“TÜRKİYE İLE İLİŞKİLERİ ÖNEMSEYİN” RAPORU

Dışişleri eski Bakanı Bert Koenders’in başkanlığını yaptığı Tavsiye Konseyi’nde çok önemli ve güçlü isimler yer alıyor.

66 Sayfalık raporun orijinal Hollandacasını, yazımızın sonunda sunuyoruz.

Hollanda hükümetine ve parlamentoya, dış ilişkiler konularında tavsiye veren, ‘Uluslaraarası Sorunlar İçin Tavsiye Konseyi (AIV)’, Türkiye’in, tahmin edilenden çok daha önemli bir ülke olduğunu vurguladı. Tavsiye Konseyi’nin kuruluş amaçlarını ve içinde yer alan kişileri haberimizin sonunda sizlere sunacağız.

66 sayfalık, “Türkiye’nin Jeopolitik rolü, trendler ve gelecek senaryoları” isimli raporda, paradigma değişikliği sinyalleri verilerek Türkiye ile ilişkilerin çok yönlü ve daha da geliştirilmesi tavsiye edildi.

Raporun yayınlanmasından sonra yapılan basın toplantısında konuşan, Konsey’in Başkanı olan dışişleri eski Bakanı Bert Koenders: “Türkiye ile diyalog kapıları açık olmalı. Doğu ile Batı ve Karadeniz arasında yer alan Türkiye, Ukrayna-Rusya savaşında arabuluculuk görevini yapabilecek tek NATO ülkesidir” ifadelerini kullandı.

Raporda, paradigma değişikliği sinyalleri verilerek, Türkiye ile ilişkilerin çok yönlü ve daha da geliştirilmesi tavsiye edildi.

Raporun giriş yazısında, özellikle Ukrayna-Rusya savaşındaki arabuluculuğu, göçmen krizindeki pozisyonu ve NATO’nun Güneydoğu kanadındaki rolüne dikkat çekilerek, yeni geliştirilecek stratejilerde, Türkiye’nin artan önemine değinildi.

Aynı raporda, Hollanda’daki Türk varlığının entegrasyonu, yatırım ve ticaretin daha da artırılması, gümrük birliğinin modernizasyonu, hukuk devleti ve insan hakları konularında da işbirliği somut öneriler arasında yer aldı.

Türkiye’nin uluslararası politikadaki rolünün, Hollanda’yı ikilemde bıraktığı belirtilen raporda, bu ülkenin jeopolitik konumunun daha kritik hale geldiği belirtildi.

Rusya ilişkilerinde de, Türkiye’nin jeostratejik olarak çok önemli bir ülke olduğu belirtilen raporda, Rusya ile diyalog kurmak için, Türkiye’ye ihtiyaç duyulduğu belirtildi.

Raporda, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısının ardından, NATO’nun Güneydoğu kanadındaki kritik konumunun, Türkiye sayesinde güçlendiği belirtildi ve “Jeopolitik olarak Türkiye göz ardı edilmemeli” denildi.

Konsey Başkanı Bert Koenders’in şu sözleri de dikkat çekti:
“Türkiye, Avrupa Birliği dış ilişkiler ve güvenlik politikalarına doğrudan eklenmesi ve NATO ile ilişkilerin geliştirilmesi çok önemli bir hal aldı.”

Kimliğini ve önemini yazımızın altında belirteceğimiz ‘Uluslaraarası Sorunlar İçin Tavsiye Konseyi (Adviesraad Internationale Vraagstukken AIV)’nin Hükümete ve parlamentoya bir ültimatom gibi verdiği raporun sonunda yer alan 10 tavsiye özetle şöyle:

1-Türkiye’nin rolü ve yeni jeostratejik konumu vurgulanmalıdır: Rusya’ya set çekilmesi ve Türkiye’nin diyalog için arabuluculuğu sürdürmesi. Avrupa’nın güvenliğinin güçlendirilmesi. Batı’nın geri çekildiği çekildiği Ortadoğu ve Afganistan gibi bölgelerden, Avrupa’ya göçün önlenmesi için, sürtüşmelerin azaltılması dikkate alınmalıdır.

2-İnsan Hakları konusunda değer ve ölçülerin, uluslararası hukuka uyumun aktarılması ve Avrupa Konseyi’nin kriterlerinin aktarılması gerekmektedir.

3-Uluslarası işbirliğinde, Türkiye’nin katılımına dikkat edilmesi. AB üyelik sürecinin durdurulması gibi, geri dönüşü olmayan dinamiklere dikkat edilmelidir.

4-Müttefik Almanya ve Türkiye ile üçlü ilişkilerde, eşgüdüm ve istişare zaruridir. Avrupa içinde diyalog ve işbirliğini teşvik edici ve destekleyici tutum sergilenmelidir.

5-Hollanda’daki Türk toplumunun, Avrupa’ya karşı yabancılığa itilmemesi için kapsayıcı olunmalı. Bunun için Hollanda’daki Türk toplumu sürece dahil edilmeli ve ortak menfaatlere vurgu yapılmalı. Türk kültürü, dinamik ekonomisi, gençlerin heyecanı, Hollanda ile ilişkileri takdir görmeli ve saygı duyulmalı.

6-AB Üyelik müzakerelerinde, Türkiye’deki insan hakları ve hukuk develeti olma konusunda iyi değerlendirilmelidir. Türkiye’nin ekonomik olarak güçlendirilmesi ve direncinin arttırılması için Avrupa Komisyonu’na talepte bulunulmalıdır.

7-Türkiye’nin 3,5 milyon Suriyeliye uzun yıllardır ev sahipliği yaptığı gerçeği tanınmalı ve ciddi yardım katkısı sağlanmalı. AB, Türkiye ile göçmen işbirliği konusunda uzun vadeli ve kalıcı çözümler için daha çok işbirliği yapmalıdır. AB ve Türkiye arasında 2016 imzalanan geçici ve isteğe bağlı göçmen anlaşmasına sadık kalınmalıdır.

8-NATO-Türkiye ilişkilerinde dikkatli olunmalı ve daha güçlü NATO için Türkiye desteklenmelidir. Deniz sularındaki sınır hukuku için, Türkiye’ye uzmanlık ve arabuluculuk desteği sağlanmalıdır. İleride Türkiye’nin, NATO ve Batı compatibel sistemlerine dahil edilmesi sağlanmalıdır.

9-Türkiye AB’nin güvenlik ve dış politikalarına dahil edilmelidir. Bununla ilgili AIV’nın farklı model önerileri mevcuttur.

10-Türkiye’deki gelişmelere bağlı olarak Hollanda’nın acil devlet öngörü ve erken sinyal politikaları ile her zaman farklı alternatif senaryoları ile acil müdahele yeteneği geliştirilmelidir.

KONSEYİ TANIYALIM

Konsey’e başkanlık yapan, dışişleri eski Bakanı Bert Koenders, 5 yıl önce Rotterdam Başkonsolosluğumuzun önünde meydana gelen tatsız olaylar sonrasında, Turgut Torunoğulları’na ait Edelstaal merkezine gelip, seçkin Türkler ile bir görüşme yapmıştı.

‘Uluslaraarası Sorunlar İçin Tavsiye Konseyi (Adviesraad Internationale Vraagstukken AIV), Hollanda hükümetine ve parlamentoya dış ilişkilerde bilgi veren bir tavsiye kolejidir. AIV, sorulsa da sorulmasa da, uluslararsı sorunlarda bilgi verir ve rapor sunar.
Özellikle, Avrupa işbirliği, gelişim işbirliği ve güvenlik konularında çalışma yapar.

Tavsiye Konseyi’nin Başkanlığını dışişleri eski Bakanı Bert Koenders, ikinci Başkanlığı da Tineke Cleiren yapıyor. Yönetimdeki diğer isimler şunlar:
LGen b.d. G.J. (Jan) Broeks
Dr. D.J.M. (Dorette) Corbey
Prof. dr. L.J. (Luuk) van Middelaar
Prof. dr. B.M. (Barbara) Oomen
Mr. J.N.M. (Koos) Richelle
Mr. H.J.J. (Henne) Schuwer
Drs. M. (Monika) Sie Dhian Ho
Genel Sekreter: Drs. M.E. (Marja) Kwast-van Duursen

Türkiye Raporunu hazırlayan Komisyonda yer alanlar da şunlar:
mr. H.J.J. (Henne) Schuwer (başkan),
prof. dr. L.J. (Luuk) van Middelaar,
LGen b.d. G.J. (Jan) Broeks,
dr. N. (Narin) Idriz,
dr. H. (Hylke) Dijkstra,
drs. D.H. (Dick) Zandee,
jhr. P.C. (Pieter) Feith MA,
drs. M. (Marije) Balt

66 SAYFALIK RAPOR’UN ORİJİNALİ İÇİN LİNK

https://www.ilhankaracay.com/turkiye-icin-muhtesem-bir-rapor-hollanda-hukumetine-ve-parlamentoya-tavsiye-veren-onemli-konsey-aiv-turkiye-ile-iliskileri-onemseyin-raporu-verdi/

Yazar - Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi, Halkla İlişkiler Tanıtım, Adalet, Kamu Yönetimi mezunu -----Davut Güleç Kimdir ? -----

İlginizi Çekebilir

ÖNCELERİ TENKİT, ŞİMDİLERDE TAKDİR EDİLEN BİR KURULUŞ: HOLLANDA TÜRK İŞADAMLARI DERNEĞİ: HOTİAD

İlhan KARAÇAY yazdı: Başlangıçta ciddiye alınmayan, ehil ellere geçtikten sonra ciddileşen ve güçlenen HOTİAD, bugün …


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/swtdavut/public_html/wp-includes/functions.php on line 5420