Ataş’tan OHAL tepkisi: Tek amaçları korku iklimi oluşturmak

 İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) parti grubu adına konuştu. Ataş, AKP’nin OHAL uygulamaları ve bu çerçevede gözaltı sürelerini uzatmadaki asıl amacının korku iklimi oluşturmak olduğunu ifade ederek, çarpıcı açıklamalar yaptı. AKP’nin bir sonraki seçimi kazanamayacağının farkında olduğunu ifade eden Milletvekili Ataş, bu nedenle OHAL’e ve amaçladığı uygulamalara sığındığını dile getirdi. Ataş, “Meşruiyeti sorgulanan iktidarın yasama ve yargı gücünü de kullanarak korku ikliminde 2023 seçimlerine veya bir erken seçime girme telaşı var” dedi.  Darbeyi fırsata çevirip bir sivil darbe yapılması, rejimin daha da otoriterleştirilmesinin asla kabul edilemeyeceğini kaydeden Ataş, “Aradan geçen beş yıldan sonra böyle bir kanun teklifinin getirilmesinin millî güvenliğimizle alakası yoktur. Halkın egemenliğini kısıtlayacak, hukuku geri plana atacak olağanüstü hâl uygulamaları sadece AKP’nin iktidarda kalabilme çabalarıdır” şeklinde konuştu.

Meclis’te görüşülen kanun teklifiyle, AKP’nin beş yıl önce uygulamaya koyduğu, ilan edilirken de “Bir buçuk ay bile sürmeyecek, milleti etkilemeyecek.” dediği OHAL uygulamalarının şimdi tekrar uzatılmak istendiğine dikkat çeken Ataş, “Yani AKP, fiilen OHAL devam etsin, antidemokratik uygulamalarımıza devam edelim, haksız hukuksuz işlemleri bir yıl daha uygulayalım derdinde. Bir taraftan, terörle çok iyi mücadele ettiğinizi, PKK’yı, FETÖ’yü bitirdiğinizi söylüyorsunuz; diğer taraftan da zaten beş yıldır uygulanan OHAL uygulamalarını tekrar uzatmak istiyorsunuz” diye konuştu.

BU MU SİZİN TERÖRLE MÜCADELEDEKİ BAŞARINIZ?

2002’de AKP iktidara geldiğinizde terör bitme noktasındaydı diyen Ataş,  “Şehit sayımız 7’ye inmiş, ülke size neredeyse sıfır terörle teslim edilmişti. Ancak terör örgütüyle masaya oturulduğu, MİT ve PKK’nın Oslo’da görüştüğü, Öcalan’ın mektuplarının okunduğu, çadır mahkemelerinin kurulduğu, terör örgütüyle ‘megri megriler’ söylendiği, Dolmabahçe’de terör örgütüyle mutabakatın yapıldığı çözüm süreci zamanlarını yaşadık. Bu sürecin sonucunda 2015’te 219, 2016’da 713, 2017’de 274, 2018’de 220, 2019’da 174, 2020’de de 282 şehit verdik. Bu mu sizin terörle mücadeledeki başarınız?” diye sordu.

İKTİDARINIZDA, HER YERDE FETÖ BORSALARI KURULUYOR, VATANDAŞIN MALLARINA ÇÖKÜLÜYOR

Konuşmasında FETÖ konusuna da değinen ve “Millî Güvenlik Kurulunun 2004 yılındaki FETÖ’yü bitirme kararına uymayan siz değil misiniz? FETÖ’nün, savcısı olduğunuz Ergenekon, Balyoz ve Askerî Casusluk gibi kumpas davalarıyla TSK’deki vatansever, Atatürkçü, milliyetçi subayları cezaevine gönderip onlardan boşanan general ve amiral kadrolarına FETÖ’cü subayları getiren siz değil misiniz?” diyen Milletvekili Ataş, şunları söyledi: 15 Temmuz hain darbe girişimi sonrası ihraç edilen hâkim ve savcıların sayısı yaklaşık 4 bin. TSK’den ihraç edilenlerin sayısı 25 binden fazla. Emniyet müdürleri, kaymakamlar, valiler, toplamda 130 binden fazla kamu görevlisi ihraç edildi. Bunların tamamına yakınını siz atadınız. “FETÖ’nün siyasi ayağı araştırılsın.” diyoruz, “Yok olmaz.” diyorsunuz. “FETÖ’yle mücadelede neden 17-25’i esas alıyorsunuz da Millî Güvenlik Kurulunun açıkça sizi uyardığı 2004 yılını esas almıyorsunuz?” diyoruz, cevap yok. İktidarınızda, her yerde FETÖ borsaları kuruluyor, vatandaşın mallarına çökülüyor, zenginler parayla serbest bırakılırken “Mücadele ediyoruz.” imajı vermek için garibana da cezalar yağdırılıyor. Şimdi de “FETÖ’yle mücadele ediyoruz.” diyorsunuz, hani sizin eski bir Eğitim Bakanınız “FETÖ devlete sızmış.” dendiğinde “Buna kargalar bile güler.” diyordu ya, şimdi, siz mi FETÖ’yle mücadele ediyorsunuz? İşte buna kargalar biler güler.

HALKIN EGEMENLİĞİNİ KISITLAYACAK, HUKUKU GERİ PLANA ATACAK OLAĞANÜSTÜ HÂL UYGULAMALARI SADECE AKP’NİN İKTİDARDA KALABİLME ÇABALARIDIR

 Darbeyi fırsata çevirip bir sivil darbe yapılması, rejimin daha da otoriterleştirilmesinin asla kabul edilemeyeceğini kaydeden İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, “Aradan geçen beş yıldan sonra böyle bir kanun teklifinin getirilmesinin millî güvenliğimizle alakası yoktur. Halkın egemenliğini kısıtlayacak, hukuku geri plana atacak olağanüstü hâl uygulamaları sadece AKP’nin iktidarda kalabilme çabalarıdır” şeklinde konuştu.

MEŞRUİYETİ SORGULANAN İKTİDARIN YASAMA VE YARGI GÜCÜNÜ DE KULLANARAK KORKU İKLİMİNDE 2023 SEÇİMLERİNE VEYA BİR ERKEN SEÇİME GİRME TELAŞI VAR

AKP’nin istediği yönde kanun yasalaşırsa gözaltı sürelerinin on iki güne çıkacağına dikkat çeken Milletvekili Dursun Ataş, şu ifadeleri kullandı: Bu süre, darbe teşebbüsünün hemen sonrasında yapılan gözaltıların sayısı dikkate alındığında makul görülebilirdi ancak bugüne geldiğimizde gözaltı sürelerinin uzatılmasının 15 Temmuz hain darbe girişimiyle alakası kalmamıştır. 31 Temmuz 2021 tarihinde sona erecek olan gözaltı sürelerinin tekrar uzatılmasının gerekçesi bellidir. Hâlihazırda meşruiyeti sorgulanan iktidarın yasama ve yargı gücünü de kullanarak korku ikliminde 2023 seçimlerine veya bir erken seçime girme telaşı vardır. AKP çok iyi biliyor ki ilk seçimlerde kaybedecektir. Bunun için “Ağzını açanı gözaltına alalım, günlerce içeride tutalım, korku ikliminde vatandaşı sindirip iktidarımızı korumaya çalışalım.”  “Nasıl ki bu ucube partili Cumhurbaşkanlığı sistemini OHAL altında getirdiysek, Türkiye’yi OHAL koşullarında parti devletine dönüştürdüysek bir dahaki seçimleri de ancak OHAL altında kazanabiliriz.” düşüncesindeler.

OHAL UYGULAMALARI AKP TARAFINDAN TOPLUMSAL MUHALEFETİ SUSTURMAK İÇİN BULUNMAZ BİR FIRSAT OLARAK KULLANILMAKTADIR

OHAL uygulamalarının AKP tarafından toplumsal muhalefeti susturmak için bulunmaz bir fırsat olarak kullanıldığını dile getiren İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, “AKP, önünde engel gördüğü tüm kesimleri OHAL hukuksuzluğuyla ihraç etmekte, susturmakta ve cezaevine göndermektedir, hatta mahkeme kararıyla beraat edenleri dahi görevlerine iade etmemektedir yani iktidar OHAL uygulamalarının verdiği keyfiyetle istediği düzenlemeleri yapmaktadır” diye konuştu.

BU ÇABALAR, ÇIRPINIŞLAR BOŞA, İLK SEÇİMDE GİDECEKSİNİZ

AKP’nin ilk seçimde gideceğini belirten İYİ Parti Milletvekili Dursun Ataş, “Sonuç olarak, görüşülen kanun teklifinin darbeyle, darbecilerle alakası yoktur. Bu teklif AKP’nin antidemokratik şekilde iktidarda kalma çabasından ibarettir ama bu çabalar, çırpınışlar boşa, ilk seçimde gideceksiniz. Genel Başkanımız Sayın Meral Akşener’in dediği gibi Telaşlanmayın, bizim Cumhurbaşkanı adayımız Türkiye Cumhuriyeti’nin 13’üncü Cumhurbaşkanı olacaktır.” dedi.

Hakkında Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi, Halkla İlişkiler Tanıtım, Adalet, Kamu Yönetimi mezunu Davut Güleç Kimdir ?

Göz Atabilirsiniz.

MHP il ve Kayseri Birleşik Kafkasya Derneği Başkanlarından Çağan’a ziyaret

KAYSERİ YOZGATLILAR FEDERASYONU BAŞKAN ÇAĞAN’A BİRLEŞİK KAFKASYA DERNEĞİ VE MHP İL YÖNETİMİNDEN TEBRİK ZİYARETİ MHP …