Ekonomi-teknoloji haberleri (07.09.2022)

Domates konservesi ve salça ihracatına kısıtlama iddialarına yalanlama

Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkan Yardımcısı Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Hayrettin Uçak’ın Domates Konservesi ve Salça İhracatı Kayda Bağlanmasına İlişkin Basın Açıklaması;

Devletimizin destekleriyle, bütün paydaşlarımızla birlikte ortak akıl şiarıyla Türkiye’nin yaş meyve sebze ve meyve sebze mamulleri ihracatını 2021 yılında 5,3 milyar dolara taşıdık.

Sektörümüzün 2021 yılı ihracat rekoruna geniş ürün gamıyla 729 milyon dolarla en büyük katkıyı domates ve mamulleri ihracatımız sağlamıştır.

Küresel meyve sebze piyasasında ciddi bir aktör olan ülkemiz, yıllık 14 milyon ton üretimle domates üretiminde dünyada dördüncü sırada bulunmaktadır.

Domateste ürün çeşitliliğinde de güçlü bir konumda olan Türkiye’nin ihracat menzili Avrupa’dan Körfez ülkelerine kadar geniş bir coğrafyayı kapsamaktadır.

Ülkemize en çok döviz girdisi sağlayan sektörlerden biri olarak çizdiğimiz bu başarılı grafik hem ne kadar yüksek katma değerli ürünler ihraç ettiğimizi net bir şekilde ortaya koymakta, hem de orta vadede 10 milyar dolar ihracat hedefimize adım adım yaklaştığımıza işaret etmektedir.

Bugünkü Resmi Gazete’de yayımlanan Tebliğ ile “Domatesler (sirke veya asetik asitten başka usullerle hazırlanmış veya konserve edilmiş)- Diğerleri: (GTP:2002.90) (Salça)” ihracatında kayıt uygulaması getirilmiş olup söz konusu düzenleme bu ürünlerin ihracatının yasaklanması veya kısıtlanması söz konusu değildir.

Ayrıca, bu ürünlerin ihracatı Bakanlığımız iznine de tâbi kılınmamıştır.

Domates konservesi ve salça ihracatına kısıtlama getirildiğine dair haberler gerçeği yansıtmamaktadır.

200’e yakın ülke ve bölgeye ihracat gerçekleştiren yaş meyve sebze ve meyve sebze mamulleri sektörümüz Türk bayrağını dünyada ebediyen dalgalandırmaya devam edecektir.

Türkiye geneli meyve sebze mamul ihracatının yüzde 40’ını gerçekleştiren Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği olarak hedefimize inancımız tam, morallerimiz en üst seviyede.

Başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere Ticaret Bakanımız Sayın Mehmet Muş’a, Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Vahit Kirişçi’ye ve bizlere destek veren herkese teşekkür ederiz.

Kale Kilit ile Namık Kemal Üniversitesi arasında iş birliği protokolü imzalandı

Yaşam alanlarını güvenli alanlara dönüştüren Kale Kilit ile ülkemizin önemli yükseköğretim kurumlarından Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Mühendislik Fakültesi arasında üniversite-sanayi iş birliği protokolü imzalandı. Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Lokman Hakan Tecer ile Kale Kilit Bakım ve Yatırımlar Grup Müdürü Murat Gül arasında imzalanan protokol kapsamında Kale Kilit, bilimsel ve teknolojik araştırmalarda üniversiteden destek alırken üniversiteye de pratik uygulamalar konusunda destek verecek.

70 yıllık köklü tecrübesini inovatif bakış açısı ve gelişen teknolojilerle harmanlayan Kale Kilit, Ar-Ge çalışmalarına ve üniversite iş birliklerine büyük önem veriyor. T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından onaylanmış Ar-Ge merkezi bulunan Kale Kilit, Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Mühendislik Fakültesi ile bir iş birliği protokolü imzaladı. İmza töreni Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Lokman Hakan Tecer ile Kale Kilit Bakım ve Yatırımlar Grup Müdürü Murat Gül arasında gerçekleştirildi.

Kale Kilit’in üniversite ile iş birliğini güçlendirme ve uygulanabilir sonuçların sanayiye aktarımını sağlama hedefiyle imzaladığı protokol çerçevesinde şirket; mevcut ve yeni projelerinde bilimsel veya teknolojik araştırma konularında üniversiteden destek alabilecek ve üniversiteye gerekli her türlü pratik bilgi akışını sağlayacak. Bir yıl süreyle geçerli olacak iş birliği kapsamında üniversitede lisans, yüksek lisans, doktora programlarında öğrenim gören öğrenciler tam zamanlı veya yarı zamanlı olarak Kale Kilit bünyesinde çalışabilecek veya staj yapabilecek.

“Gerçek başarıyı yakalamanın yolu yenilikleri takip etmekten geçiyor”

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Kale Kilit Bakım ve Yatırımlar Grup Müdürü Murat Gül, “Yüzde 100 yerli sermaye ile üretim yapan Kale Kilit olarak, gerçek başarıyı yakalamanın yolunun katma değerli ürünler üretmek ve yenilikleri takip etmekten geçtiğine inanıyoruz. T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından onaylanmış Ar-Ge merkezimizde de inovatif ürünler hayata geçirmeye öncelik veriyoruz. Ar-Ge ekibimiz sayesinde kilit ve silindir portföyümüzü her yıl yeni ve teknolojik ürünlerle zenginleştiriyor, ürün ve sistemlerimizi sürekli güncelliyor ve sağlamlaştırıyoruz. Hayata geçirdiğimiz ürün ve hizmetlerle olası tehlikeleri henüz gerçekleşmeden engellemeyi amaçlıyoruz. Bu anlamda üniversite iş birliklerine de büyük önem ve değer veriyoruz. Ülkemizin değerli üniversitelerinden Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Mühendislik Fakültesi ile imzaladığımız protokolün her iki taraf için de çok verimli olmasını diliyorum.” şeklinde konuştu.

AVRUPA’DA KAOS, TÜRKİYE HAVALİMANLARINDA KONFOR VAR
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Ocak-Ağustos döneminde toplam yolcu sayısının yüzde 56,9 artarak 118 milyon 599 bini aştığını duyurdu. Aynı dönemde üst geçişler ile birlikte toplam uçak trafiğinin yüzde 37.8 artışla 1 milyon 224 bine ulaştığının altını çizen Karaismailoğlu, “Avrupa’da kaos, Türkiye havalimanlarında konfor var” dedi
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, havacılık istatistikleriyle ilgili açıklama yaptı. Ağustos ayında havalimanlarında iniş-kalkış yapan uçak sayısının iç hatlarda 78 bin 161, dış hatlarda 86 bin 589 olduğuna dikkati çeken Karaismailoğlu, “Üst geçişler ile birlikte toplam 202 bin 556 uçak trafiği gerçekleşti. Uçak trafiği geçen yılın aynı ayına göre yüzde 12,5 artış gösterdi. Ayrıca; 2019 yılı Ağustos ayı uçak trafiğinin yüzde 98’ine ulaşılmış oldu. Koronavirüs salgını sürecinde dünya genelinde ve ülkemizde büyük ölçüde azalan yolcu trafiği, bu yılın ağustos ayında, 2019 yılının aynı ayına kıyasla eski seviyesine oldukça yaklaştı. Toplam yolcu trafiğinde 2022 yılı Ağustos ayında 2019 yolcu trafiğinin yüzde 94’ü gerçekleşti” ifadelerini kullandı.
AĞUSTOS’TA HİZMET VERDİĞİMİZ YOLCU SAYISI 22 MİLYONA DAYANDI
İç hat yolcu trafiğinin 8 milyonu aşarken, dış hat yolcu trafiğinin 13 milyon 777’e ulaştığını ifade eden Karaismailoğlu, “Geçen ay direkt transit yolcular ile birlikte toplam 21 milyon 957 binden fazla yolcuya hizmet verdik. Toplam yolcu trafiği ise geçen yılın aynı ayına göre yüzde 20,3 artış gösterdi. Yük trafiği de yüzde 14 artarak toplam 448 bin 201 tona ulaştı” dedi.
İSTANBUL HAVALİMANI’NDA 6.8 MİLYON YOLCUYA HİZMET VERİLDİ
“Ağustos’ta İstanbul Havalimanı’ndaki uçak trafiği; iç hatlarda 10 bin 757, dış hatlarda 30 bin 817 olmak üzere toplamda 41 bin 574’e ulaştı” diyen Karaismailoğlu, en yoğun havalimanı sıralamasında Avrupa’da zirveyi bırakmayan İstanbul Havalimanı’nda iç hatlarda 1 milyon 733 bin, dış hatlarda 5 milyon 90 bin olmak üzere toplam 6 milyon 823 bin yolcunun ağırlandığını duyurdu.
TOPLAM YOLCU TRAFİĞİ 8 AYDA YÜZDE 56.9 ARTTI
Ulaştırma Bakanı Karaismailoğlu, Ocak-Ağustos döneminde de yolcu ve uçak trafiğinde artış yaşandığının altını çizdi ve açıklamasına şöyle devam etti:
“8 aylık dönemde uçak trafiği, iç hatlarda 520 bin 313, dış hatlarda 456 bin 71 oldu. Böylece üst geçişler ile birlikte toplam 1 milyon 224 bin uçak trafiğine ulaşıldı. Ocak-Ağustos döneminde uçak trafiği, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 37,8 artış gösterdi. İç hat yolcu trafiği 52 milyon 190 bine dayanırken, dış hat yolcu trafiği 66 milyon 158 bin oldu. Bu dönemde direkt transit yolcular ile birlikte toplam 118 milyon 599 bin yolcumuza havalimanlarımızda hizmet verdik. Toplam yolcu trafiğinde yüzde 56,9’luk bir artış gerçekleşti. Aynı dönemde yük trafiği toplamda 2 milyon 645 bin tona ulaştı.”
ANTALYA HAVALİMANI’NDA 2O MİLYON 424 BİNDEN FAZLA YOLCU AĞIRLADIK
Sekiz aylık dönemde İstanbul Havalimanı’nda iç hatlarda 72 bin 363, dış hatlarda 201 bin 324 olmak üzere toplamda 273 bin 687 uçak trafiğinin gerçekleştiğine vurgu yapan Karaismailoğlu, iç hatlarda 10 milyon 657 bin, dış hatlarda 30 milyon 486 bin olmak üzere toplamda 41 milyon 143 bin yolcu trafiğinin oluştuğunu kaydetti. Turizm merkezlerindeki havalimanlarındaki hareketliliğe de dikkati çeken Karaismailoğlu, “Ocak-ağustos döneminde; Antalya Havalimanı’nda iç hatlarda 4 milyon 11 bin, dış hatlarda 16 milyon 413 bin olmak üzere, 20 milyon 424 binden fazla yolcumuza hizmet verdik. İzmir Adnan Menderes Havalimanı’nda 6 milyon 588 bin, Muğla Dalaman Havalimanı’nda 3 milyon 139 bin, Muğla Milas-Bodrum Havalimanı’nda 2 milyon 770 bin yolcumuzu ağırladık. Gazipaşa Alanya Havalimanı’nda ise toplamda 490 bin 546 yolcu trafiği gerçekleşti” değerlendirmesinde bulundu.
AVRUPA’DA KAOS, TÜRKİYE HAVALİMANLARINDA KONFOR VAR
“Avrupa’da kaos, Türkiye havalimanlarında konfor var” diyen Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu, salgın döneminde havacılık sektörüne verilen desteklerin meyvelerini topladıklarını belirtti. AK Parti iktidarının göreve geldiği günden bu yana her alanda olduğu gibi havacılık sektörüne de ciddi yatırımlar yaptığını aktaran Karaismailoğlu, “İktidara geldiğimizde 26 olan havalimanı sayısını 57’ye çıkardık. Değeri olmayan araziye yaptığımız İstanbul Havalimanı, tüm dünyanın gıpta ile baktığı projeler arasında yer aldı. Projeyi duyurduk, ‘Yapamazlar.’ dediler. Temelini attık, ‘Bitiremez.’ dediler. Bitirdik, ‘Yolcu gelmez.’ dediler. İstanbul Havalimanı, Avrupa’nın en yoğun ve en iyi havalimanı oldu. Başarılarımıza karşın eleştirmekten, kamuoyunu yanlış yönlendirmekten vazgeçmediler. Biz tüm bu haksız eleştirilere rağmen, Cumhuriyet tarihinin en önemli başarılarını elde ettik. Daha nice başarılar elde etmek için de büyük bir özveri ile çalışmaya devam ediyoruz” dedi.

Aon Türkiye’nin Well-being Uygulamaları, Yan Hak Trendleri ve Ofise Dönüş Anketi

Aon Türkiye’nin Well-being Uygulamaları, Yan Hak Trendleri ve Ofise Dönüş Anketine göre, şirketlerin yüzde 83’ü çalışma düzenlerinde değişikliğe gitti Risk, emeklilik ve sağlık konularında profesyonel hizmetler sunan Aon Türkiye tarafından hazırlanan Wellbeing Uygulamaları, Yan Hak Trendleri ve Ofise Dönüş Anketinin sonuçları açıklandı. Araştırma sonucuna göre kurumların uygulamalarında sektör, ölçek, ortaklık yapısı gibi kırılımlardan bağımsız olarak uzaktan çalışma opsiyonunu benimsediği görüldü. Şirketlerin çalışanı desteklemeye yönelik uygulamalarının gelişime açık bir alan olduğu ortaya çıkmıştır.  Risk, emeklilik ve sağlık konularında veri ve analizlerden faydalanarak profesyonel hizmetler sunan Aon, Türkiye’de faaliyet gösteren çok uluslu ve yerel firmaların mevcut yan hak yapılarını ve bu yapılardaki değişimleri analiz etmek, yeni uygulamaları belirlemek, şirketlerin çalışanlarını desteklemeye yönelik çalışmalarını incelemek üzere hazırladığı “Wellbeing Uygulamaları, Yan Hak Trendleri ve Ofise Dönüş Anketi”’nin sonuçlarını açıkladı. Araştırmaya, finanstan sağlık hizmetlerine, imalat sanayiden tüketim ürünlerine kadar 16’dan fazla sektörde faaliyet gösteren, yüzde 20’si lokal, yüzde 80’i global şirketlerden oluşan toplam 94 kurum katıldı. Araştırma kapsamında, COVID-19 sonrasında ofise dönüş planlarını tamamlayan şirketlere yeni çalışma düzenleri için hangi uygulamayı belirledikleri soruldu. Şirketlerin yüzde 83’ü çalışma düzenlerinde değişiklik yaptıklarını iletti, ancak tamamen evden çalışmayı benimseyen şirketlerin oranı ise %3 ile sınırlı kaldı.Şirketlerin yüzde 46’sı aynı ilden çalışma koşulu koyuyor, bu da halen şirketlerin çalışanın kolay ulaşılabilir olmasına değer verdiğini gösteriyor. Yeni dönemde şirket performanslarını en çok etkileyeceğini düşündükleri üç madde ise sırasıyla: Yeteneği çekmek ve tutmak (%71), çalışanların sağlıklı bir iş/yaşam dengesi kurabilmesi (%50), değişen demografik yapı ve değişen çalışan beklentileri (%48) oldu. Değişen çalışma ortamını dikkate alarak şirketler çalışanlarını desteklemeleri gerektiğini düşünmekle birlikte, tam kapsamlı bir wellbeing programı hazırlayarak aksiyona geçen şirketlerin oranı % 5 ile sınırlı kalmıştır. Dar kapsamlı ve sınırlı programlar sunan şirketlerin oranı %36 iken, kısa ve orta vadede program sunmayı planlayan şirketlerin oranı ise %23’tür. Bu alan gelişime açık bir tablo çizmektedir.  Şirketlerin yüzde 87’si çalışan memnuniyetini ve bağlılığını artırmayı amaçlıyorŞirketler wellbeing planlarını başlatmak için önceliklerini ise şöyle sıraladı: Çalışan memnuniyetini ve bağlılığını artırmak (%87), çalışan verimliliğini artırmak (%74), iş-yaşam dengesini geliştirmek (%70), çalışan stresini azaltmak (%57), yetenekleri çekmek ve tutmak (%51), çalışanın fiziksel sağlığını dest eklemek (%49), şirket iş performansını artırmak (%36), çalışan sirkülasyonunu düşürmek (%25), iş güvenliğini desteklemek (%14), sosyal sorumluluk (%12), çalışanın dayanıklılığını artırmak (%8), iş gücü planlaması (%5), sağlık giderlerini ve devamsızlık oranını düşürmek (%3) ise en son sıralarda yer aldı. (Şirketler birden fazla şıkkı seçebilmiştir)Şirketlerin yüzde 80’inde esnek yan hak uygulaması olmamakla beraber, şirketlerin %22’si önümüzdeki yıllarda esnek yan haklara geçmeyi planladıklarını iletmiştir. “Şirketler, yan hakları genişletme eğiliminde”Aon Türkiye Sağlık ve Emeklilik Çözümlerinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Sinem Yalçın; “2020 yılında yaptığımız çalışmada uzaktan çalışma yönteminin yükselen trend haline geldiğini tespit etmiştik. Bu çalışmada ise şirketlerin uzaktan çalışma opsiyonunu benimsediğini görüyoruz. Değişen çalışma koşulları, şirketleri çalışana sundukları paketler ve hakları gözden geçirmeye yönlendiriyor. Bu gözden geçirmeler neticesinde şirketlerin aksiyon aldıkları/almayı planladıkları alanların wellness ve esnek yan haklar uygulamaları olarak öne çıktığı gözükmektedir. Anket sonuçlarına göre şirketler wellbeing başlığı altında, çalışanı destekleyecek çeşitli programlara başlasa da çok az şirket bunu sistemli yapabiliyor ve performansı ve geri dönüşümü ölçümleyebiliyor. Bu alanın da gelişime açık olduğu görülüyor. Aon olarak bu konuda müşterilerimizin ihtiyaçlarını karşılamak ve kapsamlı programlar geliştirmelerini sağlamak için global deneyimimizi de kullanarak danışmanlık hizmetlerimiz ile desteklemekteyiz. ”

Pazar esnafının da dijital dönüşümüne katkıda bulunan Pazardan.APP, kısa belgeselini yayınladı

Pazarcı esnafını dijitalleştirerek e-ticarete kazandıran yerli uygulama Pazardan, pazarcıların zor ve zahmetli hayatlarını ele alan kısa belgeselini yayınladı.

Tüketicileri günlük taze ürünlerle buluştururken pazar esnafının da dijital dönüşümüne katkıda bulunan Pazardan.APP, kısa belgeselini yayınladı. Pazarcıların dijitalleşmesi konusunu işlemek isteyen kıymetli basın mensupları bizimle iletişime geçebilir.

Steelseries, yeni Apex 9 klavyelerinden dünyanın en hızlı optik anahtarlarını ortaya çıkarıyor

Oyun ve espor çevre birimlerinde dünya lideri olan SteelSeries, bugün Apex 9 serisi klavyelerin lansmanı ile en yeni teknolojik yeniliğini tanıttı. Ciddi oyuncuların kendi önemli anlarını yaratmalarına yardımcı olmak için sıfırdan inşa edilen Apex 9 serisi hızlı, özelleştirilebilir, espora hazır ve yeni SteelSeries OptiPoint teknolojisi ile destekleniyor.

 Daha hızlı olmak, daha fazla galibiyete eşittir. Oyuncular için sektör lideri inovasyon markası, ilk kez ödüllü Apex klavye serisine optik bir anahtar getiriyor. SteelSeries OptiPoint teknolojisi, önde gelen optik klavyeden %33 daha hızlı hareketle çalışırken; değiştirilebilir optik anahtarlar, sıfır geri tepme ile yalnızca 0,2 ms’lik yanıt süresi ve 2 noktalı çalıştırma ayarı ile en iyi performansı ve tasarımı sunar.

Özelleştirme anahtardır. Apex 9 serisi klavyeler, markanın yazılım ekosistemi SteelSeries GG aracılığıyla, oyuncuların RGB aydınlatmadan tercih edilen İşletme Noktası’na kadar her şey için kişiselleştirilmiş ayarlar oluşturmasına olanak tanır.

Kullanıcılar, performans odaklı 1 mm’lik bir çalıştırma noktası ile anahtar başına daha derin ve daha bilinçli bir 1,5 mm arasında seçim yapabilir. Apex 9 kullanıcıları, daha fazla özelleştirme için anahtarlarını değiştirebilir ve Apex 9’u gerçekten kendilerine ait kılmak için Doğrusal, Dokunsal ve Tıklamalı anahtarlar arasında seçim yapabilir.

Profesyoneller gibi oynayın. Profesyonel espor oyuncuları arasında daha küçük klavyelerin benimsenmesi arttıkça, yeni Apex 9 serisi, SteelSeries’in hevesli profesyoneller ve sıradan oyuncular için şık kurulumlar oluşturmak adına yeni modern kimliğine sahiptir. Seçkin performans için tasarlanan yeni klavye serisi, yeni OptiPoint anahtarları ile standart olarak gelir ve iki espor için hazır form faktörüyle sunulur: SteelSeries Apex 9 TKL ve SteelSeries Apex 9 Mini.

Apex 9 TKL – Dünyanın önde gelen oyuncuları tarafından tercih edilen, espor için hazır APEX 9 TKL (anahtarsız) tasarımı,           büyük fare hareketleri için konfor, aşinalık ve daha fazla           esneklik sağlarken daha iyi ergonomi de sağlar. Böylece oyuncular     daha sert ve daha uzun süre oynayabilir. SteelSeries’in çığır   açan OptiPoint optik anahtarları, 1 mm’lik çalıştırma noktasıyla birlikte yıldırım hızında tepki vererek oyuncuları         en üst sıralarda yer alıyor. Oyuncular, özel olarak tasarlanmış Double Shot PBT tuş başlıkları ve kırılmaz dayanıklılıkla        galibiyet serilerini körükleyen alüminyum üst plaka ile solmaya           karşı dayanıklı ve gelişmiş tuş vuruşu hissini yaşayacaklar.

Apex 9 Mini – Mini güçlüdür ve oyuncuların ihtiyaç duyduğu her şeyi küçük bir pakette sunar. Oyun alanını tamamen en üst        düzeye çıkarmak isteyenler için Apex 9 Mini’nin %60’lık form faktörü, kullanıcılara büyük fare taramaları ve hareketleri için daha fazla masa alanı sağlarken, basılı ikincil işlevler      aracılığıyla tam boyutlu bir klavyenin tüm özelliklerini Özel olarak oluşturulmuş OptiPoint anahtarları, 0,2 ms tepki süresi ve sıfır geri dönme ile tuş vuruşları için           ışığın gücünden ve hızından yararlanır. Double Shot PBT    Tuş Başlıkları dayanıklılıkları, kaliteleri ve sesleriyle ünlüdür, bu nedenle oyuncular 100 milyon basışa kadar süren        tuş anahtarlarına sahip olduklarında, elit tuş başlıklarına sahip olurlar.

SteelSeries.com’da ve dünyanın dört bir yanındaki perakendecilerde bulunan Apex 9 TKL ve Apex 9 Mini, aşağıdaki MSRP’ler için mevcuttur:

Apex 9 TKL – NA $139.99 | EU €149.99 | AP $169.99

Apex 9 Mini – NA $129.99 | EU €139.99 | AP $149.99

Yazar - Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi, Halkla İlişkiler Tanıtım, Adalet, Kamu Yönetimi mezunu ----- Davut Güleç Kimdir ? -----

Göz Atabilirsiniz.

Türkiye’nin her yerinden 80 bin çocuk uzay eğitimi aldı

Uzayı merak eden, problem çözmeyi seven, hayal gücü geniş çocuklar ve gençlerin bir araya geldiği …

Ekonomi-teknoloji haberleri ve TUİK verileri (25.09.2022)

Yangında; Yapıyı, İnsanı ve Çevreyi Koruyan Çözüm : “Masdaf Yangın Pompası” Ülkemizde ve dünyada çeşitli …