Belediyelerden haberler (11.06.2020)

UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde yer alan Kayseri’nin eşsiz değerlerinden Koramaz Vadisi bilim insanlarının ilgisini çekmeye devam ediyor

KORAMAZ VADİSİ BİLİM İNSANLARININ ÇEKİM MERKEZİ OLDU

 Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nin planlı çalışmaları sonucu Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü’nün (UNESCO) Dünya Mirası Geçici Listesi’ne eklenen Koramaz Vadisi bilim insanlarının ilgisini çekiyor. Erciyes Üniversitesi ve Kayseri Üniversitesi’nden bir grup öğretim üyesi, Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle Kayseri’nin eşsiz değerlerinden Koramaz Vadisi’nde incelemelerde bulundu.

Koramaz Vadisi’nde Kayseri büyükşehir Belediyesi’nin öncülüğünde yıllardır süren titiz çalışmalar sonuç getirdi. Bu çalışmaların sonucunda da Koramaz Vadisi UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne girmeyi başardı. Tüm bu gelişmelerin ışığında, içerisindeki biyoçeşitlilik, tarihi, doğal ve kültürel zenginlikleri ile Koramaz Vadisi bilim insanlarının da ilgi odağı haline geldi. Bu amaçla Büyükşehir Belediyesi’nin de destekleriyle Erciyes Üniversitesi Fen Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nusret Ayyıldız, Erciyes Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Gökhan Halıcı, Prof. Dr. Ayşe Toluk, Prof. Dr. Cem Vural, Prof. Dr. Abdurrahman Ayvaz, Prof. Dr. Coşkun Tez ve Kayseri Üniversitesi Kayseri Meslek Yüksekokulu Elektronik ve Otomasyon Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Osman Özsoy, Koramaz Vadisi’nde araştırmalarda bulundu. Alanında uzman bilim insanlarının gerçekleştireceği araştırmaların ışığında vadideki biyoçeşitlilik tüm detaylarıyla ortaya çıkarılacak. Çalışmalar kapsamında kısa, orta ve uzun vadeli hedefler belirlenerek, eylem planı ortaya hazırlanacak. Belirlenecek eylem planı ve konu başlıkları üzerinden çalışmalar hızlı bir şekilde sürdürülecek.

Koramaz Vadisi’ndeki zenginlikleri gün ışığına çıkarmak için yapılan bilimsel araştırmalar Büyükşehir’in destekleri ve birçok bilim insanının da katkısıyla devam edecek ve Koramaz Vadisi, Kayseri’nin önemli turizm değerlerinden birisi haline gelecek.

BÜYÜKŞEHİR’DEN YEŞİL ALANLARDA EKOLOJİK DÖNÜŞÜM

Kayseri Büyükşehir Belediyesi Park Bahçeler ve Ağaçlandırma Daire Başkanlığı, orta refüjlerde ve orta refüj kavşaklarında şehir hayatıyla birlikte çevre ve tasarrufu ön plana çıkaran bir anlayışla çalışmaya başladı. Ekolojik dönüşüm adı verilen bu anlayışla daha çok suya ihtiyaç duyan çim yerine daha az suya ihtiyaç duyan ama görselliği çok daha güzel olan çalı grubu bitkileri dikilerek hem su tasarrufu sağlandı hem de Kayseri’nin güzelliğine güzellik katıldı.

Büyükşehir Belediyesi, orta refüjlerde ve orta refüj kavşaklarında çalı grubu bitkilerin dikilmesiyle birlikte Kayseri’de renkli görüntüler ortaya çıktı.  Çim alanlarının yaz aylarında günlük metrekare başına 10 litre suya gereksinim duyması, bahar aylarında ayda en az 2 kez çim biçiminin olması ve sulama ile çim biçiminin trafikte seyreden araçlar için risk oluşturması nedeniyle “Ekolojik Dönüşüm” gerçekleştiriliyor.  Kayseri Büyükşehir Belediyesi Park Bahçeler ve Ağaçlandırma Daire Başkanlığı refüjlerde çalı grubu bitkilerini dikerek, hem tasarruf sağladı hem de Kayseri’yi adeta çiçek bahçesine dönüştürdü.  En çok suda, iş gücünde, gübre kullanımda, zirai ilaç kullanımda tasarruf sağlayan Büyükşehir Belediyesi, TOKİ Kadir Has Bulvarı’nda orta göbek üçgen alanlarda, tramvay hattı kavşakların üçgen alanlarında, 15 Temmuz Bulvarı’nda ve Fuat kavşağı üçgenlerinde çim alanlar sökülerek çalı gruplarına geçti. Bugün yaşayan herkesin suyu bilinçli tüketme sorumluluğu üstlenmesini her zaman destekleyen Büyükşehir Belediyesi, böylece damlama yöntemi ile yüzde 80 su tasarrufu sağladı. Daha önce elle sulama yapılan 7,7 kilometrelik Erciyes Bulvarı’nda yıllar içinde bozulan tüm çim alanlar kaldırıldı ve Park Bahçeler ve Ağaçlandırma Daire Başkanlığı kendi işçileri ile zaman ayarlı otomatik sulama tesisatı uygulaması yaptı.

Kayseri’ye hem tasarruf ettiren, hem de estetik bir görünüme sahip olmasını sağlayan Büyükşehir Belediyesi, Erciyes Bulvarı Orta Refüj Peyzajı’na 9 bin 750 adet Bodur Berberis, 20 bin adet Altuni Taflan, 15 bin adet Lavanta, 16 bin adet Adi Ardıç, 16 bin adet Yeşil Ardıç ve 230 adet  Amerikan Dişbudağı ile çiçek dikimi yaptı.

Başkan Büyükkılıç, sokağa çıkma kısıtlaması kaldırılan çocuklarla Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen etkinlikte buluştu.

MUTLULUĞU PAYLAŞAN BAŞKAN

Kayseri Büyükşehir Belediyesi tarafından Covid-19 salgını süresince bir süredir evlerinde bunalan çocuklara yönelik etkinlik düzenledi. Etkinliğe her fırsatta çocukların ve gençlerin yanında yer alarak sevinçlerini paylaşan Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç da katılarak, mutluluğa ortak oldu.

Başkan Büyükkılıç, salgın süresince sokağa çıkma kısıtlaması bulunan ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kısıtlamaları “velileri ile birlikte” olmaları koşuluyla kaldırılan 18 yaş altı gençler ve çocuklara yönelik etkinliklerde yer almaya devam ediyor.  Kayseri Büyükşehir Belediyesi tarafından bu kez Alparslan Parkı’nda düzenlenen etkinliğe katılan Başkan Büyükkılıç, hem çocuklarla sohbet etti hem de yeni normal hayata ilişkin tavsiyelerde bulundu.  Başkan Büyükkılıç, “Adeta bir bayramı yaşıyorsunuz. Sayın Cumhurbaşkanımız, sizleri çok seviyor. Mesafe konusunda gerekli hassasiyeti göstermemiz gerekiyor. Çünkü, salgın hala devam ediyor. Doktor Başkanınız olarak hatırlatmak istiyorum. Evlatlarım, Cumhurbaşkanımız sizleri çok seviyor, sizin sıkılmanızı istemiyor. Velilerinizle beraber açık havada ihtiyacınız kadar dolaşın diye sizlere izin verdi. Sizin de özen göstererek davranmanız gerekiyor. Açık havada insanların yoğun olmadığı alanlarda bulunmak suretiyle bu süreci bir miktar daha dikkat ederek geçirmemiz lazım” diye konuştu.

“KAYSERİ’MİZİN İNSANLARI HASSASİYETLE DAVRANIYOR”

Kayserililerin kurallara her zaman uyduğunu dile getiren Başkan Büyükkılıç, şunları kaydetti:

“Kayseri’mizin insanları daha hassasiyetle davranıyor. Yaklaşık üç aydır yaşadığımız bu süreci mevzuata ya da verilen talimatlara en güzel şekilde uyup, sorun oluşturmadan aşma yönünde irade gösterdi. Bizler de gerek evlerde gerekse diğer yerlerde vatandaşlarımız sıkılmasın diye Kayseri Büyükşehir Belediyesi bünyesinde olan Spor A.Ş. ve KAYMEK ile adeta sizin gönlünüze ve duygularınıza hitap edecek şehrimizde değişik etkinlikler yaptık. Mahallelerimizde sizler için etkinlik düzenledik ve bu süreci bu şekilde aşmaya çalıştık. Büyükşehir Belediyemizin ekipleri ile sizleri keyiflendiriyor, sizleri bilinçlendiriyoruz. Sizler geleceğimizsiniz, sizler için daha sağlıklı, daha çevreci, daha donanımlı şehir hazırlamak, bugünü koruyup geleceğe taşımak istiyoruz. Hepinizi gözlerinden öpüyorum”

Mehter takımının da gösteri yaptığı etkinlikte çocuklar için hazırlanan oyunlar oynandı, dondurma ikramında bulunuldu.

YAYINDA TALEP, ANINDA CEVAP

Talas Belediye Başkanı Mustafa Yalçın’ın vatandaşlarla sosyal medya üzerinden başlattığı Başkan Beyaz Masada uygulaması istek ve taleplere çözüm getirmeye devam ediyor.

Yayın esnasında Başkan Yalçın’dan sinek ilaçlaması talebinde bulunan takipçiler, birkaç dakika sonra ilaçlamanın gerçekleştiğini belirterek teşekkür mesajı yayınladılar.

Her hafta olduğu gibi bu hafta da başkan yardımcılarıyla birlikte takipçilerinin karşısına geçen Başkan Yalçın, hem sohbet edip kitap tavsiye etti hem de istek ve taleplere cevap verdi.

RAYLI SİSTEM ANAYURT HATTI’NI GÖSTERDİ

Sık sorulan sorulardan birisi olan Raylı Sistem Anayurt hattı hakkında bilgiler veren Başkan Yalçın, hattın güzergahını gösteren haritayı da takipçileriyle paylaştı.

Gelen sorular üzerine açık havada sinema günlerini Temmuz ayı başında başlatmayı düşündüklerini ifade eden Başkan Yalçın, Antika Pazarı için ise biraz daha zamana ihtiyaç duyulduğunu kaydetti.

2 KİTAP DAHA TAVSİYE ETTİ

Başkan Yalçın son olarak da Talas’ın gelişip güzelleşmesine katkı sağlayacak tüm önerilere açık olduklarını belirtti ve ardından Talas’la bağlantılı 2 kitap tavsiye etti. Mübadele yıllarını anlatan ‘Belki Birgün Dönerim’ ve ‘Mor Kaftanlı Selanik’ kitaplarını tanıtan Başkan Yalçın, özellikle ‘Belki Birgün Dönerim’in Zincidere’den Yunanistan’a göç etmek zorunda kalan bir Talaslının hikayesinin anlatıldığına işaret etti.

BAŞKAN ALTUN, YAPILACAK YENİ YATIRIMLARI YERİNDE İNCELEDİ

Bünyan Belediye Başkanı Özkan Altun, DSİ Kayseri 12. Bölge  Müdürlüğü 121 Şube Müdürlüğü  ekipleri yapılacak yatırımlar için yerinde incelemelerde bulundu.

Teknik ekipten detaylı bilgi alan Başkan Altun tarım Bakan Yarımcısı Mustafa Aksu’ya daha önce yaptıkları görüşmede taleplerini ilettiklerini hatırlattı.

Başkan Altun;” Tarım Bakan Yardımcımız Sayın Mustafa Aksu ile yaptığımız görüşmede ilçemizde bulanan dere ve dere yataklarının ıslahına yönelik taleplerimizi kendilerine iletmiştik. Konuyla ilgili  DSİ Kayseri 12. Bölge  Müdürlüğü 121 Şube Müdürü Ümit Demiryürek ve beraberindeki teknik ekiple saha incelemelerinde bulunduk. İlk etapta Keser deresinin 944 metrelik kısımda taban betonu, 250 metrelik  kısımda ise çift taraflı duvar yenilemesi yapılacak.  Yeni Hastane yanında 600 metrelik taşkın koruma kanalı yapılacak. Bük deresinde yıkılan duvar ve panel çitlerin  tamiratları yapılacak. Hasarlı olan köprü korkulukları yenilenecek. Bük deresi üzerinde bulunan balık çiftliğini taşkın hasarlarından korumak için taşkın koruma duvarı imalatları yapılacaktır” dedi.

DSİ tarafından ilçemizdeki tüm yatırımlar için yaklaşık 6 milyonluk bir bütçe ayrıldığını ifade eden Başkan Özkan Altun,” Bu yatırımlar ile ilçemizdeki tüm dere ve dere yataklarını daha bakımlı,temiz ve sağlıklı bir hale getireceğiz. Taleplerimizi geri çevirmeyen başta Tarım Bakan Yardımcımız olmak üzere DSİ 12.Bölge Müdürümüz ve tüm emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Yapılacak çalışmaların şimdiden hayırlı olmasını diliyorum.” şeklinde konuştu.

VATANDAŞLARDAN BAŞKAN ÇOLAKBAYRAKDAR’A HİZMET TEŞEKKÜRÜ

Kocasinan sakinleri,  Yenimahalle’ye kazandırılan modern Aile Sağlığı Merkezi’nden dolayı Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar’a teşekkür etti. Kayserililerin yaşam kalitesini yükseltmek için dev sağlık yatırımlarına imza atan Başkan Çolakbayrakdar ise, mahallelerin ihtiyaç duyduğu hizmetleri birer birer yerine getirdiklerini söyledi.

Kayserililerin sağlığına katkı sağlayan modern sağlık merkeziyle vatandaşlara konforlu ortam sunduklarını belirten Başkan Çolakbayrakdar, “Daha önce hizmet vermekte olan Aile Sağlığı Merkezi; uygun şartlarda olmadığından dolayı yenilenmesi gerekiyordu. Bir hayırseverimizin desteği ile birlikte mahallemize daha çağdaş normlarda bir sağlık merkezi kazandırdık. Yenimahalle ve çevresine hizmet veren merkezde hemşehrilerimiz daha donanımlı ve daha iyi şartlarda sağlık hizmetlerinden faydalanabiliyorlar. Kamunun ihtiyacı olan sağlık merkezleri, okullar ve benzeri yapılarla ilgili Kocasinan Belediyesi olarak bizim bünyemizde ve hayırseverlerimizin katkılarıyla Kocasinan’ımızın her mahallesinde olduğu gibi bu örnekler de gün yüzüne çıkmaktadır. Bu zamana kadar olduğu gibi bundan sonraki süreçte de üzerimize düşeni fazlasıyla yapacağız. Hasta olan ve tedavi gören hemşehrilerime Rabbimden şifa dilerken vatandaşlarımızın sağlığı için fedakarca çalışan tüm sağlık çalışanlarına da kolaylıklar diliyorum.” ifadelerini kullandı.

Yenimahalle’de belediyenin yaptığı hizmetlerden dolayı memnun kaldıklarını belirten vatandaşlar ise modern sağlık merkezinde daha konforlu ve daha güzel hizmet aldıklarını belirterek Başkan Çolakbayrakdar’a teşekkür etti.

FATİH MAHALLESİ YEŞİLİNE SAHİP ÇIKIYOR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın himayelerinde Tarım ve Orman Bakanlığımızın organizasyonuyla 11 Kasım 2019 tarihinde ülkemiz genelinde gerçekleştirilen 11 milyon fidan dikme kampanyası kapsamında Develi’de de 20 bin fidan toprakla buluşmuştu.

Bu proje kapsamında Fatih Mahallesi sınırları içerisinde bulunan Bayraktepe mevkiinde de 3200 fidan dikimi gerçekleştirilmişti. Dikilen fidanların sağlıklı bir şekilde büyümesi ve Fatih Mahallesinin daha yeşil olması için her türlü fedakarlık örneği sergileyen mahalle muhtarı Erol Gezgeç, mahalle sakinleri ile ağaçların diplerini açıp yağmur sularıyla beslenmesi için çalışması büyük beğeni kazandı. Mahalle sakinlerinin yemeklerini kendileri pişirip el birliğiyle yürüttüğü çalışmaları Develi Belediye Başkanı Mehmet Cabbar’ın talimatı ile ziyaret eden Develi Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü bu güzel ve özverili çalışmalarından dolayı mahalle muhtarı Erol Gezgeç’e ve mahall sakinlerine teşekkür edip kolaylıklar diledi. Muhtar Gezgeç de Cabbar Başkana göstermiş olduğu ilgi ve alakadan dolayı teşekkürlerini iletti.

BAŞKAN PALANCIOĞLU, KAYMAKAM ERKAYA YIRIK’A MELİKGAZİ’YE HİZMETLERİ İÇİN TEŞEKKÜR ETTİ

Melikgazi Belediye Başkanı Dr. Mustafa Palancıoğlu, Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Elazığ Valiliği’ne atanan Melikgazi Kaymakamı Erkaya Yırık’a veda ziyaretinde bulundu.

7 yıl görev yaptığı Melikgazi ilçesine vermiş olduğu hizmetlerden dolayı Erkaya Yırık’a teşekkür eden Melikgazi Belediye Başkanı Dr. Mustafa Palancıoğlu, “7 yıldır Melikgazi’mize hizmet eden değerli Kaymakamımız Sayın Erkaya Yırık Elazığ’a vali olarak atandı. Kendisine yeni görevinin hayırlı olmasını temenni eder ilçemize yapmış olduğu hizmetlerden dolayı teşekkür ederim. Elazığ’daki yeni görevinde başarılar diliyorum. Rabbim Elazığ’da da güzel hizmetler yapmayı nasip etsin.” dedi.

Başkan Palancıoğlu’na temennileri için teşekkür eden Kaymakam Erkaya Yırık ise, “Kayseri’de kaldığım süre içinde buradan çok güzel anılar içinde ayrılacağım. Bizim görev yaptığımız her yer bizim memleketimiz sayılır. Kayseri’de benim memleketim oldu. Elazığ’da benim yeni memleketim olacak. Burada kazanmış olduğumuz bilgi ve tecrübelerle inşallah Elazığlı vatandaşlarımıza da katkı sağlayacak ve hizmet edeceğiz.” diye konuştu.

TALAS’TA BİNA GÖREVLİLERİNE İLK YARDIM EĞİTİMİ

Talas Belediyesi, ilçe genelinde ikamet eden bina görevlilerine yönelik ilk yardım eğitim programı düzenledi.

Belediye Meclis Salonu’nda sosyal mesafe kurallarına uyularak gerçekleştirilen eğitim programında Kızılay Talas İlçe Başkanı Ünal Yüksel ve Kızılay gönüllüsü Dr. Tayfun Yılmaz tarafından temel ilk yardımın yanı sıra afet zararlarını azaltma konusunda bilgiler verildi.

“TALAS’TA İLK YARDIM KURSU ALMAYAN KALMAYACAK”

Programın açılışına katılarak kısa bir konuşma yapan Talas Belediye Başkanı Mustafa Yalçın, ilk yardım konusuna büyük önem verdiklerini belirtti ve Talas’ta ilk yardım eğitimi almayan kimse kalmayana kadar bu işi sürdüreceklerini söyledi.

Başkan Yalçın şöyle konuştu: “Eğitim, hayatımızın her anında devam ediyor. Bugün de burada ilk yardım ve afat zararlarını azaltma konusunda bir eğitim programındayız. İlk olarak bina görevlilerinden başladık çünkü bir binadaki 60 daire ve orada yaşayan yüzlerce can size emanet. Bir sıkıntı olduğunda ilk kapısı çalınan sizlersiniz. Bundan sonra da değişik meslek gruplarına yönelik olarak ilk yardım eğitim programlarımız devam edecek. Talas’ta ilk yardım eğitimi almayan kimse kalmayacak.”

Programda daha sonra Kızılay Talas İlçe Başkanı Ünal Yüksel ve Kızılay gönüllüsü Dr. Tayfun Yılmaz tarafından kalp krizi, trafik kazası, bayılmalar, yaralanmalar vs. gibi günlük hayatta karşılaşılabilecek birçok konuda eğitici bilgiler verildi.

Ayrıca deprem, sel, yangın vs. gibi bir doğal afet durumunda ilk yapılması gerekenler hakkında da bilgi paylaşımı yapıldı.

Eğitimin sonunda katılımcılara içerisinde maske, kolonya ve dezenfektan bulunan hijyen paketi dağıtıldı.

KOCASİNAN BELEDİYESİ’NDEN SÜRÜCÜ KURSLARINA DEZENFEKSİYON HİZMETİ

Normalleşme süreciyle birlikte birçok işletmenin dezenfekte işlemine hız veren Kocasinan Belediyesi, son olarak sürücü kurslarını dezenfekte etti. Toplum sağlığının her şeyden önce geldiğini belirten Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, “Bütün gayretimiz, daha sağlıklı bir Kocasinan’da hemşehrilerimizin yaşaması içindir” dedi.

Her türlü tedbirleri en üst seviyede aldıklarını hatırlatan Başkan Çolakbayrakdar, “Özellikle rutin olarak yapmış olduğumuz dezenfekte ve hijyen temizliğini içinde bulunduğumuz süreçten dolayı Aile Sağlık Merkezleri, eczaneler, camiler, okullar, marketler, kuaförler, berberler, sürücü kursları, pazar yerleri ve diğer kamu alanlarını içerisine alacak şekilde genişlettik. Vatandaşlarımızın daha hijyenik bir ortamda sağlıklı bir eğitim alabilmeleri için sürücü kurslarında dezenfekte çalışmalarımız aralıksız sürüyor. Vatandaşların sık kullandığı alanların temizliğini yapıp, hemşehrilerimizin daha hijyenik bir ortamda hizmet almalarını sağlamak için yoğun gayret sarf ediyoruz.” şeklinde konuştu.

“HACILAR’I ŞANTİYE ALANINA ÇEVİRECEĞİZ”

Hacılar Belediye Başkanı Bilal Özdoğan, Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri tarafından Akyazı Mahallesi Şerefli Sokakta gerçekleştirilen parke çalışmalarını yerinde inceledi.

Hacılar Belediye Başkanı Bilal Özdoğan, Belediye Başkan Yardımcısı Ersel Elcuman ve Fen İşleri Müdürü Mustafa Palaz ile birlikte Akyazı Mahallesinde sürdürülen yol çalışmalarını inceledi. Çalışmalarla ilgili bilgi alan Başkan Özdoğan yaptığı açıklamada; “Çalışmalarımız tüm hızıyla devam ediyor. Akyazı Mahallemizde imar yolları tamamlanmış ve açılmış bütün alanlarda yol çalışmalarımıza hızlı bir şekilde başladık. Yaptığımız parke çalışmasıyla Akyazı Mahallemizde yol eksiğini tamamlamış olacağız. Kaski, Kayserigaz ve Elektrik Şirketimiz alt yapı çalışmalarını tamamladıktan sonra bizde yol çalışmalarımıza devam ediyoruz. İnşallah bu alanda da 3 bin 500 metrekarelik bir kilitli parke işini tamamlayacağız. Tüm mahallerimizde bu faaliyetlerimiz hız kesmeden devam edecek. Akyazı’mıza güzel ilçemize, güzel mahallemize hayırlı olsun.” ifadelerine yer verdi.

Kent bilimci Prof. Dr. Ruşen Keleş’in moderatörlüğünde İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ile birlikte “Kent ve Sürdürülebilir Kentleşme” konularını anlattı.

BAŞKAN BÜYÜKKILIÇ YEREL YÖNETİMLER ZİRVESİ’NDE

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, Yerel Yönetimler Zirvesi’nde kent bilimleri alanında uzman Prof. Dr. Ruşen Keleş’in moderatörlüğünde İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ile “Güzel bir Türkiye” projesi kapsamında “Kent ve Kentsel Sürdürülebilirlik” konusunu anlattı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç,  Özel Kalem Dergisi tarafından düzenlenen Yerel Yönetimler Zirvesi’nde, Prof. Dr. Ruşen Keleş’in moderatörlüğünde İzmir Belediye Başkanı Tunç Soyer ile video konferans yöntemiyle bir araya geldi.  Toplam 4 oturumun bulunduğu zirvenin ilk kısmında Kentsel Sürdürülebilirlik konularında yerel yönetimlerin neler yaptığına dair konular ele alındı.

Tecrübelerini aktaran Başkan Büyükkılıç, corona sürecinin herkesi çok etkilediğini ve sorumluluk anlamında yerel yönetimlerin bir kez daha öne çıktığının hep beraber görüldüğünü söyledi. Başkan Büyükkılıç, “Dayanışmanın, paydaşlarla birlikte süreci kontrol etmenin ve hızlı kararlar alıp uygulamanın insanların sağlığı ve gelişimi açısından ne kadar önemli olduğu her yönüyle ortaya çıktı” dedi.

Sürdürülebilirliğin sürekli, dengeli ve açık olması gerektiğine işaret eden Başkan Büyükkılıç, şunları kaydetti:

“Kayserimiz Erciyes’in eteklerinde, Mimarsinanımızın güzide şehri. Adeta açık hava müzesi, bütün tarihi dokunun ve değişik medeniyetlere ve sahipliği yapmış olmanın zenginliğiyle ‘ben buradayım, insanlığa hizmet etmek istiyorum. İnsanlığın benim kazanımlarımı paylaşmasını istiyorum’ der gibi haykıran bir şehir. 6 bin yıllık geçmişi olan, Kültepe, Kaniş ve Karum gibi değerleri olan Kayseri’nin bir bakıma damarlarındaki ticari anlayışın buradan kaynaklandığını söyleyebiliyoruz”

Başkan Büyükkılıç, “Sürdürebilirlik, çevre ve gelecek diyoruz. Çocuklarımıza, gençlerimize ve doğmamış nesillerimize daha güzel bir gelecek bırakma anlayışı içerisinde hareket etmemiz gerekir diyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın aldığı kararla Sultan Sazlığı Kuş Cenneti olarak tanımlanan 301 tane kuş çeşidinin olduğu Kapadokya’nın giriş kapısı olarak nitelendirdiğimiz, Erciyes’in eteğindeki bu sazlığımızın mutlak korunması gereken alanlar içine girmiştir. Bu haber bizleri ayrıca sevindirdi. Burasının korunma anlayışına özellikle özen göstermemiz gerektiğini bir kez daha paylaştık” dedi.

“GELİŞMİŞLİĞİN GETİRDİĞİ ANLAYIŞLA ŞEHRİN KONFORUNU SAĞLIYORUZ”

Sürdürebilirliğin çevreyi koruma ve geleceğe taşıma olarak da değerlendirilebildiğini ancak, alt yapısı olmayan bir şehrin tarihi koruma yönünde irade gösteremeyeceğini dile getiren Başkan Büyükkılıç, “Biz sadece tarihi dokuyu, insanların gereksinimlerini paylaşmayla şehrin sürdürülebilirliğini sağlayamayız. Can dostlarımız, hayvanlarımızı ve çevreyi de önemseyen bakış açısında olmalıyız. Hiçbir şey fazlalık olarak yaratılmamıştır. Her şeyin doğası içinde dengesi vardır. Bu dengeyi bozmamalıyız” ifadelerini kullandı.

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde okuduğu için İzmir’in kendisinde ayrı bir yeri olduğunu kaydeden Başkan Büyükkılıç, “Bir doktor olarak, şu anda Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanıyım. Batının güzelliğiyle orta Anadolu’yu birleştiriyoruz.  Erciyes’in zirvesinde de buluşturuyoruz. Bütün güzellikleri korumak, bu şehirlere sahip çıkmak bizim olmazsa olmazımız. Geleceği çok aydınlık gördüğümü söylemek istiyorum, insanları ve sorumluluk makamında bulunan kişilerin bir şeyler yaptığını görüyorum. Kimse yaptığı işleri kendisi için yapmıyor. Şehri için ve geleceği için yapıyor. Şehircilik, birbirini anlama , anlatma ve barışık olmayla önemli oluyor. Buradan tüm İzmirlilere Başkanımız Tunç Soyer nezdinde selamlarımı iletiyorum” dedi.

KOCASİNAN’DA OKULLAR, LGS VE YGS’YE HAZIR

Kocasinan Belediyesi, Coronavirüs (Covid-19) tedbirleri kapsamında Liselere Giriş Sınavı (LGS) ile Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) öncesi okulların hijyen temizliği ve dezenfeksiyon çalışmalarını yaparak hazır hale getirdi. Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, Kocasinan Belediyesi’nin 2016 yılında başlattığı okullarda hijyen temizliği çalışmalarıyla geleceğin teminatı gençlere ve çocuklara daha sağlıklı ortamlar oluşturarak, yarınlara hazırladıklarını söyledi.

“Eğitim alanında her zaman olduğu gibi sınav döneminde de gençlerimizin yanındayız.” diyen Başkan Çolakbayrakdar, Kocasinan Belediyesi olarak toplumun her kesimine hizmet götürdüklerine işaret ederek; “Kocasinan Belediyesi olarak bizler şehrimize yapılması gereken ne var ise her zaman en iyisini yapmaya çalışıyoruz. Kocasinan Belediyesi olarak bugüne kadar eğitim için hiçbir fedakarlıktan kaçınmadan tüm imkanlarımızı seferber ettik. Bu doğrultuda 4 yıl önce hayata geçirdiğimiz ‘Okul Temizlik Hijyen Ekibi Projesi’yle, okullarda fiziki temizliğin yanında hijyenik temizliğini de yaparak, öğrencilerimize sağlıklı bir ortam sunuyoruz. Dünya Sağlık Örgütü’nün onayladığı U.L.V. ilaçlama sistemini kullanarak okullarda dezenfekte çalışması gerçekleştiriyoruz. Son zamanlarda sağlıkçıların da dikkat çektiği temizlik konusunda bizler de çalışmalarımızı artırarak sürdürüyoruz. Daha sağlıklı bir nesil yetiştirilmesi için elimizden gelen her türlü gayreti gösteriyoruz. Bu vesileyle Rabbim çocuklarımızın geleceklerini aydınlık etsin. Bütün gayretimiz, çocuklarımızın geleceği içindir. Sınava girecek olan gençlerimize hayatları boyunca iyiliklerle ve güzelliklerle dolu bir yaşam diliyorum.” ifadelerini kullandı.

AHMET-SELAHATTİN SARIALP AİLE SAĞLIĞI MERKEZİ’NİN PROTOKOLÜ İMZALANDI

Melikgazi Belediyesi hayırseverler Ahmet ve Selehattin Sarıalp ile Tınaztepe Mahallesinde temelini atacağı aile sağlık merkezinin protokolünü imzaladı.

Belediyede gerçekleşen protokol töreninde konuşan Melikgazi Belediye Başkanı Dr. Mustafa Palancıoğlu, “Bugün hayırlı güzel bir hizmeti hayata geçiriyoruz. Sağlık merkezimizin projesi tamamlandı. İnşallah Tınaztepe Mahallemizde güzel bir sağlık ocağının temelini atıp en kısa sürede tamamlayacağız. Ben Ahmet ve Selehattin Sarıalp abilerime teşekkür ederim. Korona virüsle mücadele günlerinde sağlığın ne kadar önemli olduğunu daha da iyi anlamış olduk. Türkiye olarak sağlık konusunda dünyada en iyi ve en başarılı şekilde korona virüsle mücadele verdik. Tüm sağlık çalışanlarımıza bu kapsamda teşekkür ederiz. Hayırseverlerimize destekleri ve hayırları için çok teşekkür ederim.” dedi

“Melikgazi Belediyesi olarak vatandaşlarımızın ihtiyaçlarına cevap verebilmek için hayırseverlerimizin de desteği ile birçok yatırım yapıyoruz.” diyen Başkan Dr. Palancıoğlu,  “Özellikle sağlık ocağı, okul, cami ve Kur’an Kursu gibi hizmetlerde hayırseverlerimiz sağolsunlar bizi yalnız bırakmıyor. Kayseri hayırseverliliği ile bilinen bir şehir. Melikgazi’mizde vatandaşlarımızın sağlık ihtiyaçlarını gidermek için aynı çalışmalarımız devam edecek.” diye konuştu.

2 milyon TL yatırım bedeline sahip olan Ahmet-Selahattin Sarıalp Aile Sağlığı Merkezinde 7 hekim, 1 adet laboratuvar, tıbbı müdahale odası, aşı-bebek izleme odası, gebe takip odası ve poliklinikler olacak.

BÜNYAN’DA  SOKAK HAYVANLARINA DÜZENLİ MAMA VE SU DESTEĞİ SAĞLANIYOR

Kayseri’nin Bünyan Belediyesi ilçe sınırları içerisinde aldığı koronavirüs tedbirleri kapsamında sokak hayvanlarını unutmuyor.

Tedbirler gereği evlerinden çıkamayan hayvanseverlerin sevgi ve ilgisinden yoksun kalan sokak hayvanlarının ihtiyaçları belediye ekipleri tarafından her gün aksatılmadan karşılanmaya devam ediyor.

Belediye ekipleri, kedi ve köpeklerin yoğunlukta olduğu park, bahçe gibi yaşam alanlarına mama ve su dağıtımı çalışmalarını yoğunlaştırdı.

Bünyan Belediyesi, sokak hayvanlarının aç kalmaması için ilçe genelinde periyodik olarak yaptığı mama ve su dağıtımlarını sıklaştırdı. İlçenin çeşitli yerlerinde bulunan mama kaplarına da mama, yem ve su takviyesi yapıldı.

Bünyan Belediye başkanı Özkan Altun,”Cadde ve sokaklarımızı paylaştığımız dostlarımıza yönelik olarak periyodik sürdürdüğümüz mama ve su dağıtımını bu süreçte biraz daha arttırdık.” dedi.

Vatandaşlardan gelen ihbarlar doğrultusunda da ihtiyacı olan sokak hayvanlarına belediye veterinerleri müdahalede bulunuyor.

TALAS’TA TAKSİ DURAKLARINA HİJYEN PAKETİ

Yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadele çalışmalarını hız kesmeden sürdüren Talas Belediyesi, ilçe genelindeki iş yerleri ve apartmanlara dağıttığı hijyen paketi uygulamasını taksi duraklarında da sürdürdü.

Koronavirüse karşı ilk günden itibaren aralıksız şekilde mücadele eden Talas Belediyesi, bu kapsamda bir yandan ortak kullanım alanlarında hijyen ve dezenfekte çalışmalarını sürdürürken diğer yandan da ilçede dezenfekte ürünleri dağıtarak vatandaşların mücadelesine katkı sağlıyor.

Bu kapsamda, Kayseri Şoförler ve Otomobilciler Odası temsilcileri ile birlikte ilçedeki taksi duraklarına hijyen çantası dağıtıldı.

TAKSİCİ ESNAFINDAN BAŞKAN YALÇIN’A TEŞEKKÜR

Taksilere ve duraklara yapılan haftalık periyodik dezenfekte uygulaması ve hijyen paketi hediyesinden memnun kalan taksici esnafı, Talas Belediye Başkanı Mustafa Yalçın’a teşekkür etti.

Zeytinburnu Belediyesi’nden ‘Online’ Festival

20 yıldır aralıksız düzenlenen Merkezefendi Geleneksel Tıp Festivali bu yıl 12 – 14 Haziran tarihleri arasında sosyal medya kanalları vasıtasıyla online olarak yapılacak.

Zeytinburnu Belediyesi’nin 20 yıldır düzenlediği “Merkezefendi Geleneksel Tıp Festivali” bu yıl pandemi nedeniyle online olarak düzenlenecek. 12 – 14 Haziran 2020 tarihleri arasında gerçekleşecek olan festivalin konser ve etkinlikleri Zeytinburnu Belediyesi’nin Twitter, Facebook, Instagram ve Youtube kanalları üzerinden canlı olarak yayınlanacak. Festivalin ilk programı Merkez Efendi’yi anma Gecesi’nde Serdar Tuncer’in sunumuyla Kuran-ı Kerim tilaveti ve ilahiler okunacak. İkinci gün programında uzmanlar Geleneksel Tıp Konuşmaları’na katılacaklar. Rana Babaç Çelebi doğal tütsü yapımını, Nil Sarı Osmanlı döneminde bulaşıcı hastalıklara karşı bitkisel ve doğal korunma yöntemlerini, Aslı Yazıcıoğlu ise, antiviral etkili uçucu yağlar hakkında detaylı bilgiler verecek. Festival sanatçı İlyas Yalçıntaş’ın konseri ile son bulacak.

HACILAR İLÇE STADYUMUNDA SONA GELİNDİ

Hacılar Belediyesi tarafından Hayırsever Fevzi Mercan’ın desteği ile yaptırılan ilçe stadyumunda sona gelindi. Stadyumda çim ekme çalışmalarına başlandı.

Hacılar Akyazı Mahallesi’nde yapımında sona gelinen ve baştan aşağı yenilenen Hacılar Stadyumu’nda çim ekme çalışmalarına başlandı. UEFA standartlarına uygun olarak yaptırılan ve hizmete girmesiyle birlikte Hacılar Erciyesspor Kulübü’nün maçlarını oynayabileceği stadyumda Başkan Yardımcısı Ersel Elcuman ile birlikte incelemede bulunan Hacılar Belediye Başkanı Bilal Özdoğan, gençler için çok anlamlı bir tesis yaptıklarını söyledi.

Başkan Özdoğan yaptığı açıklamada, “İlçe stadımızda sona gelmiş bulunmaktayız. Ekiplerimiz inşallah çim ekimine başlıyoruz. Devamında da hemen Gençlik Spor İl Müdürlüğünce çevre düzenlenmesi için ihale yapılacak. Çevre düzenlememizde bu yaz itibariyle tamamlanmış olacak. İlçemize hayırlı olsun. Emeği geçen başta Fevzi Mercan amcamız olmak üzere tüm ekibimize de teşekkür ediyorum. İlçemize yeni bir çehre kazandırıyoruz. Gençlerimize hafta sonu etkinliklerine ekleyebilecekleri bir alan oluşturuyoruz. Yeni sezonda Süper Amatör Lig’de Hacılar Erciyesspor’da oynayan, top koşturan futbolcularımız burada müsabakalarını yapabilecekler. İnşallah Hacılar Erciyessporumuz da başarıdan başarıya koşacak. Futbolcularımıza da sporcularımıza da hayırlı uğurlu olsun diyorum.” İfadelerine yer verdi.

Hakkında Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi

Göz Atabilirsiniz.

Almanya Gıda Tarım müşteşarı Dr. Peter Bohlen’den KTB’ye ziyaret

Almanya Gıda Tarım Müsteşarı Dr Peter Bohlen ve  eşi Rita Bohlen Kayseri Ticaret Borsasını (KTB) …