Büyükşehir’in Temiz Ve Yenilenebilir Dev Enerji Yatırımlarında konuşan Özhaseki ‘ Deprem bölgesinde gece-gündüz çalışıyoruz

BAKAN MEHMET ÖZHASEKİ:  “DEPREM BÖLGESİNDE GECE GÜNDÜZ ÇALIŞIYORUZ”

 Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, deprem bölgesini ayağa kaldırmak için aralıksız çalıştıklarını belirterek, “200 binden fazla ihale yaptık. Orada konutlar zaten bitmek üzere. Önümüzdeki aydan itibaren depremzede vatandaşlarımıza vereceğiz. Bir taraftan ‘Yerinde Dönüşüm’ projesi başlattık, diğer taraftan meydan projelerine bizler başladık. Oradaki kardeşlerimiz yerlerine, yurtlarına, huzurla evlerine oturuncaya kadar emin olun bizler gece gündüz demeyeceğiz, çalışacağız.” dedi.

 Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, Kayseri’de bir dizi açılış programına katıldı. Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleşen törene, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, Kayseri Valisi Gökmen Çiçek, AK Parti Kayseri Milletvekilleri Şaban Çopuroğlu, Murat Cahid Cıngı, S. Bayar Özsoy, AK Parti İl Başkanı Fatih Üzüm, merkez ve ilçe belediye başkanları, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Hüseyin Beyhan, Genel Sekreter Yardımcıları, daire başkanları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Burada konuşan Bakan Özhaseki, Belediyecilik alanında dönüm noktasının 1994 yılı olduğunu dile getirerek, “Sayın Cumhurbaşkanımızın İstanbul’da, birçok yerde de aynı misyona sahip olduğumuz arkadaşların aday olmasıyla birlikte belediyelerde yeni bir çığır açıldı. Kimseyi ayırmayacağız, partisine asla bakmayacağız, diline, imanına, mezhebine, ırkına, meşrebine bakmadan hizmet edeceğiz diye söz verdik. O günden beridir de çalışıyoruz, çok şükür güzel hizmetler de ortaya çıktı.” diye konuştu.

Belediyecilikte güzel hizmetler ortaya çıkardıklarını vurgulayan Bakan Özhaseki, “Yaptıklarımıza şu meydan bile şahittir. Şurada zannedersem 400-500 tane baraka vardı. Onun yıkılıp turizme açılması, müze yapılması, kültür sanat merkezinin yapılması bile herhalde on senemizi almıştır. Şu meydanın açılması bile başlı başına bir işti. Çok şükür bu şehrin altyapısı yapıldı, üst yapısında güzel hizmetler oldu. Gördüğünüz şu modern meydanı ortaya çıktı. Bir taraftan da hiçbir belediyenin başaramadığı o devasa hizmetleri yaptık. Serbest bölgeyi belediyelerimiz kurdu. Yamula Barajını belediyelerimiz yaptı. Raylı sistemi tabii ki bizler getirdik. Erciyes’teki kayak merkezini bizler yaptık. Dördüncü üniversiteyi Kayseri’ye belediye olarak bizler getirdik. Biz de sadece belediye yasalarında verilmiş olan yetkiler değil, onun dışında da bu şehre faydası olacak ne varsa, hayırlı ne iş varsa peşine düştük. Bugün geldiğimiz noktada elhamdülillah şehrimiz parmakla gösterilir bir şehir haline geldi.” şeklinde konuştu.

“ŞEHİRLERİN GELECEĞİ YEREL YÖNETİCİLERİN UFUKLARIYLA DOĞRU ORANTILIDIR”

Şehirleri canlı organizmaya benzeten Bakan Özhaseki, “Şehirlerin geleceği o şehirdeki yerel yöneticilerin ufuklarıyla doğru orantılıdır. Yöneticiler iyi niyetliyse, ufuklu insanlarsa, hedef koyup o hedefe doğru koşuyorlarsa o şehirler büyüyor ve gelişiyor. Doğru orantılı değilse yerinde saymaya başlıyor. Bir müddet sonra küçülüyor. Sonra çocuklarımız terk ediyor ve şehirler gerçekten gerileyen bir hale doğru dönüyor. Allah’a hamdolsun 1994’ten bu tarafa verilen mücadelelerle bu şehrin nüfusu o günlerde hatırlıyorum, merkez 420 bin civarındaydı. Şimdi 1 milyon 250 bin civarında. Bu şehirde spor arıyorsanız var, kültür arıyorsanız sanat arıyorsanız var. Normal bir ailenin en kolay şekilde yaşayabileceği ortam hamdolsun bu şehirde sağlandı. Naçizane çok emek verdim. Ama benden sonra gelen arkadaşlarım da bizleri utandırmadılar. Hepsini iftihar ediyoruz, buradalar hepsine de kefiliz. Arkalarında dimdik dururuz, çalışıyorlar ediyorlar, uğraşıyorlar.” dedi.

“ZOR BİR COĞRAFYADA YAŞIYORUZ”

Bakan Özhaseki, coğrafya olarak zor bir yerde olduğumuzu, bu nedenle de güçlü olmak gerektiğini ifade ederek, “Hakikaten bulunduğumuz coğrafya adeta bir ateş çemberi gibi. Şu gelinen noktada sizler de şahitsiniz ki bu ülke zor bir coğrafyada bulunuyor. Bu ülkede güçlü olmak bir mecburiyettir. Avrupa’nın ortasında, Avrupa Birliği’ne üye bir ülke olarak yaşıyor olsanız, hiçbir askeri yatırım yapmanıza gerek yok. Güçlü olmanıza da gerek yok, sınır yok, istediğiniz şehre gidip yaşayabilirsiniz. Bu topraklarda bağımsız bir millet olarak yaşamak istiyorsanız, ‘ezanımız beş vakit okunsun, bayrağımız daima dalgalansın’ diyorsanız güçlü olmak zorundasınız.” ifadelerini kullandı.

”DÜNYA 5’TEN BÜYÜK DİYEN LİDERİMİZ VAR”

Bakan Özhaseki bir hafta önce Birleşmiş Milletler Genel Kurulu için Amerika’ya gittiklerini hatırlatarak, “Birleşmiş Milletler’in malum binasının tam karşısında yüksek  bir bina var. Üstünde Türk bayrağı dalgalanıyor, üzerinde Türkevi yazıyordu. İftihar ettik, bütün toplantılarımızı Türkevi’nde yaptık. Sayın Cumhurbaşkanımızla görüşebilmek için birçok devlet başkanı randevu istediler, kuyrukta bekliyorlardı. Orada flaş bir tane ülke vardı; Türkiye idi. BM Genel Kurulu’nda Sayın Cumhurbaşkanımız konuşma yaptı. İki tane şey çok önemliydi; birisi mazlum milletleri de dikkate alarak orada herkese dönüp ‘daha Adil bir dünya mümkündür’ diye başlayan uzun bir konuşma yaptı Cumhurbaşkanımız. Oradaki emperyalistlerin gözünün içine baka baka ‘dünya beşten büyüktür’ diyeceksiniz ve ‘daha Adil bir dünya mümkün’ diyerek konuşma yapacaksınız. Bütün mazlum ülkeler alkışlıyorlardı.” dedi.

“TÜRKİYE SÖZÜ DİNLENEN ÜLKE OLDU”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Türkiye’nin sözü dinlenen ve gittiği her yerde hatırı sayılan bir ülke haline geldiğini belirten Bakan Özhaseki, “Libya ile biz anlaşmalar yaptığımızda bazıları hiç anlamadılar. Ne işimiz var demeye başladılar. Akdeniz’deki haklarımızı nasıl koruyacaktık biz? Şimdi oradaki hatlarımızı da kurduk. Azerbaycanlı kardeşlerimizin imdadına da yetiştik. Birkaç önce de Nahcivan’daydık. Oradaki Azerbaycanlı kardeşlerimizin dualarını görmeliydiniz. Yıllarca zulüm altında ve işgal ettikleri topraklardan onların sökülüp atılması oradaki Türk yurdunun bağımsızlığına kavuşması kolay bir iş değildir. Ve içeride de büyük bir mücadele veriyoruz.” şeklinde konuştu.

“DEPREM VURUNCA HERKESİ VURUYOR”

Deprem bölgesinde yürütülen çalışmalar konusunda da bilgiler veren Özhaseki,  ilk gününden itibaren belediyelerin deprem bölgesinde hizmet ettiğini belirterek, “Hatay’da hasar çok fazla Konya, Kocaeli, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanlarımızı Hatay’a görevlendirdim ve orada aylarca çalıştılar. Oranın Büyükşehir’inin CHP’de olması hiç önemli değil, insan bizim insanımız. Bu memlekette milletle beraber yaşıyoruz. Deprem vurunca herkesi vuruyor. O yüzden ki orada hizmetlerimizi de sonuna kadar sürdürüyoruz. Çok şükür şimdi de yaraları sarma adına 200 binden fazla ihale yaptık. Orada konutlar zaten bitmek üzere. Önümüzdeki aydan itibaren depremzede vatandaşlarımıza vereceğiz. Bir taraftan yerinde dönüşüm projesi başlattık, diğer taraftan meydan projelerine bizler başladık. Benim zaten çoğu zamanım ya o bölgelerde geçiyor. Veyahut da o bölgelerin problemlerini çözmekle ilgili toplantılarda geçiyor. Oradaki kardeşlerimiz yerlerine, yurtlarına kavuşup,  huzurla evlerine oturuncaya kadar emin olun bizler gece gündüz demeyeceğiz, çalışacağız. Oradaki insanlarımızı yerine oturtacağız.” ifadelerini kullandı.

Büyükşehir Belediyesi’nin enerji yatırımlarına ilişkin tanıtım videosunun da gösterildiği törende konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç da, Büyükşehir Belediyesinin enerji yatırımlarını anlatarak, “Büyükşehir Belediyesi olarak yatırımdan yatırıma koşarken, enerji boyutunda da ağırlıklı olarak Ulaşım ve KASKİ’mizin enerji ihtiyaçlarını giderme adına yaptığımız yatırımlarla hem çevreci yaklaşım hem de ekonomik olarak bütçemizi rahatlatacak bir anlayış içerisinde çalışmalarımız sürdürüyoruz. Sayın Bakanım takdir edersiniz sizlerin yapmış olduğu yatırımları geliştirerek, üzerine ekleyerek ve gerçekten Kayseri Büyükşehir Belediyesi’ne yakışır bir anlayış içerisinde yaparken, çoğu belediyelerin bırakın yatırım yapmayı belki personel maaşını vermekte zorlandığı, borç batağında olduğu bir dönemde biz çok şükür bu anlamda hiçbir sıkıntıya düşmeden, kredibil bir belediye olarak yatırımlarımızı ve çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu çalışmalarımız yaparken sizlerin önderliğinde 16 ilçe belediye başkanı kardeşimiz el ele vermek suretiyle hem ilçelerimizde hem Büyükşehir’imizde yatırımlar devam ederken, en önemlisi sayın valimizle birlikte bu şehirde, milletvekillerimizle, sizlerle birliği, beraberliği dayanışmayı çok çok önemsiyoruz. O açıdan da bir bereketi yaşıyoruz” dedi.

“BİZ DE BU ALANDA NELER YAPABİLİRİZE KAFA YORUP, YENİLENEBİLİR ENERJİ ALANINDA ÜZERİMİZE DÜŞENİ YAPIYORUZ”

Konuşmasında Türkiye’nin enerjide de bağımsız bir ülke olma yolunda gayret gösterdiklerini dile getiren Büyükkılıç, “Biz de bu alanda neler yapabiliriz konusuna kafa yorup, yenilenebilir enerji alanında da üzerimize düşeni yapıyoruz” diyerek, şunları kaydetti:

“Biz bu çalışmaları yaparken geleceğe hem ümitle bakarken, hem de ülkemizdeki enerji tüketimi 2022 yılında 331,1 milyar kilovat saat, elektrik üretimi ise bir önceki yıla göre de aynı oranda yaklaşık devam etmekte iken Türkiye Ulusal Enerji Planı çalışmasının sonuçlarına göre elektrik tüketiminin 2025 yılında 380,2 milyar kilovat saat, 2030 yılında 455,3 milyar kilovat saat, 2035 yılında ise 510,5 milyar kilovat saat seviyesine ulaşacağı öngörülmektedir. Bu anlamda da nükleer enerji ile ilgili de çalışmalar sizlerin de bildiği gibi ülkemizde devam ederken, enerji alanında bağımsız bir Türkiye olma yönünde gayretlerini ülkemiz sürdürürken, biz de bu alanda neler yapabilirize kafa yorup, yenilenebilir enerji alanında da üzerimize düşeni yapma yönünde gayret gösteriyoruz. 2022 yılında elektrik üretimimizin yüzde 34,6’sı kömür, yüzde 22,9’u doğal gaz, yüzde 20,3’ü hidrolik enerji, yüzde 10,6’sı rüzgâr, yüzde 5,1 i güneşten, yüzde 3,4’ü jeotermal ve yüzde 3’ü diğer kaynaklardan. Yenilenebilir enerji bağlamında, özellikle GES’lerde, güneş enerjilerinde, bu oranı mutlaka ülke olarak da, yerel çalışmalar bağlamında da yukarıya çıkartılması gerektiğini biliyoruz. Enerji Bakanlığı’mızın bu alanda yaptığı Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları ile çalışmaları da yakinen takip ediyoruz. Hem lisanslı hem lisanssız santrallerle ilgili çalışmalar yapılırken Kayseri Büyükşehir Belediyesi olarak biz de Türkiye’de Gold Standart sertifikasını almaya hak kazanan 6. Tesis olan 16 Megavat lisansa sahip 29,5 milyon Euro değerindeki Katı Atık Düzenli Depolama Tesisi’mizde kurulduğu günden itibaren 274 milyon 533 bin kilovat saat elektrik üretilmiş ve bu sayede 140 milyon metreküp sera gazı salınımı engellenmiştir. Ortaya çıkan atık ise sıfır atık mantığı içerisinde 11 bin metre kare alana kurulu topraksız domates seramızı yetiştirmek için kullanılmış 500 ton da domates üretilmektedir. Bu çalışmayı yapan Mehmet Özhaseki Bakanımıza huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Gerçekten bulunduğunuz dönemde geleceği gören, ufuklu, şehrimiz hem yenilenebilir enerji ile hem de çevreci mantık içerisinde sıfır atıkla buluşturma anlamındaki yapmış olduğunuz bu önemli ve anlamlı projeden dolayı takdir ediyor, dua ediyor, Allah razı olsun diyoruz. 10 milyon Euro yatırım maliyeti ile işletmeye aldığımız 4,5 megavat kurulu gücündeki Beydeğirmeni Biyogaz Tesisi’nde hayvansal atıklardan elde edilen biyogazdan yıllık ortalama 20 milyon kilovat elektrik üretilmektedir. Yalnızca bu tesisimizin ürettiği elektrik ile 6 bin 421 hanenin elektriği karşılanmaktadır. Hem çevreye kirliliği önlüyoruz hem de buradan 4 buçuk megavatlık enerjiyi kazanımını sağlıyoruz.”

ULAŞIM VE KASKİ’DE TEMİZ ENERJİ

Ulaşım ve KASKi’de temiz yenilenebilir enerji kullanmaya yöneldiklerini vurgulayan Büyükkılıç, şunları söyledi:

“Kayseri İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisi’nin hemen yanı başındaki 3.6 milyon Euro değerindeki KASKI Güneş Enerji Santrali’nde bunu yeni yaptık sayın bakanım, 81 bin 698 metrekarelik alanda yılda yaklaşık 11 milyon kilovat saat, tesisten çıkan atık çamurun işleme tabi tabi tutulması ile yıllık 5 milyon kilovat saat elektrik elde ediliyor. Ayrıca hayata geçirdiğimiz bu projeler ile Büyükşehir Belediyesi, sadece bir yılda katı atıktan 42 milyon kilovat, biyogaz tesisinde 20 milyon kilovat, güneş enerji santralinden 11 milyon kilovat, atık sudan 5 milyon kilovat olmak üzere yaklaşık 80 milyon kilovat elektrik üretip, 40 milyon ton karbon salınımını da böylece engellemiş oluyoruz. GES yatırımlarının yanı sıra Ulaşım A.Ş. bünyesinde İncesu bölgesinde kuracağımız 22,5 milyon Euroya inşa etmeyi planladığımız 22 megavatlık üretim hacmine sahip yılda yaklaşık 70 milyon kilovat enerji üretimi gerçekleştirecek tesisimiz için ilgili kurumlarca yapılan teknik değerlendirme sonucu uygunluk alarak önemli bir aşama kaydetmiş, çalışmalarımız hızla devam etmektedir. KASKİ bünyesinde yıl sonunda işletmeye alacağımız Karpuzsekisi GES’i ile proje aşamasında olan Yenidoğan ve Tahirinli GES projeleri ile birlikte toplamda yıllık ilave 20 milyon kilovat enerji gerçekleştirmiş olacağız. Develi EPÇE’de bulunan 8 bin 200 metrekarelik bir alanda 250 çiftçimizin faydalanacağı sulama kurumuzun enerjisini karşılamak amacıyla yaptığımız çalışma ile de orada hem çevreci, hem de oradaki çiftçilerimize destek olmak amacıyla GES Projesi ile de yine bölgemize en büyük katkıyı ve desteği sağlamış bulunmaktayız.”

“EKONOMİYE BÜYÜK KATKI SAĞLIYORUZ”

Büyükkılıç, her alanda ekonomiye büyük katkı sağladıklarını ifade ederek, “Elektrik Şirketimiz KCETAŞ, elektrik dağıtım sektöründe topraklama iletkeni olarak bakır yerine galvanizin kullanımına yönelik Ar-Ge projesi ile ülkemize yaklaşık 1 milyar Türk Lirası katkı sağlamıştır. Ekonomiye en büyük desteği sağlamış olmaktayız. Ulaşım A.Ş. bünyesinde toplu ulaşım hizmeti vermeye başlayan elektrikli otobüsler ile sizlerin zamanında başlattığınız ve bizim de daha sonra bunlara ekleme yaptığımız 130 bin 500 kilometre kat edilen yollarda 395 bin TL yakıt tasarrufu gerçekleştirerek en önemlisi 103 ton karbondioksit salınımının da önüne geçilmiştir. Tüm bu bahsedilen temiz enerji yatırımlarından 170 milyon kilovat elektrik üretip 80 milyon ton karbon salınımı engellenmiş olacağız. 32 bin ton kömür yakımının önüne geçilmiş 2 milyon 250 bin ağacın kesilmesi önlenmiş ve 75 bin hanenin elektrik ihtiyacı karşılanmış olacaktır. Enerji tasarrufu yapılması, enerji giderlerinin düşürülmesi ve çevreye duyarlılığı teşvik eden süreç sistemlerinin düşürülmesi ve çevreye duyarlılığı teşvik eden süreç ve sistemlerin oluşturulmasını, sürdürülebilirliğinin sağlanması ve buna bağlı olarak da sera gazı emisyonlarının azaltımına katkıda bulunmak amacıyla Bakanlığımızın da yaptığı çalışmalarla sizlerin de bildiği gibi  Büyükşehir Belediyesi olarak İSO 50001 Enerji Yönetim Sistemi kurulumu ve belgelendirme çalışmalarına başlamış bulunmaktayız” diye konuştu.

İLK ETAPTA 1000 KOMBİ, TOPLAM 4 BİN KOMBİ DAĞITIMI

Başkan Büyükkılıç, hava kirliliğini önleme anlamında ücretsiz kombi dağıtacaklarını ifade eden Büyükkılıç, ilk etapta 1000, toplam ise 4 bin kombi dağıtacaklarını ifade ederek şunları kaydetti;

“Paris İklim Anlaşması çerçevesinde ülke olarak ortaya koyduğumuz 2053 sıfır emisyon ve yeşil kalkınma vizyonlarına paralel olacak şekilde sayın Cumhurbaşkanımızın ve sizlerin talimatları ile başlatılan İDEP-KAYSERİ İklim Hareketi Eylem Projesi çerçevesinde ilimize ait İklim Değişikliği Azaltım ve Uyum Eylem Planını hazırlamış ve sektörel bazlı sera gazı emisyonlarının azaltımına yönelik hedeflerimizi belirleyerek sürdürülebilir bir dünya için yerel bazda çalışmaları yürütmeye devam etmekteyiz. Ayrıca yine çevre kirliliğini önlemek amacıyla sizin gerçekten şehrimiz adına en önemli projelerinizden biri olan gecekondulaşmayı da önleyen, Eskişehir Bağlarından yakıt vasfından kaynaklı Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’mızın destekleri ile ‘Tesisat Sizden Kombi Bizden’ projesi ile bin kardeşimize ilk etapta kombi dağıtacağımızı, daha sonraki etapta da bu projeyi 4 bine çıkarma suretiyle de 60 milyonluk bir proje ile vatandaşlarımızın elinden tutup, doğal gaz almayı önleyecek olan bahaneleri bir yok edip bu çalışmaları sürdürmekteyiz.”

AK Parti Kayseri Milletvekili Şaban Çopuroglu ise Başkan Büyükkılıç’a teşekkür ederek, “Bir güzel haber daha var. Bu kombiler 4 bine tamamlanacak, 4 aşamada verilecek, belediye başkanımıza teşekkür ediyoruz. Burada güzel işler yapılmış, Çevre kirliliğini engellemenin yolu temiz yakıttan geçiyor” diye konuştu.

“DAĞDA, TAŞTA HER YERDE BÜYÜKŞEHİR VAR”

Kayseri Valisi Gökmen Çiçek de ‘Dağda, taşta her yerde Büyükşehir var’ diyerek, şunları söyledi:

“Bu yatırımlar Türkiye’nin hava kirliliği ve enerji tasarrufu açısından çok önemli. Bundan dolayı Büyükşehir Belediyemize teşekkür ediyorum. Sayın bakanım, Büyükşehir Belediyemiz şehri dönüştürme adına sizin yaptığınız yatırımların devamını sağlama açısından büyük çaba sarf ediyor. Dağda taşta her yerde Büyükşehir Belediyesi var. Huzurlarınızda Memduh Büyükkılıç’a tebrik ve teşekkür ediyorum.”

Konuşmaların ardından dualar eşliğinde enerji yatırımlarından ikisi olan Biyogaz Enerji Santrali ve KASKİ Güneş Enerji Santrali’ne canlı bağlantılar yapılarak, açılışlar gerçekleştirildi. Biyogaz Enerji Santrali’nde Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ali Hasdal ve Kentsel Dönüşüm Daire Başkanı Hasan Cihat Türkmen ile KASKİ Güneş Enerji Santrali’nde KASKİ Genel Müdürü Yavuz Çağan tarafından tesisler ile ilgili bilgi verildi.

Konuşmaların ardından, Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nin, yenilenebilir enerji kaynakları ve geri dönüştürülebilir atıkların kullanılacağı yatırımlarının açılışı gerçekleştirildi. Törende Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından Kayserililere verilen 1000 adet kombinin de dağıtımı yapıldı. Bakan Özhaseki, “Hemşehrilerimiz için gayretle, aşkla çalışıyoruz. Yeni yatırımlarımız Kayseri’mize, hemşehrilerimize hayırlı olsun” dedi.

Yazar - Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi, Halkla İlişkiler Tanıtım, Adalet, Kamu Yönetimi mezunu ----- Davut Güleç Kimdir ? -----

İlginizi Çekebilir

Uğur Sedat Ünsal, Eğitim Sen seçimlerinde güven tazeledi

Eğitim Sen  Kayseri  Şube başkanlığı seçimlerinde Uğur Sedat Ünsal güven tazeledi. Kayseri Öğretmenevi salonunda gerçekleştirilen   …