MSB Akar’a ERÜ’den ‘fahri doktora’, bakandan öğrencilere güncel konularda bilgi ve ilk ders

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, beraberinde Genelkurmay Başkanı Org. Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Org. Musa Avsever ve Hava Kuvvetleri Komutanı Org. Hasan Küçükakyüz ile Kayseri’ye geldi.

 Bakan Akar ve kuvvet komutanları Erkilet Havalimanında  AKP Genel başkan yardımcısı Mehmet Özhaseki,  Vali Şehmus Günaydın, 12’nci Hava Ulaştırma Ana Üs ve Garnizon Komutanı Hava Pilot Tuğgeneral Vedat Öncel, Büyükşehir Belediye başkanı Memduh Büyükkılıç  tarafından karşılandı. Akar daha sonra Kayseri Valiliğini ziyaret ederek Vali Günaydın’dan faaliyetlere ilişkin bilgi aldı.

 rciyes Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen törene; Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın yanı sıra, Genel Kurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara kuvvetleri Komutanı Orgeneral Musa Avsever, Hava Kuvvetleri Komutanı Hava Orgeneral Hasan Küçükakyüz, Şehmus Günaydın, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Kayseri Milletvekili Mehmet Özhaseki,  Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, ile protokol üyeleri, akademisyenler ve öğrenciler katıldı. Hulusi Akar’a konuşmasından önce Üniversite tarafından Fahri Doktora verildi ve cübbesi giydirildi. Ardından Turkovac Aşı geliştirme proje ekibi  lideri Prof.Dr.  Aykut Özdarendeli’ye de ödülü verildi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından töreninin açılış konuşmasını yapan ERÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çalış, ERÜ hakkında bilgiler verdi.

  “Amacımız Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın gösterdiği hedef doğrultusunda dünya sıralamasında ilk 500 üniversite içerisine girmek olacaktır” diyen Rektör Çalış,  şunları kaydetti:

“Türkiye’de ilk defa uygulamaya alınan Üniversite Kurumsal Akreditasyon Programı kapsamında 14 Temmuz 2021 tarihindeki Yükseköğretim Kalite Kurulu Toplantısında 5 yıl süreyle “tam akreditasyon”  belgesi almaya hak kazanan 3 devlet üniversitesinden biri olma başarısını göstermiştir. Ülkemiz başta olmak üzere dünyada adından söz ettiren ve başarıları ile sıralamalarda her zaman önde yer alan Erciyes Üniversitesi, Dünya Üniversiteleri Sıralamasında Türkiye Üniversiteleri Arasında 12. Sırada, Devlet Üniversiteleri Arasında 7. Sırada yer almaktadır. Bu; üniversitemiz için başarı olarak görünse de, amacımız Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın gösterdiği hedef doğrultusunda dünya sıralamasında ilk 500 üniversite içerisine girmek olacaktır. Greenmetric 2020 Sıralamasında Türkiye’nin 3. Dünyanın 142. Çevre dostu Üniversitesi Olan Erciyes Üniversitesi öğrencilerimiz için yaşanılabilir nezih bir kampüse sahiptir. Ayrıca Üniversitemiz bünyesinde faaliyetlerini sürdüren Ülkemizin önde gelen Teknoparkları arasında olan Erciyes Teknopark’ta bugün itibari ile 14 firma Savunma Sanayi alanında çalışmalarını sürdürmekte olup, bu firmalarımız milli hava araçlarımızın yakıt sistemleri başta olmak üzere birçok alanda ürün ve hizmet üretmektedirler. Erciyes Teknopark, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Performans Endeksi sonuçlarına göre de, 2020 genel sıralamada 89 Teknoloji Geliştirme Bölgesi arasında 7’inci sırada yer alma başarısı göstermiştir. Üniversitemiz Nano teknolojiden genetik ve kök hücreye, ilaç araştırmalarından aşıya, tarımsal araştırmalardan enerji dönüşümlerine, ihtiyaç duyulan hemen her alanda faaliyet göstermekte olup 2020 “En Ekili Bilim İnsanları” listesinde 30 öğretim üyemiz yer almış ve TÜBİTAK ve TÜBA bilim ödüllerinde öğretim üyelerimizin araştırmaları birçok alanda ödüle layık görülmüştür.”

 Erciyes Üniversitesi tarafından Kovid-19’a karşı geliştirilen yerli aşı TURKOVAC’ın en büyük gururları olduğuna dikkat çeken Rektör Çalış, “ Kaliteli eğitim-öğretim faaliyetlerinin yanı sıra nitelikli araştırmalar yürütmeye de devam eden Erciyes Üniversitesi tarafından Kovid-19’a karşı geliştirilen yerli aşımız “TURKOVAC” da bizim en büyük gururumuz olmuştur. Aşı Araştırma ve Geliştirme Uygulama ve Araştırma Merkezi Türkiye Cumhuriyeti tarihinde bir aşının bençten yani preklinik çalışmadan başlayıp, Faz 2 sonuna kadar aynı üniversitede başarılı bir şekilde tamamlayan ilk örnek olmuştur. Faz-3 çalışmaları devam eden yerli aşımız TURKOVAC Yükseköğretim Kurulu tarafından üstün başarı Ödülleri kapsamında Topluma Hizmet Ödülü’ne layık görülmüş ve ödülümüz bu yılki Yükseköğretim Kurulu Akademik Yılı Açılış Töreni’nde  Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından Erciyes Üniversitemize tevdi edilmiştir” dedi.

 “Kampüste değil, Sahada Üniversite” anlayışı ile çalışmalar yürüttüklerinin de altını çizen Rektör Çalış, “ 2018-2019 Akademik Yıl Açılış Törenimizde Sayın Cumhurbaşkanımızın huzurunda ifade ettiğimiz “Kampüste değil, Sahada Üniversite” anlayışımızı hayata geçirip, her zaman şehrimizdeki sivil toplum kuruluşlarımız, sanayii, ticaret ve meslek odalarımız ile birlikte önemli projeleri bir bir hayata geçirmekteyiz. Bunun en güzel örneği de sanayicilerimiz ve akademisyenlerimizi bir araya getirmek için başlattığımız “100 Talep 100 Proje” programımızdır. Ayrıca 2’nci Hava İkmal Bakım Müdürlüğü ve Üniversitemiz arasında düzenlenen protokol ile A400M uçaklarının bakımı için personel eğitimi konusunda da birlikte çalışmalar yürütmekteyiz. Bugün açılışını gerçekleştirdiğimiz ve sadece şehrimizin değil, bölgenin en büyük kültür ve yaşam merkezi olan Erciyes Kültür Merkezi hem şehrimize hem de bölgemize hizmet edecektir. Şu an törenimizi gerçekleştirdiğimiz Bin 616 kişilik konferans salonu ile birlikte, 5 Konferans Salonu, Çok Amaçlı Salon, Sergi Salonu ve Fuaye Alanı ile hizmet verecek olan Erciyes Kültür Merkezimiz hem akademisyenlerimize, hem öğrencilerimize hem de şehrimizin sosyal yaşamına önemli katkılar sağlayacaktır” diye konuştu.

Konuşmasında akademisyenlere ve öğrencilere de seslenen Rektör Çalış, “Sevgili öğrenciler, Türkiye’nin en saygın üniversitelerinden biri olan Erciyes Üniversitesinde eğitim alıyorsunuz. Üniversite yönetimi olarak, eğitim ve araştırma olanaklarınızı en üst düzeye çıkarmaya, her türlü sosyal, kültürel ve bilimsel faaliyetlerinizde yanınızda olmaya çalışıyoruz. Ülkemizin her alanda gelişimi ve Büyük Türkiye hedefimize ulaşmamız için siz değerli gençlerimizin yapacağı çalışmalara her zamankinden daha çok ihtiyacımız olduğunu unutmayın. Değerli akademisyenlerimiz, Uzun yıllar boyunca büyük emekler vererek edinmiş olduğunuz birikim ve tecrübelerinizi bir taraftan öğrencilerimize aktarırken; diğer taraftan da aynı fedakâr ve idealist ruh ile Araştırma geliştirme çalışmaları yürütmektesiniz. Sizler, bu heyecanı hiç kaybetmeden ülkemize ve milletimize hizmet etmeye devam ederken, bizler de bu yöndeki çabalarınıza her zaman destek vereceğiz. Bugün Üniversitemiz, eğitim kalitesi, araştırma ve geliştirme faaliyetleri ve bilime verdiği katkıyla Türkiye’de önemli bir noktada yer almasında ve gelecek için umut vaat etmesinde üniversite idarecilerimizin, akademik kadromuzun, öğrencilerimizin ve Kayserili hayırseverlerimizin katkıları büyüktür. Bu vesileyle emeği geçen herkese huzurlarınızda teşekkür etmek istiyorum” şekline konuştu.

Rektör Çalış, konuşmasının ardından Erciyes Üniversitesi Senatosu tarafından Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’a ülkemizin milli savunma ve havacılık alanlarında dirayetli, başarılı ve vizyoner yöneticiliği yanında havacılık sanayisinin gelişimine verdiği katkılardan dolayı “Havacılık Yönetimi” alanında tevcih edilen fahri doktora unvanına ilişkin senato kararını okudu.

 Daha sonra Rektör Çalış, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’a “Fahri Doktora” belgesini takdim etti.  “Fahri Doktora” belgesinin takdimin ardından davetlilere hitap eden Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar konuşmasında Fahri Doktora takdimin dolayı Rektör Prof. Dr. Mustafa Çalış ve ERÜ Senatosu’na teşekkür etti. MSB Hulusi Akar  burada yaptığı konuşmada, eğitim-öğretim yılının hayırlı-uğurlu olmasını dilerken Erciyes Üniversitesi’nin kurulduğu günden bu güne bilim dünyasına önemli katkılarda bulunduğuna dikkat çekti. Fahri doktora ünvanı verilmesinden dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirirken bu ünvanı  TSK ve silah arkadaşları adına kabul ettiğini açıkladı, şunları söyledi.

ÜNİVERSİTE, ADINI ALDIĞI ERCİYES DAĞI GİBİ AKADEMİK DÜNYANIN ZİRVE MARKALARINDAN BİRİ

“Bir Kayserili olarak güzide şehrimizin sanayide, ticarette, turizmde olduğu kadar eğitim alanında da büyük başarılara imza atmasından gerçekten gurur duyuyoruz. Aynı şekilde Üniversitemizin de başarı çıtasını her geçen gün daha yükseğe taşımasını büyük bir memnuniyet ve gururla takip ediyoruz. Çünkü yapılan şeyler sadece Kayseri’de kalmıyor burada yaptığınız çalışmalarınız, konuşmalarınız, eserleriniz, ürünleriniz Türkiye’de ve Türkiye’nin çeşitli yerlerinde, çeşitli alanlarda sık sık gündeme geliyor. Yaptığı çalışmalarla bir mükemmeliyet merkezi olma yolunda emin adımlarla yürüyen Üniversitemiz adını aldığı Erciyes dağı gibi akademik dünyanın zirve markalarından biri haline gelmiştir.

TURKOVAC ÖVÜNÇ KAYNAĞI OLMUŞTUR

Covid 19’a karşı geliştirilen ve Faz 3 çalışmaları devam eden yerli aşı Turkovac’ın üretilmesi Üniversitemizin gerçekten tarihi bir başarısıdır. Turkovac bizler için bir aşı olmanın çok daha ötesinde anlamlar taşımaktadır. Bu çalışma akademik camiamızın ve ülkemizin başarı karnesine eklenen gerçekten bir gurur meselesidir, gurur belgesidir. Aşının acil kullanım onayı sonrası sayın Cumhurbaşkanımızın direktifleriyle tüm insanlığa sunulacak olması da hem ülkemiz hem Üniversitemiz için ayrıca bir övünç kaynağı olmuştur. Ülkemiz bu kararıyla mazlum ve mağdurların yanında olarak evrensel ahlakı gözeten tutumunu bir kez daha ortaya koymuştur. Aşı üretiminde azim ve kararlılıkla çalışan Turkovac Aşı geliştirme ekibi ve lideri Sayın Prof.Dr. Aykut Özdarendeli ve ekibini kutluyor, başarılarının devamını diliyorum. Yaptığımız ziyaretler sırasında hocamızın ve ekibinin açıkça gördük ki büyük bir özveri var, büyük bir çalışma var, akıl var, zeka var, azim var, sabır var, kararlılık var. Bu sadece Turkovac için değil bundan sonraki çalışmalar içinde çok çok önemli büyük ipuçları veriyor.

BİLGİ VE BİLİMİN ÖNEMİ BUGÜN Kİ KADAR KIYMETLİ, ÖMRÜ DE BU KADAR KISA OLMADI

Bilgi ve bilimsel çalışmalar tarih boyunca daima önemini korumuş ve insanlık tarihinin gelişmesini belirlemiştir. Aklımızı kullanmak zorundayız. Bilgi ise bizim yolumuzu aydınlatan bir ışıktır. Bilginin ve bilimin önemi tarihin hiçbir döneminde bugün ki kadar kıymetli olmadığı gibi ömrü de bu kadar kısa olmamıştır. Bilginin tıp ki radyoaktif bir madde gibi yarı ömürlü bir hale dönüştüğü günümüz dünyasındaki gelişmeler, bilgiyi üreten kurumların, daha atak, daha inaktif daha proaktif olmasını zorunlu kılmaktadır. Çağı yakalayabilmek için.

EĞİTİMİN ÖNEMİNİ ANLATTI

Eski ve klasik tarzda eğitim veren çağındaki gelişmeleri takip edemeyen araştırma potansiyelini geleceği uyarlayamayan kurumların içinde bulunduğu toplumu ileri taşıyamayacağı aşikardır. Bilgiyi üreten, yöneten ve etkin kullanan toplumların Uluslararası alanda üstünlük sağladığı, gelişmelere uyum sağlayamayan toplumların ise dışa bağımlılıktan kurtulamadığı da açık bir gerçektir. Çok şükür ülkemiz sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde hemen her alanda attığı adımlarla dışa bağımlılıktan kurtulma yolunda önemli mesafe katetmiştir. Bu süreçte üniversitelerimiz son 20 yılda güçlü altyapıları, modern tesisleri nitelikli bilim insanlarıyla küresel başarılara ulaşmak için her türlü gayreti göstermektedir.

TAYYARE FABRİKASI’NDAN BUGÜNE KAYSERİ

Kayseri okuyan ve okuyamayan diye bunlarla birlikte atılımcı tutumunu, tuttuğunu koparan, çalışkan, azimli ve becerekli insanlarıyla bilinir. Üniversitemizde, Kayserili hemşehrilerimizin bu özelliklerini yansıtmakta, şehrimizin ruhundan aldığı dinamizm ve enerjisiyle bilim dünyasına önemli katkılarda bulunmakta, ülkemize büyük hizmetler vermektedir.  Üniversite-sanayi işbirliğinin en güzel örneklerini oluşturan kentimiz başta Havacılık ve savunma sanayimiz olmak üzere pekçok öncü konumunu muhafaza etmektedir. Bu çerçevede Kayseri 1926’da kurulan ve döneminin en iyi havacılık fabrikalarından biri olan Tayyare ve Motor Türk Anonim Şirketiyle başladığı savunma sanayi yolculuğuna bugün 2. Hava İkmal Bakım Fabrikası tarafından devam etmektedir.

A400M PROJESİ VE KAYSERİ

Savunma Sanayimizin özellikle tasarım konusunda yeni bir döneme geçmesini sağlayan ve ulaştırma uçaklarında sahip olduğumuz bakım yeteneğini daha ileri seviyelere taşıyacak A400 M projesi de yine bu fabrikamızda başarıyla hayata geçirilmektedir. Üniversitemizin burada sahip olduğu büyük bir potansiyel bizim için büyük bir avantaj ve büyük bir imtiyaz. Arkadaşlarımızda bu potansiyelden azami ölçüde yararlandılar ve yararlanmaya devam edecekler.

ASPİLSAN, ERCİYES ÜNİVERSİTESİ VE TEKNOPARK’A ÖVGÜ

Yine Türk Silahlı Kuvvetlerinin temel ihtiyacı olan yeni nesil enerji depolama sistemlerini üreten Aspilsan’ın da Kayserimizde faaliyet göstermesi şehrimize önemli bir katmadeğer sağlamaktadır. Üniversitemizde, Erciyes Teknopark’ta yer alan kamu ve özel sektör firmalarımızla yürüttüğü ortak projelerle havacılık uygulama ve araştırma merkezimizde bulunan modern laboratuvarları ve ar-ge çalışmalarıyla savunma ve havacılık sanayinde gücüne güç katmaktadır. Nitekim Üniversitemiz Sivil Havacılık Genel müdürlüğü yetkili havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesine sahip tek üniversite olması da tarihten aldığı mirası zamanın ruhuna uygun bir şekilde geleceğe taşıyacağını göstermektedir.

ASKERİ MEZİYETLERE SAHİP OLMAK VARLIĞIMIZIN DEVAMI AÇISINDAN YETERLİ DEĞİLDİR

Biz Asker bir millet olarak biliniriz. Bu tarihi bir sosyolojik vakadır. Ancak askeri meziyetlere sahip olmak varlığımızın devamı açısından yeterli değildir. Varlığımızı devam ettirebilmenin yegane yolunun bilgi üreten bir millet olmaktan geçtiği asla hatırlardan çıkarmamalı, asla unutulmamalıdır. Atalarımız bunu ‘kalem kılıçtan keskindir’ diyerek övücü şekilde ifade etmişlerdir. Gerçekten kılıcın keskin kalması kalemin hakkıyla işlemesine bağlıdır. Sizler burada kalem erbabı olarak bilimsel çalışmalarınıza ülkemizi muassır medeniyetler seviyesine çıkarma mücadelesi verirken TSK’da sizlerden ve çalışmalarınızdan aldığı ilhamla ülkemizin egemenlik ve bağımsızlığı, asil milletimizin güvenliği için gece-gündüz mücadele etmektedir.

OPERASYONLARIMIZ EN SON TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLİNCEYE KADAR DEVAM EDECEKTİR

Küresel ve bölgesel düzeyde risk, tehdit ve tehlikelerin arttığı bir dönemde TSK Cumhuriyet tarihimizin en kapsamlı ve en yoğun faaliyetlerini icra etmektedir. Suriye ve Irak’ın kuzeyinde icra ettiğimiz başarılı operasyonlarla hudutlarımızın ve halkımızın güvenliğini sağlarken, güney sınırlarımızda kurulmak istenen terör koridorunu engelledik ve buna asla müsaade etmeyeceğimizi çok net bir şekilde ortaya koyduk. Aynı zamanda 1 milyondan fazla Suriyeli kardeşimizin evlerine, topraklarına güvenli, gönüllü ve saygın bir şekilde dönmelerini sağladık. Hali hazırda ülkemiz yurtiçinde ve Suriye’de yaklaşık olarak 9 milyon Suriyeli kardeşimizin insani ihtiyaçlarını da karşılamaktadır. Şayet bu operasyonlar yapılmasaydı ülkemiz ve bölgemiz çok daha büyük tehdit ve tehlikelerle karşı karşıya kalacaktı. Operasyonlarımız en son terörist etkisiz hale getirilinceye kadar artan bir şiddet ve tempoda komşularımızın egemenlik ve toprak bütünlüğüne saygılı olarak devam etmektedir ve edecektir.

BİZ SADECE TERÖR VE TERÖRİSTLE MÜCADELE ETMEKTEYİZ

Biz sadece terör ve teröristle mücadele etmekteyiz. Terörist neredeyse hedefimiz orasıdır. Bilinmelidir ki  PKK eşittir İŞİD, YPG. YPG’nin PKK’dan hiçbir farkı yoktur. Birilerinin sivillere zarar verildiği bazı etnik ve dini grupların hedef alındığı gibi asılsız iddialarla sis tabakası ve suni gündem oluşturma çabaları meyhude bir çabadır. Biz sadece ülkemizin ve milletimizin güvenliği değil aynı zamanda bölgede yaşayan tüm etnik ve dini grupların güvenliğine de büyük bir önem vermekteyiz. Masum insanları gözümüz gibi korumaktayız.

ŞEHİTLİKLERDE BİR ARADA YATAN KAHRAMANLAR

Binlerce yıldır bu coğrafyayı, ekmeği, suyu birlikte paylaştığımız ve ortak değerler çatısı altında yaşadığımız herkes bizim kardeşimizdir. Bunun en açık göstergesi şanlı bayrağımız için, vatanımız için, milletimiz için canlarını feda eden ve Şehitliklerimizde bir arada yatan kahramanlarımızdır.

DAĞDAKİ MAĞARADAKİ HAİNLER ANLADI, HAMİLERİDE ANLAMALI

Terörü besleyen ve terörden beslenen ve aramıza nifak sokmayanlara inat kardeşliğimiz ilelebet devam edecektir. 40 yıldır ülkemizin enerjisini tüketen terörü bitirmekte, Halkımızı bu terör belasından kurtarmakta azimliyiz, kararlıyız. Bunu dağdaki, mağaradaki hainler anladı, umudumuz temennimiz bunların hamileri de bunları anlamalı. Ve anlayacak.

İRAN’A ULUSLARARASI HUKUKA UYMA ÇAĞRISI

Biz Dünyada Ege, Doğu Akdeniz ve Kıbrıs’taki sorunlar dahil tüm sorunları barışçıl yöntemlerle, iyi komşuluk ilişkileri içinde ve Uluslararası hukuk çerçevesinde çözülmesinden yanayız. Bunun içinde gerçekten büyük çaba gösteriyoruz. Komşumuz İran’dan da iyi komşuluk ilişkileri içerisinde ve uluslararası hukuka uygun davranmalarını bekliyoruz. Her zaman belirttiğimiz gibi bizim kimsenin hakkında hukukunda, toprağında gerçekten gözümüz yok. Ancak Ege’de ve Doğu Akdeniz’de hem kendimizin hem de özellikle KKTC’nin hak, alaka ve menfaatlerini korumaktada azimliyiz, kararlıyız ve çok şükür bunada mükdediriz.

LİBYA’YA DESTEK DEVAM EDECEK

Biz sadece kendi güvenliğimiz için değil aynı zamanda dost ve kardeş ülkelerle de barış, huzur, güvenliği için elimizden gelen gayreti de göstermekteyiz. Bu kapsamda 500 yıllık kardeşlik bağlarımız olan Libya’daki askeri eğitim, yargı, danışmanlık faaliyetlerimizde aralıksız devam ediyor. Amacımız Libya Libyalıların anlayışı ile toprak bütünlüğüne yönelik siyasi birliğini sağlamış, barış ve istikrar içerisinde yaşayan bir Libya’nın oluşumuna katkı sağlamaktır. Libyalı kardeşlerimizin haklı davalarına desteğimiz devam edecektir.

CAN GARDAŞIMIZ AZERBAYCAN

Aynı şekilde Kafkasya bölgesinin istikrarına yönelik büyük önem veriyor, bu bölgede de barış ve istikrarın sağlanması için büyük bir gayret sarfediyoruz. Can gardaşımız Azerbaycan 30 yıldır işgal altındaki öz topraklarını Karabağ’ı 44 gün süren ‘tek vatan harekatı’yla Ermenistan işgalinden kurtarmıştır. Bu süreçte haklı davasında Azerbaycanlı gardaşlarımızın yanında olan Türkiye, bundan sonrada tüm imkanlarıyla tek millet iki devlet anlayışıyla kardeşlerimizin yanında olmaya devam edecektir.

TÜRKİYE’DE BU COĞRAFYANIN KADERİDİR

TSK  ayrıca, NATO, BM, AB ve AGİT görevleriyle ikili ilişkiler kapsamında Azerbaycan ve Libya’nın yanı sıra Katar’da, Somali’de, Kosova7da, Bosna-Hersek’te ve daha bir çok  coğrafya da üstün bir gayretle çalışmak suretiyle tarihimize, kültürümüze, atalarımıza yakışır şekilde vicdani ve evrensel ilkelerle, insan hakları çerçevesinde bölge ve dünya barışına önemli katkılar sunmaktadır. Türkiye’de bu Coğrafyanın kaderidir. Bu coğrafya da var olabilmek için güçlü olmak zorundayız. Eğitim başta olmak üzere, ekonomi de , sanayi de, savunma sanayinde, bilimde, sanatta daima ilerlemek mecburiyetindeyiz.

BAKAN AKAR, BÜYÜKKILIÇ’I ZİYARET ETTİ, “KAYSERİ” MEMNUNİYETİNİ DİLE GETİRDİ

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç’ı makamında ziyaret etti. Başkan Büyükkılıç, Erciyes Üniversitesi tarafından verilen ‘fahri doktora’ unvanı dolayısıyla Bakan Akar’ı tebrik ederken, Bakan Akar da Kayseri’ye önemli eserlerin kazandırıldığını, her geçen gün büyük adımlarla ilerleme kaydedildiğini büyük memnuniyetle müşahede ettiklerini söyledi.

Erciyes Üniversitesi’nin 2021-2022 Eğitim-Öğretim Akademik Yılı Açılış Töreni ve Fahri Doktora Takdim Töreni ile bir dizi ziyaretler kapsamında kente gelen Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç’a nezaket ziyaretinde bulundu.

BAKAN AKAR, “ÇEVRE DOSTU” SERGİYİ GEZDİ

Başkanlık girişinde Bakan Akar’ı çiçeklerle karşılayan Başkan Büyükkılıç, Bakan Akar ve beraberindeki heyete, Büyükşehir Belediyesi fuaye alanında Büyükşehir Belediyesi bünyesinde faaliyet gösteren Kayseri Mesleki Eğitim ve Kültür A.Ş. (KAYMEK) eğitmenleri tarafından hazırlanan, 12 takım, 70 parçadan oluşan Dekoratif Ahşap Süsleme Sergisi’ni gezdirdi. Bakan Akar, sıfır atık projesi kapsamında kullanım süreleri dolmuş, kullanılmayacak düzeyde olan mobilyalar üzerine dekoratif ahşap süsleme yöntemi ile hazırlanan ürünleri ilgiyle gezdi.

BAŞKAN BÜYÜKKILIÇ’TAN, BAKAN AKAR’A “FAHRİ DOKTORA” TEBRİĞİ

Sergi ziyaretinin ardından başkanlık makamında gerçekleşen ziyarette Başkan Büyükkılıç, Bakan Akar’a ‘hoş geldiniz’ konuşması yaparak, “Erciyes Üniversitemizin senatosunun arz etmiş olduğu doktora takdiminden dolayı sizleri tebrik ediyorum, başarılarınızın devamını diliyorum. Biz de Sayın Cumhurbaşkanımızın elinden ödül aldık. Tekrar ‘hoş geldiniz’ diyorum” dedi.

Biz dizi program ve ziyaretler için memleketi Kayseri’ye geldiğini ifade eden Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar da, “Gerçekten her geçen gün hem Türkiye’de hem de dünyada dahil, ciddi bir şekilde akademik dünyada yer edinmeye başlayan Erciyes Üniversitemizin, 2021-2022 eğitim yılı açılışına katıldık. Yine üniversitedeki sayın rektör hocamızın ve üniversite senatosunun tensipleriyle fahri doktora unvanı verildi. Büyük bir memnuniyet ve gururla aldık. Bu çerçevede oradaki gençlerle bir buluşmamız, görüşmemiz oldu” diye konuştu.

Bakan Akar, Kayseri’ye önemli eserlerin kazandırıldığını, her geçen gün büyük adımlarla ilerleme kaydedildiğini de büyük memnuniyetle müşahede ettiklerinin altını çizerek, “Diğer taraftan bilimsel, ilmi çalışmaların da hızla devam ettiğini, özellikle TÜRKOVAC’ta çok büyük başarılar elde edildiğini, onun da artık sona çok yaklaşıldığını, önümüzdeki günlerde sadece ülkemizin, kendi milletimizin, asil vatandaşlarımızın, 84 milyon vatandaşımızın değil, aynı zamanda dost, kardeş ve tüm insanlık için de bu aşının kullanılmasının asil milletimize sağlayacağı çok büyük bir gurur ve övünç var. Bu konuda öncü olan, çalışmalara liderlik yapan Prof. Dr. Sayın Aykut Özdarendeli’yi de tebrik etme fırsatı bulduk” ifadelerini kullandı.

BAKAN AKAR, KAYSERİ İÇİN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ DUYURDU

Kentte yapılan proje ve hizmetleri de yakından takip ettiklerini ve gelişmelerin kendilerini memnun ettiğini vurgulayan Akar, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kayseri’mizde havaalanımızın büyük hızla yapılmakta olduğunu, Kayseri’mizin ihtiyacına cevap veremeyen mevcut tesislerin genişlemesi ile hava ulaşımının çok kolaylaşacağını, buna bağlı olarak Kayseri’mizi ziyarete gelecek ziyaretçilerimizin de çok ciddi şekilde artacağını değerlendiriyoruz. Savunma sanayi konusunda da önemli adımlar atıldığını biliyorsunuz. Buradaki hava bakım fabrikamızın yaptığı girişimlerle bir anlaşma yapıldı, uçaklarımızın bakımı, onarımı, birleştirilmesi dahil, Kayseri’de yapılması konusunda önemli adımlar atıldı, önemli gelişmeler var. Önümüzdeki günlerde inşallah sadece Türk Silahlı Kuvvetleri, Hava Kuvvetleri’nin uçakları değil, aynı zamanda dost ve kardeş ülkeler ile bazı Avrupa’daki müttefik ülkelerimizden de buraya bakıma, onarıma uçakların gelmesini bekliyoruz, temaslarımız sürüyor. Aspilsan’da da gelişmeler hızlı bir şekilde devam etmekte, hem ülkemizin hem de dost ülkelerin enerji ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde çalışmalarımız devam ediyor. Buradaki benzeri gelişmeler bizi ziyadesiyle memnun ediyor.”

Bakan Akar, tüm kurum ve kuruluşlarla iletişim ve temas halinde olduklarını söyleyerek, “Demiryolları, karayolları, havayolları ile gelişmesiyle alakalı milletvekillerimiz, belediye başkanımız, valimiz ile koordineli şekilde bu işlerin biran önce hızlanması ve gerçekleştirilmesi için gerçekten arkadaşlarımızla beraber, ilgili bakanlık ve kurumlarla iletişim ve temas halindeyiz. Bu konuda Sayın Cumhurbaşkanımıza huzurlarınızda teşekkürlerimi, şükranlarımı sunuyorum. Bu faaliyetlerin hızlanması için direktifleri, ilgilenmeleri bizim için çok büyük önem arz ediyor” şeklinde konuştu.

Bakan Akar’ın Başkan Büyükkılıç’a ziyaretine Kayseri Valisi Şehmus Günaydın, AK Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki, AK Parti Kayseri İl Başkanı Şaban Çopuroğlu ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ile diğer ilgililer de katıldı.

Hakkında Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi, Halkla İlişkiler Tanıtım, Adalet, Kamu Yönetimi mezunu Davut Güleç Kimdir ?

Göz Atabilirsiniz.

CHP Kayseri il kadın kolları başkanı belli oldu

Esin Topçu Tosuner’in  beklenmedik istifası ve sosyal medyadan yaptığı açıklama ile istifasından sonra boşalan Cumhuriyet …