EDEBİYAT DÜNYASI’NDAN KISA KISA

BASIN YAYIN SANAT EDEBİYAT ŞİİR DÜNYASI’NDAN KISA KISA DUYURULAR…

KERİM ÖZBEKLER-GAZETECİ-YAZAR-ŞAİR

Ekonomi Editörü-Spor Editörü ve Sosyal Medya Sorumlusu olarak çalışacak iş arayan arkadaşlar bana mnyukselir@gmail.com mailine cv gönderebilirler #haber #habereditörü #işilanı  #editör #işilanı  #sosyalmedya #ekonomi #cv #spor

MUSTAFA NİHAT YÜKSELİR

Düşünür-Konuşur-Yazar

***

ESKİŞEHİR’DE DÜZENLENEN ŞİİR YARIŞMASINI KAZANAN ŞAİRİN KİTABI BASILACAK VE KENDİSİNE 100 ADET KİTAP VERİLECEK.(SON İŞTİRAK TARİHİ.01 AĞUSTOS 2022 PAZARTESİ)
Eskişehir Odunpazarı Belediyesi, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) ve İşyerinin Sesi Dergisi tarafından ikinci defa Emek Şiir Ödülü Yarışması düzenlendi.
KATILIM KOŞULLARI;
1. Ödül, sağlık emekçileri adına düzenlenmiş olup daha önce ödül almamış yayınlanmaya hazır kitap bütünlüğündeki dosyaya verilecektir. Kitap oylumunda olmayan dosyalar değerlendirmeye alınmayacaktır.
2. Gönderilen eserlerde çağdaş bir dünya ve şiir görüşü, şiirin gerektirdiği estetik ve dil bilinci temel ölçüt olacaktır.
3. Ödüle katılacak eserlerin yedi nüshası belirtilen adrese ayrı bir zarfta kısa özgeçmiş ve iletişim adresiyle birlikte gönderilecektir. Kargodan dolayı oluşacak aksaklıklardan ödül komitesi sorumlu değildir.
4. Ödül bir kişiye verilecek, bölüştürülmeyecektir.
5. Katılan dosyalar sahiplerine geri gönderilmeyecektir.
6. Son başvuru tarihi 1 Ağustos 2022 çalışma saati bitimine kadardır.
7. Kazanan eser Odunpazarı Belediyesi’nin anlaşması olan yayınevi tarafından 1000 adet basılacak eser sahibine 100 adedi telif olarak verilecektir.
8. Sonuç 1 Eylül 2022 tarihinde açıklanacak ödül töreni ve yeri ile ilgili açıklamalar ayrı bir basın bülteniyle bildirilecektir.
9. Seçici Kurul: SES Eskişehir Şubesi Eş Başkanı Birtürk Özkavak, Rahmi Emeç, Betül Tarıman, Ömer Asaf Tosun, Betül Dünder,  Emel İrtem ve Eylem Lodos’tan oluşmaktadır.
10. Eserlerin gönderileceği adres;
Dr.Birtürk Özkavak
71 Evler Aile Sağlığı Merkezi
71 Evler Mahallesi, Dolunay Sokak, No. 98
Odunpazarı-Eskişehir
***
BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ”İPEK ŞEHİR ÖYKÜ YARIŞMASI” DÜZENLEDİ, BİRİNCİYE 8.000. İKİNCİYE 6.000, ÜÇÜNCÜYE 4.000 LİRA ÖDENECEK.(SON İŞTİRAK TARİHİ.31 AĞUSTOS 2022 ÇARŞAMBA)
KATILIM KOŞULLARI;
-İpek Şehir Öykü Yarışmasında, konu sınırlaması yoktur.
-Her katılımcı, yalnız 1 (bir) öykü ile yarışmaya katılabilir.
-Öyküler, iki bin kelimeyi geçmemelidir.
-Gönderilen öyküler, daha önceden herhangi bir yerde yayınlanmamış ve herhangi bir yarışmaya katılmamış olmalıdır.
-Yarışmaya gönderilen öykülerden, uygun görülenler hazırlanacak kitap içinde yayınlanacaktır.
-Kitaba girecek öyküler için ayrıca telif ödenmeyecektir, kitabın sonraki baskıları için de telif ödenmeyecektir.
-Öykülerin bütün kullanım hakları Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne ait olacaktır, ancak kitabın ilk baskısı bittikten sonra yazarlar öykülerini başka yerlerde de yayınlayabilecektir.
-Öykülerde isim ve soy isim yerine, rumuz kullanılması esastır.
-Gönderilen öyküyle birlikte, ayrı bir dosyada öykü sahibinin özgeçmişinin ve irtibat bilgilerinin de yer alması gerekmektedir.
Öyküler, bursaoyku@bursa.bel.tr mail adresine gönderilecektir.
-Öykülerin değerlendirilmesinde, eser sahibinin Türkçeyi kullanma becerisi-kurgu becerisi-eserin özgünlüğü gibi esaslar dikkate alınacaktır.
-Son başvuru tarihinden sonra gönderilen öyküler, dikkate alınmayacaktır.
-Yarışmanın dili Türkçedir, yarışmaya katılım için yaş ve uyruk sınırlaması yoktur.
-Yarışmaya, Bursa Büyükşehir Belediyesi ile Belediyeye bağlı kuruluş çalışanları, Seçici Kurul Üyeleri ve bunların birinci derece yakınları katılamazlar.
-Yarışmaya, Bursa Büyükşehir Belediyesi ile Belediyeye bağlı kuruluşlar bünyesinde yapılan yarışmalarda dereceye girenler katılamazlar.
-Dereceye giren öyküler ve ödül töreni ile ilgili açıklama, daha sonra yapılacaktır.
-Yarışmaya katılan adaylar, bu şartları peşinen kabul etmiş sayılır ve sonradan bir hak iddia edemez.
İPEK ŞEHİR ÖYKÜ YARIŞMASI ÖDÜLLERİ;
Birinciye.8.000 TL,
İkinciye.6.000 TL,
Üçüncüye.4.000 TL,
Teşvik Ödülü (2 Adet): 1.000 TL.
***
TÜRKİYE BİLİŞİM DERNEĞİ YÖNETİCİLERİNİN DÜZENLEDİĞİ BİLİMKURGU ÖYKÜ YARIŞMASI BİRİNCİSİNE 6.000, İKİNCİSİNE 4.000. ÜÇÜNCÜSÜNE, 2.000 LİRALIK HEDİYE ÇEKİ VERİLECEK.(SON BAŞVURU TARİHİ.31 AĞUSTOS 2022 ÇARŞAMBA)…YARIŞMA KOŞULLARI;TBD Bilimkurgu Öykü Yarışması’nın sonuçları 2022 yılı Aralık ayı içinde açıklanacaktır. Ödül olarak birinci gelen yarışmacıya 6.000 TL, ikinci gelen yarışmacıya 4.000 TL ve üçüncü gelen yarışmacıya da 2.000 TL tutarında hediye çeki verilecektir.KATILIM KOŞULLARI;-Yarışmaya TBD Yönetim Kurulu üyeleri ile TBD Bilişim Dergisi Yayın Kurulu Üyeleri dışında herkes katılabilir.-Öykü Türkçe yazılmalıdır.-Öykü, bilimkurgu türünde yazılmış olmalıdır. Bilimkurgusal unsurlar içermeyen fantezi, masal ve benzeri türlerde yazılmış öyküler değerlendirmeye alınmayacaktır.-Öykü daha önce herhangi bir yarışmada ödül almamış olmalıdır.-Yarışmaya gönderilmeden önce basılı ya da dijital ortamda yayımlanmış öyküler yarışmaya kabul edilmeyecektir.-Her yazar yalnızca bir öyküyle yarışmaya katılabilir.-Önceki yıllarda birincilik ödülü alan yazarlar yarışmaya katılamaz.-Dereceye girecek öyküler içinde seçici kurul tarafından yayımlanmaya değer bulunanlar kitap olarak yayımlanacaktır.-Öykülerin internet sitesinde, Bilişim Dergisi’nde ya da kitaplaştırılarak yayımlanması için https://lnkd.in/dwBWCZq
adresinde bulunan “Onaylıyorum” adlı belgenin yazar tarafından doldurulması ve sistemden gönderilmesi gerekmektedir. Onaylıyorum adlı belgeyi TBD’ye göndermeyen yarışmacılar yarışmaya kabul edilmeyecektir

BİÇİM;-Öykü, yaygın olarak kullanılan bir kelime işlemciyle, “12” font büyüklüğünde. “Arial” karakter” seçilerek yazılmalı ve aşağıdaki çevrimiçi form kullanılarak gönderilmelidi,. başvurunun geçerli olabilmesi için yarışmacıların öykü, özgeçmiş ve onaylıyorum formundan oluşan üç adet dokümanı çevrimiçi form üzerinden TBD’ye göndermeleri gerekmektedir.-Yarışmacılar, başvuru formuna doğum tarihlerini girmelidirler.-Başvuru tarihi itibariyle 18 yaşını doldurmamış yarışmacıların öyküleri, kendi yaş grupları içinde değerlendirilecektir.-Öykünün yer aldığı dosyaya, öykünün adı verilmelidir.-Öykü dosyasının içinde, yazarla ilgili hiçbir bilgi olmamalıdır.-Özgeçmiş dosyasında, yazarın açık adı-kısa özgeçmişi-açık adresi ve telefon numarası-ayrıca varsa kişisel web sitesi-blog adresi bulunmalıdır. Özgeçmiş dosyasına, yazarın adı verilmelidir.-Yazarların, yarışmaya gerçek ad ve soyadlarıyla katılmaları gerekmektedir. Yarışmada, rumuz kullanılmamaktadır.-Öykü, en fazla iki bin sözcükten oluşmalıdır.-Bu biçimsel özellikleri taşımayan öyküler, yarışma dışı bırakılacaktır.ÖYKÜNÜN TESLİMİ;Yapıt, 31 Ağustos 2022 tarihine dek aşağıdaki form ile gönderilmelidir.Türkiye Bilişim DerneğiCeyhun Atuf Kansu Caddesi, 1246. Sokak, No.4/17 Balgat-AnkaraTel.0-312-4738215tbd-merkez@tbd.org.trwww.tbd.org.tr

Kayıt – Katılım Formu
***
2023 SEYHAN LİVANELİ ÖYKÜ YARIŞMASINI KAZANAN YAZARIN ÖYKÜLERİ EKSİK PARÇA YAYINEVİ TARAFINDAN KİTAPLAŞTIRILACAK.(SON BAŞVURU TARİHİ.31 EKİM 2022 SALI)
-Ödül, öykü türünde kitabı yayımlanmamış 18 yaş üzeri yazar ve yazar adaylarına açıktır. (Diğer türlerde kitabı yayımlanmış olmak, başvurmaya engel değildir.)
-Ödüle, iki öyküyle başvurulur. Öyküler elektronik ortamda veya kağıt baskı olarak yayımlanmamış, başka bir yarışmadan ödül almamış olmalıdır. Ve, yarışmanın sonucu açıklanana kadar yayımlanmamalıdır.
-Her biri en fazla 1500 sözcük uzunluğunda iki öykü, tek Word dosyası içinde gönderilmelidir.
-Başvuru, adayın kendisi tarafından, seyhanlivanelioykuyarismasi@eksikparca.com e-posta adresine 31 Ekim 2022 günü. Saat, 24.00’e kadar gönderilmelidir.
-Başvuru için gönderilen e-posta, iki Word dosyasından oluşmalıdır.
Birinci dosyada, yazarın-adayın adı-iki öyküsünün adları-belirlediği rumuz-adresi-cep telefonu-e-posta adresi ve kısa özgeçmiş bilgisi bulunmalıdır.
-İki öykünün yer alacağı diğer dosyaya, yazarın adı yazılmayacaktır.
Dosyaların her ikisi de, belirlenmiş olan rumuz adıyla kaydedilmiş olmalıdır. “rumuz-1” ve “rumuz-2” biçiminde.
-Düzenleme kurulu, jüri üyelerine ön elemeden geçen adayların dosyalarını isimsiz iletecektir.
-Düzenleme kurulu, adayların dosyalarını özensizlik-belirgin anlatım sorunu-yazım hatası-yönetmeliğe aykırılık gibi yönlerden inceleyecektir. Yarışmayı düzenleyen kurum, ön seçici kurul oluşturma yetkisine sahiptir.
-Ödüle gönderilen öykülerin, hukukî sorumluluğu yazarına aittir. -İntihal veya üçüncü kişilerin telif hakkı gibi durumlarda, sorumluluk yazara aittir.
-Seçici Kurul üyelerinin birinci derece yakınları, önceki senelerde ödülümüzü alan veya finale kalan yazarlar ödüle başvuramayacaktır.
-Seçici Kurul’un ödüle değer bulduğu yazarın hazırlayacağı öykü dosyası, Eksik Parça Yayınevi tarafından kitaplaştırılacaktır.
2023 SEYHAN LİVANELİ ÖYKÜ YARIŞMASI ÖDÜLLERİ;
Kazanan, 22 Ocak 2023 (Seyhan Livaneli’nin doğum günü) günü açıklanacak ve 2023 Nisan ayında ödül töreni düzenlenecektir.

***

TÜRKÇE EDEBİYATI SAVUNACAK BİR CENGAVER ARANIYOR…
“Türk edebiyatı mı Türkçe edebiyat mı?” konulu yayınımızı üç bini aşkın kişi dinledi. Gelen eleştiriler Türkçe edebiyat ifadesini savunan birini neden yayına almadığımız yönündeydi. Türkçe edebiyat ifadesini savunanları yayına davet ettim, başka yayın yapmayı teklif ettim. Ancak hiçbiri bu tekliflerimi kabul etmedi. Yayın davetlerim hâlâ geçerli. Fikrini kamuoyu önünde savunamayıp yayınevi, dergisi ve bağlı olduğu kurumla bize uydurma kavramları dayatan şair, yazar ve editörlere duyurulur.
KAAN EMİNOĞLU
kaaneminoglu@outlook.com
***
AYHAN KAYHAN’DAN YAZARLARA YAYIN DESTEĞİ VERİLİYOR… -İmla ve yazım kuralları desteği,
-Tekrar eden kelime ayıklanması,
-Yorucu cümlelerden arındırma,
-Eserin yazar gözünden geçmesi,
-İsteyen kişiye yayınevi desteği.
-FİYAT.400 TL.
YAZAR AYHAN KAYHAN
yazarayhan kayhan@gmail.com

Hakkında Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi, Halkla İlişkiler Tanıtım, Adalet, Kamu Yönetimi mezunu Davut Güleç Kimdir ?

Göz Atabilirsiniz.

Vali Gökmen Çiçek Turizm Acentaları ve Otel Yöneticileriyle Kahvaltıda Bir Araya Geldi

Vali Gökmen Çiçek, Kayseri turizminin tanıtılması amacıyla Turizm Acentaları ve Otel yöneticileri ile kahvaltıda bir …