÖREVİMİZ EĞİTİMDİR

Projenin hayata geçmesi için öncülük eden Dilovası Kaymakamı Dr. Metin Kubilay ise konunun önemine ilişkin yaptığı açıklamada, “Bizim en esaslı görevimiz eğitimdir. Bu kampanyanın başlatılmasıyla birlikte belli programlar dâhilinde ülkemizin tanınmış bilim adamları ve yazarlarını ilçemize davet edeceğiz, deneyimlerini halkımızla paylaşacaklar. Kitap okuma kampanyasını daha da yaygınlaştırarak belediyemizin bulunduğu meydanda Dilovalılarla hep birlikte okuma yapacağız. Adına da ‘Meydan okuma diyorum’ meydanlarda halkımızın katılımıyla geniş kitleler halinde kitap okuyacağız. Bu kampanyamızda sivil toplum örgütlerine çok görevler düşüyor. Dernek lokallerinde mutlaka bir kitap okuma köşesinin yapılmasını istiyoruz. Sivil toplum kuruluşlarına buradan bir çağrıda bulunarak bu kampanyaya destek olmalarını davet ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından Dilovası Kaymakamı Dr. Metin Kubilay, GEBKİM OSB Yönetim Kurulu Başkanı Vefa İbrahim Aracı ve protokol üyeleri törene katılan öğrencilere kitap hediye etti.

Mayıs ayı tahminlerinin tamamı gerçekleşen Finas Uzmanı Murat Özsoy gram altın için kritik seviyeleri açıkladı

Mayıs ayında dolar/TL kurunda direnç seviyelerinin kırılacağını öngören ve yaptığı yorumlar sırasıyla gerçekleşen Finans Uzmanı Murat Özsoy ONS ve gram altında yeni seviyeleri açıkladı. Özsoy, gram altında yükseliş trendinin henüz sonlanmadığını belirterek 935 TL seviyelerinde yatırımcılara bekleme çağrısında bulundu, ‘Yön yukarı” dedi.

Ekonomist-Finans Uzmanı Murat Özsoy, Mart ve Nisan aylarında FED’in 50 bps’lik artış kararı alabileceğini bu durumda hem dolar/TL kurunda 14.80’den 15-15.50 seviyelerini hızlıca görebileceğini hatta 16 TL’ye dayanabileceğini söylemişti.

Dolar’daki bu yükselişin altın fiyatlarını da etkileyeceğini söyleyen Özsoy, o tarihlerde 900 TL altında olan gram altın için bu fiyatları ‘alım seviyesi’ olarak değerlendirmişti. Özsoy’un öngörüleri Mayıs ayında gerçekleşti. Dolar 16 TL’yi zorlarken altın fiyatlarında 945 TL seviyeleri görüldü.

ONS ALTIN 1862 DOLARI GÖREBİLİR

Deneyimli ekonomist önümüzdeki günler için ONS altının 1862 dolar olabileceğini belirtiyor. Özsoy, bu hafta ONS altının artıda kapatmasını beklediğini söylüyor. ONS altının yanı sıra gram altında da yükseliş trendinin devam ettiğini dile getiren Özsoy, “Ne zaman ve ne tip bir içerikte çıkacağı henüz belli olmayan enflasyona endeksli tahvil dolar/TL kurunda bir düzeltme yaratabilir. Ancak bunun kalıcı olacağını düşünmüyorum. Dolayısıyla bu esnada gram altın fiyatında da bir gerileme olursa o zaman 935TL seviyesine doğru bir geri çekilmeyi takip etmek lazım. 935TL altına çekilme olmadığı takdirde gram altın varlıklarının elde tutulması ve yükseliş trendi ile birlikte hareket edilmesini destekliyorum” dedi.

MURAT ÖZSOY’UN AÇIKLAMALARI ŞU ŞEKİLDE:

“ABD 10 yıllık tahvil faizinin yüzde 3 seviyesinin altına gevşemesi ve aynı zamanda ABD dolar endeksinin de düşüş gösterdiği geçen hafta bu iki önemli faktörün etkisiyle ons altın fiyatlarında yeniden bir toparlanma gördük.Bu toparlanma asıl olarak $1827 seviyesinin üzerine çıkması ile kendisini gösterdi ve geçen hafta kapanışına doğru olan süreçte ons altında görünüm pozitife geçti. Yeni haftaya da yükseliş ile başlaması halinde ons altında trendin devamının devrede olduğundan net şekilde bahsedebiliriz. Bundan sonraki ilk durak $1862 olacaktır diye düşünüyorum. Buranın da aşılması halinde bu haftayı ons altının artıda kapatmasını beklerim”

YÖN KADEMELİ ŞEKİLDE YUKARI

“Gram altın için ise neredeyse haftalardır 900TL’nin alım için uygun olduğunu hatta 900TL altında seviyeler de yakalanırsa, karlı alım fırsatlarının ortaya çıkacağından bahsetmiştim. Nitekim gram altın tahminlerimde beni yanıltmadı. Haftayı 945TL üzerinde gören gram altında yükseliş trendi henüz bitmedi diye düşünüyorum. Şu anda halen ana yön kademeli şekilde yukarı olarak görülüyor.”.

Durak Tekstil küresel tekstil endüstrisiyle Texprocess 2022’de buluşacak

Konfeksiyondan yatak endüstrisine, teknik tekstillerden ayakkabı endüstrisine kadar birçok farklı sektör için dikiş ve nakış iplikleri üreten Durak Tekstil, Texprocess 2022 fuarında, canlı ve renkli bir stant konseptiyle ziyaretçilerini ağırlayacak.

Endüstriyel dikiş ve nakış ipliklerinin önde gelen üreticilerinden Durak Tekstil, 21-24 Haziran tarihleri arasında Frankfurt’ta düzenlenecek Texprocess 2022 tekstil işleme ve esnek malzemeler fuarına katılıyor. Salon 8.0 Stant G60’da ziyaretçilerini ağırlayacak olan Durak Tekstil, yeni ve pazarda çok satan ipliklerini sergileyecek.

Durak Tekstil’in küresel tekstil endüstrisinin yakından takip ettiği fuardaki 30 m2’lik standı, görsellerle canlı bir iş alanına dönüşürken, aynı zamanda sürdürülebilirlik konseptini de öne çıkaracak. Yüksek mukavemetli dikiş ve nakış iplikleri, anti-statik, su itici, geç tutuşur, UV korumalı, kesilmeye dayanıklı safe grubu iplikler, teknik iplikler ve %100 geri dönüştürülmüş ham madde kullanılarak üretilen recycled polyester iplikler fuarda sergilenecek ürünler arasında yer alıyor. Fuarda ayrıca sürpriz çözümlere de yer vereceklerini söyleyen Durak Tekstil Yönetim Kurulu Üyesi ve Pazarlama Direktörü Yiğit Durak; “Texprocess, her yıl ciromuzun %10’u kadar yatırım yaptığımız AR-GE departmanımızın gücünü göstermek ve yenilikleri sunmak için, her zamanki gibi doğru adres olacak” dedi.

Uzun dönemdir Texprocess fuarına düzenli olarak katıldıklarını hatırlatan Durak, en son pandemi öncesinde gerçekleşen Texprocess 2019 fuarında yer aldıklarına değindi. Durak sözlerini şöyle sürdürdü; “Tekstil ve benzeri esnek malzemelerin işlendiği teknolojilerin ve çözümlerin sergilendiği bir fuar olarak Texprocess bizler için büyük bir öneme sahip. Fuarda birçok farklı sektörden üreticiler ve alıcılar bir araya geliyor ve önemli bir iş hacmi oluşuyor. Üretim gücümüzü pazarlama gücümüzle artırmak için bu fuarın bir katılımcısı olmaya devam edeceğiz.”

Durak Tekstil’in teknik ve recycled iplikleri fuarda öne çıkacak

Yiğit Durak, Texprocess 2022 fuarında sergileyecekleri ürünlerin detayları hakkında şu bilgileri verdi; “Oldukça geniş bir dikiş ve nakış iplikleri portföyüne sahibiz. Giyimden ev tekstillerine, ayakkabıdan teknik uygulamalara kadar birçok farklı uygulama alanları için ideal ipliklere sahibiz. Texprocess’in teknik tekstiller fuarı Techtextil ve ev tekstilleri fuarı Heimtextil fuarları ile birlikte aynı alanda ve eşzamanlı olarak organize edildiğini göz önünde bulundurarak, özellikle teknik tekstillere dönük ipliklerimizi ön plana çıkardığımızı söyleyebilirim. Fonksiyonellikleriyle ön plana çıkan, geç tutuşan, kesilme ve kopmaya dirençli ipliklerimizin büyük ilgi görmesini bekliyoruz. Bunun yanı sıra canlı renklerdeki nakış uygulamaları için de ipliklerimizi hem görseller hem de numunelerle sergileyeceğiz. Rekabette öne çıkmak için fark yaratmak gerektiğine inanıyoruz. Bunun için ürünlerimizin fuardaki sunumlarında da bu dikkat çekecek.”

Fuarda dikiş ve nakış ipliklerinin kullanılabileceği bütün sektörlerin hedefleri arasında bulunduğunu belirten Durak; verimlilik, kalite ve katma değer odaklı üreticilerle yeni iş birlikleri geliştirmeye öncelik verdiklerini kaydetti. Durak; “Teknik ipliklerimiz için oldukça geniş bir pazar bulunuyor. Örneğin son dönemde ciddi görüşmeler gerçekleştirdiğimiz iş güvenliği sektöründen üreticilerle Texprocess’te de buluşmayı planlıyoruz. Bunun yanı sıra, konfeksiyon, akıllı tekstiller, yatak ve spor ekipmanları endüstrilerinin yanı sıra, özel ihtiyaçlara yönelik üretim yapan işletmelere dikiş ve nakış ipliklerimizin teknik ve kalite avantajlarını göstereceğiz” dedi.

50 yıllık deneyimi ile Durak Tekstil ‘iplik’ten fazlasını üretiyor

Texprocess’in standart ürünlerin sergilendiği bir fuar olmaktan öte, tekstilde yenilik ve geliştirmelerin paylaşıldığı bir platform olduğunu belirten Yiğit Durak, fuar boyunca farklı iş kollarıyla görüşmek, yeni kullanım alanları keşfetmek ve AR-GE departmanının gücünü ispatlamak istediklerinin altını çizdi. Durak sözlerini şöyle sürdürdü; “Durak Tekstil 50. yılını kutlayan bir tekstil teknolojisi üreticisidir. Biz kendimizi sadece iplik üreticisi olarak nitelendirmiyoruz. Uygulamaya bağlı olarak yeri geldiğinde bir akıllı tekstilin parçası, yeri geldiğinde verimliliğin destekçisi veya istenildiğinde bir renk fabrikası oluyoruz. Kendimizi müşterilerimizin özel ihtiyaçlarına yanıt veren güvenilir partnerleri olarak konumlandırıyoruz. Hangi sektör veya segmentte olursa olsun müşteriyle ilişkimizde temel kriterimiz hiç değişmiyor; müşteri memnuniyeti. Örneğin oyuncak sektörüyle ve sıcak hava balon üreticileriyle de iş birliklerimiz olduğunu söylersem hem ürün portföyümüzün hem de üretim kapasitemizin gücü daha rahat anlaşılabilecektir.”

“Avrupa en büyük pazarlarımız arasında öne çıkıyor”

Tekstil pazarında ciddi bir değişim ve dönüşüm yaşandığını ifade eden Yiğit Durak, Avrupa pazarında yüksek hacimli üretimin olmadığını, ancak yüksek kalite ve güvenliğe önem veren bir bölge olduğunu anlattı. Durak; “Avrupa katma değerli ürünlere talebin olduğu, fonksiyonellik ve verimliliğin öne çıktığı bir pazar. Bu anlamda, teknik tekstillerde Avrupa çok iyi bir referans noktasıdır. Bu alandaki ipliklerimizle Avrupa pazarında yıllardır oldukça aktif ve güçlüyüz. Bu pazardaki başarımızı artırmak için Avusturya ve Polonya satış ofislerimiz üreticilerle yakın temas halinde çalışmalarını sürdürüyor. Marka bilinirliğimizi artırmak ve güvenilir bir üretim partneri olarak öne çıkmak bizim için çok önemli. Önümüzdeki dönemde de Avrupa bizim için önemli bir pazar olmaya devam edecek” dedi.

Altor Danışmanlık Balıkesir Teknopark’ta arge faaliyetleri yapacak

Kurumsal Kaynak Planlama Erp sektörünün öncü şirketlerinden Altor Danışmanlık, Balıkesir Teknokent’te yerini aldı. Altor Danışmanlık Genel Müdürü Mehmet Torun ve Balıkesir Teknokent Genel Müdürü Öğr. Gör. Burcu Aydemir arasında geçtiğimiz günlerde imzalar atıldı.

Balıkesir Teknopark’ta ar-ge faaliyetleri yaparak, ülke geneline hizmet vermeye devam edeceklerini kaydeden Altor Danışmanlık Genel Müdürü Mehmet Torun, şunları söyledi:

Teknokent’teki ofisimizde, ilk projemiz Canias Erp WhatsApp entegrasyonu olacak. Devamında, farklı yazılım projelerimizin ar-gelerini buradan yürüteceğiz. Aynı zamanda, Balıkesir Üniversitesi ve teknoparktaki diğer firmalar ile iş birliği yapmayı planlıyoruz.” dedi.

Altor, bu yıl yüzde 100 büyüme planlıyor

Erp sektöründe 25 yılı aşkın bilgi birikimi ve tecrübeye sahip kişilerce kurulan Altor Danışmanlık firmasının uzman kadroları; otomotiv, ambalaj, kimya sektörleri başta olmak üzere tüm sektörlere hizmet veriyor ve bu yıl yüzde 100 büyüme planlıyor. Geçtiğimiz dönemde Marmara Bölgesi’nde yoğun çalışan Altor Danışmanlık, Balıkesir Teknokent’teki ofisi ve diğer illerdeki yapılanması ile bu yıl ve devamında Anadolu’ya odaklanmayı planlıyor. Pandemi nedeniyle son iki yıldır ertelenen Erp yatırımlarının, son günlerde bölgemizdeki olumsuz havaya rağmen hız kazanacağını ifade eden Altor Danışmanlık Genel Müdürü Mehmet Torun, pazarın önümüzdeki aylarda hareketleneceğini gözlemlediklerini belirtti. İş ortağı oldukları Canias Erp’nin yüzde 100 web tabanlı altyapısı ile işletmelerin dijital altyapısını kurduklarını anlatan Mehmet Torun, Canias4.0 teknolojisinin sunduğu IoT, caniasIQ, iasDB ve TROIA çözümleriyle, hizmet verdikleri firmalara hız, verimlilik ve dijitalleşme kazandırdıklarını sözlerine ekledi.

Enplus dijitalleşerek büyüyor

Tüketicilerin alışveriş alışkanlıkları; gelişen teknolojiler, dijitalleşme ve pandeminin etkisiyle büyük bir değişim gösteriyor. E-ticarete olan ilgi her geçen gün artıyor. Premium mutfak ürünleri, küçük ev aletleri ve lüks beyaz eşya sektörlerinde kendi alanlarında lider markaların perakende satışını gerçekleştiren Enplus, geleneksel ve fiziksel mağaza yapılanmasının yanı sıra e-ticaret atılımları ve yatırımları ile de öne çıkıyor. Toplam ciroları içindeki online ticaret hacminin yüzde 25 olduğunu ve bunun da yüzde 60’ını kendi web siteleri üzerinden aldıkları siparişlerin oluşturduğunu belirten Enplus Yönetim Kurulu Üyesi ve COO’su Murat Hatipoğlu, şirketin dijitalleşme çalışmalarını ve gelecek dönem hedeflerini anlattı.

Pandemi dönemi hemen her alanda olduğu gibi perakende sektöründe de büyük değişimleri beraberinde getirdi. Kullanıcıların alışveriş alışkanlıklarında büyük bir dönüşüm yaşandı. Son dönemde payı hızla artan ve tüketicilerin de yoğun olarak ilgi gösterdiği alanlardan biri de e-ticaret oldu. Multi brand mağaza zinciri olarak müşterilerini daima dünya markalarının en yeni ve teknolojik ürünleriyle buluşturan Enplus; proaktif, inovatif ve mükemmeliyetçi yaklaşımıyla bu yeni dönemde de müşteri memnuniyeti yaratmayı başardı. Kullanıcılarının ihtiyaçlarına daima en uygun ve kaliteli çözümler sunmayı kendisine en öncelikli amaç edinen Enplus, geleneksel ve fiziksel mağaza yapılanmasının yanı sıra e-ticaret atılımları ve yatırımları ile bugün Türkiye’nin 81 iline hizmet veren bir perakende markası olarak faaliyetlerini artan bir ivmeyle sürdürüyor.

Kişiselleştirilmiş bir alışveriş deneyimi sunmak için dijitalleşme yatırımlarına ağırlık verdi

Salgın koşullarının tüketicilerin alışveriş alışkanlıklarında da bir dönüşüm başlattığını dile getiren Enplus Yönetim Kurulu Üyesi ve COO’su Murat Hatipoğlu, “Sosyal mesafeye verilen önem ve hijyen kaygısı şimdiye kadar online alışverişe mesafeli duran çok büyük bir kesimi dahi bu kanallara yöneltti. E-ticaret Bilgi Platformu’nun verilerine göre, 2021 yılında ülkemizde e-ticaret hacmi yüzde 69 artarak 381,5 milyar TL olarak gerçekleşti. Sipariş adetleri ise yüzde 46 artarak 2 milyar 297 milyon adetten 3 milyar 347 milyon adede yükseldi. Bu verilerden de anlaşılacağı üzere tüketiciler artık çok farklı kanallardan satın alma yapıyor. Sevdiği markaları her yerde, her platformda, istediği her anda karşısında görebilmek istiyor. Sunduğu hizmeti 360 dereceyi kapsayacak şekilde genişleten markalar bu dönemde bir adım öne çıkmayı başarıyor. Enplus olarak biz bu sürecin öncesinde, 2018-2019 yılları boyunca lojistik ve dijitalleşme alanında çok ciddi yatırımlar yapmış, aslında bilmeden bu döneme hazırlanmıştık. Böylece uzun yıllara dayanan geleneksel perakende deneyimimizi dijital alanlardaki penetrasyonumuzla birleştirmeyi başardık. Bugün de müşterilerimizin beklentilerinin de üzerinde kişiselleştirilmiş bir alışveriş deneyimi sunmak için hem fiziksel hem de online mağazalarımızda yatırımlarımıza devam ediyoruz.” dedi.

Toplam cirosunun yüzde 25’i online alışverişten…

Şirketin dijitalleşme yatırımları konusunda ayrıntı bilgiler paylaşan Murat Hatipoğlu sözlerine şöyle devam etti: “Müşterilerimize hem online hem de geleneksel kanallarda tüm opsiyonları sunarak her alanda onlara en iyi müşteri deneyimini yaşatmaya odaklanıyoruz. Şirket olarak biz 2020 yılının ocak ayında tüm ERP sistemini değiştirdik ve entegrasyon altyapımızı özel yazılımlarla güçlendirdik. Böylece bütün perakende ve e-ticaret operasyonlarımız ile gerçek anlamda omnichannel sistemine geçiş yaptık. Bu değişimle birlikte bütün mağazalarımız e-ticaret için gerçek birer depo görevi üstlendi. Biz de stok, lokasyon, iş gücü ve lojistik kaynaklarımızı en verimli şekilde kullanabildik. Aldığımız siparişleri belli bir algoritma ile hem mağazalarımızdan hem ana depodan gönderebildik. Şu anda bu sisteme sahip sayılı şirketten biriyiz.CRM, ERP ve diğer entegrasyon kanalları arasındaki tüm veri akışının eş zamanlı bir şekilde çalışmasına ve tüketicilerimizin beklentilerini karşılayacak düzeyde olmasına özen gösteriyoruz. Pandemi döneminde online tarafta başlattığımız ‘Bir uzmana sor’ uygulamamız kapsamında canlı bağlantıyla müşterilerimiz uzmanlara ulaşıp sorularına hızlıca yanıt alabiliyor. Böylelikle mağazada yaşadıklarına çok benzer bir alışveriş deneyimi yaşayabiliyorlar. Bu sayede online ticaretimiz toplam ciromuzun yüzde 25’ini oluşturuyor ve bu cironun da yüzde 60’ı kendi web sitemizden geliyor.”

Dijitalleşme yatırımlarıyla SMS ile ödeme yapılabilen, temassız bir dünya için çalışıyor

Online alışverişte en çok önem verilmesi gereken konulardan birinin de lojistik ve dağıtım hizmetleri olduğunu belirten Hatipoğlu, “Enplus olarak lojistik alanındaki iş ortaklarımız ile büyük bir titizlikle çalışarak ürünlerimizi bir ila dört gün arasında kullanıcılarımıza ulaştırıyoruz. Şimdi de bunu bir adım öteye taşımak için yaz aylarında yazlık bölgelerde aynı gün içerisinde teslimat yapabilecek şekilde bir çalışma planlıyoruz. Buna göre siparişler sistemlerine ulaştığı anda fiziksel mağazaların her biri bir depo mantığıyla çalışacak ve onmichannel otomasyon sistemimiz sayesinde aynı gün içinde ürünler teslim edilebilecek. Dijitalleşme ile birlikte bir diğer değişimi de ödeme sistemlerinde yapmayı planlıyoruz. Fiziksel mağazalarımızda herhangi bir kasaya gerek duymadan sadece SMS ile ödeme yapılabilen, temassız bir dünya yaratmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Böylece Enplus mağazalarına gelenler, APK barkod okuma teknolojisi ile satış görevlilerine ihtiyaç duymadan istedikleri ürünün özelliklerine ve videolarına anında ulaşabilecek. Gelecek dönemde müşterilerimizin sadece hızlı ve kolay alışveriş sunan markaları değil, satış sonrası hizmetlerde de etkin çözümler sunan ve bu alanda farklılaşan markaları tercih edeceğini öngörüyoruz.” şeklinde konuştu.

Evreka’dan ilham dolu bir podcast serisi: Döngüsel Sohbetler 20’den fazla ülkede dijital atık yönetimi çözümleri tasarlayarak, döngüsel ekonomi kapsamında şirketlerin hedeflerine ulaşmasını sağlayan Evreka, sürdürülebilirlik alanında temel problemler ve çözümlerini değerlendirildiği “Döngüsel Sohbetler” podcast serisine başladı. Evreka’nın döngüsel ekonomi, enerji sistemi dönüşümü, yeşil ekonomi ve atık sektörü gibi sürdürülebilirlik konularında sohbetlerine Spotify, YouTube ve anchor.fm üzerinden ücretsiz ulaşılabiliyor. Atık yönetimi platformu Evreka’nın, dijital atık yönetimi çözümlerini iklim krizine karşı mücadelenin bir parçası olarak gören, karbonsuz ekonomi hedeflerine katkı sunmak için çalışan ve 2021 yılında karbon emisyonunu 22 milyon kilogramdan fazla azaltan ekibi EvrekaCrew, sürdürülebilirlik konusunu gündeme taşıdığı “Döngüsel Sohbetler” podcast serisine başladı. Sektör temsilcileri ve güncel konuların yer alacağı sohbetlerde, bireysel ve toplumsal farkındalık yaratılması hedefleniyor. Evreka İş Geliştirme Müdürü Ömer Kavlakoğlu’nun moderatörlüğünü yaptığı podcast serisine evreka.co/tr/, Spotify, YouTube ve anchor.fm gibi kanallardan ücretsiz ulaşılabiliyor. İlham veren yayınlarDördüncü bölümü yayınlanan “Döngüsel Sohbetler”, her cuma 45 dakikalık seriler halinde yayınlanıyor. Serinin ilk bölüm konukları Evreka CEO’su ve Kurucu Ortağı Umutcan Duman ile Evreka Materials Genel Müdürü Cem Ferda Tunçer oldu. Sürdürülebilirlik yolculuğu hem Evreka özelinde hem de dünyanın dört bir yanından güncel gelişmelerle değerlendirildiği bölümde, Türkiye’de geliştirilmesi gereken noktalar ve bireysel olarak yapılabileceklere dikkat çekildi. İkinci bölümün konuğu ise RVM Systems İş Geliştirme Müdürü Afrodit Adsal’dı. Muz kabuğundan enerji üretmeyi başararak Enerji Ekonomisi Derneği’nin 2019’da ilk kez verdiği “Enerjik Kadın” ödülünü almaya hak kazanan Adsal, hem biyoteknoloji projelerinden hem de kendi hayatındaki ve çalıştığı kurumdaki sürdürülebilirlik stratejilerinden bahsetti. Üçüncü bölümde, Sun Tekstil Sürdürülebilirlik Yöneticisi Utku Varol konuk olarak sektördeki iyi uygulamalar ile sürdürülebilirliğin tekstil sektöründe yarattığı köklü değişimleri anlattı. “Döngüsel Sohbetler” in son bölümünde Nivogo Kurucu Ortağı Arnas Akbaş ile Nivogo’nun vizyonu ve misyonu üzerinde büyük bir etken olan sürdürülebilirlik prensipleri ve ayrıca sektörde yarattıkları değişim ve dönüşüm konuşuldu. Evreka “Döngüsel Sohbetler” serisi ile sürdürülebilirlik vizyonunu paylaşan geniş kitlelere ulaşmayı hedefliyor.

Doğu Avrupa, Orta Doğu ve Afrika bölgesinin en büyük oyun fuarı GameX’in bu yıl ilk defa iş geliştirme (B2B) alanı gerçekleşti. 16 yıllık fuarın B2B (iş geliştirme) alanını düzenleyen partneri ise oyun geliştiricilere özel kuluçka merkezi Game Factory oldu. 19-21 Mayıs 2022 tarihlerinde Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleşen fuarda 1500’ü aşkın sektör profesyoneli bir araya geldi.

Oyun geliştiricilere özel kuluçka merkezi Game Factory’nin CEO’su Efe Küçük, oyun sektörünü bir araya getirmeye devam edeceklerini söyledi.

“Beklentilerimizin çok ötesinde bir katılımla çok keyifli bir fuarı geride bıraktık. GameX, bizim fuar organizasyonuna dair ilk deneyimimiz oldu. Bu tecrübemiz, çok daha fazlasını başarmamıza olanak sağlayacak. Oyun sektörünün birleştirici gücü olmaya devam edeceğiz.”

Oyun sektörünün geleceği GameX’te konuşuldu

30’u aşkın konuşmacı, Game Factory partnerliğinde gerçekleşen GameX 2022 B2B (iş geliştirme) alanında bir araya geldi. 3 gün boyunca devam eden konferansa PUBG’nin yapımcısı Tencent Games, MildMania, Zindhu HR, Adjust, Udo Games ve Funverse Games gibi birçok şirketten üst düzey yöneticiler katıldı. Konferanslarda oyun sektörü, mobil pazar, blockchain, yatırım, sektörün geleceği ve WEB 3.0 gibi başlıklar tartışıldı.

8 oyun girişimi, yatırımcılarla buluştu

Google ve Game Factory iş birliğiyle ikinci kez gerçekleşen oyun stüdyolarını hızlandırma programı Booster’ın demo day’i, GameX 2022 B2B (iş geliştirme) alanında düzenlendi. 8 oyun girişimi, ana sahnede yatırımcılar ve sektör profesyonellerine karşı sunum yaptı. Açılış konuşmasını Google Geliştirici İlişkileri Koordinatörü Beyza Sunay Güler’in yaptığı programda WePlay Ventures, Ludus Ventures, Yıldız Teknopark, Games United, Legendary Ventures ile birçok melek yatırımcı da yer aldı. Sunum yapan girişimler ise şu şekilde oldu:

  • Dynamic Box
  • Dystopia Games
  • Fusion Up Studio
  • Gray Lake Studios
  • iBright Games
  • Nomadic Games
  • Pax Animi Games
  • Playumm

Bağımsız oyun stüdyoları, yeni oyunlarını tanıttı

40’ı aşkın bağımsız Türk oyun stüdyosu, yeni geliştirdikleri oyunlarını on binlerce GameX ziyaretçisinin beğenisine sundu. Zindhu HR sponsorluğunda gerçekleşen bağımsız oyun (indie) alanında, Türk oyun stüdyoları önümüzdeki dönemlerde çıkacak oyunlarını sergiledi.

Panasonic en gelişmiş dayanıklı notebook TOUGHBOOK 40’ı duyurduSavunma sanayisi için geliştirilen ve kolluk kuvvetleri ile kamu hizmetleri için de uygun olan yüksek performanslı ve 14 inç büyüklüğünde olan bu notebook, kritik operasyonları ve günlük zorlukları ortadan kaldıran imkanlarıyla dayanıklı cihazları yepyeni bir seviyeye taşıyor. Panasonic, savunma sanayii için tasarlanan ve kolluk kuvvetleri ile kamu hizmetleri için de uygun olan 14 inç büyüklüğündeki en gelişmiş dayanıklı notebook cihazını tanıttı. Dayanıklı cihazları yeni bir seviyeye taşıyan TOUGHBOOK 40, 7 genişletme alanına sahip modüler tasarımıyla hareket halindeki çalışanların cihazın parçalarını en zorlu koşullara göre hızlı ve kolay bir şekilde değiştirebilmesini sağlıyor. Yüksek performanslı ve tamamen siyah yeni cihaz, işlerin ilerleyebilmesi için kritik öneme sahip operasyonları kolaylaştıran askeri seviye güvenliği ve iletişim imkanlarıyla en zorlu koşullarda bile kullanılabilecek şekilde geliştirildi. Esnek cihaz yönetimiTOUGHBOOK 40, her göreve uyum sağlayarak sahada çalışanların en büyük yardımcısı oluyor. Kullanıcıların değiştirebildiği bataryaya, RAM’e ve SSD’ye ek olarak cihazda akıllı kart ve parmak izi okuyucular için 4 genişletme alanı daha bulunuyor. Bu genişletme alanlarına bir ekip notebook’u ortak kullandığında çoklu doğrulama imkanı eklenebiliyor. Bu alanlar aynı zamanda ikinci SSD, DVD ve Blu-ray sürücülerine ek olarak VGA, True Serial, USB 3.2 Gen1 Tip-A ve ikinci HDMI veya dahili GLAN gibi yapılandırılabilir girişler için kullanılabiliyor. Savunma sanayisi için tasarlanan bu cihaz, araç içinde veya ayakta kullanılabiliyor. Aynı şekilde araçların aksamlarını  teşhis ederken, bakım yaparken ve eğitim verirken de yardımcı oluyor. Cihaz kolluk kuvvetleri ve sınır kontrollerinde yönlendirme, plakayı veya şüpheliyi tanımlama gibi süreçler için de ideal bir kullanım sunuyor. Otomotiv ve tarım sektörlerinde ise yol kenarında veya tarlada, kamyonlarda veya büyük makinelerde teşhis ve onarım yapan teknisyenler için mükemmel bir araç haline geliyor. Kamu hizmetlerinde ise mühendisler boru hatlarının, güneş panellerinin ve elektrik santrallerinin denetimleri ve bakım programları için TOUGHBOOK 40’ı kullanabiliyor. En büyük güçlükleri bile aşabilen performansYüksek performans sunan bu cihaz, her kullanıcının ihtiyacını karşılayabiliyor. Windows 11 güvenli çekirdekli bilgisayarda Intel® Core™ i5-1145G7 vPro® işlemci (opsiyonel Intel® Core™ i7 vPro® işlemci), 16GB RAM (64GB’a varan seçenekler) ve hızlıca değiştirilebilen standart 512GB NVMe OPAL SSD (2TB’a varan seçenekler) bulunuyor. TOUGHBOOK 40, hızlıca değiştirilebilen NATO onaylı VIASAT kendi kendisine şifreleyen güvenlik sürücülerini, MIL bağlayıcılarıyla ve montaj istasyonlarıyla birlikte kullanılacak şekilde tasarlandı. Çalışırken ışığı ve elektronik aktarımları anında kesmek için tek dokunuşla aktifleşen Gizli Mod işlevi de bulunuyor. Yüksek parlaklık ve Full HD dokunmatik ekran ile cihazdakiler gece ve en parlak güneş ışığında bile kolayca görülebiliyor. Her koşulda kolay bir kullanım için dokunmatik ekran kalem, parmak, eldiven ve ıslak ten arasındaki farklı otomatik olarak algılayabiliyor ve en uygun kullanım moduna anında geçiş yapıyor. Yeni tasarlanan touchpad’de (dokunmatik yüzey) iki tane fiziksel fare tuşu bulunuyor ve eldiven giyildiğinde ve yağmur yağarken de çalışıyor. İki parmakla kullanım imkanı sayesinde kullanıcılar sahadaki en karmaşık işlemleri bile kolaylıkla yapabiliyor.Batarya ömrü de tek bataryada yaklaşık 18 saat ve cihazı kapatmadan değiştirilebilen iki bataryada yaklaşık 36 saat ile işlerin yapılabilmesi için büyük öneme sahip operasyonları destekliyor. İletişim kurmak için geliştirildiTOUGHBOOK 40, simleri ve LTE’yi değiştirmeden mobil taşıyıcılar arasında geçiş yapabilmek için eSIM’in yanı sıra yazın piyasaya sürülecek 5G seçeneği gibi operasyonlarda ihtiyaç duyulan en yeni iletişim imkanlarını barındırıyor. Tüm büyük GPS navigasyon sistemleriyle kullanılmak üzere tasarlanan cihaz, WiFi 6 ve Bluetooth 5.1 imkanı da sunuyor. Waves MaxxAudio® stereo hoparlörler, sahada etkili iletişim sağlamak için insan sesini öne çıkarıyor ve konuşmaların gürültülü ortamlarda bile sorunsuz bir şekilde gerçekleşmesini sağlıyor. Yapay zeka ile gürültü azaltma özelliğine sahip yeni dörtlü mikrofon, ortam gürültüsünü de ortadan kaldırıyor. En dayanıklı cihazTOUGHBOOK 40, suya ve toza karşık IP66 seviyesi ile dayanıklılığı yeni seviyelere çıkarıyor. Isı, nem ve titreşime karşı askeri standartlara sahip cihaz, 180 cm yükseklikten 26 kere yan düştüğünde bile çalışmaya devam edebiliyor*. Panasonic Mobil Çözümler İş Alanı Avrupa Ürün Yöneticisi Dirk Weigelt, konuyla ilgili şunları söylüyor: “TOUGHBOOK 40, operasyondaki askerlerden araçtaki polis memuruna, yol kenarındaki teknisyenlerden sahadaki mühendislere kadar birçok çalışanın işini kolaylaştırıyor. Cihaz, farklı görevlere uyum sağlama imkanı, bilişim gücü, iletişim ve güvenlik dayanıklı cihazları yeni bir düzeye taşıyor. Birçok göreve özel olarak uyum sağlayabilen TOUGHBOOK 40’ın uzman operatörlerin tercih edeceği dayanıklı cihaz olacağından eminiz.”

Motorlu Kara Taşıtları, Nisan 2022
Nisan ayında 118 bin 974 adet taşıtın trafiğe kaydı yapıldı
Nisan ayında trafiğe kaydı yapılan taşıtların %43,6’sını otomobil, %36,7’sini motosiklet, %11,3’ünü kamyonet, %5,1’ini traktör, %2,4’ünü kamyon, %0,5’ini otobüs, %0,3’ünü minibüs ve %0,1’ini özel amaçlı taşıtlar oluşturdu.
Trafiğe kaydı yapılan taşıt sayısı bir önceki aya göre %21,4 arttı
Nisan ayında trafiğe kaydı yapılan taşıt sayısı bir önceki aya göre motosiklette %73,4, traktörde %13,2, otomobilde %4,1, otobüste %3,0, kamyonette %2,0 artarken minibüste %32,0 ve kamyonda %11,8 azaldı. Özel amaçlı taşıtta ise değişim olmadı.
Trafiğe kaydı yapılan taşıt sayısı geçen yılın aynı ayına göre %16,1 arttı
Nisan ayında geçen yılın aynı ayına göre trafiğe kaydı yapılan taşıt sayısı motosiklette %94,3, otobüste %12,6, özel amaçlı taşıtlarda %9,1 ve kamyonda %0,2 artarken minibüste %55,8, otomobilde %6,8, kamyonette %3,0 ve traktörde %1,3 azaldı.
Trafiğe kayıtlı toplam taşıt sayısı Nisan ayı sonu itibarıyla 25 milyon 594 bin 663 oldu
Nisan ayı sonu itibarıyla trafiğe kayıtlı taşıtların %54,2’sini otomobil, %16,3’ünü kamyonet, %15,0’ını motosiklet, %8,0’ını traktör, %3,5’ini kamyon, %1,9’unu minibüs, %0,8’ini otobüs ve %0,3’ünü özel amaçlı taşıtlar oluşturdu.
Nisan ayında 888 bin 543 adet taşıtın devri yapıldı
Nisan ayında devri(1) yapılan taşıtların %68,1’ini otomobil, %15,5’ini kamyonet, %8,5’ini motosiklet, %3,1’ini traktör, %2,4’ünü kamyon, %1,7’sini minibüs, %0,5’ini otobüs ve %0,2’sini özel amaçlı taşıtlar oluşturdu.
Nisan ayında 51 bin 926 adet otomobilin trafiğe kaydı yapıldı
Nisan ayında trafiğe kaydı yapılan otomobillerin %19,1’i Renault, %11,0’ı Volkswagen, %9,8’i Fiat, %8,3’ü Toyota, %6,7’si Hyundai, %5,8’i Dacia, %4,9’u Honda, %4,3’ü Citroen, %4,0’ı Opel, %3,4’ü Peugeot, %3,0’ı Skoda, %2,9’u Kia, %2,2’si Audi, %2,1’i BMW, %2,1’i Ford, %2,1’i Mercedes-Benz, %1,9’u Nissan, %1,2’si Seat, %0,9’u Volvo, %0,6’sı Cupra ve %3,6’sı diğer markalardan oluştu.
Ocak-Nisan döneminde 359 bin 344 adet taşıtın trafiğe kaydı yapıldı
Ocak-Nisan döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre trafiğe kaydı yapılan taşıt sayısı %15,7 azalarak 359 bin 344 adet olurken, trafikten kaydı silinen taşıt sayısı %10,8 azalarak 13 bin 443 adet oldu. Böylece Ocak-Nisan döneminde trafikteki toplam taşıt sayısında 345 bin 901 adet artış gerçekleşti.
Ocak-Nisan döneminde trafiğe kaydı yapılan otomobillerin %69,8’i benzin yakıtlıdır
Ocak-Nisan döneminde trafiğe kaydı yapılan 178 bin 47 adet otomobilin %69,8’i benzin, %17,0’ı dizel, %10,7’si elektrikli veya hibrit olup %2,5’i LPG yakıtlıdır. Nisan ayı sonu itibarıyla trafiğe kayıtlı 13 milyon 882 bin 587 adet otomobilin ise %37,4’ü dizel, %35,6’sı LPG, %26,0’ı benzin yakıtlı olup, %0,8’i elektrikli veya hibrittir. Yakıt türü bilinmeyen(2) otomobillerin oranı ise %0,3’tür.
Ocak-Nisan döneminde en fazla 1300 ve altı silindir hacimli otomobil kaydı yapıldı
Ocak-Nisan döneminde trafiğe kaydı yapılan 178 bin 47 adet otomobilin %34,3’ü 1300 ve altı, %27,2’si 1401-1500, %22,6’sı 1301-1400, %7,5’i 1501-1600, %6,6’sı 1601-2000, %0,7’si 2001 ve üstü motor silindir hacmine sahiptir.
Ocak-Nisan döneminde kaydı yapılan otomobillerin 72 bin 54’ü beyaz renklidir
Ocak-Nisan döneminde trafiğe kaydı yapılan 178 bin 47 adet otomobilin %40,5’i beyaz, %28,1’i gri, %11,2’si mavi, %7,8’i kırmızı, %7,0’ı siyah, %2,7’si turuncu, %1,3’ü yeşil, %0,8’i kahverengi ve %0,6’sı sarı renklidir.
İşgücü Girdi Endeksleri, I. Çeyrek: Ocak – Mart, 2022
İstihdam endeksi yıllık %6,9 arttı
Sanayi, inşaat ve ticaret-hizmet sektörleri toplamında istihdam endeksi, 2022 yılı I. çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %6,9 arttı. Alt sektörler incelendiğinde, endeks; sanayi sektöründe %5,8, inşaat sektöründe %0,4, ticaret-hizmet sektörlerinde ise %8,8 arttı.
Çalışılan saat endeksi yıllık %11,8 arttı
Sanayi, inşaat ve ticaret-hizmet sektörleri toplamında çalışılan saat endeksi, 2022 yılı I. çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %11,8 arttı. Alt sektörler incelendiğinde, endeks; sanayi sektöründe %7,8, inşaat sektöründe %3,5 ve ticaret-hizmet sektörlerinde %16,2 arttı.
Brüt ücret-maaş endeksi yıllık %68,1 arttı
Sanayi, inşaat ve ticaret-hizmet sektörleri toplamında brüt ücret-maaş endeksi, 2022 yılı I. çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %68,1 arttı. Alt sektörler incelendiğinde, endeks; sanayi sektöründe %63,3, inşaat sektöründe %53,5 ve ticaret-hizmet sektörlerinde %73,8 arttı.
İstihdam endeksi çeyreklik %1,3 arttı
Sanayi, inşaat ve ticaret-hizmet sektörleri toplamında istihdam endeksi, 2022 yılı I. çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre %1,3 arttı. Alt sektörler incelendiğinde, endeks; sanayi sektöründe %1,5 arttı, inşaat sektöründe %1,2 azaldı ve ticaret-hizmet sektörlerinde %1,6 arttı.
Çalışılan saat endeksi çeyreklik %1,5 arttı
Sanayi, inşaat ve ticaret-hizmet sektörleri toplamında çalışılan saat endeksi, 2022 yılı I. çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre %1,5 arttı. Alt sektörler incelendiğinde, endeks; sanayi sektöründe %2,1 arttı, inşaat sektöründe %1,4 azaldı ve ticaret-hizmet sektöründe %1,6 arttı.
Brüt ücret-maaş endeksi çeyreklik %19,5 arttı
Sanayi, inşaat ve ticaret-hizmet sektörleri toplamında brüt ücret-maaş endeksi, 2022 yılı I. çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre %19,5 arttı. Alt sektörler incelendiğinde, endeks; sanayi sektöründe %19,5, inşaat sektöründe %17,0 ve ticaret-hizmet sektörlerinde %19,9 arttı.
Saatlik işgücü maliyeti endeksi yıllık %51,0 arttı
Sanayi, inşaat ve ticaret-hizmet sektörleri toplamında saatlik işgücü maliyeti endeksi, 2022 yılı I. çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %51,0 arttı. Alt sektörler incelendiğinde, endeks; sanayi sektöründe %52,7, inşaat sektöründe %49,4 ve ticaret-hizmet sektörlerinde %49,8 arttı.
Saatlik kazanç endeksi yıllık %50,3 arttı
Sanayi, inşaat ve ticaret-hizmet sektörleri toplamında saatlik kazanç endeksi, 2022 yılı I. çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %50,3 arttı. Alt sektörler incelendiğinde, endeks; sanayi sektöründe %51,4, inşaat sektöründe %48,3 ve ticaret-hizmet sektörlerinde %49,5 arttı.
Saatlik kazanç dışı işgücü maliyeti endeksi yıllık %55,1 arttı
Sanayi, inşaat ve ticaret-hizmet sektörleri toplamında saatlik kazanç dışı işgücü maliyeti endeksi, 2022 yılı I. çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %55,1 arttı. Alt sektörler incelendiğinde, endeks; sanayi sektöründe %60,3, inşaat sektöründe %54,7, ticaret-hizmet sektörlerinde %51,5 arttı.
Saatlik işgücü maliyeti endeksi çeyreklik %17,8 arttı
Sanayi, inşaat ve ticaret-hizmet sektörleri toplamında saatlik işgücü maliyeti endeksi, 2022 yılı I. çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre %17,8 arttı. Alt sektörler incelendiğinde, endeks; sanayi sektöründe %17,1, inşaat sektöründe %19,0 ve ticaret-hizmet sektörlerinde %17,9 arttı.
Saatlik kazanç endeksi çeyreklik %17,8 arttı
Sanayi, inşaat ve ticaret-hizmet sektörleri toplamında saatlik kazanç endeksi, 2022 yılı I. çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre %17,8 arttı. Alt sektörler incelendiğinde, endeks; sanayi sektöründe %17,0, inşaat sektöründe %18,7 ve ticaret-hizmet sektörlerinde %17,9 arttı.
Saatlik kazanç dışı işgücü maliyeti endeksi çeyreklik %18,0 arttı
Sanayi, inşaat ve ticaret-hizmet sektörleri toplamında saatlik kazanç dışı işgücü maliyeti endeksi, 2022 yılı I. çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre %18,0 arttı. Alt sektörler incelendiğinde, endeks; sanayi sektöründe %17,6, inşaat sektöründe %20,6 ve ticaret-hizmet sektörlerinde %17,7 arttı.

Tarımsal Girdi Fiyat Endeksi, Mart 2022
Tarımsal girdi fiyat endeksi (Tarım-GFE) yıllık %105,70, aylık %15,16 arttı
Tarım-GFE’de (2015=100), 2022 yılı Mart ayında bir önceki aya göre %15,16, bir önceki yılın Aralık ayına göre %47,98, bir önceki yılın aynı ayına göre %105,70 ve on iki aylık ortalamalara göre %44,42 artış gerçekleşti.
Ana gruplarda bir önceki aya göre tarımsal yatırıma katkı sağlayan mal ve hizmet endeksinde %7,85, tarımda kullanılan mal ve hizmet endeksinde %16,12 artış gerçekleşti. Bir önceki yılın aynı ayına göre göre tarımsal yatırıma katkı sağlayan mal ve hizmet endeksinde %56,43, tarımda kullanılan mal ve hizmet endeksinde %113,89 artış gerçekleşti.
Yıllık Tarım-GFE’ye göre 7 alt grup daha düşük, 4 alt grup daha yüksek değişim gösterdi
Yıllık artışın düşük olduğu alt gruplar sırasıyla, %31,48 ile veteriner harcamaları ve %34,54 ile tohum ve dikim materyali oldu. Buna karşılık, yıllık artışın yüksek olduğu alt gruplar ise sırasıyla, %228,20 ile gübre ve toprak geliştiriciler ve %175,39 ile enerji ve yağlar oldu.
Aylık Tarım-GFE’ye göre 9 alt grup daha düşük, 2 alt grup daha yüksek değişim gösterdi
Aylık artışın düşük olduğu alt gruplar sırasıyla, %2,73 ile makine bakım masrafları ve %3,31 ile diğer mal ve hizmetler oldu. Buna karşılık, aylık artışın yüksek olduğu alt gruplar ise sırasıyla, %44,65 ile gübre ve toprak geliştiriciler ve %23,32 ile enerji ve yağlar oldu.

Hizmet, Perakende Ticaret ve İnşaat Güven Endeksleri, Mayıs 2022
Güven endeksi hizmet ve perakende ticaret sektörlerinde yükselirken inşaat sektöründe düştü
Mevsim etkilerinden arındırılmış güven endeksi Mayıs ayında bir önceki aya göre; hizmet sektöründe %6,1 ve perakende ticaret sektöründe %1,7 artarken, inşaat sektöründe %2,2 azaldı.

Yapı İzin İstatistikleri, I. Çeyrek: Ocak – Mart, 2022
Yapı ruhsatı verilen yapıların yüzölçümü %21,8 azaldı
Bir önceki yılın aynı çeyreğine göre, 2022 yılı I. çeyreğinde belediyeler tarafından yapı ruhsatı verilen yapıların bina sayısı %22,5, daire sayısı %27,9, yüzölçümü %21,8 azaldı.
Toplam yüzölçümün %55,4’ü konut alanı olarak gerçekleşti
Belediyeler tarafından 2022 yılı I. çeyreğinde yapı ruhsatı verilen yapıların toplam yüzölçümü 26,9 milyon m² iken; bunun 14,9 milyon m²’si konut, 6,6 milyon m²’si konut dışı ve 5,4 milyon m²’si ise ortak kullanım alanı olarak gerçekleşti.
Kullanma amacına göre en yüksek pay %66,3 ile iki ve daha fazla daireli binaların oldu
Belediyeler tarafından 2022 yılı I. çeyreğinde yapı ruhsatı verilen yapıların kullanma amacına göre en yüksek yüzölçüm payına 17,8 milyon m² ile iki ve daha fazla daireli ikamet amaçlı binalar sahip oldu. Bunu 2,4 milyon m² ile bir daireli ikamet amaçlı binalar izledi.
Yapı kullanma izin belgesi verilen yapıların yüzölçümü %7,9 azaldı
Bir önceki yılın aynı çeyreğine göre, 2022 yılı I. çeyreğinde belediyeler tarafından yapı kullanma izin belgesi verilen yapıların bina sayısı %7,1 artarken, daire sayısı %2,4, ve yüzölçümü %7,9 azaldı.
Yapı kullanma izin belgesi verilen yapıların daire sayısı ve yüzölçümü, I. Çeyrek 2022
Toplam yüzölçümün %58,1’i konut alanı olarak gerçekleşti
Belediyeler tarafından 2022 yılı I. çeyreğinde yapı kullanma izin belgesi verilen yapıların toplam yüzölçümü 30,4 milyon m² iken; bunun 17,7 milyon m²’si konut, 6,0 milyon m²’si konut dışı ve 6,7 milyon m²’si ise ortak kullanım alanı olarak gerçekleşti.
Yapı kullanma izin belgesine göre konut, konut dışı ve ortak alanların yüzölçümü payları, I. Çeyrek, 2020-2022
Kullanma amacına göre en yüksek pay %77,0 ile iki ve daha fazla daireli binaların oldu
Belediyeler tarafından 2022 yılı I. çeyreğinde yapı kullanma izin belgesi verilen yapıların kullanma amacına göre en yüksek yüzölçümü payına 23,4 milyon m² ile iki ve daha fazla daireli ikamet amaçlı binalar sahip oldu. Bunu 1,3 milyon m² ile bir daireli ikamet amaçlı binalar izledi.

Yazar - Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi, Halkla İlişkiler Tanıtım, Adalet, Kamu Yönetimi mezunu -----Davut Güleç Kimdir ? -----

İlginizi Çekebilir

Ekonomi-teknoloji haberleri

Türk ihracatçılar İpek Yolu’nun Batı’ya açılan kapısı Urumçi’de yeni işbirliklerine imza attı “8. Çin-Avrasya Expo” …


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/swtdavut/public_html/wp-includes/functions.php on line 5420