Kültür-sanat, magazin-yaşam haberleri (24.05.2022)

Alev Alatlı Kütüphanesi açıldı

İstanbul Erenköy Kız Anadolu Lisesi bünyesinde kurulan kütüphaneye “Alev Alatlı Kütüphanesi” adı verildi.

Kütüphanenin açılış törenine Kapadokya Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Alev Alatlı, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı, eğitimciler ve davetliler katıldılar.

20 bin kitaplı kütüphanenin açılış töreninde konuşan Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, “Burada kütüphanelere topluma yön veren kişilerin isimlerini vermek istedik. Alev Alatlı, tarihte yolculuk yapan geçmişe geleceğe dünyada dolaşan ama kalbi bu topraklarda olan birisi. Kendisine ismini lütfettiği için teşekkür ederim.” dedi.

Törende konuşan Kapadokya Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Alev Alatlı ise şunları kaydetti:

“Çocuklar, benden çekeceğiniz var. Artık bir ayağım burada olacak. Özellikle bu okulda bir gazete çıkarmanızı istiyorum. Bu kütüphanenin hakkını vereceğiz. Bakan Bey’in peşini bırakmayacağız. Kütüphaneler arası ödünç alma sistemi kuracağız. Aradığınız kitap sizde yoksa başka liseden alacağız ve onlar da sizden istediklerini alabilecek. Belki aranızda yazar olmak isteyenler vardır. Ben de bir yazar olarak destekçinizim.”

Protokol konuşmalarının ardından kurdele kesimiyle kütüphanenin açılışı yapıldı. Törene katılanlar tarafından açılış sonrası kütüphane ziyaret edildi, eserler incelendi. Okulda bir sınıf ziyareti de yapan Alatlı, burada öğrencilerle bir süre sohbet etti, okumanın önemine değinerek öğrencilere ve eğitimcilere tavsiyelerde bulundu. Tören programı öncesi Beşiktaş İtri Güzel Sanatlar Lisesi Öğrenci Korosu tarafından bir açılış konseri de verildi.

Geri Sayım Başladı: 25. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali26 Mayıs’ta Başlıyor

25. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali 26 Mayıs’ta başlıyor. Festival bu yıl açılış törenini Ankara Karum Çim alanda gerçekleştirecek. Törende Festival Onursal Başkanı Türkan Şoray’ın yanı sıra pek çok oyuncu, yönetmen ve sinema dünyasından önemli isim yer alacak.Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Çankaya Belediyesi desteğiyle düzenlenen 25. Uçan Süpürge, 26 Mayıs’ta açılış gecesinin ardından 5 Haziran’a kadar Ankara’da izleyicisiyle buluşacak. Festivalin bu yıl açılış gecesi her sene olduğu gibi Türkiye sinemasının önemli isimlerinin yer aldığı bir törenle, Ankara’da Karum Çim alanda  gerçekleştirilecek. Gecede aynı zamanda Uçan Süpürge Festivali Onursal Başkanı olan, Türkiye sinemasının efsanevi isimlerinden Türkan Şoray’ın yanı sıra oyuncular Füsun Demirel, Deniz Türkali, Lale Belkıs, Cemre Ebuüzziya, yönetmen Ceylan Özgün Özçelik ile pek çok diğer sinemacı konuk olarak katılacak. Ayrıca gecede oyuncular Şenay Gürler ve Yetkin Dikinciler ise sunucu olarak yer alacak.

Her yıl olduğu gibi kadın yönetmenlerin imzalarını taşıyan 60’ı aşkın filmin 105 seansta izleyiciyle buluşacağı festival, 26 Mayıs – 5 Haziran tarihlerinde Büyülü Fener Kızılay Sineması ve Doğan Taşdelen Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde düzenlenecek. 2022 Berlin Film Festivali’nde Altın Ayı Ödülü alan Alcarràs, 2021 San Sebastian Film Festivali’nden En İyi Film Ödülü ile dönen Mavi Ay, Joanna Hogg’un modern klasikleri Hatıra ve Hatıra: Bölüm II ve usta İspanyol sinemacı Icíar Bollaín’in yeni filmi Maixabel’in de yer aldığı zengin bir program sunmaya hazırlanan festival, bu yıl bilet fiyatlarını her seansta öğrencilere 10 TL, tam biletleri ise 25 TL’den satışa sunarak kültüre erişimi yaygınlaştırmayı hedefliyor. Doğan Taşdelen Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde gerçekleştirilecek tüm gösterimlerin bilet fiyatları ise 10 TL olacak. Festival programı ve detaylı bilgi için kadinlarinmirasi.com adresinden ulaşılabilirken, biletler Büyülü Fener Kızılay Sineması gişeleri ve online olarak da biletinial.com’dan satın alınabilecek.  Kadınların Mirası Paneli DuyurulduFestivalin bu yılki teması çerçevesinde Kadınların Mirası başlığında düzenlenecek olan panel  27 Mayıs saat 14:00’te  Doğan Taşdelen Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde  Fatmagül Berktay, Gülden Treske  ve Alin Taşçıyan’ın kolaylaştırılığında gerçekleştirilecek. Festival ekibince yapılan duyuruda panelde “hayatın her alanında varlığı yok sayılan, görmezden gelinen ama hep var olan kadınların, yüzyıllardır süren mücadeleleri ve sanatla direnişlerinden çıkan deneyimleri toplamı olan mirasın” konuşulacağı belirtildi.

ASLI PERKER’İN ÇOK SEVİLEN ROMANI SUFLE, YENİ SONSÖZÜ ve KAPAĞIYLA EPSİLON’DAN ÇIKTI!

Aslı Perker’in en sevilen romanlarından Sufle, Epsilon logolu yeni kapak tasarımı ve yazarın bu baskıya özel olarak kaleme aldığı sonsöz ile raflarda! Perker’in şimdiye dek yirmi üç dile çevrilip on binlerce okura ulaşan güçlü romanı Sufle, New York, Paris ve İstanbul üçgeninde üç farklı yaşamı benzer acılar ve benzer bir iyileşme çabasıyla birbirine bağlıyor.

Epsilon’un yeniden edebiyatseverlerle buluşturduğu Sufle’nin yeni baskısı için kaleme aldığı sonsözde romanla ilgili hislerini tüm açıklığıyla paylaşan Aslı Perker, romanı daha da zenginleştirecek bir dokunuşunu da okurlarla paylaşıyor.

Geniş bir okuyucu kitlesinin severek takip ettiği Aslı Perker çok okunan romanı Sufle’de, yaşamın virajlı yollarıyla suflenin yapımı ve pişme aşamaları arasında ustalıkla kurduğu sembolik bağın yanı sıra, insanlığın iyileşip yeniden ayağa kalkma çabasını da anıtlaştırıyor. Sufle’nin başkarakterlerinden kimi çok sevip kaybettiği eşinin acısını dindirmeye, kimi de yatalak olmak için elinden geleni ardına koymayan annesinden bir parça uzaklaşıp nefes almaya çalışırken mutfağa giriyor. Bazıları yeni bir düzen kurup epey zor bir tarif olan sufleyi yapmayı başarıyor, bazılarıysa hayatı gibi mutfağı da darmadağın ediyor.

XL Mimarlık, “Yaratıcı Kültür Endüstrileri” İçin Yenilikçi Projeler Tasarlıyor…

XL Mimarlık+Mühendislik; E-Oyun Kampüsü, BioTeknoloji Kampüsü, Teknopark Kampüsü, Tarım Teknoloji Merkezi ve Gastronomi Merkezi gibi yeni nesil projeleriyle “Yaratıcı Kültür Endüstrileri” alanında vizyoner tasarımlara imza atıyor.

Ödüllü projeleriyle ulusal ve uluslararası çapta birçok başarıya imza atan ve özellikle kuluçka merkezleri, teknopark kampüsleri ve ortak çalışma alanları gibi tasarımlarıyla ses getiren XL Mimarlık+Mühendislik Kurucusu Mimar Arda Işık, “Yaratıcı Kültür Endüstrileri” kavramını ele alarak bu alanda tasarladıkları yapılarda vizyoner bir bakış açısı ortaya koyduklarını dile getirdi.

Yaratıcı Kültür Endüstrileri kavramının sinema, müzik, tiyatro, yazılı basın, yayıncılık, reklamcılık, mimarlık, tasarım, sanat, yazılım ve bilgisayar oyunları gibi fikri mülkiyete dayanan ve odağında kültürel yaratıcılık yer alan sektörleri ifade ettiğini aktaran Arda Işık, bu heterojen alanın antikalar, tarihi alanlar, müzeler ya da yöresel festivaller gibi kültürel bileşenlerin geniş̧ yelpazesini de kapsadığını vurguluyor. Bu bağlamda, Yaratıcı Kültür Endüstrileri’nin bağımsız sanatçılar ve küçük işletmelerden dünyanın en büyük holdinglerine kadar uzanan esnek ve modüler yapıyı kapsayan çerçeve bir kavram olduğunu sözlerine ekliyor.

‘’Gerek kültürel gerek ekonomik anlamda bilginin, düşüncenin ve yaratıcılığın yenilik süreçlerinde nasıl şekillendiğine bakıldığında Yaratıcı Kültür Endüstrileri’nin ‘Dijital Dönüşüm’ sonrası inovasyon sisteminin başlıca bileşenlerinden biri haline geldiği görülmektedir” diyen Mimar Arda Işık, özellikle bilim ve teknoloji alanında faaliyet gösteren genç̧ girişimcileri ve yeni işletmeleri geliştirmek amacıyla destek hizmetlerini bir çatı altında sunan kuluçka merkezleri, teknopark kampüsleri, girişim hızlandırma merkezleri, yaratım laboratuvarları ve ortak çalışma alanlarının yaygınlaştığını ve ortaya çıkan başarıda paydaş̧ haline geldiklerini vurguluyor. Ayrıca sanat, medya ve geleneksel kültürel ortamları destekleyen yaşam merkezleri, festival alanları, kültür ve konvansiyon merkezleri ile müzelerin, markalaşan şehir kimliğine katkıda bulunduğu gibi ekonomik gelişmeler için de fırsat sunduklarını dile getiriyor.

XL Mimarlık+Mühendislik’in bu ortamın bir parçası olduğunu aktaran mimar, ofis olarak Yaratıcı Kültür Endüstrileri’ne ait ürünlerle gelişmiş, üretmiş ve yaşamakta olduklarını aktarıyor. Diğer taraftan, ülkemizdeki Yaratıcı Kültür Endüstrileri’nin gelişimine ürettikleriyle katkıda bulunmayı ve yön vermeyi de sürdürdüklerini dile getiriyor ve ekliyor: “Öne sürdüğümüz tasarım stratejimiz ile mimarlık disiplinine, tasarımını yaptığımız Yaratıcı Kültür Endüstrisi’ne ait mimari ürünlerle de bu kültüre ait ortama vizyoner bir bakış açısı getiriyoruz.”

“XL Mimarlık+Mühendislik olarak, bu alanda ürettiğimiz projelerde önerdiğimiz tasarım stratejisiyle proaktif ve inisiyatif alan bir yaklaşım iddiasındayız. Ön tasarım, tasarım ve tasarım sonrası süreçleri bir bütün olarak ele alıyoruz ve yenilikçi bir söylem ortaya koyuyoruz” diyen Arda Işık, son dönemde E-Oyun Kampüsü, BioTeknoloji Kampüsü, Teknopark Kampüsü, Tarım Teknoloji Merkezi, Gastronomi Merkezi, Bilişim ve Start-Up firmalarına ait ofis ve kampüs çalışmaları XL Mimarlık+Mühendislik’in halen tasarım süreçlerini sürdürdüğü işler arasında yer aldığını sözlerine ekliyor.

Yazar - Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi, Halkla İlişkiler Tanıtım, Adalet, Kamu Yönetimi mezunu -----Davut Güleç Kimdir ? -----

İlginizi Çekebilir

Kültür-sanat, magazin-yaşam haberleri

Yaz Ayında Döner Tüketirken Dikkat! Çeşitli Baharatlarla Bozuk Etin Tadı Değiştiriliyor Baharatla Kamufle Edilen Dönerde …


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/swtdavut/public_html/wp-includes/functions.php on line 5427