AKP’de siyaset akademisi yeniden başladı

AK parti il başkanı Şaban Çopuroğlu, ‘siyaset akademisi’nin yeniden başladığını belirterek, herkesi bu eğitimlere katılmaya çağırdı. AK Parti Kayseri AR-GE Başkanı Murat Yıldız’da akademi ile ilgili şu bilgileri verdi.

Siyaset Akademisi Nedir?

Siyaset Akademisi, seçmenlerin partiyle bağını kuvvetlendirmek, siyasete yönelik toplumsal ilgiyi artırmak, katılımcıların tarih, siyasal tarih, ekonomi, dış politika gibi alanlarda uzmanlarca bilgilendirildiği, Türkiye geneline teşkilatlar aracılığıyla yaygınlaştırılan Ar-Ge Başkanlığı öncülüğünde yapılan bir eğitim faaliyetidir.

AK PARTİ Siyaset Akademisi bir siyasi parti eğitim faaliyeti olmakla birlikte parti ve siyasal görüş ayırt edilmeksizin 18 yaşın üzerindeki her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşına açık bir siyasal eğitim ve paylaşım faaliyetidir.

2007 yılı içinde projelendirilen, 2008 Ocak ayı itibarıyla faaliyete geçirilen Siyaset Akademisi, AK Parti’ye kurumsal bir kimlik kazandırmak ve parti mensupları arasında dil birliği sağlamak amacıyla kurulmuştur. Uygulamaya başlandıktan sonra her yıl hedefleri ve öncelikleri toplumun dinamiklerine göre kendini yenileyen bir yapıya dönüşmüştür. Siyaset Akademisi herhangi bir siyasi kimlik gözetmeksizin, tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarını geleceğin Türkiye’sinin şekillenmesinde etkin rol üstlenecek bireyler olarak konumlandırıp, hem siyasal hem de kültürel donanım kazandırmak, bu sayede siyasi hassasiyetleri olan sorumluluk sahibi vatandaşlar kılabilmek adına kendine bir görev edinmiştir. Bu doğrultuda 2008 – 2018 Nisan tarihlerinde farklı fikir ve siyasal eğilimlerde olan 70 bini aşkın insan, Siyaset Akademisinde eğitim görme imkanı bulmuş, katılımcılardan 40 bini eğitim sürecini başarıyla tamamlayıp sertifika almaya hak kazanmıştır.

Bugün siyaset anlayışı ve yetiştirdiği siyasetçiler açısından değerlendirdiğimizde “AK Parti bir ekoldür, bir okuldur” gibi söylemleri ortaya koyabiliyorsak; bunu oluşturan en önemli elementlerden birisi de Siyaset Akademisi’dir. Siyaset Akademi’sinde eğitim görmüş kişiler arasında siyasetin en üst noktasında görev almış ve almaya devam eden milletvekilleri, il başkanları, genel başkan yardımcıları ve belediye başkanları bulunmaktadır.

Eğitim Program Süresi ve İçeriği Nedir?

Siyaset Akademisi 19’uncu döneminin 4’ü online, 16’sı ise yüz yüze olmak üzere 20 dersten oluşmaktadır.

“Yüz yüze dersler”, “Formal yoğunluklu dersler”, “Tecrübe Paylaşımı ve Kişisel Gelişim Dersleri” olmak üzere üç kategoride gerçekleşecektir.
‘Siyaset Akademide Başlar, Türkiye’nin Geleceğinde Yerini Al’ sloganı ile vatandaşlarımızı davet ettiğimiz Siyaset Akademisi’nin ders süreci, Cumhurbaşkanımız ve Genel Başkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Ankara’da verecekleri derslerle 38 ilimizde eş zamanlı olarak başlayacaktır. Siyaset Akademisi eğitim programı haftada 2 saat olmak üzere 8 hafta devam edecek olup, 4 saatlik online eğitim dersleri ile beraber toplam 20 saatlik bir eğitim programı olacaktır.”

ONLİNE DERSLER

1- Anayasa Hukuku

2- Dijital Dünya

3- Toplumsal Yapı ve Aile Kurumu

4- Yerel Yönetimlerde Dönüşüm

FORMAL YOGUNLUKLU DERSLER

5- AK Parti Dönemi Dış Politikası

6- Avrupa’da Yükselen Milliyetçilik ve Popülizm, İslamofobia ve Yabancı Düşmanlığı

7- Suriye Krizi’nde Türkiye’nin Dış Politikası ve Göçmen Sorunu

8- Temel Siyasi Kavramlar ve İdeolojiler

9- Ekonomide Temel Kavramlar ve Modeller

10- Yerli ve Milli Ekonomi Politikaları

11- AK Parti’nin MEGA Projeleri ve Proje Yönetimi

12- Türk Siyasal Hayatı

13- Sosyal Medya, Siyaset ve Toplum

14- İrfan Dersi

TECRÜBE PAYLAŞIMI VE KİŞİSEL GELİŞİM DERSLERİ

15- Tecrübe Paylaşımı (Açılış Dersi)

16- Kuruluşundan Bugüne AK PARTi

17- Yerel Yönetimler Perspektifinden AK PARTi Belediyeciliği

18- Medya Okuryazarlığı (Sanatçılar)

19- Profesyonel Yönetim Teknikleri

20- Stratejik İletişim ve Kriz Yönetimi

Siyaset Akademisi’ne Kimler Katılabilir?

18 yaşını doldurmuş her TC Vatandaşı katılabilir.

Ücreti Nedir?

Eğitim Ücreti, 250TL olarak belirlenmiştir.

18-30 Yaş arası katılımcılar için 100 TL

Kadın katılımcılar için 100 TL

Şehit, Gazi yakınları ve Engelli kartı olan katılımcılar için ücretsizdir.

Nasıl Başvurulabilir?

13-27 Ocak 2020 tarihleri arasında başvurular online olarak
https://siyasetakademisi.akparti.org.tr adresi üzerinden, ya da şahsen İl Başkanlığımıza müracaat şeklinde yapılabilmektedir. Ödeme, online kredi kartıyla ya da Vakıfbank şubelerinden hesaba yatırma yoluyla yapılabilmektedir.
Katılımcılara eğitim sonunda katılım sertifikası verilecek olup  ayrıca sınava gireceklerdir, sınav sonucunda 100 üzerinden 50 ve üzeri puan alanlara başarı sertifikası verilecektir.
Başarı sıralamasına göre Türkiye’de ilk 3’e girenlere ise çeşitli hediyeler takdim edilecektir.
Biz de Kayseri’de ilk 3’e girenlere bir hediye verelim mi???
Siyaset Akademisi Ne Zaman Ve Nerede Başlayacak?

27 Ocak’tan sonra toplam başvuru sayısına 38 ilde eş zamanlı olarak Şubat ayında başlaması öngörülmektedir. Eğitim takvimi Genel Merkez tarafından açıklanmasıyla birlikte İl Başkanlığımız da yer konusunda gerekli açıklamaları yapacaktır.

Hakkında Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi

Göz Atabilirsiniz.

MHP’li Özdemir kırsalda yaşanan su sıkıntısını Meclis gündemine taşıdı

Kayseri Milletvekili İsmail Özdemir, yaz aylarının gelmesiyle beraber Kayseri’de kırsal yerlerde bulunan bazı mahallelerde yaşayan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.