SEÇİMDE FARKINDA OLDUK – OLMADIK (KÖŞE YAZISI)

Mustafa TEMİZER

Türkiye’de 15 – 28 Mayıs tarihlerinde yapılan iki seçimle Türkiye vekillerini ce Cumhurbaşkanını seçti. Ülkemiz ve milletimiz için hayırlara vesile olmasını niyaz ediyoruz.

Ancak; seçimlerde yapılan yanlışlardan dolayı milletimizi bekleyen tehlikelerin neler olduğunu ve olabileceğini düşünmek, gerekli tedbirleri almak gerekir.

Neydi yanlışlar; Seçim seçim olmaktan çıkıp israf yarışına dönüştü. Ülkede asrın felaketi olarak nitelendirilen deprem felaketinin ardından yüzbinlerce vatandaş her yönden bir mağduriyet yaşadı. Ülkede ekonomik kriz var.

Millet Partisi tüm vatandaşlarımızın hakkı olan hazineden partilere verilen hazine yardımının kaldırılmasını, hiç değilse bu seçim döneminde 5 partiye verilen 4.507.5  milyar TL.’nin deprem bölgesine aktarılmasın teklif etti. Beş imtiyazlı parti bu teklife kulaklarını tıkadı.  yarışı değil israf yarışına döndü.

Seçim haksız, adaletsiz bir seçimdi. Seçime katılan 24 partiden sadece beş partiye imtiyaz tanınması, imtiyazlılar arasında dahi adaletin olmaması. İktidar partisinin partilere tanınan imtiyazın dışında devletin bütün kurum ve kuruluşlarının yetki ve imkanlarını kullanması akıl almaz bir adaletsizlik olmuştur.

Bu adaletsizlik bize, siyaseti bir ibadet olarak gören Millet Partisi’nin;  her zaman ADALET, Her yerde ADALET, herkes için ADALET uyarısının haklılığını hatırlatıyor. Adaletsizliğin, zulüm olduğunu zulmün hiçbir zaman baki olmadığını “Küfür ile devlet olunur ama zulüm ile olmaz.” sözünü hatırlatıyor.

Hz. Ömer adaletini uygulayacağını vaat ederek iktidar olanların her alanda adaletten ne kadar uzaklaştığını görmek bizi ürkütüyor, geleceğimizle ilgili büyük endişeler duymamıza neden oluyor…

Desteklediğimiz, yetki verdiklerimizin yaptıklarından sorumlu olduğumuzun, günahına da sevabına da ortak olduğumuzun bilincinde olacak mıyız?

İttifakla farz-ı kifaye olarak belirtilen her Müslümanın, toplum içindeki konumuna göre yerine getirmesi gereken ”emir bi’l- maruf, nehiy an’l münker” görevini yani iyi olanı emretme, iyiliği ve  güzelliği yaymaya çalışma, kötülüğü yasaklama; kötü, çirkin, kamu vicdanını rahatsız eden, meşruiyet sınırlarını aşan tutumlara karşı çıkma görevini yapmamanın hesabını verebilecek miyiz?

Millet Partisi’nin “Türkiye yabancı aklıyla değil Türk zekasıyla yükselecektir.” uyarısına rağmen kime destek verdiğimizin farkında olacak mıyız?

Dışardan icazetli parti ve kişilere yetki vererek onların her türlü kötü, çirkin, kamu vicdanını rahatsız eden haksız, adaletsiz tutumlarına, milleti ayrıştırıp kutuplaştırmalarına, desteklediklerimizin, günahlarına da sevaplarına da ortak olduğumuzun farkında olacak mıyız?

Millete dayatılanlardan kimin kazandığının önemli olmadığının, milletimiz için aynı tehlike ve endişelerin devam edeceğinin farkında mıyız?

Kazanan için zafer çığlıkları atmanın, kaybeden için matem tutmanın milletimiz için hiçbir manasının olmadığının farkında olacak mıyız?…

Allah size, emanetleri mutlaka ehline vermenizi ve insanlar arasında hükmettiğiniz zaman adaletle hükmetmenizi emreder. Allah size ne güzel öğütler veriyor. Şüphesiz Allah her şeyi işitmekte, her şeyi görmektedir. Nisa :58 Seçim sonrası “ADALET”e her zamankinden daha çok ihtiyacımızın olduğu görülmektedir.

İçinizden hayra çağıran, iyiliği emredip kötülüğü meneden bir topluluk bulunsun. İşte onlar kurtuluşa erenlerdir. Al-i İmran:104

Hz. Peygamber(sav) “….-Emanet ehil olmayan kimseye verildiği zaman kıyameti bekle!”

Unutmayalım ”İştirak etmediğimiz, çilesine katlanmadığımız bir kurtuluş mümkün değildir.”

Milletimizin ve yöneticilerimizin uyanması basiretle hareket etmesi (Yanılmadan gerçekleri görebilmesi, gelecekle ilgili sezgi, uyanıklık, anlayış, kavrayış ve vizyon sahibi olması), kurtuluşa erenlerden olmak dilek temenni ve duasıyla…

Yazar - Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi, Halkla İlişkiler Tanıtım, Adalet, Kamu Yönetimi mezunu ----- Davut Güleç Kimdir ? -----

İlginizi Çekebilir

Dünya Siyasetinde Değişim Başlıyor (Köşe yazısı)

Prof. Dr. Ata Atun  (İnş. Müh.), Doç. Dr. (UA. İliş.) Dekan, Kıbrıs İlim Üniversitesi KKTC …