Vali Çiçek “Kayseri’de Eğitimde Altın Bir Yıl Geçirdik”.. Diğer, eğitim, kültür-sanat, magazin-yaşam haberleri…

Vali Gökmen Çiçek, 2023-2024 Eğitim ve Öğretim Yılı Karne Dağıtım Töreni’ne katılarak, öğrencilerin karne heyecanına ortak oldu.
 Kocasinan İlçesi, Mehmet Alçı İlkokulu’nda düzenlenen törene Vali Gökmen Çiçek’in yanı sıra, Kayseri Milletvekili Aşkın Genç, Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, Kocasinan Kaymakamı İlhan Abay, İl Emniyet Müdürü Atanur Aydın, Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri, STK temsilcileri, öğrenci velileri ve öğrenciler katıldı.
 Törende bir konuşma yapan Vali Gökmen Çiçek, “Kayseri’de 322 bin 666 öğrenci 22 bin 800 öğretmenle devam eden eğitim yılı bugün itibariyle sonlandırdık ve tatile girdik. 3 yüz binli rakamlar Kayseri’nin gururu. Kazasız belasız bir yıl geçirmek için öğretmenlerimiz çaba gösterdi. Başarılı sonuçlar aldığımız bir yıl oldu. Geçen yıl Türkiye ilk yüzde 16 öğrencimiz, ilk binde 38 öğrencimiz Kayseri’den çıktı. Bu yıl TÜBİTAK yarışmalarında Kayserimiz ilk üçe girmeyi başardı. 622 öğrencimiz ulusal ve uluslararası yarışmalarda ödül aldı.  Kayseri’de altın bir yıl geçirdik.” dedi
 ERVA Spor Okulları projesinden bahseden Vali Çiçek, “2024 yılı aynı zamanda büyük projelerle dolu bir yıl oldu. ERVA Spor Okulları Projesi bu yıl gerçekleştirildi. İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz çok başarılı projeler gerçekleştirdi. Eğitim için seferber olmuş durumdayız. Kayseri her şeyin en iyisine layık. Bu yıl Kayseri adından eğitimde daha çok söz ettirecek.”
 Konuşmaların ardından Vali Gökmen Çiçek ve beraberindeki protokol üyeleri, sınıfları ziyaret ederek, öğrencilerin karnelerini dağıttı.

BAŞKAN BÜYÜKKILIÇ’IN GENÇLERLE PARK KEYFİ

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, Büyükşehir Belediyesi önündeki parkta gençlerle keyifli bir ortamda vakit geçirdi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç yönetimindeki Büyükşehir Belediyesi, Kayseri’deki faaliyetleri ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın elinden ‘genç dostu şehir’ ödülü alarak gençlerin yanında yer alırken, Başkan Büyükkılıç gençlerin her zaman yanında yer alıyor.

Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, Büyükşehir Belediyesi önündeki parkta dinlenen gençlerin yanına gitti.

Gençlerle tanışan ve onlarla bir süre sohbet eden Başkan Büyükkılıç, onlarla bol bol hatıra fotoğrafı çektirdi.

Büyükkılıç, her zaman gençlerin yanında yer almaya devam edeceklerini vurgulayarak, “Belediyemizin hemen önündeki parkta hemşehrilerimin gününe ortak oldum. Sohbet ettik, gençlerimizle kucaklaştık. Bu sıcak yaz gününde enerjilerini ve sevgilerini görmek beni çok mutlu etti. Allah birliğimizi ve beraberliğimizi daim etsin. Her şey sizler için,  Her şey Kayseri için” diye konuştu.

ERCİYES KOLEJİ’NDE “HEDEF ERCİYES”
Erciyes Eğitim Kurumları tarafından hazırlanan “Hedef Erciyes” dergisinin 4. Sayısı çıktı. Derginin bu sayısında da keyifle okunacak araştırma yazıları yer alıyor. Erciyes Eğitim Kurumları Yönetim Kurulu Başkanı İrfan Başyazıcıoğlu, derginin sunuş yazısında Hedef Erciyes’in okulun değerlerini, başarılarını ve gelecek vizyonunu yansıttığını söyledi.
Erciyes Eğitim Kurumları yayın organı olan “Hedef Erciyes” dergisinin 4. sayısında Kayseri’nin yetiştirdiği önemli isimlerle ilgili tanıtım yazıları yer alıyor. Hayırseverler bölümünde Abdüllatif Başkal ve Ömer Lütfü Göknar; Cumhuriyetimizin Mızrak Duruşlu Kadınları başlığı altında ise Kayseri’nin ilk kadın milletvekili Ferruha Güpgüp, Türkiye’nin ilk kadın mimarı Prof. Dr. Leman Cevad Tomsu, ilk kadın kütüphanecisi Prof. Dr. Jale Baysal ve Türk Edebiyatçısı Prof. Dr. Hasibe Mazıoğlu’nun hayatı anlatılıyor. Dergide ayrıca “Ben ne Rum’um ne de Türk, ben Anadoluluyum” diyen dünyaca ünlü yönetmen Elia Kazan da yer alıyor.

YAŞAYAN TARİH MÜZESİ
Hedef Erciyes dergisinde Erciyes Kolejinde açılan “Yaşayan Tarih Müzesi” hakkında da geniş bilgiler aktarılıyor. Geçmişten günümüze ulaşan zengin bir mirasın bulunduğu Yaşayan Tarih Müzesi’nde bu mirasın emanet edildiği gençlik Erciyes Kolejinde zengin tarihimizi görerek ve öğrenerek yetişiyor. Müze sadece bir sergi alanı olarak değil öğretim merkezi olarak da hizmet veriyor.

ERCİYES KOLEJİNE “MÜKEMMELİYET” ÖDÜLÜ
Hedef Erciyes dergisinde Erciyes Kolejine uluslararası bir kuruluş olan AKS (Alert Knowledge Services) tarafından verilen “Akademik Mükemmeliyette En İyisi” ödülünden de bahsediliyor. Erciyes Koleji bu ödüle 97 ülkeden 19 bin başvuru arasından layık görüldü.
Hedef Erciyes dergisinin son sayısında “Son Ders Çanakkale” etkinliği, bir Erciyes Koleji klasiği haline gelen ve Büyük Düşün sloganı ile bu yıl dördüncüsü yapılan TEDxErciyesKoleji konferansı, sporda ve satrançta elde edilen şampiyonluklar, dolu dolu geçen eğitim öğretim dönemde gerçekleşen etkinlik ve başarılar, Koramaz Vadisi tanıtımı gibi pek çok araştırma, haber ve makalelere de yer veriliyor.

“HER ALANDA DONANIMLI BİREYLER YETİŞTİRİYORUZ”
Erciyes Eğitim Kurumları Yönetim Kurulu Başkanı İrfan Başyazıcıoğlu, dergide yer alan yazısında Hedef Erciyes’in okulun değerlerini, başarılarını ve gelecek vizyonunu yansıttığını söyledi. Erciyes Kolejinin akademik başarısının yanı sıra insanî değerler açısından da donanımlı bireyler yetiştirme gayretinde olduğunu vurgulayan Başyazıcıoğlu, “Bu nedenle eğitim felsefemizde öğrencilerimizin bireysel potansiyellerini keşfetmelerine, meraklarını beslemelerine ve değerlerini geliştirmelerine büyük önem veriyoruz. Geleceğe dair vizyonumuzda ise öğrencilerimizin sadece bilgiye değil; aynı zamanda yaratıcılığa, problem çözme becerilerine ve küresel vatandaşlık değerlerine sahip bireyler olarak yetişmelerini amaçlıyoruz ” dedi.

60 SORUDA 59 NET İLE BİRİNCİLİK BÜŞRA RANA BAĞCI’NIN

Anadolu Gençlik Derneği (AGD) tarafından düzenlenen Siyer-i Nebi yarışmasının sonuçları açıklandı. Türkiye genelinde yapılan yarışmada, Kayseri birincisi Gazi Osman Paşa Ortaokulu öğrencisi Büşra Rana Bağcı oldu. Bağcı, 60 soruda 59 net yaparak birinci oldu.

Okulda düzenlenen törende, başarılı öğrenci Büşra Rana Bağcı’ya plaket ve hediyeleri takdim edildi. Arkadaşlarının önünde ödüllendirilen Bağcı, memnuniyetini dile getirdi. Ödülü, AGD Kocasinan Başkanı Sabri Fidan ve Teşkilat Başkanı Mahmut Sami Durmaz takdim etti.

Törende bir konuşma yapan AGD Kocasinan İlçe Başkanı Sabri Fidan, “Derece yapan öğrencimiz başta olmak üzere yarışmaya giren herkesi tebrik ederiz. Bu yarışma, kazananı olan ama kaybedeni olmayan bir yarışmaydı. Büşra Rana’nın başarısı ile bizlerde mutlu olduk. Burada topyekun bir emek bir gayret var. Bu vesile ile başta Servet Akkurt olmak üzere emeği geçen tüm öğretmenlerimize ve kıymetli okul müdürümüze teşekkür ederiz. Biz geleneksel olarak her sene bu organizasyonu yapmaya devam ediyoruz. Bizim amacımız öğrencilerin Siyer-i Nebi bilgilerini pekiştirmesi ve İslam tarihine olan ilgilerini artırması yönündedir. Günümüzü en güzel şekilde okumanın yolu örnek hayatları inceleme ve takip ile oluyor. Biz de buna vesile olabilirsek ne mutlu bizlere! Bu yarışma için çaba sarf eden tüm öğrencilerimizi tekrar tebrik ediyor, Büşra Rana kızımıza da başarılarının devamını diliyoruz.” dedi.

ÖĞRENCİ DOSTU BAŞKAN, EĞİTİM ÖĞRETİM SÜRECİNDE BİNLERCE ÖĞRENCİYE DOKUNDU

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, eğitim-öğretim yılı boyunca süren Kariyer Günleri doğrultusunda 11 okula ve diğer ziyaretler kapsamında ortaöğretimde faaliyeti gösteren pek çok okula dolu dolu ziyaretler gerçekleştirerek binlerce öğrenciyle kucaklaştı, onların hayatına dokundu.

2023-2024 Eğitim-Öğretim Yılı’nı tamamlayan okullardaki öğrencilere iyi tatiller temennisinde bulunan Başkan Büyükkılıç, zorlu bir eğitim-öğretim yılının tamamlandığını belirterek öğrencilerin tatili hak ettiklerini, tatilde ise boş kalmamaları için Büyükşehir Belediyesi’nin kurslarının hazır olduğuna işaret etti.

Büyükkılıç, Yıl Boyu Okullarda Öğrencilerle Bir Araya Geldi, Tecrübelerini ve Bilgi Birikimini Aktardı, Tavsiyelerde Bulundu

Eğitim ve öğretime büyük önem vererek, öğrencilerin her zaman kendisini geliştirmesi ve donanımlı olması gerektiğini vurgulayan Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, bu doğrultuda ortaöğretim faaliyeti gösteren okullara kariyer günleri başlığı altında eğitim-öğretim dönemi boyunca planlı ziyaretler gerçekleştirerek, öğrencilere tecrübelerini ve bilgi birikimini aktararak tavsiyelerde bulundu. Öğrencilerden gelen soruları, talep ve önerileri de dinleyen, yanıtlayan ve yerine getiren Büyükkılıç, binlerce öğrenciyle kucaklaştı ve onların hayatına dokundu.

Kariyer Günleri başlığı altındaki planlı ziyaretleri dışında da okullara giden ve öğrencilerle buluşan Başkan Büyükkılıç, öğrencilerle yakından ilgilenerek gerek eğitimlerine gerekse gelişimlerine destek olmaya çalıştı.

Büyükkılıç’tan Eğitime Topyekûn Destek

Hizmete açtığı kütüphanelerde, kitap fuarlarında, KAYMEK, KAYTUR ve Spor A.Ş. kurslarında, sergilerde, kermeslerde ve çeşitli etkinliklerde her fırsatta öğrencilerle bir araya gelerek öğrencilere katkı sağlamaya çalışan Büyükkılıç, öğrenci dostu şehir Kayseri’de, kırtasiye yardımları, burslar, yiyecek ve ulaşım destekleri ve buna benzer çalışmalarla, hem üniversiteli hem de ortaöğretim öğrencilerinin yanında olmayı sürdürüyor.

BAŞKAN ÖZDOĞAN, ÖMER’E KARNESİNİ VERDİ

2023-2024 eğitim öğretim yılının son gününde öğrencilerin karne heyecanına ortak olan Hacılar Belediye Başkanı Bilal Özdoğan, mahalle gezisi sırasında karşılaştığı Yunus Çepken İlkokulu öğrencisi Ömer’le sözleştiği gibi karnesini verdi. Başkan Özdoğan, ‘İnşallah öğrencilerimiz eğitimlerini başarıyla tamamlayarak memlekete faydalı birer birey olurlar’ dedi.

Hacılar’da 2023-2024 eğitim öğretim yılının sona ermesiyle birlikte, öğrenciler karne heyecanını yaşadı. Hacılar Belediye Başkanı Bilal Özdoğan, Kaymakam Burak Dertlioğlu ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Hacı Erdoğan ile birlikte Yunus Çepken İlkokulu öğrencileriyle bir araya gelerek, karne alan öğrencilerin mutluluğuna ortak oldu.

Hacılar Belediye Başkanı Bilal Özdoğan, Yunus Çepken İlkokulu öğrencisi Ömer Halis Cihan’ın karnesini vererek tebrik etti.

Başkan Özdoğan, “Küçük Ömer’le mahalle gezimiz sırasında karşılaşmıştık. Karne günü okuluna geleceğimiz için verdiğimiz söze müteakip sınıfına gelerek kendisinin ve arkadaşlarının karnelerini verdik. Yavrularımıza başarılar diliyorum” dedi.

Başkan Özdoğan, öğrencilere tek tek karnelerini dağıtarak yaz tatili boyunca kitap okumalarını tavsiye etti. Öğrencilerle bir arada olmaktan dolayı duyduğu memnuniyeti dile getiren Özdoğan, “İnşallah öğrencilerimiz eğitimlerini başarıyla tamamlayarak memlekete faydalı birer birey olurlar” dedi.

Başkan Özdoğan, öğrencilere iyi bir tatil geçirmelerini dileyerek başarılarının devamını temenni etti.

BAŞKAN BÜYÜKKILIÇ, GLÜTENSİZ KAFE VE EMİRGAN KAFE’DE KARNE ALAN ÖĞRENCİLERLE BULUŞTU

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, Büyükşehir Belediyesi Glütensiz Kafe ve Emirgan Kafe’yi ziyaret ederek, burada karne alan öğrencilerle bir araya geldi. Başkan Büyükkılıç, 2023-2024 Eğitim Öğretim Yılı’nı geride bırakan öğrencilere keyifli bir yaz tatili geçirmesi temennisinde bulundu.

Kayseri Büyükşehir Belediyesi ‘öğrenci dostu’ hizmet anlayışıyla hizmetlerine bir bir devam ederken, Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç da gençlerin her zaman yanında yer alıyor. Bu kapsamda Başkan Büyükkılıç, 2023-2024 Eğitim Öğretim Yılı’nı geride bırakarak, karne alan öğrencilerle Glütensiz Kafe’de ve Emirgan Kafe’de bir araya geldi.

Önce Büyükşehir’in sağlık ve insan odaklı sosyal sorumluluk projesi olan Glütensiz Kafe’yi ziyaret eden Başkan Büyükkılıç, burada karne alan öğrencilerle sohbet etti. Başkan Büyükkılıç, daha sonra da Büyükşehir Belediyesi Emirgan Kafe’ye giderek, öğrencilerle buluştu.

Burada öğrencilerle sohbet eden Başkan Büyükkılıç, karnelerini alan tüm öğrencilere keyifli bir yaz tatili geçirmesini temenni etti. Başkan Büyükkılıç, tüm yıl boyunca çalışan ve yorulan öğrencilerin yaz tatilini hak ettiğini ifade ederek, “Büyükşehir Belediyesi olarak, yaz tatillerinde tesislerimizle de sizlerin yanında olacağız. Sizler bizim geleceğimizsiniz. Eğitimli, donanımlı, hayatı seven ve önemseyen, sorumluluk sahibi gençler görmek istiyoruz. Bizler, sizin bu anlamda tam manada konforunuzu sağlamak için buradayız. Yoruldunuz. Şimdi tatil vakti. Büyükşehir Belediyesi, Spor A.Ş., Büyükşehir Belediyesi KAYMEK, Büyükşehir Belediyesi Sanat Akademisi Yaz Kursları ile yaz boyunca sizlere hizmet vereceğiz. Tadını çıkarın” diye konuştu.

BÜYÜKŞEHİR SPOR A.Ş.’DEN TOMARZA’DA KARNE ŞENLİĞİ

Kayseri Büyükşehir Belediyesi çocukların tatili gönüllerince eğlenerek geçirebilmeleri için karne şenliği düzenledi. Bu kapsamda Büyükşehir Belediyesi Spor A.Ş. ile Tomarza’da düzenlenen Karne Şenliği’nde çocuklar ve aileleri keyifli, eğlenceli ve spor dolu bir gün geçirdi.

Türkiye’de kurulan ilk spor şirketlerinden biri olma özelliğindeki Büyükşehir Belediyesi Spor A.Ş. merkezde olduğu kadar ilçelere de hizmetlerini çocuklarla buluşturmaya özen gösteriyor.

Kayseri Büyükşehir Belediyesi, öğrencilerin karne tatillerini eğlenceli ve dolu dolu geçirmeleri adına çeşitli etkinlikler ve renkli şenlikler gerçekleştirmeye devam ediyor.

Bu kapsamda, Büyükşehir Belediyesi Spor A.Ş. Tomarza ilçesinde Karne Şenliği düzenledi. Karne Şenliği’nde çocuklar ve aileleri çeşitli ‘ karne günü’ etkinlikleri kapsamında Tomarza’da eğlenceli ve spor dolu bir gün geçirdi. Büyükşehir Belediyesi şenlikte çocuklara karne hediyeleri de sundu.

Spor A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı ve Büyükşehir Belediyesi İşletmeler ve İştirakler Daire Başkanı Cenani Ayaydın’ın da yer aldığı şenlikte coşkulu eğlence yaşayan öğrenciler hediyelerini, Ayaydın’ın elinden aldı.

Büyükşehir Belediyesi ile 2023-2024 eğitim yılını geride bırakmaya hazırlanan çocuklar ve gençler, yaz tatillerinde düzenlenen aktiviteler ve etkinliklerle hem eğlenecek hem de öğrenecek.

2023-2024 Akademik Yılı Çevresel Sürdürülebilirlik Liderlik Ödülü Sahibini Buldu

Kapadokya Üniversitesi sürdürülebilirlik çalışmaları kapsamında, 2021-2022 akademik yılından bu yana geleneksel olarak her yıl bir öğrencimize verilmekte olan Kapadokya Üniversitesi Çevresel Sürdürülebilirlik Liderlik Ödülü, üniversite eğitimi boyunca, çevresel sürdürülebilirlik çalışmalarına katılım sağlamak ve ekolojik duyarlılığın geliştirilmesine yönelik bilinçlendirme faaliyetleri yürütmek konularında üstün başarı göstermiş olan son sınıf öğrencilerini desteklemeyi ve bu bağlamda üniversitemiz tarafından ekolojik duyarlılığa sahip öğrenciler yetişmesini teşvik etmeyi amaçlamaktadır. Ödülün bu yılki sahibi, Kapadokya Üniversitesi, Beşeri Bilimler Fakültesi, Psikoloji Bölümü 4. sınıf öğrencisi Ayşegül Helin Güneri oldu.

12 Haziran 2024 tarihinde gerçekleşen Beşeri Bilimler Fakültesi diploma töreninde Çevresel Sürdürülebilirlik Lideri öğrencimiz Ayşegül Helin Güneri’ye 5000 TL’lik ödül çeki, Kapadokya Üniversitesi Sürdürülebilirlik Komisyonu Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Fatma Aykanat ve Kapadokya Üniversitesi Sürdürülebilirlik Ofisi Koordinatörü Dr. Öğr. Üyesi Selda Öztürk tarafından takdim edildi.

2020 yılından bu yana üniversitemiz Genç TEMA Topluluğu yönetiminde de yer alan ve 2022-2023 yılları arasında Genç TEMA Topluluğu Başkanlığı yapan Ayşegül Helin Güneri, Çevresel Sürdürülebilirlik Liderlik Ödülü başvurusunda altını çizdiği gibi, “Doğayla bir savaş içerisindeyiz, eğer kazanırsak biz kaybedeceğiz” cümlesini kılavuzu edinerek, çevre odaklı pek çok faaliyete katıldı. Bu faaliyetler arasında, diğer gönüllü arkadaşları ile birlikte, çevre okullarda öğrencilere yönelik “Arılar Varsa Yarınlar Var” ve “Ağaç Kardeşliği” başlıklı (yüz yüze ve çevrim içi) bilinçlendirme eğitimleri vermesi, 2022 yılında Kapadokya Üniversitesinin “İklim Elçisi” seçilerek, Çevre Şehircilik İklim Bakanlığının başlatmış olduğu “Şirince İletişim Programı”na ve 23 Aralık 2022 tarihinde düzenlenen İstanbul İklim Zirvesine katılması sayılabilir. Genç TEMA Topluluğu ile çok sayıda etkinliğe katılan ve ekolojik bilinç sahibi, çevresel sürdürülebilirlik odaklı etkinliklerde yer alan Kapadokya Üniversitesi öğrencilerinin sayılarının artması için çaba gösteren Güneri, bu çalışmaları ile ödüller de aldı.  Kapadokya Üniversitesi Genç TEMA Topluluğunu temsilen katıldığı 1 Mart 2024 tarihinde Eskişehir’de düzenlenen TEMA Vakfı genel toplantısında, üç gün boyunca sürdürülebilirlik konulu eğitimler alıp, sunumlara, saha çalışmalarına ve bilgi yarışmasına katıldı. Daha yaşanılabilir bir dünya için herkesin çaba sarf etmesi gerektiğini düşünen ve bu prensibi günlük yaşamına da başarıyla yansıtarak sürdürülebilirlik bilincini bir yaşam tarzına dönüştüren Ayşegül Helin Güneri, örnek çalışmaları ile bu yılki Çevresel Sürdürülebilirlik Liderlik Ödülünü almaya hak kazandı.

YAPAY ZEKA ARTIK DERS 

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Yüksek Öğretim Kurumu ile Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu bünyesinde hizmet veren BTK Akademi iş birliğiyle hayata geçirilen ve bu yıl öğrenci alacak yapay zeka temelli 12 ön lisans programının bazı derslerinin BTK Akademi derslerinden karşılanması üzerine çalışmaların devam ettiğini belirterek, “Yüksek Öğretim Kurumumuz ile birlikte çalışmalarını yürüttüğümüz proje kapsamında pilot olarak ön lisans programlarında 2024-2025 Güz Döneminde okutulacak dersler için çalışmaları ağustos ayı sonuna kadar tamamlamayı hedefliyoruz.” dedi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Yüksek Öğretim Kurumu ve BTK Akademi’nin ortak çalışması ile BTK Akademi altyapısının, eğitimlerinin ve derslerinin üniversiteler tarafından kullanılacağını ve ihtiyaç duyulan yeni derslerin açılarak eğitimlerin hazırlanacağını bildirdi. Dijital teknolojiler ve yapay zekâ ile ilgili derslerin üniversitelerde müfredata dahil edilerek okutulacağını vurgulayan Uraloğlu, BTK Akademi’den alınan dersleri üniversite dışı kazanım olarak öğrencilerin transkriptlerine yansıtmayı amaçladıklarını söyledi.

“Yapay Zeka Temelli 12 Ön Lisans Programının Derslerini BTK Akademi Karşılayacak”

Bakan Uraloğlu, ilk aşamada, yeni açılan ve bu yıl öğrenci alacak yapay zeka temelli 12 ön lisans programının bazı derslerinin BTK Akademi derslerinden karşılanması üzerine çalışmaların yapıldığını ifade eden Bakan Uraloğlu, “Uygun olabilecek ders eşleştirmeleri için taslak çalışmayı tamamladık.” dedi.

-“Ön lisans programlarındaki derslerin eşleştirilmesi amacıyla ders bazında rapor hazırlama çalışmalarını Haziran ayı sonuna kadar bitirmeyi hedefliyoruz”

BTK Akademi derslerinin üniversitelerdeki hedefi ve amacı olan dersleri birebir karşılaması için düzenleme ve eklemeler yaptıklarını da vurgulayan Bakan Uraloğlu, “BTK Akademi dersleri ile ön lisans programlarındaki derslerin eşleştirilmesi amacıyla ders bazında rapor hazırlama çalışmaları devam ediyor. Bu çalışma ile ilgili raporların Haziran ayı sonuna kadar tamamlanması planlanıyor. Ortaya çıkacak raporlara göre BTK Akademi, kendi dersleri üzerinde düzenleme yaparak ön lisans programlarındaki dersleri doğrudan karşılayacak şekilde YÖK dersleri havuzu oluşturacak.” diye konuştu.

“2024-2025 Güz Döneminde Okutulacak Dersler İçin Çalışmalar Devam Ediyor”

Pilot olarak ön lisans programlarında 2024-2025 Güz Döneminde okutulacak dersler için çalışma başlatıldığını kaydeden Bakan Uraloğlu, bu çalışmaların da ağustos ayı sonuna kadar tamamlanmasının planlandığını söyledi. Bahar dönemi ve bir sonraki yılın dersleri için çalışmaların ve eşleştirmelerin devam edeceğini de aktaran Uraloğlu, “Mevcut ön lisans derslerinin bir kısmı için BTK Akademide uygun içerik bulunamıyor veya uygun olan dersler içerik olarak eksik kalabiliyor. Bu nedenle ilave olarak yeni ders veya eksik içerik tamamlama çekimi için ilgili üniversitelerimizden teklifler alacağız.” şeklinde konuştu.

“Gençlerimizi Yapay Zeka Konusunda Doğru Eğitmeliyiz”

Yapay zekâ teknolojilerinin, bir insanın yapabileceği birçok görevi daha fazla veriyle daha hızlı bir şekilde yapılmasına imkân tanığını dile getiren Bakan Uraloğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yapay Zeka, Sağlıkta; tıbbi teşhis ve tedavi süreçlerinde, ulaşımda; sürücüsüz araç teknolojilerinde, ekonomide; finans sektöründeki müşteri hizmetleri ve dolandırıcılık tespiti konularında, hukukta, tarımda, eğitimde, mimaride neredeyse hayatımızın her safhasında kullanılıyor. Maalesef, yapay zekâların sunduğu imkânlar kötü niyetli kişiler, yabancı istihbaratlar ve terör örgütleri tarafından da kullanılabiliyor. O nedenle gençlerimizi yapay zeka ve teknoloji konusunda doğru eğitmeliyiz. Bu kapsamda Yüksek Öğretim Kurumu ile yaptığımız bu işbirliğini çok önemsiyoruz.”

MELİKGAZİ BELEDİYESİ DÜZENLEDİĞİ KARNE ŞENLİĞİ İLE ÖĞRENCİLERİN YÜZLERİNİ GÜLDÜRDÜ

Melikgazi Belediye Başkanı Doç. Dr. Mustafa Palancıoğlu, Melikgazi Belediyesi’nin Kazım Karabekir Mahallesi’nde kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında hayırsever iş birliği ile hayata geçirdiği Osman Ulubaş Anaokulu, İlkokulu ve Ortaokulu’nun bulunduğu eğitim kompleksinde coşkulu bir törenle öğrencilere karnelerini verdi.

BAŞKAN PALANCIOĞLU COŞKULU TÖRENLE ÖĞRENCİLERE KARNELERİNİ VERDİ

2023-2024 eğitim öğretim yılı tamamlandı. Kayseri’de binlerce öğrenci karne heyecanı yaşadı. Melikgazi Belediyesi ve hayırsever iş birliğiyle Kazım Karabekir Mahallesi’nde hayata geçirilen Osman Ulubaş Anaokulu, İlkokulu ve Ortaokulu’nda Melikgazi Belediyesi tarafından düzenlenen karne şenliğine katılan Başkan Palancıoğlu, Melikgazi Kaymakamı Bülent Karacan ile birlikte öğrencilerin heyecanına ortak oldu.

Coşkulu törende açıklama yapan Melikgazi Belediye Başkanı Doç. Dr. Mustafa Palancıoğlu, “Şu anda Kazım Karabekir Mahallemizdeyiz. Burada 3 tane okul, 1 spor salonu ve büyük bir park yaptık. Karne şenliğini burada gerçekleştiriyoruz. Burada İlkokulumuz, Ortaokulumuz, Anaokulumuz var. Binlerce çocuğumuz burada karne alıyor; mutlular. Kaymakamlığımızla birlikte güzel bir etkinlik yaptık. Çocukların ve ailelerin yüzünü güldürdük. Cenab-ı Allah çocuklarımızın geleceğini güzel eylesin. Bu ülkeye, ailelerine, vatana, millete faydalı birer birey olmalarını nasip etsin. Melikgazi Belediyesi olarak Türkiye’de en çok okul yapan, en çok kütüphane yapan belediyeyiz. Aynı şekilde yavrularımıza değer veriyoruz. Karneleri hayırlı olsun. Şimdiden hayırlı bayramlar, iyi yaz tatilleri diliyorum.” dedi.

Başkan Palancıoğlu’na düzenlediği organizasyon için teşekkür eden Melikgazi Kaymakamı Bülent Karacan, “Yine belediyemizin güzel bir organizasyonunda çocuklarımızın karnesini dağıtıyoruz. Çocuklar için en güzel gün. Hem karnelerini aldılar hem de neşeli ve mutlular. Başkanımız Mustafa Palancıoğlu’na da böyle bir organizasyon düzenlediği için çok teşekkür ediyorum. Tüm çocuklarımıza iyi tatiller diliyorum.” ifadelerini kullandı.

BAŞKAN ÇOLAKBAYRAKDAR, KARNE SEVİNCİ YAŞAYAN ÖĞRENCİLERİ TEBRİK ETTİ

Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, 2023-2024 eğitim-öğretim yılının sona ermesi dolayısıyla karne sevinci yaşayan öğrencileri tebrik edip, hayatlarında başarılar diledi.

Kocasinan Belediyesi olarak eğitime ve öğretime hassasiyetle destek verdiklerini belirten Başkan Çolakbayrakdar, Kocasinan’ın ve Türkiye’nin geleceği olan öğrencilerin eğitimlerine destek olduklarına dikkat çekerek, “Rabbim gençlerimizin geleceklerini aydınlık etsin. Bütün gayretimiz, gençlerimizin geleceği içindir. Gençlerimize, daha güzel yarınlar bırakmak adına yoğun bir gayret gösteriyoruz. Kocasinan Belediyesi olarak bugüne kadar eğitim için hiçbir fedakarlıktan kaçınmadan tüm imkanlarımızı seferber ettik. Özellikle hizmetlerimizi; okulların hijyenik temizliği, öğrencilerin güvenliği ve sosyal aktiviteler olmak üzere üç ana başlık altında topladık. Gençlerin,  spor, kültür, sanat gibi hayatın her alanında aktivitelerin içerisinde yer alabilmeleri için dev yatırımlar yapıyor, birçok proje ve hizmeti hayata geçiriyoruz. Bundan sonra da eğitim-öğretime desteği artırarak devam ettireceğiz ve ülkemizin geleceği olan gençlerimiz, çocuklarımız için yatırımlarımız devam edecektir. Kocasinan Belediyesi olarak, eğitimden sağlığa, kültürden sanata hayatın her alanında Kayserililerin yanında yer alarak, Kocasinan’da yaşamanın ayrıcalık olduğunu gösteriyoruz. Bu vesileyle gençlerimize hayatları boyunca iyiliklerle ve güzelliklerle dolu bir yaşam diliyorum” ifadelerini kullandı.

Başkan Çolakbayrakdar, yaz tatilinin tüm öğrenci, öğretmen ve veliler için hayırlı olması dileğinde bulundu.

Minik kahramanlar Digizoo’da moral buldu

Türkiye’nin ilk holografik eğlence parkı Katılım Emeklilik DigiZoo, Gülmek İyileştirir Derneği iş birliği ile kanser tedavisi gören çocukları misafir etti. Tedavisi devam eden yaklaşık 30 çocuk Avatar Ormanı’ndan, dinozorlara, deniz canlılarından vahşi doğaya uzanan fantastik atmosferde keyifli bir gün yaşadı. Etkinlikte düzenlenen atölyelerde resim yapıp oyunlar oynayan çocuklar Katılım Emeklilik DigiZoo’nun farklı bir dijital deneyim sunan eğlenceli dünyasını keşfettiler.

Ocak ayında Akasya’da kapılarını açan Türkiye’nin ilk holografik eğlence parkı Katılım Emeklilik DigiZoo, sivil toplum örgütleri iş birliğinde düzenlediği ücretsiz etkinliklerle çocukları ağırlamayı sürdürüyor. Ciddi hastalıklar ve travmalar sebebi ile gülmeye ihtiyacı olan ama destek alamayan çocuklar ve ailelerine psikososyal destek sağlayan Gülmek İyileştirir Derneği’ne kayıtlı yaklaşık 30 çocuk, birçok canlı türünü üç boyutlu hologramlarla görme fırsatı yakaladı. Eğlenerek öğretmeyi amaçlayan atölyelere de katılan çocuklar, canlılar dünyasında teknolojik bir yolculuğa çıktı.

Çocuklar için karne hediyesi oldu

Sosyal sorumluluk çalışmaları kapsamında açıldığı günden bu yana çok sayıda çocuğu ve ailelerini ücretsiz olarak konuk eden Katılım Emeklilik DigiZoo, kapılarını bir kez daha kanser tedavisi gören minik kahramanlar için açtı. Dünyanın çeşitli coğrafyalarında yaşayan 30 kadar canlı türünü ilk defa gören çocuklar, dijital deneyim alanını büyük bir ilgiyle gezdiler. Etkinlik süresince düzenlenen atölyelerde resim yapıp oyunlar oynayan çocuklar karne sevincini DigiZoo’da doyasıya yaşayarak moral buldular.

Holografik bir zaman yolculuğu

Minik kahramanlar, zaman yolculuğu temasıyla senaryolaştırılmış bir hikâye ile eski çağlara giden çocuklar nesli tükenen dinozorlar ve tek boynuzlu at (unicorn) gibi mitolojik canlıların kuluçkalamasına da sıra dışı bir atmosfer eşliğinde tanıklık ettiler. Giriş alanında kurulu “Dino ile selfie” ve “animatik köpeği sev/besle” gibi ekranlarda eğlenceli dakikalar yaşayan çocuklarının mutluluğunu paylaşan aileler de holografik hayvanlarla dolu bu renkli dünyanın tadını çıkardılar.

Yenilikçi teknolojiler aracılığıyla genç nesillerde sürdürülebilirlik bilincini geliştirmek amacıyla hayata geçirilen Türkiye’nin ilk holografik eğlence parkı Katılım Emeklilik DigiZoo, ücretsiz etkinliklerle tüm çocuklara ulaşmayı hedefliyor. Bu kapsamda STK’ler ve derneklerle iş birliği yaparak daha fazla çocuğu DigiZoo’nun eğlenceli ve keşif dolu dünyasıyla buluşturmaya devam ediyor.

Aydan Şener ilk kitabının imza günüyle D&R’da!

Sinemamızın “Çalıkuşu Feride”si ünlü oyuncu Aydan Şener, raflarda yerini alan ilk kitabı “Kadına Dair”in imza günü kapsamında D&R Suadiye’de sevenleriyle bir araya gelecek. Şener, nehir söyleşisi formatındaki kitapta kendi iç dünyasını okurlarla buluşturuyor.

Sinema ve televizyon dünyamızın efsane isimlerinden, güzelliği kadar asaleti ve kişiliğiyle de izleyenlerin gönlünde taht kuran Aydan Şener, ilk kitabı “Kadına Dair”in imza günü kapsamında, 25 Haziran Salı günü D&R Suadiye’de sevenleri ile buluşacak.

Şener’in, iletişimci Deniz Ertem Aydoğar ile gerçekleştirdiği nehir söyleşisinden yola çıkarak hazırlanan “Kadına Dair”, oyuncunun kadın sağlığından güzelliğe, değişen ruh hallerinden anneliğe, kadınlık hallerinden insanlık hallerine, kendi annesi ve çocuğuyla olan ilişkilerinden modaya kadar, insan ve hayvan sevgisiyle çarpan kalbinin ve iç dünyasının seslerini, geniş bir yelpaze ile okuyucuya sunuyor. Kitapta Dr. Nur Topçu ise güzellik, sağlık ve estetik konularında bilgi ve birikimleriyle konuk yazar olarak yer alıyor.

BAŞKAN BÜYÜKKILIÇ, VALİ ÇİÇEK İLE ERVA YILSONU PROGRAMI’NA KATILDI

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, Vali Gökmen Çiçek ile birlikte, Kayseri Valiliği öncülüğünde Büyükşehir Belediyesi’nin destekleriyle başlatılan Erdemlerimizle Varız (ERVA) projesinin Yılsonu Programı’na katıldı.

Sporun ve sporcunun güçlü destekçilerinden Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, kentteki mevcut ve yeni kurulan spor kulüplerinin yanında olmaya devam ediyor. Bu kapsamda Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, Vali Gökmen Çiçek himayelerinde gerçekleşen Kayseri Valiliği Kayseri Değerler Eğitimi Proje Koordinasyon Merkezi (KAYDEM) Projesi olan Erdemlerimizle Varız Projesi’nin Yılsonu Programı’na katıldı.

Kayseri Üniversitesi 15 Temmuz Yerleşkesi Konferans Salonu’nda gerçekleşen programa Başkan Büyükkılıç’ın yanı sıra Kayseri Valisi Gökmen Çiçek, AK Parti Kayseri Milletvekili Ayşe Böhürler, vali yardımcısı, kaymakamlar, rektörler, milli eğitim müdürleri, eğitimciler ve öğrenciler katıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan programda konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, “Erdemlerimizle Varız projesiyle hem gönüllerde yer ederek hem de gönül insanları olarak insanı yaşat ki devlet yaşasın felsefesiyle hareket edilen bu anlamlı ve önemli projeden dolayı çok değerli Valimizi tebrik ediyor, teşekkür ediyorum” dedi.

Başkan Büyükkılıç, yılsonu programında ayrıca, değerlere sahip çıkma anlayışı ile tüm öğrenci ve tüm insanlığa ulaşmanın kaygısını güttüklerini ifade ederek şunları aktardı:

“İnşallah 40 bin kişiye ulaşan değerlere sahip çıkma anlayışının tüm öğrencilerimize ve tüm insanlığa ulaşmanın kaygısını güdüyoruz. Değerli Valimiz ile sivil toplum teşkilatları ile bir araya gelip, başladığımız süreçte yapılan çalışmalarda gerçekten hepimizin ihtiyacı olan bir proje olduğu hepimizde oluşmuş durumda. Yerel yönetim olarak bizler de üzerimize ne düşüyorsa bunu yapma yönünde irade gösterdik, göstermeye devam edeceğiz. Emeği geçenlere, gönül dostlarına ve öğrencilerimize teşekkür ediyorum.”

Kayseri Valisi Gökmen Çiçek de “Çocuklarımızı, yavrularımızı hak ettiği yere getirelim” derken, proje hakkında bilgilendirmelerde bulunan Kayseri AK Parti Milletvekili Ayşe Böhürler ise projenin çok kıymetli olduğunu ifade etti.

Milletvekili Böhürler, “Bu konu hem valimizin, hem vali yardımcımızın, hem de Büyükşehir Belediye Başkanımızın destekleri olmasa buraya gelmezdi” dedi.

Konuşmaların ardından, programda çalışıp gençlere değer katan eğitimcilere teşekkür belgesi verildi.

Sakura – Gelecek Çiçek Açsın Projesi İlk Mezunlarını Verdi 

110 yılı aşkın tarihiyle Japon devi Yanmar’ın Türkiye’deki tam iştiraki Yanmar Turkey, Alternatif Yaşam Derneği (AYDER) ile başlattığı “Sakura – Gelecek Çiçek Açsın” projesinin ilk mezunlarını 8 Haziran’da verdi. 4 ay boyunca uzmanlardan Yanmar’ın ana iş alanları olan kara, deniz ve sahada eğitimler alan 30 öğrenci, Urla’da gerçekleşen törende eğitimlerini başarıyla tamamlamanın heyecanını aileleriyle birlikte yaşadı.

 Birleşmiş Milletler’in Küresel İlkeler Sözleşmesi’ni ilk imzalayan kuruluş unvanını taşıyan Alternatif Yaşam Derneği (AYDER) ile “Sakura – Gelecek Çiçek Açsın” projesini hayata geçiren Yanmar Turkey, bu kapsamda İzmir’deki 30 ortaokul öğrencisine Mart-Nisan-Mayıs-Haziran ayları boyunca çeşitli alanlarda gelişimlerini desteklemek adına eğitimler verdi. “Gelecek Çiçek Açsın” mottosu ile gerçekleşen eğitimlerde öğrenciler, uzman eğitmenler tarafından sahada tarımsal üretim, toprakla tanışma başta olmak üzere iletişim, sunum teknikleri, öğrenmeyi öğrenme, drama, müzik, çevre bilinci  ve yüzme gibi birçok konuda dersler aldı. Yine proje kapsamında öğrenciler Mayıs ayının ikinci haftasında Yanmar Turkey’in İzmir Torbalı’da bulunan Traktör Üretim Tesisinde traktör üretimini yerinde gözlemleme fırsatı buldu.

Aldıkları eğitimler öğrencilerin ufuklarını genişletti

 Uzmanlar ve öğrenciler için beraber öğrenerek gelişmeyi destekleyen eğitim döneminin ardından Sakura – Gelecek Çiçek Açsın projesine katılan yaşları 12 ila 15 arasında değişen 30 öğrenci için AYDER’in Urla’daki merkez kampüsünde 8 Haziran’da bir mezuniyet ve sertifika töreni düzenlendi. Eğitimlere katılan tüm öğrencilerin aileleriyle birlikte yer aldığı törene Yanmar Turkey  ekibi ve proje gönüllüleri katılırken, AYDER yetkilileri de hazır bulundu. Törende sahneye çıkan öğrenciler, aldıkları eğitimlerin kendilerine sağladığı katkılardan bahsederek bu projede yer aldıkları için büyük bir mutluluk duyduklarını söylediler.

Projemizi inşa ederken HANASAKA’dan ilham aldık

Öğrencilerin tarım ve toprak eğitimlerinin yanı sıra kişisel gelişimini artıracak geniş bir programa tabi tutulduğunu kaydeden Yanmar Turkey Kıdemli Pazarlama İletişimi Uzmanı ve Sakura Gelecek Çiçek Açsın Proje Yöneticisi Emine Akgün Akkan, amaçlarının Yanmar’ın çalışma alanları olan kara, deniz ve şehir alanlarında öğrencilere eğitimler vererek gelişimlerine katkıda bulunmak olduğunu söyledi. Öte yandan Yanmar’ın insanlığa ve çevreye faydalı olma anlamını taşıyan HANASAKA Felsefesini, dünyada faaliyet yürüttüğü tüm ülkelerde, sosyal sorumluluk projeleriyle de topluma fayda sağlayan işler ortaya koyduğunu aktaran Akkan, şu ifadeleri kullandı:

“Bugüne dek 30 başarılı ortaokul öğrencisi; tarımsal üretim, toprakla tanışma, sunum teknikleri, öğrenmeyi öğrenme, etkili iletişim, yüzme, bisiklete binme, dans gibi pek çok alanda eğitim ve etkinliğe katıldı. Bu projeyi gerçekleştirmeye bizleri iten en önemli güç ise kurum kültürümüz olan HANASAKA Felsefemizdi. HANA Japoncada “çiçek”, SAKA ise “açmak” demek. Yani kurum felsefemizin temelinde “çiçek açmak” yatıyor. Buradaki çiçek açmak; öncelikle insanın kendisine fayda sağlaması ardından da çevresine ve beraberinde topluma fayda sağlamasını ifade ediyor. Bizler de projemizin ismini HANASAKA Felsefemizden ilham alarak oluşturduk ve SAKURA – Gelecek Çiçek Açsın projesi böyle doğdu. Bu kapsamda öğrencilerin sunum becerilerinden tarım eğitimlerine, yüzmeden oryantiring’e pek çok alanda deneyim kazandıkları için Yanmar Turkey olarak çok mutluyuz. Projeyi hayata geçirmemizde büyük emekleri olan tüm paydaşlarımız çok teşekkür ederiz.”

AYDER, ÇYDD ve EÇEV güçlerini birleştirdi

2002 yılından beri dezavantajlı bireylerin yaşamını kolaylaştırmaya yönelik etkinlik, eğitim ve faaliyetlere imza attıklarını ifade eden AYDER Kurucusu Ercan Tutal, “Yanmar Turkey’in desteği ile gerçekleştirdiğimiz proje; yeni nesiller yetiştirerek toplum için daha iyi bir gelecek sunmayı hedefliyor. Projeyi gerçekleştirirken Birleşmiş Milletler tarafından oluşturulan Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinin; nitelikli eğitim, eşitsizliklerin azaltılması, sağlıklı yaşam, temiz su ve denizler ile ilgili hedeflerini içeren maddeleri referans aldık. 4 ay boyunca Yanmar Turkey’in de çalışma alanları olan kara, deniz ve şehir alanlarında 30 başarılı ortaokul öğrencisi çeşitli etkinliklerle deneyim kazandı ve eğitim aldı. 30 öğrencinin etkinliğe dahil olması için çok değerli iki kurum olan Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) ve Ege Çağdaş Eğitim Vakfı (EÇEV) iş birliği yaptık” dedi.

Öğrenciler doyasıya mezuniyet coşkusu yaşadı

Konuşmaların ardından Sakura – Gelecek Çiçek Açsın projesi kapsamında Mart-Haziran ayları arasında eğitimler alan Geleceğin Yetenekleri mezuniyet sertifika belgeleri ile armağanlarını Yanmar Turkey ve AYDER yöneticilerinden aldı. Sakura – Gelecek Çiçek Açsın projesinin mezuniyet töreni dans gösterileri ve katılımcıların bir arada eğlendikleri etkinlikler eşliğinde son buldu.

KızlarSoruyor’da Yapay Zeka Fenomenleri İle Yeni Bir Dönem Başladı

Farklı ilgi alanlarına sahip kullanıcıların soru ve cevap paylaşımı yaparak birbirleriyle etkileşime girdikleri öncü topluluk platformu KızlarSoruyor, yapay zeka fenomenleri ile kullanıcılarına eşsiz bir yenilik sunarak Türkiye’de bir ilki gerçekleştiriyor. KızlarSoruyor soru cevap deneyimini yapay zeka desteğiyle daha interaktif bir hale getirerek, üyelerinin deneyimini zenginleştirmeyi hedefliyor.

Aşk ilişkilerinden yemeğe, astrolojiden modaya kadar farklı konularda aktif olan bu yapay zeka fenomenleri, topluluğun sorularını yanıtlayarak en hızlı, eğlenceli ve en samimi cevapları paylaşıyor. Bu yenilik platformun kullanıcıları ile yapay zeka fenomenleri arasındaki bağları güçlendirirken, bilgi alışverişini de daha eğlenceli hale getiriyor.

KızlarSoruyor CEO’su Mengüç Tanrıseven, “Yapay zeka teknolojisini platformumuza entegre ederek, kullanıcılarımızın deneyimini bir üst seviyeye taşıyoruz. Amacımız, her bir kullanıcımızın ilgi alanlarına hitap eden içeriklerle daha fazla etkileşime girmesini sağlamak ve topluluğumuzu daha da büyütmek” dedi.

Yapay Zekanın En Samimi Hali KızlarSoruyor’da! Yapay Zeka Fenomenler Kimler?

KızlarSoruyor’da farklı karakter özellikleri ve ilgi alanlarıyla varolan Yapay Zeka Fenomenler, kendilerine has tarzlarıyla dikkat çekiyor. KızlarSoruyor’un en popüler konu etiketlerinden biri olan Aşk İlişkileri’nin Yapay Zeka Fenomeni Aşko Kuşko, 20’li yaşlarda genç bir kız olarak Z kuşağını temsil ediyor. Eğlenceli ve samimi bir kişiliğe sahip olan Aşko Kuşko, kullanıcıların ilişkilerle ilgili sorularını cevaplayarak gerçek sorunlara faydalı tavsiyeler veriyor. Toplulukla gerçek bağlar kurmayı başaran Aşko Kuşko’nun takipçileri giderek artıyor.

Başka bir Yapay Zeka Fenomen olan Şef Orço, yemek kategorisinde soruları cevaplıyor. Şef Orço için yaratılan persona, 30’lu yaşlarda bir şef olarak Urla’da kendi restoranını işletiyor ve aşçılığını yapıyor. Mutfakla mizahı bir araya getiren Şef Orço, KızlarSoruyor’un en sevilen Yapay Zeka Fenomenlerinden biri haline geldi. “Çok gezen çok bilir” diyen Şef Orço, dünya mutfağı konusunda uzman olmasıyla beraber yakışıklılığıyla da topluluğun dikkatini çekiyor.

Marka İş Birliklerine Yapay Zeka Dokunuşu

Markaların büyük ilgi gösterdiği bu projede markaya özel yaratılan fenomen karakter, marka elçisi gibi davranarak toplulukla etkileşime geçebiliyor. İlk denemesi Sevgililer Günü’nde Eros-Bot ile başlatılan projede Eros-Bot 1500’ün üzerinde soruya cevap vererek, sevgilisi olan olmayan herkese aşkla ilgili tavsiyelerde bulundu.

Yaratıcı Yapay Zeka Rich Media Modeliyle İlk İş Birliği Pepsi’yle Gerçekleştirildi

İlk markalı iş birliği ise Pepsi ile gerçekleştirildi. KızlarSoruyor’a giriş yapan kullanıcılar, Pepsi için yapay zekayla hazırlanan bir dünyayla karşılaştılar ve Pepsi Max-Bot, yemek tariflerini bir üst noktaya taşıyacak max lezzet tüyoları verdi. Ne yiyeceğini yazan kullanıcılar, Pepsi Max-Bot’tan tavsiyelerini kaparak, yemeklerini daha lezzetli hale getirmenin yolunu öğrendiler. Pepsi Max-Bot tam 5.426 soruya anında cevap verdi.

Yapay Zeka Fenomenleri Şu Ana Kadar 75 Bin Soru Cevapladı!

KızlarSoruyor’da yapay zeka fenomenleri şu ana kadar 75 bine yakın soruyu cevapladı. Topluluk üyelerinin merak ettiği konularda hızlı ve etkili yanıtlar sunarak platformun dinamikliğini artırdılar. 8 farklı konu etiketinde aktif olarak soruları cevaplayan yapay zeka fenomenleri, sorulan her soruya, anında cevap vererek yardımcı olan, aynı zamanda da eğlendiren/güldüren karakterler olarak topluluğun bir parçası haline geldiler.

Yarının Cevapları KızlarSoruyor’da!

KızlarSoruyor, yapay zeka fenomenleri ile sunduğu bu yenilikçi deneyimi daha da geliştirerek kullanıcılarına daha zengin içerikler sunmayı hedefliyor. Yeni yapay zeka fenomenlerinin eklenmesi ve mevcut olanların yeteneklerinin geliştirilmesi planlanıyor. Ayrıca, marka işbirliklerinin artırılması ve daha fazla markanın yapay zeka fenomenleri aracılığıyla toplulukla etkileşime geçmesi amaçlanıyor.

KızlarSoruyor hakkında:

KızlarSoruyor, kullanıcıların hayata dair her konuda birbirleriyle samimiyetle bir araya geldiği bir sosyal etkileşim ve topluluk platformuna sahip soru cevap sitesidir. KızlarSoruyor aynı ekip tarafından ABD’de kurulan GirlsAskGuys platformunun Türkçe versiyonudur. Farklı ilgi alanlarına sahip kullanıcıların bir araya geldiği platform, şimdi yapay zeka fenomenleriyle daha da interaktif hale gelmiştir.

KizlarSoruyor’da aylık 15 milyon tekil ziyaretçi 60 milyon sayfa görüntülüyor.

Günde ortalama 150 bin paylaşım yapılıyor.

Kullanıcılarımızın %65’i 18-34 yaş aralığında, Y ve Z kuşağından.

Üyelerimizin %52’si kadın, %48’i erkek kullanıcılardan oluşuyor.

Can Gür İlkokulu ve Anaokulu’nda ilk karne heyecanıCanovate Group’tan eğitime büyük destek. Canovate Group Yönetim Kurulu Başkanı Can Gür tarafından Ümraniye’de yaptırılan Can Gür İlkokulu ve Anaokulu’nda, açılıştan sonraki ilk karne heyecanı yaşandı.

Canovate Group Yönetim Kurulu Başkanı Can Gür, şunları söyledi:

“Canovate Group olarak, eğitime olan desteğimizi sürdürüyoruz. Çocuklarımızın başarılı, mutlu ve bilinçli bireyler olarak yetişmeleri için elimizden gelen tüm gayreti göstermeye devam ediyoruz. Modern eğitim anlayışımız ve üstün donanımlarımız ile çocuklarımızın geleceğe güvenle hazırlanmalarını sağlamaktan büyük gurur duyuyoruz.” dedi.

KızlarSoruyor 8. Geleneksel Babalar Günü Anketi Sonuçlandı

Babalar Günü, babalarımızın fedakarlıklarını ve sevgilerini kutlamak için en özel fırsatlardan biridir. Baba demek, dağ demek, güven demek, sırtımızı yasladığımız en büyük güç demek… Onlar bizi düştüğümüzde ilk kaldıran, yol gösteren kahramanlarımız. Sert ve otoriter görünümlerinin ardında yüreklerinin derinliklerinde bize duydukları sevgiyi her zaman hissederiz. Huzuru ve güveni onların gölgesinde buluruz.

KızlarSoruyor’un bu yıl 8. Kez seçtiği  “gölgesi yeter” dediğimiz babalarımız için hazırlanan “Yılın Sembol Babası” anketi 2500’den fazla oyla sonuçlandı. Ankete katılan topluluk üyeleri toplamda 7 ünlü baba arasından Yılın Sembol Babası olacak ünlü babayı seçmek üzere anketi oyladı.

2024 Yılı “Yılın Sembol Babası” Avatar Atakan

Atakan Arslan %29 oy oranıyla 2024 Yılının Ünlü Babası seçildi. Kaan Urgancıoğlu %19 oy oranıyla ikinci sırada yer alırken, Ahmet Kural %16 oy oranıyla üçüncü oldu. Ankette Berk Oktay ve İdo Tatlıses %11 oy aldı, Bora Akkaş %8 oyla ve Nihat Doğan %6 oyla yer aldı.

“Avatar Atakan” olarak bilinen Türk sporcu ve oyuncudur Atakan Arslan, 2016 yılında Survivor yarışmasını kazanarak geniş bir hayran kitlesine ulaşmış ve ardından dizi ve film projelerinde yer alarak oyunculuk kariyerine devam etmiştir. Hem sporcu kimliği hem de aile babası olarak sergilediği örnek davranışlar sayesinde Yılın Sembol Babası seçilen Atakan Arslan’ı kutlarız.

KızlarSoruyor ailesi olarak, tüm babalarımızın Babalar Günü’nü kutluyor, anketimize katılan ve oy veren topluluğumuza teşekkür ediyoruz. Babalarımızın sevgisi ve fedakarlığı, her zaman yolumuzu aydınlatan bir ışık olmaya devam edecek.

Kaynak: https://www.kizlarsoruyor.com/magazin/q22553159-golgesi-yeter-dedigimiz-babalarimizin-gununu-geleneksel-babalar-gunu

MELİKGAZİ KIYAFET EVİ (MELKEV) BÜYÜK TAKDİR TOPLUYOR 

Melikgazi Belediyesi’nin gerçekleştirdiği sosyal çalışmalardan bir tanesi olan MELKEV’de (Melikgazi Kıyafet Evi’nde), ihtiyaç sahiplerine yönelik kıyafet yardımı yapılıyor. Her yaştan ihtiyaç sahibi vatandaş, MELKEV’e giderek mevsim durumuna ve ihtiyacına göre, yeni kıyafet alabiliyor. Melikgazi Belediyesi ve hayırsever iş birliği içerisinde yürütülen çalışmalar büyük beğeni topluyor.

Melikgazi Belediyesi’nin, sosyal çalışmaları kapsamında Battalgazi Mahallesi’nde hayata geçirdiği Melikgazi Kıyafet Evi, ihtiyaç sahibi vatandaşların giyim mağazası haline geldi.  İhtiyaç sahibi vatandaşlar, oluşturulan randevu sistemine göre MELKEV’e giderek mevsim şartlarına, ihtiyaçlarına ve yaşlarına göre kıyafet yardımı alabiliyor. Hayırseverlerin de büyük destek verdiği MELKEV’deki tüm kıyafetler daha önce hiç kullanılmamış, sıfır ürünler.

MELİKGAZİ-HAYIRSEVER İŞ BİRLİĞİ VATANDAŞLARIN YÜZÜNÜ GÜLDÜRÜYOR

Yeni doğan grubundan itibaren her yaştan insan için pantolon, t-shirt, eşofman, ayakkabı ve diğer birçok kıyafetin bulunduğu Melikgazi Kıyafet Evi’ni ziyaret eden Melikgazi Belediye Başkanı Doç. Dr. Mustafa Palancıoğlu, “Melikgazi Belediyesi olarak birçok hizmeti yerine getiriyoruz. Sosyal hizmetler de bizim en çok önem verdiğimiz hizmetlerden bir tanesi. Özellikle Battalgazi Mahallemizde Esenyurt Bölgesinde bulunan Melikgazi Kıyafet Evi’nde, ihtiyaç sahibi olan ailelerin her bireyinin, mağaza mantığında randevu usulü ihtiyacını karşılıyoruz. Hepsi yeni ürünler. Destek veren hayırseverlerimize ve mesai arkadaşlarımıza teşekkür ediyoruz. Dayanışma bizim için son derece önemli. Bu kapsamda elimizden gelen tüm desteği vermeye devam ediyoruz. Melikgazi Belediyesi’nde ‘Sosyal Belediyecilik’ son derece önemli bir noktada. İnşallah bundan sonra da bu tür desteklerimiz devam edecek. Hayırlı olsun” dedi.

Niloya’dan Babalara Anlamlı Hediye

Ekranların sevilen çizgi film kahramanı Niloya, Babalar Günü’nü özel olarak hazırlanan bir klip ve şarkı ile kutluyor. Unutulmaz müziklerine bir yenisini eklemeye hazırlanan çizgi kahraman, “Babalar Günü Özel Şarkısı” ile baba-çocuk arasındaki eşsiz bağı ve sevgiyi gözler önüne seriyor. Şarkı sözleri ve klip görüntüleri ile yürekleri ısıtacak olan “Babalar Günü Özel Şarkısı”, 18 Haziran Pazar günü hem TRT Çocuk ekranlarında hem de Niloya YouTube kanalında yayında olacak.

Neşeli ve maceracı ruhuyla ekranların en sevilen çizgi film kahramanlarından Niloya, arkadaşlarıyla birlikte yaşadığı heyecanlı ve eğlenceli hikayelerle her gün TRT çocuk ekranlarında her Pazar ise Youtube kanalında çocukların kalbini dokunmaya devam ediyor. Çizgi kahraman bu sefer babaların gönüllerini fethetmeye hazırlanıyor.

Eğitici öğretici içerikleriyle ailelerinde gönül rahatlığıyla tercihi olan çizgi kahraman, Babalar Günü’nü özel bir şarkı ve klip ile kutluyor. Klibin görüntülerinde ise Niloya ve babası arasındaki keyifli ve samimi anlar yer alıyor. Niloya’nın sevimli gülümsemeleri ve babasıyla birlikte yaptığı aktiviteler, tüm izleyicilere sıcak ve sevgi dolu duygular yaşatacak.

“Babalar Günü Özel Şarkısı”,18 Haziran Pazar günü hem TRT Çocuk ekranlarında hem de Niloya YouTube kanalında yayında olacak.

Babalar Günü’nde babanızı mutlu edecek teknolojik hediyelere ne dersiniz?
Babalar Günü’nde TCL NXTPAPER 11 tablet veya TCL MOVEAUDIO S600 kulaklıktan birini veya her ikisini alarak babalarınıza teknolojinin en iyilerini hediye edebilirsiniz.
Bu yıl 16 Haziran Pazar günü kutlanacak Babalar Günü yaklaşırken babaları mutlu etmek için hediye arayışları da başladı. Siz de babanıza unutulmaz bir teknolojik hediye almak istiyorsanız TCL’de seçim yapmanızı oldukça kolaylaştıracak ürünler sizi bekliyor. TCL NXTPAPER 11 tablet veya TCL MOVEAUDIO S600 kulaklıktan birini veya her ikisini alarak babanıza bu yıl unutamayacağı bir Babalar Günü yaşatabilirsiniz.
Eşsiz göz koruması sunan NXTPAPER 2.0 teknolojisi ile desteklenen TCL NXTPAPER 11 tablet sayesinde babanız 500 nit’e varan parlaklıkla en aydınlık güneşli bir günde dahi kristal netliğinde görsel bir keyif yaşayabilecek. Yazılım ve donanımdaki yenilikler sayesinde TCL NXTPAPER 2.0, orijinalinden yüzde 150’ye kadar daha parlak ekranlar sunuyor. Bu parlaklık, TÜV mavi ışık azaltma seviyeleri ile sağlanırken ekranlardaki görüntülerde gerçekçi renkler ve derin kontrast korunuyor. Ayrıca, entegre ışık sensörü renk sıcaklığını otomatik olarak ayarlayarak uzun süreli kullanımda gözleri daha fazla koruyor.  Bu tabletin ayrı olarak satılan T-pen kalemi de babanızın not alırken veya çizim yaparken kâğıt ve kalem kullanıyormuş gibi gerçekçi ve pürüzsüz deneyim yaşamasını sağlayacak. Ayrıca tabletin 11 inç 2K ekranı, net ve sürükleyici bir eğlence deneyimi için AI Boost ile daha da geliştirilmiş görselleri sunarken kullanıcılar, 8MP geniş açılı ön kamerası ile görüntülü aramalar yapabiliyor, dört adet hoparlörü ve çift mikrofonu ile sesleri net bir şekilde duyulabiliyor. Tüm bunların yanı sıra tablet, babanızın üretkenliğine güç katmak ve daha uzun süre keyifli vakit geçirmesini sağlamak için 8000 mAh’lik devasa bir batarya ile de destekleniyor.

1915Çanakkale Köprüsü tatil rotalarını yakınlaştırdı

Kurban Bayramı ve okulların kapanışı nedeniyle tatilciler şimdiden güzergâh araştırmalarına başladı. 1915Çanakkale Köprüsü, zamandan sağladığı tasarruf ve sunduğu konforlu yolculuk imkanlarıyla başta Çanakkale olmak üzere alternatif yaz rotalarını yakınlaştırıyor.

Bu yıl 14 Haziran’da okulların tatile girmesi ve 16 Haziran’da başlayacak olan Kurban Bayramı, tatilcileri harekete geçirdi. Tarihi ve doğal güzellikleriyle tatil severlerin gözdesi olan Çanakkale ve Kuzey Ege başta olmak üzere 2024 yılının en popüler tatil noktalarını İstanbul’a daha da yaklaştıran 1915Çanakkale Köprüsü ve 89 kilometrelik Malkara-Çanakkale Otoyolu ise, yoğun trafiğe maruz kalmadan, konforlu ve güvenli bir yolculuk yapmanın en ideal alternatifleri arasında.

Doğal güzellikleri ve dünyaca ünlü tarihi mirası ile Çanakkale, Bir Sevdadır Çanakkale Platformu fotoğraf sanatçısı Cihan Kurnaz tarafından çekilen büyüleyici kareler ile ölümsüzleşiyor ve sosyal medya platformlarında her geçen gün daha fazla ilgi topluyor. İlginin ve popülerliğin artması ve ulaşım kolaylığı ile tatilciler bu bayram tatilinde rotalarını Çanakkale’ye döndürdüler.

Saatlerce feribot beklemeye son

Asya ve Avrupa kıtalarını Çanakkale Boğazı üzerinde Gelibolu’da Sütlüce ve Lapseki arasında birleştiren 4.608 metre uzunluğundaki Köprü, Çanakkale Boğazı’nı feribot ile geçmek için tatil dönemlerinde iskelede saatlere varan bekleme süresini de ortadan kaldırıyor. 1915Çanakkale Köprüsü’nü kullananlar 6 dakikada karşı yakaya geçebiliyorlar.

Balkan ülkelerinden ilgi var

Kuzey Ege’nin oksijen deposu Kaz Dağları, ziyaretçilerini tarihin derinliklerine taşıyan dünyaca ünlü Troya ve pırıl pırıl denizi, sıcacık güneşi, huzurlu doğasıyla her zaman popüler rotalar olan Assos, Ayvacık, Küçükkuyu gibi beldeler 1915Çanakkale Köprüsü’nün sunduğu avantajlar nedeniyle Balkan turistlerin de ilgisini çekiyor. Hizmete girmesiyle Kuzey Ege’deki otellerin ortalama doluluk oranlarına olumlu etki eden 1915Çanakkale Köprüsü ve Malkara-Çanakkale Otoyolu acenteler için de satışı artıran bir avantaj olarak görülüyor.

Adalar artık daha da yakın

1915Çanakkale Köprüsü, feribot aktarmasıyla ulaşılabilen, son yılların en popüler tatil yerlerinden Bozcaada ve Gökçeada’yı da daha yakın hale getiriyor. Geyikli iskelesinden feribotla ulaşılan Bozcaada’ya ulaşım süresi eskiye oranla bir saate yakın kısalıyor. Gökçeada’ya ulaşımı sağlayan Kabatepe iskelesine ise 1915Çanakkale Köprüsü kapsamında yapılan bağlantı yolları ile daha hızlı ulaşım sağlanıyor. Söz konusu bağlantı yolları, Gökçeada’ya ulaşma süresini yaklaşık yarım saat kadar kısaltıyor.

Karavan turizmine de ilgi artacak

1915Çanakkale Köprüsü’nün son yıllarda popülaritesi giderek artan karavan turizmine de olumlu etki yapması bekleniyor. Başta Kuzey Ege olmak üzere bölgedeki karavan kamplarının, 1915 Çanakkale Köprüsü’nün etkisiyle daha da fazla talep göreceği, bunun da karavan turizmine olan ilgiyi daha fazla artıracağı, daha çok tatilciyi “karavancı” yapacağı tahmin ediliyor.

1915Çanakkale Köprüsü’yle nerelere gidilir?

1915Çanakkale Köprüsü ve Malkara-Çanakkale Otoyolu ile başta Gelibolu Tarihi Yarımadası ve Çanakkale merkezi olmak üzere, Behramkale, Geyikli, Gökçeada, Bozcaada gibi popüler tatil noktalarına hızlı ve güvenli bir şekilde ulaşılabiliyor. Köprü ayrıca, Troya ve Assos gibi antik kentler ile Çanakkale Şehitler Abidesi, Çanakkale Kara ve Deniz Savaşları’nın geçtiği tarihi topraklarda 57. Alay Şehitliği gibi onlarca şehitlik, Çanakkale Destanı Tanıtım Merkezi, Çanakkale Muharebelerinde önemli bir role sahip Seddülbahir Kalesi ve Anadolu yakasındaki Kumkale ve Erenköy gibi önemli noktalara ulaşım sağlıyor.

Yazar - Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi, Halkla İlişkiler Tanıtım, Adalet, Kamu Yönetimi mezunu -----Davut Güleç Kimdir ? -----

İlginizi Çekebilir

Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Mustafa Çalışkan, ERÜ’de 15 Temmuz üzerine Konferans Verdi

Erciyes Üniversitesi (ERÜ) tarafından “15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü” etkinlikleri kapsamında “15 Temmuz …


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/swtdavut/public_html/wp-includes/functions.php on line 5427