Yahyalı belediye meclisi, Melikgazi’de sıfır atık eğitimi, ilaçlama Kocasinan yatırımlar ve diğer haberler

YAHYALI BELEDİYE MECLİSİ YENİ DÖNEMİN İLK TOPLANTISINI YAPTI

Yahyalı Belediyesi’nde 31 Mart yerel seçimlerinde yeniden Belediye Başkanı seçilen Esat Öztürk başkanlığında ilk meclis toplantısı yapıldı.

Yahyalı Belediyesi meclis salonunda yapılan toplantı da 8 gündem maddesi görüşülerek karara bağlandı. Meclis toplantısında meclis kâtipleri, meclis başkan vekilleri, encümen ve komisyon üyeleri seçildi.

Yahyalı Belediye Meclisi toplantısında yapılan kapalı oylama ile meclis kâtipliğine Buğra Onur Aydın ve Yahya İlçin yedek üye olarak İsmail Baş ve Vahdettin Marangoz seçildi.

1.Meclis Başkan Vekili olarak Menderes Yıldırım, 2. Meclis Başkan Vekili olarak Yusuf Postallı’nın seçildiği toplantıda Encümen üyeliğine ise İsmail Baş ve Yahya İlçin seçildi. Toplantıda ayrıca Plan Bütçe, İmar, Kadın Erkek Eşitliği komisyonlarına üye seçimi gerçekleştirildi. 2023 Yılı Belediye Başkanı Faaliyet Raporu da oy çokluğu ile kabul edildi.

2023 Yılı Belediye Başkanı Faaliyet Raporunun sunumunda meclis üyelerine hitap eden Başkan Esat Öztürk; “2023 yılı, Yahyalı Belediyesi için başarılarla dolu bir yıl olarak geride kaldı. Belediye olarak, siz değerli vatandaşlarımızın yaşam kalitesini artırmak, ilçemizin sosyal ve ekonomik kalkınmasını desteklemek ve Yahyalı’nın geleceğini şekillendirmek için kararlı bir şekilde çalıştık. Faaliyet raporu, 2023 yılında Yahyalı Belediyesi olarak gerçekleştirdiğimiz projeleri, hizmetleri ve faaliyetleri detaylı bir şekilde sizlerle paylaşmayı amaçlamaktadır. Belediyemizin yürüttüğü çalışmaların şeffaflığını sağlamak, vatandaşlarımızla daha yakın bir iletişim kurabilmek ve yapılan hizmetleri daha iyi anlatabilmek adına bu raporu hazırladık.” diye konuştu.

GERİ DÖNÜŞÜMDE ÖRNEK OLAN MELİKGAZİ BELEDİYESİ EĞİTİMLE BİLİNÇLENDİRMEYE DEVAM EDİYOR

Sıfır atık ve geri dönüşüm çalışmaları ile örnek gösterilen Melikgazi Belediyesi sıfır atık bilincini sağlamak ve çevreci nesiller yetiştirmek için öğrencilere Geri Dönüşüm Tesisleri’nde kapsamlı bir eğitim verdi.

Atık malzemelerin hammadde olarak kullanılması konusunda eğitim veren Melikgazi Belediyesi, öğrencileri geri dönüşüm tesislerinde çöplerin ayrıştırılması, işlemden geçmesi ve yeniden kazandırılması hususunda bilinçlendirdi.

Sürdürülebilir gelecek ve yaşanabilir bir Melikgazi için geri dönüşüm çalışmalarına büyük önem verdiklerini belirten Melikgazi Belediye Başkanı Doç. Dr. Mustafa Palancıoğlu, “Gelecek nesillere yaşanabilir bir dünya bırakmak için sıfır atık bilincinin temelini atmaya çalışıyoruz. Her konuda olduğu gibi geri dönüşüm hususunda da eğitimin yadsınamaz öneminin farkındayız. Bu kapsamda bugün Atlas Koleji 4. Sınıf öğrencilerimizle güzel bir eğitim gerçekleştirdik. Öğrencilerimiz geri dönüşüm tesislerimizde kağıt, metal ve cam atıkları, lastik, pil, elektronik ve yemek yağı atıkları, meyve-sebze atıklarının dönüşümünü bizzat izleyerek ve merak ettikleri sorular hakkında detaylı bilgi alarak keyifli bir eğitim gerçekleştirdiler. Eğitim temelden başlar. Her güzel şey eğitimle gerçekleşir. Melikgazi Belediyesi olarak doğamızı, dünyamızı korumak, güzelleştirmek için eğitime önem veriyoruz. Geleceğimizi kurtarmak ve yaşanabilir bir dünyayı miras bırakabilmek için geri dönüşümün şart olduğunu biliyoruz.” dedi.

Sıfır Atık Ekspresi İle Çocuklar Hem Eğleniyor Hem Öğreniyor

Ülke ekonomisine katkı sağlamak, tasarruf etmek ve daha pek çok fayda sağlamak için geri dönüşümün önemine vurgu yapan Başkan Palancıoğlu, “Geri dönüşüm eğitimi sırasında Sıfır Atık Ekspresi ile çocuklarımız eğlenceli zaman geçirerek sıfır atığı da öğrenmiş oldular.  Geri dönüşüm malzemesinden yapılan bir lokomotifimiz ve aynı zamanda varillerden yapılan vagonlarımızdan oluşan sıfır atık ekspresimiz ile eğitimi keyifli hale getirdik.” diye belirtti.

HAVALARIN ISINMASIYLA MELİKGAZİ BELEDİYESİ İLAÇLAMA ÇALIŞMALARINA BAŞLADI 

Melikgazi’ye yakışır hizmetler sağlayarak vatandaşların yaşam kalitesini yükseltmek için büyük bir gayretle çalışan Melikgazi Belediyesi, insan ve çevre sağlığını tehdit eden larva, sivrisinek ve haşerelere karşı ilçenin dört bir yanında ilaçlama çalışmaları gerçekleştiriyor.

Havaların ısınmasıyla birlikte sağlığı olumsuz yönde etkileyen canlıların üremesinin önüne geçmek için Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü ekipleri tarafından yapılan ilaçlama çalışmaları titizlikle yürütülüyor.

İlaçlamalar Yıl Boyunca Periyodik Aralıklarla Yapılıyor

Yeşil alanlarla yoğun ilaçlama faaliyetleri sürdürerek Melikgazililerin sağlıklı ve rahat bir yaz geçirmelerini sağlamayı amaçladıklarını belirten Melikgazi Belediye Başkanı Doç. Dr. Mustafa Palancıoğlu, “ Vatandaşlarımız tarafından yoğun olarak kullanılan alanları steril hale getirmek ve özellikle yaz ayları başlangıcında artan larva, sivrisinek ve haşerelerin üremesine karşı önlem almak için ekip arkadaşlarımız yoğun bir şekilde ilaçlama çalışmalarını sürdürüyor. Belediyemiz tarafından belirli periyodlarla gerçekleştirdiğimiz ilaçlama çalışmalarımız her yıl olduğu gibi bu yıl da yoğun şekilde devam ediyor. Melikgazi genelinde yaptığımız ilaçlama çalışmaları ile zararlı canlıların taşıdıkları bakterilerin sebep olabileceği sıtma, tifüs gibi olası hastalıkların önüne geçmeyi amaçlıyoruz. Vatandaşlarımız tarafından yoğun olarak kullanılan noktaların yanı sıra foseptik, rögar, çöp konteynerleri, mazgallar gibi zararlı canlıların üremesine sebep olan alanlarda ilaçlama yapıyoruz. Çalışmalarımız esnasında ekolojik sisteme zarar vermeyen, biyolojik dengeyle uyumlu ilaçlar ve son teknoloji alet ve araçlarımızla etkin hizmet sağlıyoruz. Melikgazi Belediyesi olarak vatandaşlarımızın sağlığı için gereken her türlü tedbiri alıyoruz. Bu konuda vatandaşlarımıza da büyük görev düşüyor. Zararlı canlıların olumsuz etkilerini önlemek için çöplerin ağzının açık şekilde bırakılmaması,  yiyecek ve içeceklerin açıkta bırakılmamasına dikkat edilmesi gerekiyor.” dedi.

İlaçlama çalışmalarının periyodik aralıklarla yıl boyunca süreceğini belirten Başkan Palancıoğlu, yaptıkları bilinçli mücadele ile çevre ve toplum sağlığına yönelik koruyucu önlemlerin devam edeceğini belirtti.

MİTHATPAŞA, KENT PARK VE KESİNTİSİZ YOL İLE ŞEHRİN GÖZDESİ OLACAK!

Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, Ali İhsan Alçı Bulvarı’nın Erkilet Bulvarına kesintisiz bağlantı sağlayacak olan yol çalışması, Kent Park Projesi ve Kocasinan’a yakışır yeni çevresi çalışmasıyla Mithatpaşa’ nın yeni cazibe merkezi olacağını söyledi.

Mahalleye yapılan çalışmaların hem bölgeyi daha da güzelleştirdiğini hem de bölgenin değerini artırdığını vurgulayan Başkan Çolakbayrakdar, “Her bir mahallemizin kendi içerisinde karşılanması gereken ihtiyaçları var, bunları tespit ettik ve bu tespitler neticesinde çözüm üreterek mahallelerimizi Yeni Kocasinan’a hazırlıyoruz. Mahallemizin özellikle Bekir Yıldız Bulvarı’na yakın olan tarafında çocuklarımız için oyun ve park alanlarına ihtiyaç vardı. Mahallemize yeni bir park ve yeşil alan kazandırdık. İnşallah mahallemize 120 bin metrekare alanda kurulacak olan yeni bir kent parkı inşa edeceğiz. Hedefimiz, gelişim odaklı değer üreten bir Kocasinan’dır. Bu değerin tabi ki bölgeyi ciddi manada güzelleştirecektir. Bu ayrıca bölgeye değer odaklı bir noktaya getirmektir. 7’den 70’e herkese bir değer üretecek parklar zinciri kazandıracağız. Çevre Belediyeciliği içinde yüzlerce projeyi hayata geçireceğiz. Ayrıca mahallemiz Kocasinan bölgesinde nüfusu en fazla artan ve imar hareketinin en fazla olduğu mahallerden bir tanesidir. İnşallah imar hareketleriyle birlikte mahallemiz daha da güzelleşecek. Vatandaşlarımızın daha değerli ve daha güzel bir Kocasinan’da yaşamaları için elimizden geldiğince hizmetleri hayata geçireceğiz” ifadelerini kullandı.

Başkan Çolakbayrakdar, çalışmalar tamamlandığında mahallenin çehresi tamamen değişeceğini ve cazibe merkezi haline geleceğini sözlerine ekledi.

KOCASİNAN’IN MİLLİ SPORCUSU KAHRAMAN, ULUSLARARASI ARENADA ZAFER KÜRSÜSÜNDE

Kocasinan Belediyesi Spor Kulübü Masa Tenisi Sporcusu Kenan Eren Kahraman’ın yer aldığı Türkiye Milli Takımı, U15 Türk Devletleri Şampiyonası müsabakalarında şampiyon oldu. Milli Takımı ve Kahraman’ı tebrik eden Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, alt yapıdan yetişen Kahraman’ın Dünya’nın tanıdığı bir sporcu haline geldiğini belirterek, “Hem Kayseri’mizin hem Ülkemizin büyük bir gurur kaynağı olan Kenan Eren Kahraman, dünyanın her yerinde Ay yıldızlı Bayrağımızı gururla dalgalandırmaya devam edecektir” dedi.

Kocasinan Belediyesi Spor Kulübü Masa Tenisi Sporcusu Kenan Eren Kahraman, 11-17 Nisan tarihleri arasında Balıkesir’de düzenlenen U15 Türk Devletleri Şampiyonası müsabakalarına damga vurdu. Milli Takım sporcusu olan Kahraman’ın yer aldığı Türkiye, müsabakalar sonucunda şampiyon oldu.

Kahraman’ı ve Milli Takımı tebrik eden Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, “Öncelikle Milli Takımımızı tebrik ediyor, kutluyorum. Hem Kayseri’mizin hem Ülkemizin büyür bir gurur Kaynağı olan Kenan Eren Kahraman’ı ve onlarla birlikte bu işe emek veren kulübümüzün Antrenörleri Halil Adak ile Kemal Balım’ı tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyorum. Spor yatırımlarımız, başarılarla taçlanıyor. Sportif alanda birçok branşta başarı üstüne başarı elde ediyoruz. Sporcularımız, ay yıldızlı formayı layıkıyla taşıyıp, İstiklal Marşımızı Uluslararası camiada okutturarak, her defasında bizim gururumuz oluyorlar. Bilindiği üzere kulübümüz sayesinde Kayseri, masa tenisinde Türkiye sıralamasında en başarılı il unvanını taşıyor. Şehrimizi ve ülkemizi en güzel şekilde temsil ediyorlar. Bu vesileyle gerek Kocasinan Belediyesi olarak gerek ise şahsım olarak her zaman sporcularımızın yanındayız” ifadelerini kullandı.

Başkan Çolakbayrakdar, başarıların devam etmesi için tüm sporculara her zaman desteklerini artırarak sürdüreceklerini sözlerine ekledi.

BAŞKAN PALANCIOĞLU “SALON SPORLARI MERKEZİ” İLE SPORCULARIN HAYATINA DOKUNACAK

“Önce Gençlik” diyerek yeni dönem projelerini hazırlayan Melikgazi Belediye Başkanı Doç. Dr. Mustafa Palancıoğlu, “Salon Sporları Merkezi” projesi ile sporu ve sporcuyu destekleyecek bir projeye daha imza atıyor.

“Spor Kulüplerimizin Yer Aramasına Gerek Kalmayacak”

Kayseri’nin spor kenti olmasına katkı sağlayacak bir projeyi hayata geçireceklerini belirten Başkan Palancıoğlu, “Melikgazi’de bu yeni dönemde önce gençlik diyoruz. İnsanların hayatına dokunan, sağlıklı ve başarılı nesiller yetişmesine katkı sağlayan, sportif alanlarda desteklerine devam eden bir belediye olarak projeler hazırlıyoruz. Gençlerimiz bizim için değerli. Onları mutlu edecek, sosyalleşmeleri için gereken tüm projelerde yer almaya devam ediyoruz. Melikgazi Belediyesi olarak geçtiğimiz 5 yıl içinde amatör sporcularımıza, kulüplerimize desteklerimiz oldu. Spor kulüplerimiz gençlerimizle ilgileniyor, onları belki de genç yaşta bazı kötü alışkanlıklardan ya da sapabilecekleri bazı yanlış yollardan koruyor. Biz de bu kapsamda desteklerimizi nitelikli bir tesis ile devam ettirmek istiyoruz. Salon Sporları Merkezi’mizle de spor kulüplerimizin yer aramasına gerek kalmayacak. Sporcularımızın iyi bir fiziki ortamda spor yapmalarını sağlayacağız. Burası şahıslarımız için değil de basketbol kulübü, voleybol kulübü gibi kulüplerimizin kullandığı yerler olacak. İçinde diğer sporlar olmak üzere savunma sporları da olacak. Farklı spor branşları şehrimize bir renk katıyor. Aynı zamanda birçok okulun spor eğitimlerini yapacakları ortak bir tesis olacak. Bu projemizi hayata geçirdiğimizde kulüplerin önü açılacak ve çok farklı sportif etkinlikler burada yapılacak. Kulüplerimizin sporlarını en iyi şartlarda yapması için elimizden ne gelirse yapacağız. Bu kapsamda sporun ve sporcuların yanında olmaya devam edeceğiz. Yeter ki gençlerimiz spor yapsın biz her zaman onların yanındayız.” dedi.

Yazar - Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi, Halkla İlişkiler Tanıtım, Adalet, Kamu Yönetimi mezunu -----Davut Güleç Kimdir ? -----

İlginizi Çekebilir

Talas, Bünyan, Kocasinan,Melikgazi, MBB belediye haberleri

TALAS’TA STRATEJİK PLANLAMA İÇİN ANKET Şeffaf ve katılımcı bir yönetim anlayışıyla hizmet üreten Talas Belediyesi, …


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/swtdavut/public_html/wp-includes/functions.php on line 5420