Üniversiteli gençler paso vize kuyruğunda, yurt, KYK bursu ve kiralara dikkat çekti

Okumak isteyen Üniversiteli gençler ve veliler, öğrenci pasolarının vizesi için Kayseri’de uzun kuyruklar oluştururken, yurt bulamamaktan, kiralık evlerin pahalı olmasından ya da öğrencilere verilmemesinden, KYK burslarının faizi ile geri alınmasından, okul ile öğrenci yurtları arasında ulaşımın olmamasından dertlendi. Karşılıksız burs, ücretsiz ulaşım ve öğrencilerin barınması için Devletin kanun çıkarmasını isteyen öğrenci ve veliler taleplerini Anka Haber ajansı muhabirine anlattı.

Kayseri’nin değişik merkezlerinde öğrenci pasolarının vizeleri yapılırken, Cumhuriyet meydanı Talas yolu kale durağındaki kart merkezinde ‘vize’ için uzun kuyruklar oluştu. Çoğu Kayseri dışından gelen Üniversiteli gençlerle, velileri uzun kuyrukta beklerken şunları söyledi.

ULAŞIM ÜCRETSİZ OLMASA BİLE CÜZİ OLSUN

ERKEK ÖĞRENCİ: Erciyes Üniversitesine bir ulaşım olabilir. Şu anda ulaşım biraz sıkıntılı görünüyor. İki saattir sıra bekliyorum. Ama bir yardım olabilse güzel olur diye düşünüyorum. En azından benim bulunduğum yurttan direk Erciyes Üniversitesine kalkan bir otobüs var mı şu an bilmiyorum ama dediklerine göre yok. Olsa çok güzel olabilirdi. Şimdi benim yurdumda Üniversite arası en az bir saat. Benim sabah bayağı erken kalkmam gerekiyor. Mesela ben burada yeni başladım, yeni geldim buraya. Şu an bayağı sıkıntı yaşıyorum. Ulaşım ücretsiz olmasa bile miktarın biraz daha cüzi olması daha iyi olabilirdi. Şu an 4 lira civarında. 4 lira bir öğrenci için çok fazla. Her gün 4 lira gidiş, 4 lira geliş bir öğrenci için çok büyük bir para. Şu an ücretsiz olmasa bile cüzi miktara inmesi gayet mantıklı olabilir.

KIZ ÖĞRENCİ: Şu noktaların artırılması olabilirdi, çok sıra var. Ulaşım Üniversite öğrencilerine ücretsiz olabilirdi ama bu seferde otobüsler çok fazla kalabalık olurdu. Yani tramvayda ulaşım rahat gibi gözüküyor şu an için bilmiyorum.

ÖĞRENCİYE KİRALIK EV KONUSUNDA DEVLET ÖNLEM ALALABİLİR

KIZ ÖĞRENCİ: Bence KYK burslarının genellikle ihtiyacı olmayanlara gidiyor. Bence herkese çıkmıyor. Esas ihtiyacı olanlar alamıyor KYK burslarını. Bence bu konuda farklı bir yöntem aranmalı. Mesela bu akbil-makbil konularında mesela öğrenciler daha uygun fiyatta olmalı. Evlere çıkacağımız zaman fiyatlar artırılmamalı.  Öğrencilere ev vermiyoruz denmemeli bence. Öğrencilere bu konuda yardımcı olunabilir bence. Mesela öğrencilere ev vermiyoruz konusunda Devlet bu konuda önlem alabilir, bir yasa çıkartabilir.

İHTİYACI OLANLARA YURT VE FAİZSİZ BURS ÖNERDİ

Mesela öğrencilere yardım etme hususunda. Yurt konusunda ihtiyacı olanlara yurt çıkmalı, yurt ihtiyacı olmayanlara çıkmamalı. Daha çok inceleme yapılmalı bence. KYK bursları daha çok herkese verilmeli. Benim bu konuda fikrim bu bence. Kredi yani, öğrenci okuldan çıktıktan sonra direk kredimi ödesin yani. O yüzden kesinlikle kredili asla yaşamamalı öğrenci. Çünkü kredi üzerine faiz konuyor daha çok ödeme, ödemeye itiyorlar yani. Bence kredili burs kalkmalı. Bence herkese normal bir ödemeli burslar verilmeli.

KADIN VELİ: Vizesini yenilemek, pasosunun vizesini yenilemek için geldik.

ÜNİVERSİTE EĞİTİM SEVİYE VE ŞARTLARI İYİLEŞTİRİLMELİ

ERKEK VELİ: Şunu söylememde yarar var. Benim bugün bu üçüncü kuyruğum. Gerçekten şehir dışından gelmiş aileler hem madden hem manen yorulmuş durumda. Aslında yapılması gereken tek şey bu Üniversite hususunda olmalı, yapılacak bu yenilikler. Yani, ilkokul, ortaokul, lise o düzeyler normal ilerliyor. Ama bu Üniversite eğitim seviye ve şartlarının biraz daha iyileştirilmesi lazım. Dünden beri çok veli ile çok muhabbetim oldu. Anneler, babalar madden ve manen çok yorulmuş durumda. Çocuklar desen keza. Onların hayata dair bir tecrübeleri de yok. Kendi başlarına yabancı bir şehirde yaşamı idame etmek zorundalar. Yani buna bir çözüm bulunmalı.

ÜNİVERSİTE GENÇLİĞİNE ÜCRETSİZ ULAŞIM, UCUZ KİTAP ÖNERİSİ

ERKEK ÖĞRENCİ: Görüyon yani ben mezun oldum, çok şükür. Gene dershaneye gidecek bir şeyim var ama ailemin durumu asgari ücret olduğu için çok bir şey atamıyorlar. O yüzdende dershaneye giriyorum devlet bir şey yapamadığından. Şu anda emeklilik durumu gelmiş öğretmenlerim var. Hala gelmedi, hala emekli olmadı. Bizim önümüzü kapatıyorlar. Ulaşım tabiki öğrencilere doğru bir şekilde olurda yani, şuradan çıkıyon, amcalar, yaşlılar bir tane ekmek almak için çarşıya geliyor. Yer veriyoruz onlara. Sıkıntı yok ama şu 2lira olması biraz bizi üzdü. Biz buraya ekmek almaya ya da gezmeye gelmiyoruz ki, Üniversiteyi kazanmak için geliyoruz. Ücretsiz olmasını isterim ya da bazı kitap veriyorlar onları daha ucuz hale getirmelerini isterim. KYK burslarını geri aldıklarını ben öğrendikten sonra, geri aldıkları için ben şok oldum. Pek istemezdim yani geri almalarını. Çünki öğrenci yani. Devleti büyütecek genç nesil, Z kuşağı yani.

HERŞEYİ BU NESİL BELİRLEYECEK AMA ONA GÖRE DAVRANILMIYOR

KIZ ÖĞRENCİ: Yani bende bir şekilde ekonomimizden dolayı biraz daha herşey fiyatlar çok fazla yüksek. Biraz daha düşük olsaydı herşey. Mesela bir test kitabı almaya gidiyoruz 120-200 tl’den aşağı bulamıyoruz hiçbir şey. Ya gelecek nesillerden umutluyum. Herşeyi bir çok şeyi belirleyebilecek nesil bu nesil aslında ama ona göre davranılmıyor.

KYK DIŞINDA BİR KONAKLAMA VE ULAŞIM YARDIMI OLABİLİR

ERKEK ÖĞRENCİ: Yurtla ilgili, bir uygun yurtlar bulmasını isterdim. KYK başvurdum ama çıkmadı bana. Özel ve okulun yurtları var ama onlarda ücretli yurtlar. Bunun için KYK dışında bir konaklama yardımı olabilir, ulaşım yardımı da olabilir. Devletimizin bize sağlamasını talep ederim yani. Ki bu ulaşım ben Van’lıyım kimsem yok benim. Kalacak yerim ve bunun dışında yok. Bunun dışında bir konaklama yardımı, burs yardımı falan talep ederim. Kendi ihtiyaçlarım için en ufak alışveriş yaptığımda dahi küçük bir poşet dahi 50 liradan aşağı dolmuyor yani. Bunun için herkese burs verilmesi devlet tarafından en güzel olabilir. Gelecek isteğe bağlı. Öğrenci kendi çabasıyla gelecekten umutlu olabilir. Ama devletinde bize bir yardımcı olması lazım. Bizimde geleceğe yatırımlarımız olur.

BORÇ, HARÇ KREDİ ÇEKEREK OKUTUYORUZ

KADIN VELİ: Ben öğrenci olarak sadece kendi evladım olarak söylemeyeyim, bütün öğrenciler için beklentimi ve veli olarak. Öncelikle karşılıksız bursların daha yaygınlaşmasını istiyorum. Şu anda oğlum epey bir 20 milyara imza atmış durumda. Okul bitince hemen iş hazır olsa hiç sorun değil ödeyelimde, maalesef iş hazır olmayınca onları ödemek, üstüne birde faizlerin binmesi bayağı bir sıkıntı oluyor velilerin. Emekliyiz. Kızım bitirdi, onu ödemekte bayağı zorlandık. Hemen iş olmadı falan. Oğlumuz yanımızda okuduğu için çok sıkıntı olmuyor ama kızım uzakta okudu. Devlet yurdunda yer yoktu. Özel apart bir yerde kaldı. Maddi olarak çok zor duruma soktu. Bir şekilde evladınız. Borç, harç kredi çekiyorsunuz, bir şeyler yapıyorsunuz okutuyorsunuz. Ama aynı anda iki çocuk okutanlarda oluyor. En azından biri bitirdi, biri başladı onu bir şekilde idare ettik. Ama iki çocuk okutanlar var. Kirada oturanlar var. Hele şu bu yıl barınma sorunu oldukça fazla. Kiralar almış başını gidiyor. Çocuklar için gerçekten çok zor. Bunu diliyorum, başka bir şey diyeceğimiz yok.

Hakkında Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi, Halkla İlişkiler Tanıtım, Adalet, Kamu Yönetimi mezunu Davut Güleç Kimdir ?

Göz Atabilirsiniz.

KAYÜ’de Süt evi projesi ve Aşçılık proğramı öğrencilerinin yarışma başarısı

KAYÜ Develi Hüseyin Şahin MYO Aşçılık Programı Öğrencileri Yarışmadan Dereceyle Döndü Kayseri Üniversitesi (KAYÜ) Develi …