Pınarbaşı’nda seçimler iptal edildi

Mahalli seçimler öncesi MHP’li Menduh Uzunluoğlu’nun yaptığı belediye seçimlerini tartışmalı, olaylı bir şekilde CHP’li Deniz Yağan’ın kazanmasından sonra yapılan itirazı değerlendiren ilçe seçim kurulu, seçimlerin 2 Haziran’da yenilenmesine karar vererek iptal etti.
CHP’den bu konuda yapılan açıklamada şöyle denildi.
“Pınarbaşı İlçe Seçim Kurulu tarafından 03.04.2024 tarihinde verilen karar ile Pınarbaşı ilçesinde, halkımızın helal oyları ile kazandığımız seçim iptal edilmiştir.  Adliyeye kalabalık bir grupla gelerek, ilçe seçim kurulu başkanını darp eden, tehdit eden, hakaretler eden ve partimize iftiralar atan Milliyetçi Hareket Partisi’nin; itirazı her ne hikmetse aynı ilçe seçim kurulu başkanının vermiş olduğu karar ile iptal edilmiştir.  Pınarbaşı’dan Kayseri’ye ve tüm Türkiye’ye haykırıyoruz. Hak, hukuk, adalet anlayışımızla Pınarbaşı’yı halkın helal oylarını asla yalnız bırakmayacağız. Verilen karara karşı yasal itiraz süreçlerini takip edeceğiz. Halkımızın hiç şüphesi olmasın! Pınarbaşı’yı yeniden biz kazanacağız.”
CHP adayı Deniz Yağan’da  seçim kurulunun iptal kararından sonra ” Kıymetli Pınarbaşı, Kayseri ve Türkiye kamuoyuna; 31 Mart mahalli idareler seçiminde taşımalı ve bindirilmiş kıtalara karşı Pınarbaşı seçmenimizin helal oyları ile kazandığımız seçimi hukuksuz ve haksız  bir şekilde ilçe seçim kurulu iptal etmiş ve kararı il seçim kuruluna göndermiştir. İl seçim kurulunun yapacağı inceleme neticesinde bu yanlış kararı red etmesi hukukun ve vicdanların gereğidir. Aksi durumda dahi, 2019 Mart yerel seçimlerinde Ekrem İmamoğlu’na karşı yapılan haksızlığı halkın oyları ile düzeltildiği gibi Pınarbaşı halkı da kendine karşı yapılan haksızlığa sandıkta gereken cevabı vereceğine inancım tamdır’ paylaşımı yaptı.
Bu arada MHP milletvekili Baki Ersoy’da daha önce yaptığı açıklamada seçimleri masada kaybetmeyeceklerini dile getirerek MHP’li avukatlar il ve ilçe seçim kurullarına gerekli itirazın yapıldığını belirtmişti. MHP’den bu konuda yapılan açıklamada ise ‘Kayseri’nin Pınarbaşı ilçesinden yerel seçimlere ilişkin skandal görüntüler gelmeye devam ediyor. CHP’li sandık görevlilerinin 3 adet mühürsüz oy torbasını değiştirmek istemesi üzerine arbede yaşanırken, 14 tane mühürsüz oy torbasının da usulsüz şekilde seçim kuruluna getirildiği iddia ediliyor. Öte yandan, MHP’li avukatlar tarafından il ve ilçe seçim kurullarına gerekli itirazın yapıldığı belirtildi.

Pınarbaşı Belediye Başkanı ve Adayı Menduh Uzunluoğlu ise, konuya ilişkin açıklamalarda bulunarak; “14 tane mühürsüz torbanın usulsüz bir şekilde seçim kuruluna girdiği Kamera Kayıtları ile tespit edilmiştir. Birleştirme tutanakları da mevcuttur. İtiraz sürecimiz devam etmektedir. Sandıkta kazandığımız seçimi masada kaybetmeyeceğiz.  Geçtiğimiz günlerde , hepimizin büyük bir heyecanla katıldığı yeni seçim sürecimiz, beklenmedik gelişmelerle dolu bir dönemi geride bıraktı. Pınarbaşı’nın geleceğini şekillendirecek  bu önemli karar anında, ortaya çıkan usulsüzlük tesbitleri ve bunların sonucunda alınan yeniden seçim kararı, demokratik değerlerimizi ve birlikte  yaşama arzumuzu sınamıştır. Ancak unutmayalım ki, her zorluk, aynı zamanda yeni bir başlangıcın  kapısını aralar. YSK’nın  2 Haziran’ta yeniden yapılmasına karar verdiği seçimler, pınarbaşı için birlik, beraberlik ve ortak karar verme ruhumuzu yeniden pekiştirme fırsatı sunmaktadır.  Bu seçimler Pınarbaşı’nın renkli karakterini, zengin kültürel mirasını ve güçlü topluluk bağlarını bir kez daha  gösterme zamanıdır. Biz Pınarbaşı olarak, farklılıklarımızla birlikte  yaşamanın, bir arada  çalışmanın ve ortak hayaller kurmanın gücüne inanıyoruz.  Bu süreç, hepimizin  Pınarbaşı için  en iyisini istediğinin,  halkın sesine ve  seçimine saygı duyduğumuzun altını çiziyor. 2 Haziran, sadece yeniden bir seçim yapacağımız gün değil, aynı zamanda Pınarbaşı’nın  birliğini, dayanışmasını ve demokrasiye olan inancını tüm dünyaya göstereceği bir gündür. Bu gün, Pınarbaşı’nın  geleceğine yön  verecek, halkımızın iradesini yansıtacak ve toplumumuzun temel değerlerini daha da güçlendirecek bir dönüm noktası olacak. Bu nedenle, her bir Pınarbaşılı olarak, bu seçim  sürecine aktif katılım gösterelim. Gelin oylarımızla  Pınarbaşı’nın daha aydınlık  daha adil ve daha müreffeh bir geleceğe doğru  ilerlemesine katkıda bulunalım. Birlikte Pınarbaşı’nın sesini daha güçlü bir şekilde duyuralım ve demokrasimize olan bağlılığımızı pekiştirelim. Coşkuyla, umutla ve büyük bir inançla dolu bir gelecek için, 2 Haziran’da sandık başına gidelim. Pınarbaşı’nın  geleceğini birlikte şekillendirelim. Bu duygu ve düşüncelerle tüm hemşehrilerimizi saygı ve sevgiyle selamlıyorum ” ifadelerini kullandı.

Yazar - Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi, Halkla İlişkiler Tanıtım, Adalet, Kamu Yönetimi mezunu -----Davut Güleç Kimdir ? -----

İlginizi Çekebilir

UZMANI UYARDI: ACEMİ KASAPLAR DİKKAT, BAYRAMINIZ KANLI BAYRAMA DÖNÜŞMESİN!

Kurban Bayramı’na sayılı günler kala vatandaşların bayram telaşı da hız kesmeden artıyor. Ancak Kurban Bayramı dendiğinde ilk …


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/swtdavut/public_html/wp-includes/functions.php on line 5420